Steny a strop

Ako položiť dlaždice na stenu

Keramické obklady - jeden z najlepších materiálov pre dokončovacie miestnosti so špeciálnymi prevádzkovými podmienkami. Takéto obloženie sa nebojí vystavenia vysokej vlhkosti, teplotným zmenám, abrazívnym zaťaženiam, je samo o sebe veľmi atraktívny vzhľad, ľahko sa čistí. Jedným slovom, pre kuchyne, kúpeľne, kúpeľne - je lepšie, keď ich nenájdete. A čo je dôležitejšie - s procesom jeho inštalácie je celkom možné vyrovnať sa sami.

Ako položiť dlaždice na stenu

Prečo stojí za to snažiť sa robiť podšívku vlastnými rukami? Jednoducho, aj keď je povrch pre pokládku v ideálnom prípade dokonca, budete musieť zaplatiť asi toľko, koľko je samotný materiál pre služby pána, a to je stále najlepší prípad. Podobným výdavkom sa možno vyhnúť. Po prečítaní nášho článku o tom, ako položiť dlaždice na stenu, dostane čitateľ jasnú predstavu o všetkých fázach práce, počnúc prípravou povrchov a výberom dlaždíc - a pred utesnením škár. A určite sa uistite, že nie je nič nadprirodzene ťažké vykonávať takéto dokončovanie.

Príprava povrchu na povrchovú úpravu

Je úplne nezmyselné začať čeliť nepripravenej stene. Niektorí noví majstri domov naivne veria, že vrstva keramických dlaždíc spoľahlivo skryje všetky "ošklivosti" povrchu, a nakoniec dostanete rovnú krásnu stenu. Sú kruto mýlia!

Čo zahŕňa proces prípravy?

 • Je nevyhnutné sa zbaviť starej nástennej dekorácie. To nebude, napríklad, držať lepidlo dlaždice na maľovaný povrch. Staré tapety alebo dokonca ich malé fragmenty sú úplne vylúčené. Ak skôr bola na stene dlaždica, potom po jej demontáži je potrebné odstrániť všetky toky a kvapky stuženého lepidla.

Na stenách by nemal byť žiadny starý povrch.

 • Nezabudnite skontrolovať kvalitu vrstvy omietky, ak existuje. Všetky problémy, rozpadajúce sa plochy sú okamžite odstránené. Je potrebné využiť celú oblasť, identifikovať miesta nestability, ktoré tiež podliehajú odstraňovaniu. A najčastejšie sa stáva, že ak sa v ktorejkoľvek oblasti nájde exfoliačná oblasť - potom sa z nej vytiahne všetko ostatné, to znamená, že omietka musí byť úplne zapálená.

Nestabilná časť omietky bola odstránená bez ľutovania. A častejšie končí úplným odstránením starej vrstvy omietky.

 • V žiadnom prípade nie je ponechaná bez dozoru, ak sú na stenách známky ich biologického poškodenia - škvrny od plesní, kolónie plesní atď. Antiseptické nanášanie sa vykonáva na všetkých povrchoch bez výnimky, ale ak sa táto mikroflóra už usadila, bude potrebné vykonať predbežnú "úpravu" steny špeciálnymi kompozíciami.

Štartovanie v takých alebo podobných podmienkach je úplne neprijateľné. Budeme musieť najprv urobiť "ošetrenie" stien.

 • Na povrchoch by nemali zostať praskliny alebo praskliny. Ak sú odhalené, zodpovedajúce opravy sa vykonávajú na ich vysoko kvalitnom tesnení.

Nie je možné zanechať trhliny a trhliny pod povrchom - všetky identifikované chyby tohto typu musia byť opravené.

 • Stena musí byť plochá, to znamená rovina, a nie skrútený, vyvýšený, vyčnievajúci alebo konkávny povrch. Na zarovnaných stenách sa dlaždice držia bez problémov. Áno, existujú metódy vyrovnávania stien inštaláciou keramického obloženia. Verte mi však, že ani všetci skúsení remeselníci to nerobia, pretože táto úloha je mimoriadne náročná. A ak má nováčik „debut“, nie je nič, o čom by sme mali premýšľať. Bude to oveľa jednoduchšie, aby zarovnanie - a povrch bude nevyhnutne vysokej kvality.

Existuje mnoho spôsobov vyrovnávania a niektoré z nich, napríklad použitie sadrokartónu alebo sadrokartónových dosiek odolných voči vlhkosti, nie sú také zložité a nebudú trvať veľa času.

 Ako nezávisle vyrovnať steny pod povrchom?

Nebojte sa pred touto úlohou. Existuje mnoho dostupných technológií, ktoré rýchlo zvládnu aj začiatočníci. Okrem toho pre pokládku dlaždíc nevyžaduje dokonalú hladkosť povrchu - dostatočnú správnosť geometrie. Spôsoby vyrovnania stien v byte sa podrobne zvažujú v osobitnej publikácii nášho portálu.

 • Keramické dlaždice sa najčastejšie hodia do miestností s vysokou vlhkosťou, takže by ste mali myslieť na spoľahlivú hydroizoláciu. Vo väčšej miere to platí, samozrejme, na podlahu, ale na stenách je zmysluplné poskytnúť hydroizolačný "pás" s výškou najmenej 100 x 200 mm od podlahy pozdĺž celého obvodu. Okrem toho je žiaduce posilniť hydroizolačné plochy priechodu stenami vodovodných a kanalizačných potrubí, oblasti okolo výstupov vody.

Hydroizolácie povrchov stien - pás pozdĺž podlahy a okolo priechodov potrubia.

A v úprimne "mokré" oblasti steny, napríklad okolo vane, umývadlo, sprchovací kút, atď, hydroizolácia je všeobecne lepšie vykonávať pevné. Orientačné rozmerové normy týchto stránok sú uvedené na ilustrácii:

Časti stien v kúpeľni, ktoré sa odporúčajú pokryť nepretržitou hydroizolačnou vrstvou pred položením keramických obkladačiek

 • Nakoniec, stena musí byť opatrená základným náterom. Toto opatrenie úplne odstráni povrch, eliminuje fenomén absorpcie vlhkosti. To znamená, že materiál na stene neberie vodu z lepidla na obklady a dlažby, čo mu umožní optimálne mrazenie. Dosiahli sa najlepšie hodnoty priľnavosti. Okrem toho, mnohé priméry majú tiež antiseptické vlastnosti a táto preventívna liečba nebude nikdy zbytočná.

Stena musí byť nevyhnutne naplnená hlbokou penetračnou zlúčeninou.

Ak sú absorpčné vlastnosti materiálu vysoké, potom sa ošetrenie základným náterom vykonáva dvakrát, vždy sa čaká na úplné vysušenie prvej vrstvy. Základný náter sa spravidla aplikuje bezprostredne po ukončení prípravných prác. Ak však medzi touto etapou a povrchovou úpravou z nejakého dôvodu dôjde k významnej medzere v čase, bolo by žiaduce znovu použiť základný náter - deň pred inštaláciou dlaždice. Tak bude zaručený kvalitný výsledok.

Teraz môže byť povrch stien považovaný za pripravený na dekoráciu s keramickými obkladačkami.

Vypracovanie projektu a výber požadovanej dlaždice

Je jasné, že tieto dve otázky sú úzko prepojené. V tejto publikácii nebudeme analyzovať prístupy dizajnu k voľbe vnútorného priestoru - budeme prebývať len na niektorých praktických aspektoch.

Plánovanie umiestnenia dlaždíc na stenách

Samozrejme, majitelia by si už mali predstaviť, čo chcú vidieť na konci. Určite oboznámený s približným rozsahom dlaždíc, ktoré sú prezentované v obchode. To znamená, že im zostáva „vstúpiť“ do vybranej zbierky do špecifických dimenzií svojich priestorov.

Tu by sa „na oko“ nemalo spoliehať. Najlepšou možnosťou je zostavenie grafickej schémy pre každú zo stien samostatne. Zvlášť, ak nie je určený na súvislé obkladanie s jedným typom dlaždíc, ale s dekoratívnymi vložkami alebo vlysy, alebo s delením na časti. Niektorí výrobcovia materiálov ponúkajú na svojich oficiálnych stránkach online programy, ktoré umožňujú optimálne umiestnenie dlaždíc na stenách. Ak neexistuje takáto možnosť, budete musieť sedieť sami alebo v grafickom editore, alebo jednoducho cez papierové schémy.

Pre každú zo stien by mali byť premyslené vopred

Aké odporúčania je možné dodržiavať? Je jasné, že bez toho, aby sa obkladačky obkladali, nebude v žiadnom prípade úspešné. Kde "riadiť" orezané hrany v horizontálnych a vertikálnych radoch?

 • V horizontálnych radoch môžete začať s celou dlažbou z jedného z rohov, to znamená, že rezná hrana padne na opačnú stranu steny. Prirodzene, v tomto prípade je zvolený najmenej viditeľný uhol. Ale mali by ste okamžite zistiť, aký fragment zostane v rohu? Ak je príliš úzka, potom bude veľmi ťažké, ak nie nemožné, túto časť úhľadne uviesť. A na prednej strane miestnosti, to znamená, že priťahuje pohľad prichádzajúcich, toto umiestnenie bude vyzerať veľmi škaredo. Preto má často zmysel zvoliť také usporiadanie, aby bolo možné začať od stredu steny - a potom od nej k okrajom, pokládka sa vykonáva s rovnakým orezaním na oboch stranách.

Súhlasíte s tým, že vhodnejšia možnosť na dobre videnej stene bude vhodnejšia.

To všetko samozrejme závisí od veľkosti steny a dlaždíc. Často sa stáva, že optimálna situácia je pozorovaná vtedy, keď sa zvislá os steny zhoduje so stredom dlaždíc, a potom sa rozloženie opäť dostáva do strán so symetrickým orezaním pozdĺž okrajov.

Orezané hrany sa ľahko skryjú položením pevných dlaždíc proti rohu na priľahlej stene. Ak sa vo vnútornom rohu stretnú dve narezané hrany, možno to vyriešiť - brúsením jedného z nich. Vo vonkajších rohoch má dekoratívny roh s takou úlohou dobrú prácu. Viac sa bude diskutovať neskôr.

 • Zobrazte potrebnú kreatívu a pri plánovaní zvislých riadkov. Preto kladenie nevyzerá obzvlášť výhodné, čo sa končí v úzkom priestore pod stropom. Je lepšie plánovať na tomto mieste pevné dlaždice, najmä preto, že jeho horná hrana je často prekrytá zaveseným stropom alebo ťahom.

Strih úzky rad bude menej viditeľný, ak je umiestnený v spodnej časti podlahy.

Ale úzka oblasť môže byť spustená najprv z podlahy - tam je sotva viditeľná, a hrana škridla nebude vôbec viditeľná v rohu medzi podlahou a stenou. Konkrétnejšie, tento dolný rad sa všeobecne odporúča vykladať ako posledný, takže sa nepredpokladajú problémy s presným orezaním. To všetko bude uvedené nižšie.

Iné okolnosti však môžu ovplyvniť voľbu východiskovej vodorovnej čiary. Môžu to byť vlastnosti projektového projektu (napríklad použitie kontrastných radov alebo vlysov) a umiestnenie sanitárnych zariadení. Napríklad sa odporúča vždy umiestniť obkladačku v blízkosti kúpeľa tak, aby bol vodorovný šev skrytý pod bočnou stenou o 20 ÷ 30 mm. To neporušuje estetiku štýlu a odstráni zraniteľný šev z „mokrej“ oblasti.

Na ľavej strane - zrejme nešťastné umiestnenie horizontálneho švu - bude neustále vlhké. Je lepšie robiť to, ako je znázornené na pravej strane.

 • Pri plánovaní umiestnenia radov, vertikálnych a horizontálnych, nezabudnite na hrúbku škár dlaždíc. Nech sa to nezdá triviálne: pri použití nie príliš veľkých dlaždíc a na stene veľkej plochy - rozdiel je značný.

Hrúbka švov je tiež nevyhnutne braná do úvahy, a to je obzvlášť dôležité pri maloformátovej dlažbe - veľa z toho beží!

Príliš veľká hrúbka švov pri pokládke na stenu sa často nevyžaduje. Zvyčajne sa obmedzuje na medzery 1,5 ÷ 2 mm. Okrem toho, po injektovaní škár pomocou mopsľa, sa vizuálny efekt hrúbky trochu zmení - medzery sa zdajú byť širšie.

 • Je zrejmé, že pri vypracovaní schém zohľadňuje počet, veľkosť a umiestnenie vložiek - vlysy, okraje a iné dekoratívne prvky. Ak je plne vyvinutý plán pre každú zo stien je vždy po ruke, potom v procese kladenia je oveľa menej pravdepodobné, že chybu.

Niektoré nuansy výberu keramických obkladačiek na steny

S dlažbou určenou pre steny, oveľa jednoduchšie ako s podlahou. Indikátory jeho pevnosti, abrazívnej stability, drsnosti, atď. Vyblednú do pozadia, pretože tu nehrajú rozhodujúcu úlohu. Môžete sa sústrediť na dekoráciu a samozrejme na kvalitu materiálu.

Nebudeme podrobne hovoriť o všetkých jemnostiach výberu - to je samostatná téma. Je však potrebné zdôrazniť niektoré dôležité body.

 • Na predaj je veľmi široká škála formátov. Ale nemali by ste okamžite naháňať dlaždice veľkých veľkostí. Po prvé, nevyzerá to všade. Po druhé, keď je položená, môže byť veľa odpadu, a keďže zvyčajne nie je lacná, ukazuje sa, že je to drahé. A po tretie, inštalácia takéhoto obkladu vyžaduje určitú skúsenosť, a nováčik nemôže zvládnuť úlohu - akákoľvek chyba bude viditeľná.

Je nežiaduce získať veľkoformátové dlaždice bez pracovných skúseností - môžete robiť chyby

Ak má byť prvá samonosná dlažba, potom je lepšie postupovať od jej priemernej veľkosti, napríklad až 300 ÷ 400 mm na dlhej strane.

 • Obklady do kúpeľne by nemali mať viac ako 3% - to je zvyčajne uvedené na obale.
 • Ak plánujete obkladanie stien v nevykurovaných miestnostiach alebo dokonca na ulici, mali by ste hľadať materiál označený piktogramom vločiek - nebojí sa zamrznutia.
 • Bez zlyhania sa všetky zakúpené obaly z dlaždíc rovnakého typu kontrolujú na náhodnú zhodu. Faktom je, že ten istý výrobok, ale uvoľnený v rôznych smenách, sa môže mierne líšiť v tóne farby. Vizuálne v obchode je často nevšimol. Ale po položení na povrch, aj malý rozdiel môže pokaziť celkový vzhľad.

Kontrolovaný je článok s číslom tónu a nevyhnutne aj dávkovou zhodou všetkých zakúpených balíkov.

 • Samozrejme, skúste si kúpiť dlaždice najvyššej možnej triedy. Dokonca aj v továrňach sa výrobky triedia a výrobky s deformovanými formami sa predávajú ako druhé alebo dokonca tretie triedy. Pri pokládke ich môžete nosiť.
 • Triediť výrobcov dlaždíc a kalibrov. Je jasné, že sa vždy snažia uviesť rozmery hotového výrobku do deklarovanej normy. Avšak špecifickosť výroby keramiky ešte neumožňuje dosiahnuť jedinečnú zhodu veľkosti všetkých dlaždíc bez výnimky. Na obale dlaždíc môže byť uvedený jeho kaliber - abecedným alebo číselným označením a štítok s pripojeným dekódovaním.

Čím presnejší je kaliber, tým ľahšie bude. To je dôležité najmä pre začiatočníkov.

Je jasné, že dlaždica najpresnejšieho kalibru má vyššiu cenu. Všetky preferencie by však mali byť dané práve jej, pretože neodôvodnené úspory môžu znamenať neúspešné ukončenie, a preto celkové náklady budú zjavne "negatívne".

 • Bez odpadu dlaždice robiť v žiadnom prípade nebude úspešný. A niekedy sa stáva nemožným kúpiť chýbajúce množstvo - požadovaná dávka nemusí byť k dispozícii na predaj. To znamená, že zásoby sú vyrobené vopred. Obvykle postupujú od 10% - pri správnom usporiadaní a kvalitnom rezaní materiálu je to postačujúce. Ak sa predpokladá diagonálne usporiadanie, potom môže byť zásoba zvýšená na 15% - rovnako tak bude viac odpadu. Všimli sme si však, že kontaktovanie diagonálnej montáže bez dobrých skúseností sa neodporúča. Preto, v tomto článku, určené viac pre začiatočníkov, nebude to zvážiť.
 • Neváhajte v obchode požadovať overenie všetkých zakúpených dlaždíc - neexistuje žiadna záruka, že nebude poškodená počas prepravy. A zjavné manželstvo sa niekedy stretne.

Všetko sa zdá byť v poriadku, ale v konečnom triedení sa môže ukázať, že obklad je v lietadle

 • Dokonca aj prvá trieda tej istej šarže a najpresnejší kaliber, ktorý je doma, by mal byť starostlivo rozdelený do niekoľkých skupín. Najkvalitnejšia, s ideálne zhodujúcimi sa veľkosťami, je to najlepšie zo všetkých, čo odkladá odkladanie najzávažnejších zodpovedných miest. Dlaždice mierne horšie - tlačte na okraj. A s najvýznamnejším skreslením veľkosti alebo s menšími chybami - ktoré sa už používajú pod rezaním na vyplnenie častí pozdĺž rohov alebo podlahy.
 • Počet dlaždíc sa obyčajne počíta kusom. Toto sa môže uskutočniť, ak sa vykoná kvalitatívna schéma. A o to viac budete musieť urobiť, keď sa plánuje použiť niekoľko odrôd na vytvorenie špeciálneho dekoratívneho interiéru.

Ale v prípade, že sa má vykonať obloženie celej plochy materiálom rovnakého typu, môžete použiť kalkulačku, ktorá sa nachádza nižšie. Tam budete musieť zadať cieľovú plochu, veľkosť dlaždíc a šírku medzivrstvového švu. Pri výbere princípu rozloženia bude zohľadnená rezerva 10 alebo 15%.

Kalkulačka pre výpočet počtu keramických dlaždíc

Prejdite do výpočtov

Lepidlo na obklady

Preč sú dni, kedy bola dlažba položená výhradne na domácich roztokoch piesku a cementu. V súčasnej dobe je na predaj široká škála suchých stavebných zmesí na prípravu lepidla na obklady. Takéto kompozície sa vyznačujú vysokou adhéziou, trvanlivosťou, spoľahlivou fixáciou keramiky na akékoľvek pripravené povrchy, odolnosťou voči vlhkosti a mechanickým zaťaženiam, pomerne rýchlym nastavením a úplným sušením.

Obľúbené značky lepidiel na obklady

Napriek širokému výberu je stále lepšie dávať overeným značkám, ktoré zaručujú kvalitu výrobkov. Niekoľko príkladov je znázornených na obrázku vyššie.

Samozrejme, mali by ste vziať do úvahy charakteristiky miestnosti, kde je povrch. Ak je teda stena postavená na ulici alebo v nevykurovanej miestnosti, potom musí byť lepidlom pre externé práce. Для ванных комнат следует поискать состав с повышенной влагоустойчивостью - обычно это указывается понятной пиктограммой или в текстовой инструкции.

Чаще всего клей выпускается в сером исполнении, нодля некоторых светлых тонких плиток или для отделки "под мрамор" лучше поикать состав белого (или свело-бежевого) цвета.

Сколько клея понадобится? Это зависит и от площади, подлежащей отделке, и от размеров облицовочного материала. Je jasné, že čím väčšia a ťažšia je dlaždica, tým hrubšia musí byť lepiaca vrstva, ktorá ju drží na stene. Z týchto noriem môžete zhruba vychádzať:

Veľkosť dlaždíc (pre obdĺžnikové - na dlhej strane), mmOdporúčaná výška hrebeňovej špachtle, mmPribližná spotreba roztoku lepidla, kg / m²
najviac 50%. t31.9
od 50 do 10042.5
od 100 do 30063.8
od 300 do 40085
400 až 500 ° C106.3
viac ako 500127.6

Na základe týchto údajov je možné vykonať predbežné odhady.

Čitateľ môže použiť navrhovanú online kalkulačku.

Kalkulačka pre výpočet požadovaného množstva lepidla na obklady

Ako je zrejmé z výpočtov, do konečnej hodnoty je okamžite zahrnutá aj 10% marža.

Spára pre spoje

Jeden ďalší materiál, ktorý sa tiež obvykle získa okamžite, pretože pri injektovaní škár dlaždíc nie je potrebné dotiahnuť.

Niekoľko príkladov kvalitných spojov pre injektovanie

Aj tu existuje široká škála kompozícií, pripravených na použitie a vo forme suchých zmesí. Špecifický typ sa volí v závislosti od plánovaného interiéru, ako aj od podmienok prevádzky priestorov. Tu však môžete množstvo materiálu triediť vopred.

Je zrejmé, že množstvo injektážnej náplne na vyplnenie spoja závisí od jeho hĺbky, to znamená od hrúbky dlaždice. A celková dĺžka všetkých švov - z oblasti dokončovania a geometrických rozmerov dlaždíc. Nebudeme dávať vzorec - je lepšie okamžite poslať čítačku do kalkulačky, ktorá sa s výpočtom vyrovná oveľa rýchlejšie a presnejšie. Výpočet bude opäť stanovený na 10% akcií.

Kalkulačka pre výpočet potrebného množstva škár pre spoje

Prejdite do výpočtov

Čo potrebujete od nástrojov

Aby ste túto prácu vykonali rýchlo, musíte pripraviť vysokokvalitné nástroje.

 • Hlavný "nástroj" mastera bude vrubovaný. A ešte lepšie, ak sa jedná o zubový hladiaci stroj (stierky), pretože je schopný kombinovať funkcie obvyklého vyrovnania roztoku a aplikácie brázdy.

Bude najvhodnejšie pracovať, ak sa budete vyzbrojovať takou univerzálnou stierkou na obkladačku.

Okrem toho môžete pracovať na dlhej strane, na veľkých plochách alebo na konci v uzavretom priestore. Výška hrebeňa na pokládku dlažieb na stenu je asi 6 mm, pretože nie je potrebná hrubá vrstva lepidla.

 • Na nanášanie lepidla z lyžice na pracovnú stierku je potrebný obyčajný stierač, ktorý preberá prebytok.
 • Na miešanie lepidla potrebujete čistú nádobu so zaoblenými stranami, mixér alebo trysku na vrtáku.
 • Najdôležitejším krokom je značenie, ktoré sa najlepšie vykonáva pomocou laserovej úrovne. Pokúste sa ho prenajať pri práci. Ak nie, potom sa základné vodorovné čiary môžu odohrať pomocou vodnej hladiny, vertikálnej - s olovnicou. Počas práce je potrebné neustále monitorovať rovnomernosť radov. Pomôže to stavebnej úrovni bubliniek (je lepšie mať dve, dlhé a krátke, 400 mm) a dlhé rovné pravidlo. Okrem toho budete potrebovať pravítko, metrový pásik, štvorček, značku alebo ceruzku, najlepšie - na svetlo presklenom povrchu keramiky.

Náradie na rezanie keramických obkladačiek: bez neho sa to nedá urobiť

 • Rezný materiál sa najlepšie vykonáva so špeciálnym strojom na rezanie škridiel. Nie je potrebné ho získavať - ​​nie je ťažké ho prenajať niekoľko dní. Mnohé obchody ho praktizujú. Lacné manuálne rezačky dlaždíc môžu pomôcť - je celkom možné si ho kúpiť vo vašom inštrumentálnom "arzenáli", náklady sú nízke. Nakoniec, rezané dlaždice a "brúska" inštaláciou na ňom špeciálny kruh pre keramiku.
 • Pre presné nastavenie šírky škár dlaždíc je potrebné zakúpiť rozchody krížov požadovanej veľkosti. Pri nákupe dbajte na ich kvalitu. Bohužiaľ, krížiky sú pomerne často naprieč, ktoré sú jednoznačne nevhodné pre precíznu prácu, s rázmi a otrasmi. Môžete samozrejme zarobiť peniaze nožom, ale bude to trvať veľa času. Je ľahšie vyhľadať skutočne hladké, vysoko kvalitné vložky. A sú lacné, takže to stojí za to vziať so zásobami.

Môžu sa použiť aj iné nástroje, materiály a upínacie prípravky - to sa bude v priebehu vysvetľovania technológie stylingu spomínať.

Okamžite urobte niekoľko poznámok.
Nižšie bude považovaný za ďaleko od najťažšieho spôsobu pokladania dlažieb na stenu. Nie je možné uchopiť pozornosť a všetky možné prípady. Niektoré aspekty práce budú zámerne vyňaté z prezentácie - jednoducho preto, že tieto etapy sú podrobnejšie diskutované v samostatných článkoch nášho portálu.

Ale ako celok - budú ukázané základné technologické metódy a domáci remeselník pre začiatočníkov by mal vytvoriť stabilnú predstavu o poradí a pravidlách na vykonávanie obkladania stien.

Základné označenie a inštalácia štartovacieho profilu

Už skôr bolo spomenuté, že pokládka obkladačiek na steny je najlepšie začať nie od samého dna, ale od druhého radu, bez ohľadu na výšku, v akej je umiestnená podľa vyvinutej schémy. Môžete tak dosiahnuť dokonalé horizontálne rady, ktoré nie sú naozaj pozerajú na rovnomernosť podlahy. No, potom, keď je podlaha položená, bude potrebné presne zapadnúť do dlaždíc prvého radu - a všetko bude veľmi opatrné.

To znamená, že v prvej etape je potrebné preraziť líniu položenia druhého radu a umiestniť pozdĺž nej určitú základňu - oporu pre dlaždice.

ilustrácieStručný opis vykonaných operácií
Takýto projekt sa tu má realizovať - ​​pre každú zo stien je k dispozícii hromada podrobnej schémy, ktorú bude majster počas inštalácie dodržiavať.
Spodný rad začína celou dlažbou, vrch je tiež celý, ale do určitej miery skrytý do výšky strechy. Štýlový dizajn však bude začínať od druhého radu - je to oveľa jednoduchšie a presnejšie.
Ak by sa prípravné práce uskutočnili skôr a miestnosť len „čakala na odbočku“ na konečnú úpravu, potom by bolo vhodné vykonať ďalší náter stien, na ktorom by sa pravdepodobne mohol usadzovať stavebný prach, čím by sa zhoršila priľnavosť materiálov.
Používa sa obvyklý penetračný základný náter.
Je lepšie plánovať aplikáciu primeru jeden deň pred začiatkom hlavných prác.
Ak sa primér predtým uskutočnil, potom kompozícia nebude veľmi savá. Pomocou valca je možné túto operáciu vykonať veľmi rýchlo.
Na druhý deň pristupujeme k dokončovacej práci.
Pohľad na kúpeľňu.
Ako už bolo spomenuté, najlepšie je pracovať (najmä pri absencii skúseností) na rovných stenách.
Všetko sa zdá byť v poriadku s týmto tu, ale nikdy to nebolí na kontrolu. Preto práca začína s kontrolou - kontrola zvislosti steny.
A súlad lietadla sa kontroluje pripojením dlhého pravidla.
V ideálnom prípade by mal byť priľahlý k povrchu po celej jeho dĺžke. Ale na tejto stene je medzera - mierne zakrivenie. Toto by malo byť označené pre seba - pri položení štartovacieho radu budete musieť použiť trochu iný prístup.
Ak odchýlka nie je väčšia ako 3 ÷ 5 mm, potom je ľahké odstrániť počas dokončovania. Ak sú však kvapky veľké, je lepšie vykonať zarovnanie.
Roviny sú kontrolované, identifikované oblasti malých deformácií sú plánované - môžete pokračovať k porazeniu štartovacej čiary, druhá zo spodnej časti radu.
V miestnosti ešte nie je položená dlažba na podlahe, takže perfektné horizontálne podlahy nemožno ručiť. Takže je potrebné skontrolovať a nájsť najvyšší bod - je to z toho, že označenie základnej čiary pôjde.
Hladina lasera je zapnutá, čím sa nastavuje vodorovná čiara v stenách. Nie je potrebné mať vysokú polohu - 100 ÷ 150 mm od podlahy je dosť (voliteľné).
Teraz s štvorcom môžete chodiť po obvode a kontrolovať výšku lúča nad povrchom podlahy.
Merania - v rohoch a pozdĺž dĺžky stien s krokom asi jeden meter. Výsledky môžu byť napísané ceruzkou na stenu alebo na podlahu.
Bod, kde sa dosiahne minimálna výška, je najvyšší bod.
Od nej a začať "tancovať".
Môžete jednoducho zmerať výšku dlaždice na stene, ale je to jednoduchšie, aby som tak povedal.
simulovať situáciu.
Na podlahe sú dva kartóny, ktoré napodobňujú vrstvu lepidla pod podlahovými krytinami.
Dočasne položený v rohu dlaždíc. Teraz z nej môžete vidieť, ako bude spodný riadok stáť na stene.
Dali dva vzdialené krížiky - imitáciu hrúbky švu medzi podlahou a stenou.
Teraz sa umiestni dlaždica spodného radu a na stene sa pozdĺž jej horného okraja pomocou ceruzky nakreslí malá čiara.
Na tejto úrovni bude profil namontovaný, čo sa stane oporou pre položenie druhého štartovacieho radu.
Táto čiara sa musí preniesť na všetky steny po obvode miestnosti.
Najjednoduchší spôsob, ako to dosiahnuť, je laserová úroveň.
Značky ceruzky sa robia na projekcii lúča ...
... ktoré sú potom prepojené plnou čiarou pomocou pravidla alebo dlhého pravítka.
Nezáleží na tom, či neexistuje laserová úroveň. Všetky vyššie uvedené operácie možno vykonávať s vodou - presnosť nebude horšia. Najprv na stene pomocou hladiny vody je veľmi presne načrtnutá jedna "základná" horizontálna čiara. A potom sa z neho urobia všetky merania a je ľahké urobiť paralelný prenos horizontálnej čiary do ktorejkoľvek časti steny.
Ale spoliehať sa na bublinu, dokonca aj na najvyššiu kvalitu a najdlhšiu úroveň - je nežiaduce, pretože to môže byť chyba. Je to dobré pre kontrolu, ale pre označenie v mierke miestnosti stále potrebujete niečo presnejšie.
Ako podpera pre začiatočný rad je veľmi vhodné použitie pozinkovaného profilového vedenia, ktoré sa zvyčajne používa pre sadrokartónové systémy.
Tam sú zvyčajne otvory v ňom, ale ak nie, sú vŕtané s vŕtačkou, v priemere 6 mm, as rozstupom asi 500 mm, aby sa zabránilo previsu.
V zásade sa namiesto profilu môžu použiť iné materiály, napríklad dlhá koľajnica. Hlavná vec je, že nie je ťažká a dokonale vyrovnaná.
Horný okraj profilu po inštalácii by sa mal presne zhodovať s aplikovaným riadkom. Preto je lepšie zavolať asistenta, ktorý monitoruje polohu počas montáže spojovacích materiálov.
Profil sa aplikuje presne pozdĺž čiary, drží sa v tejto polohe a v strede steny sa vyvŕta otvor pre hmoždinky (6 mm, dĺžka do 35 ÷ 40 mm).
Potom sa hmoždinka zasunie do otvoru dovtedy, kým sa nezastaví a naskrutkuje na koniec skrutkovačom (je lepšie ho zaskrutkovať tak, aby nedochádzalo k žiadnym problémom s demontážou, čo sa deje pri šoférovaní).
Stred je pevný, v prípade potreby môžete nastaviť polohu profilu a potom ho upevniť vo všetkých ostatných bodoch.
Podobná operácia sa vykonáva na všetkých ostatných stenách.
Je jasné, že profily by sa mali ideálne zbiehať v rohoch, pre ktoré sú ešte lepšie odrezané od okrajov pod uhlom 45 stupňov.
V priebehu montáže profilu sa vykonáva pravidelná kontrola pomocou úrovne.
V tomto štádiu možno považovať za úplné.

Pokládka dlaždíc na steny

Všeobecné techniky na vykonávanie obkladu

Akonáhle je nastavená podporná lišta pre počiatočný riadok, dlaždica je pripravená na použitie, môžete začať pokládku. Za týmto účelom najprv zmiešajte lepidlo.

Príprava by sa mala vykonávať v súlade s pokynmi na obale. Požadované množstvo vody sa naleje do čistej nádoby a potom sa pridá suchá zmes (v tomto poradí, nie inak). Zriediť veľa lepidla naraz nestojí za to - to bude ťažšie miešať, ako sa zbaviť hrudiek. Okrem toho, dodávka jeho "životaschopnosti" nie je príliš veľká, a ak nemáte čas so stylingom, bude v móde rozlúčiť sa a zriediť porciu a niekedy - s nádobou. V procese práce príde pochopenie, aké množstvo pre jednu dávku bude optimálne.

Hnetenie lepidla je najlepšie vykonať nie ručne, ale pomocou mixéra alebo špeciálnej trysky na vrtáku

Spočiatku sa miešanie vykonáva pri nízkych rýchlostiach - je potrebné dosiahnuť rovnomerné rozloženie vody suchou hmotnosťou a osobitná pozornosť sa venuje zónam v blízkosti dna nádrže - takže tam nie je žiadny "bazén". Postupne sa zloženie začne získavať pastovitá konzistencia - zvyčajne trvá až päť minút. Ak sa všetky hrudky rozptýlili, kompozícia sa stala homogénnou, potom sa miešanie zastavilo - urobila sa pauza asi 5 - 7 minút, aby lepidlo dozrelo.

Lepidlo by malo mať jednotnú konzistenciu, nemalo by byť tekuté, ale zároveň by malo udržiavať veľmi dobrú ťažnosť.

Potom sa zmes intenzívne mieša jednu minútu, už pri vyššej rýchlosti otáčania. Teraz je lepidlo pripravené. Dobre pripravená kompozícia má vysokú plasticitu, nevyteká z špachtle, ale nie je príliš tesná. Brázdy, aplikované na lepiacu vrstvu zubovou stierkou, nesmú "plávať".

Ďalšia poznámka - neverte tým, ktorí hovoria, že dlaždice musia byť namočené pred položením. Všetky moderné primery a lepidlá sú určené na prácu so suchými keramickými obkladačkami. Namočením vás určite zničí všetko!

ilustrácieStručný opis vykonaných operácií
V uvažovanom príklade, na stene, s ktorou začína práca, je schéma predurčená, že dispozícia bude vedená zo stredu. Okrem toho musí osová línia steny prechádzať stredom dlaždice.
Preto je táto vertikálna stredová čiara steny načrtnutá a riziko je vystavené na samotnej dlaždici. Combine bude jednoduché.
Z nádrže s bežnou stierkou sa roztok zozbiera a uloží na podložku na rovnom povrchu stierky.
Potom sa lepidlo rozloží v rovnomernej vrstve asi 5-6 mm na stenovú časť, kde sa položia počiatočné dlaždice východiskového radu.
Aby sa s aplikáciou roztoku nezvýšilo, je možné vopred označiť približnú hornú hranicu na stenu ceruzkou.
Pri distribúcii je potrebné aplikovať úsilie, ako by sa trením lepidlom na povrchu. Kvalitné zloženie na dobre natretej stene dokonale padne.
Skúsení remeselníci okamžite aplikujú lepidlo na pomerne veľkú plochu. Ale pre začiatočníkov je lepšie, aby ste sa ešte nezúčastnili - na začiatok to bude stačiť na sprisahanie dvoch až troch dlaždíc. Potom, keď sa ruka zatvára, bude jasné, aká plocha môže byť nanesená naraz.
Po nanesení lepidla sa povrch stierky vyčistí špachtľou a otočí sa - teraz bude hrana hrebeňom pracovnou stranou.
Inštaluje sa na začiatok pozemku, pričom sa plocha stierky drží približne pod uhlom 45 ÷ 60 stupňov k stene.
Hladké pohyby začnú "kresliť" drážky.
Smer brázdy nezáleží v zásade na tom, aký pohodlný je v konkrétnom prípade. Je však žiaduce, aby v jednej časti boli paralelné.
S týmto rozložením lepidla na povrch sa aplikuje aj sila - zuby stierky by sa mali posúvať pozdĺž steny.
Prebytky sa zbierajú na prístrojovej rovine - pravidelne sa odstraňujú špachtľou a posielajú späť do vedra.
Počas distribúcie sa stáva, že sa objavia „plešaté škvrny“ alebo drážky majú zjavne nedostatočnú výšku. Takže - vrstva lepidla je príliš malá.
Je to v poriadku - riešenie je opäť pridané a distribuované v rovnomernej vrstve na takéto stránky ...
... a potom znovu "vyrezať brázdy", až kým sa neobjaví tak, ako má.
Tu je pozemok - v pripravenosti na pokládku dlaždíc.
Prvá dlažba je rozložená.
Ako sme videli, je potrebné, aby sme ju spojili do centra rizík.
Dlaždica sa vtlačí do lepiacej vrstvy - zatiaľ čo drážky pod ňou sa vyrovnajú a vyplnia prázdne miesta.
Pri stlačení môžete urobiť malé pohyby doprava-doľava a hore a dole - aby sa lepidlo distribuovalo lepšie.
Dlaždica je "položená" v lepidle, ale ešte nie je úplne fixovaná - v tejto fáze je možné vždy vykonať určité úpravy svojej polohy.
Najmä v našom prípade profil nastavuje okraj spodného radu, ale medzi ním a druhým radom je potrebná medzera. Takže je potrebné dať vzdialené kríže, najprv s jedným ...
... a potom na druhej strane.
Ak je to potrebné, obklad je vhodný na ľahké poklepanie dlaňou, päsťou alebo gumovým kladivom.
Všetko, prvá dlažba je založená na mieste. Zhora stierkou od steny sa odporúča okamžite pozbierať zvyšky malty, až kým sa drážky nezačnú nastavovať.
Môžete položiť susedné dlaždice. V tomto prípade, vľavo alebo vpravo, to nevadí.
Inštalácia zostávajúcich pevných dlaždíc v rade sa zvlášť nelíši od opísaného postupu.
Doska je inštalovaná na mieste podľa dispozičnej schémy, vtlačená do lepidla a potom presná na miesto, kde tlačí na vodidlo aj na už položenú dlažbu pomocou diaľkových krížov.
Poloha krížov je približne rovnaká - približne 30 ÷ 50 mm od okraja.
Na každej strane sú prirodzene umiestnené dva krížiky.
Ďalšia dôležitá nuancia. Mnohé modely dlaždíc, hoci nemajú nejaký správny vzor, ​​stále vyžadujú rovnakú orientáciu pri pokládke. Na ich zadnom povrchu môže byť šíp alebo len nadit. To znamená, že pred položením každej pravidelnej dlaždice na to je potrebné venovať pozornosť.
Riadok sa postupne rozširuje a je potrebné skontrolovať, či sú všetky dlaždice prísne v tej istej rovine. Kontrola sa vykonáva pomocou pravidla. Pokiaľ lepidlo nestratilo plastickosť, môžu byť odstránené drobné chyby, napríklad klopanie dlaždice na vyvýšenom mieste.
Reproduktory prebytočné lepidlo a nepoužité zvyšky brázdy včas vyčistite špachtľou.
Dosiahli vnútorný roh (o vonkajších rohoch bude samostatná konverzácia). Doska bude musieť rezať.
Nie je nič zložitejšie - najjednoduchší spôsob označenia je na mieste. Po prvé, prvá montáž ...
Potom otočte zadnú stranu von, aby ste označili rez. Doska sa pritlačí k rohu a riziko sa aplikuje ceruzkou.
Эту отметку затем немного переносят в сторону уменьшения оставляемого на стене фрагмента - ровно на величину межплиточного шва.
Далее, плитка укладывается в плиткорез, риска совмещается с указателем.
Zatlačte páku smerom dopredu a posúvajte sa dopredu pozdĺž vodiacich líšt rezacej jednotky, s karbidovým valčekom nakreslite brázdu na prednej ploche dlaždice.
Je dôležité, aby sa valec začal odrezávať od samého okraja dlaždice, inak sa môže stať, že dôjde k odštiepeniu krivky.
Potom zostane v krajnej prednej polohe, aby zdvihol páku tak, aby výkyvná podpera dopadla na rovnú plochu. Ľahko zatlačte páku nadol - a dlažba sa rovnomerne rozloží pozdĺž brázdy.
Rezaný fragment je pripravený na pokládku.
A jeho samotné položenie na miesto sa nelíši od inštalácie iných dlaždíc.
Podobné akcie - a na opačnom konci série.
Začiatok riadku na jednej zo stien.

Posledná ilustrácia tabuľky ukazuje fragment dlaždice, ktorou prechádza potrubie. Podobné príklady budú ďalej klesať. Okrem toho môžu byť na stenách umiestnené zásuvky a spínače. To všetko vyžaduje vŕtanie dlaždíc. Táto otázka sa neberie do úvahy, ako sa uvádza v inom článku.

Ako sú otvory a otvory v dlaždiciach?

S takouto operáciou bude musieť nováčik čeliť skôr alebo neskôr. S pokynmi pre vŕtanie dlaždíc Nájdete ho kliknutím na odporúčaný odkaz (otvorí sa na novej stránke prehliadača).

Hore bol znázornený príklad pokládky na úplne rovný povrch. Ak rovina steny má menšie zakrivenia v horizontálnom smere (nie viac ako 3 mm nie je bežiaci meter), je potrebné použiť niektoré triky na nápravu situácie. Príklad je uvedený nižšie.

ilustrácieStručný opis vykonaných operácií
Ukázalo sa teda, že pri kontrole na jednej zo stien sa našla mierna konkávnosť povrchu od okrajov po stred.
V tomto prípade by mala byť inštalácia opláštenia vykonaná s predinštalovaním majákov, inak by táto vada neumožnila dosiahnuť kvalitnú inštaláciu.
Najprv nastavte dlaždicu na jeden z rohov. Najmä inštalácia pokračuje od prvej steny.
Lepidlo sa nanáša a distribuuje, obklad je inštalovaný. Mimochodom, bude blokovať hranu rezu poslednej dlaždice na priľahlej stene s jeho "továrenskou" hranou.
Dlažba je položená, krížiky sú pod ňou.
Teraz potrebujeme buď dlhé pravidlo, ktoré by sa dostalo na opačný okraj steny, alebo plochú, pevnú drevenú latu primeranej dĺžky.
Na protiľahlom okraji steny sa pripravuje miesto na inštaláciu majákov.
Je tiež kladený na lepidlo, ale zatiaľ je dočasný. To znamená, že nie je potrebné presne zapadať pod vzor pokládky.
Doska je nainštalovaná, krížiky sú zasadené pod ňou, aby sa dosiahla jedna úroveň horizontálne.
Teraz platí pravidlo.
Úlohou je, ak si lepidlo zachováva plasticitu, aby dva extrémne dlaždice boli ideálne do jednej roviny.
Pravidlo by malo byť priľahlé k povrchom dlaždíc bez najmenšej vôle.
Prostredníctvom pravidla (koľajnice) môžete poklepaním na dlaždicu dosiahnuť požadovanú polohu.
Podobne sa snažia o neprítomnosť medzery v majáku.
Súčasne je povinné kontrolovať vertikálnu polohu dlaždice.
Po dosiahnutí požadovanej polohy je možné položiť dlaždicu do tejto medzery radu.
Začnite z položeného rohu a presuňte sa na dočasný maják.
Poloha každej z nasledujúcich položených dlaždíc je okamžite sledovaná a upravená podľa priloženého pravidla.
Úlohou je udržať danú rovinu po celej dĺžke steny.
Malo by to byť niečo také.
V oblastiach s maximálnou konkávnosťou steny je niekedy nutné aplikovať väčšiu vrstvu lepidla.
Položte tretiu dlaždicu za sebou, zarovnali ju.
Tri po sebe idúce zarovnané dlaždice sami nastavili rovinu dobre.
To znamená, že maják musí byť oddelený od steny, okamžite odstrániť jeho lepidlo zo zadnej strany. Miesto, kde stálo, bolo tiež očistené (zoškrabané zvyšky - len na šrot, pretože zmes sa už začala lepiť!)
No, potom sa uskutoční montáž, orezanie a inštalácia požadovaného fragmentu, aby sa riadok dokončil až do konca.
Posledná doska je už zarovnaná podľa pravidla, počnúc od predtým uloženého v tomto riadku.

Ak nie je odchýlka na stene, ale naopak, vydutie smerom von (v rámci rovnakých malých limitov uvedených vyššie), potom sa vzor akcie trochu zmení. Okrem štartovacej dlaždice je potrebné inštalovať dva majáky - na protiľahlom okraji steny av bode maximálnej konvexnosti. Potom je rovina zarovnaná (už v troch častiach) a potom je všetko rovnaké ako je uvedené vyššie. Kompetentný vlastník musí rozumieť.

Po položení štartového riadku sa môžete pohybovať hore a dôsledne položiť zvyšok. Nie je tu žiadny špeciálny trik - je to stále to isté, ale veľmi veľká časť získava kontrolu nad inštaláciou doslova každej bežnej dlaždice. Aj malá chyba sa môže stať vážnou chybou, ktorú bude ťažké odstrániť, ak nie nemožnú.

ilustrácieStručný opis vykonaných operácií
Začiatočný riadok je položený - vodorovne sa kontroluje jeho rovnomernosť.
Prejdite nad - dlažba podľa plánovanej schémy udržiava zvislé švy.
Každá ďalšia dlaždica sa bez výnimky skontroluje pomocou aplikácie na úrovni budovy.
Úroveň je umiestnená tak, že nevyhnutne išiel na dno položeného radu. Okrem toho by sa mal test vykonať na oboch stranách každej novo položenej dlaždice.
Potom môžete dosiahnuť presnú vertikálnu rovinu celej steny.
Práca sa postupne rozvíja, zvyšuje sa počet riadkov.
Usporiadanie je vyhotovené v súlade so schémami pre každú zo stien.
Nezabudnite na inštaláciu vzdialených krížov.
Krížové švy by mali byť v ideálnom prípade veľmi ostré, niečo ako je znázornené na obrázku.
Je položený ďalší riadok - povinná všeobecná kontrola.
Mimochodom, rozdiely na rohoch susedných dlaždíc je možné pozorovať - ​​jednoducho kvôli rôznym veľkostiam (kaliber). Tieto môžu byť riešené vykonaním potrebných úprav a zmenou hrúbky švov na správnych miestach. Na tento účel sa môžu použiť špeciálne kliny. Ale zneužívať ich použitie sa neodporúča.
Veľmi jasný obraz poskytuje kontrolu úrovne lasera.
Ilustrácia ukazuje príklad kvalitného štýlu - horné okraje radov na rôznych stenách - ideálne vodorovne!
Položená dlažba sa ponechá na lepidlo.
Ale najneskôr jeden deň, bez ohľadu na všeobecnú pripravenosť priestorov, je potrebné vrátiť sa do hotového úseku.
V prvom rade je potrebné odstrániť diaľkové kríženia. Niektoré z nich budú vytiahnuté pomocou prstov, pre iné je potrebné použiť kliešte.
Ďalšou povinnou operáciou je dôkladné čistenie spojov od lepidla až po hĺbku. To ešte nie je úplne "kalené", a mali by byť ľahko čistiť.
Môžete ho použiť a domáce nástroje, robiť to, napríklad, z rozbitého pílkového poľa.
Ak ste neskoro s čistením švov, potom bude možné trpieť touto operáciou.
Takto by švy mali po čistení vyzerať.
V priebehu dňa je celkom možné a nevyhnutné demontovať vodidlá, na ktoré zapadá štartovací rad.
Hrávali svoju úlohu a už nie je pre nich potrebná.
Hmoždinky sú priskrutkované skrutkovačom ...
... a profily sú starostlivo odstránené.
S demontážou vodidiel nemôže byť. Faktom je, že je potrebné vyčistiť spodný okraj štartového radu. Určite tam budú kvapky lepidla, ktoré budú zasahovať do dokovania dlaždíc spodného radu.
Takže zatiaľ čo lepidlo nie je zamrznuté - je potrebné vykonať túto úlohu.
Ak sú všetky časti stien na vrchu pokryté dlažbou, zostáva len jeden neohraničený „pás“ - najnižší rad.
Ale, ako si pamätáme, presúvajú sa do svojej inštalácie až po tom, čo bola podlaha vystavená.
Teoreticky sa výpočet vykonal takým spôsobom, aby tu bola v ideálnom prípade vložená celá výška dlaždíc. Ak je potrebné nastavenie veľkosti, potom je spodný okraj orezaný alebo uzemnený ...
... tak, aby meradlo prechádzalo medzi povrchom podlahy a dlažbou, ktorá sa má inštalovať, ako aj medzi prvým a druhým radom.
Pole na obkladanie dlaždíc (ak je to samozrejme potrebné) sa obvyklým spôsobom položí na lepidlo.
Všetky ďalšie úkony (odstraňovanie krížov a odstraňovanie švov) - bez akýchkoľvek vlastností.

V skutočnosti, základné techniky kladenia keramických obkladačiek na stenách sú považované za. Jedna dôležitá otázka však zostala nejasná - návrh vonkajších a vnútorných uhlov.

Ako sa dlaždice zmestia do rohov?

Je potrebné samostatne zvážiť vnútorné a vonkajšie uhly.

 • Pre vnútorné rohy existujú špeciálne profily, ktoré sú určené na zdvihnutie zvislej čiary na priesečníku zbiehajúcich sa stien. Oni sú najčastejšie vyrobené z plastu (tam sú tiež hliník) a sú k dispozícii vo veľkej farebnej odrody.

Profil pre dokončenie vnútorného rohu dlaždice

Avšak medzi cieľovými skupinami nie je takýto prístup veľmi populárny. Spravodlivý názor prevláda nad tým, že s týmto profilom v obmedzených podmienkach vnútorného rohu je viac trápenia. Ľahší a horší vzhľad - aby sa vytvoril rovnomerný spoj, ktorý po naplnení zálievkou poskytne jasnú líniu uhla.

Ako sa to robí v praxi?

ilustrácieStručný opis vykonaných operácií
Ako bolo uvedené vyššie, pri zostavovaní rozloženia sa pokúšajú plánovať tak, aby rezaný okraj dlaždice na jednej stene presahoval do rohu s plochou „továrenskou“ hranou na priľahlej stene.
S týmto prístupom - neexistujú žiadne osobitné ťažkosti.
Dlaždica s hladkým okrajom "zasadená" na lepidlo, zapadá do obkladu susednej steny.
Potom sa posunie o niečo späť a nainštaluje vzdialenosť medzi dokovacími linkami.
A konečne, potom je už pevne pritlačená k dlaždici na priľahlej stene.
Ukazuje sa veľmi hladký šev, v ktorom je rezaný okraj dlaždice uzavretý hladký a nedotknutý.
Takéto „ideálne podmienky“ však nie sú vždy možné. Pomerne často sa musíme zaoberať skutočnosťou, že sa v rohu stretávajú dve rezané dlaždice.
Čo robiť Áno, všetko je jednoduché! Je nevyhnutné, aby sa rezná hrana, ktorá je na vrchole, dostala do stavu blízkeho ideálnej rovinnosti.
Na tento účel sa používa obyčajný brúsny papier s zrnom približne P120 ÷ P180.
To môže byť ťahaný na drevenom bare.
Alebo, ako je znázornené na príklade, master používa brúsny pás pre brúsku s rovnakou zrnitosťou.
A pre tvrdú liner - rez na veľkosť fragment dlaždice zo zvyšných zvyškov. Je vložená do pásky, ťahá ju ...
... a začne brúsiť orezaný koniec dlaždíc, čo ho privedie do požadovaného stavu.
Takto vyzerá rezaný okraj po spracovaní - prakticky sa nelíši od nedotknutého.
To môže byť bezpečne riadený do rohu - šev dopadne aj.

Teraz - vonkajšie rohy. Situácia je iná. Aj keď prekrytie dokonale hladké hrany - to nebude fungovať krásne.

Mnohí remeselníci dávajú prednosť spojeniu dvoch dlaždíc, ktorých konce sú orezané v uhle 45 stupňov. Výstup je v pravom uhle s úzkym zvislým švom v strede.

Možnosť dokovania dlaždíc na vonkajšom rohu s orezaním koncov. Súhlasím, že nováčik pravdepodobne nedokáže zvládnuť.

Aby sa však dlaždice týmto spôsobom presne nastavili, je potrebný špeciálny nástroj a aby sa dosiahla presnosť spracovania koncov a dokovania - značná skúsenosť. Ten, kto kladie dlaždice prvýkrát, nestane sa za takúto vec a berie.

Ešte jedna nevýhoda: uhol je dosť traumatický. V podmienkach, napríklad v kúpeľni, kde môže byť podlaha klzká, by bolo lepšie mať zaoblené rohy.

Práve tu budú najlepšie plastové profily. Majú mierne odlišnú konfiguráciu.

Profil pre vonkajšie rohy keramického obkladu

Tá časť profilu, ktorá zostáva viditeľná, má zaoblený tvar (pol. 1). Vo vnútri tohto rohu je priestor (pol. 2), ktorý obsahuje keramické obklady.B " (to znamená, že profil musí byť vybraný nielen vo farbe, ale aj v hrúbke dlaždice). Tam je malá rímsa, s ktorou bude roh spočívať na položenej dlaždici."Pre maltový profil vo vrstve lepidla dodaná perforovaná polica (pol. 4)."

Teoreticky to vyzerá takto. Prvá dlaždica v rohu (naprieč jej výškou)Mal by byť nastavený tak, aby končil presne pozdĺž okraja rohu. Na ňu je aplikovaný roh, ktorý sa opiera o okraj dlaždice s malou lištou - je ľahšie udržať presnú líniu. hrana v rohu rohu, zároveň je profilová polica perforovaná a je ponorená vo vrstve lepidla, to znamená, že rámovanie je pevne zasadené.

Ako sa to deje v praxi?

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
Je potrebné prekryť vonkajší roh.
Tu však ukazuje uhol na dvere, ale to nie je zásadný rozdiel.
Venujte pozornosť - jedna zo stien, ktorá sa približuje k rohu, je už kachľová, presne pozdĺž rezu.
Profil sa oreže na požadovanú dĺžku - na zatvorenie celého rohu.
Roh sa položí do položenej dlažby. Je potrebné ju dočasne upevniť v tejto polohe.
Ak to umožňuje povrch steny, môžete skrutku zaskrutkovať. Ak tomu tak nie je, potom sa náklady na pásy z kvalitnej maľby alebo konštrukčné lepiace pásky.
Polica s perforovaným profilom je umiestnená na nedokončenej stene.
Pokládka dlaždíc začína na dne.
Skúšajú sa ...
... rozloženie dlaždíc pre orezanie (v prípade potreby).
Počas konečnej montáže sa môže ukázať, že dlaždica s reznou hranou nejde na koniec rohu výklenku (pretože na hrane nie je žiadne skosenie, ako je neporušené).
Aby sa tento problém odstránil, označujú hranicu pásu, čo si vyžaduje určité dodatočné práce zozadu tak, aby nepriliehalo k perforovanej polici.
Táto sekcia musí byť mierne zarobená brúsnym papierom - a dlažba dobre vstúpi do rohovej dutiny.
Ďalej sa na perforovanú poličku nanesie tenká vrstva lepidla bežnou stierkou.
Po rozložení lepidla sa odstráni jeho prebytok
Ďalej sa lepidlo aplikuje na celú plochu, drážky sú „preorané“, dlažba je položená.
Najprv je jemne zapnutý okrajom do dutiny rohu ...
... potom premiešajte lepidlo a urobte potrebné vyrovnanie.
Dali do vzdialených kútov - všetko je ako obvykle.
A pre spoľahlivosť, aby profil nezmizol, pred vyschnutím lepidla môžete vykonať ďalšiu fixáciu lepiacou páskou.
Takže práca pokračuje až na vrchol.
V tomto prípade nezabudnite skrutky pri skrutkovaní na mieste, kde sa nachádza.
V interiéroch kúpeľní sa tu často používajú také polopriestory, ktoré rozdeľujú priestory do zón.
Ich konce sú tiež dyhované pomocou profilov pre vonkajšie rohy.
Dva profily sú narezané na požadovanú dĺžku a pripojené k dvom rohom priehradky priehradky, s protiľahlým usporiadaním políc.
Dočasné fixovanie profilov sa vykonáva zhora pomocou pásov maskovacej pásky.
Ďalej môže byť pozdĺž výšky profilu dodatočne vytvorených niekoľko podobných upevňovacích bodov.
A položenie dlažby začína zdola.
Vystrihnite fragment požadovanej šírky.
V prípade potreby sa hrany na zadnej strane zušľachťujú tak, aby dlaždice dobre zapadli do drážok oboch profilov.
S bežnou stierkou sa najprv nanesie tenká vrstva lepidla na police oboch profilov ...
... a potom cez celú šírku konca septa.
Je ťažké aplikovať dobré lepiace drážky na úzkom konci priehradky, preto je v tomto prípade lepšie urobiť ich na samotnej dlaždici.
Doska je inštalovaná na mieste. Na tento účel môžu byť profily mierne nariedené do strán a potom znovu zostavené tak, aby hrany dlaždíc zapadli do drážok rohov.
A potom sa prebytočné lepidlo, ktoré vyčnieva, odstráni čistou handričkou a zostavený uzol sa dotiahne a upevní páskou lepiacej pásky.
"Uťahovanie" bude odstránené až po zaschnutí lepidla.
V rovnakom poradí pokračujte v stohovaní ďalej smerom nahor.
Nezabudnite nainštalovať diaľkové kríženia. Avšak v tomto prípade stačí jeden kus - v strede, pretože nemôže byť šikmý.
Dosiahli sa horné pásy pásky, dočasne sa upevnili rohy.
Potom sa posledná dlažba položí lepiacou páskou.
Všetko, celá čelná plocha je lemovaná, prelepená škótskymi páskami a na jeden deň úplne vysušená.
Ďalej sú tu opatrenia na odstraňovanie krížov a čistenie švov, ktoré sú nám známe.
A to je všetko rovnaké rozdelenie, ale v úplne hotovej podobe.

Takže všetky steny sú lemované. Ďalší krok by mal byť injektáž. Ale v tejto publikácii to nebudeme brať do úvahy, pretože podrobné informácie sú uvedené v inom článku.

Injektáž je posledná fáza obkladačiek

Dôležitosť tejto fázy je ťažké preceňovať - ​​zálievka plní nielen dekoratívne, ale aj množstvo ochranných funkcií. Ako vykonávať spárovanie s rukami - prečítajte si samostatnú publikáciu nášho portálu.

*  *  *  *  *  *  *

Detailne sa brali do úvahy hlavné etapy dekorácie stien s keramickými obkladačkami. Samozrejme, prípady sú často zložitejšie. Je však lepšie začať s jednoduchšou - a postupne sa budujú skúsenosti. A potom bude domáci remeselník schopný realizovať najkreatívnejšie projekty.

V článku bolo zobrazené usporiadanie dlaždíc ručne s montážou rozchodov krížov. Mnohí majstri v súčasnosti čoraz viac využívajú nové systémy vyrovnávania (SVP), ktoré môžu výrazne urýchliť a uľahčiť proces. A hoci názory na SVP sú nejednoznačné, zdá sa, že takéto systémy majú veľkú budúcnosť. Pozrite sa na zábery nižšie - to je naozaj zaujímavé!

Видео - Выравнивание плитки с помощью системы СВП

Pozrite si video: Lepení a spárování obkladů a dlažby v koupelně s produkty Ceresit (Február 2020).

Загрузка...