Interiérové ​​riešenia

Šatník to urobte sami

Nie je tajomstvom, že oblečenie miluje úctu. Okrem toho, horliví majitelia sa snažia udržať to tak, že šaty alebo oblek, kabát alebo kabát je vždy pripravený ísť - visí čistiť, umyť, žehliť. Prirodzene, na takéto účely sa nerobia bez špeciálneho skladovania. A ak skôr väčšina rodín mala dostatok úložného priestoru vo svojom byte alebo dome, aby mala šatníkovú skriňu, dnes, so zvýšením príjmov a životnej úrovne, sa množstvo odevov výrazne rozšírilo a často nie je dostatok miesta.

Šatník to urobte sami

Vlastníci domu preto čoraz častejšie zahŕňajú samostatnú skladovaciu miestnosť - šatňu, ktorá rieši mnohé problémy a zjednodušuje vyhľadávanie potrebných vecí. Služby pre plánovanie a usporiadanie takejto miestnosti sú široko ponúkané mnohými firmami alebo súkromnými remeselníkmi, avšak bude to dosť drahé. Preto je pohodlná šatňa s vlastnými rukami - môže byť najlepším riešením tohto problému, najmä ak je rozpočet určený na opravu bývania je pomerne skromný. Okrem toho môžete vytvoriť a realizovať projekt sami, môžete plánovať umiestnenie políc a vešiakov s maximálnym pohodlím pre seba.

Prítomnosť šatne v dome alebo byte prispieva k uvoľneniu priestoru z objemných skriniek. A okrem toho zavádza do života určitý poriadok, pretože všetky veci členov rodiny sú na jednom mieste a je vždy ľahké ich nájsť.

Ak však vezmeme do úvahy faktor, že životný priestor každého jednotlivca je odlišný v kvantitatívnom vyjadrení aj v jeho „geometrii“, bude potrebné urobiť nezávislú voľbu možnosti umiestnenia a konfigurácie šatníkovej skrine.

Obliekanie pozdĺž steny

Vzhľadom k malej oblasti moderných bytov, najčastejšie najlepšou voľbou pre umiestnenie šatne sa vyskytuje pozdĺž jednej zo stien chodby, spálne, a niekedy budete musieť použiť obývacia izba.

Jedna z možností šatne, usporiadaná pozdĺž steny.

Pohodlie tejto možnosti pozostáva z niekoľkých bodov:

 • Kompaktný dizajn umiestnenia.
 • Možnosť usporiadania vo väčšine apartmánov.
 • Dodatočná zvuková izolácia steny od susedov.
 • Úsporné materiály, pretože vertikálne preklady skrine môžu byť namontované na stenu bez použitia zadnej steny.

Samostatná skrinka na kreslenie stien.

Nevýhodami organizácie na ukladanie stien sú:

 • Je ťažké vytvoriť úložisko s veľkou hĺbkou, pretože v tomto prípade to bude trvať príliš veľa miesta.
 • Z toho istého dôvodu - zložitosť alebo dokonca nemožnosť inštalovať takú šatňu v úzkej chodbe.
 • Takéto skladovanie sa nestane samostatnou miestnosťou, v ktorej by bolo možné vykonať montáž.

Ak však nie je možné vyhradiť priestor pre samostatnú skladovaciu miestnosť, šatňa postavená pozdĺž steny nie je zlou voľbou.

Možnosť rohového šatníka

Skriňa umiestnená v rohu miestnosti je niekedy jediným správnym riešením, pretože dizajn do určitej miery optimalizuje priestor. Takže pod takýmito skladovacími priestormi stien v rohu možno odložiť, ktoré sa zvyčajne nepoužívajú v interiéri. Napríklad, ak medzi týmto rohom a oknom alebo dverami nie je dostatok miesta na inštaláciu nejakého potrebného kusu nábytku, ale môže sa použiť na vytvorenie uhlovej skrine.

Doplnková rohová skriňa - vonkajšia časť slúži ako knižnica a nočné poličky inštalované v čelo postele.

Napríklad, ak má spálňa dostatočne veľký priestor v byte, šatňa môže byť vybavená v jednom rohu miestnosti inštaláciou priečky, ktorej vonkajšia strana bude zároveň slúžiť ako knižnica. Priestor bude teda dokonale optimalizovaný.

Možnosti pre rohové priečky pri organizovaní šatne.

Ďalším spôsobom, ako použiť rohovú zónu, je nainštalovať do nej šatníkovú skriňu. Táto možnosť je ideálna pre chodbu, ak má dostatočnú plochu a vhodnú konfiguráciu.

Rohová skrinka so šatníkovou časťou. Oddelenia s otvorenými policami sa ľahko konvertujú na uskladnenie odevov.

Pre štvorcovú chodbu sa hodí kompaktnejší dizajn rohovej skrine. Je to vhodné, pretože môžete ísť do skrinky, aby ste našli potrebnú vec. Takáto skriňa je však sotva schopná stať sa montážnou miestnosťou, pretože na toto miesto nestačí.

Kompaktná rohová skriňa.

Pozitívne strany rohových šatní sú teda nasledovné:

 • Optimálne využitie priestoru miestnosti, to znamená zapojenie zón, ktoré spravidla zostávajú prázdne.
 • Pri inštalácii priehradky na zvýraznenie šatnej plochy sa táto oblasť stáva funkčnejšou ako by bola voľná.
 • Miestnosť získava pôvodnú konfiguráciu.

Z nevýhod tejto lokality je možné identifikovať šatňu:

 • Pri inštalácii podobného oddielu šatníka má najčastejšie malú plochu.
 • Pri výbere rohovej nástennej skrine šatňa nemá samostatné miesto pre kovanie.

Šatňa v zadnej miestnosti

V mnohých bytoch výškových budov starej aj novej výstavby je už v samotnom dispozičnom riešení spíž. To je veľký úspech, pretože takáto mini-miestnosť môže byť dobre vybavená pre samostatnú šatňu, najmä preto, že je tam miesto pre police a police. Často sú takéto skladovacie priestory jednoducho zaplavené nahromadenými odpadmi počas rokov pobytu a v skutočnosti nevykonávajú žiadnu užitočnú funkciu. Stojí za to venovať veľkú pozornosť možnosti optimalizácie.

Šatňa v zadnej miestnosti - môžete vybaviť existujúcu špajzu pod ňou.

Prirodzene, je lepšie, ak špajza nemá okno - takže bude možné vziať veľkú plochu stien pod police a vešiaky určené pre veľké veci. Ak je špajza vybavená otváraním okien, budete ju musieť viac racionálne využívať.

Spálne bez okien, prestavané na šatňu.

Pod oknom tak môžete usporiadať skrinky alebo police na topánky a stolová doska nad nimi sa dá použiť na uskladnenie tašiek alebo na žehlenie. Nad oknom môžu byť umiestnené aj poličky na klobúky alebo iné škatule, napríklad so sezónnymi topánkami dočasne odstránenými na skladovanie.

Šatňa v lodžii alebo na balkóne.

Ďalšia izba v apartmáne, ktorá nie je vždy správne využívaná, je lodžia alebo balkón. Ale tu je tiež celkom možné umiestniť šatník, čím sa priestor uvoľní priamo v byte.

Ak je však táto miestnosť zvolená pre šatňu, je potrebné vziať do úvahy niekoľko bodov, bez ktorých by nebolo možné usporiadať ju v loggii:

 • Miestnosť by mala byť izolovaná celým svojím povrchom. Samozrejmosťou je použitie kvalitného zasklenia pomocou okenných systémov s dvojsklom. Budeme musieť premýšľať o vykurovacom systéme, inak sa veci zhoršia a získajú nepríjemný zápach z účinkov vlhkosti, nevyhnutne na hranici chladu a tepla.
 • Okná by mali byť otvorené pre vetranie miestnosti, rovnako ako zatvoriť žalúzie alebo zatemňovacie záclony, pretože slnečné svetlo môže nepriaznivo ovplyvniť farbu oblečenia a topánok - veci jednoducho zmiznú. Zvlášť hrubé záclony budú potrebné, ak sa lodžia dostane na južnú stranu domu.

Šatňa pod schodmi

Mesto apartmány zriedka môže "pochváliť" prítomnosť schodov. Ale v súkromnom dvojposchodovom dome (alebo s podkrovím) je vhodným miestom na uloženie vecí priestor pod ním, ktorý má zvyčajne dobrú hĺbku. Pod schodiskom schodiska môžu byť vybavené rôzne možnosti skrine - otvorené, ako je znázornené na obrázku, uzamknuté sklopnými alebo posuvnými dverami, alebo blokový model, v ktorom sa každý z blokov vysúva pomocou kolies. Vnútri blokov môžu byť vybavené policami alebo lamelami pre vešiaky.

Šatňa pod schodmi.

Je dôležité - pri výbere takého miesta na usporiadanie šatníka je potrebné, aby strop tohto podprostorového priestoru bol veľmi odolný a spoľahlivý. Tak, že keď sa ľudia pohybujú hore po schodoch, na nižšie uvedené veci nespadá prach.

Šatňa za priečkou

Ak má miestnosť obdĺžnikový tvar, je možné na konci svojho priestoru namontovať sadrokartónovú priehradku, ktorá oddeľuje hlavnú časť miestnosti od šatne. Ak si želáte zachovať vizuálny priestor miestnosti, dá sa to ľahko dosiahnuť inštaláciou zrkadlových dverí v takejto šatni.

Skriňa oddelená od hlavnej miestnosti sádrokartónovou priečkou.

Nie je ťažké stavať sadrokartónové konštrukcie, najmä preto, že pre jeho výstavbu nebude potrebné zbierať referencie a povolenia. Takáto priehradka má veľmi malú hmotnosť a neznižuje prekrytie. Takže možnosť je celkom vhodná pre súkromný dom, a pre byt vo výškovej budove.

Konštrukcia priečky zo sadrokartónu, ktorá oddeľuje šatňu od hlavnej časti miestnosti.

Ak nie je žiaduce alebo možnosť inštalovať pevnú stacionárnu priehradku, potom je možné v jej kvalite použiť hustú clonu. Tkanina je zavesená na rímse, upevnená na strope a za oponou je vybavená šatňou. Takáto jednoduchá konštrukcia oplotenia úplne skryje skladovanie vecí, ale bude vždy k dispozícii. Okrem toho, dobre zvolená opona môže pridať do interiéru miestnosti osobnosť a nezvyčajnosť.

 

Šatník v spálni za priečkou hustých záclon.

Toto usporiadanie je najvhodnejšie pre spálňu, pretože v takejto improvizovanej šatni môžete umiestniť nielen oblečenie, ale aj posteľnú bielizeň. Na a nie príliš vhodné, bude takéto skladovanie, povedzme, v obývacej izbe.

Šatníková skriňa v samostatnej miestnosti

Vezmite samostatnú miestnosť pod šatníkom je naozaj len vo vašom vlastnom dome alebo v byte, ktorý má veľkú plochu.

 

Samostatná šatňa.

V súkromnom dome sa odporúča zabezpečiť priestor na šatník vo fáze návrhu budovy. Bez slov je jasné, že toto je najlepšia voľba, pretože skladovací priestor môže byť vybavený vo vhodnom priestore pre majiteľov domov. Najčastejšie sa šatník nachádza v blízkosti spálne, menej často sa nachádza vedľa chodby. V niektorých prípadoch sú vybavené aj dve skrine:

 • Jeden je vedľa chodby a obsahuje vrchné oblečenie, topánky, ako aj tašky a čiapky. Pre túto kategóriu vecí sa často používa nástenná skrinka.
 • Druhá šatníková skriňa sa nachádza v samostatnej miestnosti a nachádza sa vedľa spálne. Navrhnuté na uloženie posteľnej bielizne, spodného prádla a iných jemných odevov.

Je potrebné oddeliť rôzne kategórie vecí, z dôvodov, že v chodbe nejako nie je miesto na uloženie posteľ a spodnú bielizeň, pretože všetok prach vstupujúci do bývania z ulice, v prvom rade spadá do tejto miestnosti. Opäť platí, že skladovanie topánok a spodnej bielizne na jednom mieste nie je úplne správne, hoci v mnohých ilustráciách sú všetky topánky v rovnakom sklade s inými vecami.

Tvar a veľkosť skladu

Z vyššie uvedených informácií je zrejmé, že šatňa môže mať inú konfiguráciu - často závisí od dostupných možností jej usporiadania. Napríklad, uhlové uloženie má trojuholníkový alebo lichobežníkový tvar, ale väčšinou je to štvorcová alebo obdĺžniková miestnosť. Je vhodné nielen ukladať veci, ale aj ich vyskúšať.

Projekt je malý šatník, vybavený v špajzi.

Pokiaľ ide o veľkosť tejto miestnosti, priamo závisia na ploche bytu alebo domu. Skriňa je zvyčajne 1,2 ÷ 1,5 m² - je to obdĺžniková miestnosť s rozmermi 1,0 × 1,5 m. Treba poznamenať, že uhlová trojuholníková skriňa s rovnakou plochou sa javí ako priestrannejšia ako obdĺžniková verzia.

Obdĺžniková šatňa, určená na jednostranné umiestnenie políc, by mala mať šírku najmenej 1200 mm. Ak sa plánuje inštalácia políc na oboch stranách miestnosti, potom je potrebné naplánovať šírku najmenej 1500 mm. Hlavný rozdiel medzi šatňou a obyčajnou šatníkovou skriňou je, že do nej môžete vstúpiť - tento faktor by sa mal zohľadniť aj pri plánovaní umiestnenia políc.

Umiestnenie skríň a políc v tvare U v obdĺžnikovej šatni.

Princípy organizácie vnútorného priestoru skrine sa používajú trochu. Regály môžu byť inštalované len pozdĺž jednej steny podľa schémy tvaru U alebo L. Najrozumnejšou možnosťou je distribúcia políc v tvare písmena U, pretože vám umožňuje čo najviac využiť celý priestor v miestnosti, ako aj pohyb okolo nej, pri hľadaní potrebnej veci. Súčasne je možné takto usporiadať skladovací systém aj na relatívne malej ploche.

Ak má miestnosť (spálňa) malú plochu, v ktorej je ťažké izolovať a oplotiť 1500 ÷ 2000 mm, potom sa budete musieť obmedziť na šatník, ktorý je inštalovaný pozdĺž jednej zo stien. Táto možnosť nezaberá veľa miesta a má dobre premyslenú distribúciu vnútorného priestoru.

V rovnakej situácii, keď šatňa musí byť organizovaná vo vstupnej miestnosti, napríklad v chodbe, by bolo najlepšie umiestniť regály pozdĺž rovnobežných stien. V tomto prípade tak, aby miestnosť nevyzerala neopatrne, sa odporúča vybaviť police dverami. Paralelné umiestnenie políc neumožňuje pohyb po tejto miestnosti, ale kapacita skriniek bude maximálna.

Šatníkové dvere

Vzhľadom k tomu, že každý centimeter sa obyčajne ušetrí pri zariaďovaní šatne, dvere pre túto miestnosť alebo skriňu by pri otváraní a zatváraní nemali zaberať veľa miesta.

Skriňa s hojdačkami.

Ak to umožňuje priestor ďalšej miestnosti, môžete použiť najjednoduchší a najznámejší dizajn krídlových dverí. Je to celkom pohodlné, pretože keď otvoríte ventily, môžete vidieť všetky miestnosti a veci rozložené na policiach.

Skladacie dvere- „akordeón“ pre šatňu.

Ďalším variantom dverí je "akordeón", to znamená, keď sa otvorí, dvere sa sklopia. Možnosť je dosť zaujímavá, ale na jej inštaláciu bude tiež potrebný určitý priestor v miestnosti vedľa šatníka. Okrem toho samotný systém je pre neskúseného majstra dosť ťažký na implementáciu.

Skriňa posuvných posuvných dverí.

Preto je najvýhodnejším dizajnom, ktorý nezaberá viac miesta, posuvné dvere, ako sú napr. Súčasne sa pre pohodlnú prevádzku skladu odporúča zvoliť dvere, ktoré sa otvárajú v jednom aj druhom smere. Dvere takýchto dverí majú často zrkadlové vložky, čo je výhodné pri pokuse o oblečenie.

Dizajn dverového kupé sa nedá nazvať ani tak jednoduchým. Ale s usilovnosťou a tým viac, s použitím špeciálnych súprav kovových profilov a potrebných kovaní, je celkom možné vykonávať inštaláciu nezávisle, bez zapojenia majstra zvonku.

Je ťažké vyrobiť a nainštalovať dvere od seba sami?

Súpravy špeciálnych komponentov a špeciálnych hliníkových profilov robia túto úlohu pre každého majiteľa, ktorý vie, ako zaobchádzať so základnou sadou náradia, dosť praktický. Podrobný ilustrovaný manuálne inštalované manuálne dvereso všetkými potrebnými výpočtami je čitateľ na stránkach nášho portálu.

Bez ohľadu na to, ktoré dvere sú zvolené pre šatníkovú skriňu, z hľadiska dizajnu musí stále zodpovedať celkovému dizajnu miestnosti, do ktorej ide.

V niektorých prípadoch namiesto dverí zavrieť šatňa používa hrubé portieres vhodný dizajn.

Organizácia skladovania vecí na regáloch

Množstvo vecí, ktoré sa do neho dajú umiestniť, ako aj pohodlie nájdenia potrebného závisí od toho, ako je ergonomicky usporiadaný priestor v šatni. Preto existujú určité pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať, vytvoriť si vlastný dizajn miestnosti pre ukladanie oblečenia a topánok.

Skriňové skrine alebo skrine sú rozdelené do niekoľkých úrovní:

Spodná vrstva regálových regálov je najčastejšie určená na skladovanie obuvi.

 • Nižšia úroveň regálov je spravidla vyhradená na skladovanie topánok - táto časť dizajnu sa vykonáva vo forme šikmých a niekedy posuvných políc. Výška týchto oddelení je 300 mm pre leto a 400 ÷ 450 mm pre zimnú obuv.

Veľký počet topánok bude vyžadovať pridelenie viacerých políc.

Необходимо уточнить, что некоторые владельцы гардеробных предпочитают выделять для обуви не один нижний ярус, а целый отдел стеллажа, располагая его от пола до потолка.

 • Средний ярус других отсеков стеллажей чаще всего используется для обустройства перекладин для вешалок с рубашками, брюками или юбками. Высота этих отделов может варьироваться от 870 до 1000 мм.

Veci, ktoré si nevyžadujú žehlenie pred obliekaním, sú uložené na policiach.

 • Ďalej prichádza rad, kde môžu byť nainštalované zásuvky alebo police, na ktorých budú uložené malé šatníkové skrine. Úroveň je v priemere vybavená pantografmi alebo tyčami na dlhšie veci - šaty, kabáty, plášte do dažďa atď. Výška tohto oddelenia môže byť od 1400 do 1700 mm. Je vhodné skladať úplet v koši alebo na policiach, ktoré sú tiež umiestnené v rovnakej vrstve ako tie, ktoré sú uvedené vyššie.

Pre malé doplnky, môžete poskytnúť krabicu rozdelenú do buniek, v ktorej bude ľahké nájsť tú správnu vec.

 • Horná vrstva regálov je vyhradená na uskladnenie periodických alebo sezónnych predmetov, ako sú kufre, tašky, čiapky, vankúše, prikrývky atď. Niektoré z týchto položiek sú uložené v krabiciach alebo koši.

Vrstvené vešiaky sú vhodné, pretože každý z nich môže poskytnúť presné uskladnenie niekoľkých nohavíc alebo sukní.

V moderných prevedeniach regálov a skríň používaných v šatni sa používajú rôzne držiaky, vešiaky na lisy, zásuvky na drobné predmety, kovové košíky, vhodné na skladovanie pletenín, ponožiek, spodnej bielizne atď.

Skriňa na vetranie

Šatňa je najčastejšie uzavretá nevetraná miestnosť, v ktorej nie sú okná. Preto musí organizovať vlastné vetranie. V opačnom prípade bude mať časom samotná miestnosť zatuchnutú vôňu, ktorá nasiakne všetok odev. A zbaviť sa to je dosť náročná úloha aj s pomocou najsilnejších parfumov a dezodorantov.

Vetranie je plánované vo fáze prípravy šatne. Potom je potrebné nájsť najlepšiu možnosť pre jeho organizáciu alebo pripojenie k spoločnému systému vetrania.

Tento diagram znázorňuje vedenie ventilačných kanálov, ktoré sú spojené so spoločným systémom s výfukovým ventilátorom. Ventilačné otvory sú inštalované v strope šatne.

Princíp usporiadania vetrania v šatni je identický s ventilačným systémom v každej miestnosti. Výfukové otvory sú plánované na povrchu stropu alebo v hornej časti stien. Tieto vetracie otvory sú spojené potrubím s ventilačným systémom domu alebo majú vlastný výfukový kanál, ktorý ide vertikálne do ulice. Niekedy v prípade potreby nainštalujte odsávací ventilátor. Prívod vzduchu do miestnosti je zabezpečený štrbinami pod dverami alebo oknami, ktoré sú špeciálne vybavené v spodnej časti krídla dverí, uzavreté ozdobnými mriežkami alebo prekrytiami.

Ventilačné mriežky, ktoré zdobia prívody vzduchu, ktoré sú inštalované v spodnej časti krídla dverí.

Takto usporiadaná výmena vzduchu udržiava normálnu mikroklímu v šatni.

Výber ventilátora pre inštaláciu v šatni by mal počas prevádzky venovať pozornosť hladine hluku. Táto miestnosť je často ohraničená spálňou, takže hluk by mal byť minimálny. Ovládanie ventilátora sa môže vykonávať pomocou automatizácie alebo prepínača.

Osvetlenie v šatni

Miestnosť, ktorá nemá prirodzené svetlo, v ktorej sú uložené veci, vyžaduje použitie značného množstva osvetľovacích zariadení. To je potrebné na uľahčenie nájdenia potrebnej veci a potom na montáž.

Vynikajúcou pomocou pri organizácii osvetlenia je prítomnosť veľkého priestorového zrkadla v šatni, ktorá zvyšuje svetelný tok z elektrických spotrebičov. Dôležitým bodom pre dosiahnutie príjemnej atmosféry je výber farby stien, stropu, ako aj skríň, políc a regálov. Ak majú všetky povrchy svetlé odtiene, zvýši sa tým aj jas osvetlenia.

Osvetlenie políc šatníkovej LED pásky.

Vzhľadom k tomu, že osvetlenie v tejto malej miestnosti by malo byť veľa, mali by ste premýšľať o ich účinnosti. Nemali by ste sa spoliehať na používanie klasických žiaroviek, pretože v porovnaní s ich náprotivkami nielen spotrebujú veľké množstvo elektrickej energie, ale nie sú dostatočne trvanlivé. Okrem toho, vysoké teploty zahrievania takýchto lamy spôsobujú, že ich použitie nie je bezpečné v uvažovaných podmienkach.

Najlepšou voľbou pre zvýraznenie políc by boli LED pásky alebo trubice, ktoré dávajú jasné, ale nie rezacie očné svetlo, sú navrhnuté pre dlhú životnosť a sú úsporné z hľadiska spotreby energie.

Osvetlenie v šatni by malo byť jasné, ale nevtieravé, to je pokojné, nepozorujúce oči.

Nemali by ste si vybrať masívne lustre pre stropné svietidlá alebo závesné svietidlá visiace zo stropu na viac ako 250 ÷ 300 mm. Keď ich vyskúšate, môžete sa ich ľahko dotknúť rukami. Najvhodnejšie pre tento typ svietidla budú bodové modely, ktoré sú zabudované do zaveseného stropu miestnosti, ako aj priamo do regálov.

Lampa so vstavaným snímačom pohybu.

Okrem toho osvetlenie v šatni môže byť vybavené snímačom pohybu, ktorý zabráni vznieteniu svetla bežným spínačom - rozsvieti sa pri otvorení dverí a vypne sa, keď sú zatvorené. Snímač pohybu môže byť viazaný na celý systém osvetlenia a ďalšou možnosťou je zakúpenie hotových svietidiel so vstavaným snímačom.

Nezávislé usporiadanie šatne vám umožní získať praktický a ergonomický priestor na uloženie väčšiny potrebných vecí s minimálnymi nákladmi. Okrem toho, keď vytvoríte projekt vlastnými rukami, je možné vytvoriť umiestnenie políc a skríň pohodlne pre každého majiteľa šatníka.

Aké materiály sa najčastejšie používajú

Pre začiatok stojí za to určiť, aké materiály môže byť šatňa a police postavené z vnútra miestnosti.

Rám svetelnej priečky oddeľujúci šatňu od celkovej plochy miestnosti.

 • Kostra deliacej steny sa obvykle montuje z kovových profilov alebo drevených nosníkov. Táto konštrukcia nebude mať vážne dodatočné zaťaženie podlahy (prekrytie).
 • Steny miestnosti, ako aj kostra deliacej steny môžu byť opláštené doskami zo sadrokartónu alebo preglejky (Fiberboard, OSB).

Opláštenie priečky stena sadrokartónu.

Je vhodnejšie použiť suchú sádrokartónu na kožu rámu, pretože tento materiál je „priedušný“, a preto akumuluje vlhkosť a pôsobí proti tvorbe nepríjemných pachov. Áno, s ekológiou jeho bezpečnejšie ako s drevenými kompozitmi.

 • Na vyplnenie priestoru šatne je možné použiť hotové skrine, ako aj samonosné regály alebo skrine. Rám pre police je tiež vyrobený z kovových profilov, rúrok alebo drevených trámov.

Rám z kovových profilov pre usporiadanie regálov.

Je potrebné poznamenať, že výroba rámu z pozinkovaných kovových profilov - nie je najlepšou voľbou pre malé priestory. Určite bude musieť byť oboustranne opláštená sadrokartónom alebo iným listovým materiálom. Dizajn bude určite vyzerať elegantne, ale to bude trvať príliš veľa užitočného priestoru.

Šatňa vybavená špeciálnymi profilmi pre montáž políc.

 • Pri predaji nájdete perforované kovové profily, špeciálne určené na formovanie rámov pod policami - zvyčajne s pomocou takýchto častí sú zbierané regály v obchodoch. Tieto vodidlá sú upevnené priamo na stenách šatne. Potom sa do tvarovaných otvorov profilov inštalujú hotové odľahčené poličky alebo montážne konzoly pre montáž priečok - majú zodpovedajúce háčiky. Takéto systémy sú najlepšou voľbou, najmä pre malé miestnosti. Pohodlie je tiež v "flexibilite" takéhoto dizajnu - ak si želáte, môžete ľahko zmeniť počet a výšku políc.

Video: Inštalácia univerzálneho obväzového systému - rýchlo a jednoducho

Rúrkový rám pre usporiadanie regálov.

 • Ďalšou možnosťou, ako vytvoriť rám pod policami, sú kovové rúry, prepojené špeciálnymi upevňovacími prvkami a držiakmi, s ktorými sú tiež pripevnené na stenu. V ponuke je pomerne široká ponuka príslušenstva pre podobné rúrkové konštrukcie rôzneho stupňa zložitosti.
 • Policové regály sú často vyrobené z drevotrieskovej dosky, ale je potrebné mať na pamäti, že ide o dosť ťažký materiál, ktorý vyžaduje spoľahlivý rám. Môže byť použitý na vytvorenie políc a dobre spracovaných tenkých dosiek alebo preglejky s hrúbkou 10 mm.

Zvyčajne, ak je šatňa vytvorená vlastnými rukami, na jej naplnenie sa používa akýkoľvek vhodný materiál dostupný v domácom sklade. Starý nábytok sa často demontuje a používa na tento účel - môže to byť skrinka alebo skrinka. Ak chcete, aby táto rozmanitosť materiálu vyzerala dokonale po dokončení, odporúča sa natrieť hotovú štruktúru v jednej svetlej farbe.

Vytvorenie projektu

Práca na jeho vytvorení sa začína vývojom projektu, pričom sa zohľadňujú materiály, ktoré sa plánujú použiť, bez ohľadu na konštrukciu šatne.

Projekt je vyhotovený na rozmeroch miesta, kde sa bude šatňa organizovať. Aby sme vedeli, ako môže projekt vyzerať, zváži sa niekoľko možností.

Pri vytváraní projektu nie je vôbec potrebné kresliť veci, ktoré budú uložené v jednom alebo inom priestore štruktúry, ale odporúča sa podpisovať ich polohu. Takže bude ľahšie si predstaviť a rozhodnúť, aké pohodlné bude použitie políc a vešiakov. Okrem toho je povinné umiestniť všetky vzdialenosti medzi konštrukčnými prvkami na výkrese. Po takejto dôkladnej štúdii systému môžete okamžite vytvoriť zoznam všetkých potrebných materiálov, častí, špeciálnych komponentov a uviesť ich požadovaný počet.

Šatník pre inštaláciu v byte alebo dome s malou plochou.

 • Šatníková skrinka. Táto šatňa je vhodná na inštaláciu do chodby alebo do spálne. Skriňa sa používa v prípade, že nie je možné zariadiť oddelenú miestnosť alebo oplotený priestor na uskladnenie vecí. V takých podmienkach, podobný kus nábytku vyrieši mnohé problémy, uvoľnenie priestoru iných miestností.

Variant projektu šatne s približnými rozmermi 1200 × 2500 mm.

 • Táto verzia projektu zahŕňa organizáciu malej, ale samostatnej šatne. V znázornenom príklade je hĺbka šatne 1100 × 1200 mm a jej šírka je 2200 x 2500 mm. To znamená, že tento projekt môže byť reprodukovaný na konci spálne alebo inej miestnosti, ktorá susedí s odpočívárňou. V projekte môžete zadať palce alebo dokonca skrinku s vhodnými parametrami.

Takýto výkres môže byť použitý na vytvorenie skriniek alebo políc pre šatňu.

 • Tretia znázornená verzia projektu zahŕňa využitie plochy 2000 × 1600 mm. Takéto regály môžu byť inštalované ako v otvorenej forme, to znamená, bez toho, aby sa stavali steny, priečky a vnútri šatne. Skrine majú veľký počet funkčných oddelení, vrátane zásuviek, políc, oddelení na skladovanie vrchného ošatenia a spodnej bielizne.

Vzhľadom na uvedené parametre je možné vytvoriť komplex políc z rôznych materiálov bez použitia bočných panelov konštrukcie.

Možnosť vyhotovenia políc na šatne pomocou rúrok

Z ktorého môžete vybudovať priehradku pre šatňu, bola opísaná vyššie. Okrem toho je na našich stránkach mnoho publikácií s informáciami o práci so sadrokartónovými doskami. Preto v tejto časti bude opísaná možnosť výroby políc v miestnosti, ktorá je už oddelená prepážkou. Rámom pre regály budú kovové rúrky. A v tomto príklade - a na všetkých bežných rúr VGP.

Ako pripojiť svetelný oddiel vnútri?

Mimochodom, rámová konštrukcia nasleduje omietky s listami sadrokartónu nie je jedinou možnosťou. Existujú aj ďalšie, veľmi zaujímavé a prístupné pre nezávislé uplatňovanie technológie. To všetko je v špeciálnej publikácii nášho portálu. "Ako vytvoriť oddiel v miestnosti".

Pre výrobu tohto dizajnu je možné brať ako ktorýkoľvek z vyššie uvedených projektov a zostaviť samostatne.

Práca bude vyžadovať niektoré nástroje, ktoré sa spravidla nachádzajú v „arzenále“ akejkoľvek domácej dielne:

 • Stavebná úroveň, zvinovací meter, značkovač na značenie.
 • Elektrická vŕtačka, perforátor.
 • Brúska s kotúčom na kov.
 • Kliešte, kladivo, nastaviteľný kľúč.
 • Shuropovert a skladačky.

Z podkladov pre inštaláciu zobrazenej stavby bude potrebné pripraviť:

Príruba pre ľahké chrómové nábytkové rúry, najčastejšie používané na podobné účely.

 • Kovové rúry s priemerom 20 mm, ktoré sa stanú nosnými časťami, vytvorili rámovú konštrukciu.
 • Príruby pre potrubia - pre montáž regálov a prekladov na podlahu, stropné steny.

Konzoly, ktoré možno použiť ako na upevnenie rúrok, tak aj na montáž priečnikov pre vešiaky.

 • Držiaky na montáž koľajníc pre vešiaky.
 • Konektory pre kolmé spoje rúrok a iných tvaroviek požadovaných projektom.

V skutočnosti, rozsah kovaní pre nábytkové rúrky je pomerne široký, a umožňuje vytvoriť veľmi komplexné a funkčné návrhy.

- drevotrieskové dosky, preglejky s hrúbkou 10 ÷ 12 mm alebo dosky na výrobu políc a zásuviek.

- Nábytkové príslušenstvo - uhly, vodidlá, pánty, rukoväte atď.

- Krabice a koše na skladovanie.

- Samorezné skrutky na upevnenie konštrukčných detailov na steny, podlahu a strop.

Po príprave všetkého, čo potrebujete, môžete prejsť do prvej fázy práce:

Obklady stien sadrokartónovým upevnením na špeciálnom lepidle

 • Prvým krokom je revízia stien šatne av prípade potreby vykonanie opravy - sadrokartónových dosiek alebo preglejky, maľby alebo tapetovania. Tento proces sa najlepšie vykonáva pred inštaláciou rámu, pričom povrchy stien sú voľné a ľahko prístupné. Čalúnenie by malo byť upevnené priamo na steny, takže by mali byť relatívne ploché. Sadrokartón je upevnený na tehlových stenách špeciálnym lepidlom, potom je upevnený skrutkami. Na drevených stenách sú preglejky aj sadrokartónové dosky priskrutkované skrutkami, ktorých uzávery sú zapustené do materiálu „pod pot.“

Usporiadanie zaveseného sadrokartónového stropu.

 • V rovnakej fáze sa zlepšuje vetranie a inštalujú sa elektrické káble na inštaláciu stropných svietidiel. Všetky tieto komunikácie sú uzavreté falošný strop, ktorý je zvyčajne havaroval reflektory. S týmto dizajnom sa skrývajú všetky nevzhľadné momenty spojené s upevnením káblov a ventilačných kanálov. Jedinou nevýhodou falošného stropu pre šatňu je, že nemôže byť bezpečne pripevnený k regálovým regálom.
 • Ďalej, podľa návrhu, berúc do úvahy všetky rozmery na ňom pripevnené, je na stenách vytvorené označenie. Mala by byť dostatočne jasná a presná, pretože správnosť jej použitia bude závisieť od rovnomernosti regálov a políc.

Príprava regálov regálov z rúr VGP. Zdá sa, že pán tohto materiálu v hojnosti, a rozhodol sa použiť ju mimo krabici.

 • Ďalším krokom je montáž regálov a jumperov pre usporiadanie regálov. V predmetnom príklade sa veliteľ rozhodol použiť konvenčné oceľové rúry pre AIV. Pripojenia sa vykonávajú podľa princípu závitového spoja s použitím štandardných odbočiek a kolien. Na montáž regálov na stenu sa použili príruby pre rúry.

Súprava na rezanie závitov rúr

Pre montáž je potrebné buď zakúpiť úseky rúrok požadovanej dĺžky s už rezanými niťami, alebo vykonať rezanie sami. V tomto prípade v princípe tiež nie je zvlášť obtiažne, keď si kúpite alebo prenajmete závitovku (račnicu) a matricu s príslušným priemerom. Dlhý závitový koniec na konci potrubia nie je potrebný - stačí 12 ÷ 15 mm.

Pri použití nábytkových rúrok nie sú potrebné závitové operácie - všetky spojovacie jednotky sa montujú pomocou príslušných dielov, utiahnutých skrutkami.

Maľovanie zmontovaného dielu

 • Aby bola konštrukcia esteticky príjemná a na rúrach nie je hrdza, mali by byť natreté. Tento proces sa najlepšie vykonáva postrekom farbou v nádobe na aerosól.

Upevnenie rámovej konštrukcie na stenu a na podlahu.

 • Hotové kovové konštrukcie podľa vyznačených čiar a bodov označovania sú pripevnené na stenu a na podlahu. Horizontálne umiestnené rámové diely podporia montáž políc. Po označení upevňovacích prvkov na ráme je rám na demontáž upevnený spolu s drevenými policami.

Sekvenčná montáž políc na rám zdola nahor

 • Vertikálne rámové diely sú prepojené cez T-kus. Перед сборкой очередного соединительного узла на стойки через просверленные отверстия продеваются. Эти полки у стойки опираются на корпус тройника, а у стены - на направленные вверх отводы, прикрученные к горизонтальным перекладинам, благодаря чему занимают горизонтальное положение. Так, начиная с первого яруса, постепенно собирается весь стеллаж.

Montované regály - zatiaľ čo v jednotnom čísle

 • Podobne, pomaly, krok za krokom, sa zbiera aj zvyšok regálov. A potom sú spolu spojené pomocou jumperov. Tieto prepojky dokonale zvládajú úlohu koľajníc pre vešiaky.

Na horných koncoch regálov sú potrubné úseky s prírubami priskrutkované cez ohyby pre konečnú fixáciu na stenu. Dosahuje sa veľmi vysoká spoľahlivosť všetkých pripojení. A zároveň - takýto návrh, ak je to potrebné, je krátkodobý a demontovaný, modernizovaný, zvýšený alebo znížený počet políc atď.

Pripravené prevedenie regálov pre šatňu

 • V tomto prípade vyzerá hotový dizajn ako je znázornené na obrázku. Voľný priestor medzi regálmi sa dá použiť na inštaláciu hotovej skrinky alebo na inštaláciu veľkého zrkadla.

Jednoduchšia možnosť výroby regálov

Ak nie je možnosť alebo želanie pokaziť sa spojovacími potrubnými sekciami, a tam je dostatok drevotrieskovej dosky v domácom obchode na výrobu políc, môžete použiť inú možnosť.

V obchode s nábytkovým kovaním si môžete kúpiť špeciálne rohové držiaky, ktoré sú upevnené na stene, a vopred pripravené police sú umiestnené na vrchu a upevnené. Tento spôsob vytvárania štruktúry je oveľa jednoduchší. A je možné začať zbierať regály z hotového kusu nábytku - puzdro alebo podstavec, "viazanie" na neho a steny zostávajúce konštrukčné prvky.

Na montáž políc je možné použiť bežné rohové konzoly. Sú lacné, a opraviť ich na povrchu steny alebo už nainštalované kúsky nábytku - to nie je ťažké.

Prípravné práce, pred upevnením na steny regálov, sú identické s prvou voľbou pre usporiadanie skrine s policami na rúry.

Úmyselne sa nezastavujeme pri nezávislej výrobe skríň z nábytkových panelov drevotrieskových dosiek alebo MDF - na tomto webe je venovaná samostatná podrobná publikácia.

Ako vyrobiť vstavaný nábytok?

Niekedy je strašné riešiť neskúseného domáceho majstra pre takúto úlohu - premôcť strach z neúspechu. Ale nebojte sa - v tomto nie je nič nadprirodzene ťažké. O technológii vlastnej výroby vstavaného nábytku, vrátane - šatníkovej skrine - v špeciálnej publikácii nášho portálu.

*  *  *  *  *  *  *

Takže vyššie uvedené bolo prezentované len niekoľko jednoduchých možností, ktoré možno použiť na vytvorenie osobnej šatne. Avšak pri usporiadaní miestnosti na uskladnenie vecí bude veľa záležať na vlastnostiach konkrétnej miestnosti. Preto pri vytváraní projektu je potrebné brať do úvahy nielen rozmery odobratej časti, ale aj materiály, z ktorých sú steny a podlahy postavené.

A informácie o základných princípoch organizácie a etapách vytvorenia šatne výrazne uľahčia návrh a realizáciu plánu.

Загрузка...