Strecha a strecha

Ako nainštalovať odtoky, ak je strecha už zakrytá

Systém zberu dažďovej vody zo strešných svahov a jeho odvodnenie do dažďovej kanalizácie, alebo aspoň od základov domu, je povinný pre výstavbu, preto by mal byť zaradený do pripravovaného stavebného projektu. Najčastejšie sa inštalácia odkvapov podieľajú na tvorbe debien na ďalšie zastrešenie. Existujú však strešné konštrukcie, ktoré zahŕňajú upevnenie odvodňovacích systémov po zastrešení. Okrem toho existujú aj iné situácie, napríklad potreba nahradiť schátrané žľaby a rúry vhodnými upínacími prostriedkami.

Ako nainštalovať odtoky, ak je strecha už zakrytá

Takže riešime problém - ako nainštalovať odtoky, ak je strecha už pokrytá. Toto rozhodnutie uľahčuje skutočnosť, že výrobcovia odvodňovacích systémov, ktorí predpokladali rôzne prípady, v ktorých musia inštalovať spoločnú štruktúru, ich robia v rôznych verziách. O nich sa bude diskutovať nižšie.

Nie je to tak dávno, najobľúbenejším a možno jediným dostupným materiálom na výrobu drenážnych systémov bola pozinkovaná oceľ, z ktorej sa okrem iného dnes vyrábajú. Postupne sa však nahrádzajú kovovými štruktúrami s polymérnym povlakom alebo úplne z plastov. Takéto systémy majú slušnejší vzhľad a dlhú životnosť, čo výrazne prekračuje životnosť bežných galvanizovaných variantov. Vďaka týmto vlastnostiam sa odtoky "novej generácie" rýchlo stali veľmi žiadanými kupujúcimi.

Pretože spotrebitelia majú často otázku, ktorá možnosť je lepšia - obyčajný pozinkovaný, kovový, polymérový alebo úplne plastový, existuje niekoľko slov o ich komparatívnych vlastnostiach. Je potrebné okamžite poznamenať, že každý z materiálov, z ktorých sú odtoky vyrobené, má svoje výhody a nevýhody.

 • Plastový drenážny systém možno nazvať najlepšou voľbou, pretože materiál použitý na jeho výrobu sa nebojí teplotných zmien, odolných voči zimným mrazom a letnému teplu. Okrem toho plasty nepodliehajú korozívnym procesom, ktoré sú inertné voči ultrafialovým a iným vonkajším negatívnym vplyvom.

Drenážne systémy vyrobené z moderných nárazuvzdorných a odolných voči vplyvom prostredia - pravdepodobne najlepšia možnosť

Plastové odkvapové držiaky majú širokú montážnu plochu, takže sa tesne priliehajú k veternej tabuli a sú na nej bezpečne upevnené. Plast sa však nemôže ohýbať, čo mu dáva požadovanú konfiguráciu, ako kovové konzoly. preto musia byť všetky detaily konštrukcie presne prispôsobené špecifickej šírke čelného panelu a previsu.

Náklady na plastový drenážny systém prevyšujú ceny stavebných konštrukcií z iných materiálov - to možno nazvať najvýznamnejším z ich nevýhod.

 • Kovové odtoky s polymérnym povlakom stoja o niečo menej ako plast a majú pomerne dlhú životnosť. Systémy dobre odolávajú vonkajším prírodným vplyvom, v tomto parametri vyzerajú veľmi elegantne, takmer rovnako dobre ako polymérne.

Avšak oceľové časti s polymérnym ochranným povlakom nie sú zvlášť odolné voči mechanickým poškriabaniu. Poškodenie polymérneho povlaku vedie k vzniku koróznych procesov, čo znamená, že doba trvania štruktúry klesá. Poškodenie povlaku je veľmi jednoduché aj pri montážnych prácach. Potrebujete zvýšenú presnosť pri montáži a práci s upevňovacími prvkami.

 • Odtoky z pozinkovaného oceľového plechu patria k najlacnejším variantom. Ich vzhľad nie je dosť estetický. Môžu slúžiť pomerne dlhú dobu, ale pri hlbokých škrabancoch môže korózia rýchlo urobiť aj svoj zlý skutok.

Cenovo najvýhodnejšie, pomerne praktické a odolné žliabky z pozinkovanej ocele. Vzhľad, možno, stráca modernejšie systémy, ale to vyhovuje mnohým

Výhodou kovových systémov je skutočnosť, že niektoré ich časti sú oveľa ľahšie prispôsobiteľné určitým konfiguráciám, napríklad mierne ohnutím konzol na správnych miestach, čo nie je možné vykonať plastom.

Môžete si príležitostne pripomenúť menej populárne materiály, z ktorých sa odtoky pre budovy s konkrétnym rozhodnutím o návrhu - to môže byť meď a zliatiny titánu a zinku. Spoľahlivosť, trvanlivosť a vzhľad v takýchto systémoch je mimo chvály, ale cena je jasne "hryzenie". Ak sú takéto systémy zvolené, potom je pre nich možné vyzdvihnúť aj konzoly, ktoré môžu byť pripevnené k odkvapu strechy, ktorá je už pokrytá strechou.

V zásade pre drenážne systémy vyrobené z akéhokoľvek materiálu, môžete vyzdvihnúť nosné konzoly rôznych konštrukcií, pretože sa predávajú nielen kompletne s hlavnými časťami, ale aj samostatne. Hlavná vec je, že držiaky zapadajú do žľabu v tvare a veľkosti.

Teraz musíme objasniť niekoľko okamihov, keď ich okolnosti môžu prinútiť zapojiť sa do inštalácie odvodňovacích systémov po položení strešnej krytiny na strechy. Existuje teda niekoľko dôvodov pre túto inštaláciu:

 • Tento proces, presne v tomto poradí, je zabezpečený stavebným projektom. Napríklad, ak sa vetranie strešného systému bude vykonávať cez perforované časti reflektorov inštalované pod previsom strechy. Mnohí odborníci považujú tento spôsob vetrania za účinnejší, preto plánujú upevniť drenážny kanál na prednej (veternej) doske.
 • Nútené upevnenie žľabov na odkvape zastrešenej strechy nastáva, ak je dom zakúpený v nedokončenej forme a bývalý majiteľ ho vopred nezabezpečil.
 • Veľmi častým dôvodom je, že starý drenážny systém je úplne zastaraný a vyčerpal svoju životnosť - odkvapové žľaby začali unikať a kovové držiaky zhrdzavali a nevykonávajú svoju funkciu správne.

Inštalácia odkvapov na strešnom systéme s hydroizolačnou fóliou smerujúcou k odkvapovému previsu

 • Ak bol strešný systém použitý na hydroizoláciu antikondenzačného filmu, ktorý by podľa technológie mal ísť do odkvapu. Preto v tomto uskutočnení nie je možné upevniť konzoly na položenie žľabov na prepravku a musia byť pripevnené k veternej tabuli.

Typy konzol pre montáž žľabov

Konzoly môžu byť vyrobené z kovu alebo plastu a líšia sa svojím dizajnom. Voľba požadovaného modelu bude závisieť od umiestnenia a spôsobu upevnenia drenážneho systému. 

Viac možností háčikového držiaka pre uchytenie žľabu

Konzoly môžu byť dlhé, krátke a univerzálne:

 • Dlhé háčiky sa najčastejšie používajú na upevnenie pod strešnú krytinu k podlahe. Tieto prvky sú pripevnené na krokvy, obvykle pred inštaláciou vybitých alebo pevných prepraviek.
 • Krátke držiaky sa dajú použiť na inštaláciu drenážneho systému na prednú dosku alebo na stenu budovy. Tento typ háčika sa montuje pred položením strešnej krytiny na nosníkový systém a po vybavení strechy. Okrem čelnej dosky alebo steny je niekedy tento typ konzol upevnený na koncovom povrchu ramien alebo klieští. V tomto prípade však bude spoľahlivosť inštalácie podstatne nižšia, pretože upevňovacie skrutky alebo klince vstupujú do dreva rovnobežne s vláknami.
 • Univerzálna verzia konzol je sklopná konštrukcia, ktorá sa dá použiť na inštaláciu odvodňovacích systémov pred podlahovou krytinou a po tomto procese. Možnosť nastaviť dĺžku vám umožní aplikovať ich tak dlho, ako aj krátko.

Spôsoby upevnenia odkvapov

Najprv musíte pochopiť možnosti pre metódy inštalácie odvodňovacích systémov, s opotrebovanými strešnými krytinami. To poskytne príležitosť rozhodnúť, ktorý z nich je uplatniteľný v každom konkrétnom prípade.

Možnosti uchytenia pre konzoly pre odkvapové žľaby

Existujú štyri spôsoby upevnenia konzol na prvky krovu:

 • Na krokvách nohy, ako na tvári, tak na ich hornej alebo bočnej strane.
 • Na vetrom (čelnej) doske.
 • Pod strechou, na spodnej doske opláštenie alebo na preglejke (kiahne) pevné opláštenie.
 • Na okraji zastrešenia.

Prvý spôsob - na krokvy alebo prepravky

Ak sú konzoly upevnené pred montážou strešnej krytiny, potom sú najčastejšie upevnené na krokvách alebo na spodnej doske laty. V tomto prípade sa používajú nosné háčiky s dlhými nohami, ktoré sa v prípade potreby môžu ohnúť v správnej polohe žľabu, alebo sa môžu ponechať v priamej forme. Okrem toho sa na inštaláciu odvodňovacích systémov niekedy používajú univerzálne konzoly.

Upevňovacie háčiky s doskami (plechmi)

Ak je strešná krytina už položená, napríklad ak je potrebné vymeniť starý drenážny systém a plánuje sa upevniť konzoly týmto spôsobom, potom bude potrebné odstrániť spodný rad strešnej krytiny. Pravda, nie je to vždy ľahké

Na upevnenie držiakov na latové dosky alebo na hornej časti remeňov budete musieť demontovať okraj strešnej krytiny pozdĺž odkvapu.

Na tento účel bude potrebné odskrutkovať upevňovacie prvky nielen prvého, ale aj druhého radu povlaku. Tvrdá strešná krytina musí byť opatrne demontovaná. To je dôležité najmä vtedy, ak náter nie je nový, ale používa sa niekoľko rokov, inak sa plechy môžu ľahko poškodiť, čo vedie k zbytočným nákladom. A nie každý materiál bude demontovaný bez poškodenia integrity alebo deformácie, najmä ak je upevnený klincami. Problémy sú teda veľmi pravdepodobné, napríklad u obyčajnej bridlice alebo Ondulinu.

V tejto situácii, keď je strecha vybavená mäkkou strechou, položenou na preglejkovej základni, môžete opatrne opatrne zdvihnúť len spodnú hranu strešnej krytiny, ktorá prebieha pozdĺž odkvapu. Potom nasaďte držiaky na nepretržitú prepravku a upevnite ich skrutkami, ktoré ich preklopia do nohy krokvy cez podlahu z preglejky. Ďalším krokom je návrat šindľov alebo strešnej krytiny do pôvodnej polohy a pripevnenie k povrchu živičným tmelom.

Video: Inštalácia drenážneho systému s demontážou okraja kachľovej krytiny

Aby nedošlo k demontáži strešnej krytiny, môžete sa pokúsiť použiť inú možnosť montáže konzol na krokvy. Pozostáva z upevnenia háčikov na boku ich dreva. Na tento účel sa zakúpia alebo vyrobia konzoly s inštalačnou plošinou ohýbanou a otočenou do horizontálnej roviny - príklad je znázornený na obrázku vyššie.

Rameno s ohnutou nohou, určené na montáž na bočný povrch nohy krokvy

Je potrebné pripomenúť, že takáto inštalácia je možná len vtedy, ak sú nohy krokví dostatočne veľké v priereze, napríklad 120 × 50 alebo 150 × 50 mm. Okrem toho je potrebné vziať do úvahy, že háčiky by mali byť upevnené tak, aby strešná krytina visela cez žľab, blokujúci ½ alebo width jeho šírky, inak môže dôjsť k pretečeniu vody v prípade silného dažďa.

Preto, ak je zvolená možnosť upevnenia konzol na stranu krokvy, musíte najprv urobiť montáž, ktorá ukáže, či je tento spôsob montáže možný.

Druhá metóda - montážne konzoly na čelnej doske

Najjednoduchší spôsob, ako nainštalovať konzoly na vetra (frontálne) dosky, a to možno vykonať pomocou rôznych úchytov.

Čelný panel je upevnený na koncových stranách remeňov a v rôznych prevedeniach môže byť široký alebo úzky. Z tohto parametra bude závisieť voľba typu konzoly.

Pre montáž drenážneho systému na čelnú dosku sú vhodné:

 • Dlhé konzoly v prípade, že čelná doska má dostatočne veľkú šírku. Takéto držiaky sú vyrobené z kovu a majú nohu rovnakej šírky ako háčik. Na nohe sa nachádza a montážna plošina s otvormi, cez ktoré sú držiaky pripevnené k čelnej doske.

Upevnenie najjednoduchších háčikov dlhou nohou k prednej doske strešnej konštrukcie

 • Krátke konzoly sú určené na ich montáž na čelnú dosku, stenu budovy a tiež na koncovú stranu krokiev. Ako už bolo uvedené, posledne uvedená možnosť je nežiaduca, spoľahlivosť fixácie bude sporná v dôsledku umiestnenia upevňovača rovnobežne s drevnými vláknami.

Plastové krátke háčiky majú často širokú základňu v mieste inštalácie, takže pevne držia odkvapové odkvapy.

Krátky držiak na odkvapový systém žľabu, ktorý má schopnosť nastaviť uhol vzhľadom na základňu, ku ktorej je pripevnený

Okrem bežných konzol sú k dispozícii aj komerčne dostupné nastaviteľné možnosti. Ich pohodlie spočíva v tom, že majú špeciálne zariadenie, ktoré umožňuje nastaviť sklon háčika voči základni, ku ktorej sú pripevnené. Niekedy je táto funkcia nevyhnutná napríklad pri usporiadaní drenážneho systému na šikmej pevnej vetrovej tabuli alebo na korune zrubu.

Všetky konzoly sú upevnené v spoločnom vodiacom profile, ktorý je zasa pripevnený buď na čelnú dosku alebo na stenu budovy. Veľmi užitočné pre nastavenie celkového sklonu žľabu

Ďalšou možnosťou na pripevnenie žľabov k čelnej doske pomocou krátkych háčikov je celý systém pozostávajúci z kovového vodiaceho profilu a špeciálnych držiakov držiakov. Po prvé, vodiaca lišta je upevnená na veternej doske, ktorá je okamžite daná potrebná strmosť. Potom sa konzoly nasunú zo strany profilu a pohybujú sa pozdĺž vedenia, pričom usporiadanie je v požadovanej vzdialenosti. Tieto konzoly nie je nutné upevňovať, pretože sú pevne namontované v profile - to je jedna z výhod tohto upevňovacieho systému. Okrem toho, montáž, nemusíte merať umiestnenie každého háčika v jeho výške - stačí nastaviť profil s požadovaným sklonom na úrovni a bezpečne ho upevniť cez otvory špeciálne v ňom uvedené.

Takýto systém však môže byť inštalovaný, ak má presah strechy vhodnú šírku.

Správna poloha konzoly pripojená k čelnej doske

Pri montáži jednotlivých konzol najprv horizontálnu líniu so sklonom tri až päť milimetrov na každý bežiaci meter žľabu smerom k odtokovému lieviku odskočí na veternej tabuli. Potom od koncového okraja čelnej dosky je potrebné ustúpiť od 50 do 100 mm - toto bude umiestnenie prvej konzoly.

Poloha konzol na okrajoch čelnej dosky

Ďalej je celá linka položená tak, aby medzi háčikmi bola vzdialenosť medzi hákmi väčšia ako 600 mm (systémy niektorých výrobcov umožňujú väčší krok - to je uvedené v návode na montáž). V inštalačnom priestore drezového lievika sú držiaky upevnené vo vzdialenosti maximálne 50 mm od nej.

Najčastejšie používaným krokom je inštalácia konzol rovných 600 mm.

Po takomto označení môžete pristúpiť k upevneniu konzol na čelnej doske.

Tretí spôsob - montáž konzol priamo na okraj strechy

Táto metóda je použiteľná pri inštalácii drenážneho systému pozdĺž odkvapu strechy, pokrytého takmer akýmkoľvek tvrdým strešným materiálom. Upevnenie držiakov háčikov sa vykonáva pomocou špeciálnych svoriek (svoriek), ktoré upevňujú konzoly na okraj strechy.

Ak má strešná krytina potrebnú tuhosť, môžete túto možnosť použiť - montážne konzoly priamo na jej okraj

Existujú rôzne typy svoriek, pre upevnenie niektorých z nich bude potrebné opatrne vyvŕtať otvory v strešnej krytine, pričom sa musí odchýliť od okraja aspoň 50 mm. Iní majú konštrukciu, ktorá nevyžaduje vŕtanie strechy, pretože sú upnuté pozdĺž jej okraja. Táto možnosť je upevnená skrutkou, ktorá analogicky so svorkou upína okraj strechy.

Ak sa na vlnovom kryte urobia upevňovacie konzoly, potom by sa mali vykonať presne v dolnom alebo hornom bode vlny. Odporúča sa umiestniť gumené podložky pod kovové upevňovacie podložky na hornej aj spodnej strane strešnej krytiny, takže zaťaženie na nej bude mierne nižšie a kompresia bude mäkšia.

Takéto konzoly na vlnovej streche by mali byť namontované len na hrebeň alebo na najnižšom mieste vlny.

Pri podobnom spôsobe montáže odtoku sa zmestia kovové aj plastové konzoly. Obyčajné kovové dlhé háčiky môžu byť tiež prepracované sami, ohýbanie podľa potreby, vŕtanie dier do nich a rezanie nití. Пластиковые нужно приобретать в готовом виде.

Так как в этом варианте вся нагрузка от водосточной системы будет приходиться на край кровельного покрытия, необходимо, по возможности, выбирать комплект, обладающий небольшой массой.

Четвертый способ - с дополнительным длинным кронштейном

В этом варианте для крепления коротких держателей для водосточных желобов применяется дополнительный металлический Г-образный кронштейн. Jeho dlhá časť je upevnená na bočnej strane nohy krokvy a na krátko zakrivenej polici je montážna plošina na upevnenie krátkeho plastového držiaka.

Dodatočná konzola umožňuje inštalovať pod strešný previs aj krátky plastový držiak.

Tento spôsob upevnenia sa niekedy stáva jediným spôsobom upevnenia konzol s predtým položenou strechou bez poškodenia jej povrchu. Napríklad, ak strešný materiál na presahu vyčnieva 120-150 mm za čiaru koncov ramien krokiev, nie je žiaduce pripevniť konzoly k okraju strechy alebo povlak neposkytuje takúto príležitosť.

Existujú aj iné spôsoby inštalácie odvodňovacieho systému s predtým krytou strechou:

 • Ak je teda potrebné vybaviť drenážny systém na manzardovej streche, ktorá má už zakryté svahy, konzoly možno upevniť priamo na povrch steny opatrným meraním a značením.
 • Háčiky sa niekedy montujú na správne nainštalovaný podhľad, ak má vhodnú šírku. V tomto prípade sú konzoly-háčiky upevnené na kovových profiloch tvaru L, priskrutkovaných k povrchu podhľadu, analogicky s obrázkom uvedeným vyššie.
 • Ak nie je čelná doska, alebo podhľad je príliš úzky, potom sa vyberie možnosť zatĺkania špeciálnych kovových kolíkov do steny, ktoré môžu byť rovné alebo tvaru L. Koniec špendlíka, ktorý je vedený do steny, by mal mať ostrý koniec. Ak je stena betónová alebo tehlová, potom je najprv vyvŕtaný otvor s príslušným priemerom, do ktorého je vložený kolík. Na tento účel sa otvor naplní betónovým roztokom, po ktorom sa do neho zasunie kolík. V tomto prípade, pred pokračovaním na inštaláciu odkvapov, musíte počkať, až sa malta úplne nastaví.

Ak má byť žliabok položený na kolíky zatĺkané do steny, musí byť ich inštalácia tiež označená tak, aby bol zabezpečený požadovaný sklon v smere lievika odtoku.

A táto konzola, na rozdiel od ostatných, nie je umiestnená pod sklzom, ale vo vnútri, vo forme lepiaceho mosta medzi stenami

 • Uťahovacie závesné držiak nie je tak populárny v porovnaní s vyššie uvedenými možnosťami, ale niekedy bez takejto konštrukcie je nutné. Na tomto držiaku sú upravené špeciálne ohyby, z ktorých jeden zachytáva prednú stranu žľabu a druhý je umiestnený na zadnom okraji jeho steny. Okrem toho je na držiaku puzdro s vnútorným závitom, cez neho, ako aj horná časť steny žľabu, upevňovací prvok je priskrutkovaný do steny alebo čelnej dosky.

Tento typ upevnenia sa môže použiť na upevnenie vody na čelnej doske a na koncoch nohy krokiev.

Svetre môžu "zachytiť" veľké nečistoty, čo spôsobuje preťaženie. Preto nebude možné umiestniť hornú časť ochranných mriežkových drážok

Ak sa vyberú takéto držiaky, musí byť žliabok zatvorený na vrchu ochrannej mriežky, ktorá neumožní vniknutie veľkých nečistôt. V opačnom prípade môžu spadnuté listy zostať na prekladoch, zbierať prach a nečistoty prúdiace zo strechy vody a prípadne sa v odkvapovom žľabe vytvárať zástrčky. Aby ste zabránili prepadu vody v dôsledku nahromadených nečistôt a potrebujete ochrannú sieťku.

Mimochodom, môžete si všimnúť, že takýto prvok systému by v žiadnom kanále nebol zbytočný.

Parametre sklzu a uhol sklonu ich inštalácie

Výber typu držiakov a spôsob upevnenia drenážneho systému, pred tým, než sa vydáte do skladu, musíte určiť veľkosť žľabu. Musí byť v súlade so sklonom a parametrami sklonu strechy, inak voda s ťažkým dažďom pretečie jeho okraj.

Okrem toho musíte rozhodnúť o priereze rúrok, do ktorých bude prúdiť dažďová voda z odkvapu, pretože ak si kúpite potrubie s nedostatočným priemerom, nemusí sa vyrovnať s prietokmi a voda prechádza cez okraj odkvapov - na steny a pod základom.

Aby ste určili priemer, musíte sa vopred rozhodnúť, koľko drenážnych rúrok bude inštalovaných na jednom sklone strechy. Na tomto účte existujú určité normy. Ak má teda dĺžka odkvapu svahu veľkosť až 12 metrov, potom bude postačujúce nainštalovať jeden lievik so zvislým odtokovým potrubím. S dlhšími odkvapmi, od 12 do 24 metrov, budete musieť nainštalovať dve rúry - v rohoch budovy.

Schéma jasne demonštrujúca princíp správnej inštalácie žľabu a odtokového potrubia

Na určenie veľkosti prvkov drenážneho systému je teda potrebné určiť povodie. Na tento účel zmerajte vzdialenosť od rohu rímsy k stredu štítovej časti domu - tento parameter je označený písmenom Y nad diagramom a dĺžka rímsovej čiary je X, a potom nájdite ich výrobok, ktorý určí spádovú oblasť jednej strechy.

Ako vidíte na výkrese, žľab s veľkosťou do 12 metrov má sklon v jednom smere, na ktorého spodku je namontovaná odtoková rúra.

Ak je dĺžka svahu viac ako 12 metrov, je potrebné nájsť stred odkvapu a od neho dve žľaby so sklonom v smere rohov budovy, kde sú inštalované odtoky.

Sklon žľabu by mal byť 3 ÷ 5 mm na lineárny meter dĺžky žľabu.

Teraz stojí za to zistiť, aké veľkosti odkvapového žľabu a odtokovej rúry by sa mali zvoliť, berúc do úvahy vypočítané spádové územie.

S (plocha) povodie, m²Úsek žľabu, mm.Prierez odtokovej rúry so sklonom žľabu v jednom smere, to znamená s inštaláciou jedného lievika, mm.Prierez odtoku so sklonom žľabu v dvoch smeroch, to znamená s inštaláciou dvoch lievikov, mm.
60÷10011587-
80÷130125110-
120÷200150-87
160÷220150-110

Ak je známe spádové územie, potom na určenie rozmerov prvkov drenážneho systému môžete použiť nasledujúcu tabuľku, ktorá ukazuje potrebné základné parametre a ďalšie možnosti umiestnenia drenážneho systému s jedným odvodňovacím potrubím.

Umiestnenie odtokového potrubiaRozmery hlavných prvkov drenážneho systému
Príkop -75 mm, odtokové potrubie 63 mmŽľab -100 mm, odtoková rúra 90 mmŽľab -125 mm, odtokové potrubie 110 mmŽľab -125 mm, odtoková rúra 90 mmŽľab -125 mm, odtokové potrubie 63 mmŽľab -150 mm, odtokové potrubie 110 mm
Veľkosť povodia, m²
95148240205165370
487412010082180
4250958065145

Ďalšie prvky drenážneho systému

Teraz, po pochopení princípov a metód inštalácie odvodňovacieho systému a ako správne vypočítať rozmery žľabu a rúry, stojí za zváženie funkcie zostávajúcich konštrukčných prvkov.

Podrobnosti o drenážnom systéme - sú vybrané individuálne, v závislosti od stupňa zložitosti plánovanej stavby.

Okrem odvodňovacích rúrok, odkvapov a držiakov konzol pre ne sa drenážny systém skladá z nasledujúcich častí, z ktorých každá hrá dôležitú úlohu v dizajne:

 • Plastový držiak s gumovým alebo polymérnym tesnením, ktorý sa používa na utesnenie spojov jednotlivých drážok. Zvyčajne budú tieto časti potrebné v dvojpodlažných žľabových systémoch, alebo ak je plánované umiestnenie rúry v strede dĺžky steny a žľaby sú k nemu inštalované pod uhlom po oboch stranách.
 • Rohový prvok sa používa v systémoch, kde sa potrubie nenachádza na rohu budovy, ale na jeho prednej strane, to znamená, že žľab otáča roh domu.
 • Uzáver je polkruhový alebo štvorcový kryt, v závislosti od tvaru žľabu, nainštalovaný na jeho dvoch stranách na koncoch.
 • Odtokový alebo výpustný lievik, v závislosti od zvoleného inštalačného programu, je na jednej alebo dvoch stranách ukotvený s odtokovým žľabom. Spodná časť lievika je pevne spojená so zvislým odtokovým potrubím.
 • Koleno - táto položka je určená na vytvorenie ohybov na odtoku. Ak je stena plochá, môže byť inštalované koleno, aby sa potrubie presunulo od jeho povrchu av spodnej časti, aby sa voda odklonila od základne domu. Ak sú žliabok a odtoková rúra umiestnené na okraji presahu, ktorý má dostatočne veľkú šírku, vďaka ktorej je ďaleko od steny a spodná časť potrubia vertikálne vstupuje do drenážneho systému, potom sa kolená nesmú používať vôbec.
 • Konzoly na upevnenie odtokovej rúry na stenu. Tieto prvky sú vyrobené vo forme oceľových svoriek, v ktorých je rúra upevnená.
 • Spojovací materiál - môžu to byť skrutky alebo hmoždinky, klince. Vyberajú sa v závislosti od materiálu povrchu, na ktorom budú namontované držiaky žľabu a odtoku.

Ak chcete správne vypočítať množstvo všetkých potrebných údajov, musíte zvážiť nasledujúce body:

 • Držiaky pre odkvapové žľaby sú od seba inštalované vo vzdialenosti 500 ÷ 800 mm. Preto musíte zmerať dĺžku odkvapu a zvoliť si optimálny krok inštalácie.
 • Konzoly na držanie odkvapových rúrok sú upevnené na stene alebo do steny s rozstupom 1200 ÷ 1500 mm.
 • Počet odtokových lievikov sa vypočíta na základe zvolenej schémy. Na každom svahu môžu byť inštalované dva alebo jeden.
 • Samorezné skrutky sú spotrebné diely a musia byť zakúpené s rezervou, pretože pre každú konzolu musia byť naplánované aspoň dva kusy. Dobrý majiteľ bude mať vždy prebytok.

Spoľahlivosť spojov jednotlivých častí je dosiahnutá použitím strešného tmelu

 • Pre každý zo spojov jednotlivých častí žľabu by mali byť k dispozícii špeciálne gumové spojky a tesniace materiály. Používa sa aj na utesnenie koncových uzáverov.

Nástroje potrebné pre prácu

Niekoľko slov by malo byť povedané o nástrojoch, ktoré budú potrebné pre inštaláciu drenáže. Je potrebné správne pochopiť, že súbor nástrojov sa môže líšiť v závislosti od toho, aký materiál je konštrukcia vodného odpadu vyrobená z kovu alebo plastu. Takže pre prácu budete potrebovať:

 • Píla na kov alebo drevo. Ten je v zásade tiež vhodný na rezanie plastov, ale okraj nebude veľmi čistý a bude sa musieť čistiť.
 • Nožnice na rezanie plechov.
 • Kladivo a (alebo) skrutkovač - na pripevnenie konštrukčných detailov
 • Perforátor na vŕtanie dier v tehlovej alebo betónovej stene na montáž svoriek pre odtokovú rúru (ak si zvolíte tento spôsob inštalácie).
 • Kliešte budú potrebné pre kovovú konštrukciu.
 • Pri inštalácii zástrčky bude potrebné gumové kladivo (palica).
 • Stavebná úroveň, kovový roh, zvinovací meter a ceruzka, dlhá šnúrka - pre značenie.
 • Spoľahlivý schodový rebrík alebo lešenie - pre jednoduchosť obsluhy a zaistenie bezpečnosti.

V tej istej sekcii je potrebné okamžite objasniť, prečo sa odporúča rezať prvky drenážnych systémov pilou alebo nožnicami na kov av každom prípade nie „brúskou“ (brúska). Odolnosť odvodňovacích systémov, kovových aj plastových, závisí od týchto okolností.

Všetky kusy kovových častí drenážnych systémov by mali byť zhotovené buď pomocou pištole alebo nožnicami. Použitie brúsok vedie k strate ochranného povlaku jeho antikoróznych vlastností

Pri rezaní brúskou je kov alebo plast veľmi horúci. To vedie k vyblednutiu antikoróznej vrstvy v oblasti rezania kovu a roztaveniu plastu, čo znižuje odolnosť materiálu voči vonkajším vplyvom. Napríklad polymérna ochranná vrstva uložená na kovovej rúrke alebo žľabe sa môže začať odlupovať dokonca až do 50 mm okolo rezu, čo robí kov prakticky bezbranným voči vlhkosti.

To je dôvod, prečo je najlepšie načúvať odporúčaniam majstrov a znížiť podrobnosti o odtokoch len s nástrojmi uvedenými vyššie ...

Veríme, že všetko, čo je potrebné pre inštaláciu drenážneho systému, už bolo pripravené. Môžete pristúpiť k úvahám o inštalácii.

Poradie inštalácie - krok za krokom

Takže, ak je strešná krytina už namontovaná, najbežnejšou možnosťou upevnenia odtoku je upevnenie krátkych držiakov na veternej doske. Okrem toho treba poznamenať, že mnohí pokrývači považujú krátku verziu háčikov za spoľahlivejšiu ako dlhé konzoly. Okrem toho majú niekoľko výhod:

 • Krátke držiaky sa nemusia ohýbať, pretože sú už pripravené na inštaláciu.
 • Ak je to potrebné na opravu odtoku, tento typ držiaka sa dá ľahšie odstrániť, pretože sa nemusíte uchyľovať k demontážnej časti strešnej krytiny. Preto môže byť práca vykonaná nezávisle, bez toho, aby ste zavolali majstrov.
 • Náklady na krátke držiaky sú o niečo nižšie ako cena dlhých držiakov.

Všetky montážne práce vrátane inštalácie drenážneho systému začínajú označením povrchu, kde by mali byť upevnené odkvapové konzoly. Na uľahčenie výroby sa odporúča predkresliť usporiadanie drenážneho zariadenia. V tomto prípade sa zváži jeden lievikový systém s odtokom.

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
Značenia začínajú určením miesta inštalácie prvej konzoly, ktorá bude upevnená v hornej časti svahu. Mal by byť umiestnený vo vzdialenosti 50 ÷ 100 mm od okraja veternej dosky.
Ďalej sa do tohto bodu vháňa necht tak, aby sa k nemu mohol viazať. Potom, s pomocou pásky, musíte merať vzdialenosť od horného okraja čelnej dosky k kladivom.
Rovnaká vzdialenosť je určená a vyznačená na druhej strane veternej dosky, kde je plánovaná inštalácia odtoku. S pomocou kábla musíte poraziť dokonale vodorovnú čiaru cez čelnú dosku.
Na zjednodušenie úlohy si môžete vziať tónovaný kábel. Šnúra priviazaná k nechtu sa tiahne pozdĺž dĺžky veternej dosky k značke na opačnej strane.
Ďalej, so zameraním na horizontálne, musíte poraziť svahu line, pomocou rovnakého farebného kábla.
Na určenie špecifickej hodnoty sklonu, ktorý by mal byť 4 ÷ 5 mm na lineárny meter odkvapu, je potrebné určiť jeho presnú dĺžku svahu. Napríklad je to sedem metrov. Na konci čelnej dosky klesne šikmá čiara z horizontály o 28 ÷ 35 mm. V koncovom bode čiary od horizontály sa zistí zistená hodnota, druhý koniec šnúry sa pritlačí k nej a naklonená čiara sa odrazí.
Značenie sa dá urobiť trochu inak. Po nájdení potrebného bodu je konzola v ňom okamžite pripevnená a k nej je pripojený kábel. Zvyšné akcie sa vykonávajú rovnakým spôsobom ako v prvom usporiadaní.
Ďalším krokom je označenie umiestnenia konzol na rovnej vodorovnej čiare a z neho je vytvorený výstupok na naklonenej čiare. Krok montáže držiakov sa volí ľubovoľne, ale nemal by presiahnuť 600 mm (pokiaľ výrobca neurčí inak).
Ďalším krokom na dvoch extrémnych značkách sú pevné dve konzoly, medzi ktorými je napnutý kord, ktorý pomôže upevniť medziľahlé držiaky presne v určenej línii.
Takto vyčnievajúci nitkový kríž z horizontálnej čiary k naklonenému, ako aj roztiahnutému kordu bude ukazovať presný upevňovací bod fixácie háčika.
Ďalej sú medziľahlé konzoly fixované. Pre každú z nich je potrebné pripraviť dve až tri skrutky. Ich počet môže byť väčší - odporúča sa použiť všetky otvory poskytnuté výrobcom na upevnenie konzoly.
Medziľahlé konzoly sú nainštalované a zaskrutkované tak, aby boli v kontakte s káblom s rovnakými časťami ako krajné držiaky.
Potom, čo sú držiaky priskrutkované k veternej doske, kábel by mal byť odstránený a opäť by mali byť háčiky správne nainštalované.
Okraj strechy by mal visieť cez žľab do width jeho šírky - takže voda padne priamo do odtoku bez prekrytia jeho okraja.
Ďalej je potrebné skontrolovať vzdialenosť medzi strešnou krytinou a okrajom konzoly. K tomu môžete na strechu položiť koľajnicu a spustiť ju z previsu na okraj háčika, vzdialenosť medzi nimi by mala byť 30 ÷ 40 mm.
Tento parameter je dôležitý vzhľadom na to, že ak je hrana konzoly spustená nižšie, voda prúdiaca zo strechy pretečie jej okraj, a ak je zvýšená vyššie, potom na jar, sneh kĺzajúci sa z povrchu tvorí zátku v drážke žľabu.
V tomto prípade je kovová verzia konzoly výhodná, pretože v prípade potreby môže byť mierne ohnutá alebo naopak zvýšená.
Ďalším krokom, podľa vopred určeného vzoru, je označiť otvor na drážke na inštaláciu lievika a odtokovej rúry. Veľkosť otvoru by mala zodpovedať priemeru odtokovej rúry.
Potom, pozdĺž označených čiar, s pílkou, sú vytvorené dva zárezy v určitom uhle, takže sa zbiehajú v jednom bode, ako je znázornené na obrázku.
Ďalej je potrebné, aby otvory zapadli - odvíjali sa od priemeru potrubia.
Táto operácia sa vykonáva pomocou klieští.
Hrany otvoru sú mierne ohnuté smerom von, takže vytvoria lepšie utesnenie pri inštalácii do otvoru potrubia.
Je potrebné pracovať s kliešťami veľmi opatrne, pokúsiť sa čo najmenej poškodiť ochranný a dekoratívny náter kovu.
Ďalšia operácia - lievik je pripevnený k otvoru v odkvapovom žľabe a háčiky na ňom so zloženým okrajom. Druhý okraj lievika má "uši", ktoré je potrebné ohnúť do žľabu.
Делается это с таким расчетом, чтобы при установке желоба в кронштейны, загиб расположился со стороны стены и быть отогнут от нее. Таким образом, получится максимально надежное скрепление двух деталей - желоба и воронки.
Здесь же нужно уточнить, что в некоторых водосточных системах, на воронках предусмотрена специальная защелка, с помощью которой она фиксируется на желобе. Takáto modifikácia tohto prvku zjednodušuje inštaláciu, ale náklady na systémy s prítomnosťou západiek sú vyššie.
Ďalším krokom je rezanie tesnení pre bočnú žľabovú zátku s pevným lievikom.
Tesniaca hmota môže byť vyrobená z gumy alebo polymérov, v každom prípade musí byť dostatočne plastická, ľahko ohýbateľná a mať tvar polkruhu zátky.
Tesnenia sa môžu dodávať s drenážnym systémom, alebo sa dajú zakúpiť samostatne v rovnakých predajniach, ktoré predávajú odkvapy.
Ďalej musí byť tesnenie umiestnené v drážkach pozdĺž okraja zátky, ktorá bude priliehať k žľabu.
Položte ho, musíte sa uistiť, že medzi gumou a kovom nie sú žiadne medzery.
Najprv sa pripraví jeden čap, pretože v tomto prípade bude druhá strana tohto žľabu spojená s iným segmentom, ktorý sa rozprestiera okolo rohu.
Potom je uzáver nainštalovaný na konci žľabu.
Pretože spoj musí byť úplne vzduchotesný, zástrčka s vloženým tesniacim prostriedkom môže byť na kovový okraj nanesená pomerne tvrdo.
V tomto prípade sa na záchranu dostane palička, s ktorou musíte jemne poklepať na viečko na vonkajšej strane pozdĺž spodného obrysu. Potom pevne zaujme sedadlo.
Namiesto gumového tesniaceho tmelu môžete použiť tesniacu hmotu, ktorá sa aplikuje pred inštaláciou zástrčky na okraj žľabu.
Potom je potrebné aplikovať ďalšiu vrstvu potom, čo sa spoja na vnútornej strane žľabu, na križovatke týchto dvoch prvkov.
Treba povedať, že kvôli väčšej spoľahlivosti niektorí remeselníci používajú obe komponenty na utesnenie, to znamená, že najprv nainštalujú tesniacu hmotu a potom dodatočne z vnútra žľabu aplikujú aj vrstvu strešného tmelu.
Kým tesniaci materiál nestratí plasticitu, vyrovnáva sa prstom ponoreným do mydlovej vody.
Mimo takéto tesnenie nebude viditeľné a nepoškodí vzhľad odtoku.
Ďalším krokom je inštalácia žľabov v konzolách upevnených na veternej doske.
Vzhľadom k tomu, že každý segment žľabu má štandardnú dĺžku 3000 mm, je potrebné vopred vypočítať, koľko takýchto prvkov bude potrebných pre celý odkvap. Aby nedošlo k rozrezaniu žľabu lievikom a viečkom, mal by byť najskôr nainštalovaný.
Po nainštalovaní žľabu v konzolách ho musíte jemne zatlačiť tak, aby vonkajší záhyb držiaka prešiel pod zložený okraj žľabu.
Existujú rôzne možnosti pre odtoky vo forme, ale sú nainštalované v zátvorkách a snap v takmer rovnakým spôsobom.
Na križovatke dvoch segmentov žľabov, keď sú inštalované v konzolách, je pod spojkou nainštalovaný držiak, ktorý má gumové tesnenie a špeciálny zámok, ktorý zapadá do vonkajšieho okraja žľabu.
Každý ďalší žľab, keď je nainštalovaný zo strany lievika, je vložený do predtým nainštalovaného žľabu - to zabezpečí voľný prietok vody.
Svorka začína za zadnou stenou spoja a je položená na jej okraj. Od vonkajšieho okraja žľabu zaklapne špeciálny klip.
Aby sa zvýšila spoľahlivosť, je vnútorná strana žľabu pokrytá rovnakým tesniacim prostriedkom. Tesniaci prostriedok sa nanáša tenkou vrstvou a potom sa vyhladzuje prstom, pretože by nemal vytvárať prekážky prúdenia vody.
Na tomto obrázku sú znázornené dva spôsoby spojenia dvoch segmentov drážok alebo rohového prvku systému, ak to projekt umožňuje.
Prvá z nich je opísaná vyššie - ide o západku.
A druhá je nity, ktoré zaisťujú držiak na zadnej a prednej stene odkvapov. Na ich inštaláciu je však potrebné pripraviť špeciálny nástroj. Ak je zaklepochnik v zozname domácich nástrojov, výrazne to urýchli a zjednoduší všetky inštalácie spojené s tenkým kovom.
Posledný kus žľabu je často kratší ako ostatné a je omnoho jednoduchšie ho inštalovať, ale pred jeho inštaláciou je na jeho vonkajšom konci rovnako inštalovaná zástrčka rovnakým spôsobom ako je uvedené vyššie.
Upevnenie žľabu je možné spevniť pomocou kovového pásu, ktorý je na svojej vnútornej strane pripevnený skrutkou so širokou hlavou alebo nitom na prednej hrane žľabu.
Druhý okraj pásu je upevnený na strešnej krytine alebo na veternej tabuli. V druhom prípade sa pás bude musieť trochu ohnúť.
Kovový pás môže byť vyrezaný zo zvyškov žľabu alebo rúry. Takéto vylepšenie systému mu pomôže vydržať vysoké snehové zaťaženie a jarný mráz.
Okrem týchto strižných značiek sú okrem toho upevňovacie háčiky upevnené k veternej doske medzi konzolami, aby držali drážky, zaháknuté len na zadnom okraji. Tieto prvky odstránia časť nákladu nielen z držiakov konzoly, ale aj zo strií.
Teraz môžete prejsť na inštaláciu vertikálnej časti odtoku.
Prvým krokom v lieviku nainštalovanom na žľabe je namontovať koleno, ktoré určí umiestnenie zvislého potrubia vzhľadom na stenu.
Zvyčajne je potrebné tento prvok namontovať tak, aby sa potrubie priblížilo k stene kvôli jeho jednoduchšiemu upevneniu. Preto by mala byť rúra umiestnená vo vzdialenosti 60 ÷ 70 mm od steny, pretože pre tento parameter je určená približne štandardná svorka držiaka.
Koleno sa položí na koniec lievika a potom sa zmeria vzdialenosť medzi ním a druhým kolenom, ktorá určuje zvislý smer odtoku.
To sa robí s cieľom pripraviť časť potrubia, ktorá spojí dve kolená. K získanej hodnote je potrebné pridať 35 ÷ 40 mm na každej strane, ktoré sú potrebné na spojenie prvkov.
Ďalej je segment nosený na vrchole kolena namontovaného na lieviku a druhé koleno štruktúry je umiestnené na druhej strane.
Ak nainštalujete súčiastky v tomto poradí, môžete sa vyhnúť prúdeniu systému v spojeniach týchto prvkov. Princíp je jednoduchý - každá časť umiestnená vyššie by mala ísť dovnútra dna.
Ďalším krokom je určenie dĺžky zvislého potrubia, berúc do úvahy skutočnosť, že ešte jedno koleno bude upevnené na jeho dolnom konci, čím sa nastaví smer prúdenia vody prechádzajúcej cez odtok.
Je však potrebné počítať s tým, že 80 mm od výslednej veľkosti pôjde do dokovania plochého úseku drenáže s kolenami.
Ďalším bodom, ktorý treba zvážiť, je, že štandardná dĺžka rúry, rovnako ako žľab, je 3000 mm a stena často presahuje tento parameter. V tomto prípade musí byť potrubie zostavené z dvoch a niekedy z troch miest.
Teraz musíte označiť a namontovať do steny alebo upevniť na nej konzoly-svorky pre vertikálne potrubie.
Inštalujú sa v prírastkoch po 1200 ÷ 1800 mm, ak sa však zvislé potrubie skladá z niekoľkých častí, je potrebné ich spoje spevniť aj hadicovými svorkami.
Svorky však nie sú namontované na samotnom spoji, ale pod ním o 100 mm.
Vertikálne potrubie sa montuje na stenu až po upevnení svoriek tak, že po pripojení jednotlivých častí okamžite upevnite odtok v konzolách.
Po začatí montáže potrubia sa jeho horný okraj položí na spodný koniec kolena inštalovaného v hornej časti. Potom sa dolný okraj horného potrubného úseku vloží do nasledujúcej sekcie.
Aby mohol jeden úsek potrubia ľahko vstúpiť do druhého potrubia, odporúča sa ho zúžiť trochu na úkor ohybov, ktoré možno vykonať pomocou klieští. Je potrebné pracovať opatrne, nepoškodzovať povrch.
Prirodzene, táto manipulácia môže byť vykonaná len vtedy, ak je drenážny systém vyrobený z kovu. Plast sa okamžite praskne, ak sa ho pokúsite ohnúť podobným spôsobom.
Na konci potrubia sa spodné koleno položí na spodný okraj a upevní sa konzolou.
Tento prvok sa zvyčajne nachádza vo výške 150 ÷ ​​300 mm od slepého priestoru. Ak plánujete inštalovať alebo už nainštalovať drenážny systém alebo dažďovú kanalizáciu pod odtokovým potrubím, vzdialenosť medzi ním a slepou časťou sa môže znížiť na 100 mm.
A často potrubie úplne vstupuje do dažďového odtoku dažďovej kanalizácie.

Preto uvažovali o spôsoboch inštalácie odvodňovacích systémov po zastrešení. Znalosť nuansy výpočtu a informácie o tom, aké spojovacie materiály sa používajú pre takéto konštrukcie, si môžete vybrať tú najlepšiu možnosť. Také, ktoré v maximálnej miere vyhovujú špecifikám strešnej konštrukcie, budú vyhovovať pánovi v komplexnosti realizácie a finančných možností.

Загрузка...