Vidiecky dom

No pre dobre - foto report od užívateľa

Ak žijete vo vidieckej oblasti, potom je voda jednou z hlavných zložiek nášho bezpečného živobytia. Hoci to platí pre akékoľvek miesto, kde ľudia žijú. Aj v kempingu je voda životne dôležitá vec. Nikde bez nej - všetok život na vode je založený. Cook polievka, variť čaj, umyť v sprche, vaňou alebo vaňou, umyť oblečenie, vyčistiť podlahu v dome, umyť, oholiť, vodu do záhrady, vodu dobytok - skrátka, voda je potrebná bez nej kdekoľvek.

V obci, všetky rovnaké, tento význam je viac ako pre mesto, pretože výdavky na vodu je stále väčšia ako v mestskej philistine. A tak v jednej dedine bol systém zásobovania vodou - centralizovaný, s hlbokou studňou (40 metrov alebo tak), s veľkou vodárenskou vežou, so silnými železnými rúrkami do každej ulice. Každá ulica má svoju vlastnú studňu, kde z veľkej hrubej rúry do každého domu je malá železná rúra s vlastným vodovodným kohútikom - takže môžete zablokovať vodu, ak sa niečo stane, alebo náhle budete potrebovať opraviť ju v domácom rozvode.

A všetko bolo v poriadku. A voda bola vždy. Nezdá sa, že by sa normálna voda sťažovala. A prečo sa sťažovať - ​​kohútik sa otvoril, voda prúdila. A neveďte do studne s korčekmi, aby ste jazdili niekoľkokrát. Ale problém prišiel - rúry sa stali hrdzavé, čerpadlá sa začali rozbíjať, veža zhrdzavená, čoraz viac ľudí sa pripája k vodovodnému potrubiu ... Stručne povedané, prerušenia sa stali častými u vody. V letnej sezóne je to čistá katastrofa.

Preto mnohé domy začali vyrábať svoje vlastné studne, aby neboli závislé od týchto neočakávaných porúch a nehôd na vodovodnom systéme. Nižšie je krátky príbeh o tom, ako sa to robilo v jednom z domov.

Vŕtačky z vrtu urobili hlavnú vec - vŕtali studňu na požadovanú zvodnenú vrstvu (asi 25 metrov hlbokú), inštalovali potrubnú skriňu tak, aby sa studňa nerozpadla a inštalovali ponorné čerpadlo s kapacitou 3 kubické metre za hodinu. Veľká radosť v dome: zapnuté čerpadlo v zásuvke - voda ide.

Ale nejako to nebolo veľmi pohodlné vkladať zástrčku do zásuvky zakaždým ... Preto som musel zlepšiť a automatizovať tento primitívny systém na zber vody trochu. Prvá vec bola vykopaná obdĺžniková jamka namiesto studne. Približne 170 cm hlboká, široká a dlhá - pre pohodlie a hladké počítanie tehál - 4,5 tehly po celej šírke steny (pozri foto 1).

Foto 1. Obdĺžniková jama

Hladina podzemnej vody je veľmi nízka, takže stačilo naliať piesok na dno a položiť pás strešnej lepenky - na vodotesnosť tehlových stien studne (pozri foto 2).

Predtým sa do vrtu zaviedli dve PND rúry s priemerom 32 mm. Musel som vykopať miesto starého vstupu do domu miestnej vodovodu, pretože sa ukázalo, že je to najpohodlnejší spôsob, ako sa integrovať do domácej vodovodnej siete. Rúra bola jednoducho narezaná brúskou a pomocou lisovacích tvaroviek pre polyetylénové rúry boli do vrtu privedené dva kúsky rúry.

Foto 2. Piesok sa naplní, položia sa prúžky ruberoidu

Teraz môžete položiť steny studne (viď foto 3). Všetko sa tu zdá jednoduché. Zmiešame maltu pre murivo - do cementového vedra odoberieme štyri vedrá piesku (najlepšie veľký lomový baňa, roztok sa rýchlo „posadí“ na jemný piesok - to znamená, že je rozdelený na tekuté a hrubé časti a často je potrebné ho miešať) pridaním vody, zamiešajte do pohodlnej konzistencie. Môžete pridať pár majstrov suchej hliny - potom riešenie bude viac tvárné a pohodlné v práci.

Potom stierky v jednej ruke, tehly v druhej - a proces išiel. Tehla na tehlu, pomaly ležať na stenách studne. Špeciálna vyrovnanosť sa nevyžaduje, ale musíte sa ju snažiť robiť opatrne.

Foto 3. Usporiadanie stien studne

Vzhľadom k tomu, že zimy v obci sú niekedy mierne zasnežované, bolo rozhodnuté ohriať steny studne z vonkajších strán obyčajnou stavebnou penou hrúbky 40 mm práve v prípade.

Foto 4. Steny studne sú izolované penou

Foto 5. Proces ohrievania stien studne

Po položení stien studne je možné plášť rozrezať na úroveň tesne nad dnom vrtu asi o 15-20 cm a vršok vrtu z tehly položiť v niekoľkých radoch (pozri fotografie 6 a 7).

Foto 6. Wellhead

Foto 7. Rovnaké, ale z iného uhla

Potom môžete naplniť hornú dosku vrtu inštalovaným poklopom (viď foto 8).

Na to je potrebné urobiť debnenie. Na zvislých podperách sa z tyčí montuje drevený štít, pod poklopom sa v ňom rozreže otvor, nainštaluje sa samotný poklop, namontujú sa kovania (alebo železné rúry, rohy - čo je po ruke) a všetko sa položí riešením. Po 15-20 dňoch môže byť debnenie odstránené a vytiahnuté po častiach cez poklop.

Foto 8. Horná doska vrtu s inštalovaným poklopom

Trochu o automatizácii procesu zapnutia čerpadla. Som proti odstredivým čerpadlám a čerpacím staniciam, ktoré sa vyrábajú na ich základe, pretože mnohokrát preukázali svoj zlý výkon. Mechanické tlakové spínače tiež spôsobili mnoho pochybností - príliš často zlyhali z rôznych dôvodov.

Preto bolo rozhodnuté použiť elektronický tlakový spínač. Veľmi šikovný a vyžaduje minimálne nastavenia. Je inštalovaný na potrubí, ktoré opúšťa čerpadlo. Zapne čerpadlo na nakonfigurovanom prahu minimálneho tlaku a vypne sa, keď sa dosiahne prah maximálneho tlaku v inštalačnom systéme. Tieto parametre sa nastavujú jednoduchými nastaveniami.

Následne bol cez mosadzný odbočok nainštalovaný 50 I hydroakumulátor (pozri foto 9). Tiež nevyhnutná vec - ktokoľvek hovorí, že nie je potrebné, ak je nainštalované elektronické relé. Akumulátor znižuje tlakové rázy v inštalačnom systéme kvôli gumovej žiarovke naplnenej vzduchom. Okrem toho vytvára v systéme určité množstvo vody - ak potrebujete len vziať kanvicu s vodou alebo si čistiť zuby, čerpadlo sa na to nezapne a použije sa prívod vody z tejto nádrže. Čím nižšia frekvencia inklúzií - tým lepšie.

Foto 9. Akumulátor pre 50 litrov

Všetky prípojky boli realizované pomocou HDPE rúrky s priemerom 32 mm a lisovacích tvaroviek. S pomocou dvoch ventilových kohútikov a odbočiek z vrtu do štôlne doma. Je teda možné použiť dva zdroje vody, blokujúce jeden alebo druhý kohútik (viď foto 10).

Otvor vrtu bol samozrejme zmenený - namiesto dočasnej preglejky bola nainštalovaná normálna, utesnená koncová hlava. Jeho úlohou je pevne uzavrieť kryt tak, aby sa podzemná voda nedostala do studne. No a okrem toho je to dobré, pretože je vhodné upevniť kábel z čerpadla a potrubia z čerpadla.

Foto 10. S pomocou dvoch ventilových kohútikov a odbočiek z vrtu do štôlne doma

Odporúča sa namontovať ďalšiu zásuvku a okamžite k nej pripojiť hadicu - dva alebo tri metre (pozri foto 11). To je nevyhnutné pre možné "preplachovanie" alebo "čerpanie" vrtu, pretože počas tohto procesu sa veľa vody čerpá z vrtu na dlhú dobu a je žiaduce, aby táto voda obchádzala filtre prívodu vody pre domácnosť.

Následne boli na obidvoch stranách odbočiek inštalované „americké“ - odnímateľné závitové spoje, pomocou ktorých môžete ľahko odstrániť elektronický tlakový spínač alebo hydraulický akumulátor.

Foto 11. Doplnková batéria

Rúry sú pripevnené k stenám vrtu na plastové svorky. V tomto mieste je veľmi pohodlné inštalovať mechanické a stredné filtre s priehľadnou žiarovkou. V tomto prípade je filter už nainštalovaný vo vnútri domu. Okrem filtra je možné inštalovať aj vodomer.

Foto 12. Plastové spony sa používajú na upevnenie rúrok.

Ak je to možné, môžete elektrický kábel vložiť do studne - musíte nainštalovať zásuvku pre riadiacu jednotku čerpadla a prípadne osvetlenie studne je veľmi výhodná vec. Je nutné použiť vodotesné spínače a upínacie skrinky, ako aj spojovacie skrinky. Ak je to možné, je potrebné čerpadlo napájať samostatným potrubím v hlavnom rozvádzači a nainštalovať na túto linku bezpečnostné zariadenie.

Foto 13. Osvetlenie dobre

Túto prácu možno považovať za úplnú. Je potrebné hrať trochu s nastaveniami elektronického relé - nastaviť minimálne a maximálne prahy tlaku pre prevádzku a odstavenie čerpadla.

Pri otvorení kohútika v dome sa čerpadlo nezapne okamžite, hoci voda pôjde - na tento účel je nainštalovaný hydraulický akumulátor. V systéme je určitá „rezerva“ tlaku (napríklad 3 atm.) Po poklese tlaku na dolnú hranicu sa aktivuje elektronické relé, zapne riadiacu jednotku čerpadla, ktorá zapne čerpadlo a dodáva vodu do systému.

Ak je ventil otvorený o malé množstvo (oveľa menšie ako je kapacita čerpadla), čerpadlo sa bude periodicky zapínať a vypínať. Ale vďaka hydroakumulátoru bude počet týchto inklúzií a odstávok oveľa menší.

Keď je ventil zatvorený, čerpadlo bude nejakú dobu fungovať a bude ďalej „čerpať“ vodu do akumulátora a potrubie až po maximálny prah elektronického relé, po ktorom relé vypne riadiacu jednotku a čerpadlo.

Загрузка...