Interiérové ​​riešenia

Tapeta na chodbe a chodbe

Tapety, aj keď majú veľmi impozantnú históriu ich použitia, stále nikdy ísť mimo štýl. Výrobcovia takýchto dokončovacích materiálov neustále pracujú na rôznych výrobkoch, a to ako v zložení, tak v dizajne.

Tapeta na chodbe a chodbe

Dôležitým kritériom pre výber všetkých povrchových úprav je vždy charakter plochy bytu alebo domu, v ktorom budú použité. Chodba a chodba tapety nie sú výnimkou - musia mať špecifické vlastnosti, pretože izby sa ich zbaviť, po prvé, s veľkou intenzitou pohybu ľudí, a za druhé - spravidla nemajú prirodzené svetlo. Je jasné, že okrem čisto prevádzkových charakteristík by konečná úprava nemala byť bez estetiky. Okrem toho je vstupná hala prvá miestnosť, kde sa hosť dostáva, a prvý dojem z bytu ako celku bude do značnej miery závisieť od správne zvolenej nástennej dekorácie.

Pre určenie vlastností materiálu, ktorý sa odporúča použiť na dokončovanie chodby, je potrebné zohľadniť niekoľko faktorov súvisiacich s prevádzkovými charakteristikami areálu, estetickým komponentom, ako aj systémovým osvetlením tejto bytovej zóny.

Existuje niekoľko pravidiel, ktoré by sa mali dodržiavať pri výbere končí pre chodbu alebo chodby.

 • Vzhľadom k tomu, že vstupná hala je miestnosť, v ktorej sa v prvom rade dopravuje prach a nečistoty z ulice, ktorá sa akumuluje nielen na podlahe, ale aj na stenách a dokonca aj na strope, malo by sa zabezpečiť pravidelné mokré čistenie. Preto by sa tapety nemali báť podobného postupu.
 • V úzkej chodbe alebo chodbe sa steny často dotýkajú pri pohybe a prenášaní vecí. To znamená, že povlak musí byť odolný voči abrazívnemu zaťaženiu.
 • Je potrebné vziať do úvahy štýl, v ktorom plánujete kresliť chodbu - tapeta sa musí zhodovať.
 • Dokončovací materiál použitý v niektorom z priestorov by mal byť bezpečný. Do kategórie bezpečnosti môžu byť zahrnuté tieto kvality:

- Paropriepustnosť, to znamená, že tapeta musí „dýchať“, inak sa môže medzi nimi a stenou vytvoriť forma.

- Ekologická čistota materiálu - tapeta by nemala spôsobiť alergické reakcie medzi obyvateľmi bytu alebo domu, a dokonca menej toxické poškodenie.

- Tapety by nemali priťahovať a hromadiť prach - to je tiež nebezpečné pre ľudí predisponovaných k alergiám. To znamená, že sa odporúča dokončiť antistatické vlastnosti.

 • Vonkajší dizajn obrazov závisí nielen od estetiky miestnosti, ale aj od jej vizuálneho objemu, ktorý je obzvlášť dôležitý v tradične stiesnených chodbách a chodbách mestských bytov.
 • Výber tapety, nezabudnite na zložitosť ich lepenie, to znamená, že je potrebné, aby sa zmestili na obrázok. Preto, ak máte v pláne lepidlo tapetu sami, a tam je málo skúseností v tejto práci, potom je vhodné zvoliť možnosti, ktoré nevyžadujú zložité zarovnanie. Mimochodom, tieto tapety sú tiež ekonomickejšie, pretože tam nie je veľa odpadu odišiel z rolí.

Toto pravidlo sa stáva o to relevantnejšie na chodbe alebo na chodbe, kde spravidla nie je príliš veľa priestranných stien, ale je tu mnoho dverí, to znamená, že často sa musia použiť krátke fragmenty obrazov.

Moderný sortiment tapiet zahŕňa mnoho typov, ktoré sa líšia v takej výrobe materiálu, počte vrstiev, štruktúre, odolnosti voči vlhkosti a pevnosti. Aby nedošlo k omylu pri výbere obrazov, zodpovedajúce priestory, pre ktoré boli zakúpené, stojí za to zvážiť ich vlastnosti bližšie.

Škála moderných tapiet je mimoriadne široká a musíte byť schopní navigovať sa v tejto rozmanitosti.

Dnes sú špecializované obchody niekoľko druhov prírodných aj syntetických: netkaných, vinylových, papierových, sklených vlákien, textilu, bambusu a dokonca kovu.

Podľa jeho štruktúry, tapety sú jednovrstvové a dvojvrstvové, v inom sa nazývajú "simplex" a "duplex". Dvojvrstvové plátno pozostáva z dekoratívnej vrstvy a substrátu.

Papierové tapety

Papierové tapety možno nazvať tradičným materiálom na výzdobu bytov, pretože sa používajú dlhú dobu. Tkaniny majú pozitívne vlastnosti, ale aj značné nevýhody.

Papier moderné tapety, samozrejme, sa stali výrazne lepší ako tie, ktoré boli použité pred niekoľkými desaťročiami.

Musíte začať so všeobecnými vlastnosťami materiálu. Moderná papierová tapeta sa výrazne líši v kvalite od výrobkov vyrobených skôr. Takže dnes nájdete na predaj jednovrstvové a dvojvrstvové tkaniny s hladkou a reliéfnou povrchovou štruktúrou. Avšak takmer všetky z nich sú nestabilné voči vlhkosti a nemajú vysokú pevnosť.

K pozitívne charakteristiky papierové plátna možno priradiť nasledujúcim charakteristikám: t

 • Materiál šetrný k životnému prostrediu - nevypúšťa do ovzdušia toxické látky a nehromadí prach, takže sú bezpečné pre alergikov.
 • Ak lepenie tkanín produkuje dobre zarovnané a pripravené povrchy stien, potom nebudú vyzerať menej pôsobivo ako drahšie náprotivky z iných materiálov.
 • Rôzne vzory a farby vám umožňujú vybrať tú správnu voľbu pre ktorúkoľvek z izieb.
 • Pomerne "demokratická" cena za konečný materiál vám umožňuje kúpiť si rodinu s akýmkoľvek príjmom.

To je vďaka týmto vlastnostiam, že papierové tapety sú stále populárne a žiadané aj dnes.

zrejmý nedostatky Povrchová úprava papierového materiálu je nasledovných vlastností:

 • Ultrafialová nestabilita - tapeta rýchlo vybledne z priameho slnečného svetla. Treba povedať, že mnohé moderné vzorky výrobkov majú voči tomuto faktoru zvýšenú odolnosť, avšak cena pre nich je prirodzene vyššia. V spravodlivosti treba poznamenať, že pre chodbu, ktorá nemá okná, by sa takýto „mínus“ vôbec nemal stať rozhodujúcim.
 • Nízka odolnosť voči mechanickému namáhaniu (oderu), čo okamžite znamená, že materiál nie je vhodný najmä na použitie v chodbe a chodbe. Papierové tapety však možno dokonale kombinovať s inými materiálmi, ktoré majú vyššiu pevnosť. Papierové plátna sa teda používajú na lepenie hornej časti stien a na dokončovanie "panelovej" plochy, ktorá zodpovedá "podielu leva" s mechanickými účinkami, sa používa iný materiál.
 • Je veľmi ťažké lepiť papier, najmä jednovrstvové plátna. Papier rýchlo absorbuje lepidlo, tapeta je príliš "mäkká", a preto vyžaduje určitý zážitok s týmto materiálom. Urobená chyba s vysokým stupňom pravdepodobnosti bude "smrteľná" - druhý pokus nebude predložený a plátno bude beznádejne pokazené.

Aby ste si mohli vybrať kvalitnú povrchovú úpravu, musíte sa snažiť „vidieť“ ju v interiéri. Pozrime sa na niekoľko príkladov použitia papierovej tapety.

Jeden z projektov dokončenia chodby s papierovou tapetou.

1. V prvom príklade sú na potiahnutie stien zvolené plátna dekorované v relatívne tmavých farbách. Na jednej strane ide o racionálne rozhodnutie, pretože takáto dekorácia nevykazuje menšie znečistenie. Takýto dizajn však nepridá k osvetleniu miestnosti, čo znamená, že bude musieť zvýšiť osvetlenie, čo povedie k zbytočným nákladom.

V tomto interiéri chodby, ktorá nemá prirodzené svetlo, sa dizajnér snažil vyriešiť tento problém vďaka bielemu stropu, podlahovej krytine lemovanej bielymi podstavcami, ako aj dverovým panelom v jasných farbách. Avšak pred výberom podlahovej krytiny tejto farby stojí za to premýšľať pozorne, pretože na nej bude viditeľná všetka nečistota, ktorá sa dostane z ulice. Preto budete vždy musieť pripraviť umývací vysávač.

Kombinácia papierovej tapety na jednej stene s dekoratívnou omietkou na strane druhej

2. Ďalším spôsobom, ako používať papierové tapety na chodbe, je kombinovať ich s dekoratívnou omietkou. V tomto prípade sa na dekoráciu používajú hlavne svetlé farby a tapeta, ktorá je prilepená na jednej zo stien, sa chová ako druh „zvýraznenia“ dizajnu.

Kreslenie na plátne má priestorový efekt, vďaka čomu úzka časť chodby vizuálne vyzerá širšie. Papier je vyhotovený v tichých farebných odtieňoch a dokonale ladí so svetlými stenami. Avšak, biela farba podlahy a dekoratívne omietky pre chodbu stále spôsobuje určité obavy. Má zmysel premýšľať o tom, koľko času musíte stráviť na upratovanie tejto malej miestnosti. Preto, ak sa vám tento projekt páčil, a je vhodný pre konkrétnu chodbu, potom by ste to mali brať ako základ, pričom zmeníte farbu oblastí najviac postihnutých znečistením podľa vašich predstáv.

Vinyl tapety

Tapetu s vinylovým exteriérom možno nazvať najlepšou voľbou pre chodbu a pre chodbu, pretože spĺňajú takmer všetky požiadavky na prevádzku týchto priestorov. Môžu sa však zvoliť len vtedy, ak sú steny úplne suché, pretože tento typ materiálu nemá takú kvalitu ako priepustnosť pre pary.

Vinyl tapety, vyrobené v technike "hodváb screening".

Charakteristiky spoločné pre všetky typy vinylových tapiet možno nazvať ich odolnosť voči vlhkosti a trvanlivosť. Okrem toho všetky vinylové plátna pozostávajú z dvoch vrstiev - dekoratívne a hlavné. Vonkajšia vrstva môže mať hladký povrch alebo reliéfnu textúru. Výrobcovia používajú papierový podklad alebo flizelín ako základ pre dekoratívnu vrstvu („relatívny“ papier, tiež vyrobený z celulózových vlákien, ale s použitím inej technológie).

 • Papierové tapety môžu mať zvýšený alebo hladký povrch. Plachty s reliéfom, sú vyrobené metódou razenia za tepla, majú charakteristický lesk a napodobňujú prírodné natiahnuté hodváb. Preto sa dokončovací materiál vyrobený v tejto technike nazýva "sieťotlač". Papier môže byť monofónny alebo so správnym alebo chaotickým kresbou aplikovaným na povrch, najčastejšie na zeleninu. Vinylové plátna nie sú svetlé, zvyčajne sa uchovávajú v pastelových a pokojných farbách.
 • Netkaná základňa je pokrytá penovou vinylovou vrstvou, ktorá je vyrazená vzorom. Tento typ plátna sa od predchádzajúceho líši jednoduchým lepením, pružnosťou a nízkou hmotnosťou, čo značne zjednodušuje ich lepenie na steny.

K výhody Vinylové tapety z hľadiska použitia na chodbe a chodbe možno pripísať nasledujúcim vlastnostiam:

 • Vlastnosti s vysokou pevnosťou. Správne nalepená tapeta je ťažké poškodiť náhodou.
 • Materiál je odolný voči vlhkosti, čo umožňuje akúkoľvek potrebu jeho mokrého čistenia pred kontamináciou.
 • Estetický dizajn - bohatá škála vzorov, farieb, textúr, reliéfov. Tieto vlastnosti môžu premeniť každú miestnosť.

Avšak, jeden nemôže povedať nedostatky vinyl tapety, pretože sú pomerne významné:

 • Vinyl je jednou z odrôd plastu, to znamená, že to nie je prírodný materiál. Po príchode domov a po rozvinutí role tohto materiálu je možné cítiť špecifický zápach naraz. Treba poznamenať, že po nalepení tapety na stenu sa táto „vôňa“ bude dlho držať v interiéri. Nie je toxický, ale napriek tomu ...
 • Materiál nie je "priedušný", to znamená, že neprejde vlhkosť. Preto sa v prípade nepriaznivých podmienok medzi tapetou a stenou môže javiť ako nepostrehnuteľné na prvý pohľad do oka, a preto ešte viac "mazaný" kolónie plesní.
 • Vinylové tkaniny na papierovej báze majú pomerne tuhú štruktúru, sú dlhú dobu nasiaknuté lepidlom a je pomerne ťažké lepiť ich na stenu.
 • Ťažké tapety vyžadujú špeciálne adhezívne kompozície, inak sa jednoducho nedajú držať na stene - odlietajú pod ich váhou.

Teraz - pár príkladov registrácie chodby s vinylovou tapetou.

Úzka vstupná hala, zdobená vinylovou tapetou.

1. Steny tejto úzkej chodby v byte sú pokryté vinylovou tapetou z šedej ocele. Hoci na plátno bol aplikovaný veľký vzor, ​​neovplyvňuje vizuálny objem miestnosti v dôsledku zvolenej farby. Skriňa inštalovaná v miestnosti má farbu, ktorá je dobre kombinovaná s tónom stien, ale zatemňuje už malú a úzku chodbu. Najlepšie bolo vybrať tú istú farbu pre nábytok, len o niekoľko tónov jasnejšie, potom by miestnosť vyzerala vizuálne širšie.

Vinyl tapety v interiéri, zdobené v orientálnom štýle.

2. V tomto projekte, vyrobenom v japonskej farbe, sa použili aj vinylové tapety s teplými béžovými odtieňmi a kvetinovým štylizovaným vzorom. Vďaka dobre zvolenej farebnej schéme vyzerá vstupná hala elegantne, útulne, svetlá a veľmi štýlová. Farba stien je podopieraná svetlými škvrnami textílií, ako aj podlahovým kobercom harmonicky kombinovaným s tónmi tapiet a textílií, ktoré majú odtiene blízko nich. Prispieva k rozšíreniu priestorového a nástenného zrkadla, ako aj svetelných zdrojov, vyrobených v príslušnom štýle.

Štúdium tohto interiéru, jeden môže opäť potvrdiť axióma, že tapety budú vyzerať správne, ak sú harmonicky začlenené do štýlu poskytovaného dizajnu.

Netkané tapety

Tento typ tapety má vysokú popularitu vďaka svojim vlastnostiam a rôznorodosti dizajnu. Samotná netkaná textília bola už skôr spomenutá - je vyrobená z celulózových vlákien, ktoré sú podľa špeciálnej technológie zostavené a utesnené do netkaného materiálu, ktorý sa vyznačuje ľahkosťou, mäkkosťou a elasticitou. Tieto vlastnosti výrazne uľahčujú proces lepenia takýchto tapiet na stenách.

Netkané tapety môžu byť vyrobené v rôznych farbách, rovnako ako byť hladký, určený pre maľovanie.

Netkané tapety sú dvojvrstvové a jednovrstvové, majú reliéfny vzor, ​​odolný voči mechanickému poškodeniu a na rozdiel od papiera majú odolnosť proti vlhkosti.

Okrem toho znakom plátien vyrobených z tohto materiálu je spôsob ich lepenia. Lepidlo sa nanáša len na pripravené povrchy stien, samotná tapeta je v súčasnosti suchá. Lepidlo, aplikované na steny, je dosť dosť na to, aby namočilo plátno a jeho spotreba je znížená.

Pozitívne vlastnosti netkaných tapiet sú teda nasledovné:

 • Paropriepustnosť, to znamená, že materiál voľne dýcha, takže sa vlhkosť nebude hromadiť pod náterom.
 • Tkaniny patria k ekologickým materiálom, nemajú nepríjemné pachy a nevypúšťajú škodlivé látky, čo naznačuje ich úplnú bezpečnosť pre obyvateľov domu.
 • Odolnosť voči vlhkosti a odolnosť proti opotrebeniu netkanej tapety umožňuje mokré čistenie.
 • Široká škála výkresov umožňuje výber materiálu pre rôzne interiéry vo veľkom štýle.
 • V dôsledku reliéfu a penovej vrstvy sú dvojvrstvové tkaniny schopné skryť malé nepravidelnosti stien.
 • Flizelín je elastický, preto má tendenciu sa pri lepení rozťahovať a v rohoch sa nepraská, pri zmršťovaní stien sa nedeformuje. Vďaka tejto kvalite sa tapeta pri dokončovaní ľahko kombinuje.
 • Plátno je ľahko zlepené, pod nimi nie sú vytvorené vzduchové vrecká, čo znamená, že pevne drží na stene.
 • Ďalšou výhodou tohto materiálu je možnosť jeho sfarbenia, ktoré ušetrí pri následnej oprave, aby sa získala nová lepiaca tapeta, ako aj staré.

Nižšie sú uvedené príklady návrhu netkanej tapety na chodbe.

Možnosť použitia netkanej tapety na chodbe, zariadenej v klasickom štýle, v blízkosti anglického štýlu.

1. Vo vyššie uvedenom interiéri sa používajú farby tradične v harmónii - béžovej, bielej, hnedej a okrovej. Všetky odtiene sú vyvážené v ich rozložení v priestore, vďaka čomu dizajn vyzerá harmonicky a slušne.

Kreslenie tapety je tradičný pre vybraný štýl - sotva vyniká zo všeobecného pozadia, ale dáva dizajnu špeciálny efekt. Okrem toho ornament na stenách odráža vzor podlahovej krytiny, čo tiež prispieva k vytvoreniu harmónie. Svietidlá používané v interiéri tiež dokonale podporujú celkový štýl a vytvárajú preň charakteristické osvetlenie.

Svetlé netkané tapety na chodbe.

2. Taký svetlý interiér chodby v kombinácii s chodbou je naplnený ľahkosťou a vzduchom vďaka sfarbeniu tapety a dekoratívnej omietky v kombinácii s nimi. Vďaka svetelným tónom je možné výrazne ušetriť na osvetlení, pretože sa zvyšuje svetelný tok, odrážajúci sa od povrchov stien a stropu.

V tomto uskutočnení je prvkom, ktorý spája chodbu a chodbu, steny prelepené netkanou tapetou, ktorá má pomerne veľký vzor rastliny. Napriek svojej veľkosti neovplyvnila skôr vizuálny objem miestnosti, skôr naopak.

Стеклообои

Этот тип обоев отчего-то пока не настолько популярен, как другие, хотя обладает отличными характеристиками для использования в любой из комнат квартиры или дома. Tkaniny sú vyrobené z vlákien získaných tavením skla a kremičitého piesku, s potrebnými prísadami. Netkaný materiál je zostavený z hotových vlákien, ktoré majú bielu farbu a sú zdobené jedným z mnohých štruktúrovaných vzorov. Sklenené vlákno je určené na farbenie po nalepení na stenu. Okrem toho môžu byť v prípade potreby opakovane natreté.

Tento typ tapety sa vyznačuje vysokou trvanlivosťou a odolnosťou voči vlhkosti.

Laminátové tapety v originálnej a maľovanej podobe.

V poslednej dobe sa na trhu začali objavovať vzorky sklenených tapiet s vytlačenými farebnými kresbami, preto ak sa našla možnosť, ktorá je vhodná pre daný štýl, je možné ju najskôr kúpiť. Avšak aj takéto tónované tapety môžu byť neskôr úplne natreté v správnom odtieni.

Pozitívne vlastnosti Sklolaminátové tapety majú veľa a hlavná vec je, že plne spĺňajú kritériá priestorov haly alebo chodby:

 • Tkaniny sú ekologickým materiálom, ktorý nespôsobuje alergické reakcie.
 • Vyjadrená odolnosť voči mechanickým vplyvom. Tapety majú vysokú pevnosť, je ťažké ich náhodne roztrhnúť alebo poškriabať.
 • Priepustnosť pary materiálu zaisťuje, že stena bude suchá a nebude pokrytá plesňou.
 • Odolnosť tapety proti vlhkosti umožňuje mokré čistenie.
 • Povrchová úprava zo sklených vlákien nepriťahuje prach a tiež neakumuluje statickú elektrinu.
 • Nehorľavosť materiálu. A keď je v kontakte s otvoreným ohňom alebo silne zahriatym skleneným vláknom tapety nevypúšťa nebezpečné výpary.
 • Nálepka na stenu je veľmi ľahko prilepená. Jedinou podmienkou je použitie špeciálneho lepidla.
 • Použité lepené sklo tapeta môže byť po dobu 30 rokov a viac, zároveň môžu byť maľované, a dokonca aj maľované alebo maľované.

Jedinou nevýhodou tohto materiálu je vysoká cena. Avšak vzhľadom na viac než impozantnú životnosť, ako aj možnosť rôznych dekorácií, tento "mínus" sa stáva veľmi podmieneným. Pravdepodobne stojí za to raz zaplatiť a zabudnúť na opravu stien na mnoho rokov.

Ďalšou krehkosťou je krehkosť sklenených vlákien pred tapetovaním stien. Preto sa odporúča s nimi pracovať s použitím osobných ochranných prostriedkov na pokožku, oči, dýchacie orgány. Ale po namočení s lepidlom a vysušení tapety, tento "negatívny" úplne zmizne. A konečná úprava neprinesie nepríjemnosti ani alergiám.

Pozrite sa na možnosti použitia skla na chodbe.

Steny v chodbe, prelepené skleneným stenovým papierom.

1. Sklenené vlákno môže mať podobný vzor ako analógy vyrobené z iných materiálov, preto sa od nich neodlišujú. Majú však vlastnosti, ktoré môžu vytvoriť priaznivú mikroklímu v byte. Na fotografii sa nachádza tapeta zo sklených vlákien, natretá v teplej žltej pastelovej farbe, vďaka ktorej sa do interiéru pridáva slnečné svetlo, ktoré na chodbách stále chýba, kde nie je prirodzené osvetlenie.

Správne zvolené a distribuované svietidlá v celej miestnosti zvýšia požadovaný účinok. Zeleninový vzor reliéfu aplikovaného na plátna je vhodný pre zvolený štýl interiéru.

Projektom je chodba, ktorej steny sú tiež pokryté tapetou zo sklených vlákien.

2. Ďalšou možnosťou pre zdobenie stien chodby s laminátové tapety, vyrobené v upokojujúce béžové tóny. Tapety majú malý reliéf vo forme zvislých pruhov, pripomínajúcich dekoratívne omietky. Tento typ vzoru prispieva k vizuálnej expanzii priestoru. Zvlášť vhodný je tento variant reliéfu pre priestory s nízkym stropom.

Ďalším prvkom, ktorý dizajnéri často používajú na simuláciu rozšírenia miestnosti, sú zrkadlové dvere skrine. Harmonizujú s tieňom stien a farbou dverných panelov - dodávajú interiéru úplnosť a váhu. Mierne intenzívne osvetlenie v komplexe s farbou stien robí miestnosť dosť svetlou.

Korkové tapety

Tento typ materiálu je jedinečný svojím charakterom, pretože má vlastnosti, ktoré ho robia vhodným na použitie ako povrchová úprava na akékoľvek povrchy obytných priestorov.

Pre chodbu a chodbu, korkové tapety sú najvhodnejšie, najmä v prípadoch, keď zvieratá žijú v byte.

Medzi hlavné vlastnosti materiálu patrí ich pevnosť, odolnosť voči vlhkosti a priepustnosť pre pary.

Cork tapety sú rôzne, niekedy dokonca veľmi nečakané odtiene a textúry.

Tapety sú vyrobené z kôry stredomorského korkového dubu, a preto sú prírodným materiálom s množstvom výhody iných materiálov.

 • Rôzne prírodné vzory a farby, takže si môžete vyzdvihnúť krásne kombinácie, a dokonca vytvoriť panely na stenách.
 • Cork tapety dokonale ladia s inými materiálmi.
 • Korok je teplý na dotyk materiálu, ktorý je navyše schopný dodať miestnosti dodatočnú tepelnú a zvukovú izoláciu.
 • Malá váha obrazov, čo značne zjednodušuje ich montáž na stenu.
 • Materiál je odolný voči UV žiareniu, nevybledne, zachováva si svoju pôvodnú farbu po celú dobu prevádzky.
 • Vysoká odolnosť voči mechanickému namáhaniu - materiál je veľmi ťažko náhodne poškodený.
 • Vzhľadom k prirodzenej antistatickosti, korkové tapety nepriťahujú a nehromadí prach, čo je veľmi dôležité pre ľudí, ktorí sú predisponovaní k alergickým reakciám.
 • Je ľahké sa starať o korok.
 • Materiál nehorí a nepodporuje horenie iných horľavých materiálov.
 • Korok má jedinečné prírodné antibakteriálne vlastnosti, vďaka ktorým sa na ňom forma nevytvára a pachy sú neutralizované.

Pozrime sa na podobné tapety v interiéri chodby:

Kombinovaná možnosť dokončenia chodby s korkovými tapetami a prírodným šindľom.

1. V prípade, že vyššie uvedené boli väčšinou prezentované projekty interiérov, potom táto ilustrácia zobrazuje skutočnú chodbu, zdobenú korkovou tapetou rôznych farieb. V tejto verzii dizajnu sú tapety kombinované s drevenými panelmi a tieto dva materiály sa perfektne dopĺňajú. Kvôli správnemu rozloženiu farby tapety je miestnosť vizuálne zväčšená.

Dobrým doplnkom k tapetám a obloženiu stien boli rámy so širokými drevenými soklami. Biele pruhy oživujú interiér a dodávajú mu svetlo, podopreté stropom a krídlom dverí, vyrobené v rovnakej farbe. Všeobecne platí, že povrch je veľmi slušný, ale zároveň chodba vyzerá veľmi pohodlne.

Korková tapeta v kombinácii s dekoratívnou omietkou.

2. Tento dizajn je vhodný pre relatívne veľké chodby, v ktorých je možné vytvoriť exkluzívne formy deliacich priečok alebo skríň. V predvádzanej verzii je tapeta z prírodných odtieňov korkového dreva kombinovaná s omietnutými plochami stien.

Počas vývoja projektu si dizajnér myslel na jeho praktickosť, rozloženie svetelných plôch v hornej časti steny a plochy panelov sú zdobené korkovými tapetami. Korkový materiál tiež dobre kombinuje laminát vybraný na chodbe, vyrobený v dvoch farbách. Všetky zodpovedajúce kombinácie a rozloženie farieb robia miestnosť vizuálne.

*  *  *  *  *  *  *

Vyššie boli uvedené a načrtnuté najobľúbenejšie materiály pre obklady stien v priechodných miestnostiach. Avšak, okrem nich, ak je to žiaduce, ako možnosti bambusu, textilu, "tekuté" alebo foto tapetu možno použiť.

Odolná a štýlová bambusová tapeta

 • Bambusové tapety majú vynikajúce vlastnosti, ale sú drahé a ťažko použiteľné.
 • Textilná možnosť tkaniny má esteticky bohatý vzhľad. Ale materiál sa nelíši v odolnosti voči vlhkosti a okrem toho - veľmi silno priťahuje a akumuluje prach.
 • "Tekuté" tapety sa ľahko aplikuje na stenu a má zaujímavú textúru, ale nestabilná voči mechanickému namáhaniu. Preto, ak si prajete použiť tento materiál na dekoráciu, odporúčame ho aplikovať len na hornú časť stien. Zároveň je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že v dôsledku pórovitosti vrstvy majú tapety tendenciu hromadiť prach.

Photowall-papier vložený do chodby by mal zodpovedať štýlu jeho dizajnu.

 • Nástenná maľba je vhodná pre štvorcové alebo široké chodby, kde vytvoria očakávaný efekt. Túto možnosť môžete použiť na nalepenie na koncovú stenu úzkych miestností. Tapety s 3D efektom prispievajú k vizuálnej expanzii priestoru.

Povrchový reliéf tapetových plátien nie je o nič menej dôležitý ako materiál ich výroby, pretože to vytvára potrebný dekoratívny efekt konečnej úpravy a tiež určuje jeho odolnosť voči oderu.

V špecializovaných predajniach, výrobcovia ponúkajú rôzne možnosti pre reliéfne tapety, dizajn, ktorý imituje dekoratívne omietky, rastlinné prvky, plátno povrchu a mnoho ďalších dokončovacích materiálov. Výhodou reliéfnych obrazov je ich schopnosť zakryť drobné chyby stien. Preto pred určením, ktorý konkrétny vzor reliéf tapety bude optimálny pre steny chodby, sa odporúča odstrániť starý povrch prvý a starostlivo kontrolovať povrchy.

Ďalej bude prezentovaných niekoľko možností pre reliéf tapety, z tých, ktoré získali najobľúbenejšie u majiteľov domov.

Imitácia dekoratívnej omietky

Tapety s dekoratívnym omietkou môžu mať rôzne vzory. Pri správnom a presnom lepení stien je prakticky nemožné ich vizuálne odlíšiť od skutočného materiálu.

Variant tapiet napodobňujúci dekoratívne omietky.

Tento typ povrchovej úpravy môže byť natretý v jednej farbe alebo v niekoľkých odtieňoch. Reliéf môže byť chaotický alebo reprodukovať kvetinové alebo geometrické vzory.

Ak máte v pláne vytvoriť svoje vlastné tónované steny, potom kúpil obrazy, určené špeciálne pre maľovanie a zvyčajne majú základnú bielu farbu. Však. Tam sú tiež tieňovanie možnosti, ktoré dokonca mierne rozširuje možnosti zdobenie povrchov.

Tapeta na dekoratívne omietky vyrobené z netkanej textílie, penového vinylu alebo sklolaminátu metódou razenia. Majú určitú hrúbku, v dôsledku čoho vzniká relatívne hlboký reliéf 2 ÷ 4 mm.

Plachty, ktoré majú plytký reliéf, by sa mali použiť na dekoráciu iba dobre zarovnaných stien, ktoré nemajú vážne nedostatky.

Imitácia plátna

Tapetu, napodobňujúcu tkanie tkanín, možno pripísať hladkej verzii obrazov čo najskôr, pretože ich reliéf je zanedbateľný do hĺbky a nie je schopný skryť ani menšie nepravidelnosti na stene. Tkaniny môžu byť jednofarebné, určené na farbenie, alebo na nich nanesené kresby. Môžu byť vyrobené výrobky zo sklených vlákien, netkaných alebo vinylových, môžu byť reprodukované reliéfy tkanie ľanové tkaniny, pytlovina, vianočné stromčeky, atď.

Imitácia textilnej textúry, doplnená kvetinovými vzormi

Ak je tapeta s reliéfom tkaniny, majú kvetinový alebo geometrický farebný vzor, ​​potom sú schopní skryť veľmi malé poškodenie stien práve kvôli obrazu, ktorý bude trochu priťahovať oko.

Tapeta s hlbokým reliéfom

Tapety s hlbokým reliéfom s rastlinnými vzormi sú vyrobené z netkaných alebo vinylových netkaných podkladov. Reliéf sa aplikuje na materiál metódou hlbokého razenia, vďaka ktorej prijíma svoj objem. Tento typ materiálu je schopný takmer úplne zamaskovať malé chyby na povrchoch stien. Okrem toho sú tieto tapety zvyčajne navrhnuté tak, aby sa stali centrom príťažlivosti dizajnu miestnosti.

Pravidlom je, že len jedna zo stien miestnosti je prelepená hlbokou reliéfnou tapetou, pretože vďaka veľkému vzoru môže priestor vizuálne zmenšiť. Takéto plátna sú vhodné pre relatívne veľkú chodbu, ktorá má štvorcový alebo blízky tvar, inak sa jednoducho nebudú pozerať.

Elite tapety linkrusta.

Tkaniny môžu byť jednofarebné alebo reliéf je zvýraznený farbou. Monochromatické varianty sú určené na samofarbenie objemových prvkov zlatom alebo strieborným náterom v závislosti od základnej farby interiéru.

Z vybranej farby tapety pre dokončenie chodby závisí od mnohých faktorov, medzi ktoré patria:

 • Prvý dojem z miestnosti, skladanie na osobu vstupujúce do neho.
 • Počet svietidiel potrebných na vytvorenie normálneho osvetlenia pre túto miestnosť, ktorá nemá okná.
 • Vytváranie nálady nájomníkov bytu, ako aj ich hostí.
 • Napriek tomu, že vstupná hala je priechodná, komfort apartmánu začína s ňou, čo znamená, že by mal vyvolať pocit pohodlia.
 • V chodbe najprv dostane nečistoty z ulice, takže farba tapety by nemala byť príliš svetlá. Aspoň pre spodnú časť stien je výber tmavších odtieňov.
 • Farba tapety by mala byť v súlade s odtieňmi zvyšných materiálov použitých na dokončenie haly.
 • Ak má chodba dostatočne veľký priestor a prirodzené osvetlenie, potom môžete použiť tapetu svetlých aj tmavých odtieňov.

Takže, aké farebné riešenia sú vhodnejšie pre tmavé chodby a aký účinok vyvolávajú určité farby?

Táto otázka bude zodpovedaná ďalej.

Tmavé farby v interiéri každej miestnosti sú často veľmi depresívny účinok na ľudskú psychiku. To môže nepriamo ovplyvniť prevládajúcu náladu.

 • Pri obkladaní nie je nutné použiť tmavé odtiene, najmä ak je vstupná hala malá, pretože vyvoláva dojem, že ste v „jaskyni“.

Hala je prelepená bielou vinylovou stenou.

 • Príliš svetlé farby - to je ďalší extrém, ktorý by tiež nemal klesať, ako na jeseň a na jar, mokré tapety by mali byť čistené denne. Svetlé odtiene budú najlepšou voľbou pre hornú časť stien.

Jasné odtiene na chodbe - prípustné, ale povedzme, že pre amatérske ...

 • Svetlé farby tapety tiež nebude dobrou voľbou pre malé chodby alebo chodby priestoru, pretože vizuálne znížiť miestnosť. Avšak, okamžite je potrebné poznamenať, že šťavnaté žltej, oranžovej a zelenej farby pozdvihnúť náladu.

Chodba v teplých farbách.

 • Tapety z teplých, pokojných pastelových odtieňov budú najlepšou voľbou pre zdobenie stien malých miestností. Táto kategória zahŕňa všetky odtiene béžovej a okrovej farby a ich kombinácie.
 • Pre chodby s malou plochou je najlepšie použiť hladké plátna alebo zdobené stredne veľkým ornamentálnym vzorom, ktorý nebude zrejmý. Odrody zdobené jasnými veľkými prvkami, vhodné pre priestranné chodby, ak sa používajú len pre jednu stenu alebo určitú časť stien.

Horizontálne pruhy na tapetu vizuálne "tlačí" steny úzkej miestnosti

 • Ak je chodba má malú výšku stropu, potom to môže byť vizuálne zdvihnuté kvôli vertikálne vzor na tapetu. Ak je to potrebné, vizuálne "rozšíriť" miestnosti, pomocou horizontálnych pruhov.

Kombinované použitie tapety.

 • Najúspešnejší spôsob, ako ozdobiť steny chodby, možno nazvať kombináciou tapiet dvoch typov tapiet alebo tapiet v kombinácii s inými materiálmi na povrchovú úpravu, ako sú drevené obklady. Drevený obklad je upevnený na spodnej časti steny a chráni ho pred mechanickým poškodením a horná časť stien je pokrytá tapetou.
 • Ďalšou zaujímavou možnosťou je zdobenie stien rôznymi tapetami. V tomto prípade je dôležité vybrať si vzory, ktoré sú navzájom v súlade. Napríklad z tichých kombinácií možno identifikovať:

- béžová, tmavohnedá, biela;

- béžová, tmavosivá a svetlosivá;

- svetlozelená a tmavohnedá;

- pastelovo-tmavomodrá, azúrová a biela;

- béžová, pastelovo bordová a tmavo hnedá atď.

 • Dobrá kombinácia je tapeta s rovnakým vzorom, ale vyrobené v rôznych farbách a naopak, plátna zdobené rôznymi vzormi, ale majú rovnakú farbu.

Podrobnejší prehľad zaujímavých použití tapiet na chodbe alebo chodbe si môžete pozrieť v priloženom videu:

Video: Návrhy dizajnérov na návrh chodieb a chodieb s tapetou.

*  *  *  *  *  *  *

Takže veľa záleží na tvare a ploche miestnosti. Okrem toho pri výbere jedného alebo iného variantu konštrukcie je potrebné zohľadniť prevádzkové vlastnosti miestnosti a špecifiká dokončovacieho materiálu, ktorý sa vám páči. Trvanlivosť, pevnosť, vhodnosť na čistenie tapety na chodbe alebo chodbe ešte musia pôsobiť v popredí.

A ako lepiť tapetu vlastnými rukami?

Ak ste sa nikdy nezaoberali týmito otázkami sami, ale musíte najprv prejsť "teoretický výcvikový kurz". В этом поможет публикация нашего портала "Как клеить обои", в которой, кроме теории и пошаговых инструкций, имеется еще и удобный калькулятор для расчёта требуемого количества рулонов.

Pozrite si video: Ako si vyrobiť kamenný obklad do kuchyne ľahko a lacno (Septembra 2019).