Elektrické spotrebiče a osvetlenie

Prečo LED žiarovky vyhoria

LED svietidlá získavajú čoraz väčšiu popularitu. Niet divu - s rovnakým svetelným tokom spotrebujú takmer o rádovo menej elektriny ako bežné žiarovky. Vyhrávajú niekoľkokrát na tomto indikátore a majú kompaktné fluorescenčné svetelné zdroje. Pridajme tu trvanlivosť týchto svietidiel, široko inzerovaných výrobcom - a voľba je zrejmá. Navyše, ich ceny sa postupne znižujú a už nie sú príliš vysoké.

Prečo LED žiarovky vyhoria

Ak však výmena spálenej lacnej žiarovky zvyčajne neposkytuje obzvlášť silné negatívne emócie, potom zlyhaná LED zanechá veľmi nepríjemnú pachuť. A často je takáto porucha spojená vo väčšej miere, dokonca ani so stratenými peniazmi - úprimne povedané, je mi ľúto za stratené nádeje, pocit, že ste sľubom jej dlhodobej práce "odmietli ako posledný blázon".

A ak sa to stalo viac ako raz, potom túžba pochopiť dôvody sa stáva úplne prirodzenou - prečo LED žiarovky vyhoria? Leží „koreň zla“ v nedostatočnej kvalite zakúpených produktov, alebo by sa mala hľadať „sama osebe“?

Spoiler - je to celkom možné ako jeden, tak aj druhý.

Dôvody týkajúce sa kvality seba LED svietidlá

Môžete veriť všetkému, čo je napísané na obale lampy?

Pri nákupe LED svietidla, každý kupujúci, v prvom rade, upozorňuje predovšetkým na svoje balenie so všetkými informáciami, ktoré sú na ňom vytlačené. Typicky, tieto krabice sú atraktívne - svetlé farby, množstvo kresieb a nápisov. Je povinné porovnať spotrebu energie s bežnými žiarovkami, ktoré vytvárajú rovnaký svetelný tok. Sú uvedené absolútne fantastické indikátory trvanlivosti produktu.

Na obale väčšiny LED svietidiel je veľa informácií. Navyše, ako spoľahlivé a vysoko kontroverzné.

Ak je z hľadiska spotreby energie v zásade všetko viac alebo menej dobre (aj keď v tejto veci sú zjavné „falzifikáty“), ukazovatele trvanlivosti si často myslia.

Tu je napríklad lampa znázornená na obrázku vyššie (v žiadnom prípade ju neberte ako reklamu, alebo naopak, proti reklame. Model je braný iba ako príklad). Nápisy na obale sľubujú kupujúcemu:

  • Po prvé, že bude slúžiť 30 krát dlhšie (zrejme - žiarovky). Je ťažké porovnávať, pretože niektoré vysokokvalitné žiarovky slúžia roky. Vynásobiť 30?
  • A po druhé, uvádza sa, že trvanie práce je 30 000 hodín. Nebuďte leniví, prekladajte ich do zrozumiteľnejších hodnôt. Ak teda svetelný zdroj funguje počas dňa, povedzme 8 hodín, potom je to 3750 dní. Rozdeľujeme sa na 365 a výsledkom je 10,27 rokov!

Och, ako cool! Ale počkajte toľko, aby ste sa radovali ...

Po prvé, byť úprimný, ako sa hovorí - ruka na srdci, ktorý medzi nami kedy videl lampu, dokonca bez akéhokoľvek mechanického poškodenia, ktorá pracovala 10 rokov? Možno, že uvedené tisíce hodín hovoria o vypočítanom potenciáli samotných LED (emisivita ich fosforu), pracujúcich v ideálnych podmienkach? Ale aj v tomto je ťažké uveriť ...

Pozeráme sa ďalej. So všetkými takýmito pozoruhodnými výkonmi výrobca dáva na svietidlo záruku dva roky. A musím povedať, že je to stále veľmi slušná záručná doba - veľmi často existujú výrobky tohto typu, pre ktoré sú sťažnosti akceptované na jeden rok. a niekedy ešte menej.

Mal by som venovať pozornosť sľubovanému počtu hodín, meranému mnohými tisíckami? Lepší pohľad na záruku výrobcu. A dva roky sú stále veľmi dobrým indikátorom ...

A ak súdiac podľa posudkov zákazníkov, potom dobrá polovica všetkých takýchto lámp počas tejto záručnej doby (a často dokonca aj v prvých mesiacoch prevádzky) nejakým spôsobom začína alebo „vystupuje“ (napríklad sa objavuje blikanie alebo blikanie). ), alebo jednoducho prestať zapínať.

Je dobré, ak bola lampa zakúpená v obchode, ktorý si cení svoju povesť - počas záručnej doby ju môžete zmeniť na novú (ako dlho bude trvať aj neznáma). Hoci, ako už bolo spomenuté, stratené nádeje na deklarovanú spoľahlivosť a trvanlivosť sú už istým stupňom frustrácie. Navyše, stratený čas pre ďalšie "túry", čo je pre mnohých rozhodujúcim argumentom.

Ale stáva sa, že v niektorých predajniach predajcovia robia zmätený pohľad, hovoria, že nemôžu prevziať následky výrobnej chyby alebo porušenia pravidiel prevádzky. Častý argument - "Čo chcete za tak nízku cenu?". Samozrejme, môžete hľadať pravdu, s odkazom na právne predpisy o právach spotrebiteľov. Ale trávil čas a nervy, samozrejme, škoda.

Ak bol nákup uskutočnený v zahraničnom internetovom obchode (všetci rozumieme tomu, čo máme na mysli, tak budeme robiť bez mien) a rozhodujúcim argumentom bola super atraktívna cena LED lampy, potom s najväčšou pravdepodobnosťou nepomôže žiadna záruka. a existuje). To znamená, že kupujúci si musí byť vedomý nízkymi nákladmi a musí si byť pevne vedomý toho, že preberá všetky riziká.

Takže, aby sme začali, dospievame k záveru, že nie všetky dôveryhodné nápisy môžu byť dôveryhodné. Dokonca aj jednoducho zahrnutím elementárnej logiky je ľahké nájsť veľa protirečení.

Mimochodom, ešte jeden argument. Možno sa to bude zdať kontroverzné a môže sa týkať nie všetkých značiek, ale napriek tomu. Otázkou je: je pre výrobcu výhodné vyrábať LED svietidlá pre domácnosť, ktoré by po mnoho rokov nevyžadovali výmenu? Odpoveď je viac než zrejmá: s týmto prístupom prudko klesá dopyt, najmä preto, že vysokokvalitné svetelné zdroje by podľa definície mali stáť veľa.

Nie je lepšie "zaplaviť pulty" relatívne lacnými výrobkami, ktoré majú, áno, dobré "štartovacie" vlastnosti, ale stále nemajú príliš impozantnú trvanlivosť. Dokončite záruku - dobre. Zo služby skôr - tu ste nový, ak ten starý získal všetky pravidlá (čo, ako sme videli, nie je zďaleka vždy).

S istotou, s veľmi nízkymi výrobnými nákladmi, spustenými na širokom toku, prinesie oveľa väčší zisk. Takže je možné, že niektorí bezohľadní výrobcovia už spočiatku umiestnili "krehký vírus" do dizajnu LED lampy, to je zraniteľné miesto, ktoré jednoducho nedovolí, aby tento svetelný zdroj pracoval príliš dlho.

Teraz sa pozrime, ktoré časti a komponenty dizajnu LED svietidla môžu vyvolať jeho rýchle zlyhanie.

Bežné príčiny zlyhania rýchlej LED

Dostupnosť a kvalita vodiča

LED diódy môžu skutočne trvať veľmi dlho. A lampa, zostavená na ich základe, môže byť tiež veľmi trvanlivá. Okrem toho, kvalita samotných LED diód zvyčajne tvrdí najmenej. Je to však vtedy, ak sú pre ich prácu vytvorené optimálne podmienky.

Čo to znamená? Predovšetkým, že tieto polovodičové prvky by mali byť dodávané s konštantným stabilizovaným prúdom, tj s optimálnym napätím as potrebným obmedzením prúdu. Prebytok indikátorov napätia a ešte viac - prúd vedie k rýchlemu vyhoreniu LED.

Kohl v tomto článku hovoríme o domácich lampách, určených pre osvetlenie v dome alebo byte, preto sa predpokladá, že budú pripojené k bežnej elektrickej sieti AC 220 V. A to zase znamená, že dodávaný výkon musí byť „spracovaný“ určitým spôsobom, tj rektifikovaný, znížený, stabilizovaný prúd. Tieto funkcie sa vykonávajú pomocou špeciálneho zariadenia, ktoré sa nazýva buď napájací zdroj alebo ovládač.

Dokonca aj pri plnej podobnosti veľkosti a usporiadania lámp, môžu meniť parametre dodávaného výkonu

Mimochodom, LED lampy používané v každodennom živote môžu byť štrukturálne odlišné podľa toho, čo znamenie. Niektoré zdroje LED vyžadujú pripojenie k externému ovládaču. Táto jednotka môže byť buď zviazaná alebo zakúpená samostatne, ale parametre svietidla budú nevyhnutne znamenať, že pracuje pri konštantnom napätí 12 (alebo iných) voltov. Pravdepodobne ani netreba hovoriť, že pri pripojení k bežnej sieti lampa okamžite zlyhá.

Ostatné svietidlá sú určené na zaskrutkovanie do najbežnejších svietidiel pripojených na striedavé napätie 220 voltov. To však neznamená, že nevyžadujú súčasnú konverziu. Vnútri puzdra je umiestnený len kompaktný ovládač.

Je to práve tento vodič, ktorý veľmi často spočíva v vyhorení LED svietidiel. Najmä tie, ktoré nie sú pripojené k externej jednotke, ale majú obvod zabudovaný v puzdre.

Nebudeme sa hlbšie zaoberať problematikou elektrotechniky a elektroniky. Pokúsme sa však aj vizuálne porovnať vstavaný ovládač vo vysoko kvalitnej (a teda aj pomerne drahej) LED lampe známej značky av lacnom svetelnom zdroji od tých, ktorí k nám prichádzajú z východných hraníc.

Takto vyzerá kvalitný vodič, zabudovaný do LED svetelnej banky.

Pri vysokokvalitných výrobkoch sa používajú pulzné napájacie zdroje, ktoré nielen znižujú napätie na nominálnu hodnotu, ale vyrovnávajú ho, ale tiež neustále stabilizujú záťažový prúd. To znamená, že za žiadnych okolností neprechádza LED diódou neprijateľné napätie ani prúd nebezpečný pre integritu polovodičového prvku.

Ako vidíte aj vizuálne, vodič obsahuje okrem bežných elektronických prvkov aj niekoľko integrovaných obvodov. A priori takéto zariadenie nemôže stáť príliš lacno.

A teraz, pre porovnanie, takzvaný „vodič“ lacnej LED lampy, na ktorej balení, samozrejme, ukazuje „báječné“ indikátory jej životnosti. Nemusíte byť elektronický inžinier, aby ste cítili rozdiel.

Takže pred čitateľom je to "zázrak elektroniky":

A to je takzvaný "vodič" lacnej LED lampy, od tých, ktoré sú široko ponúkané v niektorých orientálnych online obchodoch.

Čo vidíme na tejto tabuli? Len obyčajný diódový mostík. Žiadny transformátor nie je k dispozícii - pokles napätia na hodnotu blízku menovitej hodnote poskytuje iba výkonný odpor. A obmedzenie prúdového zaťaženia sú na výstupe ďalšie dva odpory s menovitou hodnotou, ktorá je zvolená tak, aby pri kontrole na stojane v čase nákupu lampa potešila potenciálneho majiteľa s jasným svetlom.

Zadná strana "vodiča" - tu je takmer úplne prázdna.

Zložitosť obvodu sa nelíši a na opačnej strane dosky tohto „ovládača“ je len jeden elektrolytický kondenzátor, ktorý trochu vyhladzuje „neohrabaný“ prúdový náprava.

Stručne povedané, namiesto kvalitnej stabilizácie impulzného prúdu bol použitý primitívny predradníkový okruh. Ako s ním bude táto LED lampa fungovať? Áno, je to veľmi jednoduché - hodnota prúdovej sily bude v priamom pomere k možným aj malým poklesom napätia. Svetlo žiarovky bude tiež nerovnomerné a opakuje všetky skoky. Toto je prinajmenšom - nie je užitočné pre polovodičové prvky. A s veľkým skokom, LED diódy jednoducho vyhoria.

Je jasné, že nikto, ani malá záruka za takéto výrobky. Nie je však pochýb o tom, že všetky takéto svietidlá sú balené v krásnych krabiciach s množstvom nápisov, ktoré vychvaľujú ich vynikajúce vlastnosti a úžasnú životnosť.

Mimochodom, je tu iná choroba vodiča. To sa týka skôr zdanlivo celkom pevných obvodov, kde je skutočne zabezpečená stabilizácia napätia a prúdu. Ale tu len pre montáž týchto systémov sa používajú najlacnejšie prvky. To platí najmä pre elektrolytické kondenzátory - v podmienkach zvýšenej teploty rýchlo vysychajú alebo napučiavajú, strácajú kapacitu. Čo spôsobuje nesprávnu činnosť celého vodiča a prirodzene aj fúkané alebo blikajúce LED svetlo.

Nedostatočný chladič

Tí, ktorí veria, že LED lampy prakticky nezohrievajú, sú absolútne nesprávne. Áno, samozrejme, nie je potrebné porovnávať teploty obsiahnuté v žiarovkách alebo halogénových žiarovkách. Ale v LED zdrojoch sa veľmi významná časť vynaloženej energie premení na banálne vykurovanie. Aby LED diódy fungovali správne, potrebujú odvádzanie tepla. Aj páska sa odporúča inštalovať do špeciálnych hliníkových profilov. Čo povedať o prvkoch uzavretých v utesnenom objeme banky.

Vnútri LED žiarovky by mal byť umiestnený radiátor, ktorý zabezpečuje konštantné chladenie LED diód tak, aby boli prijateľné pre ich vysokú kvalitu a bezpečnú prevádzku teplôt. V niektorých modeloch je to veľmi nápadné, dokonca aj externe.

LED svietidlo s rebrovaným chladičom von

V žiarovkách, ktoré nemajú príliš veľkú spotrebu energie, je radiátor v banke často úplne skrytý. Vizuálne skontrolujte jeho dostupnosť a kvalitu - nefunguje. Mimochodom, toto je využívané bezohľadnými výrobcami nekvalitných remesiel.

Šetrí na hliníku, vďaka čomu sú radiátory tak "roztrhnuté", že jednoducho nedokážu kvalitne odstrániť teplo z LED. Výsledkom je veľmi rýchle opotrebenie týchto prvkov s následným vyhorením.

Zaujímavé je, že jedným z kritérií hodnotenia a porovnávania LED svietidiel, keď sú zakúpené od mnohých elektrikárov, je ich „váženie“ v ruke. Príliš ľahký produkt priamo hovorí, že keď bol vyrobený, hliník bol jasne škodený. A je lepšie získať model, ktorý výrazne preťahuje svoju masivitu. Všeobecne platí, že nič iné ako radiátor nemôže poskytnúť takúto výhodu v hmote.

Prítomnosť chladiča však neznamená vždy kvalitný chladič. Naši východní priatelia milujú zachrániť veľké i malé. Konkrétne, porucha tepelnej pasty, ktorá poskytuje maximálny prenos tepla z dosky s LED diódami do chladiča, možno považovať za pomerne bežný prípad.

Aký druh normálneho prenosu tepla môžeme hovoriť o tejto kvalite?

Aby sa teplo úplne odoberalo, musí sa aplikovať tenká, ale dokonale rovnomerná vrstva tepelnej pasty. A pozrite sa na vyššie uvedenú ilustráciu - dva bloopers, úplne nezosúladené a nie rozložené po povrchu. To znamená, že kontaktná oblasť je celkom bezvýznamná. Okrem toho, v znázornenom príklade bez akejkoľvek pasty by to bolo pravdepodobne ešte lepšie - aspoň kovové povrchy dosky a chladiča by boli umiestnené bližšie k sebe, než aby boli oddelené pomerne silnou vzduchovou medzerou, ktorá by prechádzala v miestach, kde sa pasta neaplikuje. ,

Je zrejmé, že nie je potrebné očakávať prehriatie LED diód a ich zlyhanie v takýchto svetelných zdrojoch. Takže toto je ďalšia bežná príčina ich hroziaceho vyhorenia.

Nízka kvalita kabeláže

Hore už bola zobrazená vzorka "vodič". Aj keď odložíme svoju úbohosť z hľadiska elektrických nedokonalostí, zostáva ešte jedna. Pozrite sa bližšie na kvalitu spájkovacích prvkov ...

Na doplnenie skúseností - ďalší obrázok znázorňujúci úroveň rádiovej inštalácie pri výrobe LED svietidiel.

Zdá sa, že toto všetko sa robilo v polotmavom suteréne a doslova na kolenách. A mimochodom - možno je to tak ...

Samozrejme, že očakávame dlhodobú bezchybnú prácu z takýchto svetelných zdrojov je úplne naivná. V takýchto systémoch nie je možné vylúčiť spájkovanie za studena, iskry, skraty medzi dráhami dosky a inými problémami. Je jasné, že toto všetko sa stáva príčinou veľmi rýchlej poruchy LED lampy.

*  *  *  *  *  *  *

Ak zhrnieme túto časť publikácie, môžete dospieť k jednoznačnému logickému záveru.

Ak vlastníci bytu alebo domu naozaj chcú prejsť na úsporné LED osvetlenie a zároveň utratiť peniaze z dobrého dôvodu, potom by mali mať prednosť pred produktmi overených výrobcov, spomedzi tých, ktorých povesť nie je spochybnená.

Medzi ne patria pôvodné produkty zahraničných spoločností "Wolta", "Osram", "Nichia", "Phillips", "FKK", "Bioledex".

Nie vždy prirovnávajte termíny "Made in China" a "low quality". Príkladom toho sú výrobky čínskych spoločností "Camelion", "Selecta", "Estares". LED svietidlá týchto značiek môžu byť považované za dobrú konkurenciu západných produktov.

Produkty spoločnej rusko-čínskej spoločnosti "Ecola" a "Newera" lákajú nielen cenou, ale aj dobrou kvalitou. Заслужили признание у потребителей лампы и отечественных производителей - пользуется высоким спросом светодиодные лампы "Gauss", "Оптоган", "Светлана-Оптоэлектроника", "ASD", "Navigator", "Lisma", "X-Flash" и другие.

Одним словом, выбор достаточно широкий, причем с переходом в разные ценовые диапазоны. Не видится абсолютно никакой необходимости отдавать свои деньги за полный "nаmеless", от которого вообще не знаешь, чего можно ожидать.

С первым словом все понятно. Ale druhá vec je, že je to falošné, divoké vlámanie ruských kupcov, alebo je to len jazykové nedorozumenie? V každom prípade by som bol opatrný, aby som nekupoval takúto lampu.

Môžu existovať námietky - hovoria, že som kúpil LED lampu neznámej značky všeobecne, lacno, a verne slúžil viac ako rok. A nikto netvrdí - aj to môže byť. Takže ste len veľmi šťastní. Ale nie skutočnosť, že presne tá istá žiarovka tej istej spoločnosti ukáže rovnakú životnosť. Môžeme povedať, že tu je niečo podobné lotérii. Ale ak dúfate, že v prípade, je stále rozumnejšie dať prednosť kvalitné výrobky. Prirodzene, nákup originálu, a to len v špeciálnom obchode. Takže záruka na zakúpené LED svietidlo.

Video: Čo niekedy kupujeme pod zámienkou kvalitných LED svietidiel

A ak sa takáto situácia vyvíja - bez ohľadu na to, aká vysoká kvalita je lampa nainštalovaná, tvrdohlavo nechce pracovať dlhšie ako pár mesiacov. Nahradený novým - ten istý obrázok.

Zdá sa, že kvalita lampy s tým nemá nič spoločné. A dôvodom je pozrieť sa do inej oblasti. Uvádzame možné položky.

Nízka kvalita domácej elektroinštalácie

Takéto následky môžu viesť k nekvalitnej domácej elektroinštalácii. Už bolo spomenuté viac ako raz, že LED diódy ako prúd a napätie. V takých podmienkach budú demonštrovať všetky svoje výhody, vrátane trvanlivosti v prevádzke. Ale ak je elektroinštalácia opotrebovaná a nekvalitné, ohrievacie káble nie sú v inštalačných boxoch neobvyklé, potom je ťažké dosiahnuť požadovanú stabilitu napájania. Sú možné iskry, ktoré sú veľmi škodlivé pre polovodičové zariadenia, vrátane samotných ovládačov svetiel a diód LED.

Ak sa taká ošklivosť deje vo vašom dome alebo byte v inštalačných boxoch, nie je prekvapujúce, že lampy rýchlo vyhoria - to bude pokračovať v budúcnosti.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať kvalite spojov tým majiteľom, ktorí majú stále staré hliníkové vedenia v prevádzke. Veľmi často sa v takých "farmách" vyskytujú spojenia skrútenim medených a hliníkových drôtov, čo je prísne zakázané. V ideálnom prípade sa musíte úplne zbaviť hliníka. Ale ak to nie je, z jedného dôvodu alebo iného, ​​zahrnuté v bezprostredných plánoch majiteľov domov, potom aspoň by mali dať úplnú objednávku všetkých spojení. Krútenie najjednoduchší spôsob, ako nahradiť pohodlné inštaláciu terminálov Wago. Niektorí z nich sú nadaní, hovoria, že nie sú schopní vyrovnať sa s vysokými nákladmi. Ale pre osvetlenie, najmä s LED lampami - je ťažké prísť s niečím lepším z hľadiska pohodlia a spoľahlivosti.

Toto je úplne iná vec ...

Je potrebné vykonať audit a zmeniť - niekedy v ňom spočíva príčina slabého kontaktu. Svorky s pripojenými vodičmi musia byť bezpečne utiahnuté, mechanizmus - aby fungoval správne. Je absolútne neprijateľné ponechať spínač v prevádzke, ak sú v ňom známky iskier, alebo ak je mechanizmus uvoľnený.

Čo by malo byť správne domáce elektroinštalácie?

Vytvorenie správneho, v súlade so všetkými kánonmi, elektrickými zariadeniami v dome alebo byte je celá "veda", plná nuansy a vyžadujúca najodpovednejší prístup. Ako si vyrobiť vysoko kvalitné elektroinštalácie urobiť sami - Prečítajte si v hoteli veľmi podrobnú publikáciu nášho portálu.

Vady osvetľovacích zariadení

Tu je všetko trochu jednoduchšie, pretože defekty sú lokalizované v rámci hraníc jedného zariadenia. Takými chybami môžu byť napríklad tie isté pramene vodičov, ktoré môžu spôsobiť iskrenie.

Ale stále častejšie sa musíte vysporiadať s kazetami a nezáleží na tom, na akom základe svietidla.

Spálené alebo stratené kontakty patrónov môžu spôsobiť "krátke storočie" LED lampu

Hlavné „problémy“ sú nasledovné:

  • Kontakty nábojnice raz zapálili vo svojej dobe, zakryté kvetom sadzí, alebo dokonca majú zjavné znaky pre pošmyknutie elektrického oblúka. Odstraňuje sa napríklad čistením brúsnym papierom jemným brúsnym papierom.
  • Kovové dosky kontaktov nábojnice nakoniec strácajú svoje pružné vlastnosti. To znamená, že upnutie okvetných lístkov k kontaktným podložkám alebo povrchom základne lampy sa zoslabuje. Ako výsledok, všetky rovnaké iskry, to znamená, skoky napätia a napájacieho prúdu, prehriatie základnej časti, a potom - "náhlej smrti" samotného zdroja svetla.

Preto by ste mali skontrolovať kontakty av prípade potreby ich jemne ohnúť tenkým skrutkovačom. Ak je však náboj veľmi starý, v týchto kontaktných okvetných lístkoch sa hromadí „únava“ - niekedy sa len zlomia a niekedy ich lisovanie nedáva pozitívne výsledky. To znamená, že pri skrutkovaní lampy sa dajú ľahko ohnúť nadol, bez toho, aby poskytovali spoľahlivý kontakt.

Niektoré kazety týmto spôsobom nie je možné fixovať vôbec. Takže - len náhrada za novú. Úlohou nie je superkomplex a priemerný majiteľ bytu sa s tým vyrovná.

  • Nakoniec môže príčina ležať v zle utiahnutých alebo spálených upínacích termináloch. Problém koncových pripojení je vo všeobecnosti všeobecný pre všetky elektrické zariadenia a objímky nie sú výnimkou.

Celkom, ak začnete skrutkovať kazetu, potom bude jednoduchšie ju jednoducho vymeniť za novú. Ak je lacný, bude slúžiť dlhú dobu, problém bude vyriešený kardinálne naraz.

Nestabilita napätia

Táto "choroba" dosť často trpí prímestskou sieťou. V mestách môže dôjsť k veľmi významným poklesom napätia, napríklad počas špičkovej spotreby elektrickej energie.

Ak chcete byť úprimný, vysoko kvalitné LED lampy s naozaj dobrý vodič, ako sú tieto poklesy napätia a nie je obzvlášť desivé. Na mnohých z nich je vopred špecifikovaný dostatočne široký rozsah prevádzkového napätia, napríklad od 170 do 230 voltov. Ale pre tých lacných, s napodobňovaním „vodiča“ a súčasného stabilizátora, môžu byť skoky v sieti dosť fatálne. Žiarovky alebo žiarivky však trpia ešte viac.

Ak sa v dedine zaznamenajú poklesy napätia veľmi často a majú veľkú amplitúdu, potom nielen lampy - vo všeobecnosti nebudete mať dostatok zariadení. Existuje iba jeden spôsob, ako získať vysoko kvalitný regulátor napätia.

Čo je stabilizátor napätia na farme a ako si ho vybrať?

Niekedy sa situácia vyvíja takým spôsobom, že nedostatok stabilizátora ohrozuje integritu a výkon neustále potrebovaných domácich spotrebičov. Takže musíte kúpiť, a ako si vybrať správny regulátor napätia pre domácnosť - čítať v samostatnej publikácii portálu.

Iné možné príčiny spojené s prevádzkou lampy

Stojí za to venovať pozornosť niekoľkým bodom.

  • LED svetlá nie sú vždy "priateľské" s prepínačmi vybavenými signalizáciou. Veľmi slabý prúd, ktorý prúdi cez LED alebo výbojku v prepínači a ktorý nemá prakticky žiadny vplyv na žiarovky alebo žiarivky, môže spôsobiť celkom zreteľnú žiaru LED zariadenia vo vypnutej polohe.

Spínače so zabudovaným kontrolným svetlom nie sú vždy relevantné pre inštaláciu s LED lampami.

Sotva je možné vážne veriť, že táto okolnosť môže nejako vážne ovplyvniť životnosť vysoko kvalitného LED svietidla. Ale napriek tomu je jeho zdroj stále zbytočný, dokonca aj vo vypnutej polohe. Okrem toho, osvetlené lampy v noci môžu spôsobiť podráždenie vlastníkov. Záleží len na nich, aby sa s tým vyrovnali, umiestnili konvenčné prepínače, uhryzli indikátor z už stojaceho spínača, alebo prišli s inými spôsobmi, ako sa zbaviť tohto javu.

  • V niektorých izbách majitelia domov alebo apartmánov organizujú osvetlenie s možnosťou plynulého nastavenia svetelného toku vyžarovaného lampami. Na tento účel vložte špeciálny typ spínača vybaveného stmievačom.

Takže - nie všetky LED lampy sú schopné pracovať správne v takejto schéme. Prirodzene, toto môže byť aj príčinou pomerne rýchleho zlyhania.

Nie všetky LED lampy sú schopné pracovať v okruhu s plynulo nastaviteľným svetelným tokom od nuly po nominálnu hodnotu. Táto funkcia by mala byť špecificky uvedená na obale výrobku.

Čo robiť, ak nechcete odmietnuť takúto organizáciu pokrytia? Áno, nič zložité - práve pri nákupe LED svietidiel by sa mala venovať pozornosť tejto príležitosti. Skutočnosť, že lampa podporuje režim stmievania, by mala byť špecifikovaná na jeho obale, nápise alebo jasnej ikonke.

  • Pre vysokokvalitné LED lampy spravidla neexistuje žiadny limit počtu cyklov zapnutia / vypnutia. Ak je však lampa umiestnená na takom mieste, že ju musíte otočiť desať až dvadsaťkrát za hodinu, určite to nebude pre ňu dobré.

Je možné, že pre takéto priestory je zmysluplnejšie organizovať trvalé núdzové osvetlenie vôbec, ktoré je dlhodobo uhasené len v prípade úplnej zbytočnosti. Vzhľadom na to, že spotreba energie LED svietidla je extrémne malá, tento prístup môže byť lacnejší ako pravidelná výmena žiaroviek za nové.

*  *  *  *  *  *  *

Publikácia skúmala hlavné príčiny častého vyhorenia LED svietidiel v dome alebo byte. Autor dúfa, že informácie budú užitočné, problém bude nájdený a opravený.

Ako vidíte, prevládajúce príčiny sú stále tie, ktoré súvisia s nekvalitnými LED lampami. Preto riešenie problému najčastejšie spočíva v získaní originálnych kvalitných výrobkov známych značiek. Skutočnosť, že náklady sú o niečo vyššie, by sa mala vyplatiť dlhou a hospodárnou prácou. A prax opakovane ukázala platnosť starého, ale nestrateného významu populárneho príslovia - "biedny zaplatí dvakrát."

Pozrite si video: Audi Q8 50TDI test - Maroš ČABÁK (Február 2020).

Загрузка...