Pece a vykurovacie systémy

Fínske kachle na kúpeľ na drevo

Drvivá väčšina vlastníkov súkromných domov sa snaží na svojich stránkach vybaviť kvalitnú vaňu. Niekto preferuje tradičnú ruskú verziu, ale mnohí dávajú prednosť suchým saunám. Preto sa fínske kachle na drevené kúpele stávajú čoraz populárnejšími.

Fínske kachle na kúpeľ na drevo

Taký široký sortiment výrobkov od rôznych výrobcov je prezentovaný na modernom trhu, že nie je divu, že sa stratíte pri výbere správnej voľby. Fínske spoločnosti tiež prezentujú svoje výrobky. Tieto pece sa vždy vyznačujú vynikajúcim spracovaním, schopnosťou vytvoriť príjemnú, špecifickú mikroklímu sauny v parnom kúpeli. Vysoká cena je do určitej miery spôsobená skutočnosťou, že pri výrobe týchto zariadení sú široko používané vysoko kvalitné sláva s veľkým obsahom chrómu, čo robí pec odolnejšou voči teplu a veľmi trvanlivú.

Pece pre fínske kúpele - sauny sa líšia svojím dizajnom a princípom prevádzky od nástrojov určených na vytvorenie tradičnej atmosféry ruského kúpeľa. Ako viete, sauna je známa pre suchú paru a ruské mokré.

Jedným z najdôležitejších parametrov saunových pecí je rýchle zahriatie parnej miestnosti. Aby sa zabezpečilo, že parná miestnosť je rýchlo pripravená na príjem „hostí“ pece, sú niekedy vybavené konvektorom. Skladá sa z dvoch stien (teleso pece a puzdro umiestnené v krátkej vzdialenosti od neho), medzi ktorými je voľný priestor pre cirkuláciu prúdenia vzduchu.

Vzduch z "chladnej" vrstvy v blízkosti podlahy parnej miestnosti vstupuje do tohto priestoru, rýchlo sa zohrieva z horúcich stien a, ako keby potrubie smerovalo smerom nahor, až do stropu vysokou rýchlosťou. Takýto smerový pohyb stimuluje vytváranie hustých prúdov dobre vyhrievaného vzduchu počas celého obdobia pece kúpeľného domu. Parná miestnosť sa rýchlo zohrieva a vysoké teploty sa udržujú na požadovanej úrovni. V hornej časti skrine sú vytvorené otvory v štrbinách, ktoré usmerňujú ohriaty vzduch nielen smerom nahor, ale aj po stranách, čo urýchľuje celkové ohrievanie parnej miestnosti.

Schéma zariadenia pece pre fínsky kúpeľ, vybavené plášťom-konvektorom.

Nevýhoda takýchto pecí s kovovým puzdrom môže byť nazývaná skôr tvrdým tepelným žiarením vychádzajúcim zo stien.

Sporák pre fínsku saunu s ohrievačom, ktorý pokrýva všetky strany prístroja.

Na zmiernenie intenzívneho tepla z kovu, ktorý sa dá ľahko spáliť, boli vyvinuté modely, v ktorých namiesto puzdra bola okolo hlavného telesa inštalovaná kovová sieťka. Obsahuje kamennú záložku, ktorá uzatvára tvrdé teplo vychádzajúce z hlavného tela. Kamene, rozcvičujúce sa, dávajú do miestnosti mäkké telo.

Rúra obložená mastencom.

Ďalším variantom ochrany proti tvrdému teplu je opláštenie hlavného telesa prírodným kameňom, ktorý často používa mastencové obklady. Kamenné obklady stien tiež zmäkčujú žiarenie, berúc na seba väčšinu, hromadia sa a potom „jemne“ dávajú do priestoru parnej miestnosti.

Ak sa do sauny vyberie saunová pec, vybavená mriežkou alebo obloženou kamennými doskami, potom je potrebné vedieť, že miestnosť sa zahreje dlhšie a teplota kameňov sa nezvýši nad 250 stupňov. Táto hodnota bude dosť dostatočná pre saunu, ale nie dosť na to, aby sa získala ľahká transparentná para z ruského kúpeľa.

Na základe opisu dizajnu je zrejmé, že fínske kachle sú vhodné len pre sauny a nie sú vhodné na dosiahnutie tradičnej atmosféry ruského kúpeľa.

V ruskej parnej miestnosti by teplota, na rozdiel od fínskej sauny, nemala prekročiť 50 ÷ 70 stupňov, ale miestnosť by mala byť naplnená ľahkou a mokrou parou, preto je zariadenie kachlí pre ňu úplne iné.

Zariadený vonku s murovaným sporákom v ruskej kúpeľni.

Aby sa dosiahol požadovaný účinok, to znamená, že sa kamene silno zahrejú a nie je prehriata parná miestnosť, dnes existuje jednoduché riešenie - kovová skriňa pece je obložená tehlovou stenou. V tomto prípade je ohrievač umiestnený nad spaľovacou komorou. Voda alebo odvary sa pridávajú cez špeciálny lievik, ktorý je spojený s rúrkou, ktorá prechádza do uzavretého ohrievača.

S týmto dizajnom, pece kamene, zapustené do vnútorného ohrievača, vyhrievané na 500 ÷ 600 stupňov. Keď sa na ne dostane vlhkosť, rýchlo sa vyparí, para prechádza vrstvami kameňov, zaschne a vstúpi do miestnosti v najlepšej forme pre ruskú kúpeľ.

Rúra je vybavená uzavretým a otvoreným ohrievačom. Zariadenie môže byť použité ako pre sauny, tak aj pre ruské kúpele. V ruskej parnej miestnosti sú uzavreté kachle hlavnou funkčnou časťou kachlí.

Preto, ak potrebujete pec pre fínsky kúpeľ, vyberte ju, musíte najprv venovať pozornosť jej vnútornej štruktúre, a nie len vzhľad výrobku. Je potrebné vedieť, že prítomnosť otvoreného ohrievača veľkých rozmerov neznamená, že kachle sú určené na inštaláciu v ruskom kúpeli. Kamenka len zjemňuje tvrdé žiarenie z kovového puzdra. Okrem toho, kamene môžu byť použité na vytvorenie pár bylinných nálevov, ktoré sú vyliaty v malých porciách na otvorené kachle.

Mimochodom, ako je zrejmé z vyššie uvedenej ilustrácie, niektoré kachle úspešne zvládajú úlohu vytvoriť atmosféru ruského kúpeľa a sauny. V závislosti od zvoleného režimu je nutné len vydržať špecifiká ich prevádzky.

Fínske spoločnosti, ktoré zastupujú svoje výrobky na ruskom trhu, pracujú v tejto oblasti viac ako desať rokov. Preto kachle, ktoré ponúkajú, už prešli komplexným testom praktickej aplikácie a ukázali sa na pozitívnej strane.

Väčšina kachlí je určená na rýchle zahriatie saunového vzduchu, pretože je to atmosféra tradičná pre fínsku saunu. Avšak, v posledných rokoch, spoločnosť, s prihliadnutím na zvláštnosti ruského trhu a analyzovať dopyt, začal vyrábať nástroje schopné vytvoriť atmosféru ruskej kúpele, ak chceli.

Produkty fínskych výrobcov sa vyznačujú vysokou spoľahlivosťou a vynikajúcou kvalitou. Prakticky každý model má svoje vlastné charakteristiky, ktoré ho odlišujú od konkurenčných náprotivkov.

Ďalej bude predstavených niekoľko známych fínskych spoločností, ktoré zastupujú svoje výrobky na ruskom trhu a príklady modelov, ktoré vyrábajú. Tieto informácie pomôžu určiť výber najlepšej možnosti pre konkrétny prípad.

Spoločnosť "Kastor"

História spoločnosti "Kastor" siaha do roku 1951. Počas tejto značnej doby bol vyvinutý a uvedený do prevádzky veľký počet modelov pecí rôznych veľkostí s rôznymi prevádzkovými schopnosťami.

Teleso pecí tohto výrobcu je tradične vyrobené z tepelne odolnej ocele s hrúbkou 5 ÷ 8 mm. Účinnosť zariadení je 70 ÷ 75%, čo je výrazne vyššie ako u iných výrobcov.

Pece Kastor sú navyše vybavené filtračnými a ventilačnými systémami, mnohé modely majú dobre navrhnutý systém na ochranu pred popáleninami.

Ďalej bude predstavených niekoľko modelov rôznych prevedení.

"Kastor Saga 20"

Tento model je vybavený vonkajšou kovovou sieťovinou, ktorá je naplnená kamenným jazýčkom, ktorého celková hmotnosť je 150 kg. Kapacita pre kachle je vybavená takým spôsobom, že sa celé pole dostatočne rýchlo zohreje a dáva miestnosti najjemnejšie teplo.

Sauna kachle "Kastor Saga 20" s vonkajšou kamennou vložkou, kompletne pokrývajúce spotrebič

Tento efekt je dosiahnutý tým, že hmota kameňa je v tesnom kontakte s vonkajšími stenami spaľovacej komory, takže tvrdé žiarenie sa používa na jeho ohrev, a nie na sušenie vzduchu v parnej miestnosti. Sieťové steny nezachytávajú teplo a umožňujú, aby sa voľne šírili po celej miestnosti - táto skutočnosť vytvára atmosféru tradičnej fínskej sauny. Menovitý výkon je 20 kW.

"Kastor Saga 20" má elegantný vzhľad, takže môže byť zapísaný do sauny s inou oblasťou a rôznymi povrchmi. Okrem toho vývojári poskytli minimálnu bezpečnú vzdialenosť od zadnej strany kachlí k stene, čo tiež šetrí priestor v miestnosti. Dvere pece sú vybavené teplom odolným priehľadným sklom, ktoré umožňuje premýšľať o hre plameňa a riadiť proces spaľovania paliva.

Ceny pece pre kúpeľ "Kastor Saga 20"

Sága Kastora

Pre dlhodobú prevádzku zariadenia je horný panel komory pece vybavený oceľovou doskou hrúbky 8 mm, ktorá eliminuje jej rýchle horenie.

Kamene pre tento model kachlí sú zakúpené samostatne, pretože nie sú súčasťou súpravy.

Priemerná cena "Kastor Saga 20" pre rok 2018 je 64 tisíc rubľov.

"Kastor Ksis 20 JK"

Tento model kachlí sa dá využiť na vytvorenie parnej atmosféry ruského kúpeľa a sauny. Zariadenie je vyrobené v klasickom štýle saunových pecí, ktoré milovali ruskí užívatelia. Kachle majú elegantný dizajn a vysoké funkčné vlastnosti.

Pec pre ruskú kúpeľ a saunu "Kastor Ksis 20 JK".

Konštrukcia pece má tunel alebo vzdialený ohnisko, takže zariadenie nie je obsluhované z parnej miestnosti, ale z čakárne. Okrem pohodlia ohniska poskytuje dizajn nielen možnosť vychutnať si príjemnú atmosféru v parnom kúpeli, ale aj vybaviť oddychovú miestnosť v šatni. Je možné v ňom stráviť čas po kúpaní, posedieť si pri sklenených panoramatických dverách pri šálke čaju a zároveň sledovať hru plameňov.

Pec Kastor Ksis 20 JK má nominálny tepelný výkon 18 kW a je určená na vykurovanie s objemom pary 8 ÷ 20 m³. Teleso pece je vyrobené z vysokopevnej, ale ľahkej zliatiny hliníka a zinku a je natreté čiernou farbou odolnou voči teplu. Sporák, umiestnený nad pecou, ​​má hrúbku 8 mm, čo zvyšuje spoľahlivosť dizajnu a predlžuje jeho životnosť. Výška pece je 786 mm, čo umožňuje, aby plameň voľne horel, rýchlo sa zohrieval kovové steny, čo zase začne vydávať teplo do parnej miestnosti.

Kamene na záložky nie sú súčasťou súpravy rúry a musia byť zakúpené samostatne.

Náklady na "Kastor Ksis 20 JK" sa môže líšiť od 93 do 115 tisíc rubľov.

"Kastor Karhu 20 PK VO"

Tento model kachlí, navrhnutý na použitie v kúpeľoch a saunách, sa vyznačuje prítomnosťou nádrže na ohrev vody, čo je obzvlášť vhodné pre ruskú tradíciu umývania. Nádrž môže byť umiestnená na ľavej alebo pravej strane, čo zvyšuje pohodlie, keď je umiestnená v parnej miestnosti. Objem nádrže na vodu je 28 litrov.

Pec Kamenka s vodnou nádržou "Kastor Karhu 20 PK VO" pre sauny a ruské kúpele.

Kamenka je vyrobená z high-tech žiaruvzdornej ocele. Predný panel je vyrobený zo saténovej ocele, ktorá je odolná voči mechanickému namáhaniu - nárazu a poškriabaniu. Teleso pece je natreté farbou odolnou voči vysokým teplotám.

Menovitý výkon zariadenia je 21,6 kW. Pec sa vyrovná s rýchlym ohrevom s objemom pary do 20 m³. Kamenka je určená na jej naplnenie 45 kilogrammi kameňa.

Úhľadný vzhľad konštrukcie umožňuje, aby sa zmestil do akéhokoľvek interiéru parnej miestnosti, a nastaviteľné nohy pomôžu dokonale vystaviť kachle, dokonca aj na nerovnom povrchu podlahy.

Kamene na plnenie ohrievača sa nakupujú samostatne.

Priemerné náklady na zariadenie je asi 60 tisíc rubľov.

Spoločnosť "Harvia"

Fínska spoločnosť "Harvia" bola oficiálne založená v roku 1950 a za obdobie svojej práce sa stala jedným z popredných miest na trhu výroby multifunkčných a vysokokvalitných tepelno-technických zariadení.

Harvia sa špecializuje na sauny a kúpeľné pece. Jej výrobky sa predávajú v 85 krajinách po celom svete, vrátane ruského trhu.

"Harvia 20 SL BOILER"

Výrobca vyvinul dva podobné modely - je to "Harvia 20 SL" a "Harvia 20 SL BOILER". Druhá možnosť je charakterizovaná prítomnosťou tepelného výmenníka zabudovaného do konštrukcie, ktorá môže byť pripojená na samostatnú nádrž na vodu, kotol.

Sauna kachle "Harvia 20 SL BOILER" so vstavaným výmenníkom na pripojenie k kotlu

Všetky kachle na drevo s označením "SL" sú vybavené liatinovými dvierkami s tepelne odolným panoramatickým sklom. Súprava so zariadením sú nastaviteľné nohy, ktoré dávajú možnosť umiestniť ho aj na nerovnom povrchu základne. Vonkajšie puzdro je vyrobené z žiaruvzdornej ocele, antikorózne, odolné voči vysokým teplotám.

Lineárne parametre pece sú 430 × 760 × 510 mm, hmotnosť zariadenia je 75 kg, jej výkon je 18 kW. Je určený na vykurovanie parnej miestnosti až do 20 m³. Kachle majú otvorené kachle, v ktorej je umiestnených 40 kg záložky.

Dizajn je vybavený prenosným tunelovým ohniskom, takže je obsluhovaný v čakárni. Dvere s tepelne odolným sklom umožňujú pozorovať oheň a odpočívať po parnom kúpeli.

Náklady na tento model pece v rôznych vývodoch sa môžu líšiť a pohybujú sa od 55 do 60 tisíc kormidiel.

"Harvia 20 Duo"

Kompaktný model s elegantným dizajnovým riešením "Harvia 20 Duo" je ideálny pre parný kúpeľ v malej miestnosti, vyrobený v akomkoľvek dizajne. Model je vybavený diaľkovým tunelovým typom ohniska, takže môže byť zabudovaný do steny medzi parným kúpeľom a čakárňou. Dostatočne veľké panoramatické žiaruvzdorné sklo umožní pozorovať horenie palivového dreva, odpočíva po dvojici procedúr.

Pec je vyrobená z vysokokvalitných kovových zliatin s vysokým obsahom chrómu, čo zaručuje životnosť zariadenia. Horný panel spaľovacej komory je vyrobený z tepelne odolnej ocele s hrúbkou 10 mm. Vonku na sporáku - konvekčná bunda, ktorá zabezpečuje rýchle ohrievanie celého objemu parnej miestnosti.

Pec pre saunu a kúpeľ "Harvia 20 Duo".

Výkon tohto modelu je 24,1 kW, čo vám umožňuje vytvoriť vysoko kvalitnú kúpaciu atmosféru v miestnosti s objemom pary 8 až 20 m³.

Účinnosť "Harvia 20 Duo" je 69%. Kapacita oddelenia určeného na kladenie kameňov je určená pre hmotnosť 40 kg.

Priemerné náklady na tento model je 75 ÷ 80 tisíc rubľov.

"Harvia Classic 280"

Zaujímavá konštrukčná verzia modelu pece "Harvia Classic 280". Linka "Harvia Classic" obsahuje niekoľko modelov kachlí na drevo rôznych veľkostí a charakteristík. Všetky sú však vyrobené z žiaruvzdornej nehrdzavejúcej ocele, ktorá zaručuje spoľahlivosť a dlhodobú prevádzku.

Dvere pece sú vyrobené z liatiny a glazované tepelne odolným panoramatickým sklom. V prípade potreby je možné opätovne namontovať dvere na druhej strane otvoru pre jeho zavesenie. Model je vybavený nastaviteľnými nohami, ktoré umožňujú nastaviť dizajn na požadovanú výšku a zarovnať na akomkoľvek teréne.

Model pece, ktorý nezahŕňa prítomnosť krytu ohrievača "Harvia Classic 280".

Výkon tohto modelu je 26,6 W, čo postačuje na ohrev miestnosti s objemom 10 ÷ 26 m³. Účinnosť "Harvia Classic 280" je 70%.

Jednou z variantov série "Harvia Classic" je model "Harvia Classic 280 Top", v ktorom je ohrievač vybavený vekom.

Zaujímavé neštandardné riešenie bolo nájdené vývojármi pre ohrievač v modeli "Harvia Classic 280 Top". Môže byť vytvorený ako otvorený, tak aj uzavretý, a tým regulovať tok tepla z vyhrievaných kameňov. To je možné vďaka prítomnosti pohodlného krytu, ktorý v prípade potreby môžete kamene úplne uzavrieť. To možno napríklad urobiť pre rýchlejšie zahriatie kamennej záložky.

"Harvia Classic 280" sporák je ideálny pre vytvorenie atmosféry sauny, ako aj pre ruské kúpele.

Jeho priemerná cena je 65 ÷ 70 tisíc rubľov.

Spoločnosť "Narvi"

Táto malá fínska spoločnosť existuje od roku 1937 a dnes má len 70 zamestnancov. Prioritou spoločnosti nie je množstvo, ale kvalita vyrábaných výrobkov. Preto je pec "Narvi" odolná a vysoká funkčnosť. Okrem toho modely spoločnosti majú zaujímavé originálne formy, z ktorých mnohé sú exkluzívne.

"Narvi Kota Inari"

"Narvi Kota Inari" je sporák s dobre premyslenou, pevnou konštrukciou, ktorá môže vytvoriť príjemnú a bohatú suchú paru. Takéto zariadenie poskytuje len pozitívne emócie z prijatia postupov, a to aj medzi vášnivými znalcami a znalcami sauny.

Model "Narvi Kota Inari" nemá celkom obvyklé usporiadanie a bude dekoráciou pre akýkoľvek interiér sauny.

Zaujímavé a funkčné usporiadanie a veľkosť ohrievača rieši niekoľko problémov naraz. Kôš má teda väčší priemer, než je veľkosť spaľovacej komory, nad ktorou je umiestnený. Preto, aby sa minimalizovala možnosť náhodného popálenia na kovových stenách pece. V dôsledku otvorenosti stien sa miestnosť parnej miestnosti zohreje oveľa rýchlejšie, ako keby boli pokryté kameňom. Na zahriatie kameňov postačuje horná, dobre vyhrievaná kovová časť pece, do ktorej stúpa hlavné teplo z horľavého paliva.

Zapáliť tento model nevyžaduje veľké množstvo palivového dreva, takže ho možno nazvať ekonomickou možnosťou spotreby paliva.

В печи предусмотрены регулируемые опорные ножки, она также оснащена чугунной топочной дверцей, которая остеклена жаростойким стеклом.

Высота конструкции составляет 770 мм, ее вес 55,9 кг, диаметр корзины равен 550 мм, масса закладки, на которую рассчитан объем каменки - 60 кг.

Печь рассчитана для обогрева помещения объемом 8÷16 м³.

Средняя стоимость печи "Narvi Kota Inari" составляет 32÷35 тыс. рублей.

Цены на печи для бани «Narvi Kota Inari»

Narvi Kota Inari

"Narvi Stony 18 tunnel"

"Narvi Stony 18 tunnel" - это достаточно мощная модель в 18 кВт, оснащенная сетчатой каменкой, выполненной в виде цилиндра и рассчитанной на большой объем каменной закладки. Konštrukcia poskytuje externú pec, ktorá po inštalácii vystúpi do čakárne. Preto bude potrebné ohriať ho z tejto miestnosti a hlavná časť kachlí s ohrievačom koša je inštalovaná v parnom kúpeli. Dvere zo železa sú vybavené tepelne odolným sklom.

Originálny dizajn "Narvi Stony 18 tunnel"

Model je navrhnutý pre objem pary 8 ÷ 18 m³ a teplo nahromadené v kameňoch je dlhodobo prenášané do miestnosti.

Hmotnosť pece bez kameňov je 55 kg. A hmotnosť kameňov, ktoré sú umiestnené v mriežke koša dosiahne 200 kg. Priemer pece je 550 a jej výška je 750 mm.

Kachle sú navrhnuté tak, aby spotreba palivového dreva, ako aj emisie produktov spaľovania z nich boli minimálne, ale zároveň je tepelný výkon dostatočne veľký.

Je potrebné poznamenať, že na obrázku je rúra prezentovaná v zmontovanom stave. Ale komín, sieťovina pre neho a montážny stojan sa považujú za voliteľné vybavenie zakúpené samostatne.

Náklady na pece "Narvi Stony 18 tunel" bez zohľadnenia ceny za ďalšie zariadenia sa pohybuje v rámci 62 ÷ 70 tisíc rubľov.

"Narvi Stony 20 ST"

Tento model kachlí má tradičný tvar pre ohrievače sauny. Ale zaujímavou možnosťou je, že časť vonkajšieho puzdra je vyrobená vo forme mriežky a niektoré z pevného plechu. Mimo steny trupu alebo pokryté žiaruvzdornou práškovou farbou, alebo z nehrdzavejúcej ocele.

Sauna sporák "Narvi Stony 20 ST"

Model je vybavený diaľkovým ohniskom a je navrhnutý pre objem miestnosti 8 ÷ 20 m³. Šírka konštrukcie je 520, hĺbka 770 a výška 810 mm. Hmotnosť zariadenia v závislosti od materiálu puzdra môže byť 70 ÷ 75 kg. Hmotnosť kameňov, pre ktoré sa vypočíta priestor na kôš, je 210 kg.

Vzhľadom k veľkému množstvu pokládky kameňa, kachle dokonale akumulujú teplo, potom ho dávajú do parnej miestnosti na dlhú dobu.

Výrobca poskytol možnosť zmeny vonkajšieho plášťa siete na prevedení z plechu.

Liatinové dvere spaľovacej komory a popolník sú vybavené pohodlnými a bezpečnými drevenými držadlami. Teplovzdorné sklo "SHOT ROBAX" je inštalované vo dverách.

Priemerné náklady na tento model je 40 ÷ 45 tisíc rubľov.

Spoločnosť "Helo Ltd"

"Helo Ltd" je dnes lídrom na svetovom trhu vo výrobe všetkého potrebného na usporiadanie sauny a kúpeľov. Špecialisti spoločnosti neustále pracujú na vylepšovaní už vyrobených modelov, ako aj na vývoji nových verzií pecí. Sortiment zahŕňa elektrické a drevené kachle na vane, parné generátory, parné a infračervené kabíny, ako aj ďalšie príslušenstvo pre fínske sauny, ruské a turecké kúpele.

Spoločnosť bola založená v roku 1919 a za obdobie svojich produktov získala dôveru v mnohých krajinách. Všetky výrobky sú certifikované podľa ISO 14001 a ISO 9001.

"HELO ROCHER WOOD L SL"

Rúra "HELO ROCHER WOOD L SL", ktorá sa používa na vytvorenie tradičnej atmosféry ruského kúpeľa alebo sauny, má pre tieto zariadenia nezvyčajný vzhľad. Vďaka originálnemu riešeniu a neštandardnému usporiadaniu je pec schopná stať sa centrom kompozície pre návrh parnej miestnosti. Dizajn je vybavený zvýšeným objemovým košom na ukladanie kameňov, ktorý obsahuje až 140 kg kamenného masívu.

Dizajn "HELO ROCHER WOOD L SL" okamžite priťahuje pozornosť pôvodného vzhľadu

Kapacita pece je 18 kW, čo vám umožní plne zahriať parný kúpeľ s objemom 20 ÷ 22 m³ a reprodukovať veľké množstvo horúcej pary.

V tomto modeli bola prepracovaná obvyklá konštrukcia spaľovacej komory, v dôsledku čoho sa uskutočňuje dvojitá cirkulácia plameňa a sekundárne následné spaľovanie plynov uvoľnených počas spaľovania palivového dreva. Táto schéma umožňuje efektívne a hospodárne využívanie paliva. Kamene sa ohrievajú dokonale a rovnomerne po celej výške koša, v dôsledku čoho namiesto tvrdého žiarenia dostáva parný kúpeľ príjemné a príjemné teplo.

Pretože pec má podlhovastú štruktúru, vyžaduje sa na jej inštaláciu relatívne malá plocha. Ako lineárne rozmery majú výšku 1230 mm a priemer 540 mm. V tomto prípade je potrebné si uvedomiť, že vzdialenosť medzi stenou kúpeľa a sporákom by mala byť najmenej 250 mm.

Kamene nie sú súčasťou súpravy kachle a musia byť zakúpené samostatne.

Náklady na "HELO ROCHER WOOD L SL" v rôznych predajniach sa môžu výrazne líšiť. Preto skôr, ako si kúpite kachle, mali by ste starostlivo preskúmať ceny vo vašom regióne. Siahajú od 54 do 75 tisíc rubľov.

"HELO 20 PK VO" s nádržou na vodu

Kachle Helo 20 PK VO sú vhodné ako pre ruský kúpeľ, tak aj pre vytvorenie saunovej atmosféry. Zariadenie je vybavené nádržou na ohrev vody s objemom 25 litrov, ktorá sa nachádza na pravej alebo ľavej strane spaľovacej komory. Vodovodný prívod vody sa nachádza na prednom paneli nádrže.

Rúra "Helo 20 PK VO" s nádržou na vodu umiestnenou vpravo.

Kapacita pece je 18,8 kW, čo by malo byť dosť dosť pre parný kúpeľ do 18 m³. Lineárne parametre modelu - 550 × 470 × 730 mm (šírka, hĺbka, výška), ohrievač pojme 35 ÷ 40 kg záložiek.

Tento model je najlepšou voľbou pre inštaláciu v malej parnej miestnosti. Kachle sa ľahko inštalujú, udržiavajú a prevádzkujú.

Zariadenie sa vyznačuje vysokou účinnosťou prevádzky a nízkou teplotou plynov vznikajúcich pri spaľovaní.

Spaľovacia komora je vybavená technológiou duálneho obehu plameňa a dodatočného spaľovania uvoľnených plynov, čo umožňuje značné úspory paliva.

Priemerné náklady na "Helo 20 PK VO" s nádržou na vodu je asi 60 tisíc rubľov.

"HELO 28 SL"

"HELO 28 SL" je klasická kachle navrhnutá pre saunu, schopná poskytnúť ju ľahkou a teplou parou. Prístroj je vybavený ohniskom tunelového typu, takže je zabudovaný do steny medzi parným kúpeľom a čakárňou, do komôrky sa z oddychovej miestnosti vkladá palivové drevo.

Horný horizontálny panel pece je vyrobený z ocele s hrúbkou 8 mm, čo prispieva k dlhšej prevádzke konštrukcie.

Pec HELO 28 SL pre saunu.

Pec môže byť navyše obložená mastencovými obkladačkami. Táto povrchová úprava sa stáva dodatočným akumulátorom tepla a ochrany proti náhodnému popáleniu na kovových povrchoch pri prijímaní párových procedúr.

Kapacita pece je 28 kW, čo postačuje na objem pary 12 ÷ 28 m³. Hmotnosť kachle bez kameňov je 100 kg, ohrievač obsahuje záložku s hmotnosťou do 55 kg. Parametre lineárnej konštrukcie - výška 930, šírka 480, hĺbka ohniska 520, odstránenie ohniska 240 mm.

Kamene, ako aj iné modely nie sú súčasťou súpravy kachle a musia byť zakúpené samostatne.

Náklady na pece je od 50 do 55 tisíc rubľov.

*  *  *  *  *  *  *

Po prečítaní prehľadu predložených modelov bude pre spotrebiteľa jednoduchšie rozhodnúť o výbere kúpeľňových pecí. To bude obzvlášť jednoduché, ak pochopíte, čo hľadať pri nákupe saunovej pece s osobitnou atmosférou v parnom kúpeli.

Je zrejmé, že preskúmanie neobmedzuje rozmanitosť fínskych spoločností a modelov, ktoré vyrábajú. Každý môže ísť na oficiálne stránky spoločností alebo ich ruských zastupiteľských úradov a zoznámiť sa s navrhovaným rozsahom, vrátane najnovšieho vývoja.

Napríklad kúpeľné kachle AITO získali mnoho pozitívnych ohlasov - výrobky pod touto značkou sú na trhu zastúpené fínskou spoločnosťou Puulampo Suomi Oy.

Video: Pece AITO - pre skutočných znalcov kúpeľov.

Výrobcovia kachlí na kúpanie v pasových údajoch svojich výrobkov zvyčajne označujú ohrev toho, koľko je parný kúpeľ určený pre tento model. Presnejšie - určitý rozsah, obmedzený minimálnymi a maximálnymi hodnotami. Napríklad, ako je uvedené vyššie v prehľade, 10 ÷ 16 m³.

Zdá sa, že je jednoduchšie - vypočítať objem miestnosti je jednoduché, a potom zostáva vybrať model, takže skutočný objem klesá približne v strede rozsahu špecifikovaného výrobcom.

To je pravda, ale jedna vec môže zasahovať "Ale".

Faktom je, že výrobcovia znamenajú objemy parných miestností s takmer dokonale vytvorenými podmienkami. To znamená, že s plnou tepelnou izoláciou všetkých povrchov. S veľmi tesnými dvierkami do parnej miestnosti. Jedným slovom - tepelné straty sú minimálne a všetko teplo, ktoré vzniká, zostáva v miestnosti. V skutočnosti to tak nemusí byť.

Nižšie uvedený výpočtový algoritmus nám umožňuje vypočítať určitý „virtuálny“ objem existujúcej parnej miestnosti, ktorý berie do úvahy možné odchýlky od „ideálu“, zodpovedajúcim spôsobom zmenené, pričom sa zohľadňujú aktuálne podmienky. A tento výsledný objem, na ktorý by sme sa mali v budúcnosti pri výbere optimálneho modelu orientovať, sa môže výrazne líšiť od čisto geometrického.

Algoritmus pre takýto výpočet je zahrnutý v pripojenej online kalkulačke. Nižšie uvádzame niekoľko vysvetlení o spolupráci s ním.

Kalkulačka pre výpočet optimálnej tepelnej kapacity vaňa

Prejdite do výpočtov

Vysvetlenie kalkulačky

Používateľ je vyzvaný, aby uviedol niekoľko parametrov a informácií potrebných na výpočet:

  • Zobrazia sa rozmery parnej miestnosti - vypočíta sa geometrický objem tejto miestnosti.
  • V ideálnom prípade má parná miestnosť plnú tepelnú izoláciu, na vrchnej strane je povrchová úprava prírodným drevom (doska, šindľová doska). Ale často, v prípadoch, keď je kúpeľ sa nachádza v zrube guľatiny alebo reziva, majitelia opustiť steny "ako je", to znamená, že sa neobťažujú s izoláciou a následné pokovovanie. Je zrejmé, že tepelné straty cez takéto steny budú oveľa vyššie. Okrem toho, masívne steny samotné si budú vyžadovať veľké teplo, aby sa zahriali - vďaka svojej vysokej tepelnej kapacite. Pre vytvorenie príjemnej atmosféry bude potrebná vyššia spotreba tepelnej energie.
  • Ak je pec umiestnená úplne v parnej miestnosti, všetko teplo, ktoré vzniká, vstupuje do miestnosti. Ale ak je ohnisko vyhodené v čakárni, potom sa objaví akýsi "most", ktorý prenáša teplo do ďalšej miestnosti. Toto môže byť tiež brané do úvahy.
  • Strata tepla je minimálna, ak majú dvere do parnej miestnosti vlastnú izoláciu a sú veľmi tesne pripojené k rámu dverí. V skutočnosti sa to deje inak - sú obmedzené na skôr tenký štít štítu alebo sa dokonca stávajú obľúbenými sklenenými dverami. To je všetko extra teplo z parnej miestnosti.
  • Často v parnej miestnosti a usporiadať okno do ulice. Množstvo tepelných strát potom závisí od typu zasklenia tohto okna a jeho veľkosti. Ak je vybraná voľba s oknom, v kalkulačke sa zobrazia ďalšie vstupné polia na zadanie parametrov okna.
  • Nakoniec, v parnom kúpeli, nie všetky povrchy môžu mať drevené obloženie - niekedy sa praktizuje na dyhové časti stien alebo podláh prírodným alebo umelým kameňom, keramickými obkladačkami a tehál. Vysoká tepelná kapacita týchto materiálov bude počas zahrievacej periódy opäť vyžadovať dodatočné množstvo tepla. Keď vyberiete túto možnosť, zobrazí sa pole, v ktorom by ste mali označiť celkovú plochu týchto oblastí.

Po kliknutí na tlačidlo "CALCULATE ..." sa zobrazí výsledok. To, ako už bolo spomenuté, je objem, ktorý sa odporúča pre navigáciu pri výbere saunových pecí.

Загрузка...