Pece a vykurovacie systémy

Mriežka do pece

Drevené kachle - jeden z tých starých vynálezov ľudstva, ktorý je široko používaný dodnes. Konštrukcia týchto štruktúr sa samozrejme časom zmenila, zlepšila sa s cieľom zlepšiť efektívnosť práce, rozšíriť funkčnosť. Prítomnosť niektorých oddelení a častí však zostala nezmenená - jedná sa o spaľovaciu komoru, komín, ventily a samozrejme rošt pre pec.

Mriežka do pece

Rošt je v podstate separátor medzi spaľovacou komorou a popolovou panvou. Okrem toho je v dôsledku svojej mriežkovej konfigurácie dodávaný vzduch, bez ktorého nie je možný žiadny proces spaľovania tuhých palív. Je zrejmé, že rošt je neustále vystavený extrémnym tepelným zaťaženiam, a teda aj vnútorným napätiam, ktoré kladú špeciálne požiadavky na jeho konštrukciu a výrobu materiálu.

Preto sa najčastejšie aj v samovýrobných peciach používajú rošty vyrábané z výroby - osvedčené modely, na ktoré sa možno spoľahnúť na trvanlivosť. Veľkosť, konfigurácia a cena roštu závisí od konštrukcie pece, parametrov spaľovacej komory, ako aj od typu použitého pevného paliva.

Rošt je konštrukčný prvok pece, najčastejšie vyrobený z vysoko kvalitnej liatiny, ktorá môže odolať vysokým teplotám bez toho, aby bola ohrozená jej integrita. Je inštalovaný na dne spaľovacej komory a slúži ako podklad pre ukladanie tuhého paliva. V klasickom usporiadaní pecí cez rošt v palivovej záťaži vstupuje prúd vzduchu, ktorý poskytuje spaľovanie. Popol, ktorý sa počas procesu spaľovania premieňa na palivo, sa cez mriežku naleje do popolovej panvy, čím sa uvoľní spaľovacia komora na ukladanie palivového dreva alebo uhlia. Ako sa čistí popol.

Princíp cirkulácie prúdu vzduchu cez popolník (ashpit) a spaľovaciu komoru.

Účinnosť vykurovacieho zariadenia alebo konštrukcie závisí v mnohých ohľadoch od konštrukcie roštu. Jeho otvory alebo otvory (v závislosti na vlastnostiach modelu) musia voľne umožňovať prúdenie vzduchu regulované ventilátorom ventilátora (dvierkami). Niekedy sa špeciálna štruktúra samotnej mriežky stáva "regulátorom" fúkania vzduchu.

Dôležitým bodom je správna inštalácia roštu v jeho sedle, ktorý je na tento účel vybavený v dolnej časti spaľovacej komory.

Rošty sú vyrobené nielen z liatiny, ale aj z ocele. Ale v domácich vykurovacích zariadeniach alebo spotrebičoch majitelia takmer vždy uprednostňujú liatinu.

Rošty sú rozdelené do niekoľkých odrôd podľa rôznych kritérií.

 • Môžu byť rozdelené na monolitické a sadzobné.

- Monolitické modely mriežok sú bežnejšie, je oveľa jednoduchšie ich namontovať - ​​okamžite zapadnú do hniezda požadovaných rozmerov, ktoré sú pre ne pripravené. Široká škála tvarov a veľkostí mriežok na predaj najčastejšie umožňuje s touto možnosťou.

Varianty monolitického a kombinovaného roštu.

- Prefabrikované rošty sú zostavené do jednej konštrukcie priamo na sedadle. Môžu to byť moduly s dvoma až tromi prepojkami.

Tímový rošt je vhodný v prípadoch, keď má dno spaľovacej komory zložitý geometrický tvar, to znamená, že by mal byť užší na jednom mieste a širší v druhom.

To môže zahŕňať aj tzvrošt - je to tiež verzia s nastaviteľným typom, ktorá sa skladá zo samostatných priečok. Prvky mriežky lúča by mali voľne prechádzať a byť odstránené zo spaľovacej komory cez otvorené dvere. Vlastne, ak sa pozriete, je to taký samostatný lúč, ktorý sa nazýva rošt.

Z týchto jednotlivých častí (roštov) je vytvorený kombinovaný nosník.

V praxi môže byť v prípade potreby monolitický rošt kombinovaný s prvkami na sadenie, v prípade rovnakého neštandardného tvaru spaľovacej komory.

 • Mriežka dosky Má plochý tvar (častejšie je obdĺžnikový, aj keď sú tiež kruhové rošty). Táto verzia produktov je vhodná pre väčšinu spotrebičov na tuhé palivá - kachle, kotly, krby. Doska rošt je zvolená v súlade s konštrukciou pece, ktorá udáva parametre sedadla.

Rošt "Riva Grate"

 • Rošt typu koša, Tento typ grilu bol široko používaný predtým v otvorených krboch. Je výhodné, že položené drevo nie je na povrchu roštu, ale ako bolo vo vnútri, bez rizika vypadnutia cez otvorenú krbovú vložku. Zároveň je však plne zachovaný prístup k palivu.

V súčasnosti nie sú v kozuboch tak často používané rošty, pretože mnohí majitelia domov uprednostňujú väčšinou uzavreté spaľovacie komory s panoramatickými sklenenými dverami. Takéto rošty sú však komerčne dostupné. Okrem toho kováči ochotne prijímajú objednávky na svoju výrobu na jednotlivých projektoch. A potom sa kôšový rošt stáva aj ozdobným detailom krbu.

Kôšový rošt pre krb, vyrobený majstrom podľa individuálnej objednávky

 • Pohyblivý rošt zvyčajne určené pre pece s dlhým horením. Konštrukcia sa môže skladať z rámu a mriežky na ňom namontovanej na osi. Ďalšia možnosť - mriežky s horizontálnym pohybom. Zmena polohy roštu napomáha jeho samočisteniu - prispieva k uvoľňovaniu usadenín trosky alebo popola a ich odstraňovaniu do komory popolníka. V niektorých prípadoch pohyblivé rošty tiež menia geometriu kanálov pre privádzaný vzduch, ktorý sa používa na riadenie prevádzkových režimov pece.

Jeden z návrhov mobilného roštu.

Existujú modely s otočením sekcií o 180 stupňov. Táto konštrukcia však musí byť začlenená do konštrukcie pece, pretože na takéto premiestnenie mriežky je potrebné vybaviť v tehlovej stene špeciálne vybrania. Preto tieto modely majú obmedzenia v používaní a sú pomerne drahé.

 • Osobitne stojí za to zdôrazniť chladený roštktorý sa zvyčajne montuje do kotlov alebo kachlí s okruhom na ohrev vody. V inom sa nazývajú "KROK" - "roštom chladený dizajn". Táto verzia výrobkov je vyrobená z monolitických tepelne odolných rúr, v ktorých cirkuluje chladivo a chladí ich povrchy. Tým sa udržiava teplota v ohnisku, aby sa zaistila bezpečnosť jednotky, a vykurovací systém dostáva dodatočný tepelný potenciál.

Schéma roštového typu KROK.

Výroba takýchto roštových konštrukcií najčastejšie využíva obdĺžnikové alebo štvorcové rúrky v priereze, usporiadané rovnobežne, v prírastkoch 15 x 20 mm. V prstencovom priestore, vo vzdialenosti 20 x 30 mm voči sebe navzájom, zvárané časti oceľových tyčí, ktoré sú kompenzátormi tuhosti mriežky. Na jednej strane sú roštové rúrky spojené so zberačom, ktorý dodáva chladené chladivo z vratného potrubia vykurovacieho okruhu a od druhého do výstupu, cez ktorý voda ďalej vstupuje do hlavného výmenníka tepla kotla.

Voľba roštu je určená niekoľkými faktormi, medzi ktoré patria:

 • Typ vykurovacieho zariadenia (zariadenia).
 • Druh použitého paliva - od tohto bodu bude závisieť od modelu roštu. Ak máte v pláne vykurovať pece s uhlím, potom by ste mali získať masívnejšie mriežky, ktoré vydržia značné mechanické zaťaženie a extrémne vysoké teploty. Pre drevené krby a kachle sú vhodné ľahšie výrobky.
 • Rošt musí byť dimenzovaný tak, aby sa zmestil do sedla v spaľovacej komore. Presnejšie povedané, rozmery výrobkov sú zvyčajne okamžite zapracované do konštrukcie pece na základe rozmerov týchto produktov ponúkaných na predaj.
 • Vzdialenosť medzi rovnobežnými tyčami roštu na kachle na drevo by mala byť celkovo najmenej 40% plochy roštu. Tento faktor pomôže vyhnúť sa ťažkostiam pri čistení výrobku z popola. Okrem toho, menej odporúčané medzery vytvoria prekážky pre voľný obeh vzduchu. To zase povedie k zníženiu produktivity ohrievača, ako aj k zníženiu úrovne bezpečnosti jeho prevádzky. Nedostatok výmeny vzduchu spôsobuje ťažkosti pri plnom spaľovaní paliva a pri normálnej trakcii. A oneskorenie produktov spaľovania je neprijateľné, pretože má veľmi vážne následky.

V prípade, že otvory roštu sú väčšie, ako je potrebné, potom do popolníka padnú nielen popol, ale aj ešte nespálené čiastočky paliva. Dôsledkom je úplne zbytočné plytvanie palivom, pretože nespálené častice palivového dreva alebo uhlia, ktoré spadli do ashpitu, nedávajú očakávaný prenos tepla. Áno, as bezpečnosťou v tomto prípade nie je všetko príliš dobré.

Na predaj sú rôzne možnosti roštov pre inštaláciu do kachlí, krbov a kotlov. Ako je uvedené vyššie, tieto výrobky sú vyrobené zo železa alebo ocele.

Najlepší materiál je vždy považovaný za liatinu. Najlepší stupeň liatiny na výrobu tepelne odolných kovaní je MF-15 (20). Označenie na tomto mieste je často pripojené priamo k produktu.

Mriežky z ocele sú lacnejšie a vážia menej ako analógy z liatiny. Ich životnosť je však oveľa kratšia, pretože sa začínajú deformovať vplyvom vysokých teplôt, čím sa stávajú nepoužiteľnými. A ak sa akvizícia plánuje s očakávaním dlhodobého denného používania pece, potom oceľová mriežka by sa vôbec nemala brať do úvahy vôbec. Sú vhodné na dekoratívne ohnisko, čas od času roztavené, alebo na sporák, ktorý sa používa zriedka. Napríklad to môže byť vonkajší gril komplex - môžete ušetriť na nákladoch na výrobok, a po dobu dlhšieho prestojov, je ľahké odstrániť mriežku a dať ju do miestnosti.

Produkcia roštov sa zaoberá mnohými zlievárňami. Ale nemyslím. Aké formy a veľkosti výrobkov, ako sa hovorí, "sú prevzaté zo stropu." Aj v tejto oblasti má svoju vlastnú normalizáciu.

Napríklad, výrobky Litcom CJSC - Rubtsovsk zlievarenský komplex LDV sú veľmi žiadané. Všetky mriežky sú vyrábané v súlade s normou STO 3-2011 a vyvinuli prísne technické podmienky. Nižšie uvedená tabuľka uvádza rošty rôznych tvarov a lineárnych parametrov, ako aj ich náklady na rok 2018.

Dohovory sú celkom pochopiteľné.

"RU" - rošt na uhlie, t

"RD" - rošt na palivové drevo.

Výrobky s takýmito indexmi sú určené pre kachle, kotly a krby pre domáce použitie s maximálnym tepelným výkonom do 8 kW.

Ak je pre výkonnejší sporák alebo kotol potrebný gril, zakúpite model s pridaným indexom písmen. "P" - označuje účel výrobku pre priemyselné pece alebo kotly s tepelným výkonom 8 až 100 kW.

ilustrácieNázov produktuLineárne rozmery, mmHmotnosť, kgPribližná cena, trenie. (2018)
Priemyselný rošt RU-P-10350×1004.5520
Liatinový rošt RU-1.250×250×204.05520
Rošt RU-2 pre domácnosť.300×2004.6500
Rošt RD-8 pre domácnosť.245×2204.1450
Rošt RD-4 pre domácnosť.250×250×254.9565
Komínový rošt RD-7.290×1351.66290
Rošt RU-5 pre domácnosť.300×2503.6430
Grate mriežka RD-9 katalyzátor.300×2004.2555
Rošt RD-6 pre domácnosť.380×2506.4695
Rošt RD-5 pre domácnosť.300×2505.65695
Priemyselný rošt RU-P-2.520×20014.11925
Priemyselný rošt RU-P-1.410×2009.961430
Priemyselný rošt RU-P-5.910×25033.33990
Priemyselný rošt RU-P-11.1550×23020.822395
Priemyselný rošt RU-P-11.3800×23030.553490
Priemyselný rošt RU-P-11618×23023.42685

Samozrejme, sortiment jedného výrobcu uvedený v tabuľke neobmedzuje ponuku špecializovaných predajní. Ak sa rozhodnete pre výber tohto prvku pečeného príslušenstva, ak nie je jasná hodnota skratky v názve modelu, môžete sa poradiť s predávajúcim alebo s odborníkom v tejto oblasti. Ale získať rošt nejasného pôvodu nestojí za to, pretože môže zlyhať v najviac zbytočnom okamihu. A falzifikáty sa navyše zistili, že dokonca z nich urobili nejaké nejasné zloženie zliatin, ale vydali sa na vysoko kvalitnú sivú liatinu.

Je dôležité si uvedomiť, že ak deklarovaný výrobný materiál je liatina, potom nemôže byť štandardne príliš jednoduchý a atraktívne lacný.

Rošt sa zvyčajne montuje počas výstavby pece. Niekedy je však potrebné vymeniť ho v už prevádzkovanom vykurovacom zariadení alebo konštrukcii. V takom prípade je nevyhnutné pochopiť, z akých dôvodov došlo k poškodeniu tohto uzla alebo jeho strate zo sedadla.

Príklad inštalácie roštu v spaľovacej komore vybudovanej tehlovej pece

Pri stavbe tehlovej pece musí sedadlo presahovať rozmery mriežky o 5 mm na každej strane obvodu - táto tepelná medzera bude vynikajúcou ochranou proti poškodeniu muriva a deformácii samotnej kovovej časti pri zahriatí na vysoké teploty. Ako viete, všetky materiály sa pri zahrievaní expandujú, ale lineárne koeficienty rozťažnosti tehly a kovu sa značne líšia, čo si vyžaduje povinnú kompenzačnú medzeru.

Zvyčajne sú tehly, ktoré rámujú hniezdo pre rošt, trochu ostré, približne ako je znázornené na obrázku vyššie. To uľahčuje inštaláciu a podľa potreby demontáž a výmenu mriežky zjednodušuje proces jej čistenia.

Tieto medzery medzi tehlou a roštom sú naplnené suchým pieskom alebo zmesou piesku a ílu. V žiadnom prípade však nie je použitý cementový roztok. Niekedy azbestový kábel je položený pozdĺž týchto slotov.

Rovina roštu by mala byť spravidla o jeden rad pod dverami pece, čo zabraňuje vypadnutiu horiacich uhlia pri otvorení pece. Prirodzene, toto pravidlo by sa malo dodržiavať v krboch s otvoreným ohniskom - dolný okraj ohniska by mal byť vyšší ako rošty.

Rošt musí byť tiež správne nasadený, bez toho, aby došlo k premiešaniu strán. Veľmi často sú prepojky mriežok v priereze trojuholníkového (lichobežníkového) tvaru. V tomto prípade by špicatá strana mala smerovať k panvici popola.

Na záver je potrebné stručne zhrnúť vyššie uvedené informácie:

 • Rozmery roštu často vyhovujú normám. Pri navrhovaní pecí sa zvyčajne od týchto stanovených rozmerov odpudzuje. Ale v prípade potreby je možné zostaviť mriežku zložitejšej alebo neštandardnej konfigurácie pomocou samostatných roštov alebo malých modulov.
 • Výrobný materiál sa vyberá v závislosti od vybraného paliva. Ale určite najlepší, osvedčený dlhodobý prevádzkový materiál pre kovové kovanie pece je liatina. Ale medzi liatinovými mrežami sú jednotky na drevo alebo uhlie.
 • Pri inštalácii roštu je dôležité, aby ste správne pripravili sedadlo.
 • Ľahko sa montuje monolitický rošt. Ale na druhej strane, typové nastavenia a verzie lúčov rozširujú možnosti, zvyčajne trvajú dlhšie a ich udržiavateľnosť je oveľa lepšia. Namiesto celej mriežky je jednoduchšie vymeniť jeden, napríklad prasknutý rošt.

Niektorí majitelia pecí sa však pokúšajú vyrábať rošty pre svoje spotrebiče. To je často motivované skutočnosťou, že skutočne vysoko kvalitná liatina je príliš drahá. A čo je teraz v predaji, podľa ich názoru, často nedrží vodu.

Áno, oceľový rošt nebude trvať príliš dlho. Ale pre majstra je jednoduchšie a lacnejšie vyrobiť si nový, než získať hotový model.

No a toto stanovisko má svoje právo na existenciu. Napríklad video o tejto téme:

Pozrite si video: Čarovná Mriežka (Január 2020).

Загрузка...