Plotová konštrukcia

Drevený plot na kovových stĺpoch

Každý majiteľ prímestskej oblasti sa celkom oprávnene pokúša nejakým spôsobom oplotiť svoj majetok. Preto je výstavba plota vždy zahrnutá do zoznamu priorít a často sa začína montovať ešte pred začiatkom výstavby hlavného domu. Varianty stavby takýchto plotov - veľa. Ale aj napriek veľmi širokej škále materiálov ponúkaných na predaj, a to ako všeobecné konštrukcie a špeciálne navrhnuté pre výstavbu plotov, drevené ploty zostávajú jedným z najpopulárnejších.

Drevený plot na kovových stĺpoch

Drevené ploty sa používali od nepamäti a dokázali svoju praktickosť. Je pravda, že ploty boli a stále sú - drevo z neustáleho kontaktu so zemou je rýchlo biologicky odbúrateľné a vek drevených stĺpov, bohužiaľ, je krátky. Ale nič v našej dobe nezabraňuje nájsť pevnejšie riešenie. Napríklad drevený plot na kovových stĺpoch vydrží oveľa dlhšie. Ide o takéto ploty a bude sa o nich diskutovať v tejto publikácii.

Prečo sú drevené ploty tak populárne a zatiaľ nebudú "zaujať pozíciu" vedenia? Odpovede na túto otázku sú úplne zrejmé:

 • V prvom rade je to dostupnosť materiálu a jeho relatívne nízka cena.

Vo väčšine regiónov krajiny nie je nákup reziva vážnym problémom. Navyše, plot nevyžaduje žiadne "elitné odrody", to znamená, že náklady na materiál môžu byť pomerne mierne

 • Práca s drevom, so základnými zručnosťami a správnym nástrojom, je vždy oveľa jednoduchšia ako pri iných materiáloch. Dobre reaguje na spracovanie, ľahko sa montuje do potrebných konštrukcií pomocou najbežnejších spojovacích prvkov (klince alebo skrutky), pre ktoré sa nevyžaduje žiadne špeciálne vybavenie. Jednoduchosť inštalácie je tiež uľahčená tým, že materiál je celkom ľahký, to znamená, že takmer všetky operácie môžu byť vykonané nezávisle, bez pomoci asistentov.

Veľmi originálny a pekný plot je možné postaviť aj z nebrúsenej dosky alebo dosky.

 • Žiadny iný materiál nemôže prirovnať k drevu prirodzenosť, "prirodzenú čistotu".
 • Drevo má veľmi krásnu prirodzenú textúru, preto sa často snaží zachovať a dokonca zdôrazniť použitie špeciálnych lakov alebo impregnácií. Nič vám však nebráni v úplnom maľovaní dreveného plotu povlakmi odolnými voči poveternostným vplyvom. To znamená, že vzhľad plotu je ľahké priniesť do celkového dizajnu lokality.
 • Drevený plot má veľmi vysokú zachovateľnosť. Nebude ťažké demontovať časti v miestnom poškodenom priestore a nahradiť ich novými.

To všetko - ploty z obyčajného dreva. To znamená, že pre kreatívnych vlastníkov a ich zručné ruky neexistujú žiadne zvláštne obmedzenia pre kreativitu.

 • Drevené ploty môžu dostať veľmi zložité formy - to všetko závisí od zručností a predstavivosti majiteľov stránok.
 • S dobre zvoleným materiálom a vysoko kvalitnou konštrukciou plota sa ukázalo, že je veľmi trvanlivý.

Samozrejme, drevo nie je bez nedostatkov.

 • Patrí sem predovšetkým postupné "starnutie" materiálu, to znamená jeho citlivosť na biologickú degradáciu a poškodenie parazitickou mikroflórou a hmyzom. To sa môže a musí bojovať tým, že sa časti plotu podrobia spracovaniu pomocou špeciálnych impregnácií. Tieto zlúčeniny majú antiseptický účinok, dávajú stromovej štruktúre hydrofóbnosť, to znamená schopnosť neabsorbovať vlhkosť. A často sú zároveň dekoratívnym náterom, ktorý dáva plotu požadovaný odtieň, bez toho, aby sa skrývala prirodzená štruktúra drevených častí.

Drevo bez riadneho spracovania nie je veľmi trvanlivý materiál. Ale teraz existuje mnoho kompozícií, ktoré tento nedostatok zosvetlia na minimum.

 • Ďalšou charakteristickou nevýhodou dreva je možná deformácia častí spôsobená zmenami vlhkosti. Pre stavbu plota musíte použiť sušený materiál. A opäť zdôrazňuje dôležitosť jeho spracovania, takže drevo nie je nasiaknuté atmosférickou vlhkosťou a vodou, ktorá vypadáva zo zrážok.
 • Často je možné splniť skutočnosť, že drevený plot sa pripisuje nízkej odolnosti voči vonkajšiemu mechanickému namáhaniu. S týmto možno argumentovať. Samozrejme, že každý opitý moron môže rozbiť plot, ak je to potrebné. Ale s rovnakým úspechom bude spláchnuť alebo ohnúť plot z vlnitej lepenky, preraziť alebo dokonca úplne zničiť plot časť bytu alebo vlny bridlice. To je len na obnovenie integrity dreveného plotu - a jednoduchšie a rýchlejšie.
 • Existuje všeobecný názor, že drevené ploty tiež nevykonávajú bezpečnostné funkcie. Ale potom znova - všetko nie je také zrejmé. Útočník, ak je „zameraný“ na konkrétny objekt, nie je veľký rozdiel v tom, aký druh plotu sa má pohybovať.

To isté platí aj pre zachovanie samotného plota - určite môžete ukradnúť drevené časti plota. V tomto ohľade sú však rovnako zraniteľné ploty z vlnitej lepenky alebo dokonca sieťovina s retiazkou. To znamená, že neexistujú žiadne osobitné výhody oproti iným typom dreva. A otázky ochrany ich územia sa zvyčajne riešia inými spôsobmi, v ktorých plot hrá len pomocnú úlohu obmedzujúcu lokalitu.

A pre bezpečnostné funkcie je lepšie premýšľať nad inými opatreniami - dobre, v našej dobe neexistujú žiadne nedostatky s možnosťami. Sú to tradičné (napr. Strážni psi) a moderné kamerové a poplašné systémy.

 • Často pred plotom je hlavným cieľom - obmedziť vonkajší pohľad na oblasť pre zvedavé oči. A v tomto prípade sa môže drevený plot celkom vyrovnať s úlohou. Takže, aby ploty boli úplne pevné, alebo umiestnite detaily takým spôsobom, aby pri zachovaní „transparentnosti“ pre normálne vetranie oploteného územia stále vytvárali požadované „súkromie“ lokality, takmer úplne blokovali výhľad.

Ak chcete úplne skryť svoje územie pred zvedavými očami zvonku, drevený plot môže byť vyrobený ako pevný, alebo môžete upevniť plot v rozloženom poradí na oboch stranách plota.

Stupeň „priehľadnosti“ plota je však vo všeobecnosti veľmi subjektívna záležitosť v závislosti od lokálnej „konjunktúry“. V mnohých oblastiach sa stále zachovávajú tradície „otvorenosti“. To znamená, že ploty sú hlavne konštruované tak, aby vizuálne označovali svoje územie a ako bariéra, napríklad pre hydinu, a aby sa neizolovali od celého okolitého sveta.

 • Nakoniec, drevené ploty sú často obviňované za ich krehkosť. Tiež veľmi kontroverzné vyhlásenie. Tieto ploty budú vyťažené aj z najkomplikovanejšieho materiálu s jeho kvalitným spracovaním a vydržia jeden a pol až dve desaťročia. A to, ak vezmeme do úvahy jednoduchosť drobných opráv alebo ešte rozsiahlejšiu výmenu dielcov, veľmi veľa. A niektoré dreviny nemôžu stratiť svoje vlastnosti po mnoho desaťročí, ak nie zabudnúť na včasnú starostlivosť o plot.

Trvanie prevádzky plota však závisí nielen od špecifických vlastností jeho „dreveného komponentu“, a dokonca ani od toho nie. Spoľahlivosť stĺpikov je "základným kameňom" trvanlivosti plota.

Inštalácia kovových stĺpov pre plot a bude diskutovaná v ďalšej časti publikácie.

Čo sa bežne používa na kovové ploty

V prvom rade, aký materiál sa najčastejšie používa na inštaláciu takýchto nosičov.

 • Oceľové rúry kruhového prierezu, s vonkajším priemerom, spravidla najmenej 50 mm, s hrúbkou steny o 3 mm m viac. Rúrky (hadice) sa v tejto úlohe veľmi dobre predvádzajú - majú výrazne hrubé steny a dobrú antikoróznu ochranu. Ak pozorne vyhľadávate na internete, nájdete ponuky takýchto ojazdených rúr - pravidelne sa odpíšu a nahradia novými na vrtnom zariadení alebo pri rekonštrukcii tlakových potrubí. Ale pre piliere - bude slúžiť veľmi dlho.

Rúrkové rúrky odstránené z "štandardnej" operácie sa často strihajú a predávajú presne na použitie ako podpery pre ploty. Stojí za to pozrieť ...

 • Profilové rúry so štvorcovými (od 50 x 50 mm) alebo obdĺžnikovými (od 60 x 40 mm) sekcií, tiež s hrubou stenou, od 2,5 mm a viac. Takéto podpery sa môžu vyrábať nezávisle zakúpením rúrky požadovaného prierezu na kovovom základe alebo dokonca zakúpením ako hotového výrobku. Pravda, hotové stožiare s už zváranými montážnymi konzolami a aplikovaná antikorózna ochrana môžu byť oveľa drahšie.

Je možné zakúpiť hotové plotovky z tvarovaného potrubia. Majú už zvárané montážne "uši" na upevnenie priečok plota, zátky z horného konca, aplikovaný antikorózny náter.

 • Pri mokrých, ílovitých, močaristých pôdach s veľkou hĺbkou prenikania mrazu je vhodnejšie použiť skrutkové pilóty. Je dôležité, aby bol stĺp podopretý na stabilnej vrstve, ktorá nie je vystavená mrazivému opuchu, a zároveň má spoľahlivú oporu, ktorú poskytuje veľká plocha lopatiek.

V niektorých prípadoch je najlepšou voľbou pre montáž podpery pre ploty skrutkové pilóty.

Takéto piloty sa zvyčajne nakupujú v hotovej forme. Pre drevené ploty nie je potrebné kupovať príliš silné podpery. V štandardnom sortimente vyrábaných pilót sú teda k dispozícii modely SVS-57 a SVS 76 (SVS je zváraná skrutka a číslo udáva priemer potrubia).

Pre príklad - výkres štandardnej hromady SVS-57

Napríklad, pre zriedkavú plot, ktorý nebude „zachytávať vietor“ kvôli vysokému vetru, SVS-57 je dosť, ale zvyčajne je vhodnejší pre ploty z reťazovej siete. Pre často umiestnené shtaketnika, alebo najmä pre úplne pevný plot, bude vhodnejšie, aby pilot SVS-76.

Inštalácia takejto podpory je samostatný rozhovor, takže tento článok nebude braný do úvahy. Ale na našich stránkach - dosť informácií o tejto otázke.

Čo potrebujete vedieť o skrutkových pilótach?

Možno žiadna iná nadácia nespôsobuje také aktívne spory medzi priaznivcami a oponentmi tejto technológie. Viac o výhody a nevýhody zakladania pilótových skrutiek Prečítajte si špeciálnu publikáciu nášho portálu.

 • Oveľa menej často sú drevené ploty inštalované na iných oceľových profiloch (uhly alebo kanály). Ak takáto vec nastane, je to spravidla podpora zo starých oplotení a pravdepodobne ju raz nainštaloval majiteľ, ktorý pracoval v stavebnej a montážnej organizácii, kde bolo možné naraz získať nejaký podobný materiál za nič. A pokiaľ ide o ich nosnosť, takéto podpery stále strácajú rúrky, okrúhle alebo tvarované. Takže - nie je možnosť.

Akékoľvek kovové podpery sú vhodné pre to, že na ne môžete použiť rôzne spôsoby upevnenia krížov (žilkovaných) plota.

- Ak je zvárací stroj a schopnosť pracovať s ním, potom nie sú žiadne problémy vôbec. Konzoly jedného alebo druhého typu sú privarené k stĺpu, ku ktorému sú už pripevnené drevené diely.

Ak je možné vykonávať zváracie operácie, potom môžu byť konzoly alebo montážne miesta jednoducho navarené na kovové podpery.

Alebo iný prístup - samotné ploty sú vyrobené z oceľovej rúrky a privarené k stĺpikom. A potom je montáž dreveného shtaketinu priamo na oceľovú žilu.

Ďalší spôsob, ako používať zváranie, je to, že prozhiliny tvarovanej rúrky sú pripevnené k stĺpikom a drevený plot bude k nim pripevnený samoreznými skrutkami.

- Ale môžete úplne urobiť bez zvárania. Jedna z možností - špeciálne držiaky sú pripevnené na stĺpiky na skrutky alebo samorezné skrutky, čo bude dobrý základ pre ďalšiu montáž drevených alebo kovových priečok. Podobné konzoly sú vyrábané pre kruhové rúrky.

Pohodlné konzoly, presne prispôsobené veľkosti nosnej rúrky, umožňujú vyhnúť sa použitiu zvárania.

Prax viac zjednodušujúce prístupy. Napríklad drevené zvislé regály sú priamo pripevnené silnými samoreznými skrutkami k rúrke a od nich ďalej "tancujú" pri montáži plota.

Stručne povedané, zjavnou výhodou kovových podpier je, že si môžete myslieť na najvhodnejšie pre seba a zároveň - spoľahlivý spôsob, ako ďalej zostaviť štruktúru plota.

Ako nainštalovať piliere?

 • Samozrejme, práca začína označením miesta, sledovaním čiary plota, určením špecifických bodov inštalácie podpery. Značkovacím operáciám musí často predchádzať čistenie plotu, čistenie veľkých kameňov, plánovanie povrchu, odstraňovanie pňov, odstraňovanie kríkov atď. Ale sú to náklady na akúkoľvek výstavbu.

Prvé kroky označujú čiary, pozdĺž ktorých by mal byť plot umiestnený. Je možné, že budú prebiehať práce na čistení týchto pásov z hrubých nečistôt a vegetácie, ktoré bránia v práci

Najpohodlnejší spôsob, ako začať, je presne nastaviť rohové príspevky. Toto pole medzi nimi môže byť vytiahnuté na sledovaciu šnúru alebo kábel a pozdĺž tejto čiary môžete už označiť stredy otvorov pre inštaláciu všetkých medziľahlých podpier pozdĺž celej strany plota. Najčastejšie sa inštalácia podporuje 2,5 metra. Toto, samozrejme, nie je dogmou, ale pre obyčajný plot-plot sa takéto rozpätie javí ako optimálne.

Kábel medzi rohovými stĺpikmi je vhodnejší na napínanie cez vrch, takže nie je nastavený len presný riadok v smere, ale aj výška každého medziľahlého stĺpika. Kábel, ktorý je natiahnutý vo výške, nezasahuje do vykopávacej diery, nedostane sa počas všetkých ostatných operácií. Okrem toho bude ľahšie značenie a kontrola vertikálnej inštalácie podpery.

Šnúra alebo šnúra napnutá cez hornú časť rohových stĺpikov značne uľahčí značenie ohradenej čiary a montáž podpery.

 • Ak sú naplánované body stĺpcov, môžete pokračovať v inštalácii podporných zariadení. A tu je dôležité zvoliť tú správnu technológiu pre najspoľahlivejšiu fixáciu kovového stĺpika v zemi.

Aby sa podpora stala spoľahlivým základom, aby odolala vonkajším mechanickým účinkom, vrátane vetra, čo je obzvlášť dôležité pre ploty s vysokým vetrom, odporúča sa, aby boli v pôde uložené do hĺbky aspoň 1/3 výšky plota. Napríklad pri dvojmetrovom oplotení bude asi 700 ÷ 800 mm. Ale stále je to - s vysokou únosnosťou pôdy a absenciou javov jej zimného opuchu. Na ílovitých, prehnaných, močaristých pôdach je nevyhnutné ponoriť podperu do hĺbky pod úrovňou mrazu. Toto pravidlo sa však odporúča vždy dodržiavať na každom type pôdy.

Najčastejšie používané metódy montáže stĺpikov sú znázornené na nasledujúcom diagrame.

Niekoľko spôsobov montáže a upevnenia kovových stĺpikov do zeme

a - jediný spôsob, ktorý nezahŕňa predkopanie vrtu na inštaláciu podpory. Kovová tyč sa jednoducho zasunie do zeme do požadovanej hĺbky.

Je zrejmé, že tento prístup nie je najvhodnejší a najspoľahlivejší. Stabilizácia podpery do zeme v pevnej hĺbke bez špeciálnej techniky nie je ľahká úloha, dokonca ani na pružnej pôde. A to platí aj v prípade, ak skalný pás nespadne. Okrem toho je pri takomto blokovaní veľmi ťažké presne udržiavať vertikálnu podperu, najmä ak musí byť dosť vysoko nad zemou.

Tak okrem absencie fázy zemných prác sa takýto prístup nemôže pochváliť žiadnymi významnými výhodami.

b - táto metóda, ako aj všetky ďalšie, už vyžadujú predbežné vŕtanie studne na inštaláciu stĺpa. Používa sa metóda čiastočného (kombinovaného) betónovania.

Schéma znázorňuje variant, keď je spodná časť studne zanesená zmesou sutiny alebo jednoducho pôdou a horná polovica je betónovaná do úrovne zeme. Zdá sa, že nie je to zlé, čo sa týka ekonomického využitia betónu, ale je to práve ukázaná možnosť, ktorá sa stáva najzraniteľnejšou voči opuchu mrazom.

Podporu vytlačili sily napučania pôdy mrazom.

Dohodnite sa, že betónový "korok" sa nachádza v hornej časti studne, to znamená, že je v oblasti maximálneho dopadu pôdnej expanzie počas mrazenia. V dôsledku toho sa po niekoľkých rokoch, alebo dokonca skôr, môže objaviť smutný obraz - póly sú vytlačené zo zeme a plot je zdeformovaný.

Pri tomto spôsobe čiastočného betónovania kolóny sa minimalizuje pôsobenie síl napučania pôdy.

Čo robiť Zdá sa, že takýto prístup je optimálny. Studňa (poloha 2) sa vykopáva do hĺbky pod úrovňou mrazu a betónovanie (poloha 3) po inštalácii stĺpika (poloha 1) sa vykonáva v jeho spodnej časti, kde je vplyv vztlakových síl buď úplne neprítomný, alebo zanedbateľný. Ну а верхняя часть скважины вокруг столба затем плотно забивается щебенкой или песчано-гравийной смесью (поз.4) - такое заполнение даже при полном промерзании во влажном состоянии неспособно создать усилия для выдавливания опоры вверх.

Недостатком подобного подхода можно считать то, что при бетонировании нижней части скважины, иногда бывает сложно, до схватывания раствора, удерживать столб строго в вертикальном положении - именно из-за незаполненности верхней части. To však možno vyriešiť inštaláciou dočasných záloh.

v - kompletná betonáž celej studne. Spoľahlivosť podpory inštalácie sa samozrejme zvyšuje, ale už vďaka vyššej spotrebe betónového riešenia. Aj v tomto prípade nie je vylúčený vplyv pomerne významných tangenciálnych síl na zdvíhanie. Tomu sa dá vyhnúť, ak použijete špeciálnu technológiu betónovania - to bude podrobne opísané nižšie.

g - blokovanie podpory, ktorá je tiež jedným zo spôsobov, ako pôsobiť proti zamrznutiu pôdy. Tento prístup sa zvyčajne praktizuje v oblastiach náchylných na zimný "pohyb", ale len pri inštalácii podpier, ktoré podľa plánu nebudú vystavené príliš veľkému externému zaťaženiu. Pre ľahký drevený plot bude táto metóda plne uplatniteľná.

Drvený kameň sa používa ako kamenivo, veľká frakcia CGS, stavebný odpad je možné vsadiť do hmoty - tehlové boje, betónové fragmenty a pod. Takéto plnenie vytvára druh pufra, odpisovej vrstvy a intumescenčné sily prakticky nebudú pôsobiť na podperu. Okrem toho sa zásyp stáva dobrou drenážou na odvádzanie dažďa a roztopenia vody z povrchu podpery.

Nevýhody, okrem už spomenutých, zahŕňajú komplexnosť vysoko kvalitných, rovnomerných a veľmi hustých podbíjaní sutiny v celej hĺbke vrtu.

Ak sa zvolí jedna z technológií betonáže podpery, potom sa často kombinuje s inou operáciou - naplnením celej dutiny potrubia rovnakým roztokom. To poskytuje dodatočnú pevnosť stĺpika a vnútorný povrch dostane spoľahlivú ochranu proti korózii.

Na betónovanie sa zvyčajne používa obvyklá pieskovo drvená kamenná cementová malta značky M200, ktorá sa ľahšie pripravuje na mieste, po častiach, ako inštalácia stĺpikov. Množstvo betónu a počiatočných ingrediencií na jeho miešanie pomôže rýchlo vypočítať kalkulačku umiestnenú nižšie.

Kalkulačka na výpočet množstva betónu pre montáž kovového sacieho stĺpika

Prejdite do výpočtov

Pre obzvlášť ťažké, pokiaľ ide o mrázové bobtnanie pôdy, a ešte viac - pre inštaláciu na takých úsekoch stĺpov, ktoré budú značné zaťaženie, sa odporúča použiť špeciálnu technológiu betonáže. Často sa nazýva „fínsky pilier“. A obyvatelia Fínska, krajiny drsného podnebia a nekonečných jazier a močiarov, o týchto otázkach určite vedia veľa.

Inštalácia sacieho stĺpika pre "fínsku technológiu" - krok za krokom

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
To, čo už bolo spomenuté vyššie - sily namáčania mrazom doslova stláčajú betón, ktorý je betónovaný, obvyklým spôsobom a najmä - iba v hornej časti vrtu, stĺpy.
Navrhovaná metóda umožňuje inštaláciu podpory, ako sa hovorí, "navždy". Zahŕňa kompletné betónovanie v celej hĺbke studne, ale horná časť nad hladinou zamrznutia pôdy je v puzdre.
Ako taký rukáv sa použije kus plastovej kanalizačnej rúry s priemerom 110 mm.
Najlepšie je použiť oranžové rúry na tieto účely - sú navrhnuté špeciálne pre externú komunikáciu, to znamená, že majú väčšiu pevnosť a odolnosť voči teplotným extrémom.
V tomto príklade sú rúry rozrezané na 800 mm segmenty.
Rúry budú inštalované v studniach, pre ktoré sa používa ručný šnek s priemerom čepele 180 mm.
Ak sa plánuje vykopať studne do veľkej hĺbky (a to sa zvyčajne stáva pri použití tejto technológie), malo by byť možné postaviť vrtnú tyč.
Aby nedochádzalo k riedeniu prebytočných nečistôt na stavenisku plota, a aby vybraná pôda jednoducho nezasahovala do práce, odporúča sa okamžite ju vybrať na vybrané miesto. To znamená, že na to potrebujete auto.
Majster, ktorý zdieľa svoje skúsenosti v praxi práce, sa opakovane stretol s nepriechodnými, veľmi hustými ílovými vrstvami, pozdĺž ktorých sa lopatky vrtáka začínajú skĺznuť, bez toho, aby narazili do zeme.
Našiel spôsob, ako prekonať takéto prekážky. Na tento účel použite výkonnú nízkootáčkovú elektrickú vŕtačku.
Pre ňu sa pripravuje špeciálny „vrták“ - jedná sa o výkonný vrták s priemerom 40 mm, do ktorého je privarený „predlžovací kábel“ prútu, dlhý 1,5 m a priemer 14 mm.
Je jasné, že pri vykonávaní takejto práce sa nedá robiť bez lopaty.
A keď sa betónovanie stane najvhodnejším nástrojom.
Pomocné nástroje pre prácu na studni.
Dlhý kovový háčik pomôže vytiahnuť kamene, ktoré prišli počas vŕtania.
A ak sa hotová dobre pred inštaláciou podpory začne plniť vodou, potom taký domáci "fit" z plastovej fľaše pomôže získať ju pred betonážou.
Ako plánoval pán, pilier hore bude naplnený betónom.
Túto úlohu zjednoduší domáci lievik vyrobený zo šesťlitrovej plastovej fľaše z pitnej vody.
Bežný žliabok z pozinkovaného stupňa pomôže s plnením plastového puzdra riešením.
Pripravené prísady na prípravu betónového roztoku.
Nie je ukázané, ale len vrece cementu.
Objem riešenia na inštaláciu jedného piliera vyžaduje malé, takže pán sa rozhodol pre jeho prípravu len plošinovú plošinu.
Na tieto účely bude slúžiť aj list plochej bridlice.
Nástroj, bez ktorého, pravdepodobne, žiadna konštrukčná operácia môže robiť - úroveň. Pomôže pri správnom zobrazení stĺpcov vertikálne.
Domáce olovo zo silnej nylonovej šnúry s ťažkým orechom viazaným na ňu.
Kábel bude "zverený" a ďalšia dôležitá operácia.
Oceľový kábel - rozprestiera sa medzi extrémnymi rohovými podperami a nastaví smer a nastavenú výšku podpier.
Namiesto kábla je možné použiť aj oceľový drôt s priemerom 2-3 mm, ale je povinný - celý kus.
Dlhá drevená lata 15 × 50 mm pomáha pri podbíjaní naliatej malty a tenká kovová trubica je dobrá pri „lepení“ - prepichnutí betónu, aby z neho vytekala vzduchové bubliny a maximalizovala zhutnenie.
Zobrazí sa príklad inštalácie jedného stĺpika. Rohové podpery sú už nainštalované skôr (s použitím presne tej istej technológie).
Medzi nimi na hornom okraji ich struny je napnutá. Z neho je najvhodnejšie spustiť značenie.
Je dôležité, aby ste tento kábel čo najviac dotiahli, aby bola vôľa minimálna.
Na napnutom lane sa hodí improvizovaná olovnica - šnúra s viazanou maticou.
Plumb line presne presúva líniu napnutého kábla k zemi.
Teraz stačí presne odložiť odhadovaný krok inštalácie stĺpov zo susednej, už predtým umiestnenej podpory pomocou rulety.
V tomto prípade bol rozstup stĺpika 2600 mm.
Tu je miesto inštalácie ďalšej podpory. Je možné poznamenať, zatĺkané kolík.
Olovnica je dočasne odstránená nabok tak, aby nezasahovala do výkopových prác. Stále je však potrebné riadiť vertikálnosť vŕtania studne a pre presné vloženie tyče.
Predtým, ako začnete kopať studňu, má zmysel okamžite varovať a podporovať sa. je to jednoducho vysvetlené. Studňa sa môže začať plniť vodou zo zeme alebo z náhleho dažďa, takže je lepšie vykonať betonáž ihneď po jej vŕtaní do vypočítanej hĺbky. Potrubie po antikoróznom ošetrení stále potrebuje čas na vytvrdnutie základného náteru alebo farby.
V tomto príklade sa na stĺpiky používa štvorcová rúrka 50 × 50 mm. Dĺžka potrubia - 3300 mm. Z toho 2000 klesá na výšku stĺpika nad zemou a 1300 klesá.
Venujte pozornosť - na spodnej strane potrubia je vyrezané okno. Jeho okraj sa nachádza vo vzdialenosti 120 mm od konca a dĺžka tohto okna je tiež 120 mm.
Tento trik zvyšuje pevnosť betónovej podpery v zemi, umožňuje vytvoriť spoločný monolit betónu, ktorý plní studňu s podobným plnením samotnej rúrky.
Rúra musí byť dôkladne očistená od hrdze, nečistôt a mastných zvyškov.
Najlepší zo všetkých druhov s touto kovovou kefou namontovanou na "brúske".
Potom musí byť povrch potrubia odmastený, napríklad lakovým benzínom.
Po vyschnutí rozpúšťadla je celý povrch rúrky potiahnutý špeciálnym antikoróznym základným náterom alebo farbou.
Niekedy sa pre podzemné lokality používa bitúmenový základný náter.
Skúmavky sa podrobili príslušnému ošetreniu a nechali sa uschnúť.
Môžete pristúpiť k príprave ďalšej studne.
Pred začatím práce s ručnou vŕtačkou má zmysel vykopať malú jamu. Jeho stred je riadený rovnakou olovnicou.
Spustí sa proces vŕtania.
Ak budete mať šťastie, mal by ísť bez akýchkoľvek špeciálnych komplikácií.
Stáva sa, že narazíte na kamene, ktoré musíte zavesiť kovovým hákom a vytiahnuť.
Vybraná pôda je najlepšie okamžite, bez meškania, vyhodená do neďalekého kolieska.
Pri plnení auta sa pôda prepravuje na miesto jej dočasného uskladnenia.
Ak máte ťažký priestor pre potopenie, môžete skúsiť vŕtať tri - štyri otvory v spodnej časti vrtu pomocou vŕtačky s výkonným vŕtačom inštalovaným na dlhej tyči.
Potom sa cvičenie spravidla úspešne prejde.
Počas procesu vŕtania, potrubie olovnice spustené do vrtu pomôže zaistiť, aby smer prieniku bol správny, zvislý, a nepôjde na stranu.
S prehlbovaním pôdy je vŕtačka postavená s ďalšou jednobodovou činkou.
Keď sa približné odhady, hĺbka vŕtania blíži vypočítanej hodnote, periodicky sa meria.
Je to celkom jednoduché. Je potrebné len vopred merať vzdialenosť od spodného okraja čepele vrtáka k držadlu.
Napríklad vieme, že dĺžka vŕtačky k nitkovému krížu rukoväte po nainštalovanom predĺžení je 2100 mm. Meriame vzdialenosť od tohto držadla ku káblu, ktorý je napnutý zhora.
Vzhľadom k tomu, že naša podpora má dĺžku 3300 mm a jej horný koniec po inštalácii by mal byť v jednej rovine s káblom, musíme kopať, až kým sa nameraná vzdialenosť rovná 1200 mm.
Meranie na tomto obrázku ukazuje, že zostáva len veľmi málo - asi 45 ÷ 50 mm.
Keď je studňa úplne pripravená, môžete hniesť betónový roztok.
Majster vypočítal, že na úplné naplnenie jednej studne a potrubia pomocou tejto technológie si vyžaduje 40 litrov betónu.
Rúra je inštalovaná v studni.
Jeho súlad s líniou plota a vertikálnou polohou sa dá opäť ľahko ovládať pomocou olovnice.
Malý trik. Potom, čo je daná rúra umiestnená do požadovanej polohy, je možné držať jej dočasnú fixáciu, pripevniť inštalačný kábel k napnutému káblu.
Majsterské ruky sú tak uvoľnené pre nalievanie betónu do spodnej časti studne.
A ak je to potrebné, na opravu tejto pozície bude možné po ukončení tejto výplne.
Stĺpec je nainštalovaný na svojom mieste, správne umiestnený a dočasne fixovaný - môžete vyplniť ponukovú časť studne.
V tomto príklade bude táto plocha odliata do výšky 600 mm od dna.
Roztok nie je nalievaný naraz - postupne, približne 100 mm na výšku jamky.
Uskutoční sa "lepenie" - cez naplnenú hmotu sa opakovane prepichne úzka trubica, aby sa zabránilo dutinám.
Hĺbka výplne môže byť riadená drevenou koľajnicou so značkou na nej. Rovnaká koľajnica je maximálne možné podbíjanie betónu.
Po betónovaní spodnej časti vrtu do plánovanej výšky sa skontroluje poloha stĺpika, odstráni sa upevnenie väzníka na kábel.
V dôsledku toho musí nosník nakoniec zaujať požadovanú polohu.
Plastový rukáv je na ňom položený cez vrch stĺpika. To ide dole, celú cestu do vrazeného betónového riešenia.
Vzhľadom k tomu, že dĺžka vložky je 800 mm a od úrovne betónu k povrchu pôdy - 700 mm, plastová rúrka vyčnieva 100 mm zhora, ako bolo zamýšľané.
Všetok vonkajší priestor medzi puzdrom a zemou s najvyššou možnou hustotou je naplnený zmesou piesku alebo piesku a štrku.
Plnenie piesku sa vykonáva aj vo vrstvách, 100-150 mm, s povinným podbíjaním každej vrstvy.
Plnenie vedie až k celkovému povrchu pôdy.
Ďalšou operáciou je vyplnenie samotnej vložky betónom.
Keď je potrebný cínový žliabok, bude pre nich veľmi výhodné nasmerovať roztok do dutiny plastového potrubia.
Bude užitočné pripomenúť, že tu sa odlievanie strieda s zhutňovaním betónu.
Operácia pokračuje, kým celý rukáv "pod šnúrou" nebude naplnený roztokom.
A zostáva len vyplniť dutinu samotného stĺpca roztokom.
Na tento účel sa do konca profilovej rúry vloží samonosný lievik - jeho závitové hrdlo takmer dokonale zapadne do priemeru vnútornej časti podpery.
Roztok betónu sa naleje do dutiny kolóny bez veľkého zhonu, postupne po častiach.
Ak je to potrebné, betón sa „pomáha“ klesať dolu pomocou dlhého prútu.
Plnenie sa vykonáva až na vrchol, až kým sa roztok nestane malým "viečkom".
Všetko, na čom pracuje na inštalácii podpory, sa považuje za úspešne vykonané. Môžete prejsť na nasledujúci príspevok.
Je možné, že takáto technológia sa bude zdať niekomu "zaťažujúca". Ale s takýmto prístupom si môžete byť istí, že podpora sa vyrovná s teoreticky možnými zaťaženiami, ktoré môžu spadnúť na plot.
Žiadne sily mrazivého zdvíhania nijakým spôsobom nenarušia danú polohu.
Výsledný valcový "pódium" len podčiarkuje presnosť stĺpca.
A betónové plnenie potrubia, okrem dodatočnej pevnosti a antikoróznej vnútornej ochrany, umožňuje zváranie vykonávať cez stenu bez zvláštneho nebezpečenstva, pretože betón prispeje k efektívnemu odvádzaniu tepla.

Táto časť článku ukáže niekoľko príkladov montáže dreveného plotu. Líšia sa tak v usporiadaní drevených častí plota, ako aj v spôsobe upevnenia na kovové podpery.

Inštalácia dreveného shtaketnik na zvárané kovové rámovej konštrukcie

V prvom príklade sa majstri rozhodli urobiť plot (priečny nosník) plota aj z tvarovanej rúrky. Ich prístup k inštalácii shtaketinu si tiež zaslúži pozornosť - pomocou šablón sa práca vykonáva rýchlo a veľmi presne.

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
Začína ako obvykle. Označenie plota pre montáž stĺpov. Podpery budú umiestnené v 2,5 m prírastkoch. Na vŕtanie studní sa používa ručná vŕtačka s priemerom čepele 220 mm. Profilové rúrky s prierezom 50 × 50 mm opäť pôsobia ako stĺpiky.
Pôda na stavenisku sa javí ako pomerne stabilná, preto sa predpokladá, že podpery sa budú inštalovať do hĺbky 1000 mm. Ale zároveň bude studňa úplne naplnená betónom.
Na urýchlenie a zjednodušenie procesu prípravy malty sa používa mobilný miešač betónu s relatívne malým objemom.
Mimochodom, toto vám umožňuje pripraviť roztok priamo v mieste inštalácie stĺpa a naliať betón priamo z miešača do studne. Prirodzene, v tomto prípade sa vykonávajú obvyklé operácie „lepenia“ a maximálneho zhutnenia naplneného roztoku.
Po nainštalovaní všetkých regálov a odlúpnutí betónového odliatku sa inštaluje rámová konštrukcia. Na tento účel sa najprv vykoná označenie, aby namontované priečky zaujali presne vodorovnú polohu a boli umiestnené v presne nastavenej vzdialenosti od úrovne zeme. Pre profilovaný profil profilovej rúrky 20 × 40 mm. Sú privarené k regálom. Začiatočne zváraná horná priečka ...
... a potom, podobne, spodná, prebiehajúca po povrchu zeme. Osobitná pozornosť je venovaná presnosti inštalácie prodilínu, pretože horný mostík sa okrem iného stane východiskovým bodom pre prácu so šablónou pri inštalácii shtaketinu - to bude uvedené nižšie.
Spojenie podpery a žilky je v podšívke, z ulice. Táto metóda bola zvolená preto, že shtaketiny na rovných čiarach budú namontované s rovnakým rozstupom bez prestávok na podperách.
Rozmiestnené územie sa nachádza na svahu. Preto je potrebné striedať rovné úseky s lištami na vodorovnej úrovni oplotenia. To sa robí preto, aby sa plot oplotil pozdĺž celej dĺžky plota umiestneného približne v rovnakej výške od zeme. Prirodzene, v každej z týchto sekcií budú stĺpiky vyrovnané na jednej úrovni. Rámová konštrukcia budúceho oplotenia je namontovaná.
Avšak v mieste maximálneho rozdielu úrovne terénu bolo rozhodnuté doplniť konštrukciu oploteného rámu betónovou páskou. Táto páska nebude vykonávať žiadnu nosnú funkciu, jej úlohou je jednoducho „zušľachtiť“ vzhľad výsledného výškového rozdielu. Označuje sa pod priekopou na inštaláciu haly. Šírka liatej pásky bude iba 150 mm.
Príprava dosiek na debnenie, zrazenie ...
... a potom sú štíty umiestnené na mieste. Sú vystužené podperami.
Príprava betónového roztoku M200. Dodáva sa na pracovisko a potom sa opatrne naleje do debnenia lopatou.
Okamžite vykonali všetky potrebné úkony na zhutnenie naliateho betónu. Povrch budúcej pásky je starostlivo zarovnaný na určenú úroveň. debnenie je možné odstrániť asi po týždni. V tomto čase bude niečo robiť.
Один работник отряжен на окончательную обработку каркасной конструкции. Необходимо сколоть шлак на сварных швах, тщательно прокрасить эти швы, а затем покрыть антикоррозионной краской-грунтом и все металлические детали основания забора.
Používa sa špeciálna farba, ktorá umožňuje aplikáciu priamo na tenkú vrstvu oxidov. Preto sa neuskutočnilo dôkladné odizolovanie hrdze "metal dol".
Paralelne sa v improvizovanej stolárskej dielni vykonáva výroba shtatínu. Používa sa hranová doska 20 × 100 mm. Plot by mal mať priemernú výšku 1900 mm a zároveň by mal vydržať asi 100 mm medzi zeminou a plotom. (Približne - pretože na svahu môže táto vzdialenosť „plávať“ aj v rámci jednej sekcie, pretože všetky dosky budú zarovnané na rovnakej horizontálnej úrovni). Preto sú všetky polotovary presne narezané na jednu veľkosť 1 800 mm.
Dosky, aj keď orezané, ale nie plánované. A plot z toho môže po maľovaní vyzerať nedbanlivo. Preto je každý detail spracovaný na spojovacom stroji. Predná a zadná strana dosky sú spracované v jednom priechode. Master používa špeciálne zariadenie, ktoré umožňuje tesné, s pravou svorkou, ale zároveň - je bezpečné posúvať dosku na spojovacom bubne.
Tu je, je to jednoduché zariadenie. Doska z preglejky hrubá 10 mm, na ktorú je pre pohodlie priskrutkovaná domáca drevená rukoväť. Skrutky sú priskrutkované cez preglejku, takže ich špička vyčnieva zospodu doslova 1,5 ÷ 2 mm - aby sa zabezpečilo správne uchopenie, keď sa doska podáva do spoja.
Podobné spracovanie sa vykonáva na koncových rovinách dosiek na oboch stranách. Akonáhle je materiál pripravený, môže byť dodaný na miesto, kde je nainštalovaný plot.
Je rozhodnuté inštalovať shtaketiny v krokoch po 50 mm. Ako to urobiť čo najrýchlejšie a najefektívnejšie tak, aby všetky dosky boli po prvé striktne zvislé a po druhé - ich hrany boli zoradené presne na rovnakej horizontálnej úrovni v rámci sekcie? Práca bude výrazne zjednodušená, ak urobíte jednoduchú šablónu prípravku.
Šablóna sa skladá z dvoch príručiek. Prvý nastavuje vôľu medzi pätníkmi - na to sú naskrutkované prepojky, ktoré presne nastavujú požadovanú vzdialenosť. Okrem toho je pripojená k obvyklej úrovni konštrukcie, ktorá je potrebná na monitorovanie vertikálnej inštalácie. Druhý sprievodca je stlačený. Presne umiestni výšku plotu.
Postup je nasledujúci: - Prvý vodič visí na ohradení plota a pevne pritláča k predtým nainštalovanému plotu. Vertikálna inštalácia je monitorovaná - aj keď sa musí rešpektovať, ak sú zobrazené predchádzajúce časti. Ale opäť sa uistite - nikdy neublíži. - Vezmite ďalšiu shtaetinu a pevne pritlačte k prvému vodítku. Tým sa nastaví požadovaná vôľa medzi doskami.
Ďalším krokom je stlačenie tlmivky na opačnej strane druhého vodidla. Na tomto vodidle je na zadnej strane priskrutkovaná obmedzujúca doska, s ktorou sa opiera o horné jadro plota.
A na koncovej časti je na vrchu zabalená samorezná skrutka v presne nastavenej vzdialenosti od spodného konca nosnej dosky, ktorá definuje výšku plota nad hornou priečkou rámu.
Ďalej je všetko jednoduché. Po nainštalovaní shtaketiny sa druhý vodič privedie dole, až po doraz zadnej dosky, do žilkového jadra. A vrchná samorezná zátka v tomto okamihu tlačí dole shtaletina, čím ju presne odhaľuje na potrebnú výšku pre všeobecnú úroveň.
Zostáva len konečne opraviť plot na žilkované. Na tento účel sa použijú skrutky so šírkou 35 mm s kovovým hrotom. To vám umožní robiť bez dodatočnej operácie vŕtania otvorov. S dobrým skrutkovačom, keď sa aplikuje dostatočná sila, samorezná skrutka s istotou prechádza cez oceľovú stenu s hrúbkou 2,5 mm a je v nej bezpečne upevnená.
Ráčnový skrutkovač je nastavený tak, aby hlavy samorezných skrutiek, o 0,5 ÷ 1 mm, boli ponorené do dreva. Toto lakové pole poskytne dodatočnú ochranu pred predčasnou koróziou. Po prvé, shtaketin je priskrutkovaný k hornej žile a potom, po dodatočnej kontrole vertikálnej polohy, k dolnej. Lesk pomerne úzky, takže na upevnenie bude stačiť jedna skrutka na stred.
Použitie šablóny umožňuje dvojici pracovníkov zostaviť plot veľmi rýchlo a efektívne. Na obrázku je znázornená inštalácia oplotenia na mieste, kde bola odliata betónová páska.
Ak sú k dispozícii slobodní pracovníci, potom je možné okamžite, paralelne s inštaláciou vykonať spracovanie už nainštalovaných častí plota.
Na ošetrenie drevených častí sa používa antiseptická impregnácia s tónovacím efektom "Cofadex". Je hojne aplikovaný štetcom, pričom nezabúda na pokrytie všetkých koncových strán dosiek.
Výsledok práce: veľmi elegantný, hladký, trvanlivý a dobre chránený plot zvonku je pripravený.

Inštalácia nového dreveného plota, ktorý nahradí demontovaný starý

V tomto príklade bude úloha skôr, ako budú majstri trochu jednoduchší. Namiesto starého, ktorý sa má demontovať, sa má nainštalovať nový drevený plot. Súčasne zostávajú na mieste nosné kovové stĺpiky s montážnymi konzolami, ktoré sú k nim privarené. Zdá sa, že práca sa vykonáva v južnej oblasti - pôda má dobrú hustotu a stabilitu, nie je predmetom zdvíhania, takže poloha pilierov v období dlhodobej prevádzky (hovoria asi 30 rokov) sa moc nezmenila. To značne zjednodušuje a urýchľuje celý proces inštalácie plota.

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
Tento plot, ktorý slúžil niekoľko desaťročí a stal sa v tomto čase dosť chátrajúcim, musí byť nahradený novým.
V tomto prípade sa podpery použijú staršie.
Keď naraz inštalovali starý plot, neobťažovali sa - niektoré časti boli jednoducho priťahované k stĺpom s drôtom.
Začína demontáž starého oplotenia.
Táto operácia nevyžadovala veľa úsilia.
Ilustrácia jasne ukazuje staré stĺpiky s „ušami“, ktoré sú k nim privarené - na ne bude namontovaný nový plot.
Viac času sa nevenovalo ani tak demontáži, ako odstráneniu odstránených úsekov a vyčisteniu priestoru na inštaláciu nových.
Pozostatky starých plotov sa odstránia a uložia na zvolenom mieste.
Choď teraz na palivové drevo.
V predstihu boli zhotovené nové úseky palice.
Umiestnenie ich prozilínu, pre ktoré sa použila tyč s rozmermi 40 x 50 mm, sa okamžite zvolilo s prihliadnutím na umiestnenie inštalačných miest privarených na kovové póly. Tak, že za predpokladu, že potrebný priestor od povrchu zeme - 100 mm.
Samotné shtaketiny sú vyrobené z hobľovaných dosiek s prierezom 100 × 15 mm.
K oploteniu v tomto prípade neexistujú žiadne požiadavky na implementáciu funkcie "bezpečnosti". Ide len o oplotenie a bariéru pre hydinu.
Úseky sa prenášajú na miesto inštalácie.
Dĺžka úsekov počas ich montáže bola rovná vzdialenosti medzi osami kovových stĺpov.
Úsek sa hodí na miesto určené na montáž.
Aby bolo možné dočasne upevniť sekciu do požadovanej výšky, môže byť na uľahčenie dokončenia jej ďalšieho upevnenia podopretá na spodnej strane obloženiami z orezaných dosiek.
Všetky nájdené potrebné pozície môžete prejsť na upevňovaciu časť.
Na tento účel sa použijú bridlicové klince so širokým uzáverom.
Ako už bolo uvedené na fotografiách vyššie, montážne miesta privarené k stĺpikom majú veľké oká.
Poloha nechtu, ktorý má byť poháňaný, je zvolená tak, že prechádza okom a spočíva na jeho spodnom okraji.
Klinec je zatĺkaný úplne, kým sa nezastaví s klobúkom do dreva.
Rovnakým spôsobom sa necháva hrebeň preniknúť cez dolnú žilu.
Operácia sa presne opakuje na protiľahlom okraji sekcie palice, to znamená na ďalšom nosiči.
Z opačnej strany oplotenia sú klince, ktoré prešli otvormi konzol, ohnuté kladivom.
Ale stále je to dočasná oprava.
Môžete pokračovať k inštalácii ďalšej časti.
Nakoniec sú všetky časti plota nainštalované na mieste a obrazne povedané, sú zavesené na ohnuté klince do konzol stĺpikov.
Je čas ich pevne upnúť. Na tento účel sa pripravuje zvárací stroj na prevádzku.
Zakrivené konce klincov sú privarené k zadnej strane montážnych konzol.
V tomto prípade má master možnosť v prípade potreby predbežné malé nastavenie polohy sacieho úseku.
Pri zváraní bude určite potrebné zabezpečiť, aby sa drevo nezapálilo.
Po zváraní úchytov možno zostávajúci koniec klinca s hrotom odrezať.
Výsledkom je taká montáž, ktorá dostatočne zabezpečuje spoľahlivosť konštrukcie plota.
Ako vidíte, technológia inštalácie je veľmi jednoduchá.
A pomerne impozantný plot pozdĺž dĺžky, berúc do úvahy čas na demontáž starého plota, bol postavený v priebehu niekoľkých hodín.

Pre pána, možno, sú otázky. Napríklad v tomto variante nepoužívajte upevňovacie skrutky - oči to umožňujú? Ale presvedčivo hovorí, že táto technológia je plne odôvodnená, pretože výstavba plota s použitím nechtov sa stáva lacnejšou. Áno, a test času tohto spôsobu pripevnenia už odolal.

Druhou otázkou je, prečo namaľovať póly pred montážou častí. A neinštalujte uzávery na ne - pretože zvárací stroj bol stále po ruke?

Zdá sa však, že vo všeobecnosti si tento prístup zaslúži pozornosť.

Horizontálny drevený plot na skrutkových pilótach

Ďalší príklad samoobslužného plota. V tomto prípade bol majiteľ viac spokojný s horizontálnym usporiadaním dosiek.

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
Pôda na stavenisku nie je dostatočne stabilná, má tendenciu napučiavať a má veľkú hĺbku mrazu. Preto sa majiteľ rozhodol použiť skrutkové piloty ako oporu pre plot (a plánuje sa, že bude dosť masívny).
Piloty sú priskrutkované do zeme dva a pol metra a asi pol metra nad povrchom.
To nestačí na podporu, pretože plot je plánovaný na výšku - asi dva metre. Preto bolo vybudovaných 76 milimetrových pilotov s 60 mm trubicou, kontinuálnym švom okolo obvodu.
(Nie je celkom jasné, prečo nebolo hneď zastaviť diery, ktoré sa používali na páky pri zaskrutkovaní držiaka?
Na vrchu je hotová podpera zasunutá do kruhovej zváranej dosky.
Antikorózna úprava kovových nosičov bola tiež okamžite dokončená - sú úplne pokryté ochranným náterom a základným náterom.
Pokračujeme k návrhu plota.
Ako vidíte, usporiadanie dosiek je horizontálne vybrané. Doska sa používa s prierezom 20 × 100 mm.
Základom pre upevnenie dosiek sú tyče 50 × 50 mm, ktoré sú upevnené na nosnej rúre.
Na upevnenie drevených otvorov boli vyvŕtané otvory a potom boli naskrutkované silné skrutky.
Bez predvŕtania je veľmi problematické prechádzať cez 5 mm stenu len pomocou samorezného skrutkovacieho vrtáka.
Dosky sú usporiadané v prírastkoch rovných ich šírke, tj 100 mm.
Podobne, dosky sú namontované na opačnej strane plota, ale len s "fázovým posunom". To znamená, že sa ukazuje takzvané šachové usporiadanie častí.
Dosky samotné sú pripevnené k drevu samoreznou skrutkou, aj keď sa vytvára stály dojem, že jedna skrutka stále nie je dosť - detaily sú dosť masívne.
Pre rýchlu a presnú montáž dosiek je módne vyrobiť dve šablóny rovnakej výšky. Po nainštalovaní prvej spodnej dosky pomocou úrovne bude vhodnejšie vykonať ďalšiu inštaláciu pomocou takýchto „kalibrovaných“ podpier.
Každá strana má deväť dosiek.
Toto usporiadanie vyzerá veľmi originálne, dáva efekt "priesvitnosti" plota, to znamená, že plot sa nestáva prekážkou pre normálnu ventiláciu miesta.
Okrem toho sa v páse pozdĺž plotu nevytvára súvislá tieniaca zóna - v lete prenikajú slnečné lúče zhora, čo je dôležité pre mnohé pestované rastliny.
Ale s tým všetkým - miesto je úplne skryté, je to zvedavý pohľad.
Ďalšia nuancia - na posilnenie konštrukcie presne v strede rozpätia, je tlačená dodatočná zvislá tyč 50 × 50 mm, na ktorú sú dosky upevnené aj skrutkami.
Drevo má samozrejme výšku len s výpočtom z okrajov horných a dolných dosiek, to znamená, že nedosahuje povrch zeme.
Exkluzívne z estetických dôvodov, majiteľ zdobené čiapky stĺpikov s kovanými tipy, kúpil v obchode.
Takýto plot umožňuje majiteľovi meniť použitý materiál. Takže na "prednej" strane pozemku, najmä na prednej strane plota, bolo použité prvotriedne drevo. Ale na zadnej strane stránky, na hranici so svojimi susedmi, môžete ju viac využívať a materiál je lacnejší.
Avšak, ako sme videli predtým, aj pravidelný, nie-cut Croaker môže vyzerať veľmi pôsobivé na takýto plot.
Po montáži sú všetky drevené časti plota pokryté ochranným náterom na drevo s antiseptickým účinkom a sfarbením.
Mimochodom, takéto "priesvitné" usporiadanie dosiek umožnilo zjednodušiť a urýchliť túto operáciu - striekacia pištoľ sa použila bez významnej straty základného náteru.
Na doplnenie témy horizontálneho umiestnenia plotových dosiek - inej originálnej verzie.
Často sa nazýva "rakúsky pletený"
Všetko je v zásade veľmi podobné, len dosky z protiľahlých strán dostávajú proti centrálnemu lúču protiľahlý oblúk alebo dokonca plnohodnotnú post-podporu.
Samozrejme, rozruch je viac. Okrem toho sa vyžaduje vysokokvalitný flexibilný materiál vysokej kvality, dobre spracovaný, bez veľkých uzlov alebo trhlín, aby sa dosky pri ohýbaní neprelomili.
Je pravda, že tento plot vyzerá veľmi výhodne.

*  *  *  *  *  *  *

Čitateľ tak predstavil niekoľko možností inštalácie dreveného plotu na kovové stĺpy. Na výber zásadného princípu inštalácie existuje veľa možností. Ale špecifická forma a dizajn plota - je celkom možné myslieť sami na základe svojich preferencií a schopností.

A aby sme "vybuchli fantáziu", ponúkame pozerať video so zaujímavými ukážkami drevených plotov.

Загрузка...