Schody

Schodiskové osvetlenie

Prítomnosť dvoch alebo viacerých poschodí v súkromnom dome samo o sebe naznačuje, že to nemôže robiť bez schodov. No, schody sa v takých podmienkach najčastejšie vykonávajú nielen funkčnú úlohu, ale sú aj dekoratívnym prvkom interiéru.

Zvýraznenie schodov - ktorý systém je najlepšie vybrať?

Konštrukcia a konštrukcia takýchto interloorových prechodov berie do úvahy rôzne odlišnosti. A prvá vec, ktorú je potrebné zvážiť pri začatí takejto práce, je zabezpečiť maximálny stupeň bezpečnosti prevádzky vytvorenej stavby. Tento koncept môže zahŕňať také momenty, ako sú nekĺzavé schodíky, pohodlné na zdvíhanie vo výške a šírke, optimálny uhol schodov schodov, pohodlné a odolné ploty. A ďalšie bezpečnostné možnosti - efektívne osvetlenie schodov. Je jasné, že osvetlenie schodísk vo vnútri súkromného domu by malo hrať aj dekoratívnu úlohu, to znamená, že by malo organicky zapadnúť do všeobecného štýlu interiéru.

Potom budeme hovoriť o poskytovaní osvetlenia pre tieto interloorové križovatky, ktoré môžu byť vybavené rôznymi spôsobmi as použitím rôznych svietidiel.

Schody v súkromnom dome sa môžu navzájom líšiť, a preto sú spôsoby ich osvetlenia vybrané podľa ich typu. Interfloorové priechody môžu byť rozdelené do niekoľkých druhov, a to ako materiálom ich výroby, tak aj dizajnovými prvkami.

Na začiatku stojí za to zvážiť rozdiely v materiáloch výroby, z ktorých sú dnes schody najčastejšie postavené.

Drevené schodisko s integrovaným krokovým osvetlením

 • Kameň a drevo Po mnoho storočí sa považujú za hlavné materiály pre stavbu schodiskových konštrukcií. Prírodné drevo je tradične tradičné pre ruskú architektúru, ktorá prakticky nemala „konkurentov“ a bola použitá na výstavbu vnútorných aj vonkajších schodov. Kameň je od nepamäti používaný na tento účel v Európe. Preto boli v zásade určené interiérové ​​a exteriérové ​​architektonické štýly.

V našej dobe sa kameň "v jeho čistej forme" používa zriedka. Používa sa hlavne na obklady betónových a tehlových schodov. Drevo na druhej strane nestratilo svoju polohu vôbec - používa sa na zhotovenie konštrukcií úplne, alebo sa používa aj na obkladanie schodov z iných materiálov.

Drevené schody sú skvelé nielen pre ruskú klasiku a eko-štýl, ale aj pre domy postavené a navrhnuté v takých smeroch ako "chata", "etnický", "krajina" a iné podobné.

Pri výbere schodišťa z dreva na výstavbu v dome, ktorý má byť osvetlený, je potrebné vziať do úvahy, že materiál patrí do skupiny horľavosti - G4, preto by elektrické rozvody napájajúce osvetľovacie zariadenia mali byť dobre izolované. Okrem toho, pre schody z tohto materiálu je potrebné vyzdvihnúť lampy s lampami, ktoré sa príliš nezohrievajú, a systémy s nízkym prúdom sa používajú najlepšie. Napríklad pre osvetlenie drevených konštrukcií by sa nemali používať zvyčajné pre všetky žiarovky, dokonca aj s nízkym výkonom, pretože sú nebezpečné práve vďaka vysokoteplotnému vykurovaniu.

Drevo používané na výrobu schodišťa so svetlom by malo byť ošetrené ohňovzdornými roztokmi, vďaka ktorým je materiál odolnejší voči vysokým teplotám, čo výrazne znižuje pravdepodobnosť požiaru v dôsledku prehriatia.

 • Kov, plast, sklo a iné materiály.

Plne kovové schody majú tiež "bohatú históriu", avšak v poslednej dobe nie sú veľmi populárne. Je to z mnohých dôvodov, medzi ktoré patrí okrem iného aj veľká hmotnosť konštrukcie, vysoké náklady na materiál a práca remeselníka, a nie veľmi dobré ukazovatele bezpečnosti - napríklad čisto kovové stupne môžu byť dosť klzké alebo traumatické.

Veľmi originálne schodisko - kombinácia kovu a skla s veľkolepým osvetlením krokov uvedených nižšie.

Preto sa kov najčastejšie kombinuje s inými materiálmi, čím sa z neho vytvorí rám, na ktorom sú upevnené drevené, sklenené alebo plastové schody. Tieto možnosti schodiska sú skvelé pre moderné minimalistické štýly, ako sú high-tech, techno, loft a ďalšie.

Let schodov s plotom z kovaných kovových častí. Tento klasický štýl je vhodnejší nástenné svietidlá na typ svietidiel.

Nehovoriac o schodoch, ktorých dizajn využíva kovové časti, vyrobené technológiou kovania. Takéto prechody môžu byť použité v klasickom štýle interiéru. A na osvetlenie pochodov v týchto "súboroch" sú najvhodnejšie vonkajšie lampy, ako sú lustre alebo nástenné svietniky.

Keď už hovoríme o kombinovaných konštrukcií, je tiež potrebné mať na pamäti horľavosť niektorých materiálov, napríklad niektoré druhy plastov, ktoré pri zahriatí, môže nielen topiť, ale aj emitovať toxické výpary.

Kov, na druhej strane, je dobrým vodičom elektriny, takže všetky vedenia, zakryté v kovových prvkoch konštrukcie, by mali byť uzavreté v dodatočnej špeciálnej flexibilnej izolácii.

Teraz sa obraciame na stručný prehľad typov schodov podľa ich konštrukcie.

Pochodové schodisko - možno najvhodnejšie pre časté používanie.

 • Letové schody, Tento typ rebríka sa dá nazvať najjednoduchšie stavať, takže sa najčastejšie volí pre inštaláciu v súkromnom dome, samozrejme, ak to priestor dovolí. V závislosti od výšky budovy a počtu jej poschodí, schody môžu mať jeden pochod alebo niekoľko. Takéto návrhy sú najpohodlnejšie na použitie a pre ne sú vhodné rôzne typy osvetlenia.
 • Točité schodisko, Ak plocha miestnosti nie je dostatočne veľká pre plnohodnotnú pochodovú stavbu, potom je často inštalované točité schodisko, aby vystúpalo do druhého poschodia alebo do podkrovia. Tento dizajn je najkompaktnejší, a ak je to žiaduce, môže sa zmestiť len na 1,2 - 1,5 m2. m.

Kroky točitého schodiska sú upevnené na stojane v špirále, na princípe skrutkového závitu - teda jeho názov.

Tento typ konštrukcie má veľa významných nevýhod, ale na osvetlenie je oveľa jednoduchšie ako akékoľvek iné. Osvetľovacie zariadenia môžu byť namontované na stredový axiálny stojan alebo na steny hrúbky podkrovia a nasmerované nadol. Preto môže byť osvetlenie točitého schodiska plne organizované aj po jeho vybudovaní, bez toho, aby sa narušila integrita jeho častí.

Vynikajúce riešenie pre moderné interiérové ​​štýly - schodisko na Bolets nezdá sa, že "ukradne" priestor vôbec

 • Schody do Bolza, Tento typ konštrukcie schodiska vyzerá "beztiažne", akoby "plával vo vzduchu". Jeho kroky sú upevnené na dvoch miestach: na jednej strane, na stene a na druhej strane na lodiach, to znamená, že medzi stojanmi stoja zvláštne regály.

Takéto schody nemajú prístup, čo z nich robí "transparentné", takže v miestnosti je maximum prirodzeného svetla. Táto kvalita je obzvlášť dôležitá pre moderné minimalistické štýly, kde prvým plánom je vždy zachovať čo najviac voľného priestoru.

Kroky tohto typu schodov sú vyrobené z akéhokoľvek materiálu, na žiadosť majiteľa, ale rám, na ktorom sú držané, je spravidla vyrobený z kovu. Osvetľovacie zariadenia podobného dizajnu môžu byť inštalované pod jeho schodíky, zapustené do nich alebo umiestnené na stenu.

Existujú aj iné typy rebríkov, ktoré kombinujú prvky vyššie opísaných odrôd. Napríklad, prechod medzi dverami, pozostávajúci z dvoch pochodov, môže mať (namiesto platformy medzi nimi) trámy vyrobené podľa princípu špirálovitého tvaru.

Kombinácia schodiska so sekciou "skrutky" behúňa

Typ rebríka je zvyčajne určený rozlohou domu a miestom, ktoré môže byť pridelené na jeho inštaláciu, ako aj štýlovým rozhodnutím interiéru.

Stáva sa tak, že schodisko do druhého poschodia sa môže stať jedinou dekoratívnou výzdobou haly alebo malej chodby. Podsvietenie by preto malo výhodne zvýrazniť jeho estetickú stránku.

Drevené dvuhmarchevaya schodisko s osvetlenými schodmi

Osvetlenie schodiska alebo jeho jednotlivých úsekov je možné zapnúť manuálne, tj z bežného kľúčového vypínača, alebo automaticky. Automatické ovládanie osvetlenia v rôznych oblastiach budovy je zahrnuté vo funkciách systému "inteligentného domova", alebo môže byť inštalované samostatne, v jednej oblasti.

Automatické podsvietenie

Automatické ovládanie podsvietenia je mimoriadne pohodlná možnosť, ktorá značne zjednodušuje prevádzku osvetľovacích zariadení. Môže fungovať rôznymi spôsobmi - reaguje na pohyb v miestnosti alebo na určenom mieste, dotýka sa určitej časti štruktúry, spúšťa sa z tlieskania alebo hlasového príkazu. Zároveň môže osvetlenie fungovať v jednom režime, to znamená, že bude mať len jeden stupeň intenzity, alebo sa svetlo zapne a vypne plynulo, s časovým oneskorením.

Automatický systém zapínania podsvietenia môže obsahovať rôzne ovládacie zariadenia, v závislosti od voľby spôsobu alebo spôsobu jeho prevádzky: 

Snímač pohybu zapne svetlá zabudované alebo pripojené k nemu len vtedy, keď sa ľudia pohybujú po schodoch hore

 • Snímač pohybu Je navrhnutý tak, aby automaticky zapol osvetlenie schodiska, keď sa v miestnosti objaví osoba. Akonáhle je výstup alebo zostup schodov dokončený, svetlo sa po určitom čase zhasne. Čas je zvyčajne 20 ÷ 25 sekúnd. Pomocou tohto senzora je lepšie zvoliť jeden režim osvetlenia.

Podsvietenie s pohybovými senzormi, ak sú zariadenia chránené pred vlhkosťou, rovnako vhodné pre vonkajšie aj vnútorné schody domu

 • Časovač nastavený v prípadoch, keď je vhodnejšie, aby sa osvetlenie rozsvietilo v určitom čase. Napríklad, keď je celá rodina v dome - to je často večerné hodiny.
 • Snímač zaťaženia alebo dotyk funguje, napríklad ak je naň umiestnené externé zaťaženie. To znamená, že svetlo sa môže zapnúť, napríklad, ak sa niekto začne pohybovať po schodoch alebo položí ruku na zábradlie.

Zvukový senzor, ktorý dáva riadiaci signál z hlasového alebo šumového príkazu. Musíme predpokladať, že rozumie nielen v čínštine)))

 • Zvukový senzor reaguje na hlas alebo bavlnu zapnutím alebo vypnutím svetla v interiéri alebo na schodoch.

Jedna z bežne používaných možností montáže senzora je na začiatku a na konci schodiska, s individuálnym osvetlením každého schodiska schodiska.

Treba poznamenať, že časové, pohybové alebo záťažové snímače sú často inštalované v komplexe, pričom vykonávajú určité prednastavenie. Napríklad systém osvetlenia schodišťa bude fungovať len na jednom z nich, a to len v určitom časovom období, napríklad od 19.00 do 23.00 hod. V iných časoch môže byť podsvietenie úplne vypnuté, pracovať v neúplnom, menej intenzívnom osvetlení alebo prenášať výlučne na ručné ovládanie. Takýto prístup k racionálnemu využívaniu existujúcich príležitostí pomôže výrazne ušetriť na spotrebovanej elektrine.

Bezdrôtové a konvenčné sieťové osvetlenie

Dnes je možnosť vybaviť schodiskové osvetlenie nielen z domácej siete, ale aj z iných, jednoduchších a bezpečnejších zdrojov. Preto budeme ďalej uvažovať o oboch možnostiach - sieťových a bezdrôtových, ktoré možno použiť na osvetlenie nielen schodov, ale aj inej oblasti súkromného domu.

Bezdrôtové schodiskové osvetlenie

Vhodnou a bezpečnou voľbou pre osvetlenie schodov je bezdrôtové svetlo zo samostatných zdrojov energie.

Okrem jednoduchosti používania sa inštalácia bezdrôtového osvetľovacieho systému výrazne zjednodušuje.

Ako príklad, zvážte jeden z nich podrobnejšie - to je pomerne populárny medzi spotrebiteľmi, bezdrôtové schodišťové osvetlenie "LED STAIR S-5".

Balenie obsahuje: dva snímače pohybu (na obrázku - poz.1), päť osvetľovacích zariadení (poz.2) a pokyny na inštaláciu systému. Súprava je už naladená na určitú frekvenciu prenosu riadiacich signálov a nie je potrebný žiadny zásah, to znamená dodatočné nastavenie. Každý z modulov pracuje na bežných batériách. Pri použití vysokokvalitných batérií je ich dostatok, podľa výrobcu, približne jeden rok.

Bezdrôtová súprava pre osvetlenie schodov "LED STAIR S-5"

Výhody takýchto bezdrôtových rebríkových osvetľovacích systémov zahŕňajú nasledujúce body: t

 • Nie je potrebné zapnúť hlavné osvetlenie.
 • Žiadne náklady na elektrinu.
 • Možnosť použitia podsvietenia aj pri úplnom dočasnom odpojení napájania domu.
 • Vďaka prítomnosti zabudovaných svetelných snímačov sa podsvietenie zapína len v tme. Tým sa dosahujú veľmi úsporné výdavky na nabitie batérie, ktoré by mali stačiť na jeden rok prevádzky v tomto režime.
 • Jednoduchá inštalácia zostavy nevyžaduje skúsenosti s život ohrozujúcimi napätiami, takže ju možno vykonávať nezávisle bez účasti špecialistov. Svietidlá môžu byť namontované na stenu alebo priamo na schody, sú priskrutkované skrutkami alebo nalepené na obojstrannú pásku. Jedným slovom, "návrhár pre amatérov".
 • Pre inštaláciu svietidiel a senzorov nemusíte vŕtať otvory alebo kanály pre pokládku káblov.
 • Svetelný systém poskytuje príjemné mäkké svetlo, z ktorého sa oči neunavujú.
 • Prevádzka systému je vysoko bezpečná. Nie sú žiadne vysoké napätia, a priori javy prehriatia alebo zapálenia z skratu nie sú možné.

Mäkké, príjemné, nie veľmi intenzívne svetlo s veľmi racionálnym výdavkom na batériu - dosť na bežné osvetlenie schodov

Pre každý osvetľovací prvok budete potrebovať tri batérie typu AAA (ktoré chcú volať - „malé prsty“). Podsvietenie sa zapne pri spustení snímača pohybu, keď sa v jeho blízkosti objaví osoba, a vypne sa 18 sekúnd po zastavení pohybu.

Inštalácia takýchto svietidiel a senzorov (a sú presne rovnaké, čo sa týka veľkosti a montážnych princípov na povrchu) nie je ťažké ani pre úplne neskúseného hostiteľa.

Malá veľkosť, jednoduchá inštalácia, bezpečnosť - a to je stále veľmi významná "oblasť pokrytia". Riadiaci signál z pohybových senzorov je teda stále prijímaný lampami vo vzdialenosti do 15 metrov!

Približná cena takejto súpravy je od 5500 do 6000 rubľov.

Video: Stojanové osvetľovacie LED svietidlá - Kit "LED STAIR S-5" t

Elektrické svetlá zo siete

Je omnoho ťažšie zapojiť elektrické a ovládacie káble, takže tento proces bude vyžadovať určité znalosti, maximálnu diskrétnosť a schopnosť pracovať so špeciálnymi zariadeniami a nástrojmi. Preto je najčastejšie vykonávať inštaláciu sieťového osvetlenia pozvaní špecialisti.

Vzhľadom k pomerne veľkému množstvu práce bude táto inštalácia osvetlenia stáť oveľa viac. Pre jeho inštaláciu, okrem samotných osvetľovacích zariadení, bude potrebný veľký počet vodičov rôznych typov a prierezov, snímačov pohybu, ak plánujete automaticky zapnúť systém, napájacie zdroje, relé, regulátory osvetlenia a ďalšie prvky, ktoré sú potrebné na spínanie všeobecného obvodu, budú potrebné. Okrem toho nemôžete robiť bez izolácie flexibilné vlnité rúrky, ktorá je elektrický kábel s jeho skrytý pás.

 • V prvom kroku sa vyberú alebo zostavia schémy elektrického zapojenia.

Príklad elektrickej schémy osvetlenia dvojmotorového rebríka s automatikou reagujúcou na pohyb (systém Argos so štyrmi senzormi)

 • Ďalej, so zameraním na zostavenú schému, všetky potrebné prvky sú zakúpené, pokiaľ sú potrebné, budú závisieť od veľkosti schodov, typu svietidiel a ich počtu. Často v obchodoch sú ponúkané a už vybavené systémy pre jedno alebo dvuhmarshevoy schody.
 • Potom, podľa schémy komunikácie sú stanovené. Najčastejšie je potrebné uchýliť sa k zničeniu stien. Ďalšou možnosťou je použitie nadzemných alebo soklových káblových kanálov, ale to už závisí od typu dokončenej alebo koncipovanej dekorácie v priestore schodísk.
 • Napájanie svietidiel sa môže líšiť aj v závislosti od typu. Inštalácia LED pásov je najjednoduchšia a bezpečnejšia. Сложнее будет монтаж бра или точечных светильников, которые, как правило, монтируются заподлицо с отделкой стен. В зависимости от схемы и выбранного принципа работы осветительной системы, производится коммутация приборов, обеспечивающих ее работоспособность и управление.Pomerne často musíte použiť dodatočné napájacie zdroje a ovládače pre osvetľovacie zariadenia.

Je zrejmé, že ak nie je trvalo pochopiteľné, ako systém funguje, ako sa vykonáva elektroinštalácia a správne prepínanie, je najlepšie, aby ste si túto prácu nebrali sami, ale zverili ju profesionálnemu elektrikárovi. Lepšie nie je riskovať - ​​chyby, ktoré sa udiali, alebo položiť cesty - to je len rozmaznaná úprava a mimoriadna starostlivosť, aby sa interiér dostal do poriadku. Nesprávne spínaný elektrický obvod však môže viesť nielen k vzniku skratu a odpojeniu celého domu od napájania, ale aj k vážnemu úrazu elektrickým prúdom a dokonca aj k nebezpečenstvu požiaru.

V tejto časti článku by ste mali aspoň stručne preskúmať typy svietidiel, ktoré sa používajú v svietidlách určených na osvetlenie schodov. A mali by sa posudzovať v bezpečnostnom kontexte aj v hospodárskom využívaní.

 • Halogénové žiarovky Vhodné pre rôzne svietidlá so zodpovedajúcou základňou. Poskytujú rovnomerné jasné osvetlenie miestnosti a sú pomerne hospodárnou alternatívou (v porovnaní s klasickými žiarovkami). Avšak k ich nevýhodám možno pripísať silnému teplu, keď žiaria, aby tieto lampy zapustili napríklad do drevených schodov - veľmi nebezpečné. Avšak príliš jasné svetlo na schodoch nie je naozaj potrebné.

 

Halogénové žiarovky - svetlá žiara, ale veľmi vysoké teplo, čo obmedzuje ich rozsah

Halogénové žiarovky sú navyše veľmi citlivé na prepätia, takže rýchlo vyhoria.

 • Neónové svetlávytvoriť jemné rozptýlené osvetlenie, ktoré je príjemné pre oči a nevytvára tiene. Tento typ svietidla sa vyznačuje dlhou životnosťou a je vhodný na inštaláciu v náročných krokoch, ktoré sa pri chôdzi neohýbajú.

Neónové žiarivky - veľmi dobré, zdá sa, možnosť zvýraznenia krokov. Ale „nežnosť“ takýchto svietidiel, to znamená nestabilita s dokonca bezvýznamným mechanickým zaťažením, často vystraší spotrebiteľov.

Nevýhodou tohto typu svietidiel je ich krehkosť, preto pri výbere svietidiel je potrebné uvažovať o spoľahlivom ochrannom kryte, ktorý chráni lampy pred mechanickými vplyvmi.

 • LED osvetlenieV posledných rokoch sa stali čoraz populárnejšími, pretože majú množstvo výhod, medzi ktoré patria:

- Sú prezentované vo veľmi širokom rozsahu - vo formách, typoch soklov, s výkonom generovaného svetelného toku, farbe atď. To vám umožní vybrať si tú správnu voľbu pre konkrétnu lampu - strop alebo stenu, lustre alebo svietidlá, bod alebo stuhu atď.

Zvyčajná forma svietidla, ale s LED "plnením". Ale toto je len jeden príklad najširšej škály LED zariadení.

- Počas žiary je ohrev lampy, pásky alebo trubice veľmi mierny, čo z nich robí ohňovzdorné;

- LED svietidlá - mimoriadne úsporné. Ich spotreba elektriny v porovnaní s klasickými žiarovkami s podobným svetelným výkonom sa líši o takmer rádovo!

- Okrem hospodárnosti v spotrebe energie je výhoda pri používaní LED svietidiel tiež vo veľmi pôsobivom období ich prevádzky, teda v sľubovanej "životnosti motora".

Rôzne príslušenstvo a pravidlá pre ich umiestnenie v priestoroch

Vyššie boli vymenované najobľúbenejšie svietidlá používané na osvetlenie schodísk. Ale moderný trh je bohatý na iné ponuky. Ak máte záujem o informácie o správnosti výberu a umiestnení osvetľovacích zariadení, kliknite na odkaz na článok nášho portálu - "Typy svietidiel a výpočet osvetlenia miestnosti".

Na osvetlenie priečok sa používajú rôzne svietidlá, ktoré sú umiestnené v rôznych oblastiach schodiska alebo na okolitých plochách.

Je možné použiť svetelné zdroje:

 • Osvetľovacie pásky alebo rúry.
 • Reflektory, zapustené alebo nad hlavou.
 • Nástenné svietniky.
 • Nadzemné osvetlenie s lustrami.

Každá z možností by sa mala posudzovať samostatne a súčasne by sa mali posudzovať ich výhody a nevýhody.

LED pásik alebo trubica

Podsvietenie LED pásik alebo trubica s LED prvkami je pomerne populárna, pretože má mnoho výhod oproti iným spôsobom osvetlenia schodov. Všetko, čo potrebujete na inštaláciu tohto systému, nájdete v špecializovanom obchode s elektrickými zariadeniami.

Ohybné trubice LED majú rôzne odtiene vyžarovaného svetla, takže z prezentovaného rozsahu je možné zvoliť ten, ktorý je najvhodnejší pre konkrétny interiér.

Páska aj trubica sú predávané meračom, takže pred nákupom musíte merať oblasti, kde bude nainštalované podsvietenie.

LED páska - môžete si kúpiť požadovanú dĺžku, tak ako v obchode sú narezané podľa požiadaviek zákazníka, s násobnosťou zvyčajne 500 alebo dokonca 250 mm.

LED páska - to sú LED diódy, spájkované do transparentnej pružnej, ale odolnej plastovej pásky, s určitým krokom. Tento dizajn pripomína girlandu vianočného stromu. LED pásky môžu mať rôzne farby, ale najobľúbenejšie je biela, ktorá môže byť studená alebo teplá. Pre osvetlenie schodov, každá možnosť je vhodná, takže výber zostáva pre majiteľov domu.

Pri kúpe pásky alebo trubice s diódami LED je potrebné kúpiť káble, regulátor, spínač a snímače odozvy, ak plánujete systém automatizovať. Treba mať na pamäti, že všetky tieto súvisiace zariadenia budú musieť byť umiestnené niekde a „zamaskované“.

Niektoré varianty LED pásky majú lepiacu základňu, dočasne uzavretú ochranným podkladom, ktorý sa odstráni bezprostredne pred montážou podsvietenia. Táto možnosť výrazne uľahčuje a urýchľuje inštaláciu systému osvetlenia.

LED pásy sa používajú na inštaláciu pod schodmi schodov, v špeciálnej skrinke na stene, pozdĺž schodiskovej konštrukcie, alebo pod zábradlím plota.

Páska LED, prilepená pod madlami, priaznivo zdobí plochu schodov, čím dáva mäkké svetlo na schodoch, ako aj pôvodne rozdeľuje stenu na svetlejšie a tmavšie miesta.

Inštalačné možnosti pre LED flexibilné zariadenia - veľa, a len niektoré z nich sú uvedené vyššie. Flexibilita a možnosť bezplatnej zmeny dĺžky otvára široké priestory pre kreatívne experimenty, až po vytvorenie individuálnych výkresov alebo dokonca z panelov svetelných trubíc alebo rúr.

Vďaka všetkým uvedeným vlastnostiam tohto typu osvetlenia ho možno použiť na schody vyrobené v akomkoľvek štýle. Hlavnou vecou je vybrať správnu farbu a dobré umiestnenie svetelných prvkov.

Približná schéma pripojenia LED pásikov alebo elektróniek k elektrickej sieti cez napájací zdroj.

Za účelom pripojenia pások k napájaciemu zdroju je tento pás rozrezaný na segmenty (zvyčajne nie viac ako päť metrov, ale to určuje výrobca). Každý z týchto segmentov samostatne musí byť pripojený na elektrický obvod určený špeciálne na osvetlenie schodov.

Výhody osvetlenia s LED pásmi alebo rúrkami zahŕňajú nasledujúce vlastnosti týchto prvkov:

 • Primeraná cena osvetľovacieho systému.
 • Jednoduchá inštalácia.
 • Nízka spotreba energie.
 • Schopnosť vytvárať rôzne svetelné efekty.
 • Minimálne riziko skratu alebo požiaru.
 • Dlhá životnosť.
 • Ak jedna LED zlyhá, páska sa nebude musieť meniť, pretože zostávajúce prvky budú stále fungovať.

Osvetlenie schodiskového schodiska

Bodové osvetlenie schodísk, ktoré je vybavené použitím malých svietidiel, vyzerá veľmi pôsobivo. Tieto zariadenia sa nazývajú „bod“ a sú inštalované s určitým krokom na jednom alebo viacerých povrchoch, pozdĺž schodov alebo priamo na schodoch.

Bodové osvetlenie sa už dávno nevyskytlo, ale okamžite získala najširšiu popularitu

Ak chcete zistiť, ktoré inštalačné možnosti pre bodové svetlá existujú, tie najobľúbenejšie stoja za zváženie o niečo viac:

 • Nástenné bodové osvetlenie, Tento spôsob inštalácie zariadení je najlepšie predvídať pred stenou, ktorá susedí so schodmi. Je to spôsobené tým, že vedenie musí byť skryté pod dokončovacím materiálom.

Bodové svetlá na stene pozdĺž schodiska, s veľmi originálnym radiálnym rozptylom svetla

Najvhodnejšou voľbou pre zdobenie stien pre bodové osvetlenie je sadrokartón, je vhodné vybaviť čisté otvory v požadovanej veľkosti a nainštalovať do nich bodové svetlá, ktoré môžu mať rôzne tvary. Sadrokartón dokonale vyrovnáva steny, rovnako ako akékoľvek dekoratívne povrch je dobre pripojený k nemu.

 • Reflektory v krokoch, Aby bolo možné túto možnosť osvetlenia vybaviť, je potrebné v krokoch vyvŕtať otvory pomocou korunového vrtáka, ktorý zodpovedá priemeru svietidla. Aby však elektrické svietidlá mohli fungovať, musia byť pripojené k elektrickej sieti, a preto budete musieť spustiť kábel pod povrchom schodov. Ak sa tak nestane pri stavbe schodov, potom pri pokládke káblov bude potrebné demontovať niektoré detaily konštrukcie a po dokončení práce ich nainštalovať na miesto. Tento proces komplikuje usporiadanie podsvietenia.

Reflektory ako aj LED pásky môžu osvetliť schody v rôznych farbách. Mimochodom, vyliezť taký rebrík, ktorý nemá žiadny vonkajší plot, v tme je veľmi riskantný biznis.

Ak sa inštalácia svietidiel vykonáva súčasne s konštrukciou schodov, potom sa môžu inštalovať rôznymi spôsobmi - jeden po druhom v strede javiska alebo dva pozdĺž jeho okrajov. Najčastejšie je zvolená druhá možnosť inštalácie, hoci obyčajne stačí jedno svietidlo na jeden krok. Zároveň bude možné ušetriť nielen na kúpe elektrických spotrebičov, ale aj na spotrebovanej elektrine.

Reflektory, zapustené v stúpačkách, dobre osvetľujú povrch schodov

Ďalšou možnosťou inštalácie takéhoto podsvietenia je umiestniť bodové svetlá na povrch stúpačky. Ak sú lampy nainštalované podľa tohto princípu, potom svetlo, ktoré vyžaruje, úplne osvetlí základný stupeň, ktorý, ako vidíte, je celkom pohodlný.

 • Stojací lampa. Ak rozhodnutie o osvetlení schodiska prišlo potom, čo bolo postavené schodisko, a tam nie je túžba vŕtať schody alebo steny, môžete ich nainštalovať pozdĺž steny alebo stĺpikov tak, že nasmerujete svetlo na povrch schodíka. Na tento účel sú v špecializovaných predajniach prezentované malé podlahové svetlomety, ktoré sú pripevnené na schody samoreznými skrutkami alebo pripevnené na samolepiacom podklade. Výhodou tohto typu zariadenia je možnosť smerovania svetla do požadovanej oblasti.

Nástenné svietniky

Pre osvetlenie schodov v niektorých štýloch sú ideálne nástenné svietniky s modernými alebo retro tvarmi.

Nástenné svietidlá, zavesené pozdĺž schodov schodiska, plne zvládajú úlohu efektívneho osvetlenia

Tento typ osvetlenia je zavesený na stene, na konzolách, ktoré sú na ňom upevnené. Zapojenie je zamaskované v stene alebo pod schodmi. Ak nie je možnosť alebo túžba šiť povrchy, potom je na ne pripevnený špeciálny dekoratívny káblový kanál, cez ktorý bude napájaný zdroj do svietidiel.

Sconces poskytujú intenzívnejšie osvetlenie a každý z nich je schopný osvetliť dostatočne veľkú plochu, takže budú potrebovať oveľa menej než reflektory, takže sú usporiadané s približným krokom 1000 ÷ 1500 mm - táto vzdialenosť bude závisieť od dĺžky schodov. Pre jednostupňové rebríky je často dosť dosť aj jedno svietidlo. Ak sa schodisko skladá z dvoch pochodov spojených plošinou alebo schodiskom, potom je pri tomto otočení potrebné nainštalovať nástenné svietidlo, ktoré osvetlí nielen samotnú plošinu, ale aj časti schodísk, ktoré sú k nej najbližšie, čo je obzvlášť dôležité, ak majú zložitú konfiguráciu.

Niekoľko príkladov svietidiel pre osvetlenie schodov

Pri usporiadaní osvetlenia pomocou sviečok sa zvyčajne kombinujú do jedného elektrického obvodu a pripoja sa k jednému spínaču. Ak je snímač pohybu pripojený k tomuto obvodu (jeden alebo niekoľko), potom je celkom možné vytvoriť systém, ktorý automaticky zapne svietidlo pozdĺž osoby vystupujúcej zo schodov.

Konštrukcia nástenného svietidla môže byť zvolená tak, aby boli v dokonalej harmónii s hlavnou lampou.

Osvetlenie lustrových schodov

Podsvietenie schodišťového lustra bude na mieste, ak sú v dome vysoké stropy a interiér je zariadený v príslušnom štýle. Luster by mal byť prirodzene v súlade so všetkými prvkami dizajnu schodov a obkladu stien.

Ak je nad schodiskom vysoký strop, osvetlenie môže byť usporiadané aj pomocou originálneho lustra v súlade so štýlom interiéru.

V štandardnom súkromnom dome je možné túto variantu schodiskového dizajnu splniť len zriedka, pretože na to musia byť vytvorené vyššie uvedené podmienky. Tento typ osvetlenia sa používa hlavne vo verejných budovách, napríklad v hoteloch alebo supermarketoch.

Ak je presne tento druh osvetlenia plánovaný, potom kábel na pripojenie lustra je ukrytý v strope alebo je privedený cez podkrovie.

Luster, zavesený aj nad dvojitým pristávacím rebríkom, zabezpečí úplné osvetlenie celej stavby.

Luster môže mať veľmi maškarné tvary, líši sa počtom lámp a ich typom

Často sa na osvetlenie schodov vo veľkých domoch s priestrannými schodiskami používajú kaskádové lustre, na ktorých sú osvetľovacie zariadenia umiestnené na rôznych úrovniach alebo vo forme špirály, čo umožňuje súčasne osvetliť celú zdvíhaciu konštrukciu.

Možnosť kombinovaného osvetlenia

Vynikajúcou možnosťou osvetlenia by bolo použitie niekoľkých typov svietidiel, ktoré je možné zapnúť súčasne alebo samostatne. Napríklad, ak je potrebné zvýrazniť len kroky, môžu byť na nich alebo pod nimi namontované reflektory alebo pásové svetlá. A ak je to potrebné, osvetlite celú miestnosť - svietidlá sú zavesené na stene pozdĺž konštrukcie.

Príklad kombinovaného osvetlenia schodiska. Každý systém môže pracovať nezávisle od druhého.

Takéto osvetlenie môže byť pripojené k automatickému riadeniu, ktorého prevádzkový režim je podľa potreby programovaný vlastníkmi.

Po pochopení všestranných vlastností osvetlenia schodiska je potrebné ich zhrnúť, zdôrazniť kritériá, s ktorými by malo byť osvetlenie tejto zóny v súlade.

Výber systému osvetlenia schodišťa sa musí spoliehať na niektoré kritériá pre jeho posúdenie.

Patria sem nasledujúce body, ktoré by sa mali zvážiť: pri výbere systému a zariadení na jeho realizáciu

 • Nákladovo efektívne osvetlenie, pretože podsvietenie sa zapne pomerne často, ak je schodisko prevádzkované nepretržite.
 • Zabezpečenie bezpečného pohybu za každých okolností. Je veľmi dôležité, aby sa v prípade výpadku prúdu na schodoch podľa možnosti zabezpečilo samostatné osvetlenie. Môže to byť LED svietidlo alebo lampa, ktorá prijíma energiu z batérie alebo batérie. Takéto predpovede pomôžu vyhnúť sa traumatickým situáciám počas obdobia úplného výpadku elektrickej energie v dome, čo, bohužiaľ, nie je niečo neuveriteľné. A to je obzvlášť dôležité, ak medzipodlažná chodba, kvôli nejakým konštrukčným úvahám, nemá spoľahlivý vonkajší plot.
 • Podsvietené schodiská sú obzvlášť potrebné, ak miestnosť, v ktorej sa nachádzajú, nemá prirodzené svetlo.
 • Dôležitým kritériom výberu bude samozrejme harmonické spojenie osvetlenia so štýlom interiéru a vlastnosťami výzdoby schodiska samotného.
 • Osvetlenie by malo byť pokojné a príjemné, nespôsobovať nepríjemné pocity, nie slepé oči. Je potrebné vyhnúť sa takémuto umiestneniu zariadení, v ktorých bude prúd svetla poslaný na tvár osoby pohybujúcej sa po schodoch hore.
 • A samozrejme, každý hostiteľ, ktorý si zvolí systém, musí zhodnotiť svoj vlastný potenciál z hľadiska možnosti samoinštalácie alebo potreby uchýliť sa k volaniu špecialistu.

Teraz, keď sme sa zoznámili s hlavnými spôsobmi organizácie osvetlenia schodov, pochopili, ktoré lampy sú vhodné na tento účel, môžete pristúpiť k vývoju vašej vlastnej schémy osvetlenia a zostaviť zoznam všetkého potrebného na jej inštaláciu.

Загрузка...