Elektrické zariadenia

DIY solárny panel

Pri výrobe elektrickej energie alternatívnymi metódami sa v poslednom čase vyvíjal trend aktívneho rozvoja. A to napriek tomu, že takýto prístup je stále veľmi nákladný, ak sa plánuje nákup hotových zariadení. Počkajte na rýchlu návratnosť investície nie je nutné.

DIY solárny panel

Mnohí horliví majitelia domov a dokonca aj byty sa na takéto príležitosti čoraz viac pozerajú. A niektorí z nich nasledujú cestu vytvárania potrebného vybavenia sami, aspoň ako počiatočný experiment. Takže napríklad solárna batéria s vlastnými rukami môže byť vytvorená doma, pretože dnes si môžete kúpiť všetko, čo potrebujete na jej zostavenie. Okrem toho existuje niekoľko spôsobov, ako postaviť solárne panely z rôznych komponentov.

Tí, ktorí sa chcú pokúsiť samostatne zbierať takýto zdroj elektriny, a táto publikácia je preradená.

Všeobecné pojmy o princípe získavania elektriny zo slnečnej energie

Veľa otázok vyvstáva pre ľudí, ktorí sa rozhodli zostaviť solárnu batériu, a pre mnohé z týchto úloh sa zdá, že vôbec nie je uskutočniteľná kvôli zdanlivej zložitosti jej dizajnu. V skutočnosti však v jeho zhromaždení nie sú žiadne osobitné ťažkosti. A to možno vidieť skúmaním okruhu a skúmaním, ako pán, ktorý urobil viac ako jedno takéto zariadenie, robí prácu.

Solárny článok je kolekciou fotovoltaických solárnych a elektrických meničov energie.

Solárny článok je súbor správne pripojených fotovoltaických článkov. Každá z nich má nízke výrobné schopnosti, ale v súhrne sa získajú veľmi slušné ukazovatele vytvorenej kapacity.

Samostatné fotobunky sú pripojené na jeden panel a chránené z oboch strán materiálmi odolnými voči UV žiareniu, vlhkosti a iným atmosférickým javom. To je dôležité, pretože batérie sú najčastejšie prevádzkované v otvorenom, nechránenom priestore - môže to byť strecha budovy, balkónový plot alebo zúčtovanie v blízkosti domu.

Celkový dizajn systému na získavanie elektrickej energie zo slnečnej energie je celý rad zariadení a zariadení pripojených v jednom reťazci:

Približný diagram systému na výrobu spotrebnej elektrickej energie zo slnečnej energie

 • Konvertorové dosky sú polovodičové fotovoltaické články, ktoré majú schopnosť generovať jednosmerný prúd, keď sú vystavené svetlu. Dosky sú vzájomne prepojené podľa špecifickej schémy so špeciálnymi pneumatikami (ploché vodiče) a v bežnom prípade sú zostavené do batérie.
 • Batériové panely zostavené z fotovoltaických článkov sú pripojené k riadiacemu zariadeniu s vybranými prúdovými a napäťovými parametrami potrebnými na nabíjanie batérie.
 • Batéria alebo celá batéria takýchto batérií sa akumuluje.
 • Špeciálny menič premieňa jednosmerný prúd na striedavý prúd s napätím 220 V (v prípade potreby).

Takáto séria zariadení sa používa v schéme v prípade, keď sú plánované samostatné pevné miesta spotreby alebo dokonca úplne celý dom je napájaný zo slnečnej energie. Akumulovaná energia v batérii za deň sa môže použiť pri zamračených dňoch alebo v noci. Jednoduchšie obvody sa používajú aj vtedy, keď sú solárne články len pomocným zdrojom energie a nie je potrebná energia. V tomto prípade môže byť panel priamo pripojený k spotrebnému zariadeniu. Táto možnosť je však menej spoľahlivá, pretože stabilita napájania bude závisieť výlučne od prítomnosti slnka.

Využívanie solárnych panelov pre kompletnú dodávku energie v domácnosti je dôležité v regiónoch, kde prevláda počet slnečných dní v priebehu roka. To je zvyčajne "slávne" južné oblasti krajiny. V iných podmienkach sa najčastejšie používajú ako dodatočné zdroje napájania.

Tri hlavné druhy fotovoltaických modulov

Solárne moduly, z ktorých je panel zostavený, sú rozdelené do troch typov:

- monokryštalický;

- polykryštalické;

- amorfný (tenký film).

Z vlastností konštrukčnej štruktúry dosiek priamo závisí od účinnosti konštrukcie, ako aj od jej celkových nákladov.

Monokryštalický a polykryštalický solárny panel

monokryštalický Dosky sú vyrobené z kremíkových monokryštálov pestovaných metódou Czochralski. Majú vysokú kvalitu a majú dobrú (podľa štandardov fotočlánkov) účinnosť približne 20 about 22%. Z tohto dôvodu a ich náklady sú pomerne vysoké.

Slnečné lúče, dopadajúce na povrch jedného kryštálu, prispievajú k vzniku smerového pohybu voľných elektrónov. Dosky na oboch stranách sú spojené s pneumatikami, ktoré sú potom spojené so spoločným elektrickým obvodom systému.

Vysoká účinnosť tohto typu dosky je spôsobená tým, že slnečné lúče sú rovnomerne rozptýlené po povrchu kryštálu.

polykryštalické Fotovoltaické články sú vyrobené z polovodičov s polykryštalickou štruktúrou. Je to tento typ akumulátora, ktorý je považovaný za optimálny pre vytvorenie systému konverzie slnečnej energie. Náklady na tieto prvky a v dôsledku toho celé batérie sú nižšie v porovnaní s monokryštálovými zariadeniami. Je to spôsobené charakteristikou výroby fotovoltaických článkov, pretože pri ich výrobe sa používajú fragmenty, ktoré zostali z monokryštálov.

Ak porovnáme tieto dva typy produktov, môžeme rozlíšiť tieto rozdiely identifikované testovaním nezávislých spoločností:

 • Polykryštalické platne sa líšia vzhľadom na monokryštály, pretože majú farebné nehomogénne povrchové farby so striedaním tmavých a svetlých plôch.

Vonkajší rozdiel medzi doskami jednotlivých kryštálov z polykryštálov je v jednotnosti farby.

 • Počas prevádzky všetkých fotobuniek dochádza k postupnému znižovaniu výkonu. Po roku práce v monokryštáloch klesá o 3% a v polykryštalických prvkoch o 2%.
 • Celkové množstvo elektriny vyrobenej modulom s jedným kryštálom je približne o 30% vyššie ako množstvo polykryštalických prvkov s rovnakou plochou.
 • Náklady na polykryštály sú o 10 ÷ 15% nižšie ako u monokryštálových batérií.

Amorfné slnečné moduly

Tento typ článku je hustý flexibilný film, ktorý značne zjednodušuje proces inštalácie batérií.

Na trhu sú dnes tri generácie podobných fotovoltaických článkov:

Flexibilné filmové bunky na báze amorfného kremíka majú rad výhod a sú oveľa pohodlnejšie pri prevádzke.

 • Prvky prvej generácie sú jednoduché spojenie. Majú nízku účinnosť - len 5% a relatívne krátku životnosť - nie viac ako 10 rokov.
 • Film druhej generácie má tiež jeden typ spojenia, ale jeho účinnosť sa zvýšila na 8% a životnosť sa zvýšila.
 • Tretie generácie tenkovrstvových batérií majú účinnosť až 12% a majú dlhú životnosť a konkurujú možnosti kryštálov.

Napriek neobyčajným vlastnostiam zostávajú moduly druhej generácie tenkovrstvových tenkovrstvových modulov najobľúbenejšie. Sú cenovo dostupné a majú slušnú kapacitu, čo môže konkurovať aj kryštalickým možnostiam batérií.

Porovnanie solárnych fotovoltaických článkov

Ak porovnáme kryštalické a filmové batérie, potom tieto majú množstvo významných výhod, vďaka ktorým ich často uprednostňujú:

 • Amorfné filmové prvky reagujú lepšie na zmeny teploty, najmä na jej vzostup. V slnečných mesiacoch tohto roka je tento typ batérie schopný produkovať viac energie ako jej kryštalické náprotivky - tie, ktoré sa zahrejú, dokážu stratiť až 20% energie.
 • Filmové batérie naďalej produkujú energiu aj v rozptýlenom slnečnom svetle, na rozdiel od kryštálov, ktoré v oblačnom počasí nevytvárajú energiu. Pri slabom alebo rozptýlenom svetle je amorfný film schopný produkovať až 20% energie svojich menovitých hodnôt. Nie príliš veľa, ale lepšie ako nič.
 • Náklady na kryštalické panely sú oveľa vyššie ako film. Okrem toho cena týchto spoločností naďalej klesá v dôsledku aktívneho zvyšovania objemu ich výroby.
 • Filmové solárne články majú menej defektov a slabých miest. Faktom je, že pri tvarovaní panelu sú tuhé dosky spájkované dohromady a fólia je inštalovaná v tele konštrukcie ako celku.

Aby sme to zhrnuli a zobrazili v tabuľke, porovnávacie charakteristiky filmových amorfných a tuhých kryštalických solárnych článkov budú vyzerať takto:

parametreKryštálové panelyAmorfné tenkovrstvové batérie
Efektívnosť výrobkov9÷20%6÷12%
Výstupné napätie jednej fotobunkyPribližne 0,5 VAsi 1,7 voltov
Svetelné spektrum maximálnej citlivostiBližšie k červenej farbe, to znamená efektívne pracovať, potrebujete jasné slnko.Bližšie k ultrafialovému žiareniu, t.j. citlivé na okolité svetlo.
flexibilitaKrehké a krehké, vyžadujú povinnú pevnú základňu a spoľahlivú ochranu pred mechanickým namáhaním.Flexibilné, ľahko ohýbateľné, neprelomujte.
Spoľahlivosť v extrémnych podmienkachVyžadujú pevnú základňu a spoľahlivú ochranu pred mechanickým namáhaním.Odolnejšie voči mechanickému namáhaniu, aj keď vyžadujú aj ochranu.
trvanlivosťS riadnou ochranou sú prevádzkované dlhú dobu, ale v priebehu rokov sa postupne znižuje účinnosť výrobkov.Vysokokvalitné výrobky vyrobené v súlade s technológiou, zmiznú na slnku o 4% v prvých 4 ÷ 5 rokoch prevádzky. Lacné čínske náprotivky môžu zlyhať za 2 ÷ 3 roky.
závažiaŤažký.Pľúca.

Je potrebné objasniť, že sa vyrábajú aj kombinované verzie solárnych článkov, ktoré sa skladajú z kryštalických a amorfných prvkov. To znamená, že všetky výhody oboch typov sú použité na maximum. Náklady na takéto výrobky sú však veľmi vysoké, takže nie sú také populárne ako vyššie uvedené batérie.

Čo ovplyvňuje účinnosť solárnych článkov?

Aby sme neboli prekvapení, že solárne batérie pracujú s rôznou účinnosťou v rôznych obdobiach, je potrebné identifikovať faktory, ktoré ovplyvňujú účinnosť systému. Ďalej uvedené body pôsobia na solárne batérie všetkých typov, ale s rôznou intenzitou.

 • S rastúcou teplotou klesá výkonnosť všetkých fotovoltaických panelov.
 • Pri čiastočnom zatemnení, napríklad, ak slnko zasiahne iba časť panelu a určitý počet prvkov zostane nesvietený, výstupné napätie klesne v dôsledku straty nesvietených dosiek.
 • Panely vybavené objektívmi pre koncentráciu žiarenia sa stávajú úplne neúčinné v oblačnom počasí, pretože efekt zaostrenia toku svetla zmizne.
 • Pre dosiahnutie vysokej účinnosti solárneho akumulátora je nutný správny výber zaťaženia. Panely preto nie sú pripojené priamo k zariadeniam alebo k batérii, ale cez regulátor, ktorý riadi systém, čím sa zabezpečí optimálna prevádzka batérie.

Nevýhody solárnych panelov

Solárne panely majú množstvo nedostatkov, ktoré sa dozvedeli o tom, že mnohí majitelia domov okamžite opustia myšlienku ich akvizície a inštalácie.

Skutočne výkonná, výkonná solárna batéria bude vyžadovať veľkú plochu úplne otvorenú slnku.

 • Ak chcete získať dostatok energie, musíte nainštalovať veľmi veľký počet batérií s pomerne veľkými rozmermi. Je jasné, že ich umiestnenie si bude vyžadovať veľké plochy. Veľa majiteľov súkromných domov používa na svoju inštaláciu slnečnú stranu strechy.

Celková kapacita akumulátora by mala zodpovedať výkonu solárnych panelov, preto je potrebné správne zvoliť počet a typ batérií.

 • Nesmieme zabúdať, že batéria bude fungovať efektívne len vtedy, ak sa jej predná strana pravidelne čistí od tvrdého prachu, nečistôt a vysušených prúdov dažďovej vody. To znamená, že je potrebné zabezpečiť pohodlný a ľahký prístup k povrchu.
 • Solárne panely nefungujú dostatočne efektívne za súmraku a nepracujú vôbec v noci. Ak chcete využiť energiu z nich kedykoľvek počas dňa, musíte sa pripojiť k niekoľkým batériám, ktoré akumulujú energiu počas slnečného obdobia.
 • Pre veľký počet batérií, ak je systém plánovaný ako hlavný zdroj energie, môže byť potrebná samostatná miestnosť.

"Akumulátor" generovanej elektrickej energie môže byť celá batéria pripojená určitým spôsobom. To si bude vyžadovať veľa priestoru. A náklady na batérie môžu byť tiež veľmi významné.

 • Solárna energia je považovaná za šetrnú k životnému prostrediu, ale fotovoltaické dosky samotné obsahujú také toxické látky ako kadmium, olovo, arzén, gálium atď. Pri zahrievaní sa tieto látky môžu uvoľňovať nielen do životného prostredia, ale prenikajú aj do priestorov domu, ak sú batérie inštalované na streche alebo balkóne domu. Najlepším riešením by bolo nainštalovať systém mimo obytných budov.

Solárne panely na otočnom mechanizme, ktorý neustále udržuje povrch v centre slnečného svetla

 • Pri inštalácii batérií v otvorenom priestore, kvôli vyššej efektivite ich práce, je systém často dodávaný so špeciálnou fotobunkou, ktorá reaguje na polohu Slnka a otočný mechanizmus, ktorý ich po pohybe svetla otočí. Zvyšuje sa efektívnosť, ale zvyšuje sa zložitosť systému a náklady na realizáciu projektu.
 • Doteraz nie je potrebné hovoriť o vysokom výkone takýchto systémov. Ich účinnosť je v najlepšom prípade 20%, zvyšných 80% vnímanej plochy slnečnej energie sa spotrebuje na vykurovanie samotnej batérie, ktorej priemerná teplota môže dosiahnuť 55 ÷ 60 stupňov. Ako je uvedené vyššie, keď sú fotovoltaické články ohrievané, ich účinnosť sa znižuje.
 • Aby sa zabránilo prehriatiu batérií, použite jeden alebo iný systém núteného chladenia. Napríklad sú nainštalované ventilátory alebo čerpadlá, ktoré čerpajú chladivo. Je zrejmé, že takéto zariadenia vyžadujú aj elektrickú energiu, ako aj pravidelnú údržbu. Okrem toho môžu výrazne znížiť spoľahlivosť celej konštrukcie. Problém účinného pasívneho chladenia batérií ešte nie je vyriešený.

Ak sa po preštudovaní vyššie uvedených informácií nestratí túžba začať vyrábať solárnu batériu, môžete experimentovať vytvorením a testovaním vlastnej tvorby. Ďalej bude podrobne diskutovaná montáž panelu z monokryštálových dosiek.

Monokryštálová doska 78 × 156 mm s dvomi kolekciami na prednej strane. Symetricky k nim, na zadnej strane dosky, línia spájkovania pneumatík je vyznačená tvarovanými kontaktnými oknami.

V zobrazenom príklade zostaví majster domu panel s rozmermi 750 × 960 mm, ktorý sa skladá z 36 tvrdých monokryštálových dosiek veľkosti mm. Dosky sú inštalované v štyroch radoch, z ktorých každý má 9 fotobuniek. Medzi fotobunkami sa zachovala medzera asi 10 ÷ 12 milimetrov.

Solárne panely inštalované na balkónovom plote, ako aj pripevnené na zasklenie. Táto inštalácia bude relevantná, ak sa balkón nachádza na slnečnej strane domu. Červený rám je panel, ktorého inštalácia bude zobrazená.

ilustrácieStručný opis vykonaných operácií
Práca bude vyžadovať predovšetkým dosky samotné. Kapitán odporúča ich nákup s rezervou, pretože môžu mať rozdielne parametre výstupného napätia a medzi nimi bude potrebné zvoliť 36 kusov, ktoré majú navzájom najbližšie indikátory.
Pneumatika je medená pocínovaná páska, ktorá je už pokrytá cínom, čo zjednodušuje jej spájkovanie. Bude trvať asi 10 metrov úzkej pneumatiky 1,6 mm širokej a 2 m širokej, 5 mm širokej.
Pre elektrické práce je potrebné pripraviť pravidelnú 40-wattovú spájkovačku. Spájkovacie tavivo je kolofónia rozpustená v alkohole, alkohol na odmasťovanie spájkovacích povrchov a ich následné čistenie od zvyškov taviva, vatových tampónov a tyčiniek.
V tomto prípade sa ako základ pre montáž celého modulu používa akrylové sklo s hrúbkou 5 mm. Pre následné utesnenie fotobuniek sa kapitán rozhodol použiť pevný, bezfarebný transparentný PVC film ORACAL®751, ktorý sa často používa na fixáciu reklamy na vozidlách.
Niekoľko slov o tom, prečo je šírka pneumatiky presne 1,6 mm.
Kov má schopnosť expandovať pri zahrievaní a pri ochladzovaní sa zmršťuje. Na solárnom akumulátore bude tento proces prebiehať po celú dobu, to znamená, že v priebehu dňa sa zvýši veľkosť spájkovaných pneumatík a v noci naopak, čo nie je pre dizajn obzvlášť užitočné.
На опыте мастер испытал ленту шириной в 2 мм, и все-таки остановил свой выбор именно на ширине 1,6 мм. По токопроводящим качествам эти шины не особо отличаются между собой, а более узкая все же меньше повержена линейной деформации.
Подготовив все необходимое, имеет смысл в первую очередь произвести сортировку пластин.
Ako už bolo spomenuté vyššie, aj keď ide o jeden model, v praxi môžu mať často rôzne ukazovatele. Pre harmonickú prevádzku batérie by mali byť hodnoty generovaného napätia čo najbližšie k sebe. V tomto prípade sa napríklad počas inšpekcie zistilo, že fotovoltaické články za rovnakých podmienok (s umelým osvetlením) môžu produkovať od 0,19 do 0,35 voltov.
Je lepšie, ak sú prvky s čo možno najbližšími hodnotami, napríklad od 0,30 do 0,33 voltov, zhromažďované v jednom paneli. Ak je jeden alebo dva prvky inštalované v komplexe, ktoré sa výrazne líšia vo výstupnom napätí, potom budú vytvárať nežiaduci odpor a prehrievajú sa.
Dosky sa teda odmietajú, čo jasne vypadáva z celkovej hmotnosti.
Pri montáži dosiek medzi nimi zostane medzera 10 ÷ 12 mm. Je nevyhnutné, aby sa upevňovacie prvky fólie na akrylovom skle držali zo všetkých smerov.
Ďalej je potrebné položiť na stôl dve dosky vo vzdialenosti 10 mm a zmerať na nich, ako dlho je potrebné strihať úzke pneumatiky.
Ako môžete vidieť na vonkajšej strane dosiek na lepenie, sú k dispozícii dva kovové zberacie pásy a na zadnej strane sú upevňovacie body bodkované oknami.
Na čelnej strane dosky od jej horného okraja je potrebné ustúpiť o 3 mm.
Na zadnej strane druhého panelu by pneumatika tiež nemala dosiahnuť spodnú hranu o 2 ÷ 3 mm.
Po určení dĺžky jednej spojovacej zbernice sa na ňom meria zostávajúce spojovacie prvky. Pre každé dve dosky potrebujete dva kusy pneumatiky, to znamená, že potrebujete len 72 kusov.
V pohľade na rezané pneumatiky, ako je znázornené na fotografii. Nie je potrebné zbierať všetky segmenty naraz - môžu byť prerezané do priebehu práce. Ak sa však stále zbierajú naraz, odporúča sa, aby sa zmontovali a spojili s gumičkou. Takže sa nestratia a nebudú zasahovať do tabuľky.
Po prvé, pneumatiky sú spájkované na prednej strane všetkých dosiek.
Pred začatím spájkovania musia byť kovové odoberacie pásy na doskách pripravené odmastením alkoholom. Pre túto prácu je vhodné použiť vatové tyčinky - sú namočené v alkohole a bežať pozdĺž pásu.
Tento proces je nevyhnutný na zlepšenie kvality spájkovania.
Ďalšia prípravná fáza sa aplikuje na prúžky kolofóniového taviva očisteného alkoholom.
Je lepšie, keď sa naleje do elastického kontajnera vo forme fixky (lepiacej tyčinky) s mäkkým hrotom. Takže bude ľahšie pracovať, ak je to potrebné, stláčaním a rozdeľovaním požadovaného množstva kompozície.
Ďalším krokom je spájkovanie pneumatík na vonkajšej strane dosiek.
Pneumatika je položená na kovový kontaktný pás a vyrovnaná. Potom držte väčšinu pneumatiky, jemne ju pritlačte k pásu a jej horná strana je pripevnená spájkovačkou na dĺžku 20 ÷ 30 mm.
Prídavná spájka sa nepoužíva súčasne - samotná vrstva pocínovania na pneumatike je dosť veľká.
Teraz je pevná a nebude schopná sa pohybovať, takže jej zostávajúca dlhá strana bude jednoducho pripevnená na povrchu.
Na tento účel sa musí doska otočiť na opačnú stranu, aby bola k dispozícii dlhá časť pneumatiky.
Zatiaľ čo držíte pneumatiku a jemne ju ťaháte, jemne ju držte spájkovačkou a uistite sa, že sa neskĺzne nabok. Pocínovaná páska sa dobre spájkuje s riadne pripraveným povrchom - raz, bez spechu, stačí na to držať dobre vyhrievanú spájkovačku.
Ak na páske ostanú otrepy, mali by byť okamžite vyhladené, pretože táto strana dosiek musí byť pritlačená k akrylovému sklu.
Keď sú obidve pásky pripájané k doske, mali by sa trieť alkoholom pomocou bavlneného tampónu alebo disku. Všetky zvyšné tavivá musia byť odstránené z povrchu.
Rovnakým spôsobom sa postupne pripraví všetkých 36 platní, alebo len 9 fotobuniek na montáž jedného zo štyroch pásov solárneho panelu.
Tu každý pán robí to, čo je pre neho najlepšie.
Ďalej bude uvažovaná montáž pripravenej fotobunky v jednom jazdnom pruhu. Rovnaká metóda sa používa na pripojenie ďalších troch pásiem solárneho panelu.
Najskôr sa odoberie platňa, ktorá bude najprv v páse.
Je umiestnený na stôl lícom nadol spolu s pneumatikami, ktoré sú k nemu pripájané. Potom sa spájkovacie pásy, vybrané na zadnej strane dosky s kontaktnými oknami, upravia alkoholom a potom tavidlom.
Ďalej odchádzanie z okraja asi 3 mm pozdĺž čiary prechádzajúcej oknami, zapadá do segmentu pneumatiky a rovnakým spôsobom ako na vonkajšej strane, spájka na povrch.
Voľné konce pneumatík by mali byť umiestnené v opačnom smere, ako je to pri spájkovaní na prednej ploche - budú potrebné pri prepínaní celej série prvkov na spoločnú batériu so širokými pneumatikami.
Teraz je potrebné spojiť prvú a druhú dosku radu. Za týmto účelom musia byť konce pneumatík, pripájané na prednú stranu prvej dosky, privedené na zadnú stranu druhej dosky.
Dosky sú umiestnené paralelne k sebe v pevnej vzdialenosti (10 mm). Pre pohodlie môžete na pracovnej ploche predznačiť, tj vytvoriť šablónu pre relatívnu polohu dosiek.
Kontaktné spájkovacie body sú ošetrené alkoholom a potom sa na ne aplikuje tavidlo.
Teraz môžete spájkovať pneumatiky.
Na tento účel sú tiež starostlivo, bez spěchu, vykonávané s vyhrievanou spájkovačkou. Po spájkovaní oboch pneumatík sa musia tiež trieť alkoholom, aby sa odstránil zvyšný tok.
Tretia a všetky nasledujúce dosky radu sa ďalej prepínajú rovnakým spôsobom.
Výsledkom by mali byť štyri pásy s 9 fotobunkami, ktoré sú pripojené podľa obrázkov.
Hotové zvárané rady fotovoltaických článkov sa striedavo ukladajú na vopred pripravené akrylové sklo požadovanej veľkosti. Od okrajov prvkov po okraj skla musí byť dodržaná vzdialenosť 50 ÷ 60 mm. Na sklenených radoch sú dočasne upevnené krátke pásky z transparentnej pásky.
"Zlaté pravidlo" postupného prepínania zdrojov jednosmerného prúdu: plus predchádzajúceho prvku je spojený s mínusom nasledujúceho - a tak ďalej.
V radoch tohto pravidla sa dodržiava. Teraz je veľmi dôležité, aby sa pri pokládke riadkov v batérii.
Takto vyčnievajúce ľavé segmenty pneumatík prvého a tretieho radu by mali byť spájkované na vonkajšej strane panelu, ktorý je v tomto prípade otočený na akrylový povrch. V druhom a štvrtom rade by mali byť konce pneumatík, upevnené na zadnej strane svetlej strany platní. Ak urobíte chybu, sériové pripojenie je prerušené a batéria nebude fungovať.
Výsledkom je, že takto usporiadaný panel by mal vyzerať takto.
Keď budú všetky riadky upevnené na skle s lepiacou páskou, musia byť spojené do jedného systému.
Elektrické pripojenie sa vykonáva podľa predloženej schémy.
Ako výsledok, tam bude plus na vrchole, mínus na dne.
Široké pneumatiky sa používajú ako spojovacie prvky - to je dobre uvedené na obrázku vyššie. Prečnievajúce konce tenkých pneumatík sa na ne spájkujú.
Prebytočné po spájkovaní by sa mali odhryznúť kliešťami.
Táto fotografia je dobre ukázala extrémny bod spínania pneumatík.
Po dokončení by sa panel mal skontrolovať na funkčnosť testerom, prepnúť ho na voltmeter a nastaviť sondy na plus a mínus.
Najprv môžete skontrolovať panel na pracovnej ploche - nebudú žiadne veľké indikátory, ale zostavený panel ukáže, že je „živý“.
A potom môžete vykonať test, nesúci batériu na slnku.
Extrémne testery multitesteru sú pripojené k extrémnym a mínusovým pneumatikám.
Aj keď je počasie nečinné, batéria vydáva 19,4 voltov - to znamená, že panely sú správne pripojené.
V čase testu nebolo slnko a prúd je malý, len asi 0,5 ampéra. Ale aj v oblačnom počasí, batéria produkuje asi 10 wattov energie.
Súbežne sa odporúča kontrolovať prehriatie dosiek - je ľahké cítiť chrbát ruky.
Ak sú jednotlivé platne na všeobecnom pozadí jasne prehriate, potom je žiaduce ich okamžite nahradiť - je to stále ľahké.
Ak batéria pracuje správne, môžete ju natrvalo utesniť.
Životnosť tohto filmu je sedem rokov, ale ako prax ukazuje, funguje ešte dlhšie.
Film má lepiacu vrstvu, ktorá je pokrytá ochranným substrátom, ktorý je odstránený, keď je náter nalepený na fotobunkách a akrylovom skle.
Prvá vec, ktorú treba urobiť, je položiť fóliu na vrch štruktúry a zarovnať okraj, z ktorého začne lepiť. Kvalita lepenia celého plátna závisí od toho, nakoľko je hrana vyrovnaná.
Je potrebné dosiahnuť úplné utesnenie bez záhybov a dutín, pretože fólia je navrhnutá tak, aby spoľahlivo chránila fotobunky pred vonkajšími vplyvmi.
Ďalej je potrebné starostlivo oddeliť ochrannú vrstvu od fólie okolo okraja, asi 40 mm, okamžite ju pripevniť k sklu.
Táto operácia sa vykonáva veľmi opatrne, keď sa fólia vyrovnáva a vyhladzuje.
Je potrebné pripomenúť, že už nebude možné odlupovať a narovnávať určitú časť filmu, preto je potrebné pracovať kvalitatívne hneď.
Film by nemal byť natiahnutý, ale zároveň by nemal byť zhromažďovaný v záhyboch.
Ochranný podklad sa ohýba smerom dole a postupne sa odstraňuje, keď sa lepia. Uvoľňuje 20 ÷ 30 mm filmu a vyhladzuje sa na fotobunky a medzery medzi nimi, tj na akrylové sklo.
Proces navíjania batérie vo filme je dlhý a namáhavý, takže musíte byť trpezliví a vykonávať ho pomaly.
Ak je film stále zaseknutý alebo odišiel na stranu, nedá sa odlepiť, pretože sa poškodia fotobunky. V tomto prípade je potrebné rozrezať a prilepiť ďalší fragment na už fixovaný film.
Hlavná vec - uzavrieť celý povrch batérie. Tento obrázok znázorňuje zvinutý okraj panela. Je zrejmé, že ideálna hladkosť nie je potrebná, hlavná vec je tesné uchytenie filmu po celej ploche.
Keď je film nalepený, môžete otestovať hotový panel.
Za týmto účelom musí byť batéria vybratá na slnku a tester znova pripojený.
Ako vidíte, batéria produkuje výstupné napätie takmer 20 voltov.
Potom sa testuje skratový prúd - je 3,94 ampér. A to nie je o nič viac - takmer 80 wattov.
Pre kontrolu pri zaťažení bola žiarovka 24 V pripojená k akumulátoru cez ampérmeter.
Výsledok na fotografii - horí aj keď nie v plnom ohni, ale dosť jasný.

Mnohí majstri okrem skla a filmu používajú aj rám batérie, ktorý ju oblieka do pevného rámu. To dáva konštrukcii potrebnú pevnosť a zvyšuje jej spoľahlivosť.

Ak plánujete montovať a používať niekoľko solárnych článkov, potom sú pripojené buď v sérii - na zvýšenie výstupného napätia, alebo paralelne - takže môžete dosiahnuť vyššie rýchlosti prúdu a celkového výkonu

Komplex panelov cez regulátor je pripojený k akumulátorovému akumulátoru energie a už z neho je distribuovaný do odberných miest priamo alebo cez menič.

*  *  *  *  *  *  *

Takže, ako môžete vidieť z prezentovaných informácií, batéria je celkom možné zostaviť si vlastné ruky. Vyžaduje si určité znalosti z oblasti elektrotechniky a inštalácie, vytrvalosti a pozornosti.

Ďalšia vec je, že je predbežné náklady starostlivo zvážiť očakávaný účinok batérie a náklady na komponenty a všetky potrebné zariadenia pre systém. Aký zisk bude systém, najmä vzhľadom na miestne klimatické podmienky? Nebolo by jej stvorenie len „hračkou“ pre aktívneho muža stredného veku?

Niektoré otázky týkajúce sa tohto postupu odstránia video nižšie:

Загрузка...