Pece a vykurovacie systémy

Elektrické konvektory s nástenným termostatom

Vyhliadky na používanie elektrických vykurovacích telies pre vykurovanie domov je veľa desí. To je pochopiteľné - náklady na kilowatt sú pomerne vysoké a náklady v každom prípade budú značné. A ak okolnosti nezanechávajú iné možnosti, je potrebné hľadať elektrické ohrievače s indikátorom maximálnej úspory energie. K takýmto zariadeniam možno priradiť konvektory elektrickým nástenným termostatom.

Elektrické konvektory s nástenným termostatom

Takéto zariadenia budú užitočné v prípade, keď má dom alebo byt kompletný vykurovací systém. Pri chladnom prasknutí na jeseň, dokonca aj pred spustením systému, alebo na jar, po ukončení vykurovacej sezóny, sú konvektory schopné dočasne zachovať potrebnú pohodlnú mikroklímu. Pomôžu v prípade núdzových situácií na vykurovacích sieťach alebo na vrchole zimného chladu, ak sa teplo z radiátorov v určitom bode stane nedostatočným. Aký hriech sa skrýva - av lete sú obdobia, kedy sa stáva nesmierne nepohodlným bez spoľahlivého zdroja dodatočného vykurovania v dome.

Nástenné panelové konvektory sú pomerne lacné, kompaktné, nepokazia všeobecný interiér svojím vzhľadom. Zároveň sú účinné a bezpečné pri prevádzke. Samozrejme, ak správne zvolený kvalitný model.

Pri výbere optimálneho modelu takéhoto vykurovacieho zariadenia je potrebné si uvedomiť, na čom spočíva jeho práca a ako v súlade s tým funguje.

Princíp konvekčného vykurovania

Princíp činnosti takýchto ohrievačov je už stručne uvedený v samotnom názve. Termín konvekcia (z latinského slova "convecti" - "pohyb, prenos") znamená zmenu určitých vlastností látky pohybom a miešaním jej tokov. V tomto prípade, samozrejme, hovoríme o termodynamickej konvekcii - prestupe tepla zmiešaním prúdov horúceho vzduchu so zvyškom vzduchu v miestnosti.

Podľa princípu konvekcie, ďalšia veľká skupina elektrických vykurovacích zariadení funguje, ako sú tepelné ventilátory alebo zbrane. Sila však vytvára konvekčné prúdy, ktoré spotrebujú určité množstvo dodatočnej energie. Okrem toho to určuje vyššiu zložitosť dizajnu a samotné prúdy majú vo väčšine prípadov horizontálnu orientáciu (alebo blízko nej), čo nemá vždy pozitívny vplyv na pohodlie pocitov z prevádzky takýchto zariadení.

Oboznámte sa s elektrickými ventilátormi

Tieto ohrievače majú veľa výrazných výhod, nemožno však povedať, že nemajú žiadne chyby. Ich popularita je však skvelá, odroda je veľmi široká a je dôležité, aby ste sa pri získavaní požadovaného modelu nestali zmätení. Viac o výber tepelných ventilátorov Prečítajte si špeciálnu publikáciu nášho portálu.

V miestnostiach, vykurovaných konvektormi, dochádza k pohybu prúdov vzduchu výlučne prirodzeným spôsobom, pod vplyvom gravitačných síl. Hustota ohriateho vzduchu je vždy nižšia ako hustota chladeného, ​​inými slovami - je jednoducho ľahšia. Tepelné prúdy preto majú tendenciu stúpať smerom nahor a sú nahradené chladnými prúdmi klesajúcimi nadol.

Pohyb prúdenia vzduchu pri použití vykurovacích konvektorov prebieha výlučne prirodzeným spôsobom v dôsledku rozdielu v hustote.

Konvektory majú zámerne takú konfiguráciu, ktorá stimuluje vytváranie ohriateho objemu vzduchu v obmedzenom priestore a jeho ďalší smer nahor.

Vzostupný prúd zdieľa teplo so studeným vzduchom, ohrieva ostatné povrchy a predmety a postupne stráca svoj "energetický potenciál", opäť ochladzuje na povrch podlahy. A tak ďalej - pokiaľ konvektor zostane zapnutý. Napriek tomu, že nie je aplikované žiadne "motívne" úsilie, proces výmeny tepla v miestnosti sa vyskytuje pomerne rýchlo. S vhodne zvoleným výkonom ohrievača as vysoko kvalitnou tepelnou izoláciou, ktorá zabraňuje zbytočným tepelným stratám, môžete vo veľmi krátkom čase dosiahnuť pohodlnú teplotu v miestnosti.

Nástenné elektrické konvektorové zariadenie

Môže sa namietať, že vzostupný tepelný tok vytvára akýkoľvek ohriaty predmet. Napríklad prichádza aj z obyčajných radiátorov. To je pravda, ale konvekčný efekt vo všeobecnom procese výmeny tepla v takýchto prípadoch je nevýznamný, aby som tak povedal. Konštrukcia samotných konvektorov je však „naostrená“, takže sa vytvárajú silné smerové toky, ktoré hrajú dominantnú úlohu pri rýchlom ohrievaní miestnosti.

Prevažná väčšina moderných konvektorov má niečo takéto:

"Klasické" zariadenie na elektrické konvektory

1 - Nástenné konvektory sa vyznačujú plochým krabicovým telesom s výrazne malou hrúbkou a pomerne veľkou výškou v porovnaní s ním. Táto konfigurácia krabice plne spĺňa úlohy priradené k zariadeniu. V malom objeme uzavretom zo všetkých strán dochádza k rýchlemu zahrievaniu privádzaného vzduchu. Okrem toho sa táto forma stáva podobnosťou vertikálne usporiadaného potrubia, s významným rozdielom teploty na vstupe a výstupe, ktorý poskytuje vysokú trakciu, a teda silný prúd konvekčného vzduchu.

Výrazne malá hrúbka konvektoru umožňuje jeho umiestnenie na takmer akúkoľvek stenu - nedochádza k výraznejšej strate priestoru.

Malá hrúbka telesa konvektora umožňuje jeho umiestnenie na takmer akúkoľvek časť steny v miestnosti - sotva „konzumuje“ využiteľný priestor.

Ak je malá hrúbka typická pre všetky konvektory, potom sa dĺžka a výška môžu výrazne líšiť. To znamená, že je možné zvoliť nielen z hľadiska výkonu, ale aj na základe veľkosti stenového úseku, na ktorý má byť ohrievač namontovaný.

Plochá forma karosérie je typická pre všetky konvektory, ale jej rozmery sú rozdielne v dĺžke a výške.

Mušle sa vyrábajú najčastejšie z tenkého plechu, niekedy z tepelne odolného plastu. V každom prípade ide o veľmi ľahkú konštrukciu, a preto neexistujú žiadne zvláštne obmedzenia na zavesenie zariadenia na stenách - hmotnosť konvektora by mala byť schopná odolať napríklad priehradke na sadrokartónové dosky. Na zavesenie na stenu na zadnej strane ohrievača sa nachádzajú špeciálne konzoly konkrétneho dizajnu.

Okrem toho sú mnohé modely vybavené aj kolesovými vozíkmi, čo umožňuje použitie konvektora v "mobilnej" verzii.

2 - vstupy v spodnej časti zariadenia pre chladený vzduch. To je zvyčajne štrbinové okno umiestnené na spodnej koncovej strane puzdra. V niektorých modeloch nie je jednoducho žiadna spodná stena - na svojom mieste pevný otvor, odobratý mriežkou alebo dokonca bez nej.

3 - ohrev privádzaného vzduchu je zabezpečený vykurovacím prvkom umiestneným v spodnej časti telesa, jeden alebo aj niekoľko, zapínaných samostatne alebo súčasne, v závislosti od zvoleného režimu výkonu.

Konštrukcia vykurovacieho telesa sa môže líšiť - od primitívnych otvorených špirál až po najmodernejšie a najspoľahlivejšie odlievané moduly. Viac o tom budeme hovoriť v sekcii výberu modelu.

4 - vzduch ohriaty v obmedzenom objeme telesa je nasmerovaný v cielenom prúdení cez špeciálne otvory v hornej časti konvektora. Najčastejšie majú štrbinovú konfiguráciu, môžu byť pevné alebo vybavené nastaviteľnými žalúziami, ktoré umožňujú niekoľko zmien v smere vytvoreného prietoku v určitom rozsahu. Tieto výstupy sú v závislosti od modelu umiestnené na hornom konci konvektora, na jeho prednom paneli (prúd je v tomto prípade nasmerovaný smerom k miestnosti), alebo zaujímajú určitú medziľahlú polohu.

Rôzne usporiadania otvorov (mriežky) pre výstup ohrievaného prúdenia konvekčného vzduchu

- prirodzene, každé moderné zariadenie musí mať ovládacie prvky rôzneho stupňa zložitosti. Štandardom pre každý model je spínač, termostat a pracovný indikátor. Mnohé moderné konvektory však majú ďalšie funkcie, o ktorých sa bude diskutovať nižšie.

6 - prítomnosť termostatu zahŕňa teplotný snímač, ktorý je zvyčajne umiestnený pri vstupe do prietoku vzduchu zdola. Ukazuje sa, že teplota vzduchu v miestnosti je monitorovaná - akonáhle dosiahne nastavenú úroveň, termostat vypne vykurovacie teleso. A naopak, keď teplota v miestnosti klesne, bude zapnutá.

To znamená, že pracovný ohrievač nepracuje nepretržite. Vďaka vysoko kvalitnej tepelnej izolácii miestnosti nebude celková doba trvania inklúzií taká dlhá - konvektor si udržiava iba pohodlnú úroveň teploty nastavenú vlastníkmi, čím kompenzuje prípadné tepelné straty.

7 - takmer všetky moderné ohrievače sú vybavené zabudovanými ochrannými systémami. Jedným z nich je ochrana proti prehriatiu. V tomto príklade je to teplotný senzor umiestnený v centrálnej časti tela. Ak z nejakého dôvodu začne teplota vzduchu vo vnútri zariadenia klesať, ochrana bude fungovať, čo vypne napájanie vykurovacieho telesa. Mimochodom, situácia je pre konvektory veľmi charakteristická, ak sú porušené pravidlá ich prevádzky a dochádza k rušeniu pre normálnu cirkuláciu vzduchu. To môže byť predmet, ktorý je náhodne alebo úmyselne umiestnený na vrchole, pokrývajúci výstupné mriežky vcelku alebo po častiach. Alebo nahromadenie prachu zospodu, ktorý je schopný blokovať priechody medzi rebrami tepelného výmenníka vykurovacieho telesa alebo dokonca mriežky pri vstupe do konvektora.

Mnohé modely majú samozrejme komplexnejšiu štruktúru, ktorá je spravidla spojená s dodatočnými funkčnými zariadeniami. Všeobecne platí, že „klasická“ schéma uvedená vyššie je typická pre všetky nástenné elektrické konvektory.

Čo sú dobré elektrické konvektory kúrenie? Čo hovoria o svojich nedostatkoch?

Kúpa elektrického vykurovacieho konvektora umožňuje majiteľom riešiť problémy s organizáciou dodatočného alebo dokonca základného vykurovania miestnosti. Ale aby bolo možné správne posúdiť možnosti zariadenia, je potrebné mať predstavu o jeho prednostiach a nedostatkoch.

Pre začiatok - o pozitívnych vlastností Táto kategória elektrických ohrievačov.

 • Elektrické konvektory vykazujú veľmi vysokú účinnosť pri práci. Husté smerové vyhrievané prúdy zabezpečujú rýchle miešanie celého objemu vzduchu v miestnosti a ohrievanie na pohodlnú teplotu sa uskutočňuje v pomerne krátkom čase. Je možné, že sú trochu horšie ako tepelné ventilátory z hľadiska teplôt zahrievania, ale na druhej strane neexistujú žiadne výrazné horizontálne pohyby vzduchu, ktoré sú často vnímané ako mimoriadne nepohodlné a vyvolávajú návrhy.
 • Ďalším významným rozdielom od tepelných ventilátorov je nedostatok mechanického pohonu. A toto je hospodárnejšie využívanie energie a tichá prevádzka. Jediné, čo sa ľudia môžu sťažovať na nadmerne ostrý sluch, sú možné drobné praskliny pri zahrievaní niektorých typov vykurovacích telies, ktorých konštrukcia využíva časti z kovov s rôznou tepelnou vodivosťou (napríklad oceľ + hliník). Niektorí dokonca môžu počuť kliknutia z aktivovaného elektromechanického termostatu. Ale toto všetko ako celok nie je hlasnejšie ako, povedzme, s obyčajným železom, ktoré sa so všetkou predstavivosťou ťažko pripisuje hlučným nástrojom.

Dokonca aj v bezprostrednej blízkosti postele, nástenný konvektor nebude v žiadnom prípade rušiť spánok majiteľov.

 • Povrch plášťa konvektora sa nikdy nezohrieva na nebezpečne vysoké teploty. To znamená, že náhodný dotyk pracovného zariadenia nemusí byť príjemný, ale nepovedie k popáleniu. Táto vlastnosť, kombinovaná s malou veľkosťou telesa v hrúbke a často pripojenou na okrúhle tvary, umožňuje bezpečnú inštaláciu takýchto zariadení v detských izbách.
 • Neprítomnosť vysokoteplotného ohrevu spôsobuje efekt "mäkkého tepla" bez toho, aby sa vzduch presušil. Ak vylúčime už zastarané zariadenia s otvoreným výhrevným telesom, potom pri práci nespália prachové častice alebo malý hmyz dotiahnutý prúdom vzduchu. To znamená, že by nemali byť nepríjemné horiace pachy.
 • Prítomnosť termostatického riadiaceho systému a vysoká účinnosť, ktorá dosahuje takmer 100%, robí prácu konvektorov dostatočne ekonomickou, čo je mimoriadne dôležité pre všetky elektrické ohrievače.
 • Dokonca aj v prípade, keď sú konvertory v plánoch vlastníkov považované za jediné zdroje tepla, nie sú potrebné žiadne zdĺhavé postupy na koordináciu konštrukcie vykurovacieho systému. Jedinou podmienkou je súlad možností napájacieho vedenia pripojeného k domu.
 • Neexistujú žiadne osobitné ťažkosti pri nezávislej stacionárnej inštalácii týchto zariadení. Systém ich pripevnenia na steny, spravidla je jednoduchý a zrozumiteľný, neprítomnosť vysokého ohrevu telesa a nízka hmotnosť neukladajú žiadne prísne požiadavky na materiál steny a jej nosnosť. Potrebujete len jedno elektrické vedenie - v tomto ohľade je lepšie poradiť sa s kompetentným elektrikárom. A pre zariadenia s kapacitou do 1,5 ÷ 2,0 kW stačí, ak sú k dispozícii existujúce elektrické zásuvky, ak sú vybavené vodičmi s dostatočným prierezom (pre hliník - 2,5 mm², pre meď - 1,5 mm²).

Pre pripojenie väčšiny domácich elektrických konvektorov vykurovanie dostatok kvalitných zásuviek na 10 ampérov

 • Prevádzka takýchto ohrievačov sa vyznačuje vysokou mierou bezpečnosti a nevyžaduje žiadne špeciálne znalosti a zručnosti. Stačí zapnúť konvektor v elektrickej sieti a nastaviť požadovanú úroveň teploty na termostate.
 • Väčšina moderných konvektorov má pomerne vysoký stupeň ochrany pred prachom a vlhkosťou, rádovo IP24. To znamená, že v podmienkach domu alebo bytu nie sú žiadne obmedzenia týkajúce sa umiestnenia zariadenia - môže byť inštalovaný, vrátane v kúpeľni (kúpeľňa), v kuchyni alebo na uzavretom balkóne. A dokonca aj v úzkej chodbe alebo na chodbe, vďaka svojej kompaktnej veľkosti, bude takýto ohrievač celkom vhodný.
 • Nástenné konvektory vyzerajú v interiéroch akéhokoľvek dizajnu veľmi priaznivo. Tradične sú maľované vo svetlých farbách, ale ak si želáte, je možné vybrať si model a viac originálny. Ohrievače s čiernym lesklým predným povrchom sú teda žiadané - navonok na prvý pohľad môžu byť zamenené s plazmovou TV. Tam sú tiež svetlé alebo "tlmené" farby iných odtieňov. Ale veľmi nároční zákazníci, niektoré spoločnosti ponúkajú služby pri výbere exkluzívneho dizajnu, vrátane - s tlačou fotografií na prednom paneli z existujúceho radu obrázkov alebo zo súboru zákazníka.

Ak si želáte, môžete si vybrať model netradičného bieleho odtieňa, ale viac „zábavného“, ktorý zapadá do zvoleného štýlu interiéru.

 • Cena väčšiny elektrických nástenných konvektorov na predaj je pomerne cenovo dostupná.

Ako vidíte, výhody tohto typu zariadenia sú pomerne málo. Nesmieme však zabúdať na určité nevýhody:

 • Konvekčný prenos tepla je konštantný prúd vzduchu, ktorý môže niesť veľa prachu. To by mali vziať do úvahy tí ľudia, ktorí majú vysokú predispozíciu na alergické reakcie. V každom prípade, pravidelnosť a dôkladnosť pravidelného mokrého čistenia bude musieť venovať osobitnú pozornosť. Hoci dobrá žena v domácnosti nedovolí hromadenie prachu bez ohľadu na to, aký druh vykurovacích zariadení má.

Konvekčné toky sú vždy sprevádzané značným prenosom prachu v celom priestore miestnosti. Pre čistotu bude musieť pozorne sledovať.

 • Nástenné konvektory kladú špeciálne požiadavky na kvalitu tepelnej izolácie. Tepelný ventilátor alebo napríklad infračervený ohrievač je schopný vytvoriť, dokonca aj v obmedzenom priestore, aspoň obmedzenú oblasť s prijateľným vnímaním pohodlia, dokonca aj v izolovanej miestnosti. S konvektorom toto "číslo" nebude fungovať. Ak stena nemá dostatočnú tepelnú izoláciu, potom všetko teplo generované ohrievačom bude vynaložené na jeho trvalé vykurovanie. В итоге, поднимаясь вдоль нее вверх, поток воздуха практически полностью растрачивает свой "тепловой заряд", и нормальной конвекции в объеме помещения ждать уже не приходится. То есть большая часть израсходованной дорогостоящей электроэнергии будет пущена "на ветер".

Если дом предполагается отапливать электрическими приборами, то вопросы термоизоляции вообще должны быть включены в разряд первостепенной важности

Не следует думать, что это касается лишь конвекторов. При любой системе отопления ее эффективность напрямую зависит от качества выполненной термоизоляции строительных конструкций. Просто в случае с настенными конвекторами эта взаимосвязь становится наиболее очевидной.

Takže - zázraky sa nestávajú a otepľovanie ich domovov by sa malo vždy riešiť s osobitnou pozornosťou.

Ako hodnotiť účinnosť tepelnej izolácie ich obytných nehnuteľností?

Existuje pravidlo, že celková odolnosť proti prestupu tepla stavebných konštrukcií (steny, podlahy, nátery) by nemala byť nižšia ako normalizovaná hodnota definovaná pre konkrétny región, berúc do úvahy jeho klimatické vlastnosti. Pohodlná kalkulačka umiestnená v publikácii nášho portálu venovaného rôznorodosti umožní odhadnúť požadovanú hrúbku vrstvy tepelnej izolácie v závislosti od typu izolácie a štruktúry samotnej konštrukcie. izolácia pre vonkajšie steny domu.

 • Jednoducho inštalované konvektory, dokonca aj zdanlivo bohaté, nemusia vykazovať očakávanú účinnosť vo veľkých priestoroch. Faktom je, že kinetická energia prietoku sa postupne znižuje a môže chýbať pre úplnú výmenu tepla vo všetkých častiach miestnosti. To znamená, že v oblasti samotného ohrievača bude cirkulácia prúdenia vzduchu celkom normálna, ale na „okrajoch“ nie je vylúčená tvorba „stagnujúcich“ zón, v ktorých bude zjavne pociťovaný nedostatok tepla.

V jednej miestnosti je možné inštalovať niekoľko konvektorov, pracujúcich samostatne alebo v kombinácii so spoločným systémom termostatickej regulácie

Tento negatívny znak sa však dá ľahko obísť. Pre tento účel je vo veľkej miestnosti inštalovaných niekoľko konvektorov tak, aby ich celkový tepelný výkon zodpovedal vypočítaným hodnotám. Každé zo zariadení môže pracovať samostatne, alebo je možné ich kombinovať do jedného systému, "viazaného" na spoločnú termostatickú riadiacu jednotku. Mimochodom, efektívnosť spotreby energie z používania takýchto systémov sa stáva ešte vyššia.

Pri výbere optimálneho modelu takéhoto ohrievača by sa malo zohľadniť množstvo hodnotiacich kritérií.

Výkon zakúpeného ohrievača

Je zrejmé, že tepelný výkon konvektora by mal byť kľúčovým zvoleným parametrom - zariadenie by malo byť v zásade schopné zabezpečiť vykurovanie miestnosti pre určitú oblasť (alebo presnejšie jej objem).

Najbežnejšie odporúčania sú založené na normách 1 kW na 10 m2 priestoru. Tento prístup je však stále odlišný. Ak si myslíte, že o tom, potom objem miestnosti, špecifiká jeho umiestnenie, počet možných tepelných strát, v závislosti na klimatickej špecifickosti regiónu, a na špecifické vlastnosti stavebnej konštrukcie, sú úplne diskontované.

Preto, aby sa dosiahol presnejší výsledok (ktorý sa mimochodom môže výrazne líšiť od „štandardu“ 1 kW → 10 m² v jednom alebo druhom smere), je lepšie použiť iný výpočtový algoritmus. Na prvý pohľad to vyzerá trochu ťažkopádne, ale s našou online kalkulačkou nebude vykonávanie výpočtov trvať veľa času a úsilia.

Pod kalkulačkou si môžete prečítať všetky potrebné vysvetlenia pre prácu s ním:

Kalkulačka pre výpočet požadovaného výkonu elektrického konvektora

Prejdite do výpočtov

Vysvetlenie poradia výpočtov

 • V prvom rade by ste mali špecifikovať, či sa konvektor považuje za jediný zdroj tepla, alebo či je zakúpený pre „mimo sezónu“ ako prídavné vykurovacie zariadenie. Nadmerná sila v druhom prípade jednoducho zostane nevyžiadaná.
 • Ďalej uveďte dĺžku a šírku miestnosti a jej výšku. Objem výpočtovej miestnosti sa stáva pôvodným faktorom.
 • Počet vonkajších stien v miestnosti môže byť odlišný a niektoré vnútorné priestory v súkromnom dome nemusia mať takéto steny. Je zrejmé, že čím viac stien je v kontakte s ulicou, tým vyššie je celkové množstvo tepelných strát.
 • Záleží aj na tom, na ktorej strane sveta dopadá vonkajšia stena. Ak nikdy nevidí slnečné lúče, potom by sa to malo zmeniť. Na južných stenách sa v pekných dňoch ešte stále zvyšujú náklady na teplo.
 • Často sa stáva, že dom sa nachádza na nechránených prírodných alebo umelých prekážkach v oblasti a prevládajúce zimné vetry padajú na vonkajšiu stenu vypočítanej miestnosti. Ak je to naozaj tak, to znamená, že vlastníci zhruba reprezentujú pozíciu zimnej „veternej ružice“, potom sa výpočet stane presnejším s ohľadom na túto vlastnosť. Ak takéto informácie nie sú k dispozícii, alebo ak nie je dôvera v ich spoľahlivosť, je možné ich ponechať štandardne - potom sa pri výpočtoch zohľadnia najnepriaznivejšie podmienky, tj „s rezervou“.
 • Ďalšia položka bude brať do úvahy klimatické charakteristiky regiónu. Najmä by ste mali určiť, aká je teplota v najchladnejšej dekáde zimy pre vašu oblasť normálna. Je to normálne - nemali by ste dostať nejaké anomálne mrazy „pred desiatimi rokmi“ z pamäte.
 • Ďalšia oblasť navrhuje vyhodnotiť kvalitu tepelnej izolácie vonkajších stien vypočítanej miestnosti. Ako sa to robí, je popísané v článku, na ktorý odkaz o ohrievači odporúča vyššie vedie. S určitým stupňom konvenčnosti je možné priradiť pokládku v dvoch tehlách k mierne izolovaným stenám alebo k stene z guľatiny alebo tyčinky s hrúbkou asi 200 mm. A bod o nedostatku tepelnej izolácie stien, podľa mysle, všeobecne by mali byť vylúčené z výpočtov - s elektrickým vykurovaním to bude úplná zrúcanina. Takže je to skôr len na porovnanie.
 • V podlahách a podlahách dochádza k značným stratám tepla. Preto v nasledujúcich dvoch bodoch musíte uviesť, čo je v blízkosti vypočítanej miestnosti vertikálne - hore a dole.
 • Okná majú vždy významný vplyv na vnútornú klímu - dôležitá je aj ich veľkosť, množstvo a materiál. Tieto parametre udávajú nasledujúce štyri polia, ktoré špecifikujú údaje. Všetko by malo byť jasné bez ďalšieho vysvetlenia.
 • Zmena by sa mala vykonať aj vtedy, ak sú dvere na ulicu (ako možnosť, do nevykurovanej miestnosti, na balkón atď.) A tento výstup sa pravidelne používa. Je jasné, že každé otvorenie dverí bude sprevádzané pomerne pôsobivým prívodom studeného vzduchu. A to bude musieť kompenzovať vykurovacie zariadenie.

Po zadaní všetkých uvedených údajov dostaneme hotový výsledok. Udáva sa v kilowattoch. Ak je zariadenie plánované na inštaláciu, potom výsledná hodnota by mala byť riadená (ako minimum). Pri nákupe dvoch alebo viacerých vykurovacích telies pre jednu miestnosť (ako je uvedené vyššie) by ich celkový výkon nemal byť menší ako dosiahnutý výsledok.

Typ vykurovacieho telesa

Aby sa zabezpečilo, že prevádzka konvektora je čo najbezpečnejšia a že negatívne "poznámky" nie sú zavedené do komfortu, ktorý vytvára, mali by ste venovať pozornosť tomu, aký typ vykurovacích prvkov je nainštalovaný v modeli, ktorý sa vám páči.

 • Sotva má zmysel kupovať kúrenie s prvkom ihly (sú tu názvy "ohrievač pásky" alebo "stich"). Vo svojom jadre je to všeobecne otvorená špirála z niklomovej pásky, ako keby šila dielektrickú dosku.

Vykurovacie teleso stehu alebo ihly (pásky) - možno už považovať za „atavizmus“, hoci modely, ktoré sú s ním vybavené, sa stále vyrábajú

Nevýhody takéhoto prvku - viac než dosť. Medzi ne patrí neprekonateľná trvanlivosť, úplné vystavenie účinkom vlhkosti a postreku vodou (stupeň ochrany nepresahujúci IPx1) a nepríjemný zápach z horenia prachu a zraniteľnosť voči mechanickým poruchám počas prepravy. Úroveň bezpečnosti je veľmi vzdialená od moderných požiadaviek.

Podmienené výhody stichov zahŕňajú skutočnosť, že sa veľmi rýchlo zohrievajú, to znamená, že prakticky nemajú tepelnú zotrvačnosť. Je však nepravdepodobné, že by tucet alebo dve sekundy zvýšenia rýchlosti vykurovania odôvodňovali ich negatívne vlastnosti. V skutočnosti, čo sú "vodcovia" v - to je v dostupnosti, pretože modely vybavené ohrievačom ihly sú najlacnejšie.

 • Druhým typom ohrievača je konvenčný ohrievač, oblečený do hliníkových rebier na zvýšenie plochy aktívnej výmeny tepla. Tvar a veľkosť tejto "košele" (často sa tiež nazýva difuzér alebo reflektor) sa môže líšiť.

Tubulárny elektrický ohrievač (TEN), "oblečený" v hliníkovom rebrovanom "košeli" na zvýšenie kontaktnej plochy so vzduchom prechádzajúcim konvektorom.

Zvýšený priestor na výmenu tepla umožňuje znížiť teplotu vykurovania (v porovnaní so stehom) bez straty celkovej tepelnej kapacity konvertora - čo je zrejmý krok vpred v otázkach bezpečnosti. Ich spoľahlivosť a trvanlivosť sú omnoho vyššie, účinok lepenia prachu sa nepozoruje. Zariadenia s takýmito ohrievačmi už majú bezpečnostnú triedu, dosahujúcu až do IP24, to znamená, že môžu byť inštalované vo vlhkých miestnostiach.

Existujú také vykurovacie prvky a ich "nevýhody". Jeden už bol spomenutý vyššie - v takých zariadeniach môže dôjsť k praskaniu počas zahrievania a chladenia - kvôli rozdielu v tepelnej vodivosti a lineárnej expanzii ocele a hliníka. Nie je významný, ale stále. Ďalej nie je možné zaistiť úplne úplný kontakt povrchov vykurovacích telies a "košeľu", to znamená, že časť generovaného tepla nie je úplne spotrebovaná. A tieto prechodné straty majú tendenciu postupne sa zvyšovať, pretože hustota kontaktu povrchov sa postupne znižuje.

 • Najmodernejšími sú doposiaľ vykurovacie prvky v pevnom hliníkovom puzdre, ktoré je tiež výmenníkom tepla.

Optimálnou voľbou je konvektor s hliníkovým vykurovacím telesom.

Skriňa je vyrobená z jednej zliatiny, to znamená, že je vylúčená nerovnomernosť rozpínania jej jednotlivých prvkov počas zahrievania. Bezpečnosť je takmer kompletná, to znamená, že všetky zariadenia vybavené takýmito ohrievačmi sú triedy nie nižšie ako IP24. Rovnomerné zahrievanie všetkých rebier výmenníka tepla, bez medziskladov, umožňuje ďalšie zníženie pracovnej teploty, zvýšenie trvanlivosti. A to je významné "plus" k celkovej bezpečnosti prevádzky konvektora.

Podmienená "mínus" je len vyššia cena. Rozdiel však nie je taký veľký, že tento faktor sa stane rozhodujúcim pri výbere modelu.

Termostat a ovládacie prvky, prídavná funkcia

Veľmi dôležitým kritériom výberu je pohodlie a prehľadnosť ovládacích prvkov prístroja, presnosť termostatickej jednotky.

 • Je zrejmé, že akýkoľvek moderný model vykurovacieho zariadenia musí byť vybavený termostatom. Výnimkou môžu byť len tie zariadenia, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre skupinovú inštaláciu s pripojením na jeden systém termostatickej regulácie, ako je uvedené vyššie.

Ovládacie prvky najjednoduchších nástenných konvektorov sú elektromechanický termostat a spínač na prístroji (jeden alebo dva, ak je vykurovací výkon nastavovaný postupne). V blízkosti týchto ovládacích prvkov sa často nachádza indikátor, ktorý indikuje stav prístroja (napríklad zapnutý, v režime kúrenia, v pohotovostnom režime). Je tiež možná prítomnosť druhého regulátora, ktorý je zodpovedný za voľbu režimu vykurovacieho výkonu.

Nástenný elektrický konvektor s minimálnym súborom prvkov smeru.

Stupnica elektromechanického termostatu môže byť kalibrovaná na absolútne hodnoty teploty, na konvenčné digitálne hodnoty, alebo dokonca viac alebo menej, čo bude vyžadovať intuitívnu inštaláciu, ktorá sa však rýchlo stáva jasnou skúsenosťou.

Ďalším príkladom je termostat bez stupnice, indikátory a trojpolohový spínač pre režimy prevádzky konvektorov.

Modernejšie zariadenia sú vybavené plnohodnotnými elektronickými riadiacimi jednotkami. Elektromechanické spínače nahradené tlačidlom alebo dotykom. V takýchto blokoch sa uvádza presnejšie nastavenie teploty (doslova do stupňa). Často je tu možnosť programovania prevádzkových režimov s prihliadnutím na denný čas a osobný rozvrh pracovných dní a víkendov. A je to pohodlné a prináša značný efekt úspory energie - miestnosť sa zahreje len vtedy, keď je to naozaj potrebné.

Príklad ovládacieho panelu moderného elektrického konvektora. A to je - nie je to najviac "fantázia"

Niektoré modely umožňujú diaľkové ovládanie - z konzoly alebo dokonca na diaľku - prostredníctvom komunikačných kanálov GSM alebo IP (Wi-Fi). To všetko samozrejme ovplyvňuje cenu výrobku.

 • Zvlášť nároční užívatelia by mali venovať pozornosť doplnkovému funkčnému vybaveniu zakúpeného modelu:

- Ako už bolo uvedené, je možné doladiť a naprogramovať režimy prevádzky zariadenia. Často je tiež možné uložiť nastavenia do pamäte (energeticky nezávislé), ktoré pri reštarte, napríklad pri výpadku napájania, reštartujú ohrievač v súlade s aktuálnou úlohou.

- O prenose prachu konvekčnými prúdmi uvedenými vyššie. Aby sa minimalizovala táto nevýhoda, niektoré modely umožňujú inštaláciu špeciálnych filtrov. Mnohé filtre však nielenže čistia vzduch od prachu, ale tiež eliminujú nepríjemné pachy.

- Konvektor môže kombinovať dve ďalšie užitočné zariadenia - ionizátor a zvlhčovač. Takto sa vytvára najpohodlnejšia a najzdravšia atmosféra v miestnosti.

Nástenný konvektor vybavený ionizačnou funkciou ohrievaného vzduchu

- Funkcia "nemrznúca kvapalina" nikdy nedovolí, aby vnútorná teplota klesla pod úroveň +5 ° C. Je v pohode, ale napríklad voda v vypnutom vykurovacom zariadení nezmrzne, aj keď obydlie zostane "bez pohľadom" dosť dlho.

Samozrejme, že zariadenia s modernejšou riadiacou elektronikou a pokročilými funkciami budú stáť viac. A ďaleko od všetkých kupujúcich sa zdá rozumné, aby peniaze za, v zásade, že naozaj nepotrebujú možnosti. Mnohí výrobcovia preto ponúkajú celé modelové rady - v zásade konvektory rovnakého výkonu a vzhľadu, ktoré sa líšia riadiacim a funkčným vybavením.

Približne rovnaký model, ale s riadiacimi jednotkami rôzneho stupňa zložitosti

 • Je potrebné venovať pozornosť existujúcim úrovniam ochrany konvektora:

- Už sme povedali o triede ochrany - najlepšia možnosť je, že nie je nižšia ako IP24.

- Pri dosiahnutí kritickej teploty v skrinke prístroja sa senzor prehriatia vypne.

- Snímač polohy umožní konvektoru pracovať iba vo vertikálnej polohe. V prípade náhodného naklonenia (ako si pamätáme, konvektory môžu byť použité v "mobilnej" verzii) sa napájanie vypne. Je veľmi dôležité, ak v dome žijú deti alebo nepokojné domáce zvieratá.

Vlastnosti externého dizajnu zariadenia

Táto kategória kritérií by sa mala priradiť predovšetkým rozmerom zakúpeného konvektora. Akonáhle dôjde k výberu modelu, je potrebné predpokladať, že vlastníci už vedia, na ktorej časti steny bude umiestnený. To znamená, že vykurovacie zariadenie musí spĺňať existujúce podmienky budúcej prevádzky tak z hľadiska výkonu, ako aj veľkosti.

Okrem toho je potrebné zohľadniť odporúčania výrobcu týkajúce sa tolerancií pri montáži. V návode na inštaláciu sa teda zvyčajne uvádza minimálna možná vzdialenosť od úrovne podlahy a od prekrývajúceho sa parapetu alebo výklenku nad stenou. Taktiež je potrebné pozorovať bočné medzery z priľahlej steny alebo z akéhokoľvek predmetu trvalo namontovaného nábytku.

Nezabudnite sa zoznámiť s inštalačnou schémou zariadenia - či sa zvolený model zmestí na stenovú časť, ktorá je pre ňu určená, berúc do úvahy bezpečnostné vzdialenosti špecifikované výrobcom zdola, hore a po stranách.

Pri výbere je možné a nutné starostlivo zvážiť systém upevnenia zariadenia na stenu - do akej miery je zrozumiteľný, aby ste pri inštalácii nerobili chyby.

Konvektor zavesený na stene nesmie byť v žiadnom prípade zablokovaný elektrickými zásuvkami. Nielen to - nemôžete inštalovať pod nimi. Je potrebné zamerať sa na minimálnu horizontálnu vzdialenosť 300 ÷ 350 mm. Súčasne by mal postačovať bežný napájací kábel na priame pripojenie k zásuvke. Pri použití elektrických ohrievačov sa použitie predlžovacích káblov považuje za vysoko nežiaduce.

Hmotnosť konvektora určeného na stacionárnu inštaláciu na stenu nehrá rozhodujúcu úlohu. Ona je spravidla je malý a zariadenie sa dá ľahko namontovať na takmer akýkoľvek povrch.

O dekoratívnom dizajne prípadu sme už spomenuli. Tu, samozrejme, ťažké poradiť - výber majiteľov.

Ako príklad môžeme uviesť niekoľko modelov s približne rovnakým výkonom (napr. 1500 W) od rôznych výrobcov.

"Roda Standart 1.5"

Veľmi obľúbený model, ktorý sa tak stal z väčšej časti vďaka svojej dostupnej cene. Vývoj nemeckej spoločnosti, montáž je najčastejšie ukrajinskej.

"Roda Standart 1,5" - lacnejšie, pravdepodobne sa to nestane ...

 • Hlavné charakteristiky modelu:

- Výkon - 1500 W;

- typ vykurovacieho telesa - ihla;

- Elektromechanický termostat;

- Trieda ochrany - IP21;

- ochrana pred prehriatím;

- Установка настенная, при дополнительном приобретении подставок возможна напольная.

- Габариты прибора - 460×805×115 мм, масса - 5 кг.

- Примерная стоимость - 1500 руб.

 • Отмеченные пользователями достоинства:

- Очень привлекательная цена;

- Быстрый нагрев;

- Два режима мощности нагрева.

 • Указанные недостатки:

- Игольчатый нагреватель, раскаляющийся докрасна. О пожарной безопасности речь не идет - если ребенок в процессе игры сунет в щель бумажку, недалеко до пожара.

- Температура нагрева корпуса явно выше заявляемых производителем 60°С. То есть и по этой причине для детских комнат совершенно противопоказан.

- Не вполне удобная система крепления к поверхности стены.

- Mnohí sa sťažujú, že pri zahrievaní vytvára veľmi počuteľné šumové pozadie (brum).

"Timberk Islandia E3 M 1500 "

Veľmi kvalitné a pomerne lacné konvektor slávnej švédskej spoločnosti. Zhromaždenie sa vykonáva v Číne.

"Timberk ISLANDIA E3 M 1500" - nízka cena s pomerne slušnou kvalitou zariadenia a jeho efektivitou

 • Charakteristika modelu:

- Výkon - 1500 W;

- typ vykurovacieho telesa - monolitický hliník;

- Elektromechanický termostat;

- Tri kroky nastavenia výkonu.

- Trieda ochrany - IP24;

- ochrana pred prehriatím;

- "UltraSilence" - technológia absolútne tichej práce

- Systém "Riadenie odporu", ktorý zabezpečuje stabilnú prevádzku aj pri veľmi významných poklesoch sieťového napätia.

- Montážna stena alebo podlaha.

- Rozmery zariadenia - 440 × 615 × 130 mm, hmotnosť - 4,3 kg.

- Orientačné náklady - 2600 rubľov.

 • Výhody zariadenia:

- Vysoká spoľahlivosť v kombinácii s cenovo dostupnými.

- Dobrá úroveň prevádzkovej bezpečnosti.

- Rýchle ohrievanie: časť normálneho režimu prevádzky vstúpi do prevádzky len o minútu.

- Jednoduchá inštalácia na stenu, súčasťou sú aj nohy na inštaláciu podlahy.

- Možnosť vybrať si jednu z troch úrovní výkonu.

 • nevýhody:

Osobitné poznámky sa neuvádzajú, okrem nedostatku širokej funkčnosti. Ale za takú cenu ...

BALLU BEC / EZER-1500 ENZO

Modelový vývoj materskej spoločnosti z Holandska, montáž prebieha v ruských podnikoch. Lacný model s rozšírenou funkčnosťou.

"BALLU BEC / EZER-1500 ENZO" - rozumná cena a rozšírená funkčnosť

 • Hlavné vlastnosti konvektora:

- Výkon - 1500 W;

- typ vykurovacieho telesa - monolitický hliník;

- Elektronický termostat s elektromechanickým spínačom (relé);

- Dva kroky nastavenia výkonu.

- Trieda ochrany - IP24;

- Ochrana proti prehriatiu, prevráteniu

- "Homogénny prietok" - systém na zabezpečenie rovnomerného prúdenia.

- Zabudovaný ionizátor vzduchu.

- Elektronický ovládací panel tlačidiel so schopnosťou uzamknúť nastavenia od detí.

- Inštalačná stena alebo podlaha, súčasťou je aj vozík na kolieskach.

- Rozmery prístroja - 595 × 400 × 100 mm, hmotnosť - 4,0 kg.

- Orientačné náklady - 2900 rubľov.

 • Vyznačené výhody:

- Pôvodný vzhľad zariadenia.

- Docela pohodlný riadiaci systém s možnosťou uzamknutia.

- Bezhlučnosť.

- Jednoduchá inštalácia.

 • nedostatky

- Nie príliš vysoká kvalita stavby.

- Vyskytli sa prípady deformácie karosérie v oblasti vývodov. Existuje aj množstvo sťažností na plasty prípadu.

- Nevyhovuje úplne tepelnému výkonu uvedenému v pase. Tento rozsudok však môže byť subjektívny, napríklad v dôsledku nesprávnych výpočtov.

- Chabý kryt ovládacieho panela.

- Reproduktor je pri stlačení tlačidiel príliš hlasný, čísla na tabuli sú príliš svetlé.

"AEG WKL 1503 S"

Zaslúžený model vysokého hodnotenia známej švédskej spoločnosti. V ruskom trhu sú výrobky čínskeho zhromaždenia bežnejšie, ale prakticky neexistujú žiadne sťažnosti na kvalitu.

Kvalitný a spoľahlivý vykurovací konvektor "AEG WKL 1503 S"

 • Hlavné vlastnosti konvektora:

- Výkon - 1500 W;

- typ vykurovacieho telesa - nerezové ohrievače s hliníkovým výmenníkom;

- Vysoko presný elektromechanický termostat - presnosť nastavenia teploty na 1 stupeň.

- Dva kroky nastavenia výkonu.

- Trieda ochrany - IP24;

- Ochrana proti prehriatiu, prevráteniu, proti zamrznutiu.

- Najvyššia odolnosť voči kolísaniu sieťového napätia v rozsahu od 150 do 245 voltov.

- Riadenie - dva otočné gombíky.

- Montážna stena.

- Rozmery prístroja - 450 × 590 × 100 mm, hmotnosť - 5,6 kg.

- Približné náklady - 6000 rubľov.

 • Pozitívne vlastnosti modelu:

- Vysoká montážna kultúra, vynikajúca kvalita komponentov.

- Trvanlivosť a spoľahlivosť v najnáročnejších prevádzkových podmienkach.

- Plné dodržiavanie uvedených schopností, schopnosť zabezpečiť úplné vykurovanie.

- Jednoduchá obsluha, jednoduchá inštalácia.

- Pripojenie nevyžaduje prítomnosť uzemňovacej slučky.

 • nevýhody:

Neexistujú žiadne komentáre o kvalite a spoľahlivosti práce. Cena stále vyzerá predražená na pozadí pomerne skromného súboru funkcií, nie samotného „vyspelého“ vykurovacieho prvku (aj keď vysoko kvalitného) a elektromechanického riadenia.

"Noirot Spot E-5 1500"

Dokonalý model slávnej francúzskej spoločnosti, pôvodná montáž.

Veľmi významný moment - výrobca dáva konvektorom "Noirot Spot E-5 1500" doživotnú záruku!

 • Charakteristika modelu:

- Výkon - 1500 W;

- Typ vykurovacieho telesa: inovatívny vývoj - pevný odliatok RX-Silence PLUS®;

- Vysoko presný elektronický termostat - presnosť nastavenia teploty na desatinu stupňa.

- Plynulé nastavenie výkonu.

- Trieda ochrany - IP24;

- Ochrana proti prehriatiu, prevráteniu, proti zamrznutiu.

- Najvyššia odolnosť voči kolísaniu sieťového napätia v rozsahu od 150 do 242 voltov.

- Elektronický ovládací panel s digitálnym displejom. Funkcia automatického reštartu.

- Montážna stena alebo podlaha (nohy sa zakúpia samostatne)

- Vonkajší plášť na báze epoxidu odolný voči oderu

- Rozmery prístroja - 450 × 590 × 100 mm, hmotnosť - 5,6 kg.

- Orientačné náklady - 8500 rubľov.

 • Výrazné výhody a nevýhody.

To je prípad, keď sú používatelia jednomyseľní. Na zásluhách sa nehovorí, pretože model v zásade všetky pozostáva. Na nedostatky všetky reagujú stručne: "nie sú." Dokonca aj vysoká cena v porovnaní s inými značkami sa zdá byť primeraná vzhľadom na vynikajúcu kvalitu konvektora.

"Nobo Oslo NTE4S 15"

Jeden z nových trendov nórskej značky "Nobo". Táto spoločnosť je považovaná za priekopníka v tejto oblasti výroby a za druh "trendsetter". Výrobky pôvodnej zostavy.

Konvektor "Nobo Oslo NTE4S 15" je vyrobený podľa najvyšších štandardov kvality.

 • Hlavné charakteristiky modelu:

- Výkon - 1500 W;

- typ vykurovacieho telesa: monolitický monolitický monolitický tvar;

- úplná nehlučná prevádzka;

- Presný (vysoko presný) elektronický termostat - presnosť nastavenia teploty na desatinu stupňa.

- Trieda ochrany - IP24;

- Ochrana proti prehriatiu, prevráteniu, proti zamrznutiu.

- Jednoduchý a prehľadný ovládací panel, funkcia automatického reštartu ...

- Inštalačná stena alebo podlaha (voliteľné nohy)

- Plná kompatibilita pre individuálnu alebo skupinovú prácu so všeobecným systémom riadenia "Energy Control".

- Veľmi tenké puzdro, neprepúšťajúce priestor miestnosti - rozmery zariadenia sú -1025 × 400 × 55 mm, hmotnosť - 6,0 kg.

- Približné náklady - 10 700 rubľov.

 • Silné a slabé stránky

Pokiaľ ide o kvalitu spracovania, spoľahlivosť a rýchlosť plného ohrevu miestnosti, konvektory "Nobo", vrátane uvedeného modelu, sú veľmi často krátko nazývané "Best". Je potrebné pochopiť, že si to zaslúži, pretože aj keď nie sú špeciálne „podvedené“ ovládače „Nobo Oslo NTE4S 15 ″, nikde nikto nepovažuje za príliš vysokú cenu zariadenia.

*  *  *  *  *  *  *

Na konci publikácie je krátky video príbeh, v ktorom sa vykonáva komparatívna analýza dvoch elektrických konvektorov: "BALLU" a "NOBO". Názor autora pozemku môže byť veľmi subjektívny, ale nepočuť ho. Bude tiež veľmi užitočné prečítať si komentáre k tomuto videu.

Video: Porovnanie elektrických vykurovacích konvektorov "BALLU" a "NOBO".

Загрузка...