Nástroje a vybavenie

Ktoré manuálne drevo router vybrať

Úprimne povedané, ručnú mlyn nie je možné považovať za nenahraditeľný nástroj „arzenálu“ každého domáceho remeselníka. Ak je však majiteľ domu vážne prispôsobený na samostatnú prácu na spracovaní dreva, ak očakáva, že výrobky, ktoré vyrába, budú vykonané skutočne úhľadne, ak má plány - na ďalšie zlepšenie svojich schopností, potom sa bez tohto nástroja nemôže robiť.

Ktoré manuálne drevo router vybrať

V rukách skúseného majstra sa ručný mlyn zmení na nástroj zvýšenej všestrannosti - pre neho je k dispozícii množstvo operácií. Samozrejme, na dosiahnutie tohto cieľa to bude trvať veľa nahromadených skúseností (to nakoniec príde) a vysokokvalitné zariadenie, ktoré sa musí vybrať s vedomím. Táto publikácia je určená pre začínajúcich majstrov - skúsení drevorubači dokonale vedia, ktorý nástroj im najlepšie vyhovuje a môžu zdieľať svoje vlastné myšlienky. Ale nováčik je ľahko zmätený v špecifikách kritérií pre hodnotenie takéhoto nástroja. Preto považujeme tému - aký druh ručného mlyna na drevo na výber.

Predtým, ako pristúpime k posúdeniu kritérií pre výber tohto nástroja, má pravdepodobne zmysel oboznámiť sa s jeho funkčnosťou, základnými odrodami a základným zariadením.

Aké operácie "silou" manuálne frezeru

Samozrejme, ak by existovala otázka týkajúca sa získania takéhoto užitočného nástroja, potenciálny vlastník by mal už aspoň vo všeobecnosti reprezentovať rozsah jeho budúcej aplikácie - aké funkcie budú smerovaču pridelené. A v tejto veci musím povedať, že všetko je celkom dobre - s použitím rôznych nástrojov a samozrejme s „plnou rukou“ pána, je funkcia manuálneho smerovača extrémne široká:

ilustrácieStručný popis funkcií manuálneho smerovača
Toto zariadenie umožňuje strihať jednoduché a zložité tvarované drážky a hroty, štrbiny a záhyby, napríklad na spájanie častí nábytku, výber štvrtí.
Hrany prípravkov sa perfektne spracujú pomocou frezeru. V tomto prípade môže byť hrana ideálne rovná, kolmá na roviny a určitá zložitá konfigurácia.
S takýmto nástrojom sa značne zjednodušujú operácie na vyrezanie pristávacích otvorov pre zámky, pánty a iné nábytkové doplnky. Fréza umožňuje vŕtanie otvorov, či už v tvare správneho kruhu, alebo v tvare, s prakticky žiadnymi obmedzeniami ich veľkostí.
Je možné presne kopírovať zložité súčasti, pracovať na šablónach a vzoroch.
Ručné frézy sa stávajú nepostrádateľným nástrojom pre vysoko presné upevnenie súčiastok.
Pomocou tohto nástroja môžete aplikovať dekoratívne rezbárske práce na povrchy drevených častí. Skúsení majstri môžu dokonca vykonávať umelecké diela.

Ale aj vyššie uvedený zoznam možností pre kvalitný manuálny router nie je s najväčšou pravdepodobnosťou obmedzený. Šikovný majster vždy nájde "kreatívne" použitie tohto veľmi užitočného nástroja.

Odrody ručných mlynov

Na predaj existuje niekoľko druhov ručných fréz, ktoré sa líšia hlavne svojím účelom.

 • Najbežnejšie a možno najuniverzálnejšie možno nazvať vertikálny mlyn (môžete nájsť názov tyče alebo ponorného typu). Takmer všetky vyššie uvedené operácie sú mu k dispozícii - to všetko závisí len od zručnosti pracovníka a typu použitých fréz. Široko sa používa v produkciách, ako aj v životných podmienkach.

Týmto spôsobom je usporiadaná väčšina ručných fréz vertikálneho (ponorného) typu - najbežnejšia skupina medzi touto triedou elektrického náradia.

 • Lamelové frézy majú úzko zameranú špecializáciu, pretože ich hlavným účelom je výber drážok. Ale potom sa s touto funkciou vyrovnávajú lepšie ako ostatní. Aplikujú sa spravidla vo výrobe nábytku. V domácom prostredí sa prítomnosť takéhoto nástroja javí ako nadbytočná.

Manipulačná fréza typu lamela - neprekonateľný "master" v rezných drážkach

 • Frézy na hrany (iné názvy - hrany alebo dokonca vyžínače). Nástroj je, ako už názov napovedá, určený na rýchle a presné obrábanie okrajov dielcov. Umožňuje vykonávať jemnú prácu - skosenie, drážkovanie, spracovanie dielov bez poškodenia ich hornej dyhy alebo laminovaného povlaku, presný výber šablón pre malé hniezda a drážky. Má spravidla pomerne kompaktnú veľkosť, čo uľahčuje prácu na ťažko dostupných miestach. Najčastejšie zahrnuté v arzenálu profesionálnych výrobcov nábytku, ale pre domáce použitie sa ukazuje, že je nerentabilné. Hoci - kto vie ...

Kompaktná hranová fréza je schopná zvládnuť úlohy jemného spracovania dielov.

 • Filler mlyny tiež patria do kategórie vysoko špecializovaných. Sú vybavené dvomi frézkami a sú určené na vytvorenie dvojice otvorov (zásuviek) na následnú presnú montáž nábytkových dielov pomocou hmoždiniek alebo tvarovaných hmoždiniek. Úplne „zaťaženie“ takéhoto nástroja v bežných podmienkach je tiež nepravdepodobné.

Filler fréza - pre presné odoberanie štrbín (dier, zásuviek) pre armatúry (shkantov, hmoždinky). Špecializovaný profesionálny nástroj

Takže je úplne jasné, že ak nehovoríme o vybavení pre profesionálne tesárske práce, potom bude vertikálna ponorná mlyn tou najlepšou voľbou pre domácu dielňu. Ide o tento druh a bude sa o ňom ďalej diskutovať.

Vertikálny ponorný router

Na obrázku nižšie je znázornené typické usporiadanie väčšiny vertikálnych ponorných ručných mlynov. Rozdiely od modelu k modelu, samozrejme, môžu byť, ale spravidla nemajú zásadný charakter a viac sa týkajú ergonómie a dodatočného vybavenia prístroja.

Takto je usporiadaná väčšina modelov moderných ručných vertikálnych frézok.

1 - kryt umiestnený v hornej časti nástroja. V prípade umiestnenia elektrického pohonu. Charakteristickým znakom ručných frézok vertikálneho typu je absencia prevodového mechanizmu, to znamená, že krútiaci moment sa prenáša priamo z elektromotora na pracovné vreteno. Telo sa často nazýva aj hlavová časť alebo, v bežnom jazyku, „hlava“ smerovača.

2 - nosná plošina, ktorá sa pohybuje po povrchu obrobku počas spracovania. V pracovnom priestore je okno, v ktorom bude mlyn umiestnený. Platformy majú zvyčajne plastový kryt na spodnej strane av niektorých modeloch je táto podložka vyrobená z priehľadného materiálu - na zlepšenie viditeľnosti.

3 - vodiace kolíky pevne spojené s plošinou. Ich spojenie s "hlavou" je však mobilné - pohybuje sa dole a hore pozdĺž týchto vodidiel. Okrem toho existujú pružiny, ktoré majú sklon pohybovať hlavou v hornej polohe. V mnohých modeloch sa vodiace tyče dodatočne zbierajú s vlnitými puzdrami, ktoré do určitej miery chránia pohyblivý spoj pred prachom a jemnými pilinami.

4 - rukoväte. Prostredníctvom nich master prenáša zvislú silu, ktorá nastavuje hĺbku spracovania rezačkou, a požadovaný smer horizontálne. Rukoväte môžu mať rôzne tvary, napríklad tie, ktoré sú znázornené na obrázku, pištole, huby atď.

5 - spravidla na jednej z rukovätí sú tlačidlá na spustenie smerovača. Tlačidlá sú zvyčajne spárované - jeden štart, druhá bezpečnosť, aby sa zabránilo náhodnému nepovolenému zapnutiu náradia.

6 - regulácia otáčok vretena. Ručné frézovacie stroje vám umožňujú spracovať nielen drevo, ale aj mnoho druhov plastov, umelého alebo prírodného kameňa a dokonca aj niektoré kovové časti. Prirodzene to vyžaduje nastavenie rýchlosti rezačky. Áno, a pri práci s drevom rôznych druhov je táto funkcia nevyhnutná. Nastavenie rýchlosti otáčania je možné vykonať elektro-mechanicky alebo elektronicky - to všetko závisí od konkrétneho modelu. Umiestnenie regulátora môže byť tiež odlišné.

7 - pracovné vreteno s upínacím skľučovadlom na inštaláciu rezačky. Mnohé modely zabezpečujú možnosť výmeny kaziet pre frézy s rôznymi priemermi stopiek.

8 - vertikálna zarážka, ktorá nastavuje maximálnu hĺbku frézovania. Na výšku sa dá pohybovať zablokovaním polohy pomocou skrutky (kľúč 9). Na nastavenie požadovanej hĺbky spracovania je k dispozícii mierka s indikátorom (poz. 10). Môže byť lineárny, ako na obrázku, alebo iného typu, napríklad šípky. Presné nastavenie s presnosťou do desatín milimetra je zabezpečené špeciálnym zotrvačníkom (pol. 11).

12-stupňové spracovanie obmedzovača hĺbky - spočíva na vertikálnej zarážke. To vám umožní nielen nastaviť maximálnu hĺbku frézovania, ale aj vykonať vysoko kvalitné spracovanie v niekoľkých prechodoch, aby nedošlo k "vynúteniu" fréz. Po každom prechode sa obmedzovač otáča okolo svojej osi, čím sa pod podperou dodáva nasledujúci nižší krok, čím sa umožní hlbšie frézovanie. Spravidla má skrutky s poistnými maticami, ktoré umožňujú presne nastaviť hĺbku každého priechodu.

13 je rovnobežný doraz, ktorý umožňuje vykonávať vzorky drážky alebo štvrtiny, iné typy spracovania alebo rezné hniezda rovnobežne s okrajmi obrobku. Tento doraz sa pohybuje pozdĺž vodiacich tyčí (poz.14), ktoré sú pevne upevnené na plošine pomocou skrutiek. Samotný doraz sa fixuje v požadovanej polohe pomocou zarážok alebo skrutiek (pol. 15). Niektoré modely tiež umožňujú presné nastavenie polohy dorazu, pre ktorý existuje špeciálny prídavný mechanizmus s nastavovacím zotrvačníkom so stupnicou (pol. 16).

Od bodu 13 a nižšie - je to odnímateľný nástroj ručného smerovača, ktorý je nainštalovaný podľa potreby. V modelovej zostave je spravidla zahrnuté paralelné zastavenie. Mimochodom, paralelný dôraz nemusí byť jediným „reprezentantom“ takéhoto prídavného zariadenia.

Podrobnejšie informácie o niektorých uzloch a detailoch ručnej frézy budú popísané nižšie pri posudzovaní kritérií pre výber nástroja.

Takže sa rozhodlo, že bez manuálneho smerovača v domácom „arzenáli“ je nevyhnutné. Podľa akých kritérií by sa mal zvoliť optimálny model?

Voľba bude v mnohých ohľadoch závisieť od očakávanej frekvencie frézovacích prác, ich hlavného zamerania, typu spracovávaného materiálu, skúseností majiteľa domu (alebo jeho úplnej neprítomnosti, ktorá je mimochodom získateľná), od finančnej stránky emisie a od iných faktorov.

Elektrický ručný mlyn

Mimochodom, tento parameter sa netýka len výkonu elektrického pohonu, ale tiež do značnej miery predurčuje veľkosť a masívnosť celého nástroja. Všetky manuálne vertikálne frézky sú konvenčne rozdelené do troch podkategórií:

ilustrácieKategória nástroja podľa výkonu a jeho funkcie
Ľahké ručné frézy.
Výkon zvyčajne nepresahuje 750 - 1000 wattov.
Hmotnosť náradia - do 3 kg.
Schopný vykonávať krátku prácu bez vysokého zaťaženia.
Môžu ich používať aj profesionáli na vykonávanie citlivých prác.
Najdostupnejšie.
Ručné frézky strednej triedy.
Výkon - od 1000 do 1500 wattov.
Hmotnosť nástroja je od 3 do 5 kg.
Optimálne riešenie na plnenie väčšiny úloh typických pre domácu dielňu.
Ručné frézy ťažkej triedy.
Výkon od 1500 do 2500 wattov.
Hmotnosť presahuje 5 kg.
Schopný vykonávať dlhodobú nepretržitú prácu pri veľkom zaťažení.
Určené pre profesionálne použitie. Vyžaduje značné zručnosti operátora.

Akú kategóriu má zostať na?

Ak si kúpite cenovo najvýhodnejšiu kompaktnú verziu s nízkou spotrebou energie, potom môžete čeliť situácii, keď na vrchole práce, keď pán robí všetko a on, takpovediac, vstúpil do zúrivosti, elektrický pohon sa náhle prehrial a nútil ho, aby si urobil dlhú pauzu. Pohodlne? - asi nie veľmi. Môže existovať iný prípad, keď sa fréza začne vkĺznuť do kusu tvrdého dreva.

Ukazuje sa, že ľahká fréza z týchto polôh sa pri práci stáva nepohodlnou. Paradoxne to možno skôr pripísať profesionálnemu nástroju. To znamená, že pre rozsiahle operácie má kapitán stredný alebo ťažký stroj a obzvlášť jemné spracovanie, ktoré nevyžaduje veľké množstvo výstupu a kde je presnosť prioritou, môže byť dôveryhodná pomocou ľahkého.

Najlepšou voľbou pre domácu dielňu je stále fréza strednej triedy s výkonom približne 1200 ÷ 1500 wattov. Bude sa vyrovnať s väčšinou úloh, so značným množstvom odberu dreva, zubami a tvrdými kameňmi v určitých časoch spracovania. Takéto nástroje majú miernu masívnosť (ktorá je mimochodom potrebná aj na frézovacie práce).

Ťažký ručný mlyn môže doslova trápiť neskúseného operátora - je ťažké zvládnuť ťažký nástroj. A s najväčšou pravdepodobnosťou, v podmienkach domácej dielne, vysoký výkon a veľká „životnosť“ takéhoto routera zostane úplne nevyžiadaná.

Ak je však smerovač používaný v stacionárnom mieste, tj ako „hlava“ pre frézovací stôl, zvýšený výkon môže byť vítaný.

Rýchlosť otáčania pracovného vretena a možnosť jeho nastavenia

Jedným z hlavných veličín, ktoré určujú prevádzkové schopnosti nástroja. Väčšina moderných ručných mlynov má maximálnu rýchlosť 20 až 30 tisíc otáčok za minútu. A to je úplne prijateľný ukazovateľ. Je pravda, že existujú aj výnimky smerom nahor aj nadol.

Je zrejmé, že čím vyššia je rýchlosť otáčania frézy, tým je výsledný povrch čistič. Ale niektoré jemné operácie sú stále najlepšie pri nízkej rýchlosti. Okrem toho, ak sa predpokladá spracovanie polymérnych polotovarov, potom sa vyžadujú všeobecne minimálne rýchlostné indikátory, inak sa plast jednoducho roztaví pod mlynom. Vyžaduje sa zmena rýchlosti av závislosti od typu dreva. Veľký význam má tiež priemer rezačky, pretože lineárna rýchlosť reznej hrany na veľkých frézach je oveľa vyššia. Odporúčaný indikátor (maximum) je veľmi často uvedený na balení fréz. Nesmie sa prekročiť, inak sa rezná hrana jednoducho prehreje a spáli drevnú vrstvu v mieste spracovania.

Na obaloch s frézkami sa spravidla zobrazuje maximálny počet otáčok.

Záver - návrh manuálneho smerovača by mal poskytovať možnosť nastavenia rýchlosti otáčania vretena. Je to pravdepodobne na všetkých modeloch strednej a ťažkej triedy, ale na nízkoenergetických vozidlách často nie je k dispozícii.
Existujú regulátory s plynulou zmenou, ale častejšie sa používa postupné prepínanie. Na regulátor sa aplikuje digitálna stupnica a dekódovanie hodnôt absolútnej rýchlosti pre každú polohu je uvedené v cestovnom pase produktu. Pri mnohých modeloch je priamo na skrini umiestnená platňa (schéma) zodpovedajúca polohe regulátora otáčok.

Spínač otáčok vretena s doskou s počtom otáčok pre každú polohu. Je žiaduce, aby spínač nebol v bezprostrednej blízkosti gombíkov - je menej pravdepodobné, že dôjde k poruche nastavenia.

Čím viac krokov nastavenia, tým presnejšie bude možné meniť rýchlosť otáčania frézy. Zvyčajne poskytuje 6 ÷ 8 pozícií. Ale akú konkrétnu rýchlosť si vybrať pri spracovaní tohto materiálu alebo pri vykonávaní rôznych operácií - to všetko bude mať skúsenosti.

Ešte jedna vec je dôležitá. Pri výbere frezerovho modelu je potrebné dávať pozor na umiestnenie tohto regulátora - je žiaduce, aby bol umiestnený na mieste, ktoré by zabránilo náhodnej zmene nastavenia počas prevádzky, napríklad neopatrným pohybom ruky. Okrem toho každá z polôh nastavovacieho zotrvačníka musí mať určitú fixáciu, alebo sa musí otáčať pomerne pevne, takže počas vibrácií (a nie je z nej žiadny spôsob) nedôjde k spontánnemu posunu zvolenej polohy.

"Ponorný" mechanizmus ručnej vertikálnej frézy

Toto je možno najdôležitejší uzol, ktorý poskytuje kvalitu a pohodlie práce s manuálnym smerovačom. A tu je potrebné vyhodnotiť niekoľko pozícií naraz.

 • Vertikálne frézovanie, Tento indikátor má priamy vplyv na možnú hĺbku obrobku. Pri frézkach s nízkym výkonom je výkon zvyčajne v rozsahu 20 ÷ 30 mm, čo niekedy nestačí. Výkonné modely v profesionálnom prevedení vám umožnia presunúť mlyn až na 70 ÷ 80 mm.

Nie vždy je tento indikátor uvedený v pase výrobku a musí byť posúdený priamo pri stretnutí s vybraným modelom. Считается нормальным, если цанговый зажим в крайнем нижнем положении доходит до нижнего края опорной платформы. Еще лучше, если в этом положении зажимная головка даже выйдет за пределы платформы - это расширяет возможности инструмента.

 • Направляющие штанги. Головная часть ручного фрезера перемещается вертикально по двум направляющим штангам. Именно так в процессе работы задается глубина обработки материала. A tak, že v priebehu vykonávania operácií by neboli žiadne ťažkosti, je potrebné veľmi starostlivo otestovať prácu tohto mechanizmu.

Pohyb hlavy by mal byť voľný, bez vôle, zošikmenia, brzdenia. Jej vlastný návrat do hornej polohy by mal byť umiestnený vo vnútri pružiny. Ak sa počas testovania zistia aj malé ťažkosti, ktoré zabezpečujú pohyb "hlavy", potom by sa nákup tohto modelu mal opustiť. Je nepravdepodobné, že by problém sám zmizol - skôr sa zhorší, pretože k tomu môžu prispieť jemné piliny, ktoré prenikli do sklzových uzlov.

Je nesmierne dôležité posúdiť, ako voľne a hladko sa vertikálny pohyb „hlavy“ ručného smerovača vykonáva pozdĺž vodiacich tyčí.

Mimochodom, mnohí výrobcovia zabezpečujú ochranu týchto komponentov pred vniknutím prachu - tyče sú „oblečené“ v mechy.

Musí byť tiež zaistená zarážka, ktorá fixuje polohu hlavovej časti v určitej polohe na výšku - presne týmto spôsobom sa vykonáva mnoho frézovacích operácií. Zátka musí byť spoľahlivá a pohodlná a prevedenie je iné. Napríklad excentrická páka alebo upínacia skrutka (ktorá je často jednou z pracovných rukovätí smerovača).

 • Mechanizmus nastavenia hĺbky frézovania. Kvalita operácií závisí od toho, aký pohodlný a presný je.

V drvivej väčšine modelov je tento mechanizmus vyrobený vo forme tyčového dorazu s možnosťou jeho pohybu vo výške a upevnenia v určitej polohe. Najčastejšie sa na tyč samotnú alebo priamo vedľa nej aplikuje buď stupnica s odstupňovaním v milimetroch, podľa ktorej sa nastavuje požadovaná hĺbka vývoja materiálu. Okrem toho, mnohé modely majú tiež presnú skrutku na nastavenie hĺbky, s ktorou sa dajú hodnoty meniť doslova až na niekoľko desatín milimetra.

Vykonanie mechanizmu nastavenia hĺbky spracovania môže byť odlišné, ale malo by byť prístupné, zrozumiteľné pre používateľa - toto sa okamžite vyhodnotí pri výbere modelu.

Na samotnej plošine je tiež kladený dôraz, proti ktorému bude priliehať tyč vystavená v požadovanej hĺbke frézovania. Tento dôraz je najčastejšie vykonávaný "otáčavý" typ, to znamená, že má niekoľko výškových ustanovení, ktoré môžu byť inštalované otáčaním okolo svojej osi. Toto vylepšenie vám umožňuje spočiatku nastaviť požadovanú hĺbku frézovania, ale samotné spracovanie sa vykonáva v niekoľkých prechodoch, pričom sa postupne zvyšuje hĺbka. Takže kvalita práce sa stáva oveľa vyššia, zdroj použitých fréz sa zvyšuje.

Rôzne typy stupňovitých "vežičiek" sa zastavia na pracovnej plošine routera

Tento "revolverový" doraz môže mať jednoduchú stupňovitú konfiguráciu, ale častejšie je možné nastaviť každú z týchto polôh dodatočne skrutkou so zaisťovacou maticou.

Pracovné mlyny na stavbu

Na vretene ručných fréz sa spravidla používa skľučovadlo, ktoré zaisťuje spoľahlivé upevnenie stopky. K dispozícii je tlačidlo alebo páka na dočasné uzamknutie vretena na utiahnutie skľučovadla a súprava obsahuje špeciálny otvorený kľúč.

Inštalácia rezačky do klieštiny manuálneho smerovača - vreteno je uzamknuté špeciálnym tlačidlom a potom je skľučovadlo utiahnuté kľúčom s otvoreným koncom

Priemer samotnej klieštiny však môže byť odlišný. Ľahké modely napríklad často obmedzujú použitie fréz s priemerom drieku 6 alebo 8 mm. Frézy rovnakej profesionálnej triedy umožňujú použitie príslušenstva s priemerom 10 ÷ 12 mm.

Aby sa maximalizovala univerzálnosť nástroja, je lepšie zvoliť model s „štandardným“ kliešťom s veľkým priemerom. Faktom je, že v tomto prípade je v prípade potreby možné prepnúť na menšie priemery stopiek. Na tieto účely používajú špeciálne vymeniteľné klieštiny alebo puzdrá. Nie sú vždy zahrnuté v balíku, ale v prípade potreby sa dajú ľahko zakúpiť samostatne.

Vymeniteľné klieštiny pre ručnú frézu umožňujú použitie zariadenia s rôznymi priemermi hriadeľa

Pri výmene nožov na menší priemer je však potrebné postupovať opatrne. To znamená, že je potrebné vziať do úvahy prípustné otáčky vretena pre konkrétne náradie a vykonať včasné nastavenia nastavení. Inak, tenká stopka nemôže jednoducho odolať nadmernému zaťaženiu.

Je potrebné venovať pozornosť kvalite samotných klieští. Je potrebné úplne vylúčiť vzhľad aj najmenšieho poranenia rezačky, to znamená, že náplň by mala zaistiť dokonalé vyrovnanie. V tomto ohľade sa svorky s maximálnym počtom okvetných lístkov ukazujú lepšie.

Pracovná plošina (podrážka)

Kvalita výkonu práce a možnosť frézy priamo závisí od kvality realizácie tejto najdôležitejšej časti nástroja. Je to platforma, ktorá sa stáva hlavnou oporou obrobku a jej pohyb po povrchu by nemal byť sprevádzaný žiadnym rušením.

Plošina ručného mlyna by mala zaistiť voľný pohyb nástroja po obrobku, jeho stabilitu a dobrý prehľad o pracovnom priestore.

To znamená, že plošina by mala byť dokonale plochá odspodu, bez akýchkoľvek známok deformácie. Pravidlom je, že je k dispozícii polymérová náplasť - s ňou sa posúva na drevenom povrchu, čím sa znižuje nebezpečenstvo náhodného poškriabania obrobku.

Výhodou pri výbere je poskytnutie liatinových platforiem. Sú kvalitnejšie a odolnejšie a sú s nimi vybavené skutočne profesionálnymi modelmi. Lisované kovové plošiny sú ľahšie, lacnejšie, ale niekedy "behaviorálne". Okrem toho nie je vylúčené riziko ich deformácie pri práci s veľkým zaťažením.

Plocha plošiny by mala zaistiť dobrú stabilitu nástroja počas vykonávania operácií. Dôležitá je aj veľkosť okna pre rezačku - niekedy príliš malý otvor môže vážne obmedziť možnosti použitia západky s veľkým priemerom.

Je jasné, že by mal byť dobrý prehľad o spracovateľskej oblasti. Nájdete tu modely fréz (spravidla hrany), ktoré majú spravidla obloženie na platforme z priehľadného plastu. Na jednej strane je to určite pohodlné, ale časom sa plastická hmota stráca, stráca transparentnosť, ktorá núti výmenu dielu. Z času na čas je však potrebné ako opotrebenie nahradiť akékoľvek polymérne obloženie podošvy - zvyčajne sú na to odnímateľné.

Vlastnosti elektrickej časti

Mali by ste venovať pozornosť niektorým bodom, ktoré sa priamo týkajú prevádzky elektrického pohonu.

 • Nie všetky modely majú systém mäkkého štartu. Ale ak je to tak, potom je to značný „bonus“ k celkovej kvalite nástroja.

Systém mäkkého štartu je veľmi užitočným doplnkom k funkcii manuálneho smerovača.

Keď stlačíte tlačidlo štart, router získava hybnosť, nie okamžite, ale postupne. Tým sa eliminuje trhnutie, preťaženie mechaniky. Poskytuje sa starostlivý vzťah k reznému zariadeniu, minimalizuje sa pravdepodobnosť náhodného poškodenia obrobku na začiatku jeho spracovania.

 • Umiestnenie štartovacieho tlačidla je tiež veľmi dôležité - pre operátora by malo byť vhodné, aby nespôsobovala rýchlu únavu prsta, umožnila rýchlu reakciu pri riadení procesu spracovania. Štartovací kľúč sa spravidla nachádza na jednej z rukovätí. Hoci existujú aj iné možnosti.

Pri výbere vlastností umiestnenia ovládacích prvkov tlačidiel (tlačidiel) a ich jednoduchého ovládania sa uistite, že ste si nebrali do úvahy rýchle únavové ruky.

Aby sa však vylúčila možnosť náhodného štartu, musí byť k dispozícii aj bezpečnostné tlačidlo. Okrem toho mnohé modely tiež odporúčajú uzamknutie štartovacieho kľúča v zapnutej polohe - to je potrebné pri vykonávaní mnohých úloh s objemom. Je známe, že často je ručná fréza inštalovaná na stacionárnej (stojanovej) stolici a bez takejto zarážky v zapnutej polohe jednoducho nie je možné.

 • Moderné profesionálne modely sú vybavené elektronickým systémom, ktorý automaticky udržiava danú rýchlosť otáčania. Táto funkcia umožňuje vykonávať najkvalitnejšie spracovanie dielov. Je zrejmé, že pri frézovaní hustých drevín v dôsledku odporu môže klesať počet otáčok. Okrem toho sa niekedy vyskytujú najmä zhutnené plochy materiálu, napríklad v oblasti uzlov. Konštantná elektronika na to okamžite reaguje a nastaví aktuálny výkon pohonu tak, aby rýchlosť otáčania zostala stabilná v akejkoľvek oblasti.
 • Aby ste sa nemuseli príliš obávať možného prehriatia nástroja (počas práce, môžete jednoducho odviezť a zabudnúť na potrebu pravidelných prestávok), je najlepšie zakúpiť si modely vybavené ochranným vypínacím systémom. Ak sa objavia známky prehriatia, tepelný spínač alebo špeciálny mechanizmus na motorových kefách jednoducho prerušia napájací obvod meniča.

Nie všetky modely majú takýto systém - častejšie je zabezpečený v profesionálnom vysokovýkonnom náradí. Ako voľbu si môžete zakúpiť router, v ktorom farebný indikátor signalizuje hroziace prehriatie.

 • Ľahko použiteľné ručné frézy, v ktorých je zabudované osvetlenie pracovnej plochy zabudovaným LED. To neumožňuje znížiť presnosť operácií ani pri slabom osvetlení alebo v podmienkach nepriaznivého umiestnenia zdrojov prírodného alebo umelého osvetlenia v miestnosti.
 • Je zmysluplné okamžite vyhodnotiť dĺžku napájacieho kábla - ak je príliš krátka, pri vykonávaní frézovacích operácií sa vytvorí veľa ťažkostí. Dávajte pozor na umiestnenie kábla - nemalo by to brániť pohľadu, ovládateľnosti.

Umiestnenie napájacieho kábla by nemalo brániť procesom spracovania.

Okrem toho, nešťastné umiestnenie kábla často vyvoláva jeho túžbu byť v tesnej blízkosti spracovateľského priestoru - a to je už dosť nebezpečné.

Doplnkové vybavenie ručnej frézy

Pri práci s ručným mlynom môžu ďalšie nástroje poskytnúť neoceniteľnú pomoc. Niektoré z nich sú tradične zahrnuté v balíku, iné sa kupujú samostatne.

Všetky modely sú zvyčajne vybavené paralelným dôrazom. Umožňuje hladké obrábanie rovnobežne s okrajom obrobku alebo šablóny.

Najjednoduchší paralelný doraz, pevne namontovaný na tyčiach, ktorého poloha je regulovaná upínacími skrutkami na plošine

Kvalita spracovania zastávok závisí od presnosti spracovania. Bohužiaľ, existujú produkty, ktoré nevydržia žiadnu kritiku - so zrejmými deformáciami kovovej dosky alebo s nedostatočnou fixáciou tyčí. Stojí za to venovať pozornosť.

Viac „pokročilých“ zarážok umožňuje aj pri vysokej presnosti nastaviť veľkosť bočného previsu vzhľadom na os otáčania frézy. Sú vybavené špeciálnou skrutkou so stupnicou nastavenia.

Paralelný doraz vybavený mechanizmom pre presné nastavenie bočného previsu.

Ďalšou možnosťou, ako poskytnúť vzorku presného lineárneho alebo hranového spracovania podľa špecifikovaných rozmerov, je použitie špeciálnej kovovej pneumatiky. Namiesto paralelného dôrazu na tyče frézovacej základne je nasadený adaptér topánky, ktorý sa bude pohybovať pozdĺž pätky pneumatiky, čím sa zabezpečí požadovaný pohyb nástroja.

Vodiaca pneumatika s adaptérom topánky na tyčiach

Odberové otvory, drážky, zásuvky, dekoratívne detaily povrchovej úpravy s presne definovanými rozmermi pomáhajú špeciálnym šablónam. Mnohí remeselníci si sami, ale niektoré univerzálne modely možno zakúpiť v špecializovanom obchode.

Frézovacie šablóny: na ľavej strane - v interiéri, na pravej strane - továrenská výroba

Ale pre prácu so šablónami alebo pre "sériovú" reprodukciu súčastí zložitej konfigurácie podľa predtým vyrobeného špeciálneho špeciálneho vybavenia.

Pre kopírovanie možno použiť obrys šablóny s frézou

To môže byť len mlyn s ložiskom, ktoré sa pohybuje pozdĺž okraja šablóny. Tento prístup však nie je vždy vhodný. Stáva sa, že ložisko na mlynoch s nízkou kvalitou sa prehrieva a rozptyľuje v najnepriaznivejšom momente, čo vedie k poškodeniu obrobku.

Iný prístup zahŕňa použitie špeciálnych kopírovacích rukávov, ktoré sú nainštalované pod oknom podpornej platformy. V tomto prípade sa nástroj pohybuje s podperou výčnelku puzdra na okraji šablóny, pričom presne opakuje jeho konfiguráciu.

Podperná plošina ručnej frézy s namontovanou kopírovacou objímkou. Takéto vývodky sa zvyčajne zakúpia v súpravách pre konkrétny model nástroja.

Upevnenie rukávov môže byť odlišné - pomocou tvarovaných výčnelkov alebo závitových tvaroviek. Ak teda v plánoch potenciálneho vlastníka - takýto typ operácií spracovania, má zmysel okamžite posúdiť, či vám model, ktorý sa vám páči, umožňuje inštalovať takéto prílohy a aké špecifické rukávy sú potrebné pre tento smerovač a či sú komerčne dostupné.

Vykonávajte hladké zaoblené rohy nábytkových panelov, rezaných kruhových dier alebo hrdiel s kruhovými tryskami s veľkým priemerom. Sú tiež spojené tyčami s pracovnou plošinou routera a pevne upevnené v strede budúceho oblúka alebo kruhu. Zmena dĺžky tyče je nastavená na požadovaný polomer.

Frézovanie v oblúku alebo v kruhu - pomocou špeciálneho kruhového nástavca a pomocou paralelného dorazu obráteného hore nohami.

Kruhové dýzy môžu byť samostatným "zariadením". Ale veľmi často sú paralelné dorazy, ktoré majú špeciálnu váhu, namontované na upevnenie v strede kruhu a otočené hore na vykonanie tejto operácie. Pravdepodobne je ľahké a nezávisle vyrobiť také zariadenie, ktoré je najvhodnejšie na osobné použitie, použitím štandardných svoriek na upevnenie tyčí na plošine.

Väčšina moderných modelov je už štandardne vybavená tryskou na pripojenie hadice vysávača. To vám umožňuje čistiť piliny priamo počas práce, čo zlepšuje viditeľnosť pracovnej plochy, kvalitu a presnosť vykonaných operácií. Ak neexistuje takáto možnosť, potom by sa malo zistiť, či vôbec existuje podobná možnosť, a či sú adaptéry vhodné pre tento model komerčne dostupné.

Tryska na pripojenie sacej hadice vysávača môže byť takpovediac „predvolená“ alebo zakúpená samostatne. Hlavná vec je mať možnosť inštalácie.

*  *  *  *  *  *  *

Na záver zváženia kritérií pre výber kvalitného manuálneho smerovača môžete pridať nasledovné. Takýto nástroj by mal byť zakúpený len v špecializovaných predajniach, kde existuje možnosť „osobnej komunikácie“ s vybraným modelom. Ergonómia routeru je veľmi dôležitá a je jednoducho nemožné ho vyhodnotiť bez toho, aby ste ho držali v ruke, bez testovania pohodlia ovládacích prvkov a nastavení.

Okrem toho, v dobrých obchodoch môžete získať kompetentnú radu, otestovať nástroj pri voľnobehu a pri zaťažení (nemali by byť žiadne údery, vibrácie, hry). Odporúča sa okamžite sa oboznámiť s podmienkami záruky výrobcu, s umiestnením servisných stredísk v regióne bydliska, s dostupnosťou spotrebného materiálu a potrebným príslušenstvom.

Je zrejmé, že by sa vždy mala uprednostniť pôvodná technika renomovaných výrobcov. Sotva stojí za to kúpiť výrobky neznámym spoločnostiam - prinajmenšom by bolo múdre najprv sa s nimi zoznámiť na oficiálnych stránkach (ak sú, samozrejme, je) a na fórach profesionálnych remeselníkov.

Získanie frezeru musí byť sprevádzané vložením značky do pasu produktu na mieste a dátume predaja. Bez toho, že továreň záruka jednoducho zostane fikcia.

Prehľad bude poskytnutý v dvoch "hmotnostných kategóriách", ktoré môžu byť vhodné pre domáce dielne - ľahké a stredné mlyny. V každom z nich zvážime tri populárne modely medzi užívateľmi.

Získavanie ťažkých, výkonných frézovacích zariadení bez skúseností s vykonávaním práce je zbytočné dobrodružstvo, ktorého výsledkom bude len veľa peňazí. A drahé zariadenie bude väčšinou nečinné, to znamená, že sa stane absolútne nerentabilným.

Ľahké manuálne frézky s výkonom do 1000 W

"Phiolent MF2-620E"

Svetelný model, cez ktorý prešiel obrovské množstvo začínajúcich majstrov. Môže sa už považovať za zastaraný, ale napriek tomu sa stále vyrába a je v pomerne vysokom dopyte, najmä vďaka jeho prijateľnej cene.

Na dokončenie prvých tréningových krokov je začiatočník veľmi často dosť nenáročný, ale celkom funkčný a spoľahlivý model „Phiolent MF2-620E“.

 • Hlavné technické vlastnosti mlyna: t

- Výkon - 620 wattov.

- Otáčky vretena - nastaviteľné od 7800 do 32000 ot./min.

- Рабочий вертикальный ход фрезы - 50 мм.

- Диаметр цангового патрона - 8 мм.

- Револьверный упор - ограничитель глубины фрезерования на 3 позиции.

- Габариты инструмента - 275×130×267 мм, масса 2,3 кг.

Плавного пуска, освещения рабочей зоны, возможности установки копировальных втулок - не предусмотрено. Встроенного патрубка для шланга пылесоса нет, но платформе имеются резьбовые гнезда для его установки.

- Средняя стоимость фрезера - 3400 руб.

 • Отмеченные достоинства модели:

- Легкий, недорогой фрезер, позволяет работать одной рукой.

- Несмотря на невысокую мощность, способен к длительной работе - за счет удачной системы охлаждения привода.

- Удобный мягкий длинный шнур питания.

- Mnohí reagujú ako najlepší model pre prvé amatérske kroky v zvládnutí mlynskej zručnosti.

 • Nevýhody modelu:

- V porovnaní s modernými frézami je to však už včera.

- Veľmi nepohodlný a nepresný systém hĺbky odberu vzoriek - test je nevyhnutný bez zlyhania, po ktorom nasleduje meranie - chyby môžu byť niekoľko milimetrov.

- Nízka kvalita konštrukcie „ponornej zostavy“ - zvislé vodiace lišty sú často klinové.

- Upínacia skrutka-zátka, ktorá súčasne plní úlohu druhej rukoväte, je dosť chabá.

- Upínacie skrutky na upevnenie rovnobežných dorazových tyčí (sú súčasťou súpravy) sú veľmi krátke, preto ich často nestačí na ich upevnenie.

- Nevyhovujúci, zastaraný a nespoľahlivý mechanizmus nastavenia rýchlosti vretena, umiestnený priamo na spúšti.

Mnohí majstri nezávisle modifikujú tento model a potom ho dlhodobo úspešne používajú.

"Makita RP0900"

Populárny ľahký model s nízkou spotrebou energie. Je lepšie získať pôvodnú japonskú montáž, ale zistenie je mimoriadne náročná úloha, pretože hlavné výrobné zariadenia sa nachádzajú v Číne.

Jednoduchá kompaktná fréza "Makita RP0900" - aj keď je funkčnosť obmedzená, model je veľmi obľúbený

 • Hlavné vlastnosti routera:

- Výkon pohonu - 900 W

- Rýchlosť otáčania vretena - 27000 ot / min a možnosť nastavenia tohto parametra nie je k dispozícii.

- Pracovný zdvih frézy - 35 mm.

- Bežné upínacie kliešte - 8 mm.

- Rozmery zariadenia - 256 × 200 × 200 mm, hmotnosť 2,7 kg.

Systémy mäkkého štartu, udržiavania stabilnej rýchlosti, osvetlenia pracovného priestoru nie sú zabezpečené.

- Priemerná cena routera v základnej konfigurácii (s paralelným zastavením a odnímateľným potrubím pre vysávač) - 7400 rubľov.

Ceny pre router Makita

Fréza Makita RP0900
 • Vyznačené výhody modelu:

- Kompaktnosť, ovládateľnosť, pohodlie pri vykonávaní jemných operácií, dobre premyslená ergonómia.

- Pohodlné štartovacie tlačidlo s bezpečnostným tlačidlom a zaistením polohy.

- Veľmi pohodlný a presný systém pre nastavenie hĺbky spracovania.

 • nedostatky

- Je ich málo a hlavnú vec možno pripísať nedostatku schopnosti regulovať počet otáčok.

- Niekedy je kvalita čínskeho zhromaždenia kritikou - na niektorých výrobkoch bola výrazná vôľa, ako aj rušenie zvislých tyčí, keď sa "hlava" pohla.

"Hitachi M8SA2"

Veľmi obľúbený model slávnej japonskej spoločnosti, najčastejšie montovaný v Malajzii. Fréza s nízkym výkonom, vhodná pre pomerne presné a kvalitné práce v domácej dielni.

Ručná fréza "Hitachi M8SA2" - napriek svojej malej veľkosti a výkonu, schopná veľa

 • Hlavné charakteristiky modelu:

- Výkon elektrického pohonu - 900 wattov.

- Rýchlosť otáčania vretena - 25000 ot / min. / min bez úpravy.

- Pracovný zdvih frézy - 60 mm.

- Priemer upínacieho skľučovadla - 8 mm.

- Hmotnosť frezeru je 3,5 kg.

Hladký rozbeh, osvetlenie pracovnej plochy nie je zabezpečené.

- Približná cena - 8400 rub.

Ceny za Hitachi router

Fréza Hitachi M8SA2
 • Vyznačené výhody modelu:

- Vysoký výkon po dlhú dobu.

- Vynikajúca ergonómia, schopnosť zmeniť naklonenú polohu pracovných rúčok na najpohodlnejšie.

- Pohodlný a presný systém nastavenia hĺbky inštalácie.

- Vysoká kvalita konštrukcie, vrátane vertikálneho pohybu uzla.

- Dobré vybavenie vrátane paralelného zastavenia so schopnosťou presne nastaviť dĺžku letu.

- Vynikajúci prehľad o pracovnom priestore. Možnosť rýchlej inštalácie kópií rukávov.

 • Uvedené nevýhody:

- Nedostatočná úprava rýchlosti otáčania na tomto modeli. Model s podobným regulátorom sa vyrába v charakteristikách. Ale on je nadávaný pre zlú fixáciu zvolenej pozície - pod vplyvom vibrácií, môže nezávisle "plaziť" do inej pozície.

- Vyskytli sa sťažnosti na rýchle opotrebovanie kefiek elektromotora.

„Hlavnou nevýhodou užívateľov je extrémne nepohodlný uzol klieštiny, ktorý pri výmene frézy vyžaduje veľa úsilia.

Ručné vertikálne frézy s priemerným výkonom (od 1000 do 1500 W)

"Bosch POF 1400 ACE"

Veľmi obľúbený model, ktorý mnohí považujú za jeden z najlepších v tejto kategórii. Značka - Nemecko, ale montáž na ruskom trhu je najčastejšie čínska.

"Bosch POF 1400 ACE" - jeden z uznávaných lídrov v popularite

 • Hlavné charakteristiky modelu:

- Výkon pohonu - 1400 wattov.

- Nastaviteľné otáčky vretena - od 11 000 do 28 000 ot / min.

- Pracovný zdvih frézy - 55 mm.

- Systém hladkého rozbehu a udržiavania stabilnej rýchlosti.

- Osvetlenie pracovnej plochy.

- Priemer klieštiny - 6 alebo 8 mm. Montáž adaptéra na 10 mm je možná.

- Hmotnosť frezeru je 3,5 kg.

Ceny za router Bosch

Fréza Bosch POF 1400 ACE
 • Výhody modelu:

- Vynikajúca ergonómia.

- Pohodlný inštalačný systém kopírovacích krúžkov a fréz, ktorý nevyžaduje použitie prídavného nástroja.

- Vysoká presnosť operácií, vhodný mechanizmus na nastavenie hĺbky priechodu s možnosťou presne nastaviť až 0,1 mm.

- Dobré vybavenie vrátane vhodného prípadu.

 • Používateľ zaznamenal chyby:

- Systém odstraňovania pilín z pracovného priestoru nie vždy spĺňa očakávania.

- Vyskytli sa sťažnosti týkajúce sa prítomnosti vôle na vodiacich tyčiach a zároveň je potrebné poznamenať, že vratné pružiny sú príliš tesné, čo pri práci vyžaduje dodatočné úsilie.

- Napájací kábel je trochu krátky.

- Nie je možné použiť frézy s driekom 12 mm.

"Metabo OfE 1229 Signal"

Vynikajúca vysoko presná fréza strednej triedy nemeckého dizajnu a originálna montáž.

Charakteristickým znakom "Metabo Of E 1229 Signal" - pohodlný číselník ukazujúci hĺbku spracovania

 • Charakteristika modelu:

- Výkon elektrického pohonu - 1200 W.

- Rozšírený rozsah nastavenia otáčok vretena - od 5 000 do 25 000 ot / min.

- Pracovný zdvih frézy - 50 mm.

- Priemer klieštiny - 8 mm.

- Systém udržiava stabilnú rýchlosť.

- Ochrana proti prehriatiu - samočinné spínacie kefy motora.

- Hmotnosť zariadenia - 3,4 kg.

- Orientačná cena - 22.000 rubľov.

 • Výhody smerovača:

- Vynikajúci výkon, vysoká univerzálnosť.

- Pohodlný a presný systém pre nastavenie hĺbky spracovania - so zobrazením šípky.

- Najvyššia spoľahlivosť v práci, vynikajúca kvalita konštrukcie.

 • Významné nedostatky:

- Príliš tesné štartovacie klávesy pre nepoužité.

- Neexistujú žiadne systémy na osvetlenie pracovného priestoru a mäkký štart. Za takéto náklady si to stále jasne žiadajú.

- Obmedzené použitie fréz s priemerom drieku iba 8 mm.

„Aj keď je kvalita smerovača vynikajúca, cena je pre nástroj tejto kategórie výkonov stále veľmi vysoká a ani zďaleka nie je úplná sada možných funkcií.

"AEG MF 1400 KE"

Ručný frezer nemeckej značky, tradične čínskej montáže. Model, známy pre svoje bohaté vybavenie.

Model "AEG MF 1400 KE" je všeobecne známy aj tým, že v mlyne je obsiahnuté veľa užitočných doplnkov.

 • Hlavné charakteristiky zariadenia

- Výkon elektrického pohonu - 1400 W.

- Otáčky vretena sú nastaviteľné od 10 000 do 23 000 ot / min.

- Existuje systém "konštantnej elektroniky" - udržiavanie požadovanej rýchlosti otáčania bez ohľadu na zaťaženie.

- Systém mäkkého štartu a rýchle brzdenie vretena pri vypnutí.

- Pracovný zdvih frézy - 64 mm.

- Upínacie kliešte - 10 a 12 mm.

- Ochrana proti prehriatiu.

- Osvetlenie pracovnej plochy

- Hmotnosť zariadenia v ponornej zostave - 5,4 kg, na okraji - 4 kg.

- Priemerná cena súboru je 19 000 rubľov.

 • Výhody modelu:

- V prvom rade to príde na myseľ bez nadsázky - elegantný balík.

Súprava obsahuje dve základne s tromi podrážkami rôznych konfigurácií - pre ponorné, okrajové a kopírovacie operácie. Okrem toho, päť kopírovacích puzdier rôznych priemerov, dve upínacie klieštiny (10 a 12 mm), paralelný doraz s tyčami, systém na odstraňovanie pilín s vymeniteľnými adaptérmi pre vysávač - pre rôzne typy operácií, potrebné kľúče a montážne diely. Podrážky a chrániče sú vyrobené z priehľadného plastu, ktorý otvára dobrý prehľad o pracovnej ploche. Celá súprava je zabalená v praktickej taške.

- Vynikajúca ergonómia mlyna v každom druhu montáže.

- Multifunkčnosť - v skutočnosti dva nástroje v jednej sade.

- Je to rozumná kombinácia kvality, personálu a ceny.

- Pre "pokročilých" remeselníkov - jedinečnú príležitosť využiť "hlavu" ako elektrický pohon pre osobne vyvinuté a vyrobené drevoobrábacie stroje.

 • Zaznamenané nedostatky:

- Veľa sťažností na prácu ponornej základne - príliš tesný pohyb, časté zaseknutia. Súdiac podľa hodnotení, mnoho majstrov, nechcem sa s týmto nástrojom, okamžite upgrade vertikálne vodiace tyče.

- Zariadenie v montážnej verzii s ponorným podstavcom sa učí veľmi ťažkým (viac ako 5 kg) - nie všetky úkony sú vhodné na vykonávanie.

- Podložky, obrazovky z plexiskla a vodiace lišty sa rýchlo opotrebujú, zakalia sa, strácajú transparentnosť a vyžadujú výmenu.

- Upevňovacie prvky použité na montáž príslušenstva a krytov majú štandard palcov. V prípade straty skrutiek môžu nastať určité ťažkosti pri hľadaní analógov.

*  *  *  *  *  *  *

Boli zvážené kritériá pre výber ručnej frézy, bolo poskytnuté poradenstvo o hodnotení takéhoto nástroja a bol uvedený stručný prehľad populárnych modelov. Dúfame, že získané informácie pomôžu čitateľovi vybrať najlepšiu možnosť.

A na doplnenie celkového obrazu - pozrite si video, v ktorom skúsený majster dáva svoje odporúčania na výber smerovača pre začiatočníkov.

Video: Ako si vybrať svoj prvý manuálny router?

Загрузка...