Steny a strop

Príprava povrchu pre dekoratívne omietky

Nástenné dekorácie s reliéfnou omietkou sa používajú na výzdobu interiéru aj fasády domu. Táto technológia sa stáva čoraz obľúbenejšou vďaka svojmu originálnemu a estetickému vzhľadu, trvanlivosti povlaku, ako aj širokej škále aplikačných techník. Aby však vrstva omietky pevne zostala na povrchu a nevyžadovala si v blízkej budúcnosti dodatočné opravy a reštaurátorské práce, musí byť jej základ dobre pripravený.

Príprava povrchu pre dekoratívne omietky

Príprava povrchu pre dekoratívne omietky obsahuje niekoľko stupňov a má niektoré nuansy, ktoré budú opísané v publikácii nižšie. Pozornosť sa bude venovať aj nástrojom potrebným na vykonávanie takejto práce.

Pre všetky stavebné práce sú potrebné určité nástroje. Prípravky na ďalšie omietky nie sú výnimkou. Nástroje sa môžu líšiť v závislosti od toho, či sú steny „holé“ alebo sa ponorili do konečnej úpravy, a aký druh dokončovacieho materiálu sa na ne aplikoval skôr.

 • Ak sa na steny aplikuje omietka a nakoniec sa stane zbytočnou, to znamená, že sa začala rozpadávať alebo odlupovať od hlavnej steny, potom môže byť potrebné ju vyčistiť:

- Kladivo a ručný sekáč alebo dláta na vrtáku.

Najjednoduchší je kladivo a ručný sekáč s ochranným krytom.

- Kovová kefka na ručné čistenie stien alebo tryska s kovovými štetinami na elektrickú vŕtačku alebo brúsku.

Trysky s tvrdými oceľovými štetinami urýchľujú proces odstraňovania starých obkladov stien

- Vysávač alebo kefka na odstránenie prachu z povrchu stien a malých zvyškov starého náteru.

 • Na odstránenie zo stien keramických obkladačiek a ich očistenie od zvyškov lepidla sa používajú rovnaké nástroje, ako je uvedené vyššie.
 • Ak je potrebné pripraviť natretú stenu na omietanie, potom možno na odstránenie vrstiev farby použiť niekoľko metód:

- Odstránenie starej farby špeciálnymi zlúčeninami, ktoré zmäkčia jej vrstvy, aby sa náter ľahko čistil špachtľou.

Jedným zo spôsobov, ako odstrániť starú farbu, je chemická, s použitím špeciálnych umývaní.

- Vytvorenie fénu a špeciálnej škrabky alebo špachtle špachtľou hrubého, 1,5 ÷ 2 mm hrubého kovu.

Farba môže byť odstránená škrabkou, ktorá bola predtým zmäkčená prúdom horúceho vzduchu.

- Uvedená tryska s kefou s kovovými štetinami, ktorá je inštalovaná na elektrickej vŕtačke alebo brúske ("brúska").

Kompaktná "brúska" s pevnou kovovou kefou

- Abrazívna tryska na elektrickú vŕtačku - tento spôsob odstraňovania povlaku je však vhodný len vtedy, ak sa farba predtým nanášala v tenkej vrstve.

Elektrická vŕtačka so špeciálnou abrazívnou tryskou

Okrem toho budete potrebovať mäkkú kefku na odstránenie zvyšného prachu na stene, ako aj respirátor na ochranu dýchacích ciest a špeciálnych okuliarov na ochranu pred vniknutím malých častíc do očí.

 • Môžete tiež použiť elektrickú vŕtačku s hlavou kefy na odstránenie bielizne, ale aby sme ešte nezvýšili oblak prachu, môžete to urobiť s vodou a špachtľou. Voda sa môže aplikovať na povrch špongiou alebo valčekom s hubicou na kožu. Mäkké, vlhké bielenie sa zvyčajne ľahko odstráni špachtľou alebo škrabkou.

Pred odobratím prednostne dôkladne namočte staré vápno.

Ďalším účinným spôsobom, ako sa zbaviť stien bielenia je špeciálne umývanie, ktoré sa pridáva do vody. Pomery prípravy kompozície uvedenej na obale roztoku.

Špeciálne riešenie na odstraňovanie bielej

 • Ak chcete odstrániť starú tapetu, existuje niekoľko spôsobov použitia rôznych nástrojov alebo špeciálnych riešení.

Nástroje a príslušenstvo, ktoré môžu uľahčiť proces odstraňovania starých tapiet

- Ak chcete vytvoriť tapetu nasiaknutú vodou, roztokom alebo parou, je vhodné prerušiť integritu ich povrchu pomocou ihlového valčeka alebo tapety "tiger", preto sa tieto nástroje odporúčajú na použitie pri použití akejkoľvek metódy čistenia.

- Kvapalina na odstránenie tapety, zriedená vodou. Zmäkčuje lepidlo na tapety, čo prispieva k rýchlemu oddeleniu tkanín od povrchov stien.

- Steam stripper - funguje dobre na lepidlo základne tapety, takže po pare, sú ľahko odstrániť zo steny vo veľkých fragmentoch, alebo dokonca celé plátna.

- Aby bolo jednoduchšie vyzdvihnúť plátno od okraja, budete potrebovať omietku.

 • Ak je to potrebné, zarovnanie vyčistených stien, nástroje budú musieť pripraviť:

Základné nástenné omietky Toolkit

- Špachtle rôznych veľkostí.

- Stierku na prípravu roztoku a jeho sprej na stenu.

- Na vyrovnanie nanesenej vrstvy omietky - dlhé pravidlo.

- Strúhadlo na povrch.

- Široká kefa alebo valec na napustenie stien.

- Plumb a stavba (ideálne - laser).

- Tryska-mixer na elektrickú vŕtačku a kapacitu pre miešanie roztoku.

Pred začatím práce v miestnosti, kde budú steny pripravené, sa odporúča zakryť povrch podlahy hustým polyetylénom a zaistiť ho po obvode ťažkými predmetmi. Ďalej musia byť všetky vypínače a zásuvky na stene, ktoré sa majú čistiť, odpojené od napätia, aby sa zabránilo riziku skratu v prípade náhodného vniknutia vlhkosti do nich. Ak práca vyžaduje elektrické spotrebiče, potom na ich pripojenie môžete použiť predlžovaciu šnúru, ktorá sa vyberá z miestnosti po dobu práce s vodou alebo roztokmi.

Po príprave všetkých potrebných nástrojov môžete pristúpiť k odstráneniu z povrchu starého náteru.

Odstraňovanie starých omietok a keramických obkladačiek

Starý omietkový náter sa odstráni, ak sa aplikuje v hrubej vrstve a časom sa na ňom objavia praskliny alebo omietka začala v niektorých miestach za povrchom steny stúpať. Tu je potrebné vziať do úvahy, že trhliny na vrstve omietky môžu naznačovať výskyt trhlín v hlavnej stene. Preto, omietky, v tomto prípade bude musieť byť odstránené úplne, a pred ďalšou prácou je vykonaná najprv opraviť základ, inak praskliny sa čoskoro objaví prostredníctvom dekoratívneho náteru.

Popraskaná a odlupujúca sa omietka, ktorá sa začína vločkovať, sa zvyčajne ťažko odstraňuje.

 • Hrubá vrstva omietky, ktorá sa stala šupinatou a pokrivenou, sa dá ľahko odstrániť zo steny. Za týmto účelom je zaháknutý špachtľou, sekáčom alebo sekáčom, ktorý je zatĺkaný kladivom.
 • Ak má vrstva omietky malú hrúbku, potom na urýchlenie jej odstránenia môžete aplikovať vodu jej nanesením na povrch pomocou širokej kefy. Zároveň je potrebné zabezpečiť, aby omietka bola dobre nasýtená vlhkosťou - to pomôže ľahko ju oddeliť od steny.
 • Ak nie je žiaduce rozpustiť vlhkú nečistotu v miestnosti, potom sa na odstránenie tenkej vrstvy omietky môže použiť elektrická vŕtačka s hlavou kefy. V tomto prípade však bude v miestnosti veľké množstvo prachu, ktorý môže byť zachytený vysávačom. Je pravda, že stále nie je známe, čo je lepšie: prach alebo vlhká špina.

Demontáž starej dlaždice pomocou sekáča a kladiva

 • Ak sa vyžaduje odstránenie keramických obkladačiek zo stien, na tento účel sa používa aj sekáč. Typicky je tento povlak ľahko oddelený od steny, ale je z neho oveľa viac nečistôt, preto sa odporúča pripraviť vrecia vopred na zber stavebného odpadu. Niekedy je možné odstrániť dlaždice bez poškodenia, čo vám umožní použiť tento materiál znova, napríklad dokončiť steny v krajine.

Rýchle a čisté - brúska je pripojená na konštrukčný vysávač

 • Tenká vrstva omietky sa dokonale odstráni pomocou brúsky s priloženou vlnovcovou hadicou, ktorá odvádza zem do špeciálneho oddelenia konštrukčného vysávača. Tento spôsob čistenia je obzvlášť vhodný na použitie v interiéri, pretože prakticky neznečisťuje atmosféru v miestnosti a nepohadzuje podlahu. Táto súprava je vhodná na odstránenie tenkej vrstvy vápna.

Takéto zariadenia však nie sú lacné a najčastejšie profesionálni stavitelia, ktorí ho používajú takmer každý deň, ho majú vo svojom inštrumentálnom arzenáli. Je neziskové kúpiť ho na čistenie dvoch alebo štyroch stien, môžete vyhľadať možnosť prenájmu - niektoré stavebné obchody praktikujú takéto služby.

Čistenie steny z vápna

Staré vápno zo stien pripravených pre dekoratívne omietky, musia byť odstránené bez zlyhania, aj keď je v dobrom stave. V opačnom prípade bude vápno pri aplikácii novej dekoratívnej povrchovej úpravy ťahať vlhkosť z neho, čo nebude prínosom pre vonkajšiu vrstvu omietky. Okrem toho nie je známe, ako sa starý povlak bude správať, keď je spojený s reliéfnou omietkovou vrstvou - je celkom možné, že to vyvolá uvoľnenie od steny všetkých vrstiev, čo znamená, že práca sa bude musieť vykonať znova.

Najviac "beží" technológia na odstránenie starej vápno - obvyklé umývanie čistou vodou

 • Najbežnejším spôsobom, ako sa zbaviť bielenia na stenách, je opláchnutie vodou. Odstránenie povlaku touto metódou je však vhodné len vtedy, ak má konečná vrstva malú hrúbku. Voda bude musieť byť aplikovaná na steny niekoľkokrát, pretože je potrebné, aby celá vrstva bola nasýtená vlhkosťou. Na navlhčenie povrchu použite špongiu alebo sprej. Bielený povrch rýchlo schne, takže povlak musí byť vymytý v samostatných častiach.
 • Ak je povrchová vrstva dostatočne hrubá a bolo rozhodnuté, že ju namočíme, bude potrebné vyčistiť mokré bielenie pomocou špachtle.

Čistenie steny stierkou použitou ako škrabka

 • Tenká vrstva vápna môže byť odstránená a vysušená, tj štetcom s kovovou štetinou, ktorá je inštalovaná na brúske alebo elektrickej vŕtačke. Je však potrebné mať na pamäti, že bielenie v suchej forme sa rozptýli po celej miestnosti, takže musíte byť pripravení na veľké znečistenie a následné ťažké čistenie.

Odstraňovanie starých náterov zo stien

Farba - to je pravdepodobne najťažšie odstrániť povlak, ale aby sa ho zbavili, je potrebné, pretože medzi stenou a dekoratívnou vrstvou nevytvorí potrebnú priľnavosť. Rovnako ako všetky ostatné dokončovacie materiály, aj vrstva laku sa odstráni niekoľkými spôsobmi - môže byť chemická alebo mechanická.

Chemický odstraňovač rozpúšťa alebo zmäkčuje farbu, ktorá sa ľahko odstráni zoškrabaním

 • Odstránenie vrstvy laku pomocou špeciálneho nástroja - odstraňovača, sa dá označiť za najjednoduchšie zo všetkých, pretože roztok zmäkčuje povlak, začne sa odlupovať, bublinka a ľahko sa vyberie zo steny pomocou škrabky. Umývanie sa aplikuje na povrch štetcom alebo striekacou pištoľou, ale pri použití tohto chemického zloženia je potrebné rukavice chrániť rukou, respirátorom s dýchacím ústrojenstvom a okuliarmi s očami.

Táto metóda sa dá nazvať termálne - prúd horúceho vzduchu zmäkčuje farbu a potom sa odstráni škrabkou.

 • Je vhodné odstrániť náterové vrstvy zo stien a pomocou sušičky. Vyhrievaný povlak zaostáva za stenou a okamžite sa odstráni špachtľou alebo škrabkou. Táto možnosť čistenia je však príliš dlhá, pretože farba bude musieť byť vyhrievaná v samostatných malých častiach. Výhodou tejto technológie je skutočnosť, že v miestnosti nebude prach a špeciálne nečistoty, pretože farba sa nerozptýli vo všetkých smeroch. Je však ťažké erodovať silný zápach horiacej farby v miestnosti, ako aj veľmi významnú spotrebu energie - bude poskytnutá.

Abrazívne čistenie steny z farby - zdĺhavý a veľmi špinavý proces

 • Ďalší spôsob, ako odstrániť náterový náter - sa vykonáva pomocou brúsky alebo elektrickej vŕtačky s abrazívnou tryskou alebo vo forme kruhovej kovovej kefy. Táto možnosť čistenia je dosť únavná, časovo náročná a dlhá, takže prípravné práce budú trvať dlho.

Hrubé vrstvy prilby sa často ľahko dodávajú do bežného odstraňovania špachtle.

 • Ak sa farba viackrát aplikovala na stenu a vytvorila sa hrubá spoločná vrstva, môžete ju pokúsiť odstrániť bežnou stierkou s hrubou kovovou stierkou a spoľahlivou rukoväťou.

Malé plochy farby vľavo na stene potom možno ručne odstrániť kovovou kefou a potom by sa mala dodatočne očistiť od prachu pomocou vysávača.

Odstráňte starú tapetu

Pri príprave stien ako na natieranie, tak aj na nanášanie dekoratívnych omietok, by mala byť tapeta úplne odstránená zo stien, to znamená, že ani najmenší kus by nemal zostať na povrchu, pretože môže spôsobiť deformáciu a zničenie celého reliéfneho povrchu. Odstránenie tapety možno vykonať aj rôznymi spôsobmi, a vybrať si ten, ktorý je vhodnejší pre domáceho sprievodcu.

Ak chcete odstrániť staré tapety zo steny, je vhodné namočiť je s vodou.

 • Najbežnejším spôsobom, ako uľahčiť odstránenie starých stien zo stien, je zmäkčiť ich vodou, ktorá sa aplikuje pomocou striekacej pištole alebo bežnej penovej špongie. Vlhkosť musí preniknúť celou hrúbkou plátna k stene, aby sa nasiakla nielen tapeta, ale aj lepiaca vrstva. Tento proces je ľahké vykonať, keď je miestnosť omietnutá papierovou tapetou - nechávajú vodu dobre a sú oddelené od steny stierkou.

Niektorí remeselníci pridajú do vody kondicionér na bielizeň, ocot alebo bežný prostriedok na umývanie riadu, aby sa urýchlilo čistenie povrchov. Pracovný roztok sa pripraví zo štyroch až piatich litrov vody a dvoch polievkových lyžíc vyššie uvedeného produktu, ktorý sa vopred zriedi v 200 g vriacej vody.

Stáva sa, že staré lepidlo jednoducho stratilo svoje vlastnosti a tapeta sa ľahko odstráni aj bez vlhkosti

 • Ak sa tapeta na niektorých miestach sama začala oddeľovať od stien, potom možno lepidlo, na ktorom sa držali, dostalo do úplného havarijného stavu a obrazy by ani nemuseli byť zmáčané vodou. Ich demontáž začína práve z delaminovaných oblastí, najprv špachtľou, a potom sa plátna ľahko odstránia, keď sa ručne vytiahnu z povrchu stien. Ak sa na stene pevne držia kúsky dekoratívneho náteru, potom sa na ne aplikuje voda a potom sa čistí špachtľou.

Tento gadget má úžasné meno „tapeta tiger“

 • Môže byť veľmi ťažké odstrániť dobre prilepenú vinylovú a netkanú viacvrstvovú tapetu, pretože neprepúšťajú vodu. Aby sa dostali do vnútorných vrstiev plachiet, boli vynájdené také zariadenia, ako tapeta "tiger" a ihlový valec. Tieto nástroje poškodzujú vrchnú vodotesnú vrstvu tapety, čím vytvárajú malé, ale početné otvory alebo škrabance.

Prostredníctvom početných dier vytvorených valčekom v povrchoch vodotesných tapiet prenikne vlhkosť do samotnej steny.

Voda ľahko preniká cez celú hrúbku náteru, vrátane lepiacej vrstvy, cez poškodené miesta a steny sa čistia oveľa rýchlejšie. Odporúča sa na namáčanie týchto typov tapiet na použitie teplej vody.

 • Ďalším spôsobom, ako bezproblémovo odstrániť tapetu zo stien - je použiť špeciálne zariadenie - parník. S ním sa na povrchy aplikuje horúca para, ktorá účinne pôsobí na lepiacu vrstvu. Pod vplyvom horúcej vlhkosti stráca lepidlo svoju priľnavosť a ľahko sa vzdiali od steny spolu s plátnami dekoratívneho povlaku. Parník je vhodný na demontáž akéhokoľvek druhu tapety, ale kúpa na jednu opravu je nerentabilná. Zvyčajne ho používajú profesionálni stavitelia, dekoratéri, ktorí potrebujú rýchlo pracovať.

Efektívny spôsob odstraňovania starých tapiet - pomocou špeciálneho parníka

Ak je zvlhčovač doma alebo parník na oblečenie, môžu byť tiež použité na zmäkčenie a lúpanie lepidla tapety zo stien. Para zo zvlhčovača je poslaná na stenu, ktorá sa má čistiť, a nejakú dobu ju ponechá. Akonáhle sa tapeta začne deformovať, môžete ju začať odstraňovať. Parník na oblečenie sa používa rovnakým spôsobom ako tapeta, takže zariadenie nie je zarastené, pretože bude musieť pracovať dlhú dobu, odporúča sa na to použiť špeciálnu destilovanú vodu.

 • Mnohí majstri uprednostňujú použitie špeciálnych riešení na odstraňovanie tapiet, ktoré v súčasnosti prezentujú na ruskom trhu viacerí výrobcovia.

Drahý, ale účinný spôsob, ako odstrániť tapetu - použitie špeciálnych prípravkov určených špeciálne pre tieto účely

Návod na použitie takýchto nástrojov vždy uvádza na obale. Ak sa budete riadiť týmito odporúčaniami, práca na odstránení starého povrchu bude vykonaná rýchlo a jednoducho.

Лучше всего выбирать средства, предназначенные для конкретного вида материала, так как они будут работать более эффективно. Современные растворы такого предназначения безопасны для человека и животных, поэтому их безбоязненно применяют в любых жилых помещениях.

К полезным рекомендациям по выполнению очистки стен от обоев любым из упомянутых выше способов, относят следующие нюансы:

 • Ak sa tapeta odstráni mokrým spôsobom, potom sa musia odstrániť časti plátna zo steny, všetka vlhkosť spolu s lepidlom, ktoré zostáva na povrchu, sa musí okamžite odstrániť. V prípade, že kvôli povahe stien veľmi rýchlo vyschnú, musia sa umyť čistou vodou a osušiť handričkou, ktorá absorbuje vlhkosť, alebo čistou špongiou.
 • Ak sa stará tapeta nezmokne a neodstráni sa, potom sa PVA pridalo do lepidla na tapety, ktoré, keď je suché, je odolné voči vode a bude veľmi ťažké odstrániť dekoratívny materiál. V tomto prípade sa odstránenie vykonáva abrazívnou metódou - ručnou železnou kefou alebo dýzou upevnenou v brúske alebo elektrickým vŕtačom. Ak povlak nemá žiadne chyby a je veľmi bezpečne držaný na stene, potom niekedy master finišery radšej vyplnia tento povrch po nanesení základného náteru.

Keď sa starý dekoratívny náter úplne odstráni, na odkrytých plochách stien sa objavia všetky chyby, ktoré sa vyskytli počas procesu dokončovania alebo sa objavili počas rokov prevádzky priestorov - môžu to byť nepravidelnosti, triesky alebo praskliny. Ak sa zistia takéto chyby, musia sa odstrániť, inak sa trhliny určite objavia s časom na dekoratívnej omietke. Ak sú steny nerovnomerné, potom by sa určite mali vyrovnať, inak nová dekorácia nebude pôsobiť dostatočne pôsobivo, ale tento proces sa stále vykonáva až po utesnení trhlín a triesok.

Veľkosť zistených trhlín a odštiepenie steny môže byť iná a spôsob odstraňovania defektov priamo na nej závisí.

 • Ak chcete zavrieť tenkú trhlinu, musíte sa pokúsiť určiť jej hĺbku, pretože môže ísť hlboko do steny. Na prvý pohľad sa vyžaduje malá chyba, aby sa dala zväčšiť a prehĺbiť o 15 ÷ 20 mm. Procesom takýchto trhlín vznikol sekáč, ktorý je zatĺkaný. Túto prácu a brúsku môžete vykonať na kocke na kameň alebo dierovač s dlátovou dýzou.

Pri drobných opravách je potrebné rozšíriť aj menšie trhliny.

Tiež sa uskutočňuje expanzia, aby sa zabezpečilo, že materiál použitý na opravu preniká čo najhlbšie do trhliny, ktorá spája jej okraje.

 • Ďalej, časť na stene je dôkladne očistená od piesku a cementového prachu mäkkou kefou alebo vysávačom.

Rozštiepená trhlina musí byť dôkladne zbavená prachu a potom opatrne natretá.

Vyčistený povrch trhliny, ako aj povrch steny okolo nej, sa musia natrieť hlbokým penetračným roztokom, ktorý prenikne do pórov štruktúry materiálu, čím sa zabráni jeho rozpadnutiu. Primer tiež vytvorí dobrú priľnavosť (priľnavosť) zalievacieho materiálu k stene.

 • Spracovaná a vysušená trhlina je vyplnená rôznymi materiálmi a je lepšie zvoliť ten, ktorý je vyrobený na rovnakom základe ako stena. Na opravu cementovej malty s prídavkom lepiacej hmoty, zmesi omietky (len pre vnútorné práce), špeciálneho opravného tmelu na polymérnej alebo cementovo-polymérnej báze, polyuretánovej peny s miernou expanziou alebo na tieto účely vhodný polyuretánový alebo silikónový tmel. (prípustnosť jeho použitia na takéto účely musí byť uvedená na obale). Posledné dva materiály sú skôr plastové, preto v prípade ďalšieho rozšírenia trhliny to nemá vplyv na povrchovú úpravu.

Naplnenie prasknutej trhliny špeciálnym tesniacim tmelom.

Trhliny s malými šírkami sú zvyčajne utesnené polymérnymi zlúčeninami - musia vyplniť medzeru v stene až do úplnej hĺbky. Po zaschnutí tmelu sa jeho prebytok odreže ostrým nožom a zarovná s povrchom steny.

Cementová alebo sadrová malta vybraná na opravu sa aplikuje a vyrovnáva stierkou.

Nadmerne veľké a hlboké trhliny budú musieť byť ďalej spojené kovovými sponami.

 • Dlhé a hlboké trhliny, ktoré sú nebezpečné pre ďalšiu integritu stien, je potrebné ďalej spevniť kovovými potermi inštalovanými kolmo na medzeru. Ako poter sa používajú výstužné výstrižky alebo svorky zapustené do steny, alebo kovové pásy prekryté na vrchu a upevnené kotviacimi upevňovacími prvkami. V druhom prípade musí byť povrch, ktorý nie je nikde, ďalej zarovnaný s omietkou na majákoch.

Zodpovedný stupeň konečnej úpravy - umiestnenie systému majáku pod omietku

Aby bola stena rovnomerná a čistá, najmä v tých prípadoch, keď potrebujete uzavrieť kovové kravaty, musíte nastaviť rovinu správne, pretože vzhľad dekoratívnej úpravy bude priamo závisieť od nej. Aby bola stena dokonalá, mali by ste sa obrátiť na publikáciu nášho portálu, kde nájdete pokyny. "Ako dať majáky pod omietku"podľa odporúčaného odkazu.

Široké a dlhé trhliny, po spevnení kovovými upevňovacími prvkami, sú utesnené penou, ktorá zaplní celý priestor a dokonale sa upevní na akékoľvek materiály na stenách.

 • Ak sa murárska malta medzi panelmi, z ktorých boli postavené steny, začala rozpadávať, mala by sa očistiť od spojov do hĺbky 20 ÷ 25 mm. Potom sa celý otvorený priestor dôkladne vyčistí, naplní a potom naplní penou, alebo, čo je oveľa lepšie, lepším roztokom na opravu polymérneho cementu. Pena, ktorá expandovala a prečnievala za medzipanelný šev, je rezaná ostrým nožom a zarovnaná s celkovým povrchom steny.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať správnej voľbe základného náteru a základného náteru.

Špeciálne základové zmesi sa vyrábajú na rôznych podkladoch a vyberá sa najvhodnejšia možnosť pre materiál na stene.

Výber priméru

Takže najpoužívanejšími kompozíciami pre základné steny sú nasledujúce kompozície;

 • perchlorovinyl Základové zmesi sú vynikajúce pre tehlové a betónové povrchy. Majú vlastnosti hlbokého prieniku do štruktúry steny a vytvárajú vysokú priľnavosť medzi jej povrchom a omietkovými roztokmi. Tieto primery rýchlo schnú, čo umožní čo najrýchlejšie vyrobiť prácu, avšak ich nevýhodou je nepríjemný zápach. Preto sa používajú buď vonku, alebo by sa mali aplikovať na dobre vetranom mieste.

Pri nákupe základného náteru si pozorne prečítajte jeho pokyny - zloženie a pre ktoré povrchy je určený

 • Alkyd Primer vhodné na betón, tehly, surové a upravené drevo. Ich prednosťou je vynikajúca penetrácia do štruktúry materiálu, ako aj schopnosť vytvoriť na svojom povrchu vyrovnávaciu vrstvu.
 • Akrylové priméry môže byť použitý na spracovanie akýchkoľvek povrchov stien. Majú množstvo výhod, z ktorých jedným je takmer úplná absencia zápachu. Emulzie akrylového primeru sa často používajú na vystuženie starých omietkových povrchov, ako aj na úpravu stien vyrovnaných sadrokartónovými doskami. Doba schnutia každej vrstvy týchto primérov je v priemere päť hodín.

Pre základný náter hladkých betónových stien by najlepšou voľbou bolo zloženie „betónového kontaktu“.

 • Ak sa predpokladá spracovanie monolitickej betónovej steny, potom sa základný náter skupiny stane najlepšou možnosťou spracovania na ďalšie spracovanie "konkrétny kontakt", Nebude len viazať vrchnú vrstvu materiálu na stene, ale tiež vytvárať výraznú drsnosť na povrchu - pre maximálnu priľnavosť omietkových kompozícií.

Hodnota dôkladného obkladu

Počas prípravy stien sa nanášajú základové zmesi niekoľkokrát - počas a bezprostredne po oprave povrchov, ako aj po ich omietaní, pred plnením a pred nanesením reliéfnej dekoračnej omietky.

Hodnota vysoko kvalitného náteru stien je ťažké preceňovať.

Stupeň napustenia stien je veľmi dôležitý a v žiadnom prípade ho nemôže zanedbávať alebo ho nejakým spôsobom vyrábať, pretože na ňom závisí spoľahlivosť a trvanlivosť dekoratívneho prevedenia. Aby ste pochopili, aká dôležitá je základná vrstva, musíte zvážiť, aké funkcie vykonáva:

 • Riešenie je určené na ochranu povrchu pred zničením. Vniká do štruktúry materiálu stien a uzatvára všetky kanály, cez ktoré do nich môže vniknúť vlhkosť, čo môže spôsobiť eróziu.
 • Primer nielen preniká do steny, ale vytvára na povrchu aj ochranný vyhladzovací film, ktorý vytvára vynikajúcu priľnavosť medzi materiálmi.
 • Vysoko kvalitný základný roztok je často tiež vynikajúcim antiseptikom, ktorý môže zabrániť vzniku kolónií plesní alebo plesní, ktoré sú nielen deštruktívne na stenu, ale aj mimoriadne škodlivé pre ľudské zdravie. Spory takejto mikroflóry určite spadnú do vzduchu v miestnosti a potom do svetla obyvateľov bytu alebo domu.
 • Vďaka špecifickým vlastnostiam základových kompozícií, môžete výrazne ušetriť na konečných materiáloch, pretože film vytvorený na stene neumožňuje, aby sa vlhkosť absorbovala z omietok a vrstiev tmelu, a budú v suchých podmienkach vysychať a získať potrebnú pevnosť rovnomerne v optimálnych podmienkach.

Aplikácia primeru

Prostriedky základného náteru sa vyrábajú v rôznych formách - môžu to byť suché zmesi, emulzie alebo kvapalné roztoky.

 • Prášková verzia základného náteru vyžaduje riedenie pred nanesením na stenu v pomeroch uvedených výrobcom na obale.
 • Roztoky a emulzie sú pripravené na použitie, takže môžu byť aplikované okamžite, aplikované na povrch širokým štetcom alebo valčekom s hubicou na kožu.

Aplikácia roztokov na povrch stien sa vykonáva v nasledujúcom poradí:

 • Je vhodné aplikovať základný náter na veľké plochy stien pomocou valca namontovaného na dlhej rukoväti. Valec sa ponorí do roztoku, naleje sa do špeciálneho kúpeľa s rebrovaným povrchom na jednej strane, ktorý je umiestnený pod svahom, ktorý je určený na lisovanie kožušinovej dýzy.
 • Roztok aplikujte na stenu, počnúc zhora. Všetky kvapky, ak sú vytvorené na spodnej strane steny, musíte okamžite zhromaždiť valček, ktorý im neumožňuje zmraziť.
 • Primer by mal byť rovnomerne rozložený po celej ploche steny.
 • Ťažko dostupné miesta na stene sú vybavené štetcami rôznych veľkostí. Tieto oblasti zahŕňajú rohy - spoje povrchov, ako aj oblasti okolo a za radiátormi.
 • Každá z podkladových vrstiev musí mať čas na vyschnutie. Musí byť uvedené v pokynoch na obale. Treba mať na pamäti, že za nepriaznivých podmienok prostredia (napríklad nízka teplota vzduchu) môže byť čas tuhnutia dlhší.
 • Ak je porézny povrch natretý, alebo je vyrobený z hygroskopického materiálu, potom sa základný náter aplikuje v troch a niekedy v štyroch vrstvách, až kým proces aktívnej absorpcie neprestane.

Kontrola rovinnosti stien a hlavné spôsoby ich vyrovnania

Ďalším krokom je auditovanie opravených a pripravených povrchov na určenie stupňa ich zakrivenia. Na tomto bude záležať na spôsobe vyrovnania, ktorého je niekoľko - je to ich omietanie, tmelenie, alebo montáž sadrokartónových konštrukcií.

Dekoratívne omietky budú vyzerať dobre, ak je stena plochá.

Na kontrolu rovnomernosti stien sa používajú stavebné nástroje, ako napríklad olovnica alebo úroveň v kombinácii s dlhým pravidlom.

 • Pravidlo sa nastaví kolmo na stenu a úroveň budovy sa pritlačí proti nej, čo ukáže zakrivenie povrchu.
 • Ak je stena vyrovnaná, ale na niektorých miestach sú medzi pravidlom a stenou medzery viac ako päť milimetrov, potom sa zarovnanie môže vykonať pomocou tenkej vrstvy omietky.
 • Ak sú medzery 2 ÷ 3 mm, potom je povrch vyrovnaný vrstvou tmelu.
 • Steny, ktoré majú akékoľvek deformácie, je možné vyrovnať sadrokartónovým systémom, ktorý možno použiť aj na inštaláciu tepelnej izolácie alebo zvukovoizolačného materiálu. Je však potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že sadrokartónové dosky namontované na kovovom ráme zmenšia veľkosť miestnosti na každej strane aspoň o 50 mm.
 • Stena môže "hrať" a relatívne vodorovnú čiaru, pričom zostáva vertikálna. To sa tiež dlhodobo overuje, alebo napínaním kordov medzi kontrolnými bodmi, meraním a porovnávaním veľkosti medzier medzi kordom a povrchom steny.

Laserová úroveň - najlepší nástroj na kontrolu rovinnosti stien vo všetkých rovinách

Moderné laserové úrovne - plotery lietadiel pomáhajú vykonávať takúto kontrolu integrovaným spôsobom, rýchlo as vysokým stupňom presnosti. Už prestali byť zázrakom, našli miesto v "arzenále" mnohých domácich remeselníkov. Môžete tak hľadať možnosť krátkodobého prenájmu takéhoto zariadenia - náklady budú plne odôvodnené.

Takže existuje niekoľko spôsobov, ako vyrovnať steny. Aby bolo možné rozhodnúť, ktorý z nich je pre konkrétny prípad vhodnejší, je potrebné stručne zvážiť, ako sa tieto procesy vytvárajú. To je obzvlášť dôležité vedieť, či sa má celá práca vykonať nezávisle.

Zarovnajte steny so sadrou

Omietanie stien možno vykonať rôznymi spôsobmi, a vrstva vyrovnávacie malty majú inú hrúbku, ktorá závisí na zistených povrchových nepravidelností.

Ak je potrebné aplikovať hrubú vrstvu malty, potom jej zarovnanie je najlepšie vykonať vertikálnymi majákmi namontovanými na stene.

Inštalované majáky pomôžu dosiahnuť požadovanú rovinnosť povrchu steny.

Ako majáky sa najčastejšie používajú špeciálne perforované kovové profily, ktoré sa upevňujú na stenu v krokoch po 500 ÷ 600 mm pomocou rýchlo tuhnúcej malty. Majáky sa zobrazujú na stene podľa vopred pripraveného označenia - ako sa to robí, je podrobne opísané v článku, na ktorý už bol uvedený odkaz.

Zarovnanie omietky na majákoch podľa pravidla

Keď sa malta posúvače, ktoré upevňujú profily majákov, stvrdnú, pristúpia k omietke steny. Pripravený roztok (hnetený samostatne alebo vyrobený z hotovej suchej stavebnej zmesi) sa aplikuje na stenu pomocou sprejovej stierky alebo stierky. Vrstva, ktorá sa má hádzať, musí mať hrúbku väčšiu ako výška majákov o 12 ÷ 15 mm. Roztok dajte zo spodnej strany steny - hádzajte 300 ÷ 500 mm na výšku, zarovnajte ho s pravidlom, nasaďte ho na majáky a pohybujte ho smerom nahor s translačným pohybom, s miernymi výkyvmi doľava - doprava pre lepšie rozloženie omietky po povrchu. Prebytočný roztok, ktorý pravidlo zozbieral, sa odošle do nádrže a použije sa na ďalšie odlievanie. Tento proces sa vykonáva až do úplného pokrytia steny malty. Ostáva len čakať, kým sa povrch zaschne, natrie a ak je to potrebné, uzemní.

Ak je stena dostatočne hladká, potom je možné bez omietky bez systému majákov.

V tomto prípade, ak je stena relatívne rovnomerná a má len malé priehlbiny, potom sa vyrovná tenkou vrstvou omietkovej malty, ktorá sa aplikuje špachtľou so šírkou 350 ÷ 400 mm. Hmota je rozložená po povrchu pomocou ventilátorových pohybov, čím sa zabezpečuje, že na omietnutých plochách nie sú žiadne stopy z rohov špachtle.

Po čakaní na vyschnutie omietky sa odporúča znovu natrieť jednou vrstvou základného náteru a potom môžete pokračovať v aplikácii dekoratívnej omietky. Tu je potrebné poznamenať, že brúsenie steny, jej dokonalá hladkosť, ak je pripravená na aplikáciu reliéfnej omietky, nie je zvlášť potrebné.

Je ťažké vyrovnať stenu s omietkou?

článok "DIY omietka na stenu"na ktoré tento odkaz vedie, poskytuje podrobné inštrukcie o omietkach. A ak budete musieť opraviť so zarovnaním stien, odporúčame vám pozrieť sa na stránku nášho portálu, kde sa táto publikácia nachádza.

Zarovnajte steny pomocou sadrokartónu

Pre tých majiteľov domov, ktorí nemajú skúsenosti s omietkou a spackling práce, ale rozhodol sa vyrovnať steny pod dekoratívne omietky sami, jedným z najviac dostupných možností pre prípravu povrchov bude inštalácia sadrokartónové dosky. Tento materiál môže byť navyše upevnený dvoma spôsobmi - rámom a bezrámovým.

 • Bezrámový režim sa zvolí, ak stena nemá žiadne globálne deformácie. Sadrokartón pripevnený k povrchu, v tomto prípade dokonale spĺňa funkciu omietkovej vrstvy - z dobrého dôvodu sa často nazýva „suchá omietka“.

Spôsob montáže sadrokartónových dosiek na lepidlo je tiež dobrý, pretože minimalizuje rozmery priestorov

Listy sadrokartónových dosiek sa lepia na povrchy pomocou hrubej lepiacej hmoty, vyrobenej na báze sadry. Roztok sa aplikuje bodkovaný na stenu alebo na listy suchej omietky, hrúbka vrstvy každého takéhoto fragmentu by mala byť 50 ÷ 70 mm. Пока раствор платочный, он позволит откорректировать положение листа до требуемого состояния, так как под давлением извне клеевая масса может распределяться по стене до необходимой толщины.

Správnosť polohy montovaného listu je riadená úrovňou konštrukcie a pravidlami, ktoré sú aplikované vertikálne, horizontálne a diagonálne.

 • Štruktúra kostry je namontovaná na stenu, keď povrch nemôže byť vyrovnaný bežnou omietkou, pretože veľmi hrubá vrstva nebude spoľahlivo držaná vďaka svojej veľkej hmotnosti. Stojany rámu je možné vyrovnať pozdĺž plánovaných línií a posunúť ich od steny do požadovanej vzdialenosti.

Rámová montážna sadrokartónová doska umožňuje vytvoriť dokonale rovný povrch, ale je to pravda vďaka strate podlahovej plochy.

Kovové profily sú upevnené na špeciálnych perforovaných závesoch upevnených na stene. Majú postranné lišty dostatočnej dĺžky, medzi ktorými sú inštalované, a kovové regály sú regulované. Prvky laty sú zvyčajne usporiadané v prírastkoch po 600 mm, takže sadrokartónová doska je upevnená v troch zvislých líniách - pozdĺž okrajov a uprostred. Okrem toho je táto vzdialenosť skvelá pre inštaláciu izolačného materiálu medzi regálmi, pričom šírka rohoží je zvyčajne presne 600 mm.

Na ráme so skrutkami pre kovové plechy sadrokartónu sú pevné. Spoje medzi plechmi sú tmelené a spevnené sieťovinou alebo špeciálnymi páskami, ktoré sa v poslednej dobe stávajú stále populárnejšími vďaka svojej vysokej spoľahlivosti a jednoduchej inštalácii.

Ďalším krokom sadrokartónu základný náter, špachtľou, a potom, ak je to potrebné, povrch je leštený. Po konečnom vysušení prípravných vrstiev sa na taký povrch ľahko aplikuje aj dekoračná omietka.

Sadrokartón - vynikajúci materiál na vyrovnávanie stien

Spolupráca s ním nie je tak zložitá a dokonca aj nováčik rýchlo zvládne túto technológiu. Na pomoc začiatočníkom bude článok nášho portálu. "Zarovnanie stien so sadrokartónovou doskou".

Tmely stien

V stavebných skladoch je tmel prezentovaný v dvoch formách - jedná sa o hotovú hmotu, ktorá je balená v hermeticky uzavretých plastových vedrách, alebo v suchej zmesi, ktorá vyžaduje určitú prípravu pred nanesením na steny. Je ľahšie pracovať s hotovým materiálom na báze oleja alebo polyméru, pretože taký tmel je jednotný, plast, má optimálnu konzistenciu, a preto je dobre rozložený po povrchu. Avšak hotové pastovité tmely majú vyššiu cenu ako suchá zmes, ktorá sa ešte musí hnetieť nezávisle. Preto, často z dôvodov hospodárnosti, domáci remeselníci zastavia svoju voľbu na druhej verzii materiálu.

Jeden príklad hotového tmelu na báze polyméru

Starostlivé vyrovnanie s tmelom je povinné pre steny pripravené na maľovanie, pretože ich povrch musí byť dokonale hladký. Dekoratívna omietka má mikroreliéf, takže vrstva tmelu môže mať drobné nezrovnalosti - to nie je kritické.

Treba však poznamenať, že dekoratívne omietky môžu byť vyrobené rôznymi technikami a niektoré z nich vyžadujú rovnakú starostlivú prípravu ako povrch na maľovanie.

Pre takú techniku ​​reliéfnej omietky samozrejme potrebujete dokonalé zarovnanie povrchu steny

Tmel sa aplikuje na stenu v jednej alebo dvoch vrstvách, v závislosti od kvality podkladového omietaného alebo sadrokartónového povrchu - najprv sa aplikuje východisková zlúčenina a potom sa privedie na ideálny povrch. Ak sa zarovnanie vykonáva s jednou vrstvou, potom sa použije konečný tmel, ktorý pracuje na dobre natretom povrchu.

Nielenže sú omietky betónové alebo omietnuté steny, sú tiež omietky sadrokartónové dosky, pretože tiež vyžaduje nejakú prípravu na dekoratívne omietky.

Práce na položení tmelu na stenu sa vyrábajú pomocou omietky alebo širokej stierky, začínajúc od spojov stien, postupne sa presúvajú do stredu.

Hlavným nástrojom pre vyplnenie stien je široká stierka s dokonale rovnou pracovnou rovinou.

Distribúcia zmesi sa vykonáva polkruhovými pohybmi, pričom sa snažia nezanechávať stopy po okrajoch nástroja na nanesenom tmele. Celková hrúbka tmelu by nemala byť väčšia ako 2 ÷ 2,5 mm.

Ak je zvolená technika nanášania reliéfnej omietky, ktorá vyžaduje dokonale hladký povrch, potom po nastavení a takmer úplnom vysušení tmelu aplikovaného na stenu je leštená špeciálnym nástrojom - stierkou (brúsnou plošinou), na ktorej je nosený pás jemnozrnného brúsneho papiera alebo brúsnej sieťoviny.

Operácia brúsenia prináša dokonalú rovnosť a hladkosť omietaných stien

Brúsenie stien sa vykonáva kruhovým pohybom, proti smeru hodinových ručičiek, bez akcentovaného tlaku na hnilobný povrch. Ak je to možné, pre tento proces je najlepšie použiť špeciálny stroj na brúsenie, ktorý je pripojený k konštrukčnému vysávaču. To výrazne urýchli proces dokončovacieho vyhladzovania a umožní dosiahnuť podobnú povrchovú štruktúru ako vaječná škrupina.

Ako nezávisle zashpatlevat steny?

Na našom portáli nájdete veľa informácií o tejto problematike. Takže publikácia "Utesnenie vlastných stien" rozpráva o dôležitých nuanciách tejto technológie av inom článku, ktorý je venovaný tmel sadrokartónové steny pre maľovanie, so zvláštnou starostlivosťou osvetlila jemnosť vystuženia švov a rohov, dokončovacie brúsne plochy.

Na záver je potrebné zdôrazniť, že spôsoby prípravy stien na aplikáciu rôznych dekoratívnych náterov sa medzi sebou veľmi nelíšia. Všetky tieto aktivity sú zamerané na rovnaké všeobecné ciele - je to vyrovnávanie a posilňovanie povrchov. Prípravné procesy sú veľmi pracné a zdĺhavé, ale bez svedomitého vykonávania takýchto krokov nie je možné dosiahnuť dokonalú dekoráciu dekoratívnej steny, takže by sa nemali nikdy zanedbávať.

Na konci publikácie je videozáznam o príprave stien pre dekoratívne omietky.

Video: ako pripraviť steny pre aplikáciu dekoratívnej kôry chrobák omietky

Загрузка...