Všeobecné otázky výstavby

Kalkulačka pre výpočet noriem ventilácie

Mnohí neskúsení majitelia domov alebo bytov podceňujú dôležitosť vetrania, a preto robia mimoriadne vážnu chybu. Nedostatočná alebo nevhodná organizácia výmeny vzduchu je stagnáciou, ktorá sa prejavuje prudkým zhoršením vnútorného mikroklimatu, vysokou vlhkosťou, rozvojom patogénnej mikroflóry, čo v konečnom dôsledku vedie v najlepšom prípade k rýchlemu poškodeniu zariadenia a majetku v byte a neskôr k trvalému zhoršeniu. zdravotné problémy, často prechodné v nebezpečných formách.

Kalkulačka pre výpočet noriem ventilácie

Bez ohľadu na to, ako organizované vetranie domu alebo bytu, musí spĺňať určité normy. Jedným z kľúčových ukazovateľov je objem čerstvého vzduchu vstupujúceho do priestorov za hodinu. Všetky ostatné výpočty prirodzeného, ​​núteného, ​​výfukového alebo kombinovaného vetrania budú tak či onak presne založené na normách prúdenia vzduchu do obytných priestorov. Na internete je ľahké nájsť zodpovedajúce tabuľky s predpismi, ale je ešte jednoduchšie použiť špeciálnu kalkulačku na výpočet noriem ventilácie.

Niektoré vysvetlenia týkajúce sa výpočtov nájdete nižšie.

Kalkulačka pre výpočet noriem ventilácie

Prejdite do výpočtov

Vysvetlenie výpočtu

Riadne organizované vetranie zahŕňa vstup čerstvého vzduchu do obytných miestností a výstup odpadového vzduchu cez vetracie potrubia inštalované v kuchyniach, kúpeľniach, sprchách, hygienických zariadeniach, skladoch a ďalších spoločenských a špeciálnych miestnostiach. Existujú, samozrejme, niektoré nuansy, ktoré závisia od špecifík domu, ale viac sa týkajú organizácie kapoty a prúdenie vzduchu dodržiava všetky rovnaké pravidlá.

Tieto parametre upravujú viaceré legislatívne dokumenty - GOST, SNiP a SanPiN. Okrem toho si môžete všimnúť mierne odlišný prístup - v niektorých zdrojoch je výpočet založený na rýchlosti výmeny vzduchu za hodinu, v závislosti od typu a objemu miestnosti, v iných pochádzajú z hygienických noriem pre príjem čerstvého vzduchu na osobu trvalo v miestnosti (viac ako dva pobyty sú považované za trvalé). hodín).

Aby sa nedostali do rozporu so súčasnými pravidlami, spravidla to robia - vypočítavajú podľa oboch hodnotiacich kritérií a prijímajú viac hodnota

Program na výpočet kalkulačky, ktorý je k dispozícii, je založený na požiadavkách Kódexu pravidiel SP 55.13330.2011 (SNiP 31-02-2001 "Rodinné domy"), SP 54.13330.2011 (SNiP 31-01-2003 "Bytové domy") a SP 60.13330.2012 (SNiP 41-01-2003 "Kúrenie, ventilácia a klimatizácia"). S touto aplikáciou je ľahké rýchlo vypočítať všetky možnosti a potom prijať maximálne dosiahnuté výsledky, ktoré by ste mali riadiť ďalším plánovaním ventilačného systému.

Potreba efektívneho vetrania a základných pravidiel jeho zariadenia

Ak je čitateľovi ponechané nedorozumenie o dôležitosti ventilačného systému vo svojom dome, mal by najprv starostlivo preštudovať publikáciu nášho portálu. "Prirodzené vetranie v súkromnom dome".

Загрузка...