Fasáda domu

Dokončovanie svahov okien vonku

Inštalácia okenných rámov samozrejme neskončí v tejto oblasti fasády. Vpredu je pomerne komplikovaná a zodpovedná prevádzka dokončovacích okenných svahov. A to nie je len dať vzhľad budovy hotový vzhľad, koncipovaný dizajn. Z praktického hľadiska sú dôležité dôvody.

Dokončovanie svahov okien vonku

Povrchová úprava okien vonku môže byť vykonaná viacerými technológiami a použitím rôznych materiálov. Na určenie ich voľby je potrebné zvážiť najdostupnejšie možnosti pre sebarealizáciu.

Dokončenie vonkajších sklonov okien je teda nevyhnutné len z dôvodu estetiky fasády. Sledujú oveľa vážnejšie ciele, ktoré priamo ovplyvňujú pohodlie bývania v dome.

Pri montáži do otvorov nových okenných rámov počas výstavby, alebo keď sú vymenené počas renovácie alebo opravy, nie sú nikdy namontované v blízkosti konštrukcie steny. Na všetkých stranách sú potrebné určité medzery, ktoré sú potrebné na kompenzáciu možných „pohybov“, napríklad pri zmršťovaní budovy alebo dokonca pri seizmických otrasoch. Inak aj malá zmena geometrie stien, vrátane dočasnej, je schopná otočiť okná, úplne ich deformovať, vytlačiť okná atď.

Prirodzene, takéto medzery sa stávajú medzerami pre chlad. Počas výstavby boli počas výstavby naplnené prírodnými ohrievačmi - kúdeľ, plsť, vlna atď. Ale ak necháte tieto izolačné vrstvy tesnenia bez potrebnej ochrany, ich vek bude krátky. Oni rýchlo začnú starnúť, sú odobraté vtáky na hniezdach, pod vplyvom zrážok a len vlhkosť vzduchu vlhkosťou, stráca svoje kvality, začnú hrdzavieť a hniloby.

Postupom času, priemyselné materiály, ako je minerálna vlna, prišli nahradiť takéto prírodné izoláty. Hoci nie je tak príťažlivá pre vtáky a nedáva sa do hniloby, ale vniknutie vody na ňu v kombinácii s vplyvom mrazu vedie k zablokovaniu, zvýšenej krehkosti vlákien a prudkému poklesu izolačných vlastností.

Naplnenie deformačných medzier po obvode okenného rámu montážnou penou

V poslednom čase sa na utesnenie a izoláciu takýchto deformačných medzier použila montážna pena. Je to vynikajúci materiál, ktorý dobre zvláda úlohu. Ale nemôže sa pochváliť príkladnou trvanlivosťou, ak nie je chránený. Konsolidované vystavenie ultrafialovému žiareniu, vlhkosti, vetru a teplotným zmenám môže veľmi rýchlo „starnúť“ o zamrznutú polyuretánovú penu - pena sa začína rozpadávať a z takéhoto tesnenia sa bude málo používať.

Izolačné spoje medzi stenou a rámom musia byť preto uzavreté odolnejšími materiálmi proti prírodným vplyvom. To mimochodom ďalej zvýši tepelnoizolačné vlastnosti tejto lokality. A keďže je to ľudská prirodzenosť dosiahnuť krásu a úhľadnosť, snažia sa tiež urobiť čo najatraktívnejší výsledok. To znamená, že práce sú plánované a vykonávané s bezpodmienečným zvážením dekoratívnych vlastností vzhľadu fasády.

Nie je to tak dávno, jediný spôsob, ako orezať svahy boli vyrovnanie je s maltou, nasleduje bielenie alebo maľovanie - pre kamenné domy, alebo drevené obloženie - pre, resp. Drevené domy. V súčasnosti majú majitelia pomerne široký výber materiálov, ktoré nielen esteticky menia vzhľad fasády, ale vytvárajú aj spoľahlivú ochranu izolačnej vrstvy po obvode okenných rámov.

Pre konečnú úpravu svahov je možné použiť nasledujúce materiály:

 • Cementová malta. Táto povrchová úprava nemôže byť vylúčená z populárnych metód, pretože mnohí majitelia domov to považujú za najspoľahlivejšie a trvanlivé. Okrem toho, s pomocou tohto materiálu, svahy sú vyrovnané pre iné obkladové materiály.
 • Sadrokartónové dosky odolné voči vlhkosti. Tento materiál dokonale vyrovnáva povrch, ale bude vyžadovať ďalšie omietky a nátery - to môže byť dekoratívne omietky, dlaždice alebo maľovanie.
 • Plastové svahy. Túto možnosť je možné použiť nielen v prípade, keď sú steny domu obložené vinylovým obkladom, ako si mnohí ľudia myslia. Pomerne široko používané a pri dokončovaní fasády s inými materiálmi.
 • Polystyrénové panely (lepšie - extrusívne) sú veľmi vhodné na vytváranie svahov a navyše majú veľmi vysoké tepelno-izolačné vlastnosti. Avšak, rovnako ako sadrokartónové dosky, budú vyžadovať ďalšie úpravy.
 • Obkladačky. Táto možnosť sa zvyčajne používa v prípadoch, keď sú fasádne steny postavené z tehál a zdobené na spájanie, alebo sú obložené slinkovými tehlami alebo dlažbou.

Svahy vyrobené z prírodného dreva vyzerajú skvele, najmä v kombinácii s krásnymi plátkami

 • Prírodné drevené obloženie je vhodné, keď sú steny postavené z dreva alebo guľatiny, alebo sú obložené drevom (prírodný blok domu). Podšívka bude v dokonalej harmónii s týmito materiálmi, najmä ak sa použije v spojení s obložením.

PVC sendvičové panely

 • Sendvičové panely sú PVC dosky, medzi ktorými je položený jeden z tvrdých izolačných materiálov. Takéto panely môžu byť použité pre vnútorné aj vonkajšie dekorácie svahov. Budú veľmi dobre v súlade s takmer všetkými fasádnymi nástennými dekoráciami.
 • Vinylová podšívka, ktorá je vyrobená v rôznych odtieňoch a môže byť použitá v spojení s izolačným materiálom, bude tiež dobre vyzerať s akoukoľvek dekoráciou vonkajších stien domu.

 Bez dokončenia okna svahy v priestoroch krásny interiér nie je dosiahnutý!

Spôsoby dokončovania svahov mimo a vo vnútri sú v mnohých ohľadoch podobné a vo väčšine prípadov sa líšia len v poveternostných podmienkach použitých materiálov. Preto je zmysluplné oboznámiť sa s týmto typom práce. O technológii úprava vnútorných svahov - v samostatnom článku nášho portálu.

Povrchová úprava vonkajších okenných svahov omietkou

Povrchová úprava vonkajších svahov sa musí vykonať ihneď po vytvrdnutí montážnej peny. Jej vyčnievajúci prebytok je odrezaný pomocou stavebného noža, v jednej rovine s rámom okna.

Cementová alebo iná malta na vonkajšie použitie sa používa ako na hlavnú povrchovú úpravu, tak aj ako prípravné práce na príprave povrchu na upevnenie keramických dlaždíc, penových plastov alebo sadrokartónových dosiek, pretože na inštaláciu týchto materiálov je potrebný hladký povrch.

Pri použití riešení ako hlavnej úpravy je potrebné pripraviť sa na pomerne komplexnú prácu. Faktom je, že je dosť ťažké dostať povrch, niekedy nerovnomerný vo všetkých smeroch, k ideálu.

Samotný proces konečnej úpravy zahŕňa niekoľko stupňov, ktorých postup je potrebné dodržať. Inak sa malta aplikovaná na stenu čoskoro začne praskať a odlupovať.

Nástroje a materiály

Prvá vec, na ktorej začať pracovať, je pripraviť všetko, čo potrebujete, teda nástroje a materiály.

Z nástrojov, ktoré budete potrebovať:

 • Stierka, sada špachtle rôznych šírok, vrátane rohu.
 • Kapacita miešacieho roztoku.
 • Stavebná úroveň, štvorcová olovnica.
 • Mäkká široká kefa.
 • Stavebné strúhadlo.
 • Elektrická vŕtačka s tryskou na miešanie roztokov alebo stavebnou miešačkou.

Z materiálov na konečnú úpravu svahov bude potrebné zakúpiť:

 • Cementová a piesková alebo hotová omietková malta na vonkajšie použitie.
 • Tmel na konečnú úpravu - aj pre vonkajšie použitie. Pre konečnú vonkajšiu vrstvu možno použiť zmes dekoratívnej omietky.
 • Zloženie priméru.
 • Zosilňujúca sieťovina zo sklenených vlákien.

Sádrové zmesi

Je možné omietanie svahov na miešanie cementu s pieskom v určitom pomere (napr. 1: 3), a tým sa snažte ušetriť na materiáli. Avšak, aby konečná vrstva slúžila čo najdlhšie, aby sa vyrovnala s funkciou dodatočnej izolácie, odporúča sa použiť špeciálnu fasádnu omietku a je lepšie, aby bola „teplá“.

Jedným z typov teplých fasádnych omietok je populárna kompozícia "Umka UB-21"

Okrem toho sú tieto omietky spoľahlivou hydroizolačnou bariérou, vykonávajú funkcie absorbujúce hluk. Spravidla sa takéto zmesi, okrem spojiva na báze sadry alebo cementu, skladajú z prírodnej objemovej izolácie, ako je perlit, vermikulit, penové sklo, vystužujúce prísady (celulózové vlákna alebo vlákna), špeciálne prísady zmäkčovadiel.

Výroba pracovných roztokov obsahujúcich sadru sa musí vykonávať prísne podľa pokynov výrobcu na obale. Vzhľadom k tomu, že sadra sa rýchlo usadzuje, nestojí za to hnetenie veľkého objemu zmesi. Ak neexistujú udržateľné skúsenosti s omietaním, bolo by lepšie zvoliť zmes vyrobenú na báze cementu.

Fasádna teplá omietka s perlitom a cementovým spojivom

Pripravené zmesi budú drahšie, ale práca s nimi je oveľa jednoduchšia, pretože majú vyššiu úroveň adhézie v porovnaní s cementovou maltou. Je to veľmi dobre vyvážený materiál s rovnomernou jemnou konzistenciou, preto má vynikajúcu priľnavosť k povrchom.

Dokončiť svahy nebude vyžadovať veľké množstvo materiálu, pretože ich plocha je pomerne malá. Preto nie je nutné šetriť a trpieť ťažko použiteľným konkrétnym riešením. Optimálnym riešením je nakúpiť na tento účel ľahko použiteľný a multifunkčný hotový mix.

Proces omietania svahov - krok za krokom

Prvou, možno etapou prípravných prác bude čistenie povrchov starej ošúpanej omietky na svahoch, ak je to potrebné. Najlepšie je čistiť povrch úplne od neho, inak to môže dať podnet k praskaniu a odlupovaniu nových povrchových vrstiev. Ak sa povrch očistený od starej omietky alebo omietky ukáže byť hladký, napríklad z betónu, potom na zvýšenie jeho adhezívne schopnosti, zárezy sú aplikované na neho. Potom musia byť svahy očistené od prachu.

Je jasné, že ak hovoríme o nových svahoch, potom na nich nemôžu byť žiadne zvyšky starej úpravy. Ale vyčistite, odstráňte prípadné kvapky zmrznutej malty, odstráňte prach - stále potrebujete.

ilustrácieStručný opis fáz práce
Prebytočná pena, ktorá vyšla po vyplnení medzier po obvode rámu, musí byť odrezaná, inak to bude v rozpore s omietkou povrchu.
Ďalším krokom môže byť inštalácia odlivu. Tento prvok vonkajšieho rámu okna je namontovaný pod rámom okna a upevnený skrutkami do spodnej časti.
Takáto inštalácia pomôže zabrániť prieniku vlhkosti prúdiacej dole rámom pod parapet, okamžite spadne na naklonenú rovinu odbočky.
Nastavením refluxu dopredu sa môžete vyhnúť aj zbytočnej práci, aby ste uzavreli medzery medzi ním a bočným sklonom. V tomto prípade, po omietky svahy Mount reflux bude trvanlivejšie.
Po montáži odkvapu a jeho celej roviny okna, spolu s krytom rámu, by mal byť uzavretý plastovým obalom tak, aby riešenia počas natierania a omietok nespadali na ich povrch.
Bude to dosť ťažké čistiť tieto materiály z rámu az okuliarov, a prečo sa pýtať sami extra špinavé práce.
Film môže byť pripevnený na rám pomocou maskovacej pásky.
Ďalšou etapou práce bude základný náter všetkých vyčistených povrchov - to je nevyhnutný proces pre akúkoľvek povrchovú úpravu vnútorných aj vonkajších svahov.
Primer plní niekoľko funkcií, ktoré sú nevyhnutné pre vysokokvalitné omietky. Táto impregnácia a viazanie materiálov na povrchu svahov, ktoré zabraňujú odlupovaniu, poskytujúc dobré adhézne vlastnosti materiálov, to znamená, že kompozícia omietky bude mať vynikajúcu priľnavosť k stene. Tretia funkcia základného náteru je antiseptická povrchová úprava, to znamená, že chráni steny pred výskytom plesní alebo plesní.
Na povrchovú úpravu sa môžu použiť rôzne povrchové primery, ale je lepšie zvoliť hlboké penetračné roztoky s antiseptickým aditívom.
Primer sa aplikuje na svahy širokým štetcom.
Ďalší krok je odporúčaný na posilnenie vonkajšieho okraja okenného otvoru špeciálnym perforovaným kovovým alebo plastovým rohom.
Je lepšie, keď je roh vybavený mriežkou serpyanka alebo kovovou perforovanou časťou vo forme pásikov na oboch stranách - takže uhol bude oveľa silnejší.
Roh je spravidla upevnený pomocou rýchloschnúcej omietkovej zmesi, ktorá sa nanáša na stenu bodkovane, približne každých 300 ÷ 350 mm.
Ak sa použije roh so serpyankou (alebo kovovou sieťovinou), je možné lepidlo „krídla“ prilepiť na tenkú vrstvu naneseného lepidla na obklady.
Po vysušení upevňovacích roztokov môžete pomocou širokej stierky alebo bežnej drevenej laty a ich pripevnením k vonkajšiemu rohu otvoru a spoja okenného rámu so stenou určiť hrúbku vrstvy omietky.
Teda najväčšia hrúbka vrstvy omietky bude umiestnená pozdĺž spojenia okenného rámu so svahom a najmenší pozdĺž vonkajšieho okraja okenného otvoru.
Ak upevníte kovový roh nie je možné kvôli silným nepravidelnostiam, potom je na vonkajšom okraji otvoru na stene pripevnená plochá drevená koľajnica.
To sa stane akýmsi majákom, to znamená, že bude určovať vonkajší uhol svahu. Preto by mala byť koľajnica vystavená prísne na úrovni stavby.
Ďalej, keď je všetko pripravené na omietanie svahov, odporúča sa vytvoriť nástroj nazývaný „Malka“, ktorý pomôže vyrovnať steny v pravom uhle a vytvorí na nich na určitom mieste potrebnú vrstvu omietky.
Malku je možné ľahko vyrobiť z preglejky alebo plochej dosky 150 ÷ ​​200 mm širokej, jej dĺžka by mala presiahnuť šírku svahu o 50 ÷ 100 mm.
Na jednom z koncov šikmého rezu sa urobí rez, takže keď sa toto „pravidlo“ pohybuje, nedochádza k žiadnym posunom a požadovaná hrúbka sadry sa nastavuje pozdĺž spojovacej čiary s oknom.
Na tomto obrázku je znázornený ďalší variant Mulky. Tu je rez uskutočnený v opačnom smere - aby spočíval na okraji uzavretého okenného krídla. Môžete myslieť na mieste, ktorá možnosť by bola vhodnejšia vo vašom prípade.
Pri omietaní svahu bude rezanie kladky spočívať na ráme alebo zatvorenom krídle a druhý okraj - na vonkajšom uhle svahu, vystužený kovovým alebo plastovým rohom. Malku bude musieť tlačiť na tieto vodidlá a pohybovať sa nahor, aby sa vyrovnal roztok, ktorý bol hodený na povrch.
Je zrejmé, že pri výrobe takejto šablóny je nevyhnutné, aby boli jej koncové povrchy čo najhladšie. Majstri, ktorí sa profesionálne venujú tejto práci, majú v súprave svoje náradie korálky, vyrobené z hliníka, svetla a dokonale hladkých povrchov. S takýmito nástrojmi je omnoho ľahšie pracovať ako s dreveným smažením.
Zmes omietky sa vykonáva striktne v súlade s pokynmi priloženými výrobcom, to znamená v súlade s pomermi suchej malty a vody, ako aj s dobou skladovania hotového roztoku a obdobím jeho používania.
Práca by sa mala vykonávať pri teplote vzduchu nie nižšej ako päť stupňov, inak roztok rýchlo stratí svoju plasticitu.
Nemali by ste okamžite hniesť veľké množstvo zmesi omietky, pretože, rovnako ako z nízkej teploty, stratí svoju plasticitu a správnu priľnavosť. Kvôli strate týchto vlastností bude ťažké pracovať so zmesou. Kvalita vrstvy aplikovanej na povrch bude nízka.
Pri miešaní omietky sa suchá zmes naleje do vody pripravenej v nádrži (a nie naopak) a dôkladne sa premieša so stavebným mixérom.
Hotový roztok sa potom aplikuje vo vrstve 10 ÷ 12 mm na hornú horizontálnu časť svahu. To sa vykonáva stierkou alebo stierkou.
Potom sa roztok vyrovná pomocou buničiny alebo širokej špachtle.
Je potrebné poznamenať, že zarovnanie tohto povrchu je veľmi náročný proces, takže možno budete musieť aplikovať roztok v niekoľkých tenkých vrstvách.
Každá vrstva by mala dobre uchopiť pred použitím ďalšieho.
Je to o niečo ľahšie omietky vertikálne svahy.
Riešenie odkvapkáva na stenu zdola, od výtoku.
Hádzanie zmesi do výšky približne 200 ÷ 300 mm, je potrebné okamžite zarovnať skosenie.
Potom sa rovnakým spôsobom aplikuje roztok na svah umiestnený nad a je tiež vyrovnaný. A tak na vrchol.
Стыки горизонтальной и вертикальных плоскостей откосов формируются раствором с применением углового шпателя.
Следы от его краев разравниваются обычным шпателем или теркой (кельмой).
Когда основной выравнивающий штукатурный слой высохнет, поверхность выглаживается шпаклевочным составом для фасадных работ.
Раствор наносится на откосы тонким слоем в 2÷2,5 мм. Niekedy sa vrchná dekoračná vrstva aplikuje v dvoch vrstvách.
Vykonáva sa potrebné vyrovnanie - práca si vyžaduje presnosť, pretože je žiaduce zabezpečiť, aby neboli žiadne stopy po nástroji.
Dekoratívna omietka s plytkým reliéfom, ktorá je schopná skryť nedostatky pri aplikácii základovej stierkovej omietky, môže byť použitá ako konečná úprava svahov.
Ak sa zvolí hladká verzia svahov, potom sa nanesený tmel spracuje pomocou stavebnej stierky, ktorá odstráni možné nepravidelnosti a potom povrch vyhladí. Potom musia byť svahy znovu natreté a po vysušení základný náter - farba.
Okrem dekoratívnej omietky alebo tmelu môže byť povrchová úprava svahov umelým kameňom alebo imitáciou polyméru.
Dnes môžete nájsť uhlové prvky z umelého kameňa alebo plastu (polyuretánová alebo polystyrénová pena) špeciálne navrhnuté pre svahy, ktoré majú ochranný a dekoratívny náter, ktorý simuluje povrch kameňa.

Dekoratívne omietky - skvelý nástroj pre exteriérové ​​a interiérové ​​dekorácie

Pomocou tohto materiálu je možné dodať fasáde a interiéru osobitnú originalitu. O technologických metódach práce s nimi je podrobne popísaný špeciálny článok nášho portálu "Dekoratívne omietkové steny to robia sami".

Dlažba z polystyrénu

V poslednej dobe sa technológia konečných svahov s doskami z expandovaného polystyrénu hrúbky 15 - 20 mm stala bežnou. Výhodou tejto metódy je, že svah je okamžite nielen vyrovnaný, ale aj kvalitatívne izolovaný. Inštalácia tohto materiálu je však možná len v prípade, že svahy majú relatívne plochý povrch, pretože expandovaný polystyrén je tvrdý a krehký materiál, a ak je stlačený proti významným nepravidelnostiam, môže sa jednoducho zlomiť.

Okno so svahmi, izolované a zároveň zdobené polystyrénovými penovými panelmi

Inštalačné práce v tomto prípade sú veľmi jednoduché a dajú sa úplne vykonávať nezávisle.

Na vykonanie obkladačiek budú potrebné nasledujúce materiály:

 • Peny z penového polystyrénu alebo penového polystyrénu s hrúbkou 15 ÷ 30 mm.
 • Lepidlo na dlaždice na báze cementu pre vonkajšie použitie.
 • Grid-serpyanka.
 • Kovový perforovaný omietkový roh.

Z nástrojov, ktoré potrebujete na prípravu:

 • Špachtle rôznych šírok.
 • Nôž na rezanie peny.
 • Elektrická vŕtačka s mixérom pre miešanie lepidiel na obklady a dlažby.
 • Stavebná úroveň.
 • Pravítko, stavebný priestor.

Práce na obkladoch svahov polyfámom sa vykonávajú po zohriatí stien domu a prejdú v nasledujúcom poradí:

ilustrácieStručný opis fáz práce
Ak sú sklony okolo okien veľmi nerovnomerné, odporúča sa, aby boli vopred vylepšené cementovou maltou na báze cementu.
V tomto prípade by nivelačná vrstva nemala byť príliš hrubá, pretože polystyrénová pena bude na nej upevnená.
Ak sú svahy relatívne rovnomerné, potom môže byť aplikácia nivelačnej vrstvy vylúčená zo zoznamu operácií.
Keď stierková vrstva stvrdne, môžete pristúpiť k inštalácii fragmentov polystyrénu.
Najlepšou možnosťou je najprv upevniť polystyrénovú penu na svahoch a potom uzavrieť spojku panelov a stien s puzdrom z rovnakého materiálu.
V niektorých prípadoch však remeselníci dávajú prednosť ukotveniu častí svahov rezaných platničkami pozdĺž vonkajšieho okraja okenného otvoru, ako je znázornené na obrázku. Preto môže práca začať s dokončením svahov, a s upevnením platbands.
Expandované polystyrénové plechy sa rozložia, položia a narežú na pásy požadovanej dĺžky a šírky.
Hrany lícovaných pásikov by mali byť dokonale hladké, takže rez by mal byť urobený tak starostlivo, ako je to len možné, aby sa nôž nestočil nabok. Nerovnomerný okraj určite vynikne po inštalácii obkladových častí na stenu a pokazení celého vzhľadu povrchovej úpravy.
Pri montáži častí, ktoré sa majú rezať, by sa proces mal monitorovať pomocou konštrukčnej úrovne, najmä v prípadoch, keď je potrebné spojiť niekoľko kusov materiálu v jednej línii.
Pena sa lepí lepidlom na dlaždice - má vynikajúcu priľnavosť, a preto vytvára dobrú priľnavosť materiálu k stene.
Lepidlo sa zvyčajne aplikuje len na stenu, ale ak to nie je ani dosť, potom musí byť navyše aplikovaný na penu.
Je žiaduce rozptýliť lepidlo na povrch hrebeňovou stierkou - to je to, ako sa dosahuje optimálna rovnomernosť.
Lisovanie materiálu na povrch musí byť opatrné, aby sa zabránilo rozbitiu.
Švy medzi jednotlivými penovými panelmi sú vyplnené rovnakým lepidlom.
Výsledkom je, že platničky upevnené okolo obvodu okenného otvoru by mali vyzerať podobne ako na obrázku.
Roztok lepidla sa aplikuje na vodorovný povrch určený na inštaláciu spätného toku, ktorý ho vyrovnáva a uzatvára spojenie stien a panelov expandovaného polystyrénu.
Keď sa roztok zachytí, príliv sa nainštaluje a upevní na rám okna.
Potom sa rezané polystyrénové prúžky pripevnia na svahy pomocou lepidla.
Škáry platní a svahov by nemali mať medzery medzi nimi, musia byť úplne uzavreté roztokom.
Po vyschnutí lepidla pod penou je ďalším krokom dokončenie hornej horizontálnej časti svahov. Na prednej ploche výrezu a jeho spojenia s puzdrom sa aplikuje lepiaca hmota, na ktorú je pripevnený kovový roh so sieťou serpyanka. Tento prvok musí byť pevne pritlačený k povrchu tak, aby roztok prechádzal cez otvory v rohu a sieťovine. Potom sa nanesie ďalšia vrstva malty špachtľou na vrch rohu a sieťovinou, ktorá by mala úplne uzavrieť výstužný prvok.
Ak nie je plánovaná inštalácia odbočky, potom by mal byť vonkajší parapet zosilnený, tiež upevnenie kovového perforovaného rohu s mriežkou serpyanka na vonkajšom okraji okenného otvoru.
Vrstva lepidla sa nanáša a vyrovnáva z rohu a serpyanky.
Potom sa roztok so špachtľou aplikuje na vertikálne a horizontálne panely platní a svahov. Potom sa k nemu prilepia perforované rohy, ktoré posilnia vyčnievajúce rohy krehkej peny polystyrénu.
Rohy sú ľahké, takže sa dobre držia na plastovom roztoku lepidla.
Ďalším krokom na vrchole rohov je nanesenie vrstvy lepidla, ktoré by ich malo úplne uzavrieť.
Na vrch aplikovaného lepidla je medzi rohy nalepená výstužná sieťovina, ktorá je umiestnená na vonkajších a vnútorných okrajoch platní, čím sa finálna povrchová úprava stane trvanlivou a odolnou voči mechanickým nárazom.
Mriežka sa najprv jemne prepláchne do čerstvého roztoku prstami a potom sa v nej úplne zahreje špachtľou.
Mal by byť úplne ponorený vo vrstve lepidla, aj keď zvyčajne ostáva viditeľný.
Na vrchu serpyanky sa nanesie ďalšia tenká vrstva lepidla, ktorá ju už skryje.
Potom je potrebné poskytnúť čas na jeho sušenie.
Svahy sú orezané rovnakým spôsobom, to znamená, že lepidlo sa aplikuje na povrch expandovaného polystyrénu, potom sa spevňuje sieťovina, nasledovaná ďalšou vrstvou lepidla.
Po vyschnutí roztoku sa na ňu nanesie ďalšia vrstva, ktorá úplne zakryje vyčnievajúce hrany rohu a vznikajúci reliéf mriežky.
Fotografia ukazuje, ako bude vyzerať okno so sklonom a polystyrénovou úpravou.
Ak chcete, aby okno vyzeralo elegantne, obloženie dosky sú najprv pokryté základným zložením, a potom s farbou pre fasádne práce, ktoré budú vo farbe v súlade s výzdobou stien domu.
Hydrofóbne farby, ktoré chránia povrch pred vlhkosťou a inými nepriaznivými účinkami, sú najvhodnejšie na maľovanie povrchov omietky.

Sadrokartónové alebo sendvičové panely

Tieto materiály môžu byť kombinované vo všeobecnej časti, pretože ich inštalácia je vykonávaná podľa jednoduchej schémy. Preto, ak ste pochopili techniku ​​používania materiálov, potom sa vyrovnať s ich inštaláciou nebude ťažké.

Približná schéma dokončenia sklonu okna s podrobnosťami o ich sadre odolnej voči vlhkosti

1 - Sadrokartón odolný proti vlhkosti (alebo sendvičový panel).

2 - Roztok lepidla.

3 - Minerálna vlna.

4 - Štartovací profil z plastu alebo kovu.

5 - Vonkajší roh alebo F-profil na dokončenie vonkajšieho uhla sklonu.

Je potrebné okamžite objasniť, že montážnu penu možno použiť ako vrstvu medzi stenou a panelom, ktorá bude zároveň slúžiť ako lepidlo a izolácia.

Pri výbere niektorého z vyššie uvedených materiálov pre dokončovanie svahov budú pre prácu potrebné nasledujúce nástroje:

 • Ostrý nôž na rezanie panelov.
 • Skrutkovač.
 • Pravítko, štvorec a značka pre značenie.
 • Stavebná úroveň.

Niekoľko slov treba povedať o paneloch používaných na dekoráciu, pretože sa líšia v materiáli výroby. Preto, napríklad, sadrokartón vyžaduje ďalšie úpravy, a sendvičové panely sú pripravené na použitie okamžite po ich inštalácii.

Vlastnosti dokončovacie PVC svahy sendvičové panely

Sendvičové panely pozostávajú z dvoch plastových fólií (polyvinylchloridu), medzi ktorými je izolačná výplň z polystyrénovej peny.

PVC sendvičová panelová štruktúra

Materiál má množstvo pozitívnych vlastností, vďaka ktorým je najčastejšie zvolený pre obklad svahov:

- jednoduchosť inštalácie;

- jednoduchosť údržby;

- vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti;

- odolnosť voči vonkajším vplyvom;

- trvanlivosť;

- Pomerne široký výber farieb materiálu.

Práce na zostrihu svahov sendvičových panelov sa vykonávajú postupne.

 • Najprv je potrebné pripraviť povrch - odstraňuje nečistoty a prach.
 • Ďalej, svahy musia byť ošetrené základným antiseptickým prostriedkom a čakať, kým nevyschne.
 • Ďalším krokom pomocou skrutiek na ráme sú pevné štartovacie profily, v ktorých budú inštalované konce dosiek zo sadrokartónu alebo sendvičových panelov. Šírka profilu L sa volí v závislosti od hrúbky zvoleného obkladového materiálu. Profil sa montuje po obvode celého rámu okna. Skrutky sú priskrutkované v krokoch po 200 ÷ 250 mm.

Inštalácia štartovacieho profilu sa musí vykonať veľmi opatrne - je to ten, kto nastaví rovnosť svahu vertikálne

 • Na vonkajšom rohu svahu je upevnená drevená vyrovnávacia tyč - je to koľajnica so šírkou 100 ÷ 120 mm a hrúbkou 10 ÷ 12 mm. Pre upevnenie vonkajšieho profilu, ktorý uzatvára medzeru medzi stenou svahu a sendvičovým panelom, je potrebné upevnenie.

Na obrázku je znázornená drevená doska pozdĺž vonkajšieho zvislého okraja svahu a kompozitný profil pokrývajúci roh svahu s medom a povrchom steny.

 • Na zatvorenie koncovej strany panelu je špeciálny profil, ktorý sa skladá z dvoch častí. Jeden z nich je upevnený na drevenej doske a druhý je umiestnený na konci panelu. Tieto prvky dokončovacieho profilu sú spojené zaklapnutím zámku s tŕňovou drážkou, umiestneného pozdĺž celej dĺžky.
 • Ak chcete úlohu zjednodušiť, keď vytvárate vonkajší roh, môžete sa dostať s obvyklým rohom, ktorý môže byť pripevnený k „tekutým klincom“ alebo k samorezným skrutkám naskrutkovaným do steny. Uzávery skrutiek v tomto prípade však zostanú v nedohľadne, čo nie každý má rád.

V tomto uskutočnení je prechod zo sklonu k povrchu steny uzavretý jednoduchým rohovým profilom

 • Potom sa pripravia veľkosti, odobraté zo svahov.
 • Minerálna vlna je upevnená na stenu pomocou "tekutých nechtov". Je potrebné poznamenať, že tento materiál musí byť inštalovaný tak, aby mal rôznu hrúbku. Takže bližšie k rámu okna bude vyžadovať hrubší materiál a pozdĺž rohu by mala byť hrúbka izolácie minimálna. Iným typom izolácie je vyplnenie priestoru medzi panelom a stenou svahu montážnou penou, ktorá sa musí aplikovať priamo na panel pred jeho montážou na miesto. Je tu však potrebná skúsenosť, pretože je ešte jednoduchšie urobiť chybu s množstvom peny a obloženie svahu môže „nafúknuť“. A prebytok polyuretánovej peny na tvári môže zanechať stopy, ktoré bude úplne ťažké odstrániť.

Profil "vnútorný roh"

 • Ďalej, na koncovej hornej strane bočných panelov na pevnom profile "kvapalných klincov", nazývanom "vnútorný roh" - je potrebné na spojenie vertikálnych a horizontálnych horných panelov v rohoch svahov.
 • Po nainštalovaní bočných detailov plášťa sa na horný horizontálny panel aplikuje montážna pena a potom sa vloží do drážok profilov „vnútorného rohu“ a pritlačí na stenu svahu. Dočasne pred expanziou a vysušením peny by mal byť panel pripevnený na stenu maskovacou páskou alebo dokonca podopretý drevenými regálmi.
 • Povrchová úprava pre vrchný panel môže byť F-profil alebo obyčajný dekoratívny roh, ktorý je pripevnený na miesto inštalácie lepidlom „tekuté klince“.
 • Ochranná fólia sa odstráni z panelov pred ich inštaláciou namiesto plášťa.

Špecifické využitie sadrokartónu na obkladanie svahov

O tomto materiáli vie, pravdepodobne každý, kto sa niekedy zaoberal opravou bytu alebo domu. Dosky sadrokartónových dosiek, ako aj sendvičové panely pozostávajú z troch vrstiev - dvoch vonkajších kartónov a vnútorných omietok.

Listy zo sadrokartónu odolného voči vlhkosti majú výraznú farbu s nazelenalým odtieňom.

Sadrokartón získal svoju popularitu vďaka niekoľkým funkciám. Toto je:

- prijateľné náklady;

- jednoduchosť spracovania a inštalácie;

- schopnosť vytvárať zakrivené štruktúry;

- odolnosť plechov proti vlhkosti GKLV;

- trvanlivosť materiálu so správnym spracovaním a následnou povrchovou úpravou.

Inštalácia sadrokartónových svahov, možno ešte jednoduchšie ako sendvičový panel, pretože existuje niekoľko možností, ako ho nainštalovať:

 • Inštalácia sadrokartónových dielov na drevenú debnu upevnenú na svahu. Táto možnosť je však možná, ak má sklon dostatočne veľkú šírku.

Upevnenie sadrokartónového sklonu k rohu, priskrutkované k rámu okna

 • Upevnenie rezaných panelov na špeciálny roh, ktorý je priskrutkovaný pozdĺž vonkajšej línie rámu.
 • Ak je stena relatívne plochá a medzera medzi stenou a rámom okna je malá, potom môže byť sadrokartónový panel pripevnený priamo na stenu.

Pri inštalácii sadrokartónu sú skrútené skrutky. Nie je nutné ich maskovať, pretože tento materiál nejako vyžaduje dodatočnú úpravu, ktorá skryje spoje a spoje medzi dielmi.

Ak plánujete vytvoriť tepelnoizolačnú vrstvu, minerálna vlna je upevnená rovnakým spôsobom ako v prípade sendvičových panelov a pena môže byť vložená do medzery medzi stenou a sadrokartónom cez otvory vyvŕtané v paneloch po nainštalovaní svahov.

Na rozdiel od sendvičových panelov si sadrokartónové dosky inštalované na vonkajších svahoch vyžadujú spevnenie, preto sa odporúča spevniť jeho povrch sieťovinou zo sklených vlákien podľa toho istého princípu ako v prípade zohrievania svahov penovým plastom.

Rohy svahov musia byť spevnené kovovými rohmi, ktoré sú upevnené na cementovom jemnom roztoku (na vonkajšie práce môžete použiť lepidlo na obklady).

Potom, na celom povrchu sadrokartónu, je potrebné aplikovať omietkovú maltu vybranú na prácu, na ktorú je prilepená výstužná sieťovina. Zvyšok práce sa vykonáva na rovnakom princípe ako pri konečnej úprave svahov penovým plastom. Je celkom zrejmé, že výhodou sadrokartónu je, že pri jeho používaní môžete výrazne znížiť čas na vyrovnanie povrchu.

*  *  *  *  *  *  *

Existujú aj iné spôsoby úpravy vonkajších svahov. Plastové alebo kovové panely so súborom profilov špeciálne navrhnutých pre ich inštaláciu získavajú čoraz väčšiu popularitu. Takéto svahy sú namontované na rovnakom princípe ako sendvičové panely a prázdny priestor medzi stenou a obkladom je tiež izolovaný minerálnou vlnou, polystyrénovou penou alebo penou.

Vďaka moderným materiálom a rôznym pomocným prvkom, ktoré sú k dispozícii pre domácich remeselníkov, existuje možnosť vybrať si najvhodnejšiu možnosť - podľa stupňa zložitosti inštalácie, na prevádzkových a dekoratívnych kvalitách a jednoducho na cenovej dostupnosti.

Ako príklad si pozrite ďalšiu zaujímavú technológiu - hotový profil "termo-svahy" expandovaného polystyrénu.

Video: Rýchly a pohodlný spôsob, ako zohriať a orezať vonkajšie sklony

Pozrite si video: Prodej rodinného domu 3+1, Kunčice pod Ondřejníkem (Január 2020).

Загрузка...