Interiérový dizajn domu

Inštalácia zábradlia na drevené schodisko vlastnými rukami

Žiadny súkromný dom na dvoch alebo viacerých poschodiach nemôže bez schodov. Požiadavky na takéto stavby - veľa. A jedným z kľúčových je bezpečnosť pri používaní, najmä ak malé deti žijú v dome. Aby bolo schodisko čo najpohodlnejšie a najbezpečnejšie na prevádzku, ako aj estetickejší vzhľad, sú na ňom namontované zábradlia.

Inštalácia zábradlia na drevené schodisko vlastnými rukami

Táto publikácia zváži inštaláciu zábradlia na drevené schodisko vlastnými rukami. Vzhľadom k tomu, že existujú rôzne spôsoby montáže týchto prvkov, z nižšie uvedených informácií si môžete vybrať najvhodnejšiu možnosť pre konkrétny prípad.

Na začiatok, možno s cieľom rozšíriť obzory, má zmysel pochopiť, čo sú to stĺpiky a kde sa používajú, okrem rámovania schodísk. Možno tieto informácie môžu byť užitočné, keď navrhujete iné oblasti súkromného domu.

Takže stĺpiky sa nazývajú malá výška stojana, ktoré môžu mať rôzne tvary a hrúbku. Sú vyrobené z rôznych materiálov a používajú sa v rôznych oblastiach budovy, v závislosti od štýlu jeho dizajnu.

Zaujímavé je, že balustrády sa používajú od výstavby palácov asýrskych vládcov a dodnes, takmer v pôvodnej podobe. So zmenou architektonických štýlov tieto prvky zmenili tvar, majstri použili na svoju výrobu rôzne materiály. Ale to nemení ich účel, rovnako ako bývalý dopyt v stavebníctve.

Tak, rad zábradlí tvorí balustrády, ktorý bol široko používaný od staroveku. A to nielen pri oplotení schodov, ale aj na podporu previsov strechy. V posledných verziách mali stĺpiky veľmi pôsobivé rozmery a boli inštalované od základne fasády až po strechu. Okrem toho, zábradlia inštalované na fasádach a vykonávané dekoratívne funkcie, nastavenie štýl exteriéru stavby.

V posledných rokoch, s návratom týchto architektonických štýlov ako ruský klasicizmus, baroko a ríše, sa prvky, ktoré sú ich neoddeliteľnou súčasťou týchto trendov, vrátili k širokému využitiu. A balusters - medzi nimi.

Balustrády môžu byť často považované za plot nielen schodov, ale aj balkóny, terasy, ako aj strechy, kde sú inštalované pozdĺž odkvapu.

Ak boli skôr takéto architektonické prvky vyrobené z kameňa, dreva alebo ílu, a neskôr boli vyrobené z betónu, sadry a kovu, dnes polyméry boli pridané k týmto materiálom (najčastejšie je to polyuretán). A aby sme zistili, ako sa stojany navzájom líšia a ktoré z nich možno použiť na drevenom schodisku, je potrebné ich podrobnejšie zvážiť.

Sadrové a betónové zábradlia

Zábradlia z betónu a sadry sa môžu kombinovať do jednej skupiny, pretože sa vyrábajú s použitím rovnakej technológie. Tieto typy zakrivených regálov sú klasickou možnosťou, dnes sa používajú hlavne v rôznych oblastiach vonkajšieho dizajnu budovy - môžu to byť ploty pre balkóny, terasy, schodiská a tiež záclonové čiary pre ploché strechy.

Sádrokartónové alebo betónové zábradlia sa môžu vyrábať samostatne alebo dokonca okamžite

Rámom pre zábradlia betónu alebo omietky je výstužná klietka. Je položená v špeciálnej forme, do ktorej sa potom roztok naleje. Po extrakcii z foriem hotových výrobkov sa v prípade potreby odošlú do procesu mletia.

Formy na odlievanie zábradlí - kus alebo blok

„Klasický“ baluster má vo svojej konečnej podobe formu pretiahnutého hrnca zachyteného na úzkom mieste pri kruhu. Vytvorenie tejto najbežnejšej formy schodiskových regálov je pripisované známemu talianskemu vedcovi, umelcovi a architektovi Michelangelovi.

Ak sú odliatky určené na použitie v podmienkach ulice, potom sú nasiaknuté špeciálnymi zlúčeninami av prípade potreby natreté.

Predtým boli podobné prvky balustrády a oplotenia schodísk zhotovené ako samostatné výrobky, z ktorých bola postavená celková kompozícia. V dnešnej dobe sa častice úplne vylievajú a celá konštrukcia plota sa z nich skladá. Okrem toho môžu byť úseky rovné, zakrivené v rôznych uhloch alebo polkruhové, v závislosti na tvare plošiny schodov alebo balkóna, ktoré by mali obklopovať. Aby boli úseky presne prispôsobené oblasti, ktorá je im určená, sú najčastejšie vyrábané na zákazku, pričom sú potrebné potrebné merania.

Nevýhodou týchto konštrukcií je ich relatívne vysoká cena, ako aj veľmi veľká hmotnosť výrobkov. Z tohto dôvodu sa tak jednotlivé zábradlia ich sadry alebo betónu a ich časti takmer nikdy nepoužívajú na uzavretie drevených schodov.

Kamenné zábradlia

Najodolnejšie, ale aj najdrahšie za cenu sú kamenné zábradlia. Môžu byť vyrobené dvoma spôsobmi. Prvým je brúsenie výrobkov z celých alebo jednotlivých kusov kameňa, z ktorých sa potom ručne zmontuje baluster. Ďalšou možnosťou sú stĺpiky z umelého kameňa. Analogicky s betónom, vyrábané liatím. Na to sa naleje do pripravených foriem špeciálny roztok. Malta sa skladá z kamennej drviny, piesku, cementu, jemného štrku, ako aj farbiva. V poslednej dobe sa najčastejšie používa ako spevňujúce činidlo sklolaminát.

Krásne, odolné, ale veľmi drahé a navyše kamenné zábradlia, ktoré nie sú veľmi vhodné pre drevené schody.

Stĺpy z prírodného alebo umelého kameňa sa najčastejšie používajú na schody alebo fasády obložené rovnakým materiálom. Sú ideálne pre takéto miesta a pridávajú osobitnú úctu k vzhľadu budovy. Kamenné zábradlia nie sú inštalované na drevených schodoch: po prvé, kvôli dostatočne veľkej váhe, a po druhé, pretože kameň a drevo nie sú medzi sebou veľmi dobré.

Na rozdiel od betónu a sadry môžu mať kamenné výrobky širšiu škálu rôznych foriem.

Kovové zábradlia

Kovové regály na oplotenie schodov a iných priestorov budovy sú vyrábané kovaním, liatím alebo zváraním. Zvyčajne sa vyrábajú na zákazku pre konkrétne miesto inštalácie podľa vopred pripraveného náčrtu a presných výpočtov. 

Musíte pripustiť, že takéto kované zábradlia vyzerajú veľmi originálne a "bohato". Mimochodom, sú ideálne pre široké drevené schody.

Kovové balustrády sa na rozdiel od iných výrobkov používajú na oplotenie nielen schodov a iných priestorov domu, ale aj okien - ako ochranných a dekoratívnych mriežok. A na tento účel vhodné výrobky vyrobené niektorou z troch uvedených metód.

Kovové zábradlia môžu mať rôzne formy a byť objemné alebo ploché. Druhá možnosť sa nachádza vo viacpodlažných budovách postavených v predrevolučnom Rusku.

Kovové zábradlia vyrobené z tenkých prvkov môžu byť použité v spojení s dreveným schodiskom. So správnou, nie nadbytočnou kombináciou a proporcionalitou súčiastok, dreva a kovu sa navzájom perfektne harmonizujú.

Polyuretánové zábradlia

Polyuretánové stĺpiky sú odľahčené a môžu mať absolútne ľubovoľný tvar. Okrem toho, ich cena je oveľa cenovo dostupnejšia, na rozdiel od všetkých vyššie uvedených možností. Výrobky sú vyrobené z polyméru s vysokou hustotou a nemajú obavy z mechanického zaťaženia.

Nízka hmotnosť, praktickosť, hygiena, schopnosť vytvárať formy akéhokoľvek stupňa zložitosti - výhody polyuretánových výrobkov

Takéto zábradlia pozostávajú z puzdra vyrobeného z polyuretánu a nosného rámu, ktorý slúži ako kovová tyč, ktorá dáva výrobku určitú hmotnosť, čím sa výrobok stáva stabilnejším. Okrem toho jadro vložené do polyuretánového telesa má na svojich koncových stranách otvory alebo montážne podložky na pripevnenie zábradlí k základni a držadlám. Vzhľadom k tomu, že tento typ výrobkov má malú hmotnosť a môže byť ozdobený akýmkoľvek materiálom, môže byť použitý na inštaláciu na kamenné aj drevené schody.

Je tiež zaujímavé, že polyuretánové produkty môžu veľmi spoľahlivo napodobňovať takmer akýkoľvek z vyššie uvedených materiálov.

Drevené zábradlia

Stĺpy z prírodného dreva sú tradičné pre ruské architektonické štýly. Môžu byť vyrobené vo forme objemných alebo plochých reliéfnych prvkov. Objemové výrobky sú opracované zo spracovaného guľatiny a ploché stĺpiky sú rezané z dosky rôznej hrúbky a šírky. Preto sa môžu rôzne verzie takýchto výrobkov podstatne líšiť v spôsobe inštalácie a upevnenia. 

Ploché drevené tvarované stĺpiky: každá z nich je úhľadne vyrezaná z pevnej dosky.

Na fasádach súkromných domov, postavených z dreva, môžete často vidieť balustrády používané ako oplotenie balkónov, ktoré sa skladajú z takýchto figurálnych stĺpov. Ak máte vo vašej osobnej dielni sústruh, môžete si ho ľahko vyrobiť sami.

Ploché zábradlia môžu byť tiež rezané vlastnými rukami z kvalitných dosiek, napr. Elektrickou pílou. No, potom, s trpezlivosťou, budete musieť spracovať ich hrany na dokonalú hladkosť.

Správne zhotovené a spracované drevené ploty budú pravdepodobne trvať minimálne ako kameň alebo iný materiál uvedený vyššie. Na drevené schody sa najlepšie hodia zábradlia z dreva. Sú dokonale kombinované v hmotnosti, štruktúre a možných konštrukčných riešeniach, čím otvárajú dostatok príležitostí pre predstavivosť majiteľov domov.

Umiestnite stĺpiky na schodisko

Je zmysluplné zvážiť celkový dizajn schodiska a oboznámiť sa s názvom častí, z ktorých pozostáva. Okrem toho je potrebné zvoliť možnosť inštalácie a upevnenia regálov plášťa budovy.

Hlavné prvky dreveného schodišťového schodiska sú znázornené na obrázku:

Príklad obyčajného dreveného domáceho schodiska, bez akýchkoľvek ozdôb

Pri zostavovaní výkresu na stavbu schodiska, ako aj pri skúmaní opisu montážnych prác na jeho usporiadaní bude možné odkázať na tento diagram, pretože zobrazuje umiestnenie a názov všetkých hlavných konštrukčných detailov.

Tak, zábradlia môžu byť inštalované na okrajoch povrchov schodov alebo na bowstring.

Horný obrázok znázorňuje rebrík, v ktorom sú stĺpiky namontované na schod. V tomto prípade vám šírka schodov umožňuje montáž na okrajoch dvoch drevených ochranných dekoratívnych stĺpov. V tomto prípade sa horný okraj zábradlí odreže v rovnakom uhle, v akom je nainštalovaný schodišťový schodík.

Zábradlia namontované na schodisku schodov - to zabraňuje zbytočnému zúženiu schodišťových stupňov

Ak šnúra štruktúry schodiska má veľkú šírku dostatočnú pre veľkosť základne zábradlia, môžu byť na nej namontované, aby sa zachovala šírka letu schodov. Túto možnosť inštalácie však možno označiť za zložitejšiu, pretože strihanie pravého uhla bude mať nielen hornú, ale aj spodnú stranu zábradlia. Je zrejmé, že spodný okraj bude musieť zodpovedať sklonu luku.

Princíp montáže zábradlí na rebrík strmeňa

Tento diagram znázorňuje princíp montáže a montáže zábradlia na šnúru. Ak sú zvolené drevené zábradlia, sú rezané pod uhlom schodiska. Ak si vyberiete polyuretánovú alebo kovovú verziu stĺpikov a ich inštalácia má byť na šnúrke, potom na nej bude potrebné usporiadať podpery. Horizontálny povrch takýchto schodov by mal byť rovnobežný s podlahou miestnosti.

Vzhľadom k tomu, že najviac používané na drevené schody sú stále zábradlia z prírodného dreva, zvážime možnosti ich inštalácie.

Upevňovacie zábradlia na schody alebo obruby by sa mali robiť s hmoždinkami, skrutkami alebo skrutkami. Neodporúča sa upevňovať upevňovacie prvky klincami, pretože v tomto prípade je ťažké zaručiť spoľahlivosť a bezpečnosť konštrukcie. Vzhľadom na to, že rebrík neustále pociťuje mechanické a vibračné zaťaženie, nechty rýchlo rozšíria otvor, cez ktorý sú poháňané do dreva, v dôsledku čoho nie je vylúčené, že návrh rebríkového plota sa rýchlo uvoľní a stane sa veľmi nespoľahlivým.

Možnosti montáže zábradlí na skrutky

S pomocou skrutiek upevnenie zábradlia na povrch možno vykonať niekoľkými spôsobmi. Súčasne používajte alebo hladké vlásenky, alebo s rezbou.

  • Na upevnenie zábradlí na hladké čapy sa na konci regálov urobí označenie, pretože otvor musí byť vyvŕtaný presne v strede dna výrobku. Potom sa v mieste nájdenia vyvŕta otvor s hĺbkou maximálne 80 mm a priemerom 8 ÷ 10 mm.

Vŕtanie otvoru na konci baluster na inštaláciu skrutky. Mala by byť umiestnená presne v strede sekcie.

Priemer otvoru je zvolený v závislosti od veľkosti konca stĺpika a samozrejme od priemeru čapu. Malo by byť o 1 milimeter viac. Mali by ste ho vŕtať veľmi opatrne, inak môže drevený výrobok prasknúť. Aby sa tomu zabránilo, odporúča sa najprv vyvŕtať otvor s priemerom 5 mm a potom ho rozbaliť na požadovanú veľkosť.

Aby sa kolík pevne prilepil do svojho pristávacieho otvoru, naleje sa do neho tesár tesára a koniec čapu v dĺžke 50 ÷ 60 mm sa nespracováva len lepidlom, ale môže sa tiež posypať jemnými pilinami. Potom, čo bol gombík pripravený, vloží sa do konca baletu otáčaním. Vonku by mala zostať časť s dĺžkou 70 ÷ 80 mm. Prebytočné lepidlo, ktoré vyčnieva, sa okamžite odstráni, inak po stuhnutí bude prekážať pri inštalácii zábradlia na schod alebo rebrík konštrukcie rebríka.

  • Ďalšou možnosťou je použitie svorníkov ako upevňovacích prvkov, ktoré sú priskrutkované. V tomto prípade sú závrtné skrutky z dvoch koncov: metrické na jednej strane, druh skrutky na druhej strane.

Jedná sa o skrutky s rôznymi typmi nití sú ideálne pre inštaláciu zábradlia

Aby sa taký čap naskrutkoval na koniec stĺpika, vŕta sa do neho otvor s priemerom o 1 ÷ 2 mm menší ako závit upevňovacieho prvku. Pred zaskrutkovaním je otvor tiež naplnený lepidlom a kolík je do neho zaskrutkovaný špicatým koncom. Na naskrutkovanie metrického závitu sú dve alebo tri matice návnady a uzamknuté a skrutka sa dá ľahko zaskrutkovať pomocou bežného kľúčového kľúča.

Upevnenie skrutky s kľúčom cez zamknuté matice

Ak chcete držať druhý koniec studne v kroku alebo bowstring, môžete tak urobiť. Na ich povrchu je vyvŕtaný otvor rovnakého priemeru ako na konci stĺpika a potom sa jeho horná časť rozširuje na lepenie v jednej alebo viacerých maticiach, ktoré musia byť zapustené v jednej rovine s hlavným povrchom.

Čap na zábradlí bude zaskrutkovaný do zapustených a nalepených matíc

Inštaláciu zábradlí na mieste je možné vykonať až po úplnom vyschnutí lepidla okolo matice. Pred zaskrutkovaním zábradlí na miesto bude potrebné otvor vyplniť lepidlom.

  • Pomocou závitovej tyče a matice môžete postupovať inak, ale len vtedy, ak je baluster pripevnený na krok, ktorý má malú hrúbku. V tomto uskutočnení je v kroku vyvŕtaný priechodný otvor, do ktorého je kolík prilepený do predradníka. Potom sa na spodnú stranu schodíka na kolík položí podložka s vhodnou veľkosťou, po ktorej sa na závit priskrutkuje matica, ktorá zatlačí lis na krok. V tomto uskutočnení sa odporúča, aby sa pred inštaláciou zábradlia na schod, aby sa vydala celá jeho koncová strana okolo inštalovaného čapu lepidlom tesára.

Vyčnievajúci koniec skrutkovaných alebo lepených svorníkov môže mať špeciálny hrubý závit, ako je skrutka alebo samorezná skrutka. To značne zjednodušuje inštaláciu schodiskových regálov.

  • Ďalšia možnosť inštalácie zábradlia sa môže považovať za použitie čapu, ktorého vonkajší koniec vstupuje od konca, a tiež predstavuje zdanie hrubej skrutky. Inštalácia spočíva v priamom zaskrutkovaní čapu do dosky stupňov s predbežným lepením koncovej časti stĺpika lepidlom na drevo.

Často balusters okamžite ísť na predaj s cvoky už zaskrutkované do nich s skrutkou tip. Zostáva len na grafe a vŕtanie dier v schodoch schodov

Inštalácia zábradlí na drevené hmoždinky

Teraz stojí za zváženie upevnenie drevených zábradlí na škanty. Этот метод считается, кстати, традиционным для монтажа лестниц. Шканты просты в применении, а кроме того, их вполне можно изготовить самостоятельно. Впрочем, и купить в магазине мебельной фурнитуры их несложно, так как стоимость их - совсем невелика.

Традиционным способом установки балясин является их монтаж на шканты

Для этого процесса потребуются только сами шканты необходимой длины и диаметра, а также столярный клей. Priemer hmoždinky môže byť 8 až 12 mm a dĺžka 100 ÷ 120 mm. Na montáž hmoždinky v strede konca stĺpika je označený a vyvŕtaný otvor väčší ako hmoždinka v priemere o 1 ÷ 2 mm a hĺbka približne polovičnej dĺžky montážnej tyče. Potom sa otvor naplní lepidlom a do neho sa vloží hmoždinka. Pred pokračovaním by sa malo lepidlo dobre vyschnúť. Jeho prebytok, ktorý vyčnieva na povrch, je nevyhnutne odstránený okamžite po nalepení dielu. Je dôležité prilepiť spline presne vertikálne, inak bude baluster nainštalovaný na schodisku pokrivený.

Aby sa balerína upevnila na strmeň alebo schody, sú označené svojimi montážnymi bodmi, ktoré by mali byť umiestnené pozdĺž tej istej čiary. Na nájdených miestach vyvŕtajte otvory pre hmoždinky. Keď lepidlo na balustrách zaschne, ich koniec je potiahnutý vrstvou toho istého lepidla, naleje sa do otvoru na schodisku alebo strmeňa a potom sa kelímok pevne zasunie do otvoru. Pred tým, ako sa lepidlo vytvrdne, musí byť predradník dobre upevnený ... Súčasne sa regály vyrovnávajú, čo je riadené konštrukčnou úrovňou.

Upevnenie stĺpikov pomocou samorezných skrutiek

Najjednoduchší a najprístupnejší pre každého pána na upevnenie zábradlí, ako na bowstring, tak na schodoch, je ich upevnenie na samorezné skrutky s dĺžkou 80 ÷ 100 mm.

Inštalácia zábradlí pomocou samorezných skrutiek nespôsobí žiadne problémy. Klobúky zapínanie po inštalácii zábradlia maskovaný tmel dreva

Tento typ spojovacích prostriedkov sa nedá nazvať tradičným, avšak plne odôvodňuje očakávania spoľahlivého a odolného upevnenia. Skrutka sa priskrutkuje cez štrbinu do šnúry alebo schodíka zo strany, šikmo do otvoru, ktorý je pre ňu vopred vyvŕtaný s menším priemerom ako samotný upevňovací prvok. Vzhľadom k tomu, že uzáver skrutky musí byť zapustený do dreva, pre to, v hornej časti otvoru sa rozširuje (zahĺbenie). Po zaskrutkovaní skrutky do dreva je uzáver ukrytý v hniezde, ktoré je preň pripravené, otvory sú zamaskované tmelom na drevo vhodnej farby.

Je zrejmé, že skrutky sú zvolené tak dlho, že nespláchnu zábradlia schodov

Na zábradlia zábradlia je možné upevniť aj skrutkami. Ale na tento účel sa zvyčajne volia spojovacie prvky kratšej dĺžky, pretože v žiadnom prípade by nemali prechádzať cez zábradlie. Čiapočka skrutky je tiež rovnakým spôsobom uložená v rozloženom hniezde a potom maskovaná tmelom.

Teraz, keď sa zaoberáme metódami upevňovania zábradlí, môžete pristúpiť k úvahám o etapách montážnych prác na montáži rebríkového plota ako celku.

V nasledujúcej tabuľke s pokynmi bude predstavená jedna z možností montáže zábradlia schodišťa. Treba však poznamenať, že táto metóda nie je jediná, pretože každý majster pracuje podľa vlastného vzoru vypracovaného v priebehu rokov.

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
Po montáži schodov po schodoch je označená ich okrajová oblasť. Určí sa inštalačná linka podporných stĺpikov a stĺpikov.
Na značenie budete potrebovať ploché kovové alebo drevené dosky s dĺžkou rovnou dĺžke schodov, kovovým pravítkom, ceruzkou a stavebným štvorcom. Mimochodom, môžete použiť pozinkovaný profil, ktorý sa používa na montáž sadrokartónových konštrukcií.
Profil alebo pásik zapadá na okraj stupňov, približne v jednej vzdialenosti od okraja.
Potom sa meria presná vzdialenosť od okraja dosky po celej šírke kroku a pozdĺž nájdených bodov sa nakreslí čiara.
Tak, označenie všetkých krokov. Na konci procesu by sa všetky čiary na schodoch mali zhodovať so spoločným pruhom.
Ďalší krok je určený miestom upevnenia oporných pilierov, medzi ktorými budú upevnené stĺpiky.
Piliere by mali mať rozmer v priereze väčší ako stĺpiky, približne dvakrát. Napríklad, ak majú stĺpiky veľkosť 50 × 50 mm, stĺpiky by mali mať prierez aspoň 80 × 80 a výhodne 100 × 100 mm.
Na upevnenie oporných stĺpikov možno použiť skrutku alebo skrutku. Ak je tyč upevnená na drevenom povrchu, dĺžka upevňovacieho prvku by mala byť 100 mm a priemer by mal byť 8 ÷ 10 mm.
V tomto prípade sa používajú skrutky s kužeľovým závitom na type skrutky.
V znázornenom príklade je horná plošina, na ktorej spočíva rebrík, vyrobená z betónu. Očakávaním akčného plánu vopred sa preto do betónu na okraji plošiny zabudovala tzv. Hypotéka - je to kovová platňa s rozmermi 80 × 80 alebo 100 × 100 mm a hrúbkou najmenej 4 × 5 mm.
Nad platňou, presne vertikálne, je uvedená skrutka 100 mm dlhá a zvarená priemerom 8 mm.
Na spodnom konci nosného stĺpika je vyvŕtaný otvor zodpovedajúci priemeru zváranej skrutky.
Potom je tyč jednoducho navinutá na závitový kolík, ktorý je privarený k hypotekárnemu kolíku. Aby bol stĺp pevne pritlačený k povrchu podlahy, môže byť spodná časť vyvŕtaného otvoru mierne predĺžená.
Ak je nosný stĺp namontovaný na povrchu dosky, potom v ňom, ako aj na konci stĺpa, je vyvŕtaný otvor pre upevňovací prvok podľa predtým vyrobeného označenia.
Pól môže byť upevnený na vodorovnej ploche pomocou rovnakej skrutky.
K tomu budete musieť vŕtať priechodný otvor v drevenom povrchu rebríka a potom spustiť uzáver zo spodku, najprv naň položiť širokú kovovú podložku.
Pól môžete upevniť kolíkom, prilepiť ho na koniec stĺpa a potom do otvoru v kroku, alebo pomocou kolíka, otočiť ho najskôr do konca tyče a potom do dosky stupňov.
Jedným slovom, v ktoromkoľvek z vyššie uvedených spôsobov, ktoré sa zdajú byť vhodnejšie.
Zvyčajne je nosný stĺp na schodisku namontovaný na poslednom kroku a pritlačený k dolným stupňom predchádzajúceho kroku, čo mu dáva dodatočnú tuhosť.
Pri montáži nosných stĺpov je potrebné dbať na to, aby boli nielen dokonale zvislé, ale aj na tej istej linke, inak bude zábradlie schodísk zakrivené alebo nebude schopné vôbec stáť na mieste, ktoré je pre nich definované.
Inštaláciou oporných stĺpikov môžete pristúpiť k definícii montážnych bodov pre stĺpiky. Tento postup bude vyžadovať stavebný roh a pravítko.
Ak kroky majú dostatočne veľkú šírku, potom je na každom z nich najlepšie upevniť dva stĺpiky.
Všetky prvky zábradlia musia byť umiestnené v rovnakej vzdialenosti od seba. Zvyčajne, keď sú v každom kroku inštalované dva stĺpiky, vzdialenosť medzi nimi je 70 ÷ 80 mm.
Značky presného umiestnenia sa robia na predtým plánovanej spoločnej linke.
Po určovaní montážnych bodov zábradlia sa do nich vŕtajú otvory, cez ktoré sa regály upevnia na schody.
Ak je možnosť montáže zvolená pomocou hmoždiniek alebo kolíkov, potom sa pred nalepením upevňovacích prvkov do zábradlí musí polovica regálov trochu skrátiť tak, aby boli namontované presne pod madlo. Teda prvý stupeň zábradlia zostáva v pôvodnej výške a druhý, umiestnený bližšie k dolnému stupňu, je skrátený približne o polovicu výšky schodíka.
V každom prípade bude mať odrezaná časť svoju vlastnú veľkosť v závislosti od šírky a výšky schodíka.
Balóniky môžu byť pripojené k stupňom akýmkoľvek zo spôsobov opísaných vyššie alebo, ako v tomto prípade, pomocou skrutkovej skrutky, zoskrutkovaného odspodu cez priechodný otvor v platňovej doske do otvoru vyvŕtaného na spodnom konci stĺpika.
Na skrutku sa položí kovová podložka, potom sa zasunie zospodu schodiska do otvoru a priskrutkuje pomocou imbusového kľúča cez dosku do otvoru vyvŕtaného na konci stĺpika.
Na tento účel je vhodná skrutka s dĺžkou 80 mm a priemerom 6 mm.
Keď budú všetky schody upevnené na schodoch, na nich sa upevní vodidlo rovnej úrovne tak, aby prechádzalo cez horné rohy zábradlí.
Popruh je možné zaistiť svorkami.
Po tom, pozdĺž vodiacej čiary, na každom zo stĺpikov, ceruzka nakreslí čiaru budúceho rezu. Okrem toho je na vodiacej lište vyznačená aj zvislá poloha každého regálu.
Zábradlia musia byť očíslované tak, aby nedochádzalo k nejasnostiam pri ďalšej montáži konštrukcie.
Po tomto sa zábradlia opatrne odskrutkujú a vyberú z schodov. V strede ich hornej časti sú vyvŕtané otvory s priemerom 5 mm.
Potom sa pomocou koncovej píly vykonajú rezy pozdĺž označených čiar.
Ďalší krok zábradlia, podľa číslovania, sa má vrátiť na svoje pôvodné miesto a pripevniť k vodiacemu zariadeniu pozdĺž predtým vytvorených značkovacích čiar.
Teraz môžete ísť do práce na zábradlí. Prvá vec, ktorú treba urobiť, je určiť uhol rezu koncov tejto časti, pretože s nimi by mala byť spojená s podpornými stĺpikmi. Na tento účel môžete použiť nástroj ako Malka.
Skúsení tesári radia jednoducho nemeniť uhol nastavený na píle na umývanie zábradlí.
Predtým, než urobíte rezy, musíte presne určiť dĺžku zábradlia. Za týmto účelom sú umiestnené na okraji schodov, od nosného zvršku po spodný stĺpik a ceruzkou označujú ich presnú dĺžku, berúc do úvahy šikmý rez.
Šírka zábradlia by sa mala rovnať šírke oporných stĺpikov.
Potom sa na značkách vytvoria šikmé úseky tyčí zábradlia.
Ďalej sa musí koncová strana starostlivo očistiť brúsnym papierom.
Teraz na zábradlí reziva po celej jeho dĺžke je potrebné vyrezať drážku, ktorej šírka by mala byť rovnaká ako šírka stĺpikov.
Hĺbka drážky by mala byť 7 ÷ 8 mm.
Drážka by mala byť v strednej časti reziva, to znamená, že sa odchádza z okrajov 12 ÷ 15 mm.
Na výber takejto drážky, samozrejme, nemôže robiť bez ručnej alebo stacionárnej frézky.
Na bezpečné upevnenie zábradlia budete navyše potrebovať drevenú koľajnicu s hrúbkou 8 ÷ 10 mm a šírkou rovnajúcou sa šírke drážky vyrezanej v koľajniciach.
Podperilna popruh zaskrutkovaný skrutkami na horných koncoch stĺpikov, zatiaľ čo sú upevnené vodiacou koľajnicou.
Lišta nahradí poslednú a upevní regály v požadovanej polohe. Po upevnení je možné dočasnú vodiacu lištu demontovať.
Zábradlia sa položia na vrch dosky a priskrutkujú sa zdola pomocou samorezných skrutiek.
Okrem toho sú zábradlia, kdekoľvek sú nainštalované, upevnené dlhými skrutkami na podperné stĺpiky. Na tento účel sa na vonkajšej strane stĺpika vŕta otvor s priemerom 5 mm.
Najprv sa otvor rozširuje tak, že skrutka ide hlboko do dreva, približne o 20 mm, prechádza stĺpikom a je naskrutkovaný na koniec zábradlia o 30 ÷ 40 mm.
Dĺžka skrutky sa vypočíta v závislosti od veľkosti nosného stĺpika.

Okrem toho je potrebné pripomenúť, že pri montáži zábradlí na ich trvalé miesto na akomkoľvek mieste montáže sa odporúča, aby ich koncové povrchy boli potiahnuté lepidlom na drevo. To isté sa dá najlepšie dosiahnuť namontovaním popruhu a samotných koľajníc. Lepidlo, spevnenie, spevnenie štruktúry a jej odolnosť.

Zostavte si schodisko vlastnými rukami - nie je to také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Ak chcete získať solídny a spoľahlivý dizajn, v prvom rade je potrebné vykonať presné výpočty, berúc do úvahy výšku stúpania, voľný priestor, ktorý môže byť pridelený, ergonomické kritériá a dokonca výšku a váhu obyvateľov domu. Pri týchto výpočtoch je každý parameter dôležitý, počnúc hrúbkou a šírkou krokov a končiac časťou a výškou stĺpikov, ako aj ďalšími detailmi konštrukcie. Preto, aby bol schodišťový dizajn bezpečný a spoľahlivý v prevádzke, je najlepšie zveriť jeho výpočet špecialistom. A ak sa plánuje postaviť schodisko úplne nezávisle, potom bude potrebné presne sledovať vypracovaný výkres, pričom sa budú dodržiavať všetky rozmery v ňom uvedené.

Загрузка...