Paul

Kúpeľňa Laminát

Zdá sa, že laminát do kúpeľne - nie celkom vhodný povlak, pretože je vyrobený zo surovín, ktoré nie sú odolné voči vlhkosti. Dnes však existujú technológie na výrobu stavebných materiálov, ktoré môžu výrazne zlepšiť túto vlastnosť podlahových krytín. Vďaka takýmto inováciám, ak sa správne použijú, laminát nebude trvať len dlho v takýchto podmienkach. Vďaka tomu budú podlahy pohodlnejšie pre bosé nohy alebo ľahkú obuv. V každom prípade, pokiaľ ide o pohodlie, takáto vrstva výrazne prevyšuje tradičnú keramickú dlažbu pre kúpeľne.

Kúpeľňa Laminát

Jedným slovom, dnes nie je možné kategoricky povedať, že v kúpeľni nie je laminát. Ale aby ste sa rozhodli pre výber skutočne vhodného náteru, mali by ste sa zoznámiť s charakteristickými vlastnosťami materiálu a porovnať niekoľko možných možností.

Bežný a vlhkosť odolný laminát sa líši v materiáli, z ktorého je vytvorený základ povlaku. V bežnej laminovanej doske sa na tento účel bežne používajú panely zo stlačených drevených vlákien (MDF alebo MDF). Preto je pri dlhotrvajúcom kontakte s vodou nasiaknuté a napučané, bez ohľadu na to, aká vysoká kvalita produktu je. V dôsledku takejto expozície je laminát nevyhnutne deformovaný. Preto sa určite predpokladalo, že nie je vhodný pre kúpeľňu.

Mnoho moderných typov laminátu je možné použiť v podmienkach kúpeľa alebo kombinovanej kúpeľne.

K dnešnému dňu vyvinula a úspešne otestovala podlahové laminované povlaky, ktoré vydržia vlhkosť. Základom dosky v nich je HDF alebo plast. Avšak, tieto typy nie sú úplne vyrovnať s ich úlohou. Preto môžu byť rozdelené na vlhkosť a vodotesný náter.

 • Vrstva odolná voči vlhkosti môže vydržať krátkodobý kontakt s vodou, takže môže byť náchylná na mokré čistenie. Ak sa vyskytne núdzová situácia s únikom, bude potrebné vymeniť podlahovú krytinu.
 • Vodotesná laminovaná doska je úplne odolná voči vode. V prípade prelomenia potrubia jeho konštrukcia neabsorbuje vlhkosť a pri vysokej kvalite inštalácie nepropúšťa vodu pod povrch.

Výber materiálu, ktorý bude slúžiť čo najdlhšie a nespôsobí problémy v starostlivosti o neho, v prvom rade je potrebné venovať pozornosť jeho výkonnostným charakteristikám. Pokiaľ ide o rozhodnutie o konštrukcii podlahy, tento faktor závisí od zvoleného štýlu a farebného prevedenia miestnosti, v ktorej bude položená.

Laminát HDF odolný voči vlhkosti

Pri výrobe laminovaných dosiek odolných voči vlhkosti sa na podklad používajú aj drevné vlákna, ktoré sú odolnejšie voči vlhkosti ako piliny. Ale výrobná technológia základne zahŕňa lisovanie surovín pri vyššom tlaku a pri zvýšených teplotách. V dôsledku toho sa doska vytvorí HDF.

Laminát na báze HDF možno pripísať odolnosti voči vlhkosti

Vrstva odolná voči vlhkosti sa skladá z niekoľkých vrstiev. Jeho stredná vrstva (základ) je drevovláknitá doska z HDF, v ktorej prírodný lepiaci lignín pôsobí ako spojivo a môžu byť pridané epoxidové živice. Uzamkne v lamináte odolnom voči vlhkosti v povinnom impregnovanom vosku.

Orientačná štruktúra laminátovej podlahy odolnej voči vlhkosti

Povrch dosky je pokrytý trvanlivým polymérnym filmom, ktorý často obsahuje korund. Vďaka tejto prísade má zvýšenú odolnosť voči mechanickému poškodeniu a abrazívnemu namáhaniu, ktoré môže prispieť k prenikaniu vody do konštrukcie dosky.

Vrstva odolná voči vlhkosti je rozdelená do troch tried - je to 32, 33 a 34. Patrí do jednej z troch tried a je určená niekoľkými parametrami - odolnosťou voči mechanickému zaťaženiu, pevnosťou a odolnosťou voči vlhkosti.

Pre podlahy v kúpeľniach a kuchyniach sa odporúča inštalovať materiál odolný voči vlhkosti najmenej triedy 33. Je však lepšie rozhodnúť sa pre 34. stupeň, pretože jeho schopnosť odolať kontaktu s vodou dosahuje šesť hodín. Pri správnej inštalácii a údržbe bude táto verzia dosky trvať 10 ÷ 15 rokov. Náklady na podlahy triedy 34 však výrazne prevyšujú cenu triedy 33.

Ale aj napriek rôznym trikom, ktoré výrobcovia zlepšujú odolnosť tohto podlahového laminátu proti vode, stále nie sú určené na dlhodobé vystavenie vode.

Vrstva odolná voči vlhkosti, ktorá je založená na HDF, je schopná vydržať na svojom povrchu malé množstvo vody, ktoré na ňu na krátky čas upadlo.

Napríklad, ak dôjde k vážnemu úniku potrubia a voda sa dostane pod kryt, bude s najväčšou pravdepodobnosťou musieť byť demontovaný. Tento faktor by sa mal brať do úvahy pri výbere takého povlaku pre kúpeľňu.

Preto sa stavitelia, ktorí čelia opravám po mimoriadnych udalostiach spojených s prielomom rúr alebo radiátorov, neodporúčame výber laminátu pre kúpeľne, aj keď je umiestnený ako odolný voči vlhkosti.

Pri zalievaní štruktúry dosky sa môže deformovať a delaminovať. A žiadne opatrenia na obnovenie pôvodného stavu nie sú možné.

Postup nanášania tesniacej hmoty na laminátové zámky počas jej inštalácie.

"Achillova päta" každej laminátovej podlahy je vždy spojom dosiek. Napriek voskovaniu zámkov vo výrobnom štádiu, aby sa zvýšila tesnosť podlahy počas jej montáže, odporúča sa dodatočne mazať spojovacie uzly špeciálnym tesniacim prostriedkom.

"CLICK GUARD" - špeciálny tmel na laminát

Tesniaca hmota určená pre laminátové zámky má dobrú ťažnosť. A jeho prítomnosť nenarušuje nevyhnutnú teplotnú expanziu materiálu.

Na základe vlastností laminátu odolného voči vlhkosti môžeme konštatovať, že je vhodnejší pre kuchyňu alebo chodbu. Avšak, niektorí majitelia domov stále riskujú, že v kúpeľniach.

Vodotesný plastový laminát

Laminát na báze PVC možno nazvať novým materiálom, pretože sa objavil až na začiatku 2000-tych rokov. Vďaka svojim technickým vlastnostiam získava takýto náter čoraz viac obdivovateľov. Má všetky potrebné vlastnosti pre podlahy v priestoroch s vysokou vlhkosťou.

Plastový laminát sa vyrába v rôznych prevedeniach. Ale najčastejšie ide o napodobňovanie textúr dreva rôznych druhov.

Na rozdiel od tradičného náteru tejto triedy je základ laminovanej plastovej dosky vyrobený z vodoodpudivého PVC. Okrem toho sa základňa skladá z dvoch dosiek prepojených vertikálnymi priečkami, ktoré dávajú konštrukčnej tuhosti a zvyšujú jej tepelnoizolačné vlastnosti.

Približná schéma štruktúry laminátovej dosky na báze PVC.

Podklad z PVC je pokrytý dekoratívnym papierom, na ktorom je nanesená vrstva akrylátovej živice, ku ktorej je pridaný korund, čo zvyšuje odolnosť povlaku proti opotrebeniu. Vrchná vrstva je trvanlivý polymérny film, ktorý nekumuluje statickú elektrinu.

Plastový laminát vďaka svojej štruktúre bude podlahy v kúpeľni teplejšie.

Dokovacie zámky v tomto type laminátu sú tiež vyrobené z plastu, čo zvyšuje odolnosť povlaku proti vlhkosti. Na zlepšenie utesnenia sú dodatočne potiahnuté silikónom.

Plastový laminát sa dá nazvať vylepšenou verziou obvyklej podlahy, pretože má tieto vlastnosti:

 • Odolnosť voči vode, to znamená inertnosť materiálu voči dlhodobému pôsobeniu vlhkosti a pary. Doska nie je deformovaná ani stratifikovaná.

 

Plastový laminát má dobré pevnostné charakteristiky.

 • Intenzita náteru. Plast a jeho vonkajšia vrstva sú odolné voči nárazom a abrazívnym zaťaženiam, iným mechanickým vplyvom.
 • Plastový laminát nekĺzne, pretože jeho povlak je pôvodne navrhnutý pre bezpečný pohyb aj keď sa naň dostane voda.
 • Odolnosť voči teplotným zmenám. Prevádzka materiálu je možná pri teplotách od -20 do +60 stupňov. Pre domáce podmienky - viac než dosť.
 • Antistatické vlastnosti plastového laminátu zabraňujú prilepeniu prachu a chlpov zvierat na povrch.
 • Hygienický plast. Materiál nie je citlivý na plesňové infekcie a patogénne baktérie. Okrem toho sa náter ľahko čistí a neakumuluje pachy.
 • Environmentálna šetrnosť. Plastový laminát neobsahuje ani nevyvoláva škodlivé látky do životného prostredia, a to ani pri zvyšujúcej sa teplote. Použité suroviny, ako aj samotný proces výroby takéhoto povlaku spĺňajú všetky medzinárodné bezpečnostné normy.

Záver - neexistujú žiadne obmedzenia na podlahu takéhoto laminátu, bez ohľadu na prevádzkové podmienky.

Ak však výber podlahových krytín pre kúpeľňu spadol na laminát na báze HDF, odporúča sa pri nákupe dodržiavať niektoré pravidlá. Takmer všetci výrobcovia prezentujúci svoje výrobky na trhu vyrábajú laminát odolný voči vlhkosti. Aby sme si však vybrali naozaj kvalitný, mali by sme vziať do úvahy niekoľko faktorov:

Existuje niekoľko požiadaviek, ktoré musí laminát spĺňať pri plánovaní podlahy v kúpeľni.

 • Pri výbere podlahovej krytiny je potrebné dbať na jej obal. Výrobca spravidla uvádza zvýšenú odolnosť materiálu voči vlhkosti s označením "aqua".
 • Pri kúpe laminátu, ktorý je založený na HDF-platni, musíte rozhodnúť o jeho triede. Tento indikátor hovorí o pevnosti a trvanlivosti povlaku. Ako bolo uvedené vyššie, je lepšie uprednostniť triedu 34. Považuje sa za obchodnú možnosť a používa sa na podlahy vo verejných priestoroch s vysokou prevádzkou. A už tam a abrazívne zaťaženie a aplikované na vlhkosť topánky je viac ako dosť.
 • Kvalita materiálu závisí od výrobcu. Takže produkty európskych spoločností si zaslúžia väčšiu dôveru ako výrobky vyrobené v Číne. Najčastejšie má európska laminátová trieda 32 ešte vyšší výkon ako trieda 34 vyrobená v ČĽR.
 • Výber laminátu zo špecifickej kolekcie, stojí za to poznať hustotu HDF dosiek. Čím vyššie je toto číslo, tým silnejšia je laminovaná doska.
 • Ďalšou dôležitou vlastnosťou je pomer napučania HDF. Nemala by prekročiť 18%. Táto možnosť sa opýta poradcu obchodu.
 • Cena laminovaného povlaku odolného proti vlhkosti výrazne prevyšuje cenu bežného laminátu. Stupeň 34 je drahší ako trieda 32 a trieda 33. Na tomto faktore by tiež mala venovať pozornosť.
 • Životnosť európskych povlakov odolných voči vlhkosti tohto typu je 25 ÷ 30 rokov.

Laminátová doska odolná voči vlhkosti.

 • Dôležitým výberovým kritériom sú zámkové spojenia dosky. Aby sa zabránilo vniknutiu vlhkosti pod náter, ako aj do štruktúry materiálu, medzi doskami by nemali byť žiadne medzery pri pripájaní dosiek. Toto sa môže stanoviť empiricky priamo v sklade. Ak tak chcete urobiť, požiadajte predávajúceho, aby preukázal fungovanie zámkov a spojil obe dosky dohromady.
 • Nemali by ste si vybrať laminát s hladkým povrchom pre kúpeľňu, pretože sa môže stať klzkým s vlhkosťou. Preto najlepšou možnosťou by bola reliéfna štruktúra dosky.

Dnes, odolné voči vlhkosti a vodotesné laminát vyrábať pomerne veľa zahraničných aj domácich firiem. Najlepšie je však dávať prednosť výrobkom, ktorých kvalita výrobkov už nie je pochybná.

 Spoločnosť "UNILIN"

Laminát odolný voči vlhkosti na báze HDF, spoločnosť "UNILIN".

UNILIN je belgická spoločnosť založená v roku 1960. Prvými výrobkami tohto výrobcu bola doska vyrobená z ľanových požiarov. Potom sa ako surovina pre výrobky použili materiály na báze dreva.

V roku 1990, spolu so spoločnosťou "Quick-Step", "UNILIN" vyrába prvé laminátové podlahy v Belgicku, v ktorých boli dosky spojené a utesnené lepidlom. Až v roku 1997 bol vyvinutý uzamykací systém Quick-Step Uniclic, ktorý umožňuje inštaláciu bez lepidla. Technológia bola patentovaná a v súčasnosti ju používajú výrobcovia laminátov na celom svete.

Od roku 2001 spoločnosť vyrába laminát s povrchovou textúrou, ktorá je čo najbližšie k prírodnému drevu. Ďalej sa v roku 2005 objavila prvá vrstva s antistatickou vrstvou, ktorá odpudzuje prach a hromadu zvierat.

V roku 2007 spoločnosť vydala kolekciu laminátu "Lagune", ktorá je určená pre podlahy v kúpeľniach, ako aj v iných miestnostiach s vysokou vlhkosťou.

Laminátová fólia z ľahkého dubu Quick-Step Laminate

Od roku 2014 začína spoločnosť vyrábať kolekcie Impressive Ultra a Impressive - to je nová laminovaná vodotesná podlaha. Takýto vývoj sa stáva doslova prielomom v technológii výroby laminovaných povlakov.

Spoločnosť neustále pracuje na zlepšovaní svojich produktov. Dnes je výrobca na trhu s viac ako 250 rôznymi nátermi pre každý vkus a pre akékoľvek interiérové ​​riešenia. Preto pri výbere podlahovej krytiny pre kúpeľňu by ste mali tejto značke venovať veľkú pozornosť.

Spoločnosť "Classen"

Classen je nemecká spoločnosť založená v roku 1963 a špecializujúca sa na výrobu podlahových krytín a dverí. Všetky výrobné zariadenia sa nachádzajú v Európe - to je priamo Nemecko a Poľsko. Výrobky triedy Classen boli ocenené environmentálnou značkou Blue Angel, pretože podlahy sú vyrábané s použitím najnovších technológií a spĺňajú všetky existujúce normy environmentálnej bezpečnosti.

Na výrobu laminovaných povlakov bolo vyvinutých viac ako 400 rôznych dekorov a 12 povrchových úprav.

Laminátový "Classen Oak Espero"

"Classen" vyrába laminát odolný voči vlhkosti triedy 31 ÷ 33 so základňou HDF, ktorá je hrubá 8 mm. Tento materiál patrí do kolekcie "FUTURO" "Expert" a "Ultimate". Laminátové dosky sú vybavené unikátnym uzamykacím systémom "EASYCONNECT", ktorý zabezpečuje ich spoľahlivé spojenie, ale umožňuje im zostať mobilnými.
Výrobky tohto výrobcu sa vyznačujú vysokou nemeckou spoľahlivosťou. A čo je tiež veľmi dôležité, vlastnosti špecifikované výrobcom pre každú kolekciu a triedu v skutočnosti plne zodpovedajú realite.

Spoločnosť "Alloc"

Nórska spoločnosť "Alloc" bola založená pred viac ako 50 rokmi. Vyrába laminát s podkladom z HDF, ktorý možno označiť za jeden z najlepších v Európe. Najdôležitejšou charakteristikou výrobkov je jeho čistota, pretože výroba a materiál výroby plne vyhovujú prísnym normám EÚ v oblasti bezpečnosti životného prostredia.

Pri výrobe podlahových krytín pomocou niekoľkých inovatívnych technológií na dosiahnutie dokonalosti technických vlastností výrobkov.

Hliníková výstuha zámkového spoja z laminátu odolného proti vlhkosti "Berry Alloc" - trieda 34.

Charakteristickou vlastnosťou laminátu odolného voči vlhkosti firmy "Alloc" je použitie špeciálnych hliníkových spojov pre spájanie dosiek. Táto technológia je zaslúžene považovaná za pýchu spoločnosti. Tento typ zámku má nasledujúce charakteristiky:

 • Povlak vybavený takýmito zlúčeninami je navrhnutý pre zaťaženie viac ako 1000 kg / m³.
 • Inštalačné práce sú veľmi zjednodušené, takže je ľahké to urobiť sami.
 • Ak je to potrebné, môže byť náter s hliníkovými zámkami ľahko demontovaný a potom inštalovaný bez straty výkonu. Napríklad je potrebné uchýliť sa k tomu v núdzovej situácii, keď voda spadá pod povlak.

Spoločnosť "Alloc" vyrába laminované povlaky tried 32, 33 a 34. Všetky sú odolné voči vlhkosti a môžu byť voliteľne uložené v kúpeľni.

Najobľúbenejšie z albumu „Alloc“ sú nasledujúce zbierky:

 • "Universal" - to je kolekcia laminátu patrí do triedy 33 odolnosť voči opotrebeniu, má dobrú odolnosť voči vlhkosti.

Laminovaný náter "Prestige" 34 tried.

 • "Prestige" je nová kolekcia triedy odolnosti proti opotrebeniu 34, v ktorej je doska vybavená hliníkovým uzamykacím systémom 4G-5G. Ak je takýto variant laminovaného povlaku zakúpený na domáce použitie, výrobca mu poskytuje doživotnú záruku. Ak sa má laminát používať vo verejných budovách, potom je záruka na to 10 rokov.
 • "Original" je doska z kolekcie aj 34 tried a môže byť inštalovaná v obývaných aj verejných priestoroch. Hrúbka dosky je 9 mm. Кроме этого, в качестве основы в этой модели ламината используется плита HDF "Aqua Resist", алюминиевое высокопрочное замковое соединение, а также "Silent" - система звукоизоляции.

"Domestic" - для ванной, может, и "слабоват", но для кухни станет отличным покрытием пола

 • "Domestic" - ламинат 32 класса имеет более 25 вариантов декора. Покрытие оснащено алюминиевым замком, толщина доски составляет 8 мм. Этот вариант ламината недостаточно влагостоек для настила в ванной комнате, но хорошо подойдет для кухни или коридора.

Na domácom trhu sú takmer všetky zbierky "Alloc". Vzhľadom na materiálové parametre, ktoré sú vhodné pre bytové a nebytové priestory, je veľký záujem súkromných developerov a zmluvných organizácií, ktoré stavajú verejné budovy na rôzne účely.

Spoločnosť "Dumaplast"

Dumaplast je belgická spoločnosť špecializujúca sa na výrobu PVC výrobkov. Na domácom trhu sú výrobky tohto výrobcu pod ochrannou známkou "Dumadeck" - obloženie a "Aquafloor" - vodotesný PVC laminát.

Laminovaný náter na báze PVC "Dumaplast Aquafloor RealWood AF6051"

"Aquafloor" je unikátny povlak, ktorý kombinuje tie najlepšie vlastnosti laminátu, linolea a parkiet.

Spoločnosť vyrába tento materiál už viac ako 10 rokov a dopyt po ňom neustále rastie. Spotrebiteľovi je dnes k dispozícii sedem zbierok plastových povlakov. Všetky majú estetický vzhľad a dokonale imitujú prírodné drevo.

Dekor z PVC dosky tvorí "LVT" vinylový povlak. Pre dokovanie dosiek používa zámkový systém "PUSH2LOCK", ktorý poskytuje rad výhod oproti náterom s bežnými zámkami.

PVC laminát "Aqua-Step"

Aqua-Step je ochranná známka belgickej spoločnosti PARCOLYS. Výrobky sú vyrábané iba v Belgicku a podliehajú prísnej kontrole kvality. Preto si môžete byť istí, že plne spĺňa požiadavky a normy EÚ. Na území Ruska je výhradným zástupcom spoločnosti "PARCOLYS" spoločnosť TECHNOPLASTIKA LLC.

Vodotesný laminát "Aqua-Step" kolekcia "Wood 4V 168STF4V Samoa Teak"

Plastový laminát "Aqua-Step" bol vyvinutý v roku 2001 ako alternatíva verzie odolnej voči vlhkosti tejto podlahy. Dnes, aj napriek vysoké náklady, vode odolné laminát od tohto výrobcu je veľmi veľa dopytu kupujúcich. Všetko je vďaka vynikajúcemu výkonu.

 • Doska je vybavená protišmykovým povrchom, vďaka čomu je náter absolútne bezpečný na pohyb, napríklad pri opustení sprchy alebo vane.
 • Na utesnenie škár dosky sa použilo pružné tesnenie inštalované v uzamykacom systéme. Tesnenie úplne zabraňuje vniknutiu kvapaliny pod povrch.

Špeciálna konfigurácia zámky a prítomnosť špeciálneho tesnenia úplne eliminujú riziko úniku vody cez spoje dosiek.

 • Základ vodotesného laminátu je vyrobený z vysoko odolného PVC plastu šetrného k životnému prostrediu, ktorý sa používa v potravinárskom priemysle a pri výrobe domácich spotrebičov.
 • Vnútorné vertikálne priečky dosky sú schopné odolať bodovému zaťaženiu do 150 kg / cm². A s rozloženým tlakom na celom povrchu zaťaženie predstavuje desiatky ton.
 • Vďaka vzduchovým kanálom vo vnútri dosky prispieva náter k izolácii zvuku a izolácii podlahy v kúpeľni.

Montáž laminovaného povlaku je možné vykonať nezávisle. Podľa odporúčaní výrobcov vodotesných laminátov, proces kladenia náteru v kúpeľni zahŕňa niekoľko fáz a vykonáva sa krok za krokom.

Revízia povrchu podlahy a proces jej prípravy

Pred začatím pokládky vodotesný laminát, musíte sa uistiť, že základňa pod ním spĺňa všetky požiadavky.

 • Povrch by nemal mať praskliny a iné zjavné chyby.
 • Je neprijateľné, že základňa je mokrá, špinavá a nerovnomerná. Odchýlka od horizontály môže byť najviac 2 ÷ 3 mm na 1000 mm.

Ak sa pri audite nadácie zistili trhliny, potom je potrebné ju opraviť.

Na prasknutom podklade sa laminát nedá položiť. Budeme musieť vykonať súbor opráv.

Pred začatím opráv by sa mali podlahy očistiť od prachu pomocou vysávača. Ďalej, trhliny, pokiaľ je to možné, sa rozširujú na šírku a hĺbku, výhodne najmenej 20 mm. Potom sa musia znovu očistiť od prachu a ošetriť základným náterom. Primer vytvorí dobrú priľnavosť medzi podkladom a opravnou maltou.

Ďalej, trhlina musí byť vyplnená riedkou maltou, pretože musí preniknúť cez medzeru v celej jej hĺbke. Popraskané praskliny by mali zostať úplne suché. Ak sa po vysušení na trhline z malty objavia výčnelky, musia sa očistiť, aby boli zarovnané s hlavným povrchom.

Na prasknutom podklade sa laminát nedá položiť. Budeme musieť vykonať súbor opráv.

Ďalším krokom je kontrola rovnomernosti povrchu podlahy. Tento proces sa vykonáva pomocou pravidla a úrovne budovy alebo pomocou laserovej úrovne. Druhá možnosť je vhodnejšia, pretože je schopná presnejšie určiť veľkosť rozdielov.

Ak sú chyby menšie, potom môže byť povrch vyrovnaný pomocou samonivelačnej kvapalnej kompozície. Pred vykonaním týchto prác musí byť betónový podklad dobre očistený vysávačom a potom opatrne (dvakrát prednostne). Druhá vrstva pôdy sa aplikuje až po absorbovaní a vysušení predchádzajúcej vrstvy pôdy.

Aby sa predišlo praskaniu a rozpadnutiu vyrovnávacej vrstvy, je pozdĺž všetkých stien inštalovaná tlmiaca páska. Poskytne možnosť rozšíriť materiál s poklesom teploty.

Príprava pracovnej kompozície na odlievanie zo suchej stavebnej zmesi

Samonivelačné podlahové riešenie sa vykonáva striktne podľa pokynov výrobcu, ktoré sa zvyčajne nachádzajú na obale. Zmes by mala byť homogénna a mala dobre sa rozširujúcu konzistenciu.

Distribúcia objemovej kompozície na povrchu pomocou ihlového valca

Roztok sa naleje na povrch základne a rozloží sa naň širokou špachtľou alebo stierkou, navinutou ihlovým valčekom.

Výplň podrobne neopisujeme - na našom portáli už bola venovaná dostatočná pozornosť.

Ako samonivelovať podlahovú samonivelačnú hmotu?

Použitie tejto technológie vám umožní rýchlo a presne vyriešiť problém nerovných podláh. V súčasnosti je v obchodoch prezentovaná široká škála zmesí. A ako ich správne používať v praxi - prečítajte si článok nášho portálu "Samonivelačná podlaha to urob si sám".

Aby sa odstránili budúce problémy so susedmi žijúcimi v dolných podlažiach, mali by byť podlahy kúpeľne vybavené spoľahlivou hydroizoláciou. Okrem toho sa tesniace hmoty aplikujú nielen na betónový podklad, ale aj na steny okolo obvodu miestnosti vo výške 100 ÷ 150 mm. Nezasahujte do hydroizolácie na stenách av miestach umiestnenia sanitárnych zariadení.

Hydroizolácia sa vykonáva rôznymi spôsobmi. Preto si môžete vybrať najvhodnejší pre konkrétny prípad.

navádzaťIzolácia strechy je predpokladom kúpeľne.

Nikto nemôže nikdy zaručiť, že v kúpeľni bude núdzová situácia s veľkým množstvom vody. Takže, bez hydroizolácie nemôže robiť. Môžete to urobiť sami. Pomôcť bude článok nášho portálu "Hydroizolácia kúpeľňových podláh".

Keď hydroizolačná vrstva zaschne a umožní vám bezpečne sa pohybovať na podlahe, môžete pristúpiť k inštalácii laminátu.

Položenie schémy a výpočet množstva materiálu

Pri pokračujúcom sušení hydroizolačnej vrstvy je potrebné konečne určiť rozloženie dosky a jej požadovaný počet. Na to potrebujete vedieť presnú veľkosť kúpeľne (S). Ako sa určuje oblasť obdĺžnika - pravdepodobne nemusíte nikoho učiť. Ak má kúpeľňa komplexnejšiu konfiguráciu, potom ju možno rozdeliť do niekoľkých jednoduchých tvarov a po výpočte ich plochy zhrnúť výsledky.

Pomôžeme pri výpočte plochy!

Je zrejmé, že niekedy sa na geometrické vzorce zapamätané v škole postupne zabúda. A zložitá konfigurácia miestnosti často mýli majiteľa. Pozri článok nášho portálu venovaný výpočet plochy, Obsahuje mnoho príkladov, pohodlné kalkulačky sú umiestnené.

Aby bolo možné určiť požadovaný počet laminovaných dosiek, je celkom pochopiteľné, že je potrebné porovnať plochu miestnosti s užitočnou plochou jednej takejto dosky. Užitočné - pretože hradné plochy sa samozrejme neberú do úvahy. To znamená, že je potrebné objasniť parametre zvoleného doskového laminátu. A môžu sa líšiť.

Nižšie je kalkulačka, ktorá umožňuje rýchlo a presne vypočítať požadovaný počet dosiek. Pri jeho zostavovaní sa autor snažil vybrať všetky aktuálne existujúce laminátové rozmery (v dĺžke a šírke). Odroda bola pomerne veľká - pod päťdesiat možností. Ale nájdenie správnej veľkosti v zozname je jednoduché - je starostlivo zoradené podľa dĺžky av nich - podľa šírky.

Prirodzene, výpočet sa vykonáva zaokrúhľovaním smerom nadol. Nikto v obchode nebude rezať celú dosku pre kupujúceho. Okrem toho, konečný výsledok položil potrebné zásoby, 10%. Takáto rezerva je nevyhnutná, pretože odpad po odrezaní materiálu nevyhnutne zostáva. Okrem toho sa stáva, že tam bude manželstvo alebo poškodené dosky, ktoré neboli vidieť pri nákupe. Áno, a mali by ste pravdepodobne vykonať zmenu prípadných vlastných chýb pri strihaní a tvarovaní, najmä ak ide o „debutovú“ prácu.

Zásoba by sa mala zvýšiť na 15, ak sa rozhodne, že sa bude vykonávať na diagonálnom vzore. V tomto prípade sa počet zápisov vždy zvyšuje.

Mimochodom, mnoho maloobchodných predajní ísť na stretnutie so zákazníkmi, as nimi je celkom možné dohodnúť, že zostávajúce neporušené dosky môžu byť vrátené. Ak je to tak, potom sa nemôžete starať o získanú rezervu v prípade jej nedostatku dopytu.

Znalosť celkového počtu, je ľahké preložiť do niekoľkých balíčkov a ďalšie dosky vo veľkom. Počet dosiek v balení sa môže líšiť - je ľahké ich objasniť.

Laminátová kalkulačka pre určitú podlahovú plochu

Prejdite do výpočtov

Ak poznáte všetky vyššie uvedené údaje, môžete pristúpiť k zostaveniu vzoru pokládky. Malo by byť vopred dobre premyslené, ako najlepšie umiestniť dosky.

"Klasické" kladenie je umiestnenie dosiek kolmo a rovnobežne so stenami miestnosti. Niektorí majitelia by mohli uprednostniť stohovanie na uhlopriečke. Bez toho, aby sme sa zaoberali otázkami estetiky, okamžite si všimneme, že takýto systém je oveľa ťažšie realizovať (najmä pre začiatočníkov). A odpad dopadá viac. Toto je potrebné mať na pamäti.

Najkratšia vložka v rade krytov by mala mať dĺžku najmenej 300 mm.

Pri výbere systému sa odporúča zohľadniť skutočnosť, že krátke vložky, ktoré sú nevyhnutné na začiatku alebo na konci radu, by nemali mať dĺžku menšiu ako 300 mm. Ak sa ukáže, že doska je menšia ako špecifikovaná veľkosť, potom by mala byť dĺžka štartovacej dosky skrátená, čím sa posunie celý rad.

Nezabudnite, že po celom obvode miestnosti medzi stenou a laminovaným povlakom, ktorý sa má položiť, by mala byť deformačná medzera asi 10 mm. Tým je zaistené, že teplotná expanzia laminátu nenasleduje deformáciu s napučaním a lámaním zámok.

Ďalšie nuance. Diagram by mal okamžite zistiť, do akej miery sa posledný riadok štýlu objaví, ak začne s celou tabuľou. Ak je menšia ako 50 mm, musíte znížiť šírku štartového radu. V opačnom prípade nebude príliš úzky pás kvality ležať.

Starostlivo premyslená schéma výrazne zjednoduší inštalačné práce.

Ak vezmete estetickú stránku problému, potom pri výbere smeru pokládky dosky sa odporúča vziať do úvahy, že náter bude vyzerať presnejšie, ak sa dosky položia s koncovou stranou na svetelný zdroj. V kúpeľni však absentuje prirodzené osvetlenie. Preto je v tomto prípade lepšie venovať pozornosť iným aspektom. Napríklad, ak je kúpeľňa úzka, potom je racionálnejšie položiť dosku cez miestnosť. Takže to bude vizuálne vyzerať širšie.

Laminát sa nezmestí na "holú" podlahu - pod ňou sa nevyhnutne položí elastický substrát.

Okrem samotného laminátu bude jeho inštalácia vyžadovať substrát. Vo svojej úlohe zvyčajne dosky alebo valce z vyrobeného penového polyetylénu alebo expandovaného polystyrénu. Sú uložené na konci a zlepené páskou. Veľmi dobrý výkon vykazuje korkový substrát. Je to určite drahšie. Je to však vynikajúci tepelný a zvukový izolátor a vôbec sa nebojí vystavenia vlhkosti.

Množstvo materiálu pre substrát sa dá ľahko určiť, počnúc veľkosťou a plochou miestnosti.

Nástroje na montáž laminátu

Nie sú potrebné žiadne zložité laminovacie nástroje

Pre inštalačné práce bude potrebné niekoľko jednoduchých nástrojov, ktorých zoznam obsahuje:

 • Elektrická skladačka. Môžete to urobiť s ručnou pilou so strednými zubami, ale to bude dlhšie a nie je tak pohodlné.
 • Gumové kladivo (kiyanka) na podbíjanie dosky v spojoch.

Laminovacie zariadenia - kliny, tampery a montážna konzola

 • Drevený blok a sformovaný držiak na tesnenie škár a vyťahovanie vonkajších dosiek. Tieto nástroje sú potrebné, ak je laminát položený zámkami typu "zámok". Väčšina moderných modelov je vybavená zámkami ako „kliknutie“, jednou alebo inou úpravou a aplikácia perkusie na ne zvyčajne nie je potrebná.
 • Dištančné kliny na vytvorenie medzery medzi stenou a vonkajšou krycou doskou. Voliteľné "shop" - je celkom možné, aby ste si ho sami brúsili z OSB škár alebo 10 mm hrubej preglejky. Často v priebehu tohto kroku a zostávajúce malé kúsky laminátu, ak má hrúbku 8 ÷ 10 mm.
 • Stavebné námestie.
 • Ruleta.
 • Jednoduchá ceruzka.
 • Kancelársky nôž.

Prejsť na laminát

Zakúpený a dodaný laminát sa ihneď neskladuje. Musí odpočívať v miestnosti, kde sa plánuje používať. No, alebo v miestnosti s rovnakou teplotou a vlhkosťou.

Laminát dodaný na miesto inštalácie by mal byť vytvrdený v otvorenom obale, aby sa prispôsobil budúcim prevádzkovým podmienkam.

Dosky na prispôsobenie by sa mali ponechať vo vyššie uvedených podmienkach, bez toho, aby sa odstránili z obalu (ale otvorili ho!), Dva dni. Skladujú sa vo vodorovnej polohe vo vzdialenosti najmenej 500 mm od steny. Vnútri by teplota vzduchu nemala byť nižšia ako 20 ° C a základňa by nemala byť menšia ako 15 °.

Kým dosky ležia, skontrolujte iný dôležitý bod, ktorý je potrebné zvážiť pred inštaláciou laminátu. Medzera medzi podlahou a krídlom dverí by sa mala merať, ak sa otvorí smerom k miestnosti, kde sa inštalácia vykonáva. Je možné, že sa po inštalácii povrch dotkne dverí a poškodí povrch. Ak nie je medzera dostatočne veľká, tkanina sa musí odstrániť z pántov a skrátiť o 5 5 7 mm. V dôsledku toho by mali byť dvere voľne zatvorené a otvorené a po položení laminátu.

Môžete pristúpiť k inštalácii náteru. Tento proces tu však nebudeme brať do úvahy. Po prvé, technológia pokládky do značnej miery závisí od vlastností konkrétneho modelu laminátu. To znamená, že neexistujú žiadne univerzálne „recepty“ a stojí za to riadiť sa pokynmi dodanými výrobcom. A po druhé, nemá zmysel opakovať, pretože osobitný podrobný článok sa venuje štýlovému procesu.

Ako správnepoložiť laminát?

Musia sa objasniť nuansy laminátového špecifického modelu, a to aj pri výbere vhodného modelu pre seba. Okrem základných inštalačných pravidiel existuje mnoho jemností spojených napríklad s prítomnosťou rúrok prechádzajúcich podlahou, so správnym pripojením krytu k dverám atď. Veľa užitočných informácií nájdete v článku nášho portálu, ktorý je úplne venovaný montáž laminátových podláh na betónovú podlahu.

*  *  *  *  *  *  *

Na záver by som chcel uviesť ešte jedno odporúčanie týkajúce sa výberu konkrétnej podlahovej krytiny. Pred bývaním na niektorom z materiálov stojí za zmienku hodnotenie spotrebiteľov, ktorí takéto pokrytie využívajú najmenej jeden rok. Dohodnite sa, že každý výrobca prezentuje svoje výrobky v najlepšom svetle. Ale nie skutočnosť, že sa budú správať v každodennom živote, ako je uvedené v brožúrach.

A nakoniec, tento článok doplníme videom, v ktorom testujeme vlhkosť odolné a vodotesné laminátové modely.

Загрузка...