Strecha a strecha

Podlahy strešného podhľadu - technologické práce

Uloženie presahov strechy sa vykonáva z niekoľkých dôvodov. Jedným z hlavných je estetický vzhľad, pretože nedostatok reflektorov dáva celému obrazu nejakú neúplnosť, a preto návrh nie je dostatočne presný.

Zastrešenie strechy

Výrobcovia moderných stavebných materiálov dbali na maximálne uľahčenie procesu usporiadania tejto časti strechy. Ak predtým boli na uzavretie dolného previsového priestoru použité rôzne šrotové materiály, ako napr. Preglejka odolná voči vlhkosti, orezávacie dosky, obklady alebo obloženie stien, dnes nájdete špeciálne tvarované plechy určitých veľkostí, ako aj potrebné príslušenstvo pre ne. Vďaka jednoduchej montáži týchto dielov môžu byť inštalované aj nie veľmi skúseným remeselníkom, ktorý dokáže pracovať s najjednoduchšími stavebnými nástrojmi. Trvá len skrutkovač, elektrická skladačka alebo kovové nožnice v závislosti od materiálu reflektorov.

Prirodzene, pri vykonávaní tohto typu práce je potrebné dodržiavať príslušné bezpečnostné opatrenia, pretože hlavný proces prebieha vo výške.

Slovo "sofit" je preložené z taliančiny ("sofitto") ako "strop". Tieto časti sú panely z kovu, dreva alebo plastu a sú určené na ukladanie rímsy a štítových presahov strechy, ako aj ďalších vodorovných povrchov. Pokiaľ ide o ich funkcie, môžu byť porovnávané s materiálmi, ktoré sú dnes tak populárne, ako sú obklady alebo obklady stien. Tieto panely však majú niekoľko rozdielov, ktoré zohľadňujú oblasť ich použitia. Jedným z nich je ich šírka, ktorá môže dokonca dosiahnuť 800 mm.

Podhľady sú rozdelené do typov podľa rôznych kritérií:

- konštrukčnými prvkami;

- na výrobnom materiáli;

- na základe žiadosti.

Dizajnové prvky podhľadových panelov

Svetlomety sú svojou konštrukčnou konštrukciou troch typov - sú perforované, čiastočne perforované a úplne uzavreté.

Dierovanie podhľadových panelov vytvára podmienky pre plnú ventiláciu priestoru pod strechou, čo je nevyhnutné na zabránenie hromadeniu vlhkosti so všetkými jej negatívnymi následkami.

 • perforovaný Možnosť je panel, ktorý je rovnomerne pokrytý malými priechodnými otvormi cez jeho povrch. Tento typ materiálu je určený na ukladanie vodorovných povrchov previsov, ktoré nespadajú pod priame pôsobenie zrážok, perforácia je schopná zabezpečiť účinné vetranie nielen previsov, ale aj celého priestoru pod strechou strešnej konštrukcie. A tu by mala byť nevyhnutne zabezpečená neustála výmena vzduchu. To je nevyhnutné na zabránenie hromadeniu kondenzátu, vlhkosti a v dôsledku toho na začiatku hnilobných procesov na dreve a vzniku plesní alebo húb.

Perforované panely dokonale chránia priestor pod prevismi pred prenikaním vtákov a hmyzu (napríklad osy) do týchto dutín pod strechou, pretože otvory majú veľmi malý priemer.

Presahy, lemované čiastočne perforovanými panelmi.

 • Čiastočne perforované panely majú vetracie otvory nie na celom povrchu, ale len na jednej alebo dvoch častiach profilovaného plechu. Vďaka takýmto lemovacím materiálom sa objavuje možnosť zvláštneho nastavenia výmeny vzduchu. Čiastočne perforované podhľadové panely sa používajú na ukladanie vonkajších horizontálnych povrchov domu, ako aj stropy pre terasy, altány, verandy alebo verandy. Preto tento typ materiálu možno nazvať univerzálny.

Štítový previs, lemovaný neperforovanými panelmi.

 • inperforate variant panelov nemá na svojom povrchu žiadne otvory a je určený na zakrytie oblastí, ktoré môžu byť priamo vystavené zrážkam. Takéto oblasti môžu zahŕňať previsy na prednej strane strechy, ako aj zvislé steny pozdĺž odkvapu. Okrem toho môžu byť na obklad zvislej časti štítu aplikované podhľady bez perforácie.

Vertikálne steny pozdĺž odkvapu, lemované neperforovanými podhľadmi.

Všetky drevené podhľadové panely, plastové aj kovové, majú špeciálne zámky, pomocou ktorých sú pripevnené k previsu a sú navzájom spojené. Potom, čo budú reflektory spojené a upevnené na prepravke previsu, zámky nebudú viditeľné.

Hradné spoje na štandardných podhľadových paneloch.

Štandardné rozmery profilovaných panelov vinylových a kovových podhľadov sa môžu líšiť v šírke od 300 do 800 mm a ich dĺžka je zvyčajne 3050 mm.

Ak sa spisová práca bude robiť nezávisle, potom je potrebné vziať do úvahy, že čím širší je panel vybraný, tým rýchlejšie je možné inštalovať reflektory.

Rozmanitosť reflektorov na výrobnom materiále

Podľa materiálu výroby, ako je uvedené vyššie, môžu byť hotové podhľady rozdelené na varianty plastu a kovu (ocele, hliníka a medi). Niekedy používajú aj prírodné drevo. Ak chcete určiť výber panelových reflektorov na výrobnom materiáli, stojí za to zvážiť ich vlastnosti podrobnejšie.

Plastové (vinylové) panely

Plastové podhľady sú vyrobené z rovnakého materiálového zloženia ako vinylové obklady na dokončenie stien fasád.

Lacné a veľmi praktické vinylové reflektory

Životnosť takýchto plastov, vyhlásených výrobcom, vo vonkajších podmienkach je 30 rokov alebo viac, čo, ako vidíte, je veľmi dlhá. Je ľahké sa o neho postarať - stačí ho pravidelne čistiť od prachu. Materiál nevyžaduje farbenie, pretože má konštantnú farbu - farbivo sa zavádza do štruktúry vinylu vo fáze výroby samotného plastu. Špecializované predajne ponúkajú širokú škálu farebných panelov, čo vám umožní vybrať si ten, ktorý bude v súlade s odtieňmi fasádnej farby a farbou strechy. V predaji panelu sa dodávajú v balení 16 ÷ 22 ks.

Výhody plastových reflektorov majú nasledujúce vlastnosti: t

 • Vinyl je vysoko odolný voči vonkajšiemu atmosférickému a mechanickému namáhaniu.
 • Plast má dobrú flexibilitu.
 • Je ľahké pracovať s vinylom, pretože sa dá ľahko rezať, a tento proces sa môže vykonávať pomocou bežnej rukoväte s jemnými zubami.
 • Panely majú malú hmotnosť, takže nebude ťažké ich zdvihnúť do výšky.
 • Vinyl je úplne inertný voči korózii, neslúži ako živná pôda pre parazitickú mikroflóru.
 • Teplotný rozsah prevádzky tohto materiálu je veľmi široký. Vinyl ľahko odoláva teplotám až -50 ° C a zahreje na +50 ° C. To znamená, že dokončovacie časti sú vhodné pre takmer všetky regióny Ruska, s výnimkou polárnych regiónov.
 • Vinyl sa vyznačuje odolnosťou voči ultrafialovej zložke slnečného žiarenia, preto v priebehu času plast prakticky nestráca svoju pôvodnú farbu a štruktúru.
 • Vinylové výrobky sa môžu dobre použiť na zakrytie povrchov mimo a vnútri budovy.

Kovové podhľadové panely

Skupina kovových podhľadov zahŕňa panely z hliníka, ocele a medi. Najžiadanejšie sú však najžiadanejšie kovové panely. Druhé miesto je obsadené hliníkom, a po tom, čo je už medené, ale nie kvôli nízkej kvalite, ale kvôli vysokým nákladom.

Každá z kovových volieb má svoje nevýhody.

Už bolo povedané, že cenovo najvýhodnejšími kovovými panelmi sú oceľové podhľady so smaltovaným ochranným a dekoračným povlakom. Po odrezaní častí na pílenie vyžadujú rezné hrany spracovanie, inak sa pri nevyhnutnom vystavení vlhkosti stanú centrami vzhľadu a ďalšieho vývoja korózie.

Hliník môže byť tiež poškodený koróziou kyslíkom, a aby sa tomu zabránilo, jeho rez musí byť tiež ošetrený špeciálnou zlúčeninou.

Meď, aj keď má najvyššie náklady, je tiež náchylná na oxidáciu. Preto je materiál pre tieto produkty často vystavený oxidačnému procesu. Oxidácia medi však nevedie k narušeniu štruktúry. Preto sa takéto výrobky často považujú za výrobky bez obmedzenej skladovateľnosti.

Medené podhľady v spojení s drenážnym systémom.

Medené panely sa stávajú drahšie vzhľadom na to, že sa zvyčajne nakupujú v kombinácii s drenážnym systémom z rovnakého materiálu.

Pozitívne vlastnosti kovových bodových svetiel zahŕňajú nasledujúce vlastnosti:

 • Široká škála farieb pre oceľové a hliníkové reflektory.
 • Veľmi reprezentatívny vzhľad medenej verzie odkvapu presahujúci, najmä ak ide v kombinácii s rovnakou medenou strechou.
 • Pri vhodnej úprave rezov sa materiál stáva odolným voči atmosférickým agresívnym vplyvom.
 • Úplná inertnosť voči výskytu húb, plesní, machu, biodegradácie.
 • Pevnosť materiálu a dostatočne vysoká odolnosť voči mechanickému poškodeniu.
 • Inertnosť voči ultrafialovému žiareniu a teplotným extrémom.
 • Rozsah prevádzkových teplôt je vo veľmi širokom rozsahu - od -60 do +100 stupňov.
 • Materiál je šetrný k životnému prostrediu, nevypúšťa toxické výpary.
 • Relatívne nízka hmotnosť materiálov uľahčuje montážne práce. Okrem toho, vďaka tomuto kvalitnému materiálu, môže byť použitý na starších budovách. Takéto dekoratívne pokovovanie mierne zvyšuje zaťaženie nosnej konštrukcie.
 • Jednoduchá starostlivosť o vytvorenú štruktúru.
 • Dlhá doba prevádzky, ktorá by nemala byť kratšia ako 30 rokov pre oceľ a hliník. O medi už bolo povedané - neexistujú žiadne zvláštne obmedzenia na trvanie prevádzky.

Drevené reflektory

Pomerne často na drevených a kamenných budovách môžete vidieť previsy, lemované doskami alebo drevenými lamelami. Takíto domáci remeselníci sú najčastejšie vyrábaní sami. Ďalšou možnosťou je mať možnosť objednať si ich v truhlárenských dielňach.

Pri použití prírodného dreva sa otvára dostatok príležitostí na ukladanie odkvapov a presahov štítov. Je pravda, že reflektory na to budú musieť urobiť sami

Avšak, výber tohto materiálu pre ukladanie previsy, nezabudnite na potrebu ventilácie. Aby sa zabezpečilo, že medzi drevenými doskami často ostávajú medzery, a tak sa hmyz nemôže usadiť v priestore pod strechou, pred upevnením úzkych dosiek sa na previsy pripevní kovová sieť proti komárom.

Drevené podhľady môžu byť upevnené pozdĺž odkvapov alebo kolmo na ňu. Ich umiestnenie závisí od výberu majiteľa domu, celkovej konštrukcie fasády a šírky presahu strechy.

Ďalšie konštrukčné prvky podanie záclony okapy

Pri montáži podhľadových panelov budú potrebné ďalšie profilové prvky, ktoré hrajú nielen funkčnú, ale aj dekoratívnu úlohu. Pre podhľady sa používa súprava, ktorá sa používa pri obkladaní stien a iných povrchov s obkladom alebo plastovou šindľou.

 • Na rámovanie a upevňovanie okrajov panelov na prepravke olovnice je upevnený profil J, ktorý môže mať rôzne rozmery v závislosti od modelu súpravy.

Profil J skryje rezané hrany bodových svetiel, udržuje panely v predurčenej polohe, zvýrazňuje hraničné čiary odkvapu.

 • Na registráciu horných okrajov panelov, upevnených na veternej doske, sa používa finišovací pás. Je to konečný prvok dizajnu. Tento prvok je upevnený na hornom okraji veternej dosky a okraj panelu sa v ňom ukrýva.

Táto ilustrácia jasne ukazuje miesto inštalácie cieľovej lišty.

 • H-profil je nevyhnutný pre spájanie jednotlivých panelov na miestach, kde nie je možné použiť zámky umiestnené pozdĺž okrajov podhľadov. Napríklad pri návrhu rohových zón presahov odkvapov sa bez nej nedá urobiť.

H-profil - maskuje spoje panelov v tých uzloch, kde nie je možné použiť štandardné uzamykacie spojenia medzi nimi

Použitie H-profilu zjednodušuje diagonálnu montáž panelov a maskuje ich nerovnomerne rezané hrany. Okrem toho musí byť medzi panelmi inštalovaný profil H v prípadoch, keď má presah rímsy dĺžku viac ako 8000 mm. Spojovací prvok dodá konštrukcii pevnosť a zvýši jej spoľahlivosť.

 • Na montáž podhľadových panelov na stenu budovy sa používa nielen profil J, ale aj profil F. Je to vhodné, pretože upevňuje panel nielen zdola, ale aj jeho hornú časť. V tomto profile, upevnenom pozdĺž línie steny, sú panely zatlačené a pevne držané v jednej polohe.

F-profil je vhodný na upevnenie panelových panelov na zvislý povrch steny budovy.

 • Profil, nazývaný vonkajší alebo vonkajší roh, sa obvykle montuje na križovatke spodného okraja veternej dosky a previsu presahu, do ktorého sú namontované obkladové panely veternej dosky a previs presahu.

Profil vonkajšieho rohu sa používa pri ukladaní previsov nie tak často, ale niekedy sa v niektorých oblastiach stáva optimálnym riešením.

Okrem toho je možné vonkajší roh použiť aj v iných oblastiach obkladu, kde je potrebné spojiť dva panely na rohovej línii.

 • Vnútorný kútik - tento profil bude nevyhnutný, ak má dom usporiadanie v tvare písmena L alebo v tvare písmena U, a to aj v prípade, že veranda, veranda alebo terasa domu vyčnievajú za hranice hlavnej budovy.

Ak je dom dokončený s vlečkou, potom vnútorný rohový profil je ideálny pre rámovanie prechodu od steny k podhľadu

Vnútorný roh je vhodný aj na spojenie pozdĺž stenových panelov podhľadov a obkladových dosiek alebo obkladov stien používaných na obklady stien.

J-skosenie - skvelé pre čelnú dosku, zároveň vytvára podmienky pre upevnenie podhľadových panelov

 • J-skosenie je široký profil, ktorého spodný okraj má tvar S. Je určený na inštaláciu predného okraja panelu. Tento profilový prvok môže byť použitý pri montáži bodových svetiel v prípade, že v konštrukcii previsu je prítomná čelná doska. Pri výbere veľkosti tohto profilu sa musíte zamerať na šírku veternej dosky.

Príklad použitia takého J-skosenia je dobre znázornený na jednej z vyššie uvedených ilustrácií.

Doplnkové armatúry pre montáž bodových svetiel sa volia v závislosti od prevedenia, ktoré bude smerovať k presahu odkvapu. Niekedy môžu byť zamenené rôzne profily. Namiesto vnútorného rohu sú nainštalované dva profily J, ktoré sú otočené v rôznych smeroch. Najlepšie je však použitie profilového prvku, ktorý je priamo určený pre konkrétnu oblasť spájania alebo rámovania panelov.

Aby sa pri nákupe materiálu nezmeškal žiadny z prvkov na montáž konštrukcie, odporúča sa predpísať a zmerať dĺžku a šírku povrchov presahov a veternej dosky. V obchode s hardvérom vám predajný asistent pomôže pri výbere veľkostí a tvaru profilov, ako aj ich dĺžky a množstva podľa vzoru.

Ako bude podhľad inštalovaný, závisí od šírky previsu, to znamená od vzdialenosti, ktorá bola vytvorená od steny až po koniec krokvy (alebo klbka), a tiež často od výšky steny.

 • Ak je šírka presahu menšia ako 400 mm, potom môže byť podhľadový panel inštalovaný v profiloch upevnených vodorovne na stene domu a na koncoch krokiev. V tomto prípade nie sú potrebné ani ďalšie prepravky.

Úzký štítový presah môže byť opláštený podhľadom aj bez zabezpečenia dodatočnej laty.

 • Ak je presahová šírka väčšia ako 400 mm, ale menšia ako 500 mm, potom po obvode presahu na koncoch krokiev je obtoková koľajnica alebo drevo fixovaná, na ktorú je upevnený J-profil, do ktorého budú inštalované okraje panelov pohovky. Takéto viazanie posilní previs a stane sa miestom dodatočného zapínania na bodové svetlá. To znamená, že krok ich upevnenia bude menší, čo znamená, že budú bezpečnejšie držané.
 • Ak má presah šírku väčšiu ako 500 mm, je potrebné namontovať opláštenie pod podhľadové panely. Na tento účel sú na stene, ako aj na okrajoch krokiev pripevnené tyče, a potom medzi nimi pozdĺž celej dĺžky presahu, čo vedie k vytvoreniu spoľahlivého základu pre panely. Vodiace lišty, upevnené na hrane krokvy a na stene, sú pevné vodiace profily - ktoré si jeden z nich vyberie vopred. Profily bodových svetiel budú inštalované a upevnené do týchto profilov. Ukazuje sa, že každý z panelov bude stanovený na šesť bodov.

Presah značnej šírky, viac ako 500 mm, bude vyžadovať predbežnú montáž ďalších vodiacich líšt zábradlia

 • Если ветровая доска имеет небольшую ширину, то для ее обшивки можно использовать одну длинную, но узкую сйдинговую панель, которую устанавливают вдоль свеса крыши. Если же лобовая доска имеет ширину более 150 мм, то панели рекомендовано закреплять вертикально. Вне зависимости от того, как будут устанавливаться панели, перед их монтажом необходимо под кровельным материалом, а также по краю стропил, зафиксировать соответствующие профили.
 • Здесь же стоит рассмотреть и оформление угловых зон отвеса. Môžu byť opláštené v šikmom alebo pravom uhle, ako je znázornené na obrázku.

Možnosti orezania rohových častí odkvapových presahov

Podhľady v rohoch strechy:

a) šikmý uhol;

b) pravý uhol;

1 - vonkajší prijímací odkvapový profil - J-profil alebo J-skosenie

2 - podhľadový panel;

3 - dva J-profily, zadný chrbát alebo jeden H-profil;

4 - profil steny: môže to byť F-profil alebo J-profil;

5 - J-profil, ako prídavný podporný prvok, namontovaný pri vytváraní spojiva v pravom uhle.

Nástroje pre inštalačné práce

Pre vykonávanie montážnych prác na odkvapových presahoch je potrebné pripraviť nasledovné nástroje:

 • Stavebná úroveň.
 • Ruleta, pravítko, stavebné námestie.
 • Pokos.
 • Kladivo a skrutkovač.
 • "Bulharské" a (alebo) kovové nožnice na kovové panely. Odporúča sa používať rovnaké nožnice, pretože pri rezaní plechu brúsnym kotúčom strácajú hrany panela v dôsledku tepla tepelný odpor a v týchto oblastiach nie je vylúčená korózia.
 • Píla s malými zubami na plastové a drevené podhľady.
 • Ostrý stavebný nôž.

S týmito nástrojmi po ruke a s vedomím, ako ich používať v procese inštalácie, sa môžete bez problémov vyrovnať s úlohou ukladania reflektorov.

Postup inštalácie

Samotná inštalácia podhľadových panelov nie je zvlášť náročná. Problém však môže predstavovať skutočnosť, že základné operácie sa budú musieť vykonávať vo výške.

Je potrebné zabezpečiť čo najpriaznivejšie podmienky pre prácu vo výške, starostlivo zvážiť potrebné bezpečnostné opatrenia.

Preto, profesionálni stavitelia, pred pokračovaním v práci na inštalácii odkvapového žľabu a strechy, montujú lešenie po celej dĺžke svahu. Jedná sa o pomerne zložitú štruktúru, ale umožňuje vám ľahko sa pohybovať a robiť všetku prácu sám.

Ak nie je možné využívať lesy a pracovať zo schodov, potom budú potrebovať dvoch a tiež pozvať asistenta.

Práca na usporiadaní reflektorov tak začína až po ukončení podlahy strešnej krytiny strechy. Prvým krokom je meranie veľkosti previsu: musíte poznať jeho šírku, dĺžku a šírku veternej dosky na oboch stranách strechy. Ak máte v pláne orezať štítové previsy alebo dokonca celý štít, potom sa z neho odstránia rozmery.

ilustrácieStručný opis vykonaných operácií
Podľa prijatých veľkostí je vyhotovená schéma ukladania previsov s uvedením veľkostí a umiestnenia špecifických profilových prvkov. Okrem toho je okamžite potrebné určiť prvky laty.
Vyššie bolo povedané o štandardných schémach drevenej základne na montáž reflektorov. Niektorí remeselníci však za účelom vyššej spoľahlivosti dávajú prednosť posilneniu prepravky dodatočnými tyčami. Tieto prvky sú tiež zahrnuté do schémy a potom do odhadu.
Schéma uloženia previsu môže vyzerať tak, ako je to znázornené na obrázku, ale okrem toho bude užitočné položiť rozmery dĺžky a šírky orezanej oblasti.
So schémou výkonu práce bude ľahké plánovať nákup materiálu a presne vypočítať náklady.
Po zakúpení všetkého, čo potrebujete, môžete ísť priamo na vykonanie prác.
A prvým krokom v tomto procese je upevňovanie prepraviek.
Najbežnejším spôsobom usporiadania laty, aj keď presah má šírku 400 mm, je vytvorenie konštrukcie z troch pozdĺžnych tyčí. Jeden z nich je pripevnený na stenu hmoždinkami alebo inými upevňovacími prvkami na úrovni dolných okrajov krokiev a druhý je pripevnený k dolným koncom nohy krokiev samoreznými skrutkami.
Stredné vedenie lišty môže byť namontované odlišne v rôznych verziách.
Napríklad, ak je dĺžka svahu malá, potom tyč, upevnená v strednej časti konštrukcie, môže byť upevnená len pozdĺž okrajov odkvapu.
Ak je dĺžka svahu väčšia ako dva metre, potom musí byť stredná tyč pripevnená nielen pozdĺž okrajov svahu, ale aj k ramenám krokvy, pričom medzi nimi sú umiestnené kusy tyče.
V rohoch strechy je potrebné vyrobiť vystuženú prepravku.
V tomto prípade sa samozrejme berie do úvahy, ako budú podhľadové panely spojené - priame alebo šikmé spojenie.
Ak je zvolená druhá možnosť, potom bude potrebné drevo z rohu domu pripevniť k vonkajšiemu rohu presahu. K tomuto rámovému prvku bude pripojený H-profil.
Je oveľa jednoduchšie vybaviť prepravku na bodové svetlá, ktoré budú upevnené rovnobežne s krokvami.
V tomto prípade sú dva alebo tri nosníky, v závislosti od šírky presahu, pripevnené priamo k nohám krokiev (alebo k ich pokračovaniu - ku klbom).
Profil J (východiskový profil) je upevnený skrutkami so samoreznou skrutkou na opornom ráme pripevnenom pozdĺž steny. Upevnenie sa vykonáva pomocou samorezných skrutiek 150 mm.
Tu je potrebné vziať do úvahy, že ak majú byť steny opláštené šindľom alebo obložením, potom namiesto profilu J je inštalovaný pás vnútorného rohu.
Namiesto J-profilu môže byť inštalovaný F-profil, ktorý spoľahlivejšie upevní panel v požadovanej polohe.
Na prednú stranu rámu je možné inštalovať aj profil J. Avšak, aby sa uľahčila úloha, namiesto neho môžete okamžite nainštalovať J-skosenie, ktoré uzavrie veternú dosku a stane sa oporou pre prednú stranu podhľadových panelov. Ak je tento prvok zvolený pre inštaláciu, potom je najprv pozdĺž hornej línie veternej dosky nainštalovaný dokončovací profil, ktorý bude držať panel skosenia J.
Na obrázku je znázornená montáž týchto častí na prvky laty a veternej dosky. Na ňom môžete zvážiť:
1. Profil dokončenia.
2. J-skosenie.
3. Veterná doska (prichilina).
4. Člen dreveného rámu.
Inštalácia všetkých týchto častí sa vykonáva pomocou samorezných skrutiek, ktoré sa priskrutkujú približne v strede pozdĺžnych otvorov a nedotiahnu na doraz.
Odporúča sa zvoliť antikorózne upevňovacie prvky, ktoré vydržia dlhšie a nebudú poskytovať škvrny na hrdze na kovaní a podhľadových paneloch.
Ďalším krokom je rezanie panelov podľa rozmerov šírky presahu, ktoré boli vopred odstránené.
Kovové podhľady sú rezané kovovými nožnicami. Ilustrácia ukazuje rez pomocou "brúsky", ale už sme sa zmienili o nežiaducom prístupe pri použití oceľových reflektorov.
Vinylové panely sú ľahko rezané pílkou s jemnými zubami.
Pri rezaní panelov je potrebné vziať do úvahy, že panely musia byť menšie o 6 ÷ 7 mm, ako je celá šírka previsu, to znamená, že musí byť dodržaná tzv. Technologická medzera. Táto hodnota je nevyhnutná, ak sa panely neposúvajú do profilov na svojej koncovej strane a vkladajú sa najprv do jedného, ​​upevneného pozdĺž steny a potom do skosenia J. Okrem toho táto medzera umožní, aby sa materiál zmenil pri zmene okolitej teploty. Treba poznamenať, že pre každý z materiálov poskytuje vlastnú teplotnú medzeru, ktorú špecifikuje výrobca v návode na inštaláciu bodových svetiel.
Hrany rezaných kovových reflektorov musia byť okamžite ošetrené antikoróznymi zlúčeninami, inak môže korózia panely zničiť a samy o sebe zaujmú neatraktívny vzhľad z hrdzavej škvrny.
Ďalej môžete pokračovať v inštalácii reflektorov v profiloch, ktoré sú pre ne pripravené.
Ak sa pre inštaláciu zvolí J-skosenie, podhľadové panely sa zasunú do medzier profilov.
Každý zo zapustených panelov je priskrutkovaný k drevenej prepravke cez špeciálne pozdĺžne otvory. Nasledujúci inštalovaný panel je vložený do uzamykacej časti predchádzajúceho, to znamená, že prekrýva okraj s otvormi, cez ktoré je prvý pripevnený k latke.
Takže inštalácia pokračuje až do rohu previsu.
Ak je vhodnejšie inštalovať a upevniť podhľady na prepravku do profilov, vložiť ich najprv do vedenia upevneného na stene a potom do prednej časti, potom by sa tento proces mal vykonať veľmi opatrne, pretože je ľahké poškodiť hrany profilov.
Tento spôsob inštalácie je vhodnejší pre vinylové panely, pretože majú väčšiu pružnosť a po malom ohybe sa ľahko vracajú do pôvodného tvaru.
Po nainštalovaní prvého panelu je okamžite priskrutkovaný k prepravke na dvoch alebo troch miestach v závislosti od jeho šírky.
Ďalší panel, háčiky na prvý zakrivený okraj hradnej časti a uzatvára skosenie s upevňovacími prvkami.
Ak previs nemá otočenie na druhú stranu domu, potom sa pre jeho bočnú časť pevného (bez perforačného) podhľadu alebo obloženia panela detaily orezajú, ktoré sú upevnené na koncovej časti laty. Tieto časti môžu byť montované vertikálne alebo horizontálne, ale tak, aby nemohli preniknúť pod nimi v spojoch dažďovej vody.
Na obrázku je znázornená len prepravka na inštaláciu takejto "zástrčky".
Ak je pre konštrukciu rohu presahu zvolený spôsob priameho upevnenia panelov, potom je presah jednej zo strán strechy prešitý obvyklým spôsobom a na druhej strane panelu sú upevnené profilovým vzorom kolmým na panely druhej strany presahu.
Ak, ako je znázornené na obrázku, má presah komplexný tvar, potom sú podhľady na ňom pripevnené podľa inštalovanej prepravky, ktorej konštrukcia bude musieť byť ďalej uvažovaná na základe špecifických podmienok.
Ak chcete vytvoriť obloženie na tzv. "Šikmom uhle" alebo "rybia kosť", je potrebné v rámovej prepravke poskytnúť drevo, ktoré je umiestnené v rohovej časti od steny k vonkajšiemu okraju presahu.
H-profil bude upevnený k tomuto prvku, v ktorom budú nainštalované panely odrezané pod uhlom 45 stupňov, ktoré budú tvoriť pravý uhol previsu.
Je oveľa jednoduchšie vyrovnať sa so štítovým previsom, pretože má zvyčajne malú šírku a na jeho hrany možno použiť dva typy profilov - to je profil J a profil F.
Pre spojenie panelov pod hrebeňom sa často používa profil vnútorného rohu.
Ak je štítová strana strechy obložená šindľom, môže sa na ňu použiť jeden profil a podhľady - to je vnútorný uhol upevnený pozdĺž čiary priesečníka svahov a štítovej steny.
Do jednej strany tohto profilu sa vkladá podhľadový panel a do druhého sa vkladá obloženie alebo obloženie.

Bežné chyby pri podávaní presahov strechy s bodovými svetlami

Prečnivo vyzeralo úhľadne, je potrebné sledovať postup inštalácie. Aj nepatrná odchýlka alebo zjednodušenie môže viesť k nepríjemným následkom.

 • Nezanedbávajte prídavné prvky v rámovej prepravke a tiež na upevňovacích prvkoch. Rastúci silný vietor môže ľahko zničiť všetku prácu, roztrhnúť a rozbiť podhľadové panely, ak nie sú spoľahlivo upevnené. Výsledkom je, že peniaze a čas sa premrhajú a bude potrebné vykonať rovnakú prácu, čím sa vyčerpá rodinný rozpočet na dodatočné výdavky.
 • Podanie podhľadov sa vykonáva potom, čo sú steny lemované šindľom alebo vlečkou a odkvapy sú nainštalované.
 • Odporúča sa upevniť všetky detaily konštrukcie podhľadov len pomocou nerezových spojovacích prostriedkov. V opačnom prípade sa po veľmi krátkom čase pôvodne čistý vzhľad povrchovej úpravy radikálne pokazí škvrnami od hrdze.
 • Vyrobené panely z akéhokoľvek materiálu počas montáže vyžadujú dodržanie technologickej medzery, pretože so zvyšujúcou sa teplotou a expanziou materiálu sa môže deformovať. Tváre v takýchto prípadoch sa začínajú deformovať a musia sa demontovať, aby sa opäť mohli znovu použiť.

Dodržiavanie všetkých pravidiel a odporúčaní pre inštalačné práce, ako aj prísne dodržiavanie potrebných bezpečnostných opatrení, je možné viazať rímsové previsy s podhľadmi bez použitia služieb remeselníkov a zároveň šetriť veľmi slušné množstvo.

S niektorými ďalšími nuansami podania previsov s podhľadmi sa môžete pozrieť na odporúčané video:

Video: inštalácia reflektorov na odkvap strechy

Загрузка...