Budovy na strane domu

Včelár si to sám

Zlato sa právom nazýva „nektár života“, pretože neexistuje alternatíva ku komplexu jeho zložiek, ale spolu s vynikajúcimi chuťovými vlastnosťami. Úľ je druh stavebnej „výrobnej linky“ takého vzácneho výrobku, ktorý má určitú štruktúru, ktorá je v súlade s pravidlami života a činností jej obyvateľov. Preto, ak plánujete urobiť úľ vlastnými rukami, je potrebné vziať do úvahy životný štýl včiel a zvláštnosť ich hierarchie.

Včelár si to sám

Správna štruktúra včelích „domov“ by mala zahŕňať všetky nuansy týkajúce sa zabezpečenia pohodlného života a práce týchto jedinečných hmyzov av tejto súvislosti je nesmierne dôležité mať predstavu o tom, ako prebieha ich životná činnosť. Vlastniť tieto informácie, bude ľahšie pochopiť, čo je určené pre jednoduchú konštrukciu úľov.

Niekoľko slov o organizácii včelárskej spoločnosti

Dokonca aj zo školského kurzu biológie si mnohí ľudia pamätajú, že včelárska spoločnosť má jedinečnú organizáciu, jasne vybudovanú hierarchiu, v ktorej každá včela vykonáva určitú funkciu a má zodpovedajúcu oblasť v úli.

Kolónia včiel je dobrým príkladom vysoko organizovanej komunity s jasnou hierarchiou jednotlivcov a špecifickým súborom funkcií pre každú z včiel.

 • Práca mladých robotníckych včiel je teda nakŕmiť mladých, pretože majú lepšie ako zástupcovia iných hierarchických čeľustných žliaz, ktoré produkujú materskú kašičku.
 • V strednom veku sa rameno pracovníka stáva sestrou, ktorá udržiava úľ čistá.
 • Staršie včely sú povinné zapojiť sa do konštrukcie voštiny, pretože majú viac aktívnych voskových žliaz.
 • Včely, ktoré upadli do „staršieho“ veku, zvyčajne sledujú ochranu a vetranie úľa.
 • Starší jedinci majú tendenciu zbierať med - nazývajú sa zberači alebo lietajúce včely.
 • Drony slúžia len na oplodnenie včiel kráľovnej. V úli nie sú žiadne iné významné funkcie, ale rodina nemôže žiť bez rozvodu sond. Avšak ku koncu sezóny včely prestanú vrhnúť drony do úľa a tí, ktorí sú úplne bezbranní a bezmocní, zomrú.

V každom z úľov v lete, počas hlavnej sezóny, môže byť až 40 tisíc jednotlivcov.

Základná štruktúra úľa

"Včelí dom" sa skladá z niekoľkých častí - je to budova, obchod, pryshshnik a komponenty. V každej časti úľa prebiehajú rôzne procesy rodinnej aktivity a žijú rôzne rozdelenia včiel.

Uviedol jeden z modelov úľa s rozmermi a konštrukčnými detailmi

Tento obrázok zobrazuje jednoduchý úľ s jedným zásuvkovým priestorom. Pozostáva z týchto hlavných častí: t

1 - Hniezdo.

2 - Rám.

3 - Clona.

4 - Uložiť doplnok.

5 - Rámček obchodov.

6 - spodná strana.

7 - Strecha.

8 - Spodná časť.

9 - Spúšťový ventil dolný.

10 - Ventil horného uzáveru.

 • bývanie - Toto je hlavná časť úľa, ktorú používajú všetky včely počas celého roka. V tomto oddelení sa neustále nachádza a kladie vajcia vo vstavaných včelí kráľovnej. V lete, keď sú včely najaktívnejšie, je voština plná včelieho plodu, pergy a medu.

Voštiny s vyvíjajúcimi sa larvami včiel - každá vo svojej vlastnej bunke

Telo vo väčšine druhov úľov sa nachádza v spodnej časti. Mal by byť dobre chránený pred chladom a teplom, takže jeho steny sú vyrobené z izolačného materiálu. Velite sa najčastejšie používa ako ohrievač - je to tepelne izolačná doska z papiera impregnovaného asfaltom, ale niekedy sa používajú ľanové rohože alebo dokonca polystyrénová pena.

Hniezdne rámy sú umiestnené v puzdre, ich počet sa môže líšiť, zvyčajne od 9 do 16 kusov, v závislosti od veľkosti a typu úľa. Rámy sú súčasťou odnímateľných častí.

Prípad má dno, ktoré je v niektorých modeloch odnímateľné. Rámy sú zavesené a musia byť najmenej 20 ÷ 25 mm od dna, čím sa vytvorí priestor pomocného rámu, ktorý je potrebný na čistenie úľa pred únikom včiel do jarného čistenia.

Pre pohodlie tohto procesu niektorí včelári zväčšia priestor pomocného rámu na 40 ÷ 60 mm. V takej priestrannejšej "miestnosti" pod rámami je vhodné umiestniť na zimu nádobu s dressingom včiel. Okrem toho funguje ako ventil s parným vzduchom, v prípade ktorého nedochádza k poklesu aktivity roja včelstva, pretože letové včely nebudú sedieť na plástoch s plodom.

Vzdialenosť medzi bočnými časťami rámu a stenami trupu sa nazýva medzikrídlový rybársky prút a mala by byť aspoň 6 mm, pretože včely prechádzajú z jednej bunky do druhej po vybudovaní hrebeňov. Väčší priestor medzi rámami, ktorý je viac ako 10 mm, včely zblízka s voskom, a menšie, už 4 mm, propolis.

V prednej časti skrine sú vyrezané otvory. Spravidla sa vyrába v spodnej časti, pretože otvor v hornej časti odoberá asi tretinu tepla a častejšie sa robí len jeden zárez na úsporu tepla. Táto diera by mala byť malá, ale plne zabezpečovať voľný let a návrat včiel späť do úľa. V niektorých prevedeniach usporiadali dve výčnelky - hornú a dolnú. Prvá sa otvára na jar av lete, počas hlavnej zberu medu, a uzatvára sa na zimu. V tomto prípade je spodný zárez malý a v zime sa mierne otvára, aby sa zabezpečil prístup vzduchu. Na každom ráme s voštinami je teda potrebné ponechať približne 10 mm² otvoreného vchodu.

Okrem toho otvorenie zárezu môže byť upravené pomocou puzdra, ak je poskytnuté v konštrukcii úľa. Pre zimovanie včiel na ôsmich hrebeňoch by mal byť vstup minimálne 100 mm dlhý a 8 mm vysoký. Počas letného zberu sa obruba úplne odstráni a zárezy sa otvoria na celú šírku. Chata končí „chodbou“, ktorá je uzavretá pomocou klapky, ktorá je upevnená na prednej stene skrine rotujúcou slučkou. Západka by mala mať tri polohy otvorenosti: v lete sa úplne otvára, v zime je polootvorená a počas obdobia sťahovania včiel tesne uzatvára chodbu.

V niektorých modeloch je úľ v zadnej stene skrine, cez ktorú sú inštalované vo vnútri žľabu, rámov na vosk atď. V zime je tento otvor pokrytý izolačným materiálom. Na tento účel je výhodné zvoliť plstenú rohož.

 • Rozšírenie obchodu alebo len obchod je časť úľa, ktorá sa nachádza nad telom. V ňom včely pridávajú med počas obdobia úplatku. Sklad sa zvyčajne robí s rovnakými lineárnymi parametrami ako telo a obsahuje rovnaký počet snímok pre bunky. Predlženie musí byť teplé, takže je tepelne izolované s telom, alebo sú preň vytvorené dvojité steny.

Tento oddiel úľa sa používa aj na zimovanie prefabrikovaných odrezkov. Treba však poznamenať, že v niektorých modeloch obchod vôbec nefunguje.

Náčrt jedného z modelov úľa v sekcii

 • Kryt (stropný panel)- táto časť konštrukcie je navrhnutá tak, aby presahovala úložisko alebo puzdro hniezda, chránila ho pred vniknutím dažďovej vody a zároveň vytvárala vzdušný priestor ako podkrovie, ktoré pomáha udržiavať optimálnu teplotu v úli. Často však vložka nahradí samotnú strechu a môže mať rôzne tvary. V tomto prípade je jeho povrch pokrytý tenkým oceľovým plechom vonku.

Ďalším pomerne ľahko urobiť model úľa

Ak je vložka použitá ako jednostranná strecha, je pripevnená k stene prednej časti úľa pomocou pántov a na zadnej stene by mala byť pevne pripevnená k úložnému úseku alebo k telu.

 • Komponenty z úľa.Táto súprava obsahuje rámy, ich deliče, membránu, ruberoidový pomocný rám, stropy, deliacu mriežku, izolačné materiály, ventilačný rám, skladacie závesy a spojovaciu pásku.

Rámy úľa s drôtom nad nimi

rámecpre telo a sklad sú vyrobené z prírodného dreva. Ich hrúbka sa najčastejšie pohybuje od 10 do 40 mm. Na zjednodušenie práce včiel pri vytváraní hrebeňov je niekedy z nehrdzavejúceho drôtu natiahnutý rám, ktorý môže byť nahradený hrubým vlascom. Rámy môžu mať rôzny tvar v závislosti od dizajnu a typu úľa. Rozlišujte:

- rámy s nízkou šírkou, ktorých výška je menšia ako ich šírka;

- úzka-vysoká - ich šírka je vždy menšia ako výška;

- štvorcové rámy.

Výkresový rám jedného z modelov úľa. Princíp zariadenia je zachovaný vo väčšine ostatných modelov - zmena lineárnych rozmerov.

Avšak pre všetky rámy má horná priečka rovnaké vyčnievajúce okraje - záhyby. Práve na týchto projekciách zostanú rámy v úli, opierajúce sa o lamely pripevnené na steny trupu alebo skladu.

Trvalé deliče- tieto údaje sú potrebné na zabezpečenie určitej vzdialenosti medzi rámami. Tieto prvky sú bodové a lineárne. Dot viažu susedné rámy v požadovanej vzdialenosti len v jednom bode a lineárne pozdĺž spodnej lišty. Okrem toho existujú ploché a profilové bočné deliče.

Rámy vybavené profilovými bočnými prepážkami, ktoré definujú potrebnú vôľu

Na vyššie uvedenom obrázku sú zreteľne viditeľné profilové prepážky - sú to predĺženia bočných koľajničiek v hornej časti, ktoré bránia vniknutiu voštín vytvorených včelami do rámu. Toto predĺženie sa často nazýva rameno a jeho dĺžka je približne 100 mm.

membrána(vložiť dosku) je navrhnutý tak, aby obmedzoval včelie hniezdo. Je to doska alebo drevovláknitá doska, ktorá sa rovná šírke výšky vnútornej veľkosti krytu. Nachádza sa vo vnútri, rozdeľuje úľ na dve časti. Často sa používa, ak sú dve včelstvá rozdelené do jedného úľa.

Ruberoidný pomocný rám - druh podstielky na dne úľa pre zimné obdobie

Podružný rám Ruberoid- je to list strešného materiálu s vôňou, ktorá je z neho úplne rozrušená a je upravená špeciálnou zmesou v dĺžke a šírke, ktorá zodpovedá rozmerom dna trupu. Je vložená do úľa cez žľazu, počas dopĺňania úľa s kŕmnymi zásobami na zimu. Počas zimy sa na liste hromadia drobky z vosku, drobky z voštín a submor. Skúsenosti včelárov určujú kvalitu zimovania kolónie včiel do jarného obsahu pomocného rámu. Rám je z úľa odstránený na konci zimy a uskladnený za určitých podmienok až do konca sezóny.

Rozdeľovací rám - nedovoľuje, aby drony a malá včelka prenikli do nadstavby skladu, pričom zostali priechodné pre včely pracovníkov.

Deliaca mriežkainštaluje sa medzi telo a obchod tak, aby sa včelárka nemohla presúvať z jednej časti úľa do druhej. Mriežka môže byť drôtená alebo vytlačovaná z plastu. Šírka otvorov v mrežových bunkách by mala byť 4,2 mm, takže pracovné včely voľne prechádzajú cez nich a kráľovná a drony s väčšími veľkosťami zostávajú v hlavnom hniezdnom úseku trupu.

Ventilačný rámJe to ľahká konštrukcia z drevených lamiel, na ktorú je napnutá kovová mriežka s bunkami 3 × 3 mm. Ventilačný rám je umiestnený namiesto vložky v hornej časti úľa, ale niekedy je odvzdušňovacie okno vytvorené v samotnej vložke. Zvlášť dôležité je zabezpečiť vysoko kvalitné vetranie pri preprave úľov na nové miesto zberu medu.

Skladacie pántynavrhnutý v dizajne úľa na pripojenie puzdra zásuvky s predĺžením skladu. Závesy sú upevnené v rohoch prednej steny úľa medzi puzdrom zásuvky a zásobníkom. Závesy umožňujú otočiť alebo úplne vybrať zásobník, čím sa otvorí vnútorný priestor puzdra zásuvky. V niektorých modeloch sú skrinka a sklad prepojené pomocou výsuvných konzol.

Spojovacia páskaje inštalovaný pozdĺž čiary spojenia hniezdneho puzdra a predĺženia skladu a stropu, slúži na ich spoľahlivé spojenie. Zvyčajne je vyrobený z oceľového pásu širokého 25 mm a hrúbky 2 mm. Neplatí pre všetky modely úľov.

Teraz, po zvážení základných detailov dizajnu, stojí za to ísť na informácie o odrodách úľov.

V prvom rade je potrebné povedať, že úle sú rozdelené na skladacie a neskladateľné, ale včelári ich už dlho nepoužívajú, pretože s nimi je mimoriadne ťažké pracovať. Okrem toho sa včelie obydlia líšia dizajnom, objemom, výrobnými materiálmi a funkčnosťou. Jedna časť úľa môže zvyčajne pojať až 16 rámov, na ktorých včelia rodina buduje voštiny na pestovanie plodov a skladovanie medu.

Rám s voštinami pre horizontálny typ úľa

Moderné rámové úle sú vertikálne a horizontálne. V druhom prípade je len jeden prípad, ktorý sa dá rozšíriť v oboch smeroch, vďaka čomu môžete v prípade potreby zmeniť počet snímok. Rámec pre takýto dizajn je však dosť veľký a ťažký.

Vertikálna verzia úľov sa zvyšuje vďaka doplnkom, zatiaľ čo rámy sú kompaktné a ľahké.

Okrem toho existujú kombinované možnosti, ktoré kombinujú dizajn vertikálnych a horizontálnych úľov. Tieto modely majú niekoľko úsekov, ktoré sú od seba oddelené priečkami, ktoré môžu byť posunuté v jednom alebo druhom smere, vďaka čomu môžu byť v skrini inštalované ďalšie rámy.

Bee domy sú tiež rozdelené funkčné využitie. Preto sa niektoré úle používajú výlučne na zimovanie včelstiev.

Vyvinul veľmi veľký počet rôznych druhov úľov. Niektoré majú jedinečný dizajn, iné boli navrhnuté podľa podobného typu, v rôznych krajinách, ale úplne nezávisle od seba a majú rôzne názvy.

Ďalej sa bude uvažovať o niektorých z nich.

Alpský úľ

Tento druh úľa bol vynájdený včelárom Rogerom Delonom. Dizajn je viaczložková vertikálna "pyramída", pripomínajúca viacpodlažnú budovu. Tento druh sa objavil ako dôsledok mnohoročného pozorovania života a zvykov hmyzu, takže včelár sa snažil obnoviť maximálne prirodzené životné podmienky včiel v prírode. Vzhľadom na to, že hniezda v tomto úli sú umiestnené nad sebou, má konštrukcia na základni kompaktnú veľkosť. V budovách alpského úľa nie sú žiadne priečky, ventilačné medzery a mriežky, pretože prívod čerstvého vzduchu a odvod použitého vzduchu sa vykonáva prirodzenou cirkuláciou, cez zárez, ktorý je umiestnený v spodnej časti celkovej konštrukcie.

Charakteristický vzhľad alpského úľa a systém vetrania vzduchu v ňom

Aby sa zabránilo nadmernej vlhkosti v úli a aby sa vytvorila kondenzácia, v hornej časti konštrukcie je vytvorený podávač alebo strop, ktorý vytvára vzduchový vankúš. Veko, umiestnené na vrchole úľa, je vybavené vrstvou izolačného materiálu a spoľahlivo ho chráni pred prehriatím na jasnom slnku.

Rám alpského úľa má špecifický dizajn.

Rámec alpského úľa má charakteristický znak v tom, že nemá dolnú a bočnú tyč a namiesto nich je vyrobený drôtený rám. A pre umiestnenie umelého vosku v hornom ráme rámu sa vyreže štrbina.

Konštrukcia takéhoto úľa má podstatne menej materiálu a hrubá vrstva izolácie pre steny nie je vôbec potrebná, pretože úle Delon sú pokryté plastovým vreckom.

Ako môžete vidieť z ilustrácií, alpský úľ pozostáva z niekoľkých budov, ktoré sú na sebe namontované. Všetky mušle, okrem dna, nemajú dno, ale na ich stenách sú hrebene alebo lamely, medzi ktorými sú potom inštalované rámy.

Alpský úľ Delon sa montuje zvisle z celého radu zborových divízií.

Každé oddelenie všeobecných zborov môže byť navrhnuté na 3 frames 8 snímok v závislosti od počtu jedincov v včelej kolónii.

Spodná časť konštrukcie je vyrobená z dosky s hrúbkou 30 mm. Vnútorný povrch dna, pred jeho inštaláciou, skúsení včelári odporúčajú namáčanie ľanovým olejom. Na vonkajšej strane musí byť dno potiahnuté farbou obsahujúcou hliník.

V najvrchnejšej časti tela, pod strechou, je umiestnený podavač pre včely, ktorý je naplnený sladkým sirupom. Podavač je podnos, rozdelený na dve časti deliacou priečkou, v každom z jeho oddelení sú výčnelky - tzv. "Volcanchik", ktoré sú pokryté plastovými pohárkami.

Koryto na kŕmenie - pitná miska pre včely s dvoma "sopkami"

Podávač môže byť vyrobený samostatne alebo zakúpený v hotovej forme.

Úľ Dadan - Blatt

Tento úľ má pomerne jednoduchý dizajn, takže je veľmi populárny medzi včelármi. Корпус улья Дадана обычно рассчитан на 12 рамок, но существует возможность увеличения высоты корпуса установкой сверху магазинных надстроек, в которые устанавливаются полурамки.

Типичный вид улья Дадана снаружи - за счет чередования цветов окраски хорошо видны гнездовой корпус, магазинная надстройка и подкрышник

Вместо магазинных надстроек, сверху нижнего корпуса может быть установлен дополнительный полноценный корпус со стандартными рамками. В зимний период все пчелы находятся в гнездовом корпусе, а по весне, когда пчелиная семья начинает расти, осуществляется установка необходимого количества надстроек.

Všetky časti úľa sú odnímateľné, ale upevnené sklopnými zámkami.

Typický pohľad na úľ Dadan zvonku - z dôvodu striedania farieb sfarbenia, hniezdneho telesa, skladovej nadstavby a vložky sú jasne viditeľné

V hornej časti konštrukcie, pod strechou, by malo byť tiež miesto pre inštaláciu podávača.

Úľ Langstroth

Táto stavba je často označovaná ako "Ruta", a to vám umožní obsahovať niekoľko rodín včiel, čo zjednodušuje starostlivosť o ne. Takýto model môže pozostávať z niekoľkých budov - zvyčajne sú od dvoch do šiestich, pričom každá z nich obsahuje 10 ÷ 12 snímok. Škrupiny sa pridávajú, keď včelie kolónie rastie, takže najprv sa úľ spravidla skladá z dvoch telies alebo tela a skladu.

Beehive Langstroth alebo, inak, "Ruta"

Úľ "Ruta" pozostáva z týchto konštrukčných prvkov:

- stojan alebo nohy;

- dno s dobre vybavenou spodnou doskou;

- hniezdny zbor (včelí klub);

- deliacu mriežku;

- obchody;

- strop;

- podkryshnika;

- kryty.

Ďalšie spodné puzdrá sú namontované na spodnom kryte, t.j. separačná mriežka bude nad nimi.

Kreslenie príkladu úľa "Ruth"

Gnezdovye alebo plodových prípadoch sú vyrobené z celku, to znamená, bez trhlín, dobre ostrazhenny na hladkosť dosiek s hrúbkou 35 mm. Mäkké dreviny sú vhodné na výrobu stien - môžu to byť borovica, smrek, osika, lipa a iné, ale je lepšie zvoliť si neživicový strom z tvrdého dreva. Nemali by ste si na tento účel vybrať smrekovec, pretože obsahuje veľa živíc a okrem toho toto drevo, keď schne, dáva mnoho trhlín a začína sa deformovať.

Steny skrine sú prepojené samoreznými skrutkami s dodatočným použitím vodotesného lepidla aplikovaného na rovný hrot - takéto spojenie bude silné a eliminuje prípadné deformácie. V každom prípade je nutne vŕtaný prívod vetracieho vzduchu - na výkrese je jasne viditeľný jeho priemer a umiestnenie.

Vnútorná veľkosť puzdra je 450 × 375 mm, výška je 245 ÷ 250 mm. Pri výrobe všetkých dielov, ktoré tvoria výšku, sa pridá 10 mm, pretože strom sa nakoniec zmršťuje. Vonkajšia veľkosť je 520 × 445 mm a výška úľa závisí od počtu budov a obchodov.

Puzdro znázornené na obrázku je určené pre 10 rámov s rozmermi 435 × 230 mm. Najlepšie sa vyrábajú z brezy, lipy alebo osiky a ihličnany sú nežiaduce. Presná veľkosť rámov po šírke bočných stien je vyznačená na výkrese.

Rukoväte sú pripevnené k trupu zo strán, alebo drážky s rozmermi 30 × 90 mm sú určené pre ľahkú prepravu úľov.

Stropný panel je vyrobený z dosiek hrúbky 20 mm a má veľkosť 468 × 395 mm.

Nad stropný panel, medzi ním a strechou, je umiestnený pod podávač vnútri pod strešným priestorom. Z vyššie uvedeného je konštrukcia pokrytá strechou o hrúbke 25 mm, na ktorej je položený hliníkový alebo oceľový plech. Niektorí včelári vybavia strechu vrstvou izolácie - rozumným opatrením, ktoré neumožňuje prehriatie alebo skrine superkolových hniezd.

Vonku musia byť všetky povrchy úľa impregnované ľanmi a maľovanými - takže drevo bude menej citlivé na vonkajšie agresívne účinky ultrafialového žiarenia a vlhkosti a úľ bude trvať oveľa dlhšie.

Nižšie uvedené fotografie ukazujú stavbu rôznych častí úľa. Niektoré z nich sa líšia od nákresu uvedeného vyššie, ale včelári často dávajú prednosť ich konštrukcii, vzhľadom na svoje vlastné skúsenosti v starostlivosti o ne.

Pripravená spodná časť nového úľa

Tak napríklad v diagrame je spodná plocha pod uhlom, so sklonom k ​​príchodovej doske a na ilustrácii je spodná časť úľa vyrovnaná.

Úľ je rozobratý. Presnosť výroby všetkých oddelení je dôležitá, aby sa pri montáži tesne prilepili

Všetky konštrukčné prvky musia tesne priliehať k sebe, preto sa počas výroby musia neustále montovať diely.

Kovová strecha je vďaka svojej odrazivosti najlepšou voľbou

Strecha sa najlepšie robí šikmo a zakryje sa hliníkovým alebo oceľovým plechom. Svah chráni úľ pred dažďovou vodou, ktorá do neho vniká, a nenatretá pozinkovaná oceľ alebo hliník účinne odrážajú slnečné lúče, čím zabraňujú prehriatiu.

Nové úle Langstrota ("Ruta") v zmontovanom stave

Úle používané v včelínach v oblastiach so studeným zimným podnebím robia dvojstenné s vnútornou izoláciou. Celková hrúbka steny bude 40 ÷ 50 mm

Pre regióny s tradične chladnými zimami je lepšie zabezpečiť dodatočné otepľovanie tela úľa.

Skúsení včelári odporúčajú zväčšiť priestor pomocného rámu na 90 ÷ 120 mm, čím sa podmienky zimovania včiel stávajú pohodlnejšími. Ak sa taká veľkosť priestoru pomocného rámu vopred nepredpokladala, je možné namontovať puzdro zásuvky na predĺženie prázdneho skladu. Okrem toho táto veľkosť pomocného rámu pomáha vyhnúť sa vzhľadu a vývoju voskového mora.

Aby včely nespadli do priestoru pomocného rámu, prekrývajú sa s kovovou mriežkou s rozmerom článku 4,4 mm, ktorá je orámovaná na okrajoch drevenými alebo kovovými tyčami.

Rámy by sa mali nad spodným povrchom zdvihnúť o 150 ÷ ​​200 mm.

V spodnom bloku úľa je inštalovaná posuvná paleta, ktorá má strany s výškou 40 ÷ 50 mm, do ktorej môže byť položený ruberoidový pomocný rám.

Táto paleta sa môže tiež použiť pri liečbe včiel na varroatózu. Do nej sa nalejú jemne nasekané liečivé rastliny - na tento účel sa používa hlavne vyblednutá tansy.

Kazetový úľ

Konštrukcia kazetového úľa sa líši od iných modelov tým, že puzdrá puzdier sú vyhotovené vo forme zásuviek inštalovaných v spoločnom puzdre s lamelami namontovanými na bočných stenách, ktoré sa použijú na chodenie pozdĺž kaziet kaziet. Medzi rámami inštalovanými v trupoch by sa mala zachovať vzdialenosť 10 mm - to zaručuje neobmedzené predĺženie trupov, ako aj schopnosť oddeliť jednu časť úľa od hlavného priestoru s mriežkami alebo preglejkovými priečkami - odnímateľné stoly namontované vodorovne.

Výroba kazety je o niečo ťažšia na výrobu a bude vyžadovať viac materiálu. Ale zároveň je to pohodlnejšie na prepravu, takže sú to práve také úle, ktoré sú vyrobené pre poľné včelíny.

Okrem toho, kazetový dizajn vám umožní udržať niekoľko rodín v jednom úli naraz, oddeliť ich od seba s preglejkami.

Prívesok včelín, v ktorom sú úle vybavené podľa princípu kazety

Vzhľadom na to, že každá kazeta má svoje vlastné steny a je inštalovaná vo všeobecnej budove, je úľ dvojstenný. Okrem toho by sa hlavné teleso malo montovať z dosiek s hrúbkou 35 mm alebo z dvoch vrstiev z preglejky odolnej voči vlhkosti s izoláciou medzi nimi.

Na zvýšenie odolnosti dreva voči vonkajším faktorom sa odporúča impregnovať všetky konštrukčné detaily tekutým voskom.

Každá z kaziet sa zasunie do všeobecnej budovy po stranách bežcov.

V tomto vyhotovení sú na každom klznom puzdre vytvorené otvory na odbočenie. Ich stredové otvory majú obvykle priemer 25 x 30 mm a dĺžku štrbiny 200 a výšku 10 mm. Ak sa plánuje vytvoriť spoločné dvere pre úľ, potom sa v ňom vytvoria otvory pre otvory pre batérie, oproti medzerám medzi kazetami. Pod každou dierou je upevnená koľajnica.

Nad a pod spoločným trupom by mala byť umiestnená sieťka s oklepom. Celý úľ je chránený pred dažďom jednostupňovou strechou, pod ktorou sú umiestnené vetracie otvory.

Na nasledujúcom obrázku je znázornený náčrt jednej z variantov úľa kazety s rozmerovými rozmermi.

Montážny výkres úľa typ "Berendey" t

1 - strecha, v ktorej sú vytvorené ventilačné otvory;

2 - horná sieťovina;

3 - príchodové lamely;

4 - centrálny okrúhly vstup;

5-drážkový zárez;

6 - výsuvná paleta s protišmykovou mriežkou;

7 - nohy alebo oporné nohy;

8 - prípad posuvnej kazety;

9 - odnímateľný stôl - konzoly, ktoré je možné výškovo prestaviť. Poskytnite potrebnú úroveň pohodlia počas práce s kazetou umiestnenou vonku.

10 - bunkové rámce;

11 - šmýkadlá na posúvanie kaziet;

12 - dvere;

13 - krúžkové háčiky na upevnenie krídel dverí.

Úľ lehátko

Táto verzia domu pre včely je pomerne veľká, a na rozdiel od iných stavieb, nie je umiestnená vertikálne, ale horizontálne. Je to box, rozdelený na dve časti, z ktorých každá je obývaná samostatnou rodinou včiel s maternicou. Výhodou tejto konštrukcie je, že starostlivosť o včely je zjednodušená a vyžaduje od včelára menej času a úsilia. 

Horizontálne usporiadanie včelára je veľmi obľúbené u ruských včelárov

Niektorí včelári vybavia stavbu časopisom, umiestnia ho na vrch hniezdnych priestorov alebo medzi nimi.

Vnútorný priestor úľového ležadla

Spodok tohto modelu je vyrobený zo 40 mm hrubých dosiek, stien - 25 mm. Veľkosť dna úľa je 580 × 385 mm, strecha je 600 × 405 mm. Výška hotovej budovy je 315 mm, priestor pod strechou 590 × 395 mm, výška 80 mm.

Výkres jedného z modelov úľového ležadla

1 - podávače a napájače pre včely;

2 - bunkové rámce;

3 - kryty prekrývajúce úľové priestory;

4 - držadlá na preskupenie úľa;

5 - spoločná strecha úľa;

6 - telo úľa;

7 - okien brán;

8 - vnútorné priečky rozdeľujúce celkový priestor úľa do samostatných úsekov.

Spojte časti úľa so skrutkami. Na upevnenie strechy na karosériu sa zvyčajne používajú závesy, aby sa mohli sklopiť. Vo vnútornom priestore na bočných stenách, v hornej časti oddelenia, je vytvorené vybranie 12 - 15, vysoké 18 - 20 mm na inštaláciu rámov.

Strecha úľa môže byť štítová. Je ťažšie vyrábať, ale je lepšie chrániť úľ pred dažďom a prehriatím v horúcich letných dňoch.

V spodnej časti konštrukcie je na prednej stene pre každé oddelenie usporiadaný zárez.

Ležadlo môže byť navrhnuté pre jednu včeliu rodinu. Môže byť urobená podľa nižšie uvedenej schémy, ktorá pravdepodobne nevyžaduje ani ďalší opis.

Jeden z najjednoduchších úľov. Je znázornená priehradka vypočítaná pre jednu včeliu kolóniu, ale môže byť niekoľko vodorovne zoradených.

Existuje značné množstvo ďalších úľov. Hore boli považované za najobľúbenejšie a cenovo najvýhodnejšie pre výrobu.

Úľ, ktorého konštrukcia bude opísaná v tejto časti, môže vykonať každý včelár samostatne, pričom má k dispozícii potrebné materiály, tesárske nástroje a základné zručnosti práce s nimi.

Tu je úľ s originálnym vonkajším obložením - celkom reálna úloha pre väčšinu domácich remeselníkov.

Ako je uvedené vyššie, prvá vec, ktorá je potrebná na výrobu úľa, okrem materiálov a nástrojov, je podrobný nákres budúceho produktu s opisom prvkov a ich veľkostí. Rozmery tohto úľa sú 1300 × 600 × 600 mm, pričom výška sa meria od hrebeňa strechy.

Pri montáži úľa sa môžete opierať o túto schému - všetky rozhrania častí sú na ňom dobre zobrazené

Pre stavbu je potrebné pripraviť nasledujúce časti z dreva a kovu:

1 - Vertikálne trupové regály - 4 ks. - 486 × 32 × 18 mm.

2 - Vertikálne regály predajne - 4 ks. - 154 × 32 × 18 mm.

3 - Pozdĺžne tyče spodnej časti puzdra zásuvky - 2 ks. - 424 × 32 × 18 mm.

4 - Priečne tyče pre puzdro zásuvky, predĺženie skladu, spodok a pod krytom - 10 ks. - 600 × 32 × 18 mm.

5 - Pozdĺžne tyče pre puzdro zásuvky, predĺženie skladu, spodná časť a vložka - 12 ks. - 564 × 32 × 18 mm.

6 - Priečne nosníky pre spodnú časť skrinky - 2 ks. - 564 × 32 × 18 mm.

7 - Strecha hrebeňa - 1 ks. - 564 × 32 × 18 mm.

8 - Strecha krokvy - 2 ks. - 392 × 32 × 18 mm (v spodnej časti stĺpikov sú rezané pod uhlom 45 stupňov).

9 - Strecha krokvy - 2 ks. - 424 × 32 × 18 mm (v spodnej časti stĺpikov sú tiež orezané v uhle 45 stupňov).

10 - Footpegs - 4 ks. - oceľové dosky 80 × 80 × 3 mm.

11 - Poistné nohy - 4 ks. - oceľový roh 500 × 50 × 50 × 3 mm.

12 - Zakrytie hrebeňovej tyče - 1 ks. - hliníkový roh 680 × 50 × 50 × 3 mm.

13 - Obkladová doska (v tomto prípade nie je narezaná) s hrúbkou 6. 8 mm.

14 - Stravovanie (nástup) doska - 1 ks. - 460 × 70 × 6 mm.

15 - Preglejkový panel s vetracími otvormi - 1 ks. - 460 × 460 × 12 mm.

Pre výrobu vyššie uvedených konštrukčných detailov, ako aj pre ich izoláciu budete potrebovať nasledujúce materiály:

 • Preglejka 10 ÷ 12 mm hrubá.
 • Tyč s prierezom 32 × 18 mm - 20 m.
 • Nekovové alebo drevené obkladové dosky s hrúbkou 6 ÷ 8 mm. Jeho množstvo závisí od šírky zvoleného materiálu.
 • Klince 50 mm dlhé.
 • Skrutky dlhé 25 mm.
 • Oceľový roh 2000 mm dlhý a hliníkový roh 700 mm dlhý (50 × 50 × 3 mm).
 • Oceľové dosky 4 ks. (80 × 80 × 3 mm).
 • Strešná krytina. Na tento účel sa môže použiť rovnaká doska ako na obklady stien, alebo oceľové plechy s hrúbkou 1 × 1,5 mm a rozmerom 600 × 1000 mm.
 • Skladacie pánty - 4 ks.
 • Okenné závesy - 50 × 30 mm - 2 ks.
 • Izolačný materiál.
 • Ľanový olej na impregnáciu dreva.
 • Maľovanie na strome bude potrebné, ak sa rozhodne o maľovaní úľa vonku.

Na vytvorenie tohto modelu úľa budú potrebné nasledujúce nástroje:

 • Zvárací stroj na zváranie stupačiek na nohy. Ak nie, potom sa môžete obrátiť na autoservis alebo na akéhokoľvek zvárača, ktorý túto prácu urobí len za desať minút.
 • Elektrická vŕtačka so súpravou vrtákov.
 • Skrutkovač so súpravou skrutkovačov.
 • Elektrická skladačka alebo píla.
 • "Bulharský" na rezanie kovov. Vyžaduje sa iba vtedy, ak sa kovové nohy zhotovia nezávisle.
 • Ruleta, štvorcová a jednoduchá ceruzka - na značenie.
 • Hammer.
 • Štetec.

Pripravte všetko, čo potrebujete, môžete sa dostať do práce. Celý proces výroby tohto modelu úľa bude uvedený v nasledujúcej tabuľke:

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
Prvým krokom je vytvorenie prázdnych častí rámu úľa.
Na tento účel sa získané drevo naolejuje (v prípade potreby), nasiakne ľanovým olejom a označí podľa vyššie uvedených rozmerov.
Potom sa tyče rozrežú na polotovary, ktoré je najlepšie okamžite podpísať. Práca sa vykonáva elektrickou pílou alebo bežnou pilou. Presnejšie rezy sa objavia počas práce ako pražec.
Aby sa ušetril čas pri montáži rámu, odporúča sa, aby sa počet kusov nepočítal len z tyče, ale aby sa na nich poznačila dĺžka, ale aby sa roztriedili aj v samostatných pilótach.
Aby ste zabránili prasknutiu klinca pri pribíjaní, odporúča sa, aby ste ich kladivko uhol. Ešte lepšie je vŕtať dieru do dreva, ktorého priemer je menší ako hrúbka nohy na nechty o 1 ÷ 1,5 mm, a až potom zostaviť.
Otvor je tiež vyvŕtaný v uhle asi 30 stupňov pomocou skrutkovača, v ktorom je nainštalovaný vrták požadovaného priemeru.
Drevený rám úľa je zostavený v špecifickom poradí. Musíte začať s výrobou najnižšieho rámu.
Aby nedošlo k šikmým rohom, drevo pred lepením je položená na stavebnom námestí. Každá strana je upevnená dvomi klincami alebo samoreznými skrutkami, ktoré sú zasunuté alebo priskrutkované cez dlhší nosník do krátkeho konca. Rovnakým spôsobom prejdeme k hornému rámu skrine puzdra.
Teraz musia pripojiť zvislé rohové lišty. Sú pribité, nastavenie klincov pod uhlom najprv k spodnému rámu. Ďalej, na svojich horných koncových okrajoch je horný rám skrine namontovaný a upevnený. Takže návrh získa relatívnu tuhosť, ktorá umožňuje ďalšiu prácu.
Teraz, podľa výkresu, sa meria vzdialenosť 182 mm od spodného rámu a na tejto úrovni sú horizontálne tyče nainštalované a pribité na prednej a zadnej strane rámu medzi vertikálnymi stĺpikmi. Ich horný okraj by sa mal zhodovať s horným okrajom oceľového rohu nôh.
Nasledujúci krok, od okrajov tyče, ktorá bola práve upevnená, je uložený po 52 mm a kolmo na ne vodorovne, tyče č. Tieto tyče budú slúžiť ako podpera pre vetraciu mriežku a vnútornú chodbu, ktorá vedie od vchodu.
Ďalej sa na týchto tyčkach, tiež od okrajov, meria 50 mm a kolmo na ne sú upevnené krátke tyče (na obrázku sú znázornené č. 3).
Ďalším krokom je zostavenie rozšírenia skladu. Inštalácia sa vykonáva podľa približne rovnakej schémy - najprv sa zmontujú spodné a horné rámy a potom sa spolu upevnia zvislými stĺpikmi.
Potom prejdite na lepenie strešných prvkov. Najprv sa zmontuje spodný rám, potom sa na ňom upevnia krovy upevnené pod uhlom. Potom sú tieto prepojené s hrebeňovou tyčou.
Ďalším krokom je príprava nôh úľa. Na to je oceľový roh označený a narezaný na 500 mm dlhé kusy.
Potom sa vytvorí rozmiestnenie otvorov, cez ktoré sa upevnia nohy na drevený rám. Первые два отверстия должны находиться в 20 мм от верхнего края уголка, вторые на расстоянии 180 мм от его верхнего края, а их диаметр равен 5 мм.
Далее, берутся подготовленные стальные пластины и привариваются к противоположной от просверленных отверстий, стороне ножек.
Нужно отметить, что некоторые пасечники предпочитают делать из дерева полностью весь улей, включая ножки конструкции. V tomto prípade však bude potrebné drevené nohy veľmi starostlivo opracovať ochrannými roztokmi, pretože sa odporúča, aby stojan, aby bola zaručená stabilita úľa, bol trochu hlbšie do zeme.
Hotové nohy sa pritlačia na spodok vertikálnych regálov rámu a priskrutkujú sa cez skrutky cez vyvŕtané otvory. Vzdialenosť od podnožky k dolnej drevenej tyči rámu rámu by mala byť 300 mm.
Keď je konštrukcia kompletne zmontovaná, môžete uvažovať o upevnení horného rámu predĺženia skladu a puzdra objímky vyčnievajúcich podpier na vnútornej spodnej strane nosníka, na ktoré budú rámy nainštalované.
Šírka koľajníc môže byť 8 x 9 mm, sú upevnené pozdĺž celej dĺžky bočných tyčí rámu.
Okrem toho, na jednej zo strán úľa sú závesy pripevnené k strešnému rámu a hornému rámu zásobníka, ako aj spodnému rámu zásobníka a hornému puzdru. Včelár tak bude môcť ľahko vyberať z vnútra úľ rám s voštinami.
Teraz je potrebné prednú stranu puzdra puzdra potiahnuť obkladovým materiálom.
V tomto prípade sa na obloženie rámu vybrali drevené dosky vopred ošetrené ľanovým olejom. Sú namontované na princípe tradičnej vlečky, to znamená v uhle k rámovej tyči, takže každá horná doska je na dne.
Ďalším krokom v pevnom obložení spodnej časti úľa je pravouhlý otvor s rozmermi 460 × 70 mm.
Vyrezaná časť dosiek sa zachová, pretože sa použije na usporiadanie sklopných dverí pre novo vyrezaný otvor.
Teraz, pod výrezom, je upevnená malá doska, ktorá bude slúžiť ako stojan pre otvorené krídlové dvere, ktoré sa po otvorení zmenia na pristávaciu plochu.
Ďalším krokom je orezanie časti obloženia skôr na závesoch, ktoré sú nainštalované pod ním, takže sa vyklopí. Pri otvorení by mala pristávacia doska vyzerať ako na obrázku.
Na držanie dvierok v uzavretej polohe nad vyrezaným otvorom, je doska alebo kovový pás upevnený skrutkou, musí sa voľne otáčať na skrutke, čím sa stáva najjednoduchšou západkou.
Potom sa z vnútra výčapného otvoru na kostrovom nosníku upevní doska chodby.
Na fotografii je viditeľná časť rámu, umiestnená na úrovni výčapného otvoru, ktorý bude pripevnený k dnu dosky alebo preglejky.
Ďalej je potrebné podlahy zahriať. Aby sa to dosiahlo, vnorené telo sa otočí a na spodok podlahových dosiek sa položia ľanové rohože, potom sa uzavrú nepremokavým materiálom a vonkajší povrch dna je potiahnutý preglejkou.
Pred výrobou opláštenia zostávajúcich častí úľa, sú opláštené z vnútornej strany preglejkou, potom z vonkajšej strany preglejky inštalujú ľanové rohože do rámu rámu.
Nad izoláciou sa nachádza vodotesná hydroizolačná fólia.
Pravdepodobne bude užitočné pripomenúť, že každý úsek úľa je opláštený oddelene, aby sa mohol otvoriť.
Skriňa je pripevnená k rámu samoreznými skrutkami.
Strešná krytina môže byť tiež vykonaná s použitím rovnakej dosky ako na stenách, alebo s pozinkovaným oceľovým plechom. Avšak, v druhom prípade budete musieť pridať dva až tri krokvy na rampy, potom plášť strechy povrchy s preglejkou, a až potom položiť kovový kryt. Druhá verzia strechy je spoľahlivejšia, pretože eliminuje riziko jej výskytu.
Ak sa rozhodne použiť dosku na zakrytie strechy, potom sa jej upevnenie začína od odkvapu strechy a vykonáva sa postupne na hrebeň. Každá z nasledujúcich dosiek sa montuje s prekrytím na predchádzajúcu dosku a tak ďalej až po hrebeňovú dosku.
Po ukončení montáže náteru sa na hrebeň strechy upevní hliníkový roh.
Dýha preglejka panel je inštalovaný v pod strechu posledný priestor.
Korytá so sladkým sirupom sú na ňom nainštalované, ako aj na dne úľa, ak je to potrebné.
Okrem toho sa pri prevádzke úľa inštaluje oddeľovacia mriežka medzi predĺžením zásobníka a puzdrom zásuvky.

Rámy pre úľ sú vyrábané oddelene, a preto je potrebné odstrániť rozmery z vnútorného priestoru hniezdnych a skladových budov. V akej vzdialenosti by mali byť inštalované a čo je potrebné predvídať, aby sa zachovala vzdialenosť medzi nimi a okolo nich - to všetko je podrobne diskutované vyššie v popise jednotlivých častí úľa.

Mimochodom, môžete dodať, že vonkajšie obloženie môže byť vyrobené buď pred tým, ako je úľ nainštalovaný v trvalom mieste, alebo potom, čo boli vložky vykopané do zeme.

Ak chcete doplniť informácie uverejnené v publikácii, dozvedieť sa viac o výhodách a možných nevýhodách rôznych druhov úľov, pozrite si video, v ktorom skúsený včelár zdieľa svoje tajomstvá.

Загрузка...