Strecha a strecha

Odtoky pre montáž strešného kovu

Strešné odtoky pre kovové inštalácie vlastnými rukami, ktoré by mal mať každý majiteľ domu možnosť vyrábať, najčastejšie zakúpené v hotovej forme. Vzhľadom k tomu, že v súčasnosti v špecializovaných predajniach existuje pomerne široká škála výrobkov od rôznych výrobcov, zvyčajne nie je žiaden problém s výberom najvhodnejšej možnosti pre konkrétny prípad.

Odtoky pre montáž strešného kovu

K získaniu odvodňovacieho dizajnu by sa však malo pristupovať veľmi vážne, pretože by sa mal vyberať nielen z hľadiska vzhľadu vrátane farby, ale aj z hľadiska zložitosti montáže. Systém by mal byť čo najjednoduchší a najjasnejší, najmä v prípadoch, keď sa práca bude vykonávať nezávisle. Montážnu schému komponentov systému aplikuje výrobca na sady kanalizácie, preto je potrebné pred nákupom výrobkov požiadať od predávajúceho a starostlivo preštudovať inštaláciu. Ak je v montážnom návode všetko jasné a zrozumiteľné a vzhľad stavby je ideálny pre konkrétnu fasádu, potom je možné sadu zakúpiť.

Odvodňovacie systémy strechy domu sú povinnou súčasťou "páskovania" strechy a ich inštalácia by nikdy nemala byť odkladaná "na neskôr". Steny domu, ktorého strecha nie je vybavená správne nainštalovaným odtokom, stratia v prvom roku prevádzky svoj slušný vzhľad. Zrážky padajúce na dokončovacie materiály stien sú schopné negovať všetky vynaložené úsilie na konštrukciu fasády. A na povrchu dostane nielen vodu zo strechy, ale všetok prach a nečistoty nahromadené na streche počas neprítomnosti dažďa a odplavených prúdmi vody.

Bez spoľahlivého odvodňovacieho systému nemôžete počítať s trvanlivosťou povrchovej úpravy fasády

Vlhkosť, najmä v období dlhotrvajúcich jesenných dažďov, keď steny nemajú čas na vyschnutie, nepriaznivo ovplyvní všetky dokončovacie materiály, a môže dokonca preniknúť cez ne do stien, ktoré sú plné plesní a vlhkosti v obytných miestnostiach domu, v suterénoch a pivniciach ,

Okrem toho, voda tečúca zo strechy nevyhnutne preniká do štruktúry základu budovy, ktorá, keď je preťažený, môže stratiť svoju vypočítanú silu, ktorá vedie k začiatku eróznych procesov, k vzniku trhlín a ďalšiemu zničeniu.

Preto, aby ste sa vyhli týmto mnohým problémom a zbytočným nákladom, nemali by ste šetriť na vysoko kvalitnom systéme odvádzania vody zo strechy. Okrem toho je lepšie kúpiť drenážny systém, ktorý zahŕňa nielen nadzemnú, ale aj podzemnú časť, ktorá odvádza vodu do drenážnych kanálov alebo do dažďovej kanalizácie.

Je dôležité nielen zbierať vodu zo svahov strechy, ale aj presmerovať ju na správne miesto.

Voda vstupujúca do rúrok alebo žľabov dažďovej kanalizácie môže byť nasmerovaná do záhrady alebo záhrady, zhromažďovať ju v akumulačných zberačoch a užitočná pre zavlažovanie rastlín. Takto sa naraz riešia dve úlohy - zachovanie stien pred vlhkosťou a dostupnosť doplňovanej dodávky vody pre potreby zavlažovania.

Záver je zrejmý: dôležitosť správneho výberu drenážneho systému a jeho kvalitnej inštalácie pre spoľahlivé vypúšťanie vody z obytných a poľnohospodárskych budov je ťažké preceňovať.

Nikdy nezabudnite na dažďové kanalizácie a odvodňovacie systémy!

Odtoky na streche domu sa zvyčajne stávajú neoddeliteľnou súčasťou celkového systému odvádzania prebytočnej vody v areáli. V špeciálnych publikáciách nášho portálu podrobne o nezávislej tvorbe dažďová kanalizácia o organizovaní práva odvodňovacie systémy.

Všetky drenážne systémy môžu byť rozdelené do niekoľkých typov podľa materiálu a spôsobu ich výroby. Okrem toho súpravy od rôznych výrobcov sa môžu líšiť v detailoch a technologických metódach montáže a upevnenia. Aby sme porozumeli možným rozdielom, stojí za to ich podrobnejšie zvážiť.

Drenážne systémy na predaj sú ponúkané veľa, a musíte byť schopní urobiť správnu voľbu.

Všetky sady drenážnych systémov je možné rozdeliť na tie, ktoré sa vyrábajú nezávisle, a tie, ktoré sa vyrábajú v priemyselných podmienkach na špecializovaných zariadeniach. Ak chcete zistiť, ktoré z nich sú praktickejšie, pokúsime sa identifikovať všetky ich výhody a nevýhody.

Domáce odkvapy

Umeleckí remeselníci sa naučili vyrábať odkvapové žľaby z rôznych materiálov. Okrem toho výhoda týchto výrobkov sa dá pripísať skutočnosti, že sa môžu vyrábať na vlastný projekt a podľa možnosti ich dodávať takému druhu, ktorý vyhovuje dizajnu fasády. Okrem toho, pri výrobe výrobkov na vlastnú päsť, bude slušné množstvo ušetrí v rodinnom rozpočte, pretože továrenské systémy majú pomerne vysoké náklady. Nezávislá produkcia je však možná len s prítomnosťou niektorých zariadení a samozrejme s určitou schopnosťou vytvoriť správny dizajn a dostupnosť vhodných zručností s nástrojmi.

 • Prvá možnosť, Pre najjednoduchší a cenovo dostupný spôsob výroby odkvapov, či už pri výkone práce alebo v materiáloch, bude potrebné veľké množstvo dvojlitrových plastových fliaš.

Ak existuje obmedzenie v prostriedkoch a neexistujú žiadne špeciálne dekoratívne požiadavky na výtok vody na prístavbe, potom ho môžete vyrobiť z bežných plastových fliaš

Plast sa dá ľahko rezať bežným stacionárnym nožom a rezané fľaše sú prepojené lepidlom odolným proti vlhkosti alebo zahrievaním a spájkovaním, ako aj krátkymi samoreznými skrutkami s dĺžkou 10 mm, ktoré sú zaskrutkované z vnútra vytvorených drážok. Ak chcete dizajn vyzeral elegantne, je najlepšie vybrať výrobky, ktoré majú rovnakú farbu.

Aby sa sklz upevnil pozdĺž odkvapu, je potrebné odrezať ich horné a spodné časti z plastových fliaš, v dôsledku čoho sa získa valec, ktorý sa potom delí pozdĺžne na dve rovnaké časti. Po vytvorení takýchto súčiastok natoľko, že keď sa spoja s dostatočným presahom na dĺžku odkvapu, sú vzájomne prepojené.

Ak je potrebný uhlový detail žľabu, potom sa spojením dvoch polovíc valca na dĺžku zahreje na jednej strane a poskytne im požadovaný tvar.

Pri častiach, ktoré budú umiestnené na okrajoch žľabu, nie je dno fľaše odrezané.

Aby žľab mal vyššiu tuhosť, odporúča sa, aby sa pri spájaní fliaš prekrývali aspoň 150 mm.

Je ešte jednoduchšie vyrábať odtoky z fliaš. Za tým účelom sa odrežú aj dno a vrch a potom sa z hotových valcov zostavia rúry.

Podobná verzia drenážneho systému je lacná, ľahko sa montuje, ale má krátku životnosť, pretože plasty pod vplyvom vlhkosti a ultrafialového žiarenia rýchlo strácajú svoje pôvodné vlastnosti. Okrem toho, tento dizajn nemá pomerne slušný vzhľad.

 • Druhá možnosť - je výroba drenážneho systému z plastových kanalizačných rúrok o priemere 110, 160 alebo 200 mm, ktoré sú označené a narezané do dvoch rovnakých častí.

Na výrobu drenážnych systémov sa často používajú plastové kanalizačné potrubia

Ďalším krokom je odrezanie rúrok do žľabu, ktoré sú upevnené krátkymi skrutkami dlhými 10 × 15 mm, ktoré sú najlepšie zaskrutkované z vnútornej strany žľabu, aby sa nevytvorili "zaseknutia" z padlých listov alebo iných nečistôt.

Rôzne prídavné armatúry pre kanalizačné rúry vám umožňujú zostaviť systémy akéhokoľvek stupňa zložitosti

Vzhľadom na to, že pre kanalizačné rúry - ohyby, T-kusy, zátky, spojky atď. Sú vyrobené všetky potrebné prídavné prvky, je možné vytvoriť drenážny systém akejkoľvek konfigurácie.

Táto verzia drenážneho systému je tiež cenovo dostupná a ľahko sa montuje, ale už pri kvalitnej výrobe má omnoho estetickejší vzhľad ako drenáž zozbieraná z fliaš. Okrem toho je plast použitý na výrobu kanalizačných potrubí navrhnutý tak, aby fungoval presne v neustálom kontakte s vodou.

Potrubia pre externé siete majú vyšší stupeň bezpečnosti a trvanlivosti - vyznačujú sa oranžovou farbou. Je však potrebné brať do úvahy skutočnosť, že tento materiál ešte nie je určený na vystavenie ultrafialovým lúčom, ako aj nízku zimu a veľmi vysoké letné teploty, z ktorých sa stáva krehkým a môže prasknúť. Toto je obzvlášť dôležité, aby ste mali na pamäti, či sa má systém drenáže tohto materiálu inštalovať v regióne s drsným zimným podnebím.

 • Tretia možnosť, Žľaby z pozinkovanej ocele možno možno klasifikovať ako najobľúbenejšie, pretože sú pomerne spoľahlivou štruktúrou, ktorá môže trvať dosť dlho. Je omnoho ťažšie vypracovať nezávislé podrobnosti o takomto odvodňovacom systéme, ako sú možnosti opísané vyššie, ale napriek tomu je to možné. Na tento účel použite pozinkovaný plech s hrúbkou 0,5 ÷ 1,0 mm. Okrem toho musíte pripraviť šablónu, podľa ktorej budú odkvapové žľaby a žľab. Ako šablóna sa zvyčajne používa oceľová rúra požadovaného priemeru.

Najpravdepodobnejšou možnosťou je odvodňovací systém z pozinkovanej ocele.

Výhoda tejto možnosti oproti výhodám opísaným vyššie sa dá nazvať skutočnosťou, že vďaka ohybnosti kovu na okrajoch žľabu môžu byť vytvorené ohyby, ktoré sú schopné zadržať prepad vody, ktorý vstupuje do odtoku počas dažďa.

Typické galvanizované kovové odkvapové profily

Okrem toho, ak je to žiaduce, môže byť sklz vybavený kapačkou, ktorá ochráni drevené časti previsu strechy pred vlhkosťou.

Tento sklz tiež plní funkciu odkvapového profilu inštalovaného pozdĺž okraja presahu pod strešnou krytinou

Štvorvalcový sklz nie je vôbec "dogma". Možno, že niekto zistí, že je jednoduchšie, aby svoje vlastné box konštrukcie.

Nie je vylúčené, že niekto bude priťahovaný viac odkvapovým žľabom s takýmto jednoduchým dizajnom - je to ešte jednoduchšie ako „klasický“ polkruhový

Spojovacie príchytky odtokovej rúry sa vyrábajú podľa rovnakého princípu ako ohyby na okrajoch žľabu, iba nie sú zaoblené, ale vykonávajú sa pod ostrým uhlom.

Princíp výroby odtokov z pozinkovaného oceľového plechu je jednoduchý - na obrázku je dobre znázornené "uzamknutie" strán

Ohyby na hranách obrobku pod budúcim potrubím sa vyrábajú v rôznych smeroch, takže keď sú spojené, sú upevnené podľa princípu háčika. Potom je rúra položená na šablónu, na ktorej bola ohnutá, a zaklopaná na spojenie gumovým kladivom.

 • Štvrtá možnosť drenážny systém je zostavený z dvoch materiálov - kanalizačnej rúry z PVC a hotového pozinkovaného kovového profilu.

Je to aj možnosť, hoci jej účinnosť samozrejme spôsobuje určité pochybnosti.

Kovový žliabok je vyrobený z kovového neperforovaného vodiaceho profilu s rozmermi 100 × 50 mm a vertikálny odtok je vyrobený z plastového potrubia.

Je nepravdepodobné, že by kapacita takéhoto žľabu bola dostatočná pre veľkú plochu strechy. Ak - len pre malé ekonomické rozšírenie.

Treba povedať, že táto možnosť usporiadania drenážneho systému je nespoľahlivá, pretože výška profilu 50 mm zrejme nebude postačovať na úplné odvodnenie vody zo strechy a môže prepadnúť napriek tomu, že vodiaci profil má dovnútra zakrivené hrany. Ak vezmeme do úvahy takýto systém, potom len pre svahy veľmi malej oblasti, napríklad na niektorých komerčných budovách, kde určujúcim kritériom bude lacnosť komponentov a dostupnosť rýchlej samo-montáže.

Namiesto podobného kovového profilu je preto lepšie použiť pozinkovaný plechový žľab, ktorý sa kombinuje s plastovým potrubím.

Vypúšťa továrenskú výrobu

Nákupom kompletnej sady drenážnych systémov, vyrobených v súlade so všetkými normami, si môžete byť istí, že dizajn nikdy nesklame. Musíte však vedieť, že odkvapové žľaby z výroby môžu byť vyrobené z rôznych materiálov.

Vzhľad odtokVýrobný materiáldôstojnosťnedostatky
Polyvinylchlorid (PVC)Vysoká odolnosť voči poveternostným vplyvom a mechanickému namáhaniu, jednoduchá inštalácia a spracovanie.
Zachovať pôvodnú farbu počas celého životného cyklu.
Úplná inertnosť voči korózii, nízka hmotnosť, rôzne farby.
Nestabilita materiálu voči teplotným extrémom, čo vedie k lineárnej deformácii konštrukcie.
Pri silných mrazoch sa materiál stáva krehkým.
Oceľ potiahnutá polyméromVysoká odolnosť voči poveternostným vplyvom, pružnosť a pevnosť, inertnosť voči extrémnym teplotám.
Rôzne farebné škály umožňujú vyzdvihnúť potrebnú možnosť na akúkoľvek fasádu.
Polymérny povlak je pomerne ľahko poškodený mechanickým pôsobením počas inštalácie, čo vedie ku korózii.
meďOdolnosť voči vonkajším atmosférickým vplyvom, veľmi dlhá životnosť, slušný vzhľad.
Vďaka vysokej pružnosti medi je možné z nej vyrábať najkomplexnejšie konštrukcie odtokov pre neštandardné tvary strechy.
Meď nepotrebuje ďalšie ochranné nátery, pretože nekoroduje.
Pokryté charakteristickou oxidovou meďou sa stáva dodatočným "zvýraznením" vonkajšieho vzhľadu budovy.
Obmedzený farebný odtieň materiálu.
Veľmi vysoká cena výrobkov.
Neschopnosť kombinovať meď so štruktúrnymi prvkami, napríklad upevnenia z iného kovu, ako výsledok dvojice elektrolytických reakcií sa vytvorí a meď začne aktívne oxidovať.
Okrem toho samotný drenážny systém je pozoruhodný svojou masívnosťou.
Pozinkovaná oceľNepoškodené pozinkované konštrukcie sú odolné voči korózii a majú relatívne dlhú životnosť (15 ÷ 20 rokov).
Pozinkované drenáže sú absolútne inertné voči ultrafialovým lúčom.
Žiadna odolnosť voči mechanickému poškodeniu.
Malý škrabanec, hlboko v hrúbke pozinkovanej vrstvy, môže spôsobiť vzhľad a šírenie ohnísk korózie ocele.
hliníkKonštrukcie tohto materiálu sú ľahké a vysoko odolné voči vlhkosti, takže nie sú vystavené korózii.
Hliník nezmizne pod vplyvom slnečného žiarenia.
Možnosť maľovania v akejkoľvek farbe s farbami na fasádne práce.
Vysoká cena.

Treba povedať, že napriek rôznorodosti druhov materiálov, z ktorých sa odtoky vyrábajú, sa najčastejšie volia jednoduchšie a cenovo dostupné možnosti, ako je galvanizácia alebo oceľ s polyuretánovým povlakom. Plastové systémy sú menej často vyberané a výber medených konštrukcií sa môže všeobecne pripisovať jednotlivým prípadom - zvyčajne sa kupujú na inštaláciu v bohatých priestoroch s exkluzívnym dizajnom.

Rôzni výrobcovia vyvíjajú svoj návrh drenážnych systémov, ktoré vo svojom zložení obsahujú iný počet prvkov, avšak hlavné detaily sú zahrnuté v každom súbore drenáž.

V tomto diagrame sú uvedené hlavné prvky odvodňovacích systémov. Treba však poznamenať, že sa môžu trochu líšiť vo svojej forme v súpravách od rôznych výrobcov.

Hlavné komponenty väčšiny existujúcich odvodňovacích systémov

 • Žľab - tento detail je upevnený po celej dĺžke presahu strechy. Žľab preberá hlavné zaťaženie z vodných tokov prúdiacich zo strechy. Splachová vrstva prachu, spadaného lístia, roztaveného ľadu a snehu sa dostane do odkvapov vodou, najmä ak na streche nie sú žiadne snehové hmoty. Pri silnom daždi, jeden bežiaci meter žľabu dostane zaťaženie asi dvadsať kilogramov.

Žľab môže byť rovný, šikmý, alebo s vložkou na upevnenie pre jednoduché pripojenie s odtokovou rúrou. Posledná možnosť sa nazýva "kanadský".

 • Na zabránenie pretečeniu prúdov pri silnom daždi je nutná zástrčka pre odkvap, inštalovaná pozdĺž jeho okrajov.
 • Odtok je navrhnutý tak, aby odvádzal prúd vody padajúcej do žľabu - tieto prvky môžu byť viaceré.
 • Odkvapový žľab a odtoková rúra spája drenážny lievik. Pred inštaláciou na žľab je v ňom vyrezaný otvor. Počet lievikov zvyčajne zodpovedá počtu zvodov. V niektorých prípadoch sa však namiesto lievika inštaluje medzi dva segmenty rovných žľabov „kanadský“ žľab, ktorého tryska sa vkladá priamo do odtoku.

Lievik, podobne ako žľab, trpí značnými nákladmi. Najmä vtedy, keď na žľabe nie sú žiadne siete alebo lapače nečistôt, aby sa zachytili veľké nečistoty, ktoré sa môžu zaseknúť v lieviku a narušiť normálne fungovanie odtoku.

Установка защитной сетки существенно снизит вероятность быстрого забивания системы мусором и предельно упростит регулярную прочистку желобов

 • Защитная сетка для желоба. Obvykle nie je zahrnutý v počte základných konštrukčných prvkov, ale jeho inštaláciou je možné výrazne predĺžiť dobu prevádzky odvodňovacieho systému medzi službami, čo značne uľahčí starostlivosť o jeho kanály. Napríklad padnuté lístie, uväznené na sieti, po konci dažďa vyschne a preletie na zem. Ak sa zdržiavajú v odkvapovom žľabe, prietok vody môže byť inhibovaný a ďalšie odpadky sa postupne zbierajú okolo listov, čím časom blokujú kanál.
 • Koleno (alebo kohútik) je časť potrubia, ktorá mení smer prúdenia vody. V niektorých prípadoch je bez nich nemožné, napríklad, ak má presah dostatočne veľkú šírku a odtokové potrubie musí byť upevnené na stene domu. Okrem toho sú takéto vodovodné kohútiky obvykle umiestnené na spodnom konci odtokov, takže voda je odhodená zo stien.
 • Konektor dvoch častí žľabu je inštalovaný pod dvoma časťami alebo pod priamym a uhlovým prvkom.
 • Konzoly na držanie žľabu pozdĺž odkvapu.
 • Svorka na upevnenie odtokovej rúry na stenu.

Priemery rúr a odkvapov

Aby mohol systém odvodnenia strechy fungovať normálne, musia sa vykonať určité výpočty, pre ktoré budú potrebné tieto údaje:

 • Priemerná úroveň možnej intenzity zrážok v regióne, kde sa budova nachádza. Pre drvivú väčšinu regiónov Ruska nebude veľkou chybou orientovať sa ako tento parameter na hodnotu 75 mm / hod. - túto sumu zvyčajne prijímajú výrobcovia odvodňovacích systémov. Musím povedať, že ide o veľmi veľké množstvo vody, ktoré zodpovedá najsilnejšiemu dažďu. No, tropické búrky, v ktorých intenzita dažďa dosahuje 100 mm / hod. Alebo viac, v našej oblasti sa jednoducho nestane.
 • Plocha (S) sklonu strechy. Ak má dom asymetrickú strechu, potom sa vypočítajú parametre väčšej rampy - spravidla sa stanú rozhodujúcimi pre výber veľkosti žľabu.

Pre určenie veľkosti žľabov a zvodov je potrebné zistiť plochu sklonu strechy, z ktorej sa bude odoberať voda.

Plocha obdĺžnikového svahu sa dá ľahko vypočítať - na to potrebujete poznať dĺžku svahu od hrebeňa po presah odkvapu (L) a dĺžku presahu odkvapu (C).

Ak má strecha tvar bedra, viac jazykov alebo bedier, potom rampa môže mať lichobežníkový alebo trojuholníkový tvar. Ak poznáme geometrické vzorce, nebude ťažké vykonať potrebný výpočet.

Zabudli ste, ako sa počítajú oblasti? Môžeme vám pomôcť!

Najjednoduchšie prípady zvyčajne nikomu nespôsobujú žiadne ťažkosti, ale tiež sa stáva, že zložitá konfigurácia štruktúry alebo miestnosti. V publikácii nášho portálu venovanej oblastiPodobné príklady sú usporiadané, vhodné kalkulačky sú k dispozícii.

 • Umiestnenie odtoku na stene vzhľadom na stred žľabu.

Na základe údajov získaných v dôsledku predbežných výpočtov je možné zvoliť rozmery rúr a drážok podľa nasledujúcej tabuľky.

Tabuľka odporúčaných veľkostí odkvapov a rúrok v závislosti od oblasti svahu

Po stanovení veľkosti rúrok a odkvapov drenážneho systému je potrebné zvoliť typ a vypočítať počet komponentov. Na tento účel bude potrebné pripraviť výkresy, podľa ktorých bude konštrukcia namontovaná.

Výpočet počtu komponentov

Ak chcete pochopiť, ako vypočítať množstvo materiálu pre usporiadanie drenážneho systému, môžete tento proces zvážiť na príklade konkrétnej konštrukcie so strechou bedra. Špeciálny príklad je zložitejší, s odkvapom takmer po celom obvode budovy. A v prípade jednoduchej alebo dvojitej sedlovej strechy bude všetko oveľa jednoduchšie.

Výpočet požadovaného počtu častí systému sa vykonáva na základe existujúceho stavebného plánu. Biele šípky označujú smer odoberanej vody zo svahov.

 • Žľaby sú v predaji s dĺžkou 3000 ÷ 4000 mm. Na základe toho a s vedomím dĺžky odkvapových presahov strechy spočítajte ich počet. Preto pre konštrukciu znázornenú na diagrame, ktorá má veľkosť 12 000 x 6000 mm, vzhľadom na predĺženie, ktoré sa rozprestiera dopredu o 2000 mm, je potrebných 10 drážok po 3000 mm a jedna drážka 4000 mm. Ak nie sú žiadne štyri metre, potom dve ďalšie, 3000 mm dlhé.

Žľab je "umiestnený" na diagrame, vonkajšie a vnútorné rohové prechody medzi nimi

Aby nedošlo k omylu s počtom žľabov, dĺžka previsov strechy pri meraní je zaokrúhlená nahor a potom rozdelená tromi alebo štyrmi metrami. Zároveň je potrebné brať do úvahy skutočnosť, že čím menšie sú prípojky, tým spoľahlivejší bude odvodňovací systém.

 • Rohové prvky drenážneho systému môžu byť vnútorné aj vonkajšie. Rohový žľab sa používa na presmerovanie prietoku vody do žľabu - sú namontované na vnútorných a vonkajších rohoch previsu strechy. Táto konštrukcia bude vyžadovať dva vnútorné a štyri vonkajšie uhly 90 °.

V tom istom prípade, keď má budova neštandardnú strechu s tupými alebo ostrými rohmi, potom by ste mali zvoliť verziu systému, medzi prvkami ktorých sú také uhlové konštrukčné detaily.

Ak je zvolený plastový drenážny systém, môžu byť aj neštandardné uhly zhotovené nezávisle pomocou značenia a rezania rovného žľabu a potom ich spájaním za studena alebo za vlhka odolného lepidla vhodného na vonkajšie použitie.

 • Vyberie sa počet odtokov lievikov, zátok pre žľaby a odkvapové konektory. To všetko sa tiež vypočíta podľa schémy.

Podľa schémy je ľahké vypočítať počet armatúr pre odkvapové žľaby, zátky, načrtnúť miesta umiestnenia lievikov.

V predloženej konštrukcii sa môže použiť 17 alebo 5 žľabových spojok, v závislosti od zvoleného odvodňovacieho systému, pretože v niektorých systémoch sú rohové prvky pripevnené bez použitia konektorov priamo k žľabu. Okrem nich sú v tomto prípade namontované štyri lieviky a dve zátky. Pri výpočte počtu lievikov pre konkrétny drenážny systém je potrebné vziať do úvahy, že jeden lievik je schopný prijímať vodu prúdiacu z 10 ÷ 12 metrov žľabu. Preto, ak je dĺžka presahu dlhšia, odporúča sa nainštalovať dva takéto záchytné prvky. Je dôležité vziať do úvahy, že vzdialenosť medzi lievikmi inštalovanými vedľa seba by nemala presiahnuť dva metre a prietok vody v tomto prípade od stredu tejto časti sa posiela do rôznych lievikov.

 • Držiaky na odkvapový žľab môžu mať rôzne dĺžky, to znamená, že môžu byť dlhé alebo skrátené. Skrátené sa použijú, ak je potrebné odkvapový žľab pripevniť priamo na čelný previs, zatiaľ čo iné dlhé háčiky sa používajú na zavesenie žľabu na nohy krokvy. Inštaláciu žľabu na krátkych konzolách je možné vykonať pred montážou strešnej krytiny a už so strechou.

Počet konzol závisí od dĺžky odkvapu a stúpania zariadenia

Konzoly sú inštalované s rôznym rozstupom, ale odporúčaná vzdialenosť medzi nimi je zvyčajne okolo 600 mm. To by malo tvoriť svah smerom k lieviku - 10 mm na každých 3000 ÷ 4000 mm dĺžky rímsy. Okrem toho by mali byť v blízkosti škár žľabov, lievikov a zátok inštalované ďalšie konzoly vo vzdialenosti maximálne 150 mm od nich.

Pre štruktúru znázornenú na diagrame je teda potrebné pripraviť 68 konzol.

 • Vertikálne odtokové rúry sú pripevnené na stenu špeciálnymi konzolami. V závislosti od stavebného materiálu môžu byť konzoly namontované odlišne od steny. Takže na betón, kamenné alebo tehlové stenové upevnenie sa vykonáva pomocou kotiev alebo hmoždiniek a samorezné skrutky sa používajú na upevnenie rúrok na drevenej stene. Ak je systém zakúpený v hotovej forme, potom sú všetky upevňovacie prvky spravidla už súčasťou jeho súpravy.

Počet zvislých rúrok je určený počtom lievikov potrebných na odvod vody. Ak chcete vypočítať celkovú dĺžku rúrok v bežiacich metroch, musíte vynásobiť výšku steny domu odkvapom podľa plánovaného počtu kráterov.

Rúry, rovnako ako sklz, sa predávajú v dĺžkach 3000 ÷ 4000 mm (zvyčajne pozinkované - 2000 mm). Na čo najdlhšie odvádzanie rúrok je nežiaduce ich zbierať z veľkého počtu segmentov - malo by sa minimalizovať.

Konzoly žľabov sa zvyčajne montujú v krokoch po 1000 mm.

Konzoly na upevnenie rúrok sú inštalované v stene v krokoch po 1 metri. Ak má potrubie prechodové kolená, inštalácia uzáverov okolo nich je povinná.

 • Koleno odvodňovacieho potrubia musí byť inštalované v prípade, že na streche sa nachádza silne vyčnievajúci presah odkvapu.

Umiestnenie odtokovej rúry na stene a použitie kohútikov na poskytnutie potrebnej konfigurácie

Potrubie bolo pritlačené bližšie k stene a použité jedno alebo dve kolená. Ak je vstup do dažďovej kanalizácie (prívod dažďovej vody) vybavený v slepej zóne, potom budú potrebné dve prechodové kolená namontované na hornej časti potrubia.

Ak voda z potrubia bude prúdiť do žľabu, vybaveného v slepej zóne, budete musieť nainštalovať tri lakte - dva na vrchu a jeden na spodnej strane stúpačky. To je nevyhnutné na to, aby sa prúd vody zo steny zmenil.

Pre konštrukciu, ktorej schéma je uvedená vyššie, sú k dispozícii štyri stúpacie rúry - to znamená, že budú potrebovať 12 kolien v prípade, že presah vyčnieva 300 ÷ 500 mm od steny.

Meranie dĺžky vložky medzi ohybmi (kolená) - na vytvorenie úseku ohybu odtokovej rúry

Aby bolo možné správne vypočítať dĺžku potrubného segmentu, ktorý spojí obe kolená, vykonajú sa merania, ako je znázornené na obrázku. Treba mať na pamäti, že držiak sa musí odstrániť aj zo steny - vo vzdialenosti 100 ÷ 150 mm.

Vykurovací systém

Ak inštalujete vykurovacie telesá pozdĺž okraja strechy a detaily kanalizácie, môžete výrazne predĺžiť životnosť celého systému, pretože v ňom nebude sneh a ľad sa nebude tvoriť, často sa stane hlavnou príčinou deformácie alebo dokonca zničenia potrubí alebo drážok.

Vykurovací kábel na okraji sklonu strechy a pozdĺž žľabu

Existujú dva typy vykurovania - je externé a interné. Pri inštalácii vonkajšieho systému je vykurovací kábel namontovaný na odkvapovom plášti strechy. Vnútorný variant vykurovania je odlišný v tom, že kábel je upevnený v odtokovom potrubí a odkvape.

A v tomto uskutočnení je kábel "ohrev" tiež umiestnený vnútri odtokovej rúry

Aby sme povedali pravdu, takéto káblové vykurovanie drenážneho systému je inštalované pomerne zriedka. Väčšina majiteľov domov chce ušetriť na elektrine, radšej opraviť snehové zariadenia na streche.

Teraz, po pochopení nuansy nuansy spojené s dizajnom drenážneho systému, môžete pristúpiť k podrobnému preskúmaniu inštalačných prác.

V prvom rade je potrebné určiť nástroje, ktoré budú potrebné pre inštaláciu. Tu vidíte, že ak je zakúpený vysoko kvalitný výrobný systém, výrobca obsahuje niektoré príslušenstvo pre montážne práce.

Preto je potrebné, aby boli k dispozícii tieto nástroje a materiály:

 • Pílka na kov.
 • Držiaky na ohyb.
 • Skrutkovač.
 • Stavebná úroveň.
 • Plumb s dlhou šnúrou.
 • Silikónové mazivo.
 • Nastaviteľné kliešte.
 • Marker.

Príklad montáže kovového odtoku "Galeco" - krok za krokom

Príprava všetkého, čo potrebujete, môžete začať inštalovať drenážny systém. Príklad vykonania montážnych prác so súpravou dielcov vyrobených z výroby (známych v tejto oblasti spoločnosťou Galeco) je uvedený v tabuľke nižšie.

 

ilustrácieStručný opis vykonaných operácií
Inštalácia tohto systému je realizovaná na podlahu strešnej krytiny.
Konzoly sú v tomto prípade upevnené na odkvapovej doske spojujúcej nohy krokvy.
Prvým krokom je usporiadanie konzol a lievikov pod odtokovým potrubím. Ako je uvedené vyššie, konzoly majú optimálny rozstup - 600 mm.
Prvá konzola je osadená zarážkou od okraja odkvapu v šírke 100 ÷ 150 mm.
Je dôležité, aby ste okamžite určili umiestnenie lievika, pretože na každej strane je potrebné upevniť ďalšie konzoly vo vzdialenosti 150 mm.
Okrem toho je potrebné okamžite určiť polohu spojenia dvoch prvkov žľabu, pretože v tejto oblasti sa budú vyžadovať aj ďalšie držiaky, ktoré sú inštalované v rovnakej vzdialenosti od spojovacích častí, ako v prípade inštalácie lievikov.
Ďalej je určený uhol sklonu (a) sklonu, ktorý je orientovaný, ku ktorému je podperná noha ohnutá, pretože by mala tesne priliehať k odkvapu.
Je jasné, že nie každý má na tento účel špeciálny nástroj zobrazený na ilustrácii. Môžete to urobiť jednoduchšie - pripraviť šablónu vopred s príslušným uhlom od dosky a potom na nej ohnúť držiaky.
Ďalší krok, na začiatku a na konci svahu, sú dve konzoly pripojené k odkvapu.
Na upevnenie týchto prvkov sú zvyčajne postačujúce dva alebo tri samorezné skrutky.
Pri upevňovaní háčikov je potrebné brať do úvahy potrebu ich umiestnenia pozdĺž čiary s určitým sklonom, pretože sklz inštalovaný v konzolách musí byť naklonený smerom k lieviku.
Sklon by mal byť 3 mm na každý bežiaci meter žľabu.
Potom sa medzi dvomi konzolami upevnenými na okrajoch pretiahne kord - bude ľahko orientovateľný pozdĺž neho, čím sa zaistia medziľahlé odkvapové držiaky s potrebným sklonom.
Pri upevňovaní konzol je nutné prísne dodržiavať svah nastavený šnúrou a kontrolovať ju na úrovni budovy. Pre inštaláciu medzi konzoly môžete dodatočne použiť drevenú koľajnicu, ktorá vytvorí rovnú a tuhú základňu pre úroveň, ktorá urobí merania presnejšie.
Pokračuje práca dovtedy? až kým nie sú nainštalované všetky konzoly pozdĺž odkvapovej čiary.
Ďalší krok, na vrchole fixných konzol na odkvapovej doske, sa odporúča inštalovať kovový odkvapový pás, alebo, ako je, iným spôsobom, často sa nazýva kvapkanie.
Tento konštrukčný prvok slúži na odvádzanie kondenzovanej vlhkosti spod strechy do žľabu. Po upevnení odkvapkávacej vody sa na ňu položí hydroizolačná membrána, na ktorej sa vytvorí kondenzát. To, tečie dole na hydroizoláciu, dostane na odkvapovej úrovni, a potom do priekopy.
Žľab je predmontovaný na konzolách a je určený presným miestom, kde bude lievik inštalovaný.
Potom musí byť odkvap odstránený, položený na pracovnú plochu a pripevniť odtokové potrubie na označené miesto. Potom je potrubie zakrúžkované markerom.
Ďalej, píla na kov, orientujúca sa na línii označenej markerom, robí výrez pre prietok vody.
Rez sa vykonáva v uhle približne ako je znázornené na obrázku.
V hotovom reze žľabu sú vytvorené ohyby dvoch protiľahlých hrán. Hrany sú ohnuté pomocou nastaviteľných klieští.
Ohyby uľahčia odvod vody z odkvapu do lievika.
Pod pripraveným otvorom je nainštalovaný lievik a je upevnený na žľabe pomocou špeciálnych výstupkov, ktoré sú ohnuté nad okrajmi žľabu.
Na vykonanie takýchto ohybov výrobca poskytol špeciálnu tyč, ktorá je dodávaná s odtokovým systémom.
V prevedeniach vyrobených v továrni sa na konzolách nachádzajú aj špeciálne "uši", ktoré sú ohnuté na okraji žľabu a upevňujú ho vo vopred určenej polohe.
Ak je drenáž namontovaná na konštrukcii, presahy, ktoré tvoria vnútorný (alebo vonkajší) uhol, by mali byť tiež umiestnené v drenážnom systéme.
Predtým, ako pristúpime k inštalácii dvoch plochých segmentov žľabu, k jednému z nich okamžite pomocou spojovacích prvkov sa upevní uhlový taký prvok.
Docking dva prvky odtoku nebude ťažké, pretože kovanie sú namontované a upevnené pomerne ľahko.
Konektor je inštalovaný pod okrajom žľabu v polovici jeho šírky.
V druhej polovici spojovacieho kusu sa zmestí druhý segment žľabu.
Ďalším krokom je vyčnievajúca časť konektora, tiež pomocou nastaviteľných klieští, upnutých na žľabe pozdĺž okraja, ktorý sa nachádza bližšie k stene budovy.
Na vonkajšej strane sú obidve drážky upevnené spolu špeciálnou západkou na spojovacom prvku.
Je potrebné pripomenúť, že vzdialenosť medzi drážkami by nemala prekročiť 2 mm, pretože napriek tesneniu na konektore môže na priechode stále existovať únik s veľkou medzerou.
Na okrajoch žľabov sú nainštalované špeciálne zátky, ktoré sú tiež upevnené špeciálnymi "ušami", ktoré sa ohýbajú cez okraje tohto drenážneho žľabu.
Teraz k pripravenému sklzu s lievikmi namontovanými na ňom môžete pripojiť odtokové rúry.
Ak je to potrebné, dajte potrubie na stenu, v lieviku je najprv namontované koleno. Pri inštalácii sa určí vzdialenosť, ktorú by mali upevňovacie svorky odstrániť zo steny. Для их установки в стене просверливаются отверстия для дюбелей.
При большой высоте строения, расстояние между кронштейнами-хомутами может достигать максимально 1800 мм, однако, как показывает опыт, оптимальным шагом их установки является все же 1000 мм.
Výberom druhej možnosti si môžete byť istí spoľahlivosťou a pevnosťou upevnenia rúrok.
Pri montáži nástenných konzol je tiež potrebné brať do úvahy skutočnosť, že môžu byť v maximálnej vzdialenosti 150 mm od dokovacej drážky jednotlivých potrubných úsekov.
Rúra je upevnená pomocou svoriek pomocou svoriek (v tomto prípade sú to skrutky s hlavou vo forme slučky s okom), ktoré sú priskrutkované do perforovaných "uší" svorky.
Na skrutkovanie takého hardvéru v súprave sa nachádza špeciálny gombík, ktorý sa dá s touto úlohou ľahko vyrovnať.
V predloženej konštrukcii drenážneho systému je zabezpečená inštalácia skrytého drenážneho systému, ktorý môže byť napojený na dažďovú kanalizáciu, alebo môže odchádzať z domu, napr. Smerom do záhrady, kde je vybavený drenážny otvor alebo jama.
Odtoková rúra bude teda pripojená priamo na prívod dažďovej vody.
Ako sú búrkové žľaby a potrubia z nich správne zostavené - podrobne opísané v článku o dažďových kanalizáciách, na ktorý sa už odvoláva.
Na vrchu slepej plochy je namontovaný špeciálny panel - kryt žľabu s otvorom, ktorý bude obsahovať spodný okraj odtoku.
Okrem toho tento panel opatrne uskutočňoval značenie pre možnosť výrezu pre rúry s niekoľkými rôznymi priemermi.
Diel rozrezaný na požadovaný priemer sa z panelu odstráni a až potom sa spodná časť rúry namontuje na stúpačku. Najprv sa vloží do otvoru panelu a potom sa pripojí k hornej časti stúpačky a upevní sa v svorke.
Vo svojej konečnej podobe, v spodnej časti steny, vyzerá konštrukcia tak, ako je znázornené na obrázku.
Výberom podobného variantu pre inštaláciu odtoku je možné vyhnúť sa prenikaniu vlhkosti do stien domu, pretože veľká časť vody padajúcej zo svahov strechy bude okamžite odklonená od suterénu a základu budovy.
Keď je nainštalovaný drenážny systém, prejdite na zastrešenie.
Ako viete, inštalácia strešnej krytiny často začína od odkvapu, takže je potrebné správne vypočítať jej prekrytie na žľabe.
Takže s malým dažďom by voda mala pomaly prúdiť po streche do žľabu. Pri silnom daždi by sa intenzívne prúdy vody nemali prekrývať cez sklz, vypúšťať zo strechy alebo už vstupovať do jej kanála.
Preto pred uskutočnením konečnej konsolidácie strešnej krytiny je žiaduce uskutočniť experiment. Na tento účel sa voda naleje na lepenú strešnú plochu s rôznou intenzitou a monitoruje sa, ako presne spadá do zásobníka na vodu.
Na obrázku sú znázornené približné odporúčané parametre umiestnenia previsu strechy nad žľabom.
V hotovej forme by mala strecha s drenážnym systémom inštalovaným na odkvape a stenách fungovať tak, ako je znázornené na tomto obrázku.
Šípky na streche ukazujú správny prietok vody a ukazovatele pozdĺž žľabu ukazujú smer prúdenia v žľabe smerom k odtoku.

Ako vyplýva z predložených inštrukcií, inštalácia drenážneho systému nie je príliš komplikovaným postupom a je považovaná za celkom prístupnú pre nezávislú realizáciu bez pozvania brigády špecialistov. Hlavnou vecou v tomto procese je presnosť výpočtov a postupné, s presným dodržiavaním všetkých technologických operácií, inštalácia všetkých potrebných konštrukčných prvkov.

Na konci publikácie - ďalší príklad inštalácie drenážneho systému, s podrobnými vysvetleniami a odporúčaniami sprievodcu?

Video: Nezávislá inštalácia drenážneho systému

Загрузка...