Paul

Inštalácia dreveného podstavca

Sokel je tradične posledným prvkom v dizajne podlahy. Ale nielenže mu dáva konečnú presnosť, ale niekedy je tiež schopný vykonávať rad funkčných úloh. Tradičným materiálom, z ktorého boli vyrobené starodávne dosky, bolo a zostáva drevo. Je ideálny pre rámovanie každej podlahy a niekedy je jedinou možnosťou, ktorá dokáže harmonicky kombinovať dekoráciu stien a podláh.

Inštalácia dreveného podstavca

Inštaláciu dreveného podstavca je možné vykonať rôznymi spôsobmi v závislosti od tvaru a doplnkových funkcií, ktoré má vykonávať. Tento prvok dizajnu je teda určený nielen na dodanie estetického vzhľadu miestnosti, ale aj na ochranu stenového a podlahového spoja, ako aj okrajov podlahovej krytiny pred voľným vniknutím vody, hromadením prachu a drobných nečistôt. Okrem toho je sokel veľmi často vynikajúcim zariadením na maskovanie položených káblov.

Vyhodnotenie materiálu, typu, rozmerov a ďalších vlastností podstavca
Keď je zvolená podlaha, nezáleží na tom, či ide o prírodnú dosku, laminát, linoleum, parkety alebo koberec, musíte si vybrať základovú dosku, pokiaľ ide o odtieň, konfiguráciu, šírku av prípade potreby prítomnosť kanálov na kladenie káblov. Ak sa rozhodne inštalovať drevenú lištu, je potrebné okrem vyššie uvedených výberových kritérií venovať pozornosť aj iným otázkam súvisiacim s výrobnou technológiou výrobku, ako aj kvalitou dreva.

Voľba drevených podstavcov má tiež určité nuansy

 • V budovách sa nachádzajú dva typy drevených soklov - z masívneho dreva a dyhovanej verzie.

Drevený sokel z masívu

Hlavné dreviny pre masívny podstavec sú jaseň, dub a čerešňa, ktoré majú krásny tvarovaný vzor a jemné odtiene. Okrem toho, toto drevo má dobrú trvanlivosť a vydrží veľa výrobkov.

Dýhované drevené podstavce.

Dýhovaný sokel je vyrobený z lacného borovicového alebo smrekového masívu, po ktorom je jeho vonkajšia strana lepená dýhou z cenných drevín. Jeho vzhľad je preto ťažké odlíšiť od masívnej verzie - rozdiel možno často pozorovať len pri pohľade na koncovú časť výrobku.

Rozdielne masívne a dyhované sokly a cena. Je jasné, že prvá bude stáť podstatne viac ako druhá.

 • Je dôležité vybrať si výrobky z kvalitného dreva. Toto kritérium sa v prvom rade berie do úvahy pri výbere masívneho podstavca, pretože dyhovaná verzia je a priori špeciálnym spracovaním a sušením pred zdobením. Mokré drevo je ťažké brúsiť, takže výrobok z neho vyzerá neopatrný - toto je prvý dôvod, prečo by sa takýto nákup mal opustiť. Okrem toho sa môžu soklové lišty vyrobené z nedostatočne vysušeného dreva následne deformovať, čo spôsobuje ich praskanie.
 • Ak je potrebné, aby sokel bol odolný voči vlhkosti, mali by ste si vybrať výrobky z vlhkého dreva odolného druhu, ako je tis, dub, smrekovec, jelša alebo jedľa. Aktívne neabsorbujú vodu, dobre pracujú a sú vhodné na inštaláciu. Nekupujte výrobky z mäkkého tvrdého dreva, napríklad z vápna, pretože sa deformuje a praskne pri prirodzenom sušení.
 • Ak je sokel vybraný z poľa pre následné maľovanie, potom krása textúrovaného dreva vzor nezáleží. V tomto prípade je však potrebné starostlivo skontrolovať každý výrobok zakúpený na prítomnosť veľkých alebo cez uzly, pretože počas inštalácie sa môžu ľahko zmeniť na priechodné otvory, ktoré oslabujú pevnosť podstavca a môžu sa jednoducho zlomiť. V najlepšom prípade musia byť otvory vyplnené tmelom. Preto je potrebné sa pozrieť, že uzly vôbec nie sú, alebo sú malé, majú svetlú farbu a sú umiestnené na vnútornej strane výrobku.

Pri kúpe variantu dyhy nevzniká spravidla problém uzlov, pretože tieto výrobky sa vyrábajú v priemyselných podmienkach, kde dochádza k prísnemu výberu a spracovaniu surovín na ich výrobu.

 

Podstavec úplne zatlačený na stenu (vľavo) a upevnený k nemu pod uhlom. V druhom uskutočnení môže byť kábel vedený do priestoru tvoreného sklonom podstavca.

 • Sokly sú v predaji, ktoré sú pri inštalácii buď pritlačené k stene celou zadnou rovinou, alebo sú k nej namontované pod uhlom. Pri výbere prvej možnosti je potrebné vopred určiť požadovaný počet kanálov inštalovaných na zadnej stene podstavca na prechod káblov, ak je to potrebné.

Výška sokla výrazne ovplyvňuje dizajn miestnosti. Okrem toho, vysoké soklové lišty sú oveľa schopné vykonávať ochranné a maskovacie funkcie.

 • Ďalším bodom, ktorý stojí za zváženie, je výška soklovej lišty, ktorá priamo ovplyvňuje reprezentatívnosť rámu podlahovej krytiny. Napríklad vysoký sokel je schopný zlepšiť aj nie príliš atraktívny vzor podlahy. Okrem toho uzavrie spodnú časť steny a chráni jej povrch, ktorý je v tejto oblasti často poškodený, pred možnými mechanickými vplyvmi.

Drevené podlahové dosky môžu mať s podobnou konfiguráciou a veľkosťou rôzny počet kanálov, aby vyhovovali káblovej komunikácii.

 • Ak plánujete preskočiť komunikačné káble pod základňovú dosku, musíte okamžite predvídať, koľko ich bude, av závislosti na ich počte, vybrať produkty s požadovaným počtom kanálov zo zadnej strany produktov. Výber výšky rámových prvkov často závisí od tohto faktora.

Farba podstavca by mala byť v súlade s odtieňmi hlavnej povrchovej úpravy.

 • Dôležitý je aj výber požadovaného farebného sokla. Ale s týmto problémom, s najväčšou pravdepodobnosťou, sa nepredpokladá, pretože obchody majú výrobky vyrobené v rôznych odtieňoch. Ak máte v pláne priniesť interiér do jemností, potom by ste mali zvážiť farbu podlahovej krytiny a dekorácie na stenu, pretože sokel by mal byť v súlade s oboma povrchmi. Farba sa môže líšiť od základnej povrchovej úpravy o dva až tri tóny, alebo naopak s ňou kontrastovať.

Ako vypočítať správne množstvo produktov?

Vypočítať požadovaný počet soklov je jednoduché, ale musí byť vykonané pred odchodom do obchodu na nákup.

Vypočítajte požadovaný počet podstavcov pre rámovanie podlahy v miestnosti - nie je ťažké.

 • Ak chcete určiť celkovú dĺžku, zmerajte dĺžku každej steny v miestnosti, v ktorej bude inštalovaná.
 • Ak majú steny v dome dostatočne veľkú hrúbku, potom je potrebné vziať do úvahy požadovanú dĺžku podstavca na rámovanie dverí.
 • Ďalej je potrebné zhrnúť výsledky.
 • Šírka dverí sa odpočíta od zisteného súčtu (jeden alebo viac, v závislosti od charakteristík miestnosti).
 • Výsledná hodnota by mala byť rozdelená na štandardnú dĺžku podstavca, ktorá je často 2500 mm, a potom zaokrúhlená nadol. Týmto spôsobom bude možné zistiť, koľko kusov je potrebné zakúpiť.
 • Skúsení remeselníci odporúčajú zvýšiť množstvo materiálu o 15%, to znamená kúpiť sokel s rezervou. To je v prípade, že jeden z výrobkov bude náhodne poškodený, alebo sa pri rezaní a montáži vyskytne chyba.

Pri nákupe je samozrejme potrebné starostlivo preskúmať všetky vybrané podlahové lišty

Príprava na inštaláciu podstavca

Aby bola inštalácia úspešná, rámovanie sa ukázalo ako estetické a fungovalo bez problémov čo najdlhšie, je potrebné vykonať niekoľko prípravných činností a dodržiavať niektoré odporúčania.

 • Po dodaní dreveného podstavca do miestnosti jeho budúcej inštalácie sa musí ponechať jeden deň, aby sa prispôsobil režimu vlhkosti a teploty, v ktorej bude inštalovaný a následne prevádzkovaný.

Výrazné vysoké podstavce umožňujú ušetriť čas a peniaze - spodná, uzatvárateľná časť steny môže byť „úplne“ nedokončená.

 • Ak má podstavec veľkú výšku, napríklad 150 ÷ ​​220 mm, a rozhodnutie o kúpe bolo urobené pred čelnými stenami s dekoratívnym materiálom, spodná časť steny, ktorá môže byť uzavretá rámom, nemôže byť orezaná. To umožňuje ušetriť málo, napríklad na drahej tapete alebo dekoratívnej omietke.
 • Pred výberom podstavca, musíte spustiť všetky káble, ktoré mu prejdú. To dáva možnosť určiť tvar a spôsob inštalácie - základná doska bude pripevnená k stene s celou zadnou rovinou alebo pod uhlom.

Drevený sokel z masívu vyžaduje predbežné triedenie a niektoré prípravné operácie.

 • Drevený sokel z masívu, ktorý nemá spracovateľskú a dekoratívnu krytinu, môže mať prirodzené vady - uzly alebo borovicu a tiež rozlišovanie vo farebných odtieňoch. Niekedy dokonca jedna doska môže byť vyrobená z dreva s textúrovaným vzorom a tieňom, ktorý sa líši na rôznych okrajoch. Preto musia byť soklové lišty starostlivo preskúmané, triedené a určené pre každú z nich po obvode miestnosti. Napríklad tie, ktoré nemusia mať najvýraznejší vzhľad, môžu byť upevnené pozdĺž stien, kde bude nainštalovaný nábytok. A pre otvorený priestor si vybrať tie najkrajšie a vysoko kvalitné pásky.
 • Ak všetky výrobky majú nedostatky, sú najlepšie, ak je to potrebné, tmel, základný náter a maľované. Všetky tieto práce sa môžu vykonávať pred upevnením podstavca na stenu a po jeho upevnení v závislosti od kvality výrobkov. Aby sa však nepoškodila podlaha a lakovanie stien, je najlepšie vykonať tento proces pred inštaláciou. Naskrutkované miesta skrutiek môžu byť po montáži úplne zamaskované tmelom a tónované.

Povrchová úprava dreveného sokla na plánovaný vzhľad pomocou škvrny a následného lakovania.

 • Ak chcete rám podlahy s podstavcom z jemného dreva, ale v prípade, že nie je materiálna príležitosť na nákup, pretože vysoké náklady, môžete dokonca premeniť lacný borovice na "cenné a drahé dub". Na takúto imitáciu je potrebné použiť farbu na drevo a špeciálne laky.

Upevnenie podstavca na stenu sa najčastejšie vykonáva cez vopred pripravené otvory.

 • Ak je sokel pripevnený na stenu pomocou skrutiek cez otvory, potom sa odporúča vŕtanie vopred. Okrem toho sa vykonávajú zahĺbené otvory, aby sa uzávery upevňovacích prvkov prehĺbili do hrúbky dreva.

Pred montážou vyvŕtajte otvor v sokli.

Na zakrytie prítomnosti uzáverov, po montáži soklovej lišty, sú otvory zakryté tmelom na drevo alebo zmesou na báze epoxidu vyrobenou samotnou s prídavkom jemných pilín. Otvor "pod potom" sa môže vykonať pomocou špeciálneho kužeľového rezača alebo v extrémnych prípadoch s dvoma rôznymi vrtákmi rôznych priemerov.

Zahĺbenie otvorov pre skrutky

V druhom prípade sa najprv vŕta otvor a potom sa zvnútra roztiahne do priemeru uzáveru skrutky do hĺbky 3 ÷ 4 mm.

 • Na zvýšenie tepelnej a zvukovej izolácie sa v niektorých prípadoch prilepia na spodnú časť podstavca prúžky izolačného materiálu malej hrúbky. Pásy by mali mať dĺžku asi 50 mm a prilepiť ich na krátku vzdialenosť 15 ÷ 18 mm od seba tak, aby medzi nimi zostali medzery. Ich funkciou je oddeliť podlahové dosky od podlahy. Ako taký sa môže použiť pásik linolea alebo penový polyetylénový pás.

Pre vykonanie inštalačných prác je potrebné pripraviť niektoré nástroje - to je skrutkovač s rôznymi tryskami - netopiermi, stavebným štvorcom, páskou, kladivom, drevenou pílou, ceruzkou a spojovacími materiálmi, s ktorými plánujete upevniť rám na stenu - hmoždinky, klince alebo skrutky a niekedy aj - a špeciálne svorky pre špecifický model podstavca. Okrem toho je v niektorých prípadoch potrebné použiť tmel, to znamená, že na jeho prácu sú potrebné aj základné nástroje.

Plnenie sokla z dreveného masívu

Uvedenie dreveného sokla pred jeho inštaláciou sa vykonáva v prípadoch, keď sú výrobky nízkej kvality a vyžadujú druh kozmetických opráv. Takéto soklové lišty sú spravidla pripravené na maľovanie.

Vady povrchov na nekvalitných drevených podstavcoch musia byť odstránené omietkou

Pred začatím práce by mal byť podstavec dobre očistený od prachu a mastných škvŕn. Suché nečistoty sa odstránia vlhkou handričkou alebo špongiou. Absorbovaná kontaminácia bude musieť byť ošetrená rozpúšťadlom.

Ak sú výrobky pripravené na maľovanie, nezáleží na odtieni zmesi tmelu. Pri plánovaní zakrytia sokla priesvitným lakom, farba materiálu, samozrejme, v tieni dreva.

Pravidlom je, že tmel dostane svetlejší odtieň, keď je suchý, a to by sa malo vziať do úvahy pri výbere. Aby nedošlo k prepracovaniu práce, odporúča sa vopred skontrolovať jej farbu, čo spôsobí, že malá náplasť sokla bude úplne suchá.

Ak je drevo pri následnom nanesení laku tmel, nanesie sa tmel v dvoch a niekedy v troch vrstvách, aby sa povrch a farba úplne vyrovnala a aby sa odstránili všetky identifikované chyby.

Prvá vrstva uzatvára hlboké zárezy, praskliny, ako aj depresie, ktoré zostali z vyhodených uzlov. Ak je poškodenie dosť hlboké, tmel sa na ne aplikuje v niekoľkých stupňoch a čaká, až každá vrstva vyschne. Keď je vrchná vrstva tmelu vysušená, zapustené dutiny sú brúsené jemnozrnným brúsnym papierom.

Potom sa tmel nanesie tenkou vrstvou na celý povrch podstavca, vysuší a vyleští.

Výsledkom práce by mal byť dokonale hladký povrch výrobku.

Dýhovaný sokel nevyžaduje omietky, pretože má vždy hladký predný povrch.

Lakovanie alebo lakovanie drevených líšt.

Ak je náter plánovaný po upevnení podstavca na stenu a upevnení upevňovacieho prvku, je potrebné na jeho horných a dolných líniách nalepiť maskovaciu pásku, ktorá chráni zdobené povrchy pred vniknutím farby alebo laku.

Pred nanesením náterovej hmoty alebo laku na výplň by sa mala utrieť mierne navlhčenou handričkou a počkajte, kým nebude úplne suchá.

Lak sa zvyčajne aplikuje v dvoch a niekedy v troch vrstvách pomocou mäkkej kefy. Ak sú len niektoré časti povrchu natreté tmelom, odporúča sa ich natrieť pred natieraním. Po tejto úprave povrch absorbuje menej laku a farby, čo umožňuje dosiahnuť normálny prietok, ako aj hladký lakovaný povrch. Nanesený základný náter by mal dobre vyschnúť a vytvoriť tak druh filmu na dreve, vďaka čomu bude proces farbenia ľahší.

Prvá vrstva laku sa nanáša v tenkej vrstve a nechá sa úplne vyschnúť. V tomto okamihu by sa v miestnosti nemali otvárať okná a umožniť prievan, inak sa môže prach dostať na mokrý lak, alebo sa v jeho vrstve vytvoria vzduchové bubliny, čím sa zníži kvalita laku.

Ak sa farba používa na dekoráciu, po aplikácii sa musí povrch dôkladne skontrolovať. Na to by nemali byť vytvarované namaľované plochy, alebo naopak akumulácia farby. Ak sa zistia takéto chyby, musia sa starostlivo upevniť - špongia sa môže použiť na zber prebytočného náteru a na odstránenie nenatretých oblastí štetcom.

Postup prác pri maľovaní vyrezávaného dreveného podstavca

Ak je sokel zdobený vyrezávaným reliéfom, potom je potrebné ho natrieť po celej hĺbke - tento proces sa vykonáva okrajom kefy, ako je znázornené na obrázku č. 7, alebo špongiou potiahnutou farbou. Špongia sa nanesie na reliéf a jemne sa stlačí. Farba, stlačená pri stlačení, vyplní všetky drážky trojrozmerného vzoru. Celý reliéf je spracovaný rovnakým spôsobom.

Farba sa zvyčajne nanáša v dvoch vrstvách.

Ako vidieť a ukotviť základňu?

Ak chcete, aby základná doska vyzerala esteticky, je rovnako dôležité správne ju rezať a spojiť. Ak výrobca zabezpečuje špeciálnu montáž plastových podstavcov a rohových prvkov, potom pri inštalácii drevených výrobkov sa nepoužijú, čo prácu trochu komplikuje - stačí si ju sami vyrobiť.

Отпилить край плинтуса под определенным углом, и чаще всего это 45 градусов, без специального приспособления невозможно. Поэтому в распоряжении мастера должно быть стусло.

При помощи стусла распиливаются как деревянные напольные плинтусы, так многие другие элементы отделки помещений - потолочные плинтусы и "лепнина", рамки, уголки, наличники и т.п. Preto pri vykonávaní opráv musí byť toto zariadenie v arzenále veliteľa.

 • Aby sa telo neskĺzlo a rez sa ukázal ako čistý, v základni zariadenia sú dva otvory, ktorými je pevne pripevnený na základni - môže to byť stolica, starý stôl alebo koza na stavbu.
 • Potom sa podstavec položí na rám postele a pritlačí k jednej zo stien. Špeciálne spony sú dodávané v profesionálnych držiakoch, ktoré držia rezaný výrobok v požadovanej polohe. V jednoduchých zariadeniach je sokl pevne prilepený k ruke alebo je pritlačený na dištančnú vložku alebo tyč (klin). Ak sa sokel pohybuje, rez bude nerovnomerný a pri spojení medzi týmito dvoma časťami sa môže vytvoriť široká škaredá medzera.

Rez soklu s sekerou pílou.

 • Rez je vyrobený z pravidelnej pištole alebo so sekerovou pílou, ktorá je najvýhodnejšia, pretože pri jej použití sa strih získava úhľadný, bez záhybov.
 • Rezný nástroj je nainštalovaný vo vodiacich drážkach na dvoch stranách pokosovej skrinky, určenej na rezanie v požadovanom uhle. Potom sa výrobok rozreže. Mimochodom, ak potrebujete len kolmý rez, potom na tento účel je na hárku uvedená aj špeciálna poloha.
 • Ďalej je namontovaná orezaná hrana, s ktorou sa obe základové dosky navzájom ukotvia. Medzi týmito dvoma spojenými soklami by nemala byť žiadna medzera. Ak sa výrobky nehodia dobre, musí sa upraviť jedna hrana alebo oboje. Môže to stačiť na spracovanie brúsneho papiera, v najhoršom prípade budete musieť rezať, takpovediac, na oko, čo je dosť ťažké dosiahnuť. Bohužiaľ, tento problém sa často objavuje pomerne často, pretože spoje stien miestností v bytoch a domoch sa často líšia od ideálneho pravého uhla. Preto je často potrebné pracovať dobre, aby dokonale zapadol do základnej dosky v rohu.

Ak je kĺb príliš viditeľný, je zamaskovaný tmelom na dreve požadovaného tónu.

 • Ak dokonalé dokovanie ešte nefungovalo, potom sa po montážnych prácach maskujú tmely, ktoré sú prispôsobené odtieňu dreva.

Poradie značenia a dokovania soklu na rovnej časti steny. Zapily tiež odporúča robiť v uhle 45 stupňov.

 • Ak musíte nainštalovať dva alebo tri kusy sokla pozdĺž jednej steny, musia byť tiež spojené. Ak je na výrobkoch reliéfny vzor, ​​nie je ľahké kombinovať dve podlahové lišty a na priamke. Aby bol spoj silný a minimálne viditeľný, je rana tiež vytvorená pod uhlom 45 stupňov, ale v tomto prípade sú hrany oboch soklov rezané v rovnakom smere. Môžete to urobiť dokovanie a priamy strih, ale bude to vyzerať menej esteticky.

Spoj bude mať vysokú kvalitu len vtedy, ak dva spojené segmenty budú mať rovnakú hrúbku a prirodzene bez uzlov na križovatke. Je potrebné postupovať najmä pri označovaní dielov pred rezaním.

Montážne práce

Inštalácia dreveného podstavca

Upevnenie dreveného podstavca na stenu pomocou skrutiek je pomerne komplikovaný proces, ale spoľahlivý. Je ľahšie upevniť rámovanie podlahovej krytiny lepidlom a na tento účel sa častejšie používajú „tekuté klince“.

Soklové lišty môžu byť namontované na lepidlo ako "tekuté nechty". Táto metóda však nie je bez vážnych nedostatkov.

Príprava podstavca pri pristávaní na lepidlo je rovnaká ako pri upevnení na skrutky. Aby sa však drevo dobre udržiavalo na povrchu steny, bude sa musieť natrieť. Okrem toho bude potrebné pripraviť samotnú stenu - mala by byť starostlivo vyrovnaná a potom impregnovaná základným náterom. Len v tomto prípade je možné dosiahnuť dobrú priľnavosť dvoch materiálov rôznej štruktúry.

Zjavnou nevýhodou montáže na lepidlo je, že vzniknú značné ťažkosti, ak sa náhle stane nevyhnutným na demontáž rámu podlahy. Pri montáži na skrutky nie sú žiadne takéto problémy.

Ďalej bude podrobne presne analyzovaný proces montáže podstavca na skrutky, pretože ide o spoľahlivejšiu možnosť upevnenia, ktorá tiež vyžaduje niekoľko fáz práce.

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
Pripravené soklové lišty by mali byť označené pod otvormi, cez ktoré budú pripevnené na stenu.
Na úpätí bolo rovnomerné, vzdialenosť medzi spojovacími materiálmi sa snaží zachovať to isté. Zvyčajne je to dosť krok 500 ÷ 800 mm a výška otvoru z podlahy je umiestnená v strede šírky podstavca. Snažia sa robiť značky čo najpresnejšie pozdĺž vodorovnej čiary. Inak budú skrutky (ak nie sú zamaskované) škaredé.
Po dokončení značenia sa vyvŕtajú otvory pre upevňovacie prvky v plánovaných bodoch, za ktorými nasleduje zahĺbenie, ako je uvedené vyššie.
Ďalej je sokel pripevnený a pritlačený k stene presne tak, ako bude upevnený.
Na stene sú vytvorené priechodné otvory s ostrým úzkym objektom (klinec, držadlo, vrták). Tieto body budú vyvŕtané otvory pre hmoždinky.
Ďalej sa pomocou hmoždiniek vytvoria otvory.
Aby bolo v miestnosti menej prachu, odporúča sa položiť potrubie priloženého vysávača vedľa vyvŕtaného otvoru, ktorý okamžite nasaje výsledný stavebný prach.
Zároveň sa vymaže samotný kanál pod hmoždinkou.
Kolíky hmoždinky sú opatrne vháňané do vyvŕtaných otvorov, ktoré by mali vstupovať do steny v jednej rovine s jej povrchom.
Ďalej, v dierach vyvŕtaných v podstavci je potrebné navliekať samorezné skrutky tak, aby ich konce siahali na druhú stranu o 5 ÷ 7 mm.
Potom je podstavec nainštalovaný na svojom mieste proti stene, pričom vyčnievajúce konce skrutiek musia vstupovať do otvorov hmoždiniek.
Teraz je každá zo skrutiek pevne zaskrutkovaná do steny, až kým sa nezastaví. Čiapočka by sa mala "ponoriť" do hniezda predtým vytvoreného zahĺbením.
Ďalším krokom na základnej doske je uzavretie otvorov pomocou skrutiek so zapustenými viečkami.
Na tento účel môžete použiť tvrdý tmel, ktorý je natiahnutý prstami, alebo zloženie vo forme pasty - aplikuje sa pomocou úzkej špachtle. V každom prípade by mal byť tmel ideálne prispôsobený základnej farbe podstavca, ak sa neplánuje maľovať.
Po zaschnutí tmelu sa musí starostlivo vyčistiť jemným brúsnym papierom. Potom sú odizolované maskovacie upevňovacie prvky lakované úzkou kefou.

Na predaj dnes nájdete drevené podstavce vybavené špeciálnou vložkou, ktorá sa pred montážou na skrutky odstráni. Tým sa otvára drážka, ktorá prebieha po celej dĺžke výrobku, cez ktorú je sokel pripevnený k stene.

Drevený sokel s drážkou na upevnenie na stenu na skrutky. Po montáži sa drážka uzavrie vložkou.

Po inštalácii sa vložka prilepí na svoje trvalé miesto. Nie je teda potrebné zahĺbenie, tmelenie, odizolovanie a dodatočné lakovanie oblastí soklu. Náklady na takýto výrobok sú však oveľa vyššie ako obvyklý drevený model.

Montáž dyhovaného sokla

Tento typ drevených podstavcov, ako je uvedené vyššie, je vyrobený z pripraveného dreva, preto zostáva stabilný pri teplote. Táto kvalita produktov vám umožňuje pripojiť ich tromi spôsobmi:

 • Upevnenie podstavca pomocou samorezných skrutiek, úplne podobné vyššie opísanej inštalácii.
 • Lepenie rámu podlahy na stenu s "tekutými klincami", čo vám umožní úplne opustiť vŕtanie stien a skrutkovanie pomocou skrutiek.
 • Montáž podstavca na špeciálne upevňovacie spony. Základové dosky v takýchto systémoch majú špeciálnu konfiguráciu zadnej steny. Táto funkcia je v špeciálnej rúre po celej ich dĺžke, s ktorou sú upevnené na klipoch. Vzhľadom k tomu, že klipy od rôznych výrobcov môžu mať svoj vlastný dizajn, vždy sa dodávajú so základnými doskami.

Treba povedať, že tento spôsob inštalácie, ako aj spôsob lepenia vyžaduje ideálnu rovinnosť steny. Preto pred inštaláciou bude základná doska pracovať správne na svojom povrchu. Výhodou tohto spôsobu inštalácie je schopnosť ľahko odstrániť základnú dosku napríklad zo spôn, aby sa mohla položiť alebo nahradiť káblová komunikácia.

Práca na montáži dýhového podstavca na svorky sa vykonáva približne v tomto poradí:

ilustrácieStručný opis vykonaných operácií
Prvým krokom na zarovnanej stene je označenie bodov ukotvenia svorky. Vzdialenosť medzi nimi sa pohybuje od 200 do 500 mm.
Napríklad, ak sú svorky namontované v dokovacej oblasti dvoch soklov, sú inštalované vo vzdialenosti 200 mm, takže spojenie padá na stred tejto medzery.
Na povrch podlahy (v súlade s pokynmi) sa aplikujú svorky a prostredníctvom montážnych otvorov v nich na stenových bodoch boli vyznačené.
Ďalej sú v stene vyvŕtané otvory pre hmoždinky.
Operácia sa v zásade nelíši od operácie uvedenej v predchádzajúcej tabuľke.
Hmoždinky sú zasunuté a zasunuté do otvorov.
Potom sú svorky pripevnené k upevňovacím bodom a priskrutkované k stene pomocou skrutiek.
Ďalším krokom je pokládka a upevnenie v káblových príchytkách, ak má byť zamaskovaný soklom.
Na mnohých klipoch pre tento špeciálny svorky, západky alebo drážky sú k dispozícii.
Po položení kábla sa základové dosky položia na svorky.
Fixačný systém môže byť odlišný - závisí od modelu. Ale v žiadnom prípade už na to nie je potrebný žiadny nástroj - použitie úsilia rúk stačí.
Ako je možné vidieť na tomto obrázku, niekedy sa dokovanie dvoch soklov vykonáva na jednej širokej svorke, na ktorej je umiestnená dvojitá montáž. To znižuje pravdepodobnosť, že sa môže časom vytvoriť medzera na mieste pripojenia.

*  *  *  *  *  *  *

Takže vyššie boli uvažované rôzne možnosti montáže dreveného sokla na stenu. Najťažším krokom v procese inštalácie je rezanie a montáž dielov v pravom uhle. Ak ste s tým úspešne zvládli, zostávajúce operácie, samozrejme, nevytvoria špeciálne problémy, ak máte všetky potrebné nástroje. Ak spoje stále tvorili medzeru, potom v extrémnych prípadoch je možné situáciu napraviť pomocou tmelu a následného jemného odizolovania.

A ďalšie dôležité pravidlo: nikdy, za žiadnych okolností, soklové lišty nepripájajú k povrchu podlahy!

Na záver ponúkame, aby sme sa pozreli na triedu materií jedného veľmi dobrého špecialistu na prádelník. Stotožňuje sa s jeho tajomstvom pri inštalácii drevených dýhovaných soklových dosiek.

Загрузка...