Budovy na strane domu

Osvetlenie v garáži

Garáž je spravidla miestnosť, v ktorej sa nenachádzajú vôbec žiadne, alebo sú zjavne nedostatočné prírodné zdroje svetla, to znamená okná. Preto by malo byť osvetlenie v ňom dobre premyslené. Koniec koncov, pre mnohých nadšencov automobilov sa umiestnenie jeho „železného koňa“ stáva takmer „druhým domovom“ alebo aspoň stálou dielňou.

Osvetlenie v garáži

Avšak, aj napriek tomu, že majiteľ tradične trávi veľa času v tejto miestnosti, distribúcia svetla v ňom, z nejakého dôvodu, často nie je venovaná dostatočná pozornosť. Je zrejmé, že ochrana garáže proti votrelcom, zabezpečenie spoľahlivej hydroizolácie, vysoko kvalitná izolácia sa najčastejšie dostanú do popredia. Koniec koncov, racionálne organizované osvetlenie garáže nie je o nič menej dôležitou udalosťou, pretože priamo ovplyvňuje komfort používania jednotlivých zón a celej miestnosti ako celku pre rôzne práce.

Na začiatok sa snažme sformulovať - ​​aká by mala byť špecifickosť osvetľovacieho systému v garáži.

Po prvé, v garáži majitelia často skladujú rôzne horľavé a výbušné zlúčeniny. Preto musia elektrické vedenia, ako aj osvetľovacie zariadenia spĺňať zvýšené bezpečnostné požiadavky. Okrem toho vzhľadom na distribúciu svetla je potrebné zvážiť efektívnosť a nákladovú efektívnosť budúceho systému.

Takže, hlavné podmienky pre usporiadanie osvetlenia, ktorých realizácia bude pobyt v garáži pohodlné je jeho bezpečnosť a dostatočná intenzita.

Či sa nám to páči alebo nie, garáž je vždy nebezpečenstvo požiaru. A to sa nevyhnutne berie do úvahy pri vytváraní osvetľovacieho systému.

Pre plánovanie efektívneho a spoľahlivého osvetlenia v garáži je potrebné zvážiť niekoľko dôležitých faktorov:

 • Zohľadňuje sa výška stropu a celková plocha miestnosti.
 • Plánovanie pracovných priestorov je plánované vopred.
 • Materiál steny, podlahy a stropu je vybraný a farba povrchovej úpravy hrá dôležitú úlohu.
 • Vyjasňujú sa normy osvetlenia a tým aj požadovaný svetelný tok svetelných zdrojov potrebných na jeho dosiahnutie.
 • Vyberajú sa optimálne typy osvetľovacích zariadení a svietidiel s vhodnou emisivitou.

Je potrebné zdôrazniť niektoré požiadavky na správnu organizáciu distribúcie svetla a výber svietidiel:

 • Osvetlenie by malo byť jednotné a pokryť celú plochu miestnosti, to znamená, že by nemali byť žiadne zatemnené rohy. Preto sa odporúča kombinovať spoločné stropné osvetlenie so zónou.
 • Systém by mal byť ekonomický, pretože sa bude používať kedykoľvek počas dňa kvôli nedostatku prirodzeného denného svetla. Preto je potrebné zabezpečiť používanie svietidiel s minimálnou spotrebou energie. Spravidla sú tiež bezpečnejšie z hľadiska nebezpečného ohrevu na vysoké teploty.
 • V garážových podmienkach, bez ohľadu na to, čo sa dá povedať, je prach v ohradách stále väčší ako v bežných miestnostiach. To znamená, že všetky elektrické zariadenia musia byť spoľahlivo chránené pred negatívnym vplyvom týchto faktorov.

Je možné vypočítať osvetlenie v garáži?

Je to možné nielen v garáži, ale aj v inej miestnosti. Pre tieto výpočty existuje špeciálny algoritmus. Podrobne je to v publikácii nášho portálu. "Kalkulačky vypočítavajú osvetlenie miestnosti".

Ak nie je to tak dávno, že rozsah osvetľovacích lámp nedal žiadnu špeciálnu voľbu, a bolo potrebné rozhodnúť v prospech bežných žiaroviek alebo žiariviek, potom sa situácia dnes dramaticky zmenila.

Aby bolo osvetlenie aj v nevykurovanej miestnosti v ktoromkoľvek ročnom období spoľahlivé a nesklamalo v najnepriaznivejšom momente, je potrebné vybrať tú najlepšiu možnosť z uvedených typov svietidiel. Mala by zohľadňovať ich spotrebu energie a svetelný tok, ktorý vyžarujú.

 • Žiarovky - to sú zdroje svetla, ktoré sú známe každému už od detstva, ktoré sa dodnes nachádza vo veľmi mnohých domoch a bytoch, napriek tomu, že sa objavujú spoľahlivejšie a nákladovo efektívnejšie "kolegovia". Mnohí majitelia sú "obmedzení na tejto úrovni vývoja" dostupnými nákladmi a jednoduchou inštaláciou - každý vie, ako naskrutkovať žiarovku do kazety.

Hoci žiarovky sú už považované za „včera“, mnohí ich zotrvační majitelia ich budú používať výlučne.

Treba povedať, že pri použití žiaroviek je celkom možné dosiahnuť dostatočný svetelný tok, ktorý zaisťuje primeranú úroveň osvetlenia a robí prácu v miestnostiach bez prirodzeného svetla celkom pohodlnou. Žiarovky sú však krehké - zdroje, ktoré majú, sú malé. A keď práca spotrebuje veľké množstvo elektriny, jej leví podiel ide na banálne vykurovanie. A to je mimoriadne neekonomické a nebezpečné. Preto, aby sa volal optimálny systém osvetlenia garáže, v ktorom je tento typ svietidla nainštalovaný, nebude fungovať. Nízke náklady a nedostatok spoľahlivosti neospravedlňujú existujúce negatívne vlastnosti.

Ochranný kryt, povinný v garáži pri použití žiaroviek.

Okrem toho, často, keď žiarovka vyhorí, sú oddelené od kovovej základne alebo sa dokonca rozbijú, a kaviár a fragmenty červeno-horúceho skla môžu odletieť, čo je veľmi nebezpečné. Preto, ak je zvolený tento typ svietidiel, musia byť uzavreté v špeciálnych tienidlách.

 • Žiarivky (pokiaľ ide o kvalitné výrobky) profitujú zo žiaroviek v mnohých polohách. Vyznačujú sa trvanlivosťou, svetelným tokom a dobrou hospodárnosťou.

Fluorescenčné lampy - spolu so zrejmými výhodami majú veľmi významné nevýhody

Avšak luminiscenčné svetelné zdroje majú tiež celkom vážne nevýhody, ktoré sa niekedy prekrývajú v ich význame ich „plusy“. Takže lampy sú veľmi citlivé na zmeny okolitých teplôt, ako aj na napäťové rázy. Banka so zariadeniami obsahuje ortuť, ktorá sa stáva mimoriadne nebezpečnou pre osobu počas odtlakovania, čo je ne-ne, a to sa stane, keď teplota klesne. Preto sa žiarivky neodporúčajú v nevykurovaných a nevykurovaných garážach.

Ceny žiariviek OSRAM

žiarivka OSRAM

Nebudú fungovať, aj keď prerušenia a prepätia v rozvodnej sieti nie sú nezvyčajné - žiarivky v takýchto prípadoch sú nielen nepríjemné na používanie, ale do určitej miery dokonca nebezpečné. Okrem toho, výrobky obsahujúce ortuť si po poruche vyžadujú osobitnú likvidáciu.

Garáž so žiarivkovým osvetlením.

Ak je garážová miestnosť izolovaná a stabilita napätia v sieti nespôsobuje obavy, tento typ lampy môže byť dobre zvolený na osvetlenie garáže. Z bezpečnostných dôvodov sa však odporúča používať osvetľovacie zariadenia s ochrannými odtieňmi.

 • Halogénové žiarovky preukázali aj ich účinnosť, najmä ak sú vybrané ako vrcholy jednotlivých priestorov garáže. Dávajú veľmi jasnú žiaru, napriek svojej tradične malej veľkosti. Ale majú mnoho nevýhod bežných žiaroviek.

Halogénové žiarovky - výkonné kompaktné svetelné zdroje, ale s vlastnými "rozmarmi" a nevýhodami.

Nevýhodou halogénových žiaroviek sa dá nazvať ich nestabilita voči poklesom napätia v sieti, prachu a vlhkosti. Záporné možno pripísať, a veľmi vysoké teplo, keď žiara, ktorá v garáži je stále žiaduce, aby sa zabránilo. A tiež sa nevyznačujú vysokou trvanlivosťou, vyžadujú obzvlášť opatrné zaobchádzanie s nimi, napríklad, absolútne neakceptujú dotýkanie sa holými rukami, keď sú inštalované vo svietidle. To všetko vedie k myšlienke, že používanie halogénových žiaroviek v systéme osvetlenia garáže je stále lepšie odmietnuť.

 • LED lampy, reflektory a LED pásy sú nepochybne najlepšou voľbou pre osvetlenie garážovej miestnosti.

Rozmanitosť moderných LED svetelných zdrojov je extrémne široká: ako vo veľkosti, tak aj vo výkone, pri vyžarovanom svetelnom toku a spôsobe pripojenia k elektrickej sieti.

Žiadny iný zdroj svetla v rozsahu všetkých uvedených požiadaviek, ako napríklad LED:

- Bezpečnosť používania - nevyhrievajú na kriticky vysoké teploty, pravdepodobnosť výbuchu je úplne vylúčená.

- LED lampy ukazujú maximálnu odolnosť voči úbytkom napätia v sieti.

- Nepochybnou výhodou je dlhá životnosť - kvalitné výrobky môžu pracovať až 50 tisíc hodín.

- minimálna spotreba energie v porovnaní s akýmikoľvek inými svietidlami s rovnakým svetelným tokom.

- Rôzne formy realizácie otvárajú široké možnosti v organizácii vysoko kvalitných a flexibilných systémov kontroly osvetlenia.

Nevýhody LED svietidiel možno pripísať ich vyšším nákladom. Pokiaľ však ide o zaplnenie trhu, cena za ne výrazne klesá. A na pozadí ďalších výhod, takýto „mínus“ vyzerá skôr podmienene.

Camelion halogénové lampy ceny

Halogénové halogénové žiarovky

Osvetľovacie priestory v garáži

V garáži, ako aj v iných priestoroch sa používa niekoľko druhov osvetlenia podľa umiestnenia osvetľovacích zariadení - všeobecných a zónových, ako aj stacionárnych a mobilných (prenosných). Najlepšou možnosťou pre usporiadanie osvetľovacieho systému bude kombinovaná verzia, tj správne používanie a umiestnenie rôznych svietidiel v rôznych oblastiach garáže.

 • Všeobecné osvetlenie, V tejto kategórii môžete zahrnúť spotrebiče umiestnené na povrchu stropu alebo v ňom zabudované, ako aj namontované na stenách. Svietidlá zahrnuté v tejto skupine dávajú hlavný svetelný tok. Ako všeobecné osvetlenie možno použiť bežné žiarovky alebo fluorescenčné prvky uzavreté v ochrannom strope. Okrem toho sú na tento účel vhodné aj úsporné LED lampy, ktoré môžu byť zabudované do stropného povrchu alebo inštalované v nástenných lampách.
 • Zóna alebo miestne osvetlenie - je umiestnenie zariadení, z ktorého bude svetelný tok smerovaný do špecifickej oblasti.

Stolné osvetlenie v garáži.

Táto kategória zahŕňa napríklad osvetlenie pracovnej plochy, stojanov alebo políc na umiestnenie nástrojov na ne, osvetlenie v priezore.

- LED osvetľovacie zariadenia, ktoré môžu produkovať teplé žlté alebo studené biele svetlo, sú vhodné pre osvetľovanie zón. - - Ak chcete osvetliť stôl, je lepšie zvoliť bielu nastavením svetiel nad stolom tak, aby svetelný tok dopadal na stolovú dosku.

 • Stacionárne osvetlenie pozostáva zo zariadení trvalo pripevnených na určitom mieste. Patria sem svetelné zdroje všeobecného aj zonálneho rozdelenia.

Garáž LED reflektor.

 • Prenosné osvetlenie, Do tejto kategórie patria svietidlá, ktoré sa v prípade potreby dajú usporiadať v požadovanej oblasti miestnosti - to sú stolové lampy a reflektory. Sú obzvlášť potrebné v garáži, napríklad na osvetlenie rôznych častí vozidla počas jeho opravy.

Aby sa dosiahla efektivita pri osvetlení garáže, odporúča sa, aby bola viacúrovňová:

 • Horná prvá úroveň je strop.
 • Druhá línia umiestnenia je 1800 mm od podlahy.
 • Tretia pracovná úroveň je asi 750 mm od podlahy.
 • Štvrtý rad umiestnenia osvetľovacích zariadení - 400 mm od povrchu podlahy.

Svetlo v pozorovacej šachte

Organizácia osvetlenia v pozorovacej šachte má svoje vlastné charakteristiky, pričom zohľadňuje existujúce podmienky. Kritériá, ktoré musia byť splnené pri navrhovaní a inštalácii osvetľovacieho systému v tejto oblasti garáže sú nasledovné:

Osvetlenie pozorovacie jamy vyžaduje špeciálny prístup

 • Osvetľovací systém kontrolnej jamy by mal byť z bezpečnostných dôvodov vybavený použitím nízkonapäťových napájacích zariadení. To znamená, že budete potrebovať transformátor, ktorý je obyčajne umiestnený v spoločnom rozvádzači alebo pre neho je izolovaný samostatný modul. Pre túto oblasť garáže je možné použiť 12V LED žiarovky alebo 36V žiarovky.
 • Prenosné osvetľovacie zariadenia pracujúce z autobatérie, ktoré sú pozoruhodné pre bezpečnú prevádzku, sú široko používané. Ako mobilné svietidlo je možné použiť jeden z reflektorov, svetlometov atď.
 • Všetky svietidlá by mali byť vybavené ochrannými odtieňmi.
 • Je zakázané inštalovať zásuvky a spínače do kontrolnej jamy - musia byť umiestnené na stenách garáže alebo umiestnené v paneli. Tento zákaz je odôvodnený skutočnosťou, že kvapalina, ktorá sa náhodne vyliala do garáže, sa môže dostať do týchto zariadení, ak sa nachádzajú pod úrovňou podlahy, čo vedie k skratu.
 • Zapojenie elektrického kábla od tienenia do šachty by malo byť skryté a malo by prechádzať špeciálnym káblovým kanálom, čím by sa zabezpečila ochrana proti vlhkosti a náhodnému poškodeniu.
 • Pre svietidlá namontované na stenách jamy sú vytvorené výklenky, ktoré spĺňajú dve funkcie naraz - chránia pred mechanickými vplyvmi a odrážajú svetlo. Aby výklenok zvýšil jas lampy, odporúča sa, aby boli jeho steny natreté bielou farbou.
 • Výklenky v stenách sa usadzujú na úrovni ramena alebo mierne pod touto úrovňou.
 • Svietidlá inštalované v prostredí jamy musia byť uzemnené.

Video: osvetlenie v garáži pozorovacej jamy vlastnými rukami

Kde začať osvetľovacie zariadenie?

Prvá vec, ktorú je potrebné urobiť pri začatí plánovania garážového osvetlenia, je starostlivo a graficky znázorniť jeho schému. Tento dokument (úplne svojvoľný pri realizácii) by mal odrážať nasledovné:

 • Umiestnenie zdrojov energie (rozvádzač).
 • Svietidlá vybrané pre inštaláciu a ich umiestnenie.
 • Vedenie káblov.
 • Montážne miesta vývodov a spínačov.

Okrem toho sa zvyčajne stanovuje systém kvality pre garáže: schémy by mali zahŕňať tieto faktory:

 • Použitie ochranných vypínacích zariadení (RCD alebo diferenciálnych automatov).
 • Zariadenie na premenu napätia (transformátory alebo hotové zdroje).
 • Samostatne dodávané vedenia, vyčistené automatmi s príslušnými prúdovými hodnotami, na pripojenie zváracích strojov a nabíjačiek.

Jednou z možností pre usporiadanie osvetlenia a výkonu v garáži.

1 - Elektrický panel, ku ktorému je pripojený napájací kábel.

2 - Rozvodná skriňa.

3 - Prepínač vstupu.

4 - Nástenné svietidlá.

5 - Zásuvky zostavené v bloku.

6 - Rozvodná skrinka a osvetlenie inšpekčnej jamy.

7 - Blokové spínače a zásuvky.

8 - Transformátor znižujúci 220/12 storočia.

9 - Stropné svietidlo.

10 - Stropné svetlá, poskytujúce všeobecné pokrytie garáže.

Okrem toho sa odporúča merať a uvádzať do diagramu dĺžku každého úseku kábla, čím sa k výslednej hodnote pripočíta 20 ÷ 25% nameraných rozmerov. Pomôže to vypočítať požadované množstvo káblov, ako aj káblové kanály, ktoré chránia vodiče pred poškodením, požiarom, vlhkosťou atď.

Podľa schémy bude pre predávajúceho v obchode ľahké zistiť, koľko a aký typ komponentov a káblov bude potrebné pre osvetlenie. A samotná schéma, ktorá je vždy po ruke, sa stane podporou pri vykonávaní nezávislých inštalačných prác.

Pre usporiadanie osvetlenia v garáži bude správne použiť kábel VVG 3 × 1,5 mm, pre jednofázové výkonové obvody - VVG 3 × 2,5 mm a pre trojfázové - VVG 5 × 2,5 mm. Ak máte v pláne položiť kábel otvorene na horľavý materiál, napríklad, ak steny a strop sú lemované šindľom, preglejkou alebo plastom, potom by ste mali použiť kábel VVGng LS. Tento kábel má veľmi spoľahlivú nehorľavú izoláciu, takže nevyžaduje ďalšiu ochranu. Je potrebné pripomenúť, že je odporúčané odborníkmi vždy, keď je to možné, vybrať si najkratšiu dráhu vedenia, najčastejšie je to diagonálne upevnenie alebo kladenie káblov. Umiestnenie skrytých skladieb sa však musí nevyhnutne odrážať na diagrame, takže na to neskôr nebude zabudnuté.

Okrem toho, mapovanie tesnenia, je potrebné poznamenať, že kábel je položený vo vzdialenosti najmenej 150 mm od vykurovacích zariadení, vrátane vykurovacích potrubí, ak garáž je vykurovaná miestnosť.

Elektrické spínače nesmú byť umiestnené v tesnej blízkosti okien, ak sú umiestnené vo vnútri, a od vstupnej brány. Spínače pre všeobecné a zónové osvetlenie by mali byť oddelené. Okrem toho, ak sa plánuje použitie svetelných zdrojov v miestnosti na osvetlenie jednotlivých zón, počet všeobecných svietidiel sa môže znížiť.

Výška výstupov by nemala byť nižšia ako 600 mm od podlahy. Jedna zásuvka sa zvyčajne dodáva na každých 6 m² plochy garáže, ale toto pravidlo nie je povinné. Многое зависит от того, в каком "амплуа" будет использоваться гараж.

Подготовительные работы

Подготовку к обустройству системы освещения необходимо начинать еще на этапе строительства гаража. Особенно это важно для скрытого проведения кабеля в смотровую яму. Na tento účel sa odporúča nasadiť káblový kanál z miesta inštalácie rozvodného panelu na stenu a potom pod poter. Následne bude ľahké prejsť cez elektrický kábel.

Vlnité káblové kanály môžu byť vyrobené z plastu alebo kovu. Sú celkom možné ako vmurovat do stien, a dať do podlahy poteru.

Ak sa plánuje otvorenie zvyšku vedenia, odporúča sa, aby boli káble uzavreté v špeciálnych plastových boxoch, ktoré sú upevnené na stenách. Namiesto toho môžu byť použité vlnité pružné káblové kanály, ale budú vyzerať menej elegantne ako tuhé boxy.

Káblové žľaby pre uloženie káblov na steny alebo tavidlo môžu mať v priereze rôzne veľkosti. Sú vybavené odnímateľným krytom, ktorý vám v prípade potreby umožní sledovať stav káblov alebo doplniť schému zapojenia.

Povinnou jednotkou na zabezpečenie osvetlenia v garáži je elektrický panel, ktorý sa inštaluje pri vstupe do miestnosti. Toto miesto na jeho inštaláciu nebolo zvolené náhodne, pretože nie je vhodné len zapnúť a vypnúť svetlo pri príchode do garáže alebo pri odchode, ale aj na vedenie kábla do rôznych priestorov miestnosti.

Elektrický panel je možné namontovať na stenu alebo vložiť do výklenku, ktorý je pre ňu určený.

Podľa požiadaviek na elektrickú bezpečnosť sú káble vstupujúce do rozvádzača uzemnené a odpor uzemnenia by mal byť maximálne 4 ohmy.

Ak je napájanie napájané do garáže priamo z centrálneho napájacieho kábla, aby sme tak povedali, z pólu, elektromer by mal byť inštalovaný v blízkosti alebo priamo v paneli. Ak je garáž pripojená z domu, potom nie je potrebné ďalšie počítadlo.

Rozvodný panel a skupina hlavných prepínačov pri vstupe do garáže

Prúd vstupného automatu (elektrický panel) je určený parametrom povoleným v konkrétnej elektrickej sieti, alebo povolenou radou družstva, ak sa v ňom nachádza garáž.

Nástroje, materiály a zariadenia na prácu

Pre kvalitatívnu prácu je potrebné pripraviť všetky potrebné nástroje na jej realizáciu, komponenty a bezpečnostné zariadenia:

Nástroje pre elektrické práce.

 • Sada skrutkovačov s izolovanými rukoväťami.
 • Indikátor skrutkovača.
 • Multimeter.
 • Kliešte a nožnice na drôty, tiež izolované na rukovätiach. Je veľmi dobré, ak je k dispozícii odstraňovač izolácie.
 • Stavebný nôž.
 • Izolačná páska.
 • Meracie pásky a kovové pravítko.

Ak sa inštalácia vykonáva v už postavenej a hotovej garáži, potom okrem vyššie uvedeného budete potrebovať aj ďalšie nástroje:

 • Elektrická vŕtačka alebo vŕtacie kladivo.
 • Hammer.
 • Brúska s kotúčovým kameňom.
 • Skrutkovač.

Presný zoznam nástrojov bude závisieť od množstva práce, materiálu steny a ďalších faktorov.

Z osobných ochranných prostriedkov budú potrebné gumové rukavice a ochranné okuliare.

Postupná inštalácia osvetlenia

Po vypracovaní schémy systému osvetlenia garáže boli nadobudnuté všetky komponenty potrebné pre jeho usporiadanie a boli pripravené nástroje, je možné pristúpiť k montážnym prácam.

 • Prvým krokom v súlade so schémou je usporiadanie umiestnenia elektrického panelu, svietidiel, zásuviek a spínačov.
 • Ďalej, pozdĺž značiek v stenách, sú prerezané prerezané otvory na uloženie káblových alebo krabicových káblových kanálov.
 • V miestach spínania sú inštalované inštalačné (distribučné) boxy
 • Na inštaláciu spínačov a zásuviek v stenách sa vyvŕtajú slepé otvory - zásuvky, do ktorých sú namontované zátky. S otvorenými vodičmi sú k stene pripojené dielektrické plošiny.

Podrozetniki výrazne zjednodušujú inštaláciu spínačov a zásuviek. Často sa používajú ako kompaktné spojovacie skrinky.

 • Ďalším krokom je smerovanie káblov alebo externých káblových kanálov, ktoré musia byť pripojené na jednom konci ku každému svetelnému zdroju, zásuvke, prepínaču, miestu inštalácie transformátora a druhému koncu k rozvodnej skrini alebo elektrickému panelu.
 • Rozvodnice sú striedavo pripojené k rozvádzaču.
 • Podľa schémy sú na kábel pripojené elektrické zariadenia a spínače. Všeobecné osvetlenie, ako aj zásuvky a spínače, sú zvyčajne spojené do jedného reťazca. Zásuvky určené pre zváracie stroje alebo elektrické ohrievače sa pripájajú priamo na panel a pre ne sa demontuje zosilnený kábel a inštaluje sa samostatný istič.
 • Svietidlá pozorovacej studne sú tiež prepojené do jedného okruhu. Kábel je vedený cez káblový kanál a je privádzaný do samostatného spínača na paneli, ktorý je pripojený k redukčnému transformátoru alebo napájaciemu zdroju.
 • V prípade potreby môžete vytvoriť kaskádový riadiaci systém pre osvetľovacie zariadenia, ktorý bude používať niekoľko prepínačov umiestnených v rôznych častiach garáže. S týmto systémom je možné osvetľovací systém ovládať z rôznych miestností v miestnosti.

V tomto článku sa zámerne nedbáme podrobne na technologické metódy elektroinštalácie. Faktom je, že na stránkach nášho portálu sa tejto téme venuje veľmi podrobný článok - a je lepšie, možno nehovoriť.

Ako správne nainštalovať domáce napájanie

Do veľkej miery - táto práca je najlepšie dôverovať profesionálnym elektrikárom. Aby sme sa však bližšie oboznámili so základnými pravidlami vykonávania elektroinštalácie, nikomu to nezabráni. Celá mini encyklopédia "Zapojenie v dome vlastnými rukami" čaká na čitateľa - odporúčaný odkaz na to vedie.

Musím s ľútosťou povedať, že je dosť zriedkavé nájsť správne usporiadané osvetlenie v garáži. Všetky činnosti sú spravidla obmedzené na inštaláciu niekoľkých svietidiel na strop a stenu, čo okamžite znižuje funkčnosť garáže. Takéto osvetlenie neumožňuje vybaviť plnohodnotnú dielňu v interiéri - je vhodné len na naštartovanie vozidla v relatívne pohodlných podmienkach pred odchodom alebo vrátením.

Ďalej sa bude uvažovať o niekoľkých možnostiach organizácie osvetlenia. Zároveň sa bude venovať pozornosť úspešnému a nie celkom usporiadaniu osvetľovacích zariadení, ako aj ich rozmiestneniu po celej miestnosti.

Možnosť číslo 1

Tento príklad ukazuje nevykurovanú garáž, v ktorej sa na osvetlenie používajú žiarivky namontované na strop a steny.

Možnosť umiestnenia takýchto svietidiel na steny je mimoriadne nešťastné rozhodnutie.

Zariadenia namontované na strope sú prijateľným riešením, pretože keď je zapnuté, väčšia časť garáže bude svietiť. Avšak, lampy, umiestnené na stenách týmto spôsobom, nemožno nazvať dobrou voľbou. Po prvé, pretože lampy môžu byť náhodne poškodené mechanicky, a to aj jednoduchým pohybom osoby. Po druhé, svetelné toky idú len do samostatnej zóny a sú približne na úrovni očí. Preto pri vykonávaní akejkoľvek práce v garáži budú oči rýchlo pneumatikovať.

Najlepšou možnosťou by bolo umiestniť lampu horizontálne, od stropu 500 ÷ 600 mm. Osvetlenie tak bude efektívnejšie, pretože svetelný tok pokryje veľkú plochu garáže. Okrem toho je vylúčená pravdepodobnosť náhodného poškodenia svetelných zdrojov.

Možnosť číslo 2

Steny a strop garáže v tomto príklade sú obložené listami bielej kovovej podlahy. Vďaka tejto voľbe dokončovacieho materiálu je možné výrazne znížiť náklady na osvetlenie použitím menších svietidiel.

Garáž lemovaná svetlými plechmi.

Biele povrchy sa nielen osvetľujú z niekoľkých svietidiel, ale odrážajú aj svetelný tok, ktorý na ne dopadá. Vo svetlej miestnosti je pohodlné pracovať, čistiť a samozrejme dať a vyzdvihnúť auto.

Túto verziu organizácie distribúcie svietidiel a použitie farebných riešení možno nazvať úspešnou. Je pravda, že montážna výška nástenných svietidiel by mohla byť o niečo viac.

Možnosť číslo 3

Steny tejto garáže sú pokryté drevenou šindľou. Aj keď má svetlý tieň, ale miestnosť nie je dostatočne osvetlená, aby mohla vykonávať opravy automobilov. Preto, ak musíte vykonávať menšie práce, budete potrebovať dodatočné osvetlenie s prenosnými zariadeniami. Drevo, ktoré má prirodzenú farbu, neodráža svetelný tok, ktorý naň dopadá - skôr ho naopak absorbuje.

Garáž, obložená drevom, vyzerá esteticky a jemne. Ale pomocou tohto materiálu, vytvoriť pohodlné osvetlenie bude musieť použiť viac osvetľovacích zariadení.

Nadzemné svetlo, ktoré vytvára všeobecné osvetlenie, je inštalované v bielom zavesenom strope. V tomto prípade je však trochu oslabená policami usporiadanými po obvode miestnosti. Sú vhodné na ukladanie rôznych užitočných vecí v garáži a náradí, ale dávajú skôr hlboké tiene v oblastiach blízkych stien, kde sú zvyčajne umiestnené pracovné lavice.
Pozdĺž vzdialenej steny miestnosti je pracovný stôl. Miestne pokrytie tejto oblasti sa však vôbec neposkytuje. Možno majiteľ garáže plánuje inštalovať alebo zavesiť prenosné osvetľovacie zariadenie, pretože zásuvka je nainštalovaná v blízkosti stola.

Možnosť číslo 4

V miestnosti tejto garáže sa používajú dve farby na zdobenie stien a stropu - bielej a modrej, ktoré zvyšujú svetelný tok, ktorý na ne dopadá pri zapnutom osvetlení.

Panely v miestnosti sú natreté modrou a modrou farbou, čo umožňuje skryť malé znečistenie, ktoré nie je pre garáž nezvyčajné. Zároveň zvolený odtieň nezosvetli interiér, ale dá mu výraz.

Zvlášť viditeľný je odrazivý efekt bieleho stropu. Zároveň treba poznamenať, že napriek tomu, že v miestnosti je len všeobecné stropné osvetlenie, nezdá sa, že by bolo tmavé. Tento efekt sa dosahuje vďaka správne zvoleným odtieňom použitým na natieranie povrchov.

* * * * * * *

Takže, pri plánovaní systému osvetlenia garáže, musíte starostlivo premyslieť každú maličkosť, berúc do úvahy všetky vyššie uvedené odporúčania. Iba v tomto prípade bude možné dosiahnuť požadovaný výsledok a pohodlné miesto na prácu.

Na konci publikácie - ďalšie video s odporúčaniami pre organizáciu osvetlenia v garáži.

Загрузка...