Pece a vykurovacie systémy

Maximálna dĺžka obrysu tepelne izolovaného potrubia 16 podlahy

"Teplé podlahy" už dlho nie sú vnímané ako druh exotiky - stále viac a viac majiteľov domov sa obracia na túto technológiu na vykurovanie svojich obytných nehnuteľností. Takýto systém môže plne prevziať funkciu plnohodnotného vykurovania bytov alebo pracovať v tandeme s klasickými vykurovacími zariadeniami - radiátormi alebo konvektormi. Prirodzene, tieto vlastnosti sa berú do úvahy vopred vo fáze všeobecného dizajnu.

Maximálna dĺžka obrysu tepelne izolovaného potrubia 16 podlahy

Návrhy na vývoj projektov, inštaláciu a ladenie vody "teplá podlaha" - viac ako dosť. Mnohí majitelia domov sa však podľa dobrej starej tradície snažia robiť všetko vlastnými rukami. Ale taká práca „oko“ sa ešte stále nerobí - tak či onak, to robí výpočty. Jedným z kľúčových parametrov je celková povolená dĺžka rúrok jedného okruhu.

A ako v podmienkach bežného priemerného súkromného bytového domu, spravidla stačí na pokládku potrubie s priemerom 16 mm, zastavíme sa na ňom. Zvažujeme teda otázku, aká je maximálna dĺžka obrysu teplej podlahy 16 s rúrou.

Na začiatok, prečo sa uvažuje o 16 mm rúre?

Všetko je veľmi jednoduché - prax ukazuje, že pre "teplé podlahy" v dome alebo byte takéhoto priemeru je dosť. To znamená, že je ťažké predstaviť si situáciu, keď by sa okruh nevyrovnal svojej úlohe. A zanchit - nie je dôvod na použitie väčšieho, 20 mm.

Najčastejšie, v podmienkach obyčajného bytového domu pre "teplé podlahy" s viac ako dosť rúr s priemerom 16 mm

Použitie 16-mm rúrky zároveň poskytuje niekoľko výhod:

 • V prvom rade je to o štvrtinu lacnejšie ako ekvivalent 20 milimetrov. To isté platí pre všetky potrebné armatúry - rovnaké príslušenstvo.
 • Takéto potrubia sa ľahšie inštalujú, s nimi môžete v prípade potreby vykonať zhutnený rozstup do 100 mm. S 20 mm potrubím a množstvom povyku a malým krokom je to jednoducho nemožné.

Rúra s priemerom 16 mm sa dá ľahšie namontovať a umožňuje vydržať minimálny sklon medzi priľahlými slučkami

 • Výrazne znížený objem chladiacej kvapaliny v okruhu. Jednoduchý výpočet ukazuje, že v bežiacom metri, 16 mm potrubie (s hrúbkou steny 2 mm, vnútorný kanál je 12 mm) pojme 113 ml vody. 20 mm (vnútorný priemer 16 mm) - 201 ml. Rozdiel je teda viac ako 80 ml na jeden meter potrubia. A na úrovni vykurovacieho systému celého domu sa doslova premieta do veľmi slušného množstva! Je potrebné zabezpečiť ohrev tohto objemu, čo v zásade znamená neoprávnené náklady na energiu.
 • Nakoniec, rúra s väčším priemerom bude vyžadovať zvýšenie hrúbky betónového poteru. Chcete - nechcete, ale aspoň 30 mm nad povrchom potrubia bude musieť poskytnúť. Nech sa tieto "nešťastné" 4-5 mm nezdá smiešne. Ten, kto sa venoval plneniu spojky, vie, že tieto milimetre sa otáčajú okolo desiatok a stoviek kilogramov ďalšieho konkrétneho riešenia - všetko závisí od oblasti. Okrem toho, pre rúru s priemerom 20 mm sa odporúča, aby bola vrstva kravaty ešte hrubšia - asi 70 mm nad obrysom, to znamená, že je takmer dvojnásobne hrubšia.

Okrem toho v obytných priestoroch sa často vyskytuje „zápas“ o každý milimeter výšky podlahy - jednoducho z dôvodu nedostatočného priestoru na zvýšenie hrúbky celkového „koláča“ vykurovacieho systému.

Zvýšenie priemeru rúrky vždy vedie k zahusťovaniu poteru. A to nie je vždy možné a vo väčšine prípadov je to úplne nerentabilné.

20 mm potrubie je oprávnené, ak je potrebné vykonať podlahové vykurovanie v miestnostiach s vysokým zaťažením, s vysokou intenzitou pohybu osôb, v telocvičniach atď. Jednoducho z dôvodov zvýšenia pevnosti základne je potrebné použiť hrubšie, hrubšie potery, na ohrev, ktorý vyžaduje veľkú oblasť výmeny tepla, čo je to, čo rúra 20 poskytuje, a niekedy dokonca 25 mm. V rovnakých obytných zónach sa uchýliť k takýmto extrémom - nie je potrebné.

Je možné namietať, že na to, aby sa „chladivo“ vytlačilo cez tenšiu rúrku, bude potrebné zvýšiť výkonové charakteristiky cirkulačného čerpadla. Teoreticky sa zvyšuje aj spôsob hydraulického odporu s klesajúcim priemerom. Ako však ukazuje prax, väčšina cirkulačných čerpadiel to robí dobre. Nižšie bude venovaný pozornosť tomuto parametru - je tiež spojený s dĺžkou kontúry. Výpočty sa vykonávajú s cieľom dosiahnuť optimálne alebo aspoň prijateľné, plne funkčné ukazovatele systému.

Zastavíme sa na trubici presne 16 mm. V tejto publikácii nebudeme hovoriť o samotných potrubiach - pretože to je samostatný článok z nášho portálu.

Aké potrubia sú optimálne pre vodu "teplá podlaha"?

Nie všetky výrobky sú vhodné na vytvorenie podlahového vykurovania. Rúry zabudované do poteru na mnoho rokov, to znamená, že ich požiadavky na kvalitu a výkon sú špeciálne. Ako vyzdvihnúť potrubia pre systém podlahového vykurovania - prečítajte si špeciálnu publikáciu nášho portálu.

Otázka sa zdá byť celkom jednoduchá. Faktom je, že na internete môžete nájsť veľa odporúčaní v tejto oblasti - od výrobcov rúr, od skúsených remeselníkov, od, povedzme úprimne, absolútne diletantky, ktorí jednoducho "pereratiyut" informácie z iných zdrojov, najmä bez toho, aby do detailov.

Takže v návode na montáž, s ktorým výrobcovia často sprevádzajú svoje výrobky, môžete splniť stanovený limit dĺžky obrysu pre rúru 16 mm, ktorá dosahuje 100 metrov. V iných publikáciách je hranica zobrazená na 80 metroch. Skúsení inštalatéri odporúčajú obmedziť dĺžku na 60 ÷ 70 metrov.

Zdá sa, čo je ešte potrebné?

Faktom však je, že indikátor dĺžky obrysu, najmä s neurčitou definíciou "maximálnej dĺžky", je veľmi ťažké zvážiť izolovane od ostatných parametrov systému. Dať obrys "oko", len aby neprekročil odporúčané hranice - amatérsky prístup. A s týmto postojom je možné čoskoro stretnúť sa s hlbokými sklamaniami v prevádzke systému. Preto je lepšie pracovať bez abstraktnej „prípustnej“ dĺžky obrysu, ale s optimálnou dĺžkou, ktorá zodpovedá špecifickým podmienkam.

Záleží však (presnejšie povedané, nezávisí to tak ďaleko, ako je úzko prepojené) na hmotnosti ďalších parametrov systému. To môže zahŕňať oblasť miestnosti, jej účel, odhadovanú úroveň tepelných strát, očakávanú teplotu v miestnosti - to všetko vám umožní určiť krok položenia kontúry. A až potom bude možné posúdiť jeho výslednú dĺžku.

Takže sa pokúsime "rozlúštiť túto spleť", aby sme dosiahli optimálnu dĺžku obrysu. A potom - skontrolujte presnosť našich výpočtov.

Niekoľko základných požiadaviek na parametre "teplej podlahy"

Pred vykonaním výpočtov je potrebné oboznámiť sa s niektorými požiadavkami, ktoré musí spĺňať systém podlahového vykurovania vodou.

 • "Teplá podlaha" môže fungovať ako hlavný vykurovací systém, to znamená, že plne zabezpečí príjemné mikroklímu v priestoroch domu a kompenzuje tepelné straty. Ďalšou možnosťou, racionálnejšou, je, že pôsobí ako „asistent“ bežných radiátorov alebo konvektorov, pričom sa na celkovom chode systému podieľa určitým podielom, čím sa zvyšuje celkový komfort v dome. V tomto prípade by sa mal výpočet vykonávať v úzkom vzťahu - majitelia by sa mali vopred rozhodnúť, aký pomer bude celkový systém fungovať. Napríklad, 60% predpokladá vysokoteplotný systém radiátorov a zvyšok je daný obrysom "teplej podlahy". Môže sa používať aj samostatne, napríklad pri zachovaní pohodlia v miestnostiach v mimosezónnom období, keď ešte nemá (alebo už nemá zmysel) „riadiť celý vykurovací systém“.

Komplexné riešenie - spoločné používanie konvenčných radiátorov alebo konvektorov a systém "teplej podlahy"

 • Teplota chladiacej kvapaliny na prívode v "teplej podlahe" je obmedzená na maximálne 55 stupňov. Teplotný rozdiel na vstupe a vo vratnom potrubí by mal byť v rozsahu 5 až 15 stupňov. Normálne sa považuje za pokles o 10 stupňov (optimálne je žiaduce priviesť na 5-7).

Zvyčajne sa berú do úvahy nasledujúce spôsoby prevádzky.

Tabuľka režimov prevádzky vody "teplá podlaha"

Teplota prívodu tv, ° СTeplota spiatočky t®, ° СPriemerná teplota v okruhu TC, ° C
554550
504045
453540
403035

 • Existujú prísne obmedzenia maximálnej povrchovej teploty "teplej podlahy". Prehriatie podláh nie je povolené z viacerých dôvodov. Je to nepríjemný pocit pre nohy osoby a problémy s vytváraním optimálnej mikroklímy a možného poškodenia povrchovej úpravy.

Pre rôzne miestnosti boli stanovené nasledovné limitné hodnoty pre povrchové vykurovanie:

Typ miestnosti alebo podlahová plochaMaximálna teplota povrchu podlahy
Priestory a dlhodobé priestory ľudí (obývacie izby)+ 29 ° C
Izby a zóny dočasného pobytu osôb, kúpeľní a spŕch, kde sa vyžaduje zvýšená teplota vzduchu (do + 25 ° С)+ 33 ° C
Hraničné, prechodné, okrajové zóny, kde je potrebné maximálne vykurovanie na kompenzáciu tepelných strát, napríklad z vonkajších stien, okien alebo vonkajších dverí.+ 35 ° C

 • Pred začatím výpočtov je žiaduce, aby sa v miestnosti okamžite vytvorilo približné usporiadanie obrysu. Existujú dva základné vzory pokládky rúrok - "had" a "slimák" s viacerými variáciami.

Príklady niektorých základných usporiadaní pre obrys teplých podlahových rúr

A - obvyklý "had";

B - dvojitý "had";

B - uhlový "had";

G - "slimák".

Zvyčajný "had" sa zdá byť položený ľahšie, ale ukazuje sa príliš veľa otáčok o 180 stupňov, čo zvyšuje hydraulický odpor okruhu. Okrem toho, s takýmto usporiadaním, môže byť jasne rozdiel teploty od začiatku okruhu do konca - to je dobre znázornené v diagrame zmenou farby. Nevýhoda môže byť eliminovaná pokládkou dvojitého hada, ale taká inštalácia je už ťažšie vykonateľná.

V "slimák" je teplo distribuované rovnomernejšie. Okrem toho sú otočenia ovládané o 90 stupňov, čo znižuje tlakovú stratu. Ale položiť takýto systém je stále ťažšie, najmä ak nie sú skúsenosti s takýmito prácami.

Samotný obrys nemusí zaberať celú plochu miestnosti - potrubia sa často nenachádzajú v miestach, kde sa plánuje inštalovať stacionárny nábytok.

Mnohí majstri však tento prístup kritizujú. Stacionárnosť nábytku - hodnota je stále celkom podmienečná a "teplá podlaha" je položená po celé desaťročia. Okrem toho je striedanie studených a vyhrievaných zón nežiaducim javom, prinajmenšom z hľadiska možného výskytu vlhkých plôch v čase. Na rozdiel od elektrických systémov, lokálne prehriatie v dôsledku uzavretých priestorov neohrozuje vodné podlahy, preto by sa z tejto strany nemal báť strachu.

Takže na to neexistuje striktný rámec. Na ušetrenie materiálu môžete ponechať prázdne miesta, alebo úplne položiť obrys po celej ploche. Ak sa však plánuje inštalovať nábytok alebo sanitárne zariadenia, ktoré vyžadujú pripevnenie k podlahe (napríklad upevnenie WC hmoždinkami alebo kotvami), potom toto miesto prirodzene zostáva bez kontúry. Len veľká šanca na poškodenie potrubia pri montáži spojovacích materiálov.

Aká schéma položenia kontúry je lepšie zvoliť?

Viac podrobností o výbere vzorov pokládky s teoretickými odôvodneniami je popísaných v samostatnom článku nášho portálu. "Voda teplá podlaha vlastnými rukami"

 • Rozstup rúr môže byť od 100 do 300 mm (zvyčajne je to násobok 50 mm, ale toto nie je dogma). Menej ako 100 mm na vykonanie nie je žiadna možnosť, žiadna potreba. A s krokom viac ako 300 mm, "zebra efekt" je cítiť, to znamená, striedanie teplých a studených pruhov.

Ale aký krok bude najlepší - výpočty sa ukážu, pretože úzko súvisí s očakávaným prenosom tepla podlahy a teplotného režimu systému.

 • Ďalšie upozornenie - všetky následné výpočty tepelného inžinierstva sú uvedené pre optimálnu veľkosť "koláča" systému podlahového vykurovania.

Vyššie bolo uvedené, že hrúbka poteru by mala byť aspoň 300 mm nad povrchom rúrok. Aby sa však zabezpečila plná akumulácia a rovnomerné rozloženie tepla, odporúča sa dodržať hrúbku 45 - 50 mm (konkrétne pre rúrku s priemerom 16 mm).

A tak, že vznikajúce teplo nie je zbytočné pri zahrievaní medzipodlahové presahy alebo iného základu „teplej podlahy“, pod obrysom rúry je nevyhnutne nutná tepelnoizolačná vrstva. Typicky sa to robí s použitím expandovaného polystyrénu s hustotou asi 35 kg / m³ (lepšie extrudovaného, ​​odolnejšieho a účinnejšieho). Minimálna hrúbka, zabezpečujúca správnu činnosť „teplej podlahy“ by mala byť:

Vlastnosti základne "teplá podlaha"Minimálna hrúbka tepelnej izolácie "vankúš"
Podlaha nad stropom nad vykurovanou miestnosťou, teplota, v ktorej ˃ 18 ° С30 mm
Podlaha sa prekrýva cez vyhrievanú miestnosť, v ktorej je teplota od 10 do 17 ° C50 mm
Podlaha sa prekrýva cez vyhrievanú miestnosť, v ktorej je teplota od 10 do 17 ° C70 mm
Podlaha je v prízemí, v suteréne alebo suteréne miestnosti s prehlbovaním od úrovne terénu do 1500 mm.120 mm
Podlaha v suteréne alebo suteréne miestnosti s hĺbkou viac ako 1500 mm od zeme100 mm

Predpokladom je, že systém podlahového vykurovania musí byť položený na dôkladne ohriaty podklad, inak bude teplo spotrebované veľmi neefektívne.

Všetky tieto posledné poznámky boli urobené, pretože následné výpočty budú platné práve pre takéto odporúčané „ideálne“ podmienky.

Výpočet hlavných parametrov obrysu

Aby bolo možné položiť obrys rúrok s optimálnym rozstupom (a jeho celková dĺžka bude závisieť od neho neskôr), je potrebné najprv zistiť, aký prenos tepla sa od systému očakáva. Najlepšie zo všetkého je, že ukazuje špecifickú hmotnosť tepelného toku. gvypočítaná na jednotku podlahovej plochy (W / m²). Začnime s tým.

Výpočet špecifickej hustoty tepelného toku "teplá podlaha"

Vypočítať túto hodnotu, v zásade nie je zložitá - je potrebné rozdeliť potrebné množstvo tepelnej energie potrebnej na naplnenie tepelných strát miestnosti o oblasť „teplej podlahy“. Toto sa nevzťahuje na celú plochu miestnosti, konkrétne na „aktívnu“, to znamená, že je zapojená do vykurovacieho systému, na ktorom bude obrys vyložený.

Samozrejme, ak "teplá podlaha" bude fungovať v spojení s konvenčným vykurovacím systémom, potom sa to okamžite zohľadní - berie sa do úvahy iba plánované percento celkového tepelného výkonu. Napríklad na vykurovanie miestnosti (na kompenzáciu tepelných strát) sa vyžaduje 1,5 kW a podiel „teplej podlahy“ sa predpokladá v 60%. Preto pri výpočte špecifickej hustoty tepelného toku pracujeme s hodnotou 1,5 kW × 0,6 = 0,9 kW

Kde môžeme získať celkový výkon potrebný na kompenzáciu tepelných strát? Existuje mnoho odporúčaní vychádzať z pomeru 1 kW energie na 10 m² podlahovej plochy. Tento prístup je však príliš približný a nezohľadňuje množstvo dôležitých vonkajších faktorov a vlastností miestnosti. Preto je lepšie vykonať dôkladnejší výpočet. Nebojte sa - s našou kalkulačkou nie je ťažké predložiť.

Kalkulačka pre výpočet špecifického tepelného toku "teplej podlahy"

Prejdite do výpočtov

Vysvetlenie výpočtu

Po prvé, program požiada o všeobecné údaje o miestnosti a systéme "teplej podlahy".

 • Najprv musíte zadať oblasť miestnosti (časť miestnosti), v ktorej sa obrys zmestí. Okrem toho, ak obrys úplne nezapadá do celej miestnosti, mali by ste označiť takzvanú aktívnu oblasť, to znamená iba oblasť, ktorá je priradená „teplej podlahe“.
 • Ďalším parametrom je percento účasti „teplej podlahy“ na celkovom procese kompenzácie tepelných strát, ak sa jeho práca plánuje v spojení s „klasickými“ vykurovacími zariadeniami.

Ďalej sa požadujú údaje, ktoré pomôžu odhadnúť množstvo tepelných strát z miestnosti.

 • Výška stropu.
 • Počet vonkajších stien, tj v kontakte s ulicou alebo nevykurovanými priestormi.
 • Teplo slnečných lúčov môže robiť jeho zmeny - závisí od umiestnenia vonkajších stien vzhľadom na svetové strany.
 • V oblastiach, kde je jasne vyjadrená prevaha smeru zimných vetrov, je módne indikovať umiestnenie vonkajších stien vzhľadom na smer vetra.
 • Minimálna úroveň teploty v najchladnejšom desaťročí prispeje k prispôsobeniu klimatických vlastností regiónu. Je dôležité, aby teplota bola presne normálna a neprekročila priemerné štatistické normy pre tento región.
 • Pod plnou izoláciou sa vzťahuje na systém tepelnej izolácie, vyrobený v plnom rozsahu na základe vykonaných tepelných výpočtov. Ak sú povolené zjednodušenia, mala by sa vziať do úvahy hodnota „priemerného stupňa izolácie“.
 • Blízkosť miestnosti nad a pod umožní posúdiť stupeň tepelných strát cez podlahy a podlahy.
 • Качество, количество и размеры окон также напрямую влияют на общий объем тепловых потерь
 • Если в помещении есть дверь, выходящая на улицу или в неотапливаемое помещение, и ею регулярно пользуются, то это лишняя лазейка для холода, которая требует определённой компенсации.

Итоговое значение удельной плотности теплового потока калькулятор покажет в ваттах на квадратный метр.

Stanovenie optimálnych tepelných podmienok a rozstup kontúr

Teraz, keď je hodnota hustoty tepelného toku, je možné vypočítať optimálny rozstup na dosiahnutie požadovanej teploty na povrchu podlahy v závislosti od zvoleného teplotného režimu systému, požadovanej teploty v miestnosti a typu podlahovej krytiny (pretože povlaky sa značne líšia svojou tepelnou vodivosťou).

Nebudeme tu uvádzať rad dosť ťažkopádnych vzorcov. Nižšie sú uvedené štyri tabuľky, ktoré zobrazujú výsledky výpočtov pre obrys s rúrkou s priemerom 16 mm as optimálnymi parametrami "koláče" systému, ktorý bol uvedený vyššie.

Prepojovacie tabuľky tepelného toku (g) teplotný režim „teplej podlahy“ (tv / t®), očakávanú teplotu v miestnosti (tк) a krok položenia rúrok obrysu v závislosti od plánovanej povrchovej úpravy podlahy.

Tabuľka 1. Náter - tenké parkety, laminát alebo tenký syntetický koberec.

(Odolnosť proti prestupu tepla R ≈ 0,1 m² × K / W)

Priemerná teplota v okruhu tc, ° C, (teplotný režim vratného toku, tv / t®, ° C)Očakávaná teplota miestnosti tк, ° СHodnoty tepelného toku g (W / m²) a priemernej teploty povrchu podlahy tp (° С) v závislosti od kroku položenia rúrok obrysu m (m)
gtsgtsgtsgtsgts
50
55/45
1212623.311021.89820.89120.18419.5
1611326.19824.88823.98123.37622.8
1810627.59226.28325.47624.87124.3
2010028,99727,87827,07226,46726,0
258332,47231,46530,86030,35630,0
45
50/40
1211021,89620,58619,77919,17418,6
169724,78423,57622,87022,26521,8
189026,07825,07024,36523,86023,4
208327,47226,46525,86025,35625,0
256731,05830,25229,74829,34529,0
40
45/35
129320,38119,27318,56718,06217,6
168023,17022,26221,65821,15420,8
187324,56423,75723,15322,74922,4
206726,05825,25224,74824,34524,0
255029,54428,93928,53628,23428,0
35
40/30
127718,96718,06017,45517,05216,6
166321,65520,94920,44520,14219,8
185723,15022,44422,04121,73821,4
205024,54423,93923,53623,33423,0
253327,52927,62627,32427,12227,0

Tabuľka 2. Náter - hrubé parkety, hrubý syntetický alebo prírodný koberec.

(Odolnosť proti prestupu tepla R 5 0,15 m² × K / W)

Priemerná teplota v okruhu tc, ° C, (teplotný režim vratného toku, tv / t®, ° C)Očakávaná teplota miestnosti tк, ° СHodnoty tepelného toku g (W / m²) a priemernej teploty povrchu podlahy tp (° С) v závislosti od kroku položenia rúrok obrysu m (m)
gtsgtsgtsgtsgts
50
55/45
1210322,18920,28219,37718,96918,2
169324,38023,27322,66922,26221,5
188725,87524,76924,26523,85823,2
208227,37126,36525,86125,45524,9
256831,15930,35729,85125,94629,1
45
50/40
129020,17819,07218,46718,06117,4
168023,16922,16321,65921,35320,8
187424,66423,75923,25522,95022,4
206826,15925,35424,85124,54624,1
255525,94829,24428,94128,63728,3
40
45/35
127618,86617,96017,45717,15116,6
166621,95721,15220,64920,44419,9
186023,35222,64722,24522,04021,6
205524,94824,24423,94123,63723,3
254128,73628,73327,93127,72827,5
35
40/30
126317,65517,65016,54716,24215,8
165220,64520,64119,73819,43519,1
184722,24022,23721,33521,13120,8
204123,73623,73322,93122,72822,5
252727,42327,42126,92026,81826,6

Tabuľka 3. Povlak - syntetické linoleum.

(Odolnosť proti prestupu tepla R 75 0,075 m² × K / W)

Priemerná teplota v okruhu tc, ° C, (teplotný režim vratného toku, tv / t®, ° C)Očakávaná teplota miestnosti tк, ° СHodnoty tepelného toku g (W / m²) a priemernej teploty povrchu podlahy tp (° С) v závislosti od kroku položenia rúrok obrysu m (m)
gtsgtsgtsgtsgts
50
55/45
1215025,813123,713123,710721,69820,8
1613428,011826,511826,59624,68823,9
1812629,311027,811027,09026,08325,4
2011930,610429,310428,58527,67827,0
259930,88632,78632,07131,36530,8
45
50/40
1213123,711422,011421,39420,38619,7
1611526,310125,010124,28223,37922,8
1810727,09426,49425,67724,87024,3
209929,88627,78627,07126,36525,8
258032,17031,37030,75730,15229,7
40
45/35
1211021,99720,69719,97919,17318,5
169524,58323,48322,86822,16221,6
188725,87624,87624,26223,55723,1
208027,17026,27025,75725,15224,7
256030,35229,65229,24326,83928,5
35
40/30
129220,28019,28018,56517,86017,4
167522,76621,96621,35420,84920,4
186824,15923,35922,84822,34422,0
206025,35224,65224,25323,83923,0
253928,53428,13427,82827,52627,3

Tabuľka 4. Náter - keramické dlaždice, porcelánové dlaždice, prírodný kameň, atď.

(Odolnosť proti prestupu tepla R 2 0,02 m² × K / W)

 

Priemerná teplota v okruhu tc, ° C, (teplotný režim vratného toku, tv / t®, ° C)Očakávaná teplota miestnosti tк, ° СHodnoty tepelného toku g (W / m²) a priemernej teploty povrchu podlahy tp (° С) v závislosti od kroku položenia rúrok obrysu m (m)
gtsgtsgtsgtsgts
50
55/45
1220230,017627,716426,614224,712823,4
1618132,215830,114729,112827,411526,3
1817033,214831,213830,312028,710827,6
2016034,314032,513031,611330,110229,1
2513336,911635,410834,69433,48532,6
45
50/40
1217627,715425,814324,812423,111222,0
1618129,813628,112627,311025,89924,8
1814430,812629,311728,410227,19226,2
2013331,911630,410829,69428,48527,6
2510734,69433,48732,87631,86831,1
40
45/35
1214925,313023,612122,810521,49520,5
1612827,411226,010425,39024,08223,3
1811728,410127,19526,58225,37424,6
2010729,69428,48727,87626,86826,1
258032,17031,36530,85730,15129,6
35
40/30
1212323,010821,610020,98719,87819,0
1610125,08823,98223,37122,36421,7
189126,18025,17424,66423,75832,2
208027,17026,36525,85725,15124,6
255329,74629,14328,83728,33428,0

Použitie stola je jednoduché. Umožňuje vám porovnať niekoľko možných možností na základe vypočítanej hodnoty hustoty tepelného toku a vybrať optimálnu. Upozorňujeme, že tabuľka tiež uvádza teplotu na povrchu „teplej podlahy“. Ako bolo uvedené vyššie, nemalo by prekročiť stanovené hodnoty. To znamená, že sa stáva ďalším dôležitým kritériom výberu.

Napríklad je potrebné určiť parametre systému podlahového vykurovania, ktoré by mali zabezpečovať vykurovanie v miestnosti do 20 ° С, s hustotou tepelného toku 61 W / m². Podlaha je laminovaná.

Vstúpime do príslušnej tabuľky a vyhľadáme možné možnosti.

 • Pri nastavení teploty 55/45 je rozstup 300 mm, teplota povrchu podlahy je približne 26 ° C. Všetko je v prijateľných medziach, ale stále na hornej hranici. To nie je najlepšia možnosť.
 • V režime 50/40 je rozstup 250 mm, povrchová teplota 25,3 ° C. Už oveľa lepšie.
 • V režime 45/35 je rozstup 150 mm, povrchová teplota je 25,2 ° C.
 • A s režimom 40/30, ako je možné vidieť, tento pomer hustoty tepelného toku a teploty miestnosti sa nedá vytvoriť.

Zostáva teda vybrať najlepšiu a najvhodnejšiu možnosť. Zároveň je však dôležité nestratiť zo zreteľa inú dôležitú okolnosť. Teplotný režim systému by sa mal zjednotiť na jednej čerpacej a zmiešavacej jednotke a kolektorovej skupine. K tomuto uzlu je možné naraz pripojiť niekoľko okruhov. To znamená, že pri plánovaní systému pre niekoľko miestností (alebo jedného dňa viacerých okruhov v jednej miestnosti) sa to nevyhnutne berie do úvahy.

Určenie dĺžky obrysu "teplá podlaha"

Ak je s krokom položenia kontúry istota, potom je ľahké vypočítať jeho dĺžku. To pomôže v tejto kalkulačke umiestnené nižšie. Program výpočtu už zahrnoval faktor, ktorý berie do úvahy ohyby rúrok. Kalkulačka navyše zároveň udáva celkový objem chladiacej kvapaliny v okruhu - tiež dôležitú hodnotu pre nasledujúce konštrukčné stupne celého systému.

Kalkulačka pre výpočet dĺžky obrysu vody "teplá podlaha"

Ešte jedna vec je dôležitá. Niekedy v niektorých oblastiach robiť krok balenie krok. V tomto prípade môžete pre tieto úseky vypočítať dĺžku potrubia samostatne (na základe plochy) a potom jednoducho zhrnúť výsledky.

Skontrolujte zostávajúce prevádzkové parametre okruhu

Stanovenie poklesu tlaku vo vypočítanom obryse

Aby systém podlahového vykurovania fungoval efektívne, aby bol správne nastavený, je potrebné zabezpečiť pokles tlaku v okruhoch (inými slovami, hydraulický odpor) maximálne o 20 kPa (0,02 MPa alebo 0,2 bar). Toto je horná hranica a ideálne by sa malo usilovať o dolný ukazovateľ - asi 15 kPa.

To znamená, že pre túto zhodu by sa mala skontrolovať vypočítaná dĺžka obrysu. Zohľadňuje však nielen dĺžku samotného potrubia, ale aj otočenie. Okrem toho ohyby pri 180 stupňoch (charakteristické pre "had") dávajú oveľa väčší odpor ako pri 90 stupňoch (prevládajú v "slimákovi").

Pravdepodobne, akonáhle sme sa rozhodli pre tento krok, potom už môžeme urobiť presnejší obrys usporiadania kontúry. To znamená, že počet otočení sa dá ľahko vypočítať. A potom - použite našu kalkulačku.

Kalkulačka na určenie hydraulického odporu obrysu vykurovanej podlahy

Ak je vypočítaná hodnota nižšia ako odporúčaná hranica, potom je dĺžka obrysu celkom uspokojivá.

Mimochodom, keď je niekoľko okruhov pripojených k jednému kolektoru, ak sa mierne líšia svojou dĺžkou, je to tak, že pri použití „slimákov“ alebo „hadích“ sa môžu ich hydraulické odpory približne vyrovnať. Takže systém bude ľahšie ladiť - rozptyl tlakových strát v kontúrach na jednom hrebeni sa snaží odolať minimu.

Stanovenie prietoku chladiaceho média v okruhu a prietoku

Teraz zostáva skontrolovať, aká bude rýchlosť prúdenia chladiaceho média v okruhu a tým aj jeho rýchlosť.

Spotreba je objem chladiacej kvapaliny, ktorý musí prejsť cez okruh za jednotku času, aby sa zabezpečila dodávka požadovaného množstva tepelnej energie. Po jeho definovaní a znalosti geometrických parametrov rúry je ľahké nájsť rýchlosť prúdenia.

Prietok chladiva sa musí udržiavať v rozsahu od 0,15 do 1 m / s. Príliš nízka rýchlosť povedie k tomu, že kvapalina sa v rúrach jednoducho rýchlo ochladí, bez toho, aby sa dokončil cyklus cirkulácie, a práca podlahového vykurovania bude neefektívna, s jasným striedaním teplých a chladených zón. Pri nadmernom zvýšení rýchlosti sa hydraulický odpor prudko zvýši a zvýši sa zaťaženie cirkulačného čerpadla.

Mnohí remeselníci odporúčajú všeobecne obmedzené na rýchlosti do 0,5 m / s, argumentujúc tým, že hluk sa môže objaviť pri vysokých rýchlostiach, najmä pri zúžených tvarovkách spojovacích armatúr. To nie je možné považovať za povinnú požiadavku, ale počúvanie jej neublíži.

Vypočítajte obe hodnoty pomôžu pod kalkulačkou.

Upozorňujeme, že jednou z počiatočných hodnôt je teplotný rozdiel v prietoku a návrate kolektora. Hoci sme hovorili vyššie o teplotných režimoch s „delta“ 10 stupňov (čo je celkom prijateľné), odporúča sa usilovať o 5 ÷ 7 stupňov. Takže bez toho, aby sa zmenila priemerná teplota v okruhu, jeho práca sa stane najefektívnejšou, ekonomickou, ohrev povrchu bude úplne jednotný.

Kalkulačka pre výpočet prietoku chladiaceho média v okruhu a prietoku

Prejdite do výpočtov

Ak nám vyhovujú všetky získané hodnoty, potom môžeme zvážiť výpočet dĺžky obrysu a jeho hlavných parametrov, ktoré sa majú dokončiť.

*  *  *  *  *  *  *

Takže poďme zhrnúť.

Ako vidíte, nie je možné uvažovať dĺžku obrysu rúrok „teplej podlahy“ izolovane od ostatných systémových parametrov. Všetko by malo byť založené na výpočtoch, pri zohľadnení optimálnych možností a s odkazom na iné obvody a prípadne plánované inými vykurovacími zariadeniami.

Uvedený spôsob vykonania výpočtov netvrdí, že je "vedecký" a "bezchybný". Ale s úplne prípustnou chybou, vlastník domu alebo bytu, ktorý začal inštalovať vodu "teplá podlaha" z 16 mm potrubia, bude schopný určiť základné parametre systému, teoreticky skontrolovať jeho prevádzku.

No, konečné „jemné doladenie“ a vyváženie každého obrysu sa bude musieť vykonať povinne, už pomocou nastavovacích prvkov zmiešavacej jednotky a kolektora.

Okrem článku navrhujeme sledovať zaujímavý video príbeh - možno to pomôže vyriešiť zostávajúce nejasnosti.

Загрузка...